Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 360)
  • Ναι

    Ψήφοι: 186 51.7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 174 48.3%

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Πάμε καλα? Μια σκέψη έκανα, λεγοντας σου αρχικά οτι ο Θεός ξερει περισσότερα πράγματα που εμείς δεν μπορούμε να τα κατανοήσουμε..

1ον εγω δεν το λεω τα "σκοτώνει" αλλά τα πέρνει μαζί του.
2ον ξεχνάς οτι στην δημιουργία της ζωής συμμετέχει κ ο άνθρωπος
3ον Η ζωή του χιτλερ κ σταλιν δεν τέλειωσε γτ μπορει να δινε περιθώρια για να μετανοήσουν
4ον δεν τους αρρωσταίνει ούτε τους βασανίζει απλά αφήνει το κακό να έχει επηρροή πάνω τους ή επειδή η άνθρωποι έχουν φύγει κ απο τον Θεό κ το κακό τους κυριαρχεί

κάτι άλλο?
1ον Έχεις δίκιο, τεράστια διαφορά, σου ζητώ ταπεινά συγνώμη. Αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι, αφού θα γινόντουσαν καθάρματα και παλιάνθρωποι αν ζούσαν, γιατί δε τα πετάει κατευθείαν στην κόλαση να τελειώνουμε μ'αυτά τα διαολάκια?:rolleyes::rolleyes:
2ον what do you mean?
3ον δεν τελείωσε?μιλάς με γρίφους ευλογημένη...
4ον θεωρείς ότι οι αρρώστιες έχουν να κάνουν με την επιρροή κακού πάνω στον άνθρωπο και όχι με άλλα αίτια όπως, δε ξέρω, αυτά που έχουν βρεθεί μετά από αιώνες ιατρικής έρευνας? Sorry αλλά αν δεν το κατάλαβες ζούμε στο 2012, όχι στο 1012. Αλλά ακόμα και αν θεωρείς τις αρρώστιες επιρροή του κακού στον άνθρωπο, που ακριβώς βρίσκεται η διαφορά από το να τους αρρωσταίνει εξ επίτηδες(για να τους διαπαιδαγωγήσει!!!!!) με το να επιτρέπει την επιρροή του κακού απάνω τους.
Και θες επίσης να πεις ότι επιτρέπει την ''επιρροή του κακού'' μόνο σε ανθρώπους που έχουν απομακρυνθεί από το θέλημά του, που φύγει από τον <<πανάγαθο!!!!!!>> θεό?? Που ακριβώς το στηρίζεις αυτό? Έχεις κάνει έρευνα και βρήκες ότι μόνο οι παλιάνθρωποι βρίσκονται μέσα στα νοσοκομεία?? Ή είχες πληροφόρηση εκ των έσω? Και μάλιστα με αυτές τις μεθόδους θέλει να τους φέρει πίσω στον <<σωστό>> δρόμο? Αν θες μια συμβουλή, πες στον θεό σου να αλλάξει μεθόδους...οι μέθοδοι των τριών χιλιάδων ετών δε δουλεύουν πλέον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν καταλάβεις ότι Πανάγαθος και Δίκαιος είναι 2 αντιφατικές έννοιες τότε έλα να τα ξαναπούμε, μέχρι τότε δεν έχει νόημα να μιλάμε.

Φίλε αυτη η πρόταση είναι η πιο αστεία ατακα και ταυτοχρονα η πιο μεγάλη γκάφα,που είπες ποτε.

Ξεχασμένε για δες, δες λίγο :whistle::blink::jumpy::hypno::jumpy::baby::knife::loveangel:rofl::thumbup::vava::wall::verymad::alljumpy::fool::beating::beer::bounce::xtipao::drunk:.Ολα μαζί τα παθαίνεις.


Αν λες και με σιγουριά ότι η ιδιοτητα ο Πανάγαθος και ο Δικαιος είναι Αντίθετες στο Θεό τότε φίλε μου όντως εχεις τεράστιο προβλημα κρίσης και έννοιας λέξεων.Ελληνικο λεξικό μπαμπινιώτη και επίμονη μελέτη της Αγίας Γραφης σου το συνιστώ και θα σου χρειαστεί.Πετας εντελως γκάφες και απαντάς με Εγωισμό και χωρίς να σκέφτεσαι. :D

Επίσης να τονίσω ότι η λέξη Παναγαθος σημαινει Καλος και Αγνος πέρα απο κάθε έννοια Αγαθότητας.

Δυστυχως για εσένα Ξεχασμένε η Παναγαθότητα στον Θεό είναι ένα Μυστήριο το οποίο δεν πρόκειται να το αντιληφθείς εσύ,εγώ και ο οποιοσδήποτε.Ο Θεός δεν νοείται και μην προσπαθείς να προσδίδεις ελατωμματα και λαθη στον Αιώνιο,Αλάνθαστο και Ακτιστο Θεό εφοσον δεν γνωρίζεις τίποτα για την Αιώνια Αγάπη και Αγαθότητα του Θεού.

Ξεκαθαρίζω το ακριβώς αντιθετο απο αυτό που λες.

Ο Θεός δεν γίνεται να είναι και Παναγαθος και Αδικος σύμφωνα με τους ισχυρισμούς σου.Οι δυο εκ διαμέτρου αντίθετες έννοιες δεν συμβαδίζουν στον Θεό.

Πρωτον για να λέμε ότι ο Θεός είναι Αδικος αυτο σημαίνει ότι είναι πεπερασμένος και με Αδυναμίες.Σημαινει ότι δεν επόπτης και ελεγκτής των πάντων και δεν ξέρει τα πάντα.

Ο Θεός για να είναι Παναγαθος σημαίνει ότι ξερει τα πάντα και γνωρίζει και σε βάθος την Ανθρωπινη Γνώση και θέλει την Ανθρωπότητα να προοδεύει,να εξελίσσεται και να γίνεται όμοια με Εκείνον.

Ο Θεός δεν είναι Αδικος,γιατί αν ήταν Αδικος δεν θα ήταν Πανάγαθος και αρα είναι πεπερασμένος και με Αδυναμίες όπως και ο Ανθρωπος.

Ο Θεός είναι Πανάγαθος και ξέρει τα πάντα για την Ανθρωπότητα και κατέχει την Απόλυτη Γνώση και εφόσον είναι Απειρος και Παντοδύναμος άρα και Πανάγαθος δεν μπορεί η Αδικία να υπαρχει στον Θεό. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Φίλε αυτη η πρόταση είναι η πιο αστεία ατακα και ταυτοχρονα η πιο μεγάλη γκάφα,που είπες ποτε.

Ξεχασμένε για δες, δες λίγο :whistle::blink::jumpy::hypno::jumpy::baby::knife::loveangel:rofl::thumbup::vava::wall::verymad::alljumpy::fool::beating::beer::bounce::xtipao::drunk:.Ολα μαζί τα παθαίνεις.


Αν λες και με σιγουριά ότι η ιδιοτητα ο Πανάγαθος και ο Δικαιος είναι Αντίθετες στο Θεό τότε φίλε μου όντως εχεις τεράστιο προβλημα κρίσης και έννοιας λέξεων.Ελληνικο λεξικό μπαμπινιώτη και επίμονη μελέτη της Αγίας Γραφης σου το συνιστώ και θα σου χρειαστεί.Πετας εντελως γκάφες και απαντάς με Εγωισμό και χωρίς να σκέφτεσαι. :D

Επίσης να τονίσω ότι η λέξη Παναγαθος σημαινει Καλος και Αγνος πέρα απο κάθε έννοια Αγαθότητας.

Δυστυχως για εσένα Ξεχασμένε η Παναγαθότητα στον Θεό είναι ένα Μυστήριο το οποίο δεν πρόκειται να το αντιληφθείς εσύ,εγώ και ο οποιοσδήποτε.Ο Θεός δεν νοείται και μην προσπαθείς να προσδίδεις ελατωμματα και λαθη στον Αιώνιο,Αλάνθαστο και Ακτιστο Θεό εφοσον δεν γνωρίζεις τίποτα για την Αιώνια Αγάπη και Αγαθότητα του Θεού.

Ξεκαθαρίζω το ακριβώς αντιθετο απο αυτό που λες.

Ο Θεός δεν γίνεται να είναι και Παναγαθος και Αδικος σύμφωνα με τους ισχυρισμούς σου.Οι δυο εκ διαμέτρου αντίθετες έννοιες δεν συμβαδίζουν στον Θεό.

Πρωτον για να λέμε ότι ο Θεός είναι Αδικος αυτο σημαίνει ότι είναι πεπερασμένος και με Αδυναμίες.Σημαινει ότι δεν επόπτης και ελεγκτής των πάντων και δεν ξέρει τα πάντα.

Ο Θεός για να είναι Παναγαθος σημαίνει ότι ξερει τα πάντα και γνωρίζει και σε βάθος την Ανθρωπινη Γνώση και θέλει την Ανθρωπότητα να προοδεύει,να εξελίσσεται και να γίνεται όμοια με Εκείνον.

Ο Θεός δεν είναι Αδικος,γιατί αν ήταν Αδικος δεν θα ήταν Πανάγαθος και αρα είναι πεπερασμένος και με Αδυναμίες όπως και ο Ανθρωπος.

Ο Θεός είναι Πανάγαθος και ξέρει τα πάντα για την Ανθρωπότητα και κατέχει την Απόλυτη Γνώση και εφόσον είναι Απειρος και Παντοδύναμος άρα και Πανάγαθος δεν μπορεί η Αδικία να υπαρχει στον Θεό. :D

Να σε ρωτήσω κάτι? Όλα αυτά τα λες επειδή νομίζεις ότι ο "Θεός" παρακολουθεί αυτό το νήμα? Ή όντως τα πιστεύεις?
Αν τα πιστεύεις δεν νομίζω ότι έχουμε να πούμε κάτι άλλο...

Και μια σημείωση:
Πανάγαθος: Αυτός που δεν έχει κακό μέσα του, δεν τιμωρεί και δεν κρατάει κακίες και που τα συγχωρεί όλα.
Δίκαιος: Αυτός που όπου υπάρχει νόμος θα τον εφαρμόσει και θα τιμωρήσει τους παραβάτες.

Πόσο ίδιες λέξεις μπορούν να είναι λοιπόν το Πανάγαθος και το Δίκαιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Ασκοπος

Το αστείο με εσένα είναι πως εκτίθεσαι χωρίς να καταλαβαίνεις γιατί. Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια να σου εξηγήσω αν και είμαι σίγουρος πως θα είναι μάταια.

Δίκαιος σημαίνει ανταμείβω το καλό και τιμωρώ το κακό.

Πανάγαθος σημαίνει έχω άπειρη αγάπη για τα δημιουργήματά μου. ΑΠΕΙΡΗ ΑΓΑΠΗ σημαίνει πως εξορισμού δεν τιμωρώ ένα δημιούργημά μου πρώτον γιατί το αγαπάω άπειρα άρα δεν μπορώ να το βλάψω και δεύτερον διότι έτσι παραβιάζω την ελεύθερη βούλησή του.

Αφού λοιπόν δεν τιμωρεί επειδή είναι Πανάγαθος τότε δεν είναι Δίκαιος.

Μπορείς να καταλάβεις αυτή τη συλλογιστική πορεία? Η θα μου απαντήσεις πάλι με ένα κατεβατό emoticons και κλισούρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
αντε καλάαααααααα...... το χουνε χασει μερικοι εδω περα....

εγω παντως στο τοπικ βλεπω οτι οταν οι αθεοι δεν μπορουν να αντικρουσουν ενα επιχειρημα ή καποιος τους την λεει κ τους βαζει στην θεση τους κανουν τα στραβα ματια και ποσταρουν 1000000 ασχετα μετα για να κρυφτει το μηνυμα, και οταν μπει ενας που πιστευει και απαντησει με κατι που δεν ειναι τεκμηριωμενο καλα, γραπωνουν την ευκαιρια να αρχισουν να λενε οσα λενε και να το παιζουν ανωτεροι και εξυπνοι και οτι κατεχουν την απολυτη αληθεια.....:whistle::whistle::whistle:

ομως και οσοι προσπαθειτε να "υπερασπισετε" την επιλογη σας να πιστευετε, ειλικρινα σταματηστε αν δεν μπορειτε να το κανετε. πεφτετε στην παγιδα που σας στηνουν οι αλλοι, αρχιζετε απο τα νευρα σας επειδη σας εθιξαν τα πιστευω να παραλογιζεστε και πετατε μερικες μπαρουφες... ε απο αυτο θα καταπιαστουν οι αλλοι δεν το καταλαβαινετε;;;;

και επειδη το τοπικ εχει αρχισει να παιρνει εκτασεις... προσβλητικες και απο/ για τις δυο πλευρες....

ΕΙΡΗΝΗ ΥΜΙΝ!!!! :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Μα και επιστημονικα να το παρουμε, σιγουρα υπαρχει μια ανωτερη δυναμη που δημιουργησε τα παντα!
Ως γνωστον, η ενεργεια ουτε παραγεται ουτε χανεται,μονο μετατρεπεται απο την μια μορφη ενεργειας στην αλλη.
Πειτε μου λοιπον εσεις, που δεν πιστευετε πως υπαρχει κατι ανωτερο ,που στο καλο βρεθηκε η πρωταρχικη ενεργεια που δημιουργησε το συμπαν????Μονη της δημιουργηθηκε?Αυτο επιστημονικα δεν γινεται!Αρα, καποιος ανωτερος τη δημιουργησε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα και επιστημονικα να το παρουμε, σιγουρα υπαρχει μια ανωτερη δυναμη που δημιουργησε τα παντα!
Ως γνωστον, η ενεργεια ουτε παραγεται ουτε χανεται,μονο μετατρεπεται απο την μια μορφη ενεργειας στην αλλη.
Πειτε μου λοιπον εσεις, που δεν πιστευετε πως υπαρχει κατι ανωτερο ,που στο καλο βρεθηκε η πρωταρχικη ενεργεια που δημιουργησε το συμπαν????Μονη της δημιουργηθηκε?Αυτο επιστημονικα δεν γινεται!Αρα, καποιος ανωτερος τη δημιουργησε!


Ως γνωστόν τίποτα δεν γίνεται απο το τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Μα και επιστημονικα να το παρουμε, σιγουρα υπαρχει μια ανωτερη δυναμη που δημιουργησε τα παντα!
Ως γνωστον, η ενεργεια ουτε παραγεται ουτε χανεται,μονο μετατρεπεται απο την μια μορφη ενεργειας στην αλλη.
Πειτε μου λοιπον εσεις, που δεν πιστευετε πως υπαρχει κατι ανωτερο ,που στο καλο βρεθηκε η πρωταρχικη ενεργεια που δημιουργησε το συμπαν????Μονη της δημιουργηθηκε?Αυτο επιστημονικα δεν γινεται!Αρα, καποιος ανωτερος τη δημιουργησε!

Απλά δεν μπορει κανείς να το εξηγήσει, δεν έχω κάποιο κόμπλεξ στο να το παραδεχτώ.
Όμως και εσύ με την ίδια λογική δεν έχεις αναρωτηθεί ποιος δημιούργησε τον Θεό?
Όπως είπε από πάνω ο φίλος άσκοπος τίποτα δεν δημιουργείτε μόνο του, ο Θεός λοιπόν πως ήρθε?

Υ.Γ.: Η λέξη "'αθεος" προσωπικά δεν μου αρέσει, όποιος δεν πιστεύει σε θαύματα και χρησιμοποιεί την κοινή λογική δεν σημαίνει ότι είναι άθεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Μα και επιστημονικα να το παρουμε, σιγουρα υπαρχει μια ανωτερη δυναμη που δημιουργησε τα παντα!
Ως γνωστον, η ενεργεια ουτε παραγεται ουτε χανεται,μονο μετατρεπεται απο την μια μορφη ενεργειας στην αλλη.
Πειτε μου λοιπον εσεις, που δεν πιστευετε πως υπαρχει κατι ανωτερο ,που στο καλο βρεθηκε η πρωταρχικη ενεργεια που δημιουργησε το συμπαν????Μονη της δημιουργηθηκε?Αυτο επιστημονικα δεν γινεται!Αρα, καποιος ανωτερος τη δημιουργησε!

https://news.softpedia.com/news/Stephen-Hawking-No-Need-for-God-in-the-Creation-of-the-Universe-154823.shtml
It is not necessary to invoke God to light the blue touch paper and set the universe going
Because there is a law such as gravity, the universe can and will create itself from nothing.
Google translate.

Πηγη: Stephen Hawking- The Grand Design

αντε καλάαααααααα...... το χουνε χασει μερικοι εδω περα....

εγω παντως στο τοπικ βλεπω οτι οταν οι αθεοι δεν μπορουν να αντικρουσουν ενα επιχειρημα ή καποιος τους την λεει κ τους βαζει στην θεση τους κανουν τα στραβα ματια και ποσταρουν 1000000 ασχετα μετα για να κρυφτει το μηνυμα, και οταν μπει ενας που πιστευει και απαντησει με κατι που δεν ειναι τεκμηριωμενο καλα, γραπωνουν την ευκαιρια να αρχισουν να λενε οσα λενε και να το παιζουν ανωτεροι και εξυπνοι και οτι κατεχουν την απολυτη αληθεια.....:whistle::whistle::whistle:

ομως και οσοι προσπαθειτε να "υπερασπισετε" την επιλογη σας να πιστευετε, ειλικρινα σταματηστε αν δεν μπορειτε να το κανετε. πεφτετε στην παγιδα που σας στηνουν οι αλλοι, αρχιζετε απο τα νευρα σας επειδη σας εθιξαν τα πιστευω να παραλογιζεστε και πετατε μερικες μπαρουφες... ε απο αυτο θα καταπιαστουν οι αλλοι δεν το καταλαβαινετε;;;;

και επειδη το τοπικ εχει αρχισει να παιρνει εκτασεις... προσβλητικες και απο/ για τις δυο πλευρες....

ΕΙΡΗΝΗ ΥΜΙΝ!!!! :Ρ

Ποια ερωτηση δεν απαντησαμε? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλά δεν μπορει κανείς να το εξηγήσει, δεν έχω κάποιο κόμπλεξ στο να το παραδεχτώ.
Όμως και εσύ με την ίδια λογική δεν έχεις αναρωτηθεί ποιος δημιούργησε τον Θεό?
Όπως είπε από πάνω ο φίλος άσκοπος τίποτα δεν δημιουργείτε μόνο του, ο Θεός λοιπόν πως ήρθε?

Υ.Γ.: Η λέξη "'αθεος" προσωπικά δεν μου αρέσει, όποιος δεν πιστεύει σε θαύματα και χρησιμοποιεί την κοινή λογική δεν σημαίνει ότι είναι άθεος.


Φίλτατε Χάρη όταν εννοω ότι τίποτα δεν γίνεται απο τίποτα εννοω το απλό.Το Σύμπαν είναι Αντικείμενο,μια Σφαιρική ενεργεια.Το Σύμπαν δεν έχει νοημοσύνη και προσωπικότητα και αρα δεν μπορεί σε γενικό επίπεδο ένα Σύμπαν να δημιουργηθηκε μόνο του.

Η πολυκατοικία για παράδειγμα δεν γίνεται απο μόνη της.Οταν περπατάς στους δρόμους δεν βλέπεις να ξεφυτρώνονται απο το πουθενά Πολυκατοικίες,αλλα υπάρχουν εργατες και οικοδόμοι οι οποίοι κατασκευάζουν μια Πολυκατοικία.

Ετσι και το Σύμπαν δημιουργηθηκε απο τον Θεό.

Ο Θεός είναι Αιωνιος και δεν έχει Αρχη υπαρξης.Ο Θεός αν είχε αρχή Υπαρξης δεν θα λεγοταν Θεός.Για αυτο το λόγο ειναι όχι ένας απλος και πεπερασμένος και αθάνατος θέος,είναι ο Θεός και είναι έξω απο κάθε περιορισμό και ως Τέλειος δεν έχει αναγκη απο τίποτα και δεν χρειαζεται να εχει Αιτία Ύπαρξης.

Θέλω να θέσω ένα ερώτημα

Ασε στην άκρη προς το παρον την ερωτηση Ποιος δημιούργησε τον Θεό,

Ο Θεός το ενδεχόμενο να είναι Ανεξάρτητος και να μην έχει ανάγκη απο τίποτα,να μην έχει Αιτία Ύπαρξης και απλά να υπήρχε και να εξακολουθεί να υπάρχει το αποκλείεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Φίλτατε Χάρη όταν εννοω ότι τίποτα δεν γίνεται απο τίποτα εννοω το απλό.Το Σύμπαν είναι Αντικείμενο,μια Σφαιρική ενεργεια.Το Σύμπαν δεν έχει νοημοσύνη και προσωπικότητα και αρα δεν μπορεί σε γενικό επίπεδο ένα Σύμπαν να δηιουργηθηκε μόνο του.

Η πολυκατοικία για παράδειγμα δεν γίνεται απο μόνη της.Οταν περπατάς στους δρόμους δεν βλέπεις να ξεφυτρώνονται απο το πουθενά Πολυκατοικίες,αλλα υπάρχουν εργατες και οικοδόμοι οι οποίοι κατασκευάζουν μια Πολυκατοικία.

Ετσι και το Σύμπαν δημιουργηθηκε απο τον Θεό.

Ο Θεός είναι Αιωνιος και δεν έχει Αρχη υπαρξης.Ο Θεός αν είχε αρχή Υπαρξης δεν θα λεγοταν Θεός.Για αυτο το λόγο ειναι όχι ένας απλος και πεπερασμένος και αθάνατος θέος,είναι ο Θεός και είναι έξω απο κάθε περιορισμό και ως Τέλειος δεν έχει αναγκη απο τίποτα και δεν χρειαζεται να εχει Αιτία Ύπαρξης.

Θέλω να θέσω ένα ερώτημα

Ασε στην άκρη προς το παρον την ερωτηση Ποιος δημιούργησε τον Θεό,

Ο Θεός το ενδεχόμενο να είναι Ανεξάρτητος και να μην έχει ανάγκη απο τίποτα,να μην έχει Αιτία Ύπαρξης και απλά να υπήρχε και να εξακολουθεί να υπάρχει το αποκλείεις ?

Δεν αποκλείω τίποτα, όπως και δεν παίρνω τίποτα σαν δεδομένο. Όπως λέω και στην υπογραφή μου "Η συστηματική αμφιβολία είναι ο δρόμος προς την αληθινή γνώση"

Αυτόν τον καιρό γίνεται μια πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα για την δημιουργία του σύμπαντος. Όποιος έχει όρεξη ας γράψει στο google: Μποζόνιο Χιγκς, είναι ένα σωματίδιο που μέχρι πριν λίγο καιρό ήταν μόνο θεωρία, τώρα με βάση κάποια πειράματα η ανακάλυψη του είναι πολύ κοντά. Θεωρείτε ότι μόνο του μπορεί να κατασκευάζει ύλη. Αλλά και πάλι, δεν το δέχομαι εντελώς, πάντα πρέπει να υπάρχει αμφιβολία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Μα και επιστημονικα να το παρουμε, σιγουρα υπαρχει μια ανωτερη δυναμη που δημιουργησε τα παντα!
Ως γνωστον, η ενεργεια ουτε παραγεται ουτε χανεται,μονο μετατρεπεται απο την μια μορφη ενεργειας στην αλλη.
Πειτε μου λοιπον εσεις, που δεν πιστευετε πως υπαρχει κατι ανωτερο ,που στο καλο βρεθηκε η πρωταρχικη ενεργεια που δημιουργησε το συμπαν????Μονη της δημιουργηθηκε?Αυτο επιστημονικα δεν γινεται!Αρα, καποιος ανωτερος τη δημιουργησε!

Ναι,σ αυτό συμφωνώ.Αλλά δε πιστεύω πως είναι αυτός ο ''θεός'' που παρουσιάζει ο Χριστιανισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Ποια ερωτηση δεν απαντησαμε? :)
σε πολλές. πχ ο από κάτω δεν δίνει απάντηση, απλά εξηγεί το πώς χρησιμοποιεί την κριτική του ικανότητα και ξεφεύγει :Ρ
Δεν αποκλείω τίποτα, όπως και δεν παίρνω τίποτα σαν δεδομένο. Όπως λέω και στην υπογραφή μου "Η συστηματική αμφιβολία είναι ο δρόμος προς την αληθινή γνώση"

Αυτόν τον καιρό γίνεται μια πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα για την δημιουργία του σύμπαντος. Όποιος έχει όρεξη ας γράψει στο google: Μποζόνιο Χιγκς, είναι ένα σωματίδιο που μέχρι πριν λίγο καιρό ήταν μόνο θεωρία, τώρα με βάση κάποια πειράματα η ανακάλυψη του είναι πολύ κοντά. Θεωρείτε ότι μόνο του μπορεί να κατασκευάζει ύλη. Αλλά και πάλι, δεν το δέχομαι εντελώς, πάντα πρέπει να υπάρχει αμφιβολία.

ξέρεις όμως τι λένε ε; η αμφιβολία δεν οδηγεί πάντα στη γνώση, αλλά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που οδηγεί σε οπισθοδρόμηση. τα μαθαίναμε στην έκθεση, right? ;) και μάλιστα μια ωραία εξήγηση του τρόπου που λειτουργεί η αμφιβολία -και παράλληλα η ανθρώπινη φύση- παρέθεσα μερικές σελίδες πιο πριν. (με 4 λέξεις, έλεγε ότι η αλήθεια είναι εφήμερη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με την ίδια λογική που δεχόμαστε ότι υπάρχει ένας άναρχος θεός μπορούμε να δεχτούμε ότι υπάρχει και ένα άναρχο σύμπαν.

Γιατί το σύμπαν αποτελεί και καλά κτίσμα? Γιατί απλά στο μυαλό μας επειδή ως άνθρωποι έχουμε την ικανότητα της δημιουργίας έχουμε ταυτίσει τα πάντα με έναν δημιουργό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Η πολυ απλη απαντηση στο ερωτημα: "Ο Θεός το ενδεχόμενο να είναι Ανεξάρτητος και να μην έχει ανάγκη απο τίποτα,να μην έχει Αιτία Ύπαρξης και απλά να υπήρχε και να εξακολουθεί να υπάρχει το αποκλείεις ?" Ειναι οτι σαφως δεν μπορουμε να το αποκλεισουμε, ομως μπορεις να το επιβεβαιωσεις? Μπορει καποιος να ειναι σιγουρος και απολυτος στην υπαρξει ενος Θεου? (Αρα οχι δεν μπορω να το απορρηψω, αλλα απο τι στιγμη που δεν υπαρχουν αποδειξεις δε γινεται να το αποδεχτω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Με την ίδια λογική που δεχόμαστε ότι υπάρχει ένας άναρχος θεός μπορούμε να δεχτούμε ότι υπάρχει και ένα άναρχο σύμπαν.

Γιατί το σύμπαν αποτελεί και καλά κτίσμα? Γιατί απλά στο μυαλό μας επειδή ως άνθρωποι έχουμε την ικανότητα της δημιουργίας έχουμε ταυτίσει τα πάντα με έναν δημιουργό.
ετσι οπως το παμε το θεμα μου φαινεται οτι θα καταληξουμε στο οτι ο θεος ειναι το συμπαν, οτι το συμπαν ειναι ο θεος:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ετσι οπως το παμε το θεμα μου φαινεται οτι θα καταληξουμε στο οτι ο θεος ειναι το συμπαν, οτι το συμπαν ειναι ο θεος:clapup::clapup::clapup:

Αρκετά πιθανό ενδεχόμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
σε πολλές. πχ ο από κάτω δεν δίνει απάντηση, απλά εξηγεί το πώς χρησιμοποιεί την κριτική του ικανότητα και ξεφεύγει :Ρ


ξέρεις όμως τι λένε ε; η αμφιβολία δεν οδηγεί πάντα στη γνώση, αλλά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που οδηγεί σε οπισθοδρόμηση. τα μαθαίναμε στην έκθεση, right? ;) και μάλιστα μια ωραία εξήγηση του τρόπου που λειτουργεί η αμφιβολία -και παράλληλα η ανθρώπινη φύση- παρέθεσα μερικές σελίδες πιο πριν. (με 4 λέξεις, έλεγε ότι η αλήθεια είναι εφήμερη)

Δεν απέφυγα καθόλου την ερώτηση φίλε μου. Ρωτήθηκα αν αποκλείω το ενδεχόμενο να υπάρχει ο Θεός. Και απάντησα ότι δεν το αρνούμαι ούτε το αποκλείω, απλά χωρίς αποδείξεις είμαι λίγο διστακτικός.
Να φέρουμε σαν παράδειγμα τον Θωμά, δεν μπορούσε να πιστέψει οτι ο Χριστός αναστήθηκε, αυτό τον κάνει άθεο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Λοιπόν, ΘΕΩΡΙΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ
Θα σας φέρω μερικά παραδειγματάκια (χωρίς επιχειρήματα αυτήν την φορά)
Ο άνθρωπος όσο πάει γίνεται πιο έξυπνος (έρευνα βασισμένη σε μελέτες από τα test IQ που γίνονται κάθε χρόνο σε σχολεία)
Ο άνθρωπος όσο πάει κονταίνει (έρευνα βασισμένη σε στρατιωτικά στοιχεία)
Ο άνθρωπος όσο πάει γίνεται πιο ευάλωτος σε αρρώστιες (έρευνα βασισμένη σε ιατρικά στοιχεία από νοσοκομεία)
Ο άνθρωπος όσο πάει γίνεται πιο περίεργος (απλά σκεφτείτε όλα τα επιστημονικά κατορθώματα του 21ου αιώνα)

Αν μετά από όλα αυτά κάποιος πιστεύει ακόμα ότι δεν υπάρχει εξέλιξη εεε τι να πω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Tsig

Νεοφερμένος

Ο Kostas Tsig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
το θεμα ειναι...οτι και να σας πουνε για τον Θεο δεν θελετε να πιστεψε απο μονοι σας και αρχιζετε τις δικαιολογιες γιατι ο καθενας θελει ενα Θεο στα μετρα του..οποιος θελει δηλαδη :p.....οποιος θελει πιστευει,προσωπικο ζητημα..θα σας δωσω μια συμβουλη.....ζηστε την ζωη σας οπως θελει ο καθενας...τωρα ποτε δεν προκειται να μαθουμε πως δημιουργηθηκε ο κοσμος μεχρι να πεθανουμε..ας μην σπαταλαμε ωρες να μιλαμε για αυτο δεν βγαινει πουθενα...και να μην υπαρχει Θεος οπως λετε εσεις...οι πιστοι δεν χανουν τιποτα...ισα ισα που θα ελπιζουν στην Ανασταση μεχρι να πεθανουν..δεν θα ειναι σαν τους απιστους που θα ζουν μια ζωη μεσα στην μιζερια πως αυτο ειναι παει τελειωσε...το ξερω παλι θα αρχισετε τα δικα σας τωρα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Top