Πληροφορική ΑΣΣΟΕ vs Πληροφορική Καποδιστριακού

tolis007

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ποιο τμήμα πιστεύετε ότι είναι καλύτερο και γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Οι απόφοιτοι του τμήματος πληροφορικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών εγγράφονται στο Οικονομικό Επιμελητήριο, οπότε υπερτερεί σε αυτήν την περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolis007

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση.:)

Κανένας άλλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Petrofskaya

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Η καθηγήτρια μου της ΑΕΠΠ έχει τελειώσει ΑΣΟΕ και μας έχει πει ότι καμία άλλη σχολή στην Ελλάδα δεν κάνει τοσο προγραμματισμό όσο κάνουν στην ΑΣΟΕ. Γενικά πιστεύει ότι η σχολή της ήταν η καλύτερη για προγραμματισμό.. Τώρα 8α μου πεις, όλοι το πιστεύουν αυτό για τη σχολή τους, ακόμα και οι απόφοιτοι ιχθυοκαλλιεργειας:P, αλλά έχε το στο νου σου και αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolis007

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Thanks.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Είμαι φοιτητής στο εν λόγω τμήμα της ΑΣΟΕΕ και επειδή είμαι πρωτοετής δεν μπορώ όπως καταλαβαίνεις να έχω ολοκληρωμένη άποψη (ακόμα).

Ωστόσο,

Για έναν πληροφορικό ο οποίος δεν θέλει να ασχοληθεί με τα οικονομικά, το Οικονομικό Επιμελητήριο δεν αποτελέι κάποιο πλεονέκτημα.

Τώρα στο θέμα προγραμματισμός ισχύει λίγο πολύ αυτό που λέει ο Petrofskaya. Στην ΑΣΟΕΕ το πρώτο έτος είναι άμεσα συνδεδεμένο με τη Java, η οποία παρεπιπτόντως είναι η κύρια γλώσσα που διδάσκεται στη σχολή (διδάσκεται επίσης η C++ και ένα ξεπέταμα C).

Επειδή συχνά δημιουργείται σύγχυση με το τμήμα πληροφορικής της ΑΣΟΕΕ, σχετικά με το ότι είναι τμήμα εφαρμοσμένης πληροφορικής, είναι εντελώς λάθος. Τα μόνα υποχρεωτικά μαθήματα οικονομικών είναι στο πρώτο έτος και είναι η οικονομία (περίπου το 20-30 % της ύλης του μαθήματος είναι ολόκληρη η ύλη του ΑΟΘ) και η λογιστική.

Αυτό που βλέπω μέχρι τώρα πάντως (επειδή βάζεις το δίλλημα ΑΣΟΕΕ - ΕΚΠΑ) είναι ότι η σχολή έχει μια εμφανή κλίση προς την μελέτη των πληροφοριακών συστημάτων σαν να μας ενδιαφέρει λίγο ή καθόλου η εσωτερική υλοποίηση. Για αυτό έχουμε αρκετά μαθήματα πληροφοριακών συστημάτων και τεχνολογίας λογισμικού και γενικά χρησιμοποιούμε περισσότερο Java αντι C/C++. Από την πλευρά των ψηφιακών συστημάτων δεν μας αποσχολεί τί γίνεται κάτω από τις πύλες (αυτό για το μάθημα του δεύτερου εξαμήνου - στο τρίτο έτος υπάρχει μάθημα αρχιτεκτονικής υπολογιστών που δεν ξέρω τι ισχύει εκεί). Όσον αφορά τα δίκτυα, στη σχολή μας ενδιαφέρει η εφαρμογή τους παρά ότιδήποτε βρίσκεται από κάτω (δεν υπάρχει μάθημα φυσικής !:(). Γενικά λοιπόν μας ενδιαφέρουν οι εφαρμογές και όχι πως υλοποιούνται σε βάθος (δυστυχώς για αυτούς που θέλουν). Ένα τμήμα που είναι στο άλλο άκρο είναι του Καποδιστριακού.

Να ξέρεις πως στον κλάδο της πληροφορικής αυτό που μετράει είναι οι γνώσεις και κατά συνέπεια η όρεξη και το μεράκι για δουλειά.

P.S : Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με το τμήμα, το αρκετά δύσκολο επίπεδο σπουδών, τους καθηγητές , τις εργασίες , ΟΧΙ τους βοηθούς στο σύνολό τους. Η σχολή μας είναι από τις πιο δύσκολες, αλλα πιστεύω ότι θα μας το ξεπληρώσει αυτό. Αν όντως πάρουμε τις γνωσεις που θέλουν να μας δώσουν δεν θα μείνουμε μία ζωή να συντηρούμε και να διορθώνουμε κώδικα.

:thanks:
---------------------------------------------------------------------

Είσαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο για μηχανογραφικό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolis007

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ναι.Αλλά μάλλον ΑΣΟΕΕ θα επιλέξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Καλη τυχη, εκανες καλη επιλογη γιατι πιστεψε με δεν θες να μπλεξεις με την φυσικη του ΕΚΠΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolis007

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Παιδία πείτε μου,πραγματικά πιστεύετε ότι είναι καλό ή το λέτε επειδή σπουδάζετε εκεί.
Εννοώ,είστε ευχαριστημένοι με τα μαθήματα,τους καθηγητές κτλ.Επίσης ισχύει ότι μπορώ να γίνω και οικονομολόγος με μια απλή εξάσκηση στην λογιστική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Επίσης ισχύει ότι μπορώ να γίνω και οικονομολόγος με μια απλή εξάσκηση στην λογιστική?

Δεν ξερω κατα ποσο αυτο που λες στεκει. Δηλαδη, πως μπορει καποιος ο οποιος εχει της στοιχειωδεις γνωσεις οικονομικων και λογιστικης να θεωρειται οικονομολογος.
Αυτο που λες μπορει επιτευχθει με ενα μεταπτυχιακο στα οικονομικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolis007

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Το λέω αυτό γιατί με τα μόρια που υπολογίζω πιάνω και το μηχανολόγων μηχανικών στην Πάτρα,αλλά δεν θέλω να ξεφύγω από την Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εσύ τί θέλεις να σπουδάσεις ; Πληροφορική ή μηχανολόγος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolis007

Νεοφερμένος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Επίσης,θα ήθελα να μάθω ποιες γλώσσες προγραμματισμού χρησιμοποιύν στην ΑΣΟΕΕ και ποιες στο Καποδιστριακό.
-----------------------------------------
Πληροφορική.Απλά νόμιζα ότι παίρνεις και πτυχίο προγραμματιστή από το ΗΜΤΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexG7

Νεοφερμένος

Ο AlexG7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Και γω έχω αυτό το δίλημμα. Εγώ βασικά ενδιαφέρομαι για πληροφορική αλλά αν έχω να διαλέξω ανάμεσα σε τηλεπικοινωνίες και οικονομία που προσφέρουν θα προτιμούσα οικονομία. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και άλλων. Με 18171 πιστεύεται ότι υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτές τις 2; (μόνο Αθήνα και 2ο-4ο πεδίο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Επίσης,θα ήθελα να μάθω ποιες γλώσσες προγραμματισμού χρησιμοποιύν στην ΑΣΟΕΕ και ποιες στο Καποδιστριακό.
-----------------------------------------
Πληροφορική.Απλά νόμιζα ότι παίρνεις και πτυχίο προγραμματιστή από το ΗΜΤΥ.

Αλλο οι μηχανολογοι, αλλο οι ΗΜΤΥ.......

Και αν αυτο που σε ενδιαφερει ειναι απλα η πληροφορικη, γνωμη μου ειναι να μην μπλεξεις με τους ΗΜΤΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sudavar

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Διαβάζοντας όλα όσα έχετε γράψει με έκανε να προβληματιστώ σχετικά με το ποιο τμήμα να δηλώσω . Έβγαλα 18.352 μόρια στο 4ο πεδίο και ο καθηγητής στο σχολείο που μου υπολόγισε τα μόρια έβγαλε 16.412 στο 5ο πεδίο , ενώ δεν έκανα ΑΟΘ (?????) . Σύμφωνα με αυτά που λέτε πιο πάνω η ΑΣΣΟΕ έχει την πρώτη χρονιά
Τα μόνα υποχρεωτικά μαθήματα οικονομικών είναι στο πρώτο έτος και είναι η οικονομία (περίπου το 20-30 % της ύλης του μαθήματος είναι ολόκληρη η ύλη του ΑΟΘ) και η λογιστική.
Εγώ δλδ μπορώ να αντεπεξέλθω ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Έβγαλα 18.352 μόρια στο 4ο πεδίο και ο καθηγητής στο σχολείο που μου υπολόγισε τα μόρια έβγαλε 16.412 στο 5ο πεδίο , ενώ δεν έκανα ΑΟΘ (?????)

ΔΕΝ έχεις πρόσβαση στο 5ο πεδίο ΧΩΡΙΣ να έχεις δώσει ΑΟΘ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Διαβάζοντας όλα όσα έχετε γράψει με έκανε να προβληματιστώ σχετικά με το ποιο τμήμα να δηλώσω . Έβγαλα 18.352 μόρια στο 4ο πεδίο και ο καθηγητής στο σχολείο που μου υπολόγισε τα μόρια έβγαλε 16.412 στο 5ο πεδίο , ενώ δεν έκανα ΑΟΘ (?????) . Σύμφωνα με αυτά που λέτε πιο πάνω η ΑΣΣΟΕ έχει την πρώτη χρονιά
Εγώ δλδ μπορώ να αντεπεξέλθω ????

Ελπίζω να μην σου έβγαλε εκείνος και τα μόρια του 4ου πεδίου.:P

Αν παρακολουθείς τα μαθήματα δεν έχεις κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sudavar

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ΔΕΝ έχεις πρόσβαση στο 5ο πεδίο ΧΩΡΙΣ να έχεις δώσει ΑΟΘ!!

Αυτό ξέρω και εγώ , γιαυτό τον λόγο παραξενεύτικα .


Ελπίζω να μην σου έβγαλε εκείνος και τα μόρια του 4ου πεδίου.

Αν παρακολουθείς τα μαθήματα δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Αυτός τα έβγαλε , αλλά το επαλήθευσα και από το φροντιστήριο , το 18.352 είναι σίγουρο :D

Άλλη μια ερώτηση , το τμήμα Πληροφορικής ΑΣΣΟΕ είναι στο 4ο ή στο 5ο πεδίο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Είναι στο 2ο και στο 4ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top