Πληροφορίες για τα Πολυτεχνειακά τμήματα (Μηχανικοί)

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ΗΜΜΥ ή πολιτικοί μηχανικοί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
ΗΜΜΥ ή πολιτικοί μηχανικοί?

Αυτό είναι δική σου επιλογή....... Ανάλογα τί σου αρέσει και με τί θέλεις να ασχοληθείς!!!

Προς το παρόν οι Πολιτικοί Μηχανικοί αποτελούν την πλειοψηφία των Μηχανικών στην Ελλάδα! Αλλά απ' ότι φαίνεται οι ΗΜΜΥ και οι Μηχανολόγοι θα αυξηθούν δραματικά τα επόμενα χρόνια.....:):):)

Δες κι' αυτό για περισσότερες πληροφορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ρε παιδιά διαβάζω τα σχόλια σας για το ΕΜΠ και μου φαίνεται λογικό ότι δεν είναι ανώτερο, αλλά ισάξιο με τα υπόλοιπα πολυτεχνία...ΑΛΛΑ έχω ακούσει πως ένας απόφοιτος ΕΜΠ γίνεται πολύ πιο εύκολα αποδεκτός από ξένα πανεπιστήμια (και αφού έχει καλό βαθμό εννοείτε) για μεταπτυχιακό. Το όνομα ΕΜΠ δηλαδή λειτουργεί σαν ένα εισιτήριο και γενικά έχεις το πλεονέκτημα...
το εμπ ειναι 2 επιπεδα πιο πανω!και για αυτο και γινονται πολύ πιο εύκολα αποδεκτοι από ξένα πανεπιστήμια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cosdel

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
το εμπ ειναι 2 επιπεδα πιο πανω!και για αυτο και γινονται πολύ πιο εύκολα αποδεκτοι από ξένα πανεπιστήμια!

Τοτε γιατι τοσα παιδια που πιανουν πολυ ανετα ΕΜΠ, επιλεγουν αλλες πολεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
1)το εμπ εχει 170 χρονια ιστοριας(σημαντικος παραγοντας αν σκεφτειτε οτι τα καλυτερα παν. στον κοσμο ειναι παλια)
2)εχει υψηλοτερο επιπεδο σπουδαστων(μεγαλυτερη βαση)
3)το επιπεδο των καθηγητων ειναι υψηλοτερο γιατι υπαρχει μεγαλυτερος ανταγωνισμος για τις θεσεις(αυτο λεει η λογικη)
4)σου παρεχει μεγαλυτερη ποσοτητα μαθηματων με την εννοια οτι πχ.στο ημμυ εμπ που γνωριζω υπαρχουν 200+ μαθηματα που επιλεγεις καμια 60αρια!
5)καπου ειχα διαβασει(μαλλον στο εθνος) οτι δεχεται περισσοτερα κονδυλια απο καθε αλλο αει της χωρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
1) Δεν μου λέει τίποτα η ιστορία, το θέμα είναι το παρόν.
2) Καμία σχέση. Έχει υψηλή βάση επειδή είναι στην Αθήνα. Επίσης, τα μόρια που βγάζει κάποιος στις πανελλήνιες δεν έχουν καμία σχέση με την ευφυία του, είναι κυρίως θέμα διαβάσματος και παπαγαλίας, η οποια ειδικά σε πολυτεχνείο δεν σε πάει καθόλου μπροστά.
3) Δεν υπάρχει ανταγωνισμός για τις θέσεις. Βολεμένοι είναι, αν πάρεις έδρα καθηγητή κάπου δεν σε κουνάει (σχεδόν) κανείς.
4) Δεν ξέρω αν οι αριθμοί που δίνεις ισχύουν, αλλά αυτό έχει μια βάση ως θετικό.
5) Δεν το γνωρίζω αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
1) Δεν μου λέει τίποτα η ιστορία, το θέμα είναι το παρόν.
2) Καμία σχέση. Έχει υψηλή βάση επειδή είναι στην Αθήνα. Επίσης, τα μόρια που βγάζει κάποιος στις πανελλήνιες δεν έχουν καμία σχέση με την ευφυία του, είναι κυρίως θέμα διαβάσματος και παπαγαλίας, η οποια ειδικά σε πολυτεχνείο δεν σε πάει καθόλου μπροστά.
3) Δεν υπάρχει ανταγωνισμός για τις θέσεις. Βολεμένοι είναι, αν πάρεις έδρα καθηγητή κάπου δεν σε κουνάει (σχεδόν) κανείς.
4) Δεν ξέρω αν οι αριθμοί που δίνεις ισχύουν, αλλά αυτό έχει μια βάση ως θετικό.
5) Δεν το γνωρίζω αυτό.
1)τοτε πως εξηγεις το γεγονος οτι τα καλυτερα παν.στον κοσμο ειναι παλια?
2)ειναι τυχαιο δηλαδη πως τα περισσοτερα μεταλλεια απο διεθνεις διαγωνισμους σε μαθ. και πληρ. εχουν ερθει κυριως απο ημμυ εμπ,σεμφε και μαθ.αθηνας
3)εισαι καχυποπτος
4)για το ημμυ εμπ ισχυει 100% και λογικα και για τα αλλα τμηματα
και για πες μου δηλαδη τα θετικα των περιφ.αει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Λιγότεροι εισακτέοι, δηλαδή στενότερη και πιο προσωπική επαφή με τους καθηγητές και τους βοηθούς.
Το πιο σημαντικό για μένα αν θες να μάθεις πραγματικά.

Όσο για το 3), ισχύει το οτι δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Αν ο καθηγητής έχει φιλότιμο και του αρέσει να διδάσκει, θα κάνει καλή δουλειά, αλλιώς ατύχησαν οι φοιτητές και δεν μπορεί κανείς να τον κουνήσει κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό απλά.

Νομίζω κι εγώ ότι τα πτυχία πολυτεχνείων είναι στο έκτο (ενα επίπεδο πάνω από τα ΑΕΙ/ΑΤΕΙ) επίπεδο, λόγω πιο εκτεταμμένου προγράμματος. Αυτό, όμως, δεν αφορά μόνο το ΕΜΠ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phakyew

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ερώτηση: ''Θεωρείτε ότι οι μηχανολόγοι μηχανικοί έχουν μέλλον στην Ελλάδα?'' Γιατί έχω καταλάβει πως οι περισσότεροι ασχολούνται με ανελκιστύρες και καλοριφέρ.. Πράγμα που θεωρώ ότι δεν αντικατοπτρίζει τους κόπους των παιδιών που τελειώνουν την συγκεκριμένη σχολή με ένα κατεξοχήν τεχνολογικό πτυχίο.. Προσωπικά πέρασα μηχανολόγος μηχανικός στο Αριστοτέλειο και ευελπιστώ πως στο μέλλον θα έχω περισσότερες προοπτικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Μην ανησυχείς φίλε είναι εξίσου καλή σχολή και έχει τις εξίσου καλές προοπτικές με τους ηλεκτρολόγους και τους πολιτικούς...
Όλοι στις πολυτεχνικές του ΑΠΘ μπήκατε??? Να κάνουμε κανένα φόρουμ να κουτσομπολεύουμε τη σχολή......:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Παντως,που πηγα λιγο στο Πολυτεχνειο σημερα,δε λεει και πολλα:PΕιδικα απο κοπελες....:PΜια αντε δυο ωραιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelina001

Νεοφερμένος

Η angelina001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
παιδια εχω μια απορια.ισως σας φανει χαζη.το πολυτεχνειο τι σχολες περιεχει;αν καποιος περασει εκει τι επαγγελμα μπορει να ακολουθησει στο μελλον;τι βαση εχει κ σε ποιες πολεις βρισκεται;σας ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Οποιαδήποτε σχολή εμπεριέχει τη λέξη "μηχανικός" στον τίτλο της και μερικές ακόμα (π.χ. Μαθηματικό) υπάγονται στο Πολυτεχνείο. Πολυτεχνεία στην Ελλάδα υπάρχουν μόνο 2, το ΕΜΠ και το Πολυτεχνείο Κρήτης. Όλες οι άλλες σχολές υπάγονται στο εκάστοτε τοπικό Πανεπιστήμιο.

Δεν ξέρω τι εξυπηρετεί αυτό, ξέρω απλά ότι έτσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Το ΕΜΠ εχει τις εξης σχολες (διπλα η φετινη βαση της καθεμιας)

Αρχιτεκτονων Μηχανικων: 22.152 [με υποχρεωτικα ειδικα μαθηματα το ελευθερο και το γραμμικο σχεδιο]
Πολιτικων Μηχανικων: 19.090
Αγρονομων και Τοπογραφων Μηχανικων: 17.915
Μηχανολογων Μηχανικων: 18.915
Ηλεκτρολογων Μηχανικων και Μηχανικων Υπολογιστων: 19.089
Χημικων Μηχανικων: 17.969
Ναυπηγων Μηχανικων: 18.480
Μηχανικων Μεταλλειων Μεταλλουργων:16.525
Εφαρμοσμενων Μαθηματικων και Φυσικων Επιστημων: 16.541

Τωρα τι ακριβως ειναι αυτες οι σχολες και τι βγαινεις απο εκει δεν ξερω, ειμαι του κλαδου υγειας εγω! :p :p Σιγουρα καποιος απο εδω μπορει να σε διαφωτισει περισσοτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Το ΕΜΠ εχει τις εξης σχολες (διπλα η φετινη βαση της καθεμιας):
Αρχινεκτονων Μηχανικων: 22.152
Πολιτικων Μηχανικων: 19.090
Αγρονομων και Τοπογραφων Μηχανικων: 17.915
Μηχανολογων Μηχανικων: 18.915
Ηλεκτρολογων Μηχανικων και Μηχανικων Υπολογιστων: 19.089
Χημικων Μηχανικων: 17.969
Ναυπηγων Μηχανικων: 18.480
Μηχανικων Μεταλλειων Μεταλλουργων:16.525
Εφαρμοσμενων Μαθηματικων και Φυσικων Επιστημων: 16.541

Τωρα τι ακριβως ειναι αυτες οι σχολες και τι βγαινεις απο εκει δεν ξερω, ειμαι του κλαδου υγειας εγω! :p :p Σιγουρα καποιος απο εδω μπορει να σε διαφωτισει περισσοτερο!
οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι παιρνουν 100 ατομα περισσοτερα απο τους πολιτικους μηχανικους στην ουσια εχουν υψηλοτερη βαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Edit: OK, nevermind, δεν λέω τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι παιρνουν 100 ατομα περισσοτερα απο τους πολιτικους μηχανικους στην ουσια εχουν υψηλοτερη βαση!


Το κόλλημα, κόλλημα όμως, έτσι; Έ, ρε τι τραβάει ο κόσμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Geo12345

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Το κόλλημα, κόλλημα όμως, έτσι; Έ, ρε τι τραβάει ο κόσμος...

Αστα....................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top