Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 360)
  • Ναι

    Ψήφοι: 186 51.7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 174 48.3%

γρεναδινη

Νεοφερμένος

Η γρεναδινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
δεν ειπα οτι αναιρει κάτι, εκανα απλως ένα σχόλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
οπότε καταρρίπτεις τον νόμο των πιθανοτήτων στην κβαντική δημιουργία του σύμπαντος...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Δεν μπορω να ακουω συνεχως πως αφου υπαρχει Θεος γιατι πεθαινουν παιδια απο την πεινα και απο καρκινο κλπ κλπ.....Επαναλαμβανω:Φταιει ο Θεος για τον πολεμο η οι ανθρωποι?Ο καρκινος προκληθηκε απο το Θεο η απο τον κακο τροπο ζωης που επελεξαν οι ανθρωποι(πχ διατροφη,καπνισμα,αλκοολ)?Τα παιδακια της Αφρικης λιμοκτονουν εξαιτιας του Θεου η εξατιας της υποβαθμισης αυτων των χωρων απο τους ανθρωπους και λογω της κακης πολιτικης?
Εξαλλου, αν ο Θεος επενεβαινε συνεχως σωζοντας τα θυματα της ανθρωπινης δρασης τοτε δεν θα υπηρχε το κακο,το ασχημο,ο πειρασμος...Επομενως, δεν μιλαμε για ελευθερια του ανθρωπου ως προς τις επιλογες και της πραξεις του...πως να επιλεξεις εχοντας ως μονη επιλογη το καλο???και ο Θεος μονο ελευθερια εχει δωσει!

Προφανώς φταίνε οι ανθρωποι. Όμως ενα ΠΑΙΔΙ, δεν φταίει για καμία απο τις επιλογές των προγόνων του, δεν πρόλαβε καν να ζησει πως να φταίει ο τρόπος ζωής του για τον καρκίνο; Δεν φταίει σε τίποτα να ζει μες την εξαθλίωση και τον πόνο, να πεθαίνει απο έλλειψη νερού ή φαγητού και τόσα τόσα άλλα (οι εικόνες στο μύνημα της sozi τα λένε όλα). Αν ο Θεος υπάρχει κι είναι τόσο δίκαιος και φιλελεύθερος όσο λέτε ας επομίζετε ο καθένας τις συνέπειες των πράξεων του. Με το να έχουν αυτές οι ψυχούλες μια φυσιολογική ζωή δεν είναι κανείς λιγότερο ελεύθερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δεν μπορω να ακουω συνεχως πως αφου υπαρχει Θεος γιατι πεθαινουν παιδια απο την πεινα και απο καρκινο κλπ κλπ.....Επαναλαμβανω:Φταιει ο Θεος για τον πολεμο η οι ανθρωποι?Ο καρκινος προκληθηκε απο το Θεο η απο τον κακο τροπο ζωης που επελεξαν οι ανθρωποι(πχ διατροφη,καπνισμα,αλκοολ)?Τα παιδακια της Αφρικης λιμοκτονουν εξαιτιας του Θεου η εξατιας της υποβαθμισης αυτων των χωρων απο τους ανθρωπους και λογω της κακης πολιτικης?
Εξαλλου, αν ο Θεος επενεβαινε συνεχως σωζοντας τα θυματα της ανθρωπινης δρασης τοτε δεν θα υπηρχε το κακο,το ασχημο,ο πειρασμος...Επομενως, δεν μιλαμε για ελευθερια του ανθρωπου ως προς τις επιλογες και της πραξεις του...πως να επιλεξεις εχοντας ως μονη επιλογη το καλο???και ο Θεος μονο ελευθερια εχει δωσει!

Με συγχωρείς αλλά κάνεις τεράστια λάθη, ο άνθρωπος φταίει για τον καρκίνο εξαιτίας του κακού τρόπου ζωής? Υπάρχουν στατιστικές που δείχνουν ότι το 60% των καρκινοπαθών είναι άνθρωποι που ζουν σε χωριά κοντά στην θάλασσα (με δικές τους καλλιέργειες και χωρίς καταχρήσεις), ο καρκίνος δημιουργείται από ανωμαλίες στα κύτταρα, καρκίνος υπήρχε πάντοτε στους ίδιους ρυθμούς.
Επιπλέον, οι άνθρωποι φταίνε για την ελονοσία? για τον Δάγκειο πυρετό? για την Λευχαιμία? και για ένα σωρό ακόμα αρρώστιες που κάθε χρόνο ταλαιπωρούν εκατομμύρια ανθρώπους?
Με την τελευταία φράση σου "αν ο Θεος επενεβαινε συνεχως σωζοντας τα θυματα της ανθρωπινης δρασης τοτε δεν θα υπηρχε το κακο,το ασχημο,ο πειρασμος...Επομενως, δεν μιλαμε για ελευθερια του ανθρωπου ως προς τις επιλογες και της πραξεις του...πως να επιλεξεις εχοντας ως μονη επιλογη το καλο???" αναιρείς ολοκληρωτικά την πίστη σου, ο Χριστιανισμός βασίζετε στην δημιουργία μιας Ουτοπίας και εσύ μέσα σε λίγες φράσεις λες ότι χωρίς κακό ο κόσμος δεν θα είχε ενδιαφέρον.. Με συγχωρείς αλλά αυτό είναι εντελώς χαζό εκ μέρους σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Θεός σαν έννοια όπως της παρουσιάζει ο Χριστιανισμός, έχει πολλά αντιφατικά σημεία. Καταρχάς ο Θεός έφτιαξε τον άνθρωπο καθ'εικόνα και καθ'ομοίωση εξ ου και η ελευθερία της βούλησης του ανθρώπου. Από τη στιγμή όμως που άνθρωπος μπορεί να επιλέξει το ''κακό'' δηλαδή έχει τέτοια στοιχεία στον χαρακτήρα του, άρα έχει και ο θεός τέτοια στοιχεία αφού ο άνθρωπος φτιάχτηκε με πρότυπο το θεό. Άρα αν ο Θεός έχει τέτοια στοιχεία αυτομάτως δεν είναι πανάγαθος. Ας δεχτούμε όμως πως ο Θεός σαν ανώτερο ον έχει υποτάξει τελείως αυτά τα χαρακτηριστικά και έχει κρατήσει μόνο τα ''καλά''.

Ο Θεός δεν δύναται σε καμία περίπτωση να επεμβαίνει στη ζωή των ανθρώπων καθώς τότε άμεσα ή έμμεσα παραβιάζει την ελεύθερη βούλησή τους. Δίνοντας π.χ. μια αρρώστια ως δοκιμασία σε κάποιον αυτομάτως δεν καταπατά την ελεύθερη βούλησή του, καθώς ο άνθρωπος αυτός ποτέ δεν ζήτησε να πάθει κάτι τέτοιο? Το όλο επιχείρημα ''ο Θεός έχει ένα σχέδιο για όλους μας'' δεν αποτελεί ένα δείγμα πατροναρίσματος? Αν ο άνθρωπος είναι πραγματικά ελεύθερος τότε ο Θεός δεν γίνεται να έχει ένα σχέδιο για κανένα.

Μας λένε πως ο Θεός αφήνει τον άνθρωπο να επιλέξει όποιο δρόμο θέλει και πως έχει άπειρη αγάπη για αυτών. Αυτό έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το επιχείρημα ''ο Θεός είναι η μόνη πηγή ζωής και μακριά του ο θάνατος'' καθώς και το επιχείρημα της ημέρας της κρίσης.
Αν ο Θεός είναι πανάγαθος τότε δεν πρόκειται να κρίνει κανέναν άνθρωπο για τις επιλογές του όποιες και αν είναι αυτές και να τον τιμωρήσει. Επίσης αν ο Θεός είναι πανάγαθος και σέβεται την ελευθερία του ανθρώπου τότε έπλασε τον κάθε άνθρωπο αυτόφωτο, δηλαδή να μπορεί να ζήσει χωρίς το φως του Θεού και μακριά του αν το επιθυμεί. Εάν δεν το έκανε αυτό ο Θεός τότε δεν σέβεται πραγματικά την ελευθερία του ανθρώπου, άρα δεν είναι πανάγαθος. Εάν δεν μπορεί να το κάνει τότε δεν είναι παντοδύναμος.

Εν τέλει έχουμε τις εξής περιπτώσεις:
α) Ο Θεός δεν υπάρχει
β) Ο Θεός υπάρχει μας έφτιαξε και ως εκεί. Δεν ασχολείται ούτε επεμβαίνει για να μην παραβιάσει ούτε στο ελάχιστο την ελευθερία κανενός
γ) Ο Θεός υπάρχει μας έφτιαξε και κάνει ότι γουστάρει όποτε γουστάρει με εμάς, άρα αναιρούνται όλα τα από πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Ο Αινσταιν νομιζω εδωσε την απαντηση.....
Διαβάστε με προσοχή τον διάλογο και εξάγετε ο καθένας τα συμπεράσματά του!
Καθηγητής: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;
Φοιτητής: Βεβαίως, κύριε.
Καθ.: Είναι καλός ο Θεός;
Φοιτ.: Φυσικά.
Καθ.: Είναι ο......
Θεός παντοδύναμος;
Φοιτ.: Ναι
Καθ.: Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο παρότι παρακαλούσε τον Θεό να τον γιατρέψει και προσευχόταν σε Αυτόν. Οι περισσότεροι από εμάς θα προσπαθούσαν να βοηθήσουν αυτούς που έχουν την ανάγκη τους. Πού είναι η καλοσύνη του Θεού λοιπόν;
Φοιτ.: ..
Καθ.: Δεν μπορείς να απαντήσεις, έτσι δεν είναι; Ας ξαναρχίσουμε νεαρέ μου. Είναι καλός ο Θεός;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Είναι καλός ο διάβολος;
Φοιτ.: Όχι.
Καθ.: Ποιος δημιούργησε τον διάβολο;
Φοιτ.: ο.. .. Θεός..
Καθ.: Σωστά.. Πες μου παιδί μου, υπάρχει κακό σ' αυτόν τον κόσμο;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Το κακό βρίσκεται παντού, έτσι δεν είναι; Και ο Θεός έπλασε τα πάντα, σωστά;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Άρα λοιπόν ποιος δημιούργησε το κακό;
Φοιτ.: ...
Καθ.: Υπάρχουν αρρώστιες; Ανηθικότητα; Μίσος; Ασχήμια; Όλα αυτά τα τρομερά στοιχεία υπάρχουν σ' αυτόν τον κόσμο, έτσι δεν είναι;
Φοιτ.: Μάλιστα.
Καθ..: Λοιπόν, ποιος τα δημιούργησε;
Φοιτ.: ...
Καθ.: Η επιστήμη λέει ότι χρησιμοποιείς τις 5 αισθήσεις σου για να αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να προσαρμόζεσαι σε αυτό. Πες μου παιδί μου, έχεις δει ποτέ τον Θεό;
Φοιτ.: Όχι, κύριε.
Καθ.: Έχεις ποτέ αγγίξει το Θεό; Έχεις ποτέ γευτεί το Θεό, μυρίσει το Θεό; Και τέλος πάντων, έχεις ποτέ αντιληφθεί με κάποια από τις αισθήσεις σου το Θεό;
Φοιτ..: ...Όχι, κύριε. Φοβάμαι πως όχι.
Καθ.: Και παρόλα αυτά πιστεύεις ακόμα σε Αυτόν;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Σύμφωνα με εμπειρικό, ελεγχόμενο και με δυνατότητα μελέτης των αποτελεσμάτων ενός φαινομένου πρωτόκολλο, η επιστήμη υποστηρίζει ότι ο Θεός δεν υπάρχει. Τι έχεις να απαντήσεις σε αυτό, παιδί μου;
Φοιτ.: Τίποτα. Εγώ έχω μόνο την πίστη μου.
Καθ.: Ναι, η πίστη. Και αυτό είναι το πρόβλημα της επιστήμης.
Φοιτ: Κύριε καθηγητά, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε θερμότητα;
Καθ.: Ναι.
Φοιτ.: Και υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε κρύο;
Καθ.: Ναι.
Φοιτ.: Όχι, κύριε. Δεν υπάρχει. Μπορεί να έχεις μεγάλη θερμότητα, ακόμα περισσότερη θερμότητα, υπερθερμότητα, καύσωνα, λίγη θερμότητα ή καθόλου θερμότητα. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται κρύο. Μπορεί να χτυπήσουμε 458 βαθμούς υπό το μηδέν, που σημαίνει καθόλου θερμότητα, αλλά δεν μπορούμε να πάμε πιο κάτω από αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται «κρύο». «Κρύο» είναι μόνο μια λέξη, που χρησιμοποιούμε για να περιγράψουμε την απουσία θερμότητας. Δεν μπορούμε να μετρήσουμε το κρύο. Η θερμότητα είναι ενέργεια. Το κρύο δεν είναι το αντίθετο της θερμότητας, κύριε, είναι απλά η απουσία της. Στην αίθουσα επικρατεί σιγή...
Φοιτ.: Σκεφτείτε το σκοτάδι, καθηγητά. Υπάρχει κάτι που να ονομάζουμε σκοτάδι;
Καθ.: Ναι, τι είναι η νύχτα αν δεν υπάρχει σκοτάδι;
Φοιτ.: Κάνετε και πάλι λάθος, κύριε καθηγητά. Το «σκοτάδι» είναι η απουσία κάποιου άλλου παράγοντα. Μπορεί να έχεις λιγοστό φως, κανονικό φως, λαμπερό φως, εκτυφλωτικό φως.. Αλλά, όταν δεν έχεις φως, δεν έχεις τίποτα και αυτό το ονομάζουμε σκοτάδι, έτσι δεν είναι; Στην πραγματικότητα το σκοτάδι απλά δεν υπάρχει. Αν υπήρχε θα μπορούσες να κάνεις το σκοτάδι σκοτεινότερο.
Καθ.: Που θέλεις να καταλήξεις με όλα αυτά, νεαρέ μου;
Φοιτ.: Κύριε, θέλω να καταλήξω ότι η φιλοσοφική σας σκέψη είναι ελαττωματική...
Καθ..: Ελαττωματική!; Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί;
Φοιτ.: Κύριε καθηγητά, σκέφτεστε μέσα στα όρια της δυαδικότητας. Υποστηρίζετε ότι υπάρχει η ζωή και μετά υπάρχει και ο θάνατος, ένας καλός Θεός και ένας κακός Θεός. Βλέπετε την έννοια του Θεού σαν κάτι τελικό, κάτι που μπορεί να μετρηθεί. Κύριε καθηγητά, η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει ούτε κάτι τόσο απλό όπως την σκέψη. Χρησιμοποιεί την ηλεκτρική και μαγνητική ενέργεια, αλλά δεν έχει δει ποτέ, πόσο μάλλον να καταλάβει απόλυτα, αυτήν την ενέργεια. Το να βλέπεις το θάνατο σαν το αντίθετο της ζωής είναι σαν να αγνοείς το γεγονός ότι ο θάνατος δεν μπορεί να υπάρξει αυτόνομος. Ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής: είναι απλά η απουσία της. Τώρα πείτε μου κάτι, κύριε καθηγητά. Διδάσκετε στους φοιτητές σας ότι εξελίχτηκαν από μια μαϊμού;
Καθ.: Εάν αναφέρεσαι στην φυσική εξελικτική πορεία, τότε ναι, και βέβαια.
Φοιτ.: Έχετε ποτέ παρακολουθήσει με τα μάτια σας την εξέλιξη;
Καθ.: ..
Φοιτ.: Εφόσον κανένας δεν παρακολούθησε ποτέ την διαδικασία εξέλιξης επιτόπου και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι αυτή η διαδικασία δεν σταματά ποτέ, τότε διδάσκεται την προσωπική σας άποψη επί του θέματος. Τότε μήπως δεν είστε επιστήμονας, αλλά απλά ένας κήρυκας;
Καθ.: ..
Φοιτ.(προς την τάξη): Υπάρχει κάποιος στην τάξη που να έχει δει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Κανένας. Άρα σύμφωνα με τους κανόνες του εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου, η επιστήμη μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε. Και αφού είναι έτσι τα πράγματα, τότε, με όλο τον σεβασμό, πώς μπορούμε να εμπιστευτούμε αυτά που διδάσκετε, κύριε;
Καθ.: Μου φαίνεται ότι απλά θα πρέπει να στηριχτείς στην πίστη σου, παιδί μου.
Φοιτ.: Αυτό είναι, κύριε.. Ο σύνδεσμος μεταξύ του ανθρώπου και του Θεού είναι η ΠΙΣΤΗ. Αυτή είναι που κινεί τα πράγματα και τα κρατάει ζωντανά..
Το όνομα του νεαρού φοιτητή ήταν …Άλμπερτ Αινστάιν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
ΟΧΙ ΠΑΛΙ ΑΥΤΗ Η ΒΛΑΚΕΙΑ!!!!!!!!

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ o μαθητής να ήταν ο Αινσταιν, άσε που αμφιβάλω αν ειπώθηκε ποτέ τέτοιος διάλογος ανάμεσα σε καθηγητή και μαθητή. Μην πιστεύετε και κυρίως μην αναπαράγεται ό,τι βλακεία βρείτε στο ιντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
η αθεϊα σας ορισμενων σας οδηγει στο να διατυπωσετε επιχειρηματα που δεν μπορουν να χτυπησουν την θρησκεια. ολο παραπονα για το κακο στον κοσμο διαβαζω, αλλα δεν βλεπω κανεναν να συνειδητοποιει οτι ετσι ειναι, γτ πολυ απλα ετσι ειναι ο κοσμος!

διαβαζω τα παραπονα περι κακου και ουσιαστικα βλεπω παραπονα του τυπου "γιατι ο κοσμος που ζουμε δεν ειναι ο παραδεισος;"

δεν ειναι ο παραδεισος γτ πολυ απλα οπως ΟΛΟΙ ξερουμε δεν υπαρχει μονο το καλο στον κοσμο. υπαρχει και το κακο. δεν μπορει να υπαρχει μονο κακο ή μονο καλο. ειναι οπως το ελεγαν οι κινεζοι. αυτα τα δυο ειναι σε ισορροπια και οταν διαταραχθει αυτη η ισορροπια παντα κατι γινεται για την αποκατασταση της.

ετσι οπως ενας χαιρεται επειδη η γυναικα του εφερε στον κοσμο ενα παιδι, οπως ενας χαιρεται επειδη κερδισε ενα βραβειο, ετσι υπαρχει και ενας που λυπαται επειδη εχασε κατι που για εκεινον αξιζε, ετσι ενας λυπαται επειδη εμαθε οτι εχει μια ανιατη ασθενεια. χωρις τις χαρες και τις λυπες, χωρις το καλο και το κακο, πολυ απλα δεν θα υπηξρχε ζωη. γτ δεν θα ειχε ενδιαφερον. θα ηταν μονοτονη. θα ηταν μονο πανω ή μονο κατω. και παραλληλα δεν θα γνωριζαμε περα απο αυτα τα συναισθηματα, τα συναισθηματα/αξιες της ελπιδας, της επιμονης, της υπομονης, ακομα και του φθονου, του θυμου, ή την αίσθηση ότι κατι ειναι σωστο/ κακο (ηθικη)... δεν θα υπηρχε το συναισθημα γενικοτερα. δεν θα μπορουσαμε να παρουμε αποφασεις. θα ημασταν κατ'επεκταση αβουλα οντα. και αφου δεν θα υπαρχει καποιος να μας κατευθυνει θα πεθαιναμε αμεσως. μαλλον δεν θα υπηρχαμε καθολου!

το ενστικτο μου μου λεει πως τωρα ολοι οσοι χαλαστηκαν θα απαντησουν "ααααα!! τι ωραια ιστοριουλα!!! να την γραψουμε μωρε!!!!":sly:

και οπως ενα πολυ ωραιο βιβλιο ενος ψυχιατρου λεει, ειναι δυσκολο στους ανθρωπους να αποδεχτουν τον κοσμο ετσι οπως ειναι γιατί πολυ απλα δεν εχουν αποδεχθει τον ιδιο τους τον εαυτο ετσι οπως ειναι. παλευουν για να γινουν κατι αλλο απο αυτο που ειναι, μαχονται να αλλαξουν τον εαυτο τους κ να γινουν κατι που δεν ειναι.
ΜΠΟΥΚΑΪ ΧΟΡΧΕ: ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ
ΕΙΣΑΓΩΓΗ (ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ) Ολοι Οσοι ΖΟΥΜΕ αναζητώντας την αλήθεια, έχουμε δια#σταυρωθεί με πάμπολλες ιδέες που μας γοήτευσαν και ρίζωσαν μέσα μας βαθιά, τόσο που ολόκληρο το σύστημα των αξιών μας επηρεάστηκε. Παρόλα αυτά, μετά από κάποιο καιρό καταλήξαμε να ξεφορτωθούμε τις περισσότερες, είτε γιατί δεν στήριζαν τους προβληματισμούς μας, είτε γιατί κάποια «νέα αλήθεια», ασύμβατη με τις προηγούμενες, διεκδικούσε μέσα μας τον ίδιο χώρο. Ή, απλώς, επειδή αυτές οι «αλήθειες» έπαυαν πια να θυμίζουν αλήθειες. Εν πάση περιπτώσει, εκείνες οι έννοιες που τις είχαμε ως σημεία αναφοράς ακυρώνονταν, και βρισκόμαστε ξαφνικά χωρίς πυξίδα. Καπετάνιοι στο τιμόνι του πλοίου μας, κι έχοντας συνείδηση των δυνατοτήτων μας, αλλά ανίκανοι να χαράξουμε μια αξιόπιστη πορεία. Γράφοντας αυτά, θυμάμαι ξαφνικά τον Μικρό πρίγκιπα του Antoine de Saint-Exupéry: «Στα ταξίδια του στους μικρούς πλανήτες του γαλαξία του, συνάντησε έναν γεωγράφο που κατέγραφε σ’ ένα μεγάλο κατάστιχο βουνά, ποτάμια και αστέρια. Ο μικρός πρίγκιπας θέλησε να καταγραφεί το λουλούδι του (εκείνο που είχε αφήσει στον πλανήτη του), αλλά ο γεωγράφος τού είπε: ‘‘Δεν καταγράφουμε λουλούδια, γιατί δεν μπορούν να θεωρηθούν σημεία αναφοράς τα εφήμερα πράγματα.’’ Και ο γεωγράφος εξήγησε στον μικρό πρίγκιπα ότι εφήμερο σημαίνει απειλούμενο από γρήγορη εξαφάνιση. Όταν ο μικρός πρίγκιπας το άκουσε, στενοχωρήθηκε πολύ. Είχε μόλις συνειδητοποιήσει ότι το τριαντάφυλλό του ήταν εφήμερο...» Και τότε, αρχίζω ν’ αναρωτιέμαι: Πρώτον, θα υπάρξουν ποτέ αλήθειες σταθερές σαν βράχοι και αναλλοίωτες όπως η μορφολογία του εδάφους; Ή η αλήθεια θα είναι μια έννοια πρόσκαιρη και εύθραυστη σαν τα λουλούδια; Και δεύτερον, εξετάζοντας το θέμα από μια μακροκοσμική άποψη: Άραγε τα βουνά, τα ποτάμια και τα αστέρια δεν απειλούνται κι αυτά από γρήγορη εξαφάνιση; Ποιο είναι το «γρήγορα», αν το συγκρίνεις με το «πάντα»; Από αυτήν την άποψη, και τα βουνά εφήμερα δεν είναι...; Νομίζω πως αυτό που θα ήθελα σήμερα είναι να προσπαθήσω να γράψω για κάποιες ιδέες-βουνά, ιδέες-ποτάμια, ιδέες-αστέρια, τις οποίες έχω συναντήσει στο διάβα μου. Για κάποιες αλήθειες που ίσως μερικοί να αμφισβητούν, —και που μπορεί κι εγώ μια μέρα να αμφισβητήσω—, αλλά που σήμερα, νομίζω, παρουσιάζονται στιβαρές και αξιόπιστες κάτω από το βλέμμα της κοινής λογικής. Ι. Η πρώτη απ’ αυτές τις σκέψεις αποτελεί αναπόσπαστο μέρος της φιλοσοφίας της σχολής Γκεστάλτ και είναι η ιδέα του να ξέρεις ότι αυτό που είναι, είναι. (Γράφω το παραπάνω και σκέφτομαι την απογοήτευση όποιου με διαβάζει: «Αυτό που είναι, είναι...! Αυτή είναι η αλήθεια;») Αυτή η έννοια —προφανής αλλά αγνοημένη—, εμπεριέχει τρία στοιχεία τα οποία μου φαίνονται αξιοσημείωτα: το να γνωρίζεις ότι «αυτό που είναι, είναι» συνεπάγεται ότι αποδέχεσαι πως τα γεγονότα, τα πράγματα, οι καταστάσεις είναι όπως είναι. Η πραγματικότητα δεν είναι όπως θα με συνέφερε εμένα να είναι. Δεν είναι όπως θα έπρεπε να είναι. Δεν είναι όπως μου είπαν ότι θα είναι. Δεν είναι όπως ήταν. Δεν είναι όπως θα είναι αύριο. Η πραγματικότητα γύρω μου είναι όπως είναι. Ασθενείς και μαθητές που με ακούνε να επαναλαμβάνω αυτές τις έννοιες επιμένουν να βλέπουν σε αυτές έναν τόνο παραίτησης, αδράνειας, εφησυχασμού. Μου φαίνεται χρήσιμο να υπενθυμίσω ότι η αλλαγή μπορεί να έρθει μόνο όταν έχουμε συναίσθηση της παρούσας κατάστασης. Πώς μπορούμε να χαράξουμε την πορεία μας προς τη Νέα Υόρκη αν δε γνωρίζουμε σε ποιο σημείο του σύμπαντος βρισκόμαστε; Μπορώ να ξεκινήσω την πορεία μου μόνο από το σημείο αναχώρησής μου, κι αυτό σημαίνει πως αποδέχομαι ότι τα πράγματα είναι όπως είναι. Το δεύτερο συμπέρασμα, άμεσα συνδεδεμένο με αυτήν την ιδέα, είναι ότι εγώ είμαι αυτός που είμαι. Πάλι: Εγώ δεν είμαι αυτός που θα ήθελα να είμαι. Δεν είμαι αυτός που θα έπρεπε να είμαι. Δεν είμαι αυτός που η μαμά μου ήθελε να είμαι. Δεν είμαι καν αυτός που ήμουν. Εγώ είμαι αυτός που είμαι. Παρεμπιπτόντως, για μένα όλη μας η ψυχοπαθολογία προέρχεται από την άρνηση αυτής της φράσης. Όλες μας οι νευρώσεις ξεκινούν από τη στιγμή που προσπαθούμε να είμαστε αυτό που δεν είμαστε. Στο Να σου πω μια ιστορία έγραψα για την απόρριψη του εαυτού μας: Όλα άρχισαν εκείνη τη γκρίζα μέρα που αφέθηκες να πεις περήφανος: «ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ !» Και, ντροπιασμένος και φοβισμένος, κατέβασες το κεφάλι κι άλλαξες τα λόγια και τις πράξεις σου με ένα συλλογισμό: «ΕΓΩ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΜΟΥΝ...» ... Κι αν δυσκολευόμαστε να αποδεχτούμε το: «είμαι όπως είμαι», πόσο πιο δύσκολο μας φαίνεται, μερικές φορές, να αποδεχτούμε το τρίτο συμπέρασμα που βγαίνει από την αρχική μας φράση, «αυτό που είναι, είναι»: Εσύ... είσαι όπως είσαι. Που σημαίνει: Εσύ δεν είσαι όπως χρειάζομαι να είσαι. Εσύ δεν είσαι όπως ήσουν. Εσύ δεν είσαι όπως συμφέρει εμένα. Εσύ δεν είσαι όπως εγώ θέλω. Εσύ είσαι όπως είσαι. Το να δεχτώ αυτό, σημαίνει ότι σε σέβομαι και δεν σου ζητώ ν’ αλλάξεις. Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει να ορίζω τον αληθινό έρωτα ως την ανιδιοτελή προσπάθεια να δημιουργήσεις χώρο στον άλλον, ώστε να μπορεί να είναι όπως είναι. Αυτή η πρώτη «αλήθεια» είναι η αρχή (και με τις δύο σημασίες: του πρωταρχικού και του θεμελιώδους) κάθε ώριμης σχέσης. Αποκτά σάρκα και οστά όταν εγώ σε δέχομαι όπως είσαι, και αντιλαμβάνομαι ότι κι εσύ με δέχεσαι όπως είμαι. ΙΙ. Τη δεύτερη αλήθεια που θεωρώ αναγκαία, τη δανείζομαι από τη σοφία των σούφι: Τίποτα καλό δεν είναι δωρεάν. Κι από ’δω απορρέουν, κατά τη γνώμη μου, δύο τουλάχιστον ιδέες. Η πρώτη: αν επιθυμώ κάτι που είναι καλό για μένα, θα όφειλα να ξέρω ότι θα πληρώσω κάποιο αντίτιμο γι’ αυτό. Οπωσδήποτε, αυτή η πληρωμή δεν είναι πάντα χρηματική (αν χρειάζονταν μόνο τα χρήματα, θα ήταν τόσο εύκολο!). Το αντίτιμο είναι κάποιες φορές υψηλό κι άλλες πολύ χαμηλό, αλλά πάντα υπάρχει. Γιατί τίποτα καλό δεν είναι δωρεάν. Η δεύτερη: να συνειδητοποιήσω ότι, αν οι γύρω μου μου προσφέρουν κάτι, αν μου συμβαίνει κάτι καλό, αν ζω καταστάσεις ευχάριστες και απολαυστικές, είναι επειδή τις έχω κερδίσει. Τις έχω πληρώσει, τις αξίζω. (Μόνο για να προετοιμάσω τους απαισιόδοξους και για να αποθαρρύνω τους καιροσκόπους, θέλω να ξεκαθαρίσω ότι η πληρωμή γίνεται πάντα προκαταβολικά: το καλό που ζω το έχω ήδη πληρώσει. Πληρωμή με δόσεις δε γίνεται.) Μερικοί που με ακούνε να λέω αυτό, ρωτούν: Και το κακό; Δεν ισχύει ότι και το κακό προπληρώνεται; Αν μου συμβεί κάτι κακό, δεν είναι κι αυτό για κάτι που έκανα; Γιατί, κατά κάποιον τρόπο, μου άξιζε; Ίσως είναι αλήθεια. Το δίχως άλλο, μιλάω για αλήθειες αδιαμφισβήτητες κατά τη γνώμη μου, χωρίς εξαιρέσεις, οικουμενικές. Και για μένα, ο ισχυρισμός ότι «όλα όσα μου συμβαίνουν μου αξίζουν, συμπεριλαμβανομένων και των κακών» δεν είναι απαραίτητα αληθινός. Μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι γνωρίζω πρόσωπα στα οποία συνέβησαν γεγονότα πολύ δυσάρεστα και οδυνηρά που, χωρίς καμία αμφιβολία, δεν τους άξιζαν! Υιοθετώντας αυτήν την αλήθεια (τίποτα καλό δεν είναι δωρεάν) εγκαταλείπουμε για πάντα τη νηπιακή ιδέα ότι κάποιος πρέπει να μου δώσει κάτι γιατί έτσι, γιατί το θέλω εγώ. Ότι η ζωή πρέπει να μου εξασφαλίσει αυτό που επιθυμώ απλά και μόνο επειδή το επιθυμώ. από καθαρή τύχη. διά μαγείας. ΙΙΙ. Και την τρίτη ιδέα που θεωρώ σημείο αναφοράς θα μπορούσα να τη διατυπώσω ως εξής: Είναι αλήθεια ότι κανείς δεν μπορεί να κάνει πάντα αυτό που θέλει, αλλά ο καθένας μπορεί να ΜΗΝ κάνει ΠΟΤΕ αυτό που ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ. Επαναλαμβάνω: Ποτέ να μην κάνω αυτό που δεν θέλω. Το να αποδεχθεί κάποιος αυτήν την ιδέα και να την κάνει σημείο αναφοράς του, —δηλαδή να μάθει να ζει σύμφωνα με αυτήν—, δεν είναι εύκολο πράγμα. Και, κυρίως, δεν είναι δωρεάν. (Τίποτα καλό δεν είναι, κι αυτό είναι κάτι καλό). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι, αν είμαι ενήλικος, κανείς δεν μπορεί να με αναγκάσει να κάνω κάτι που δεν θέλω. Το χειρότερο που μπορεί να μου συμβεί, σε κάθε περίπτωση, είναι να το πληρώσω με τη ζωή μου. (Δεν θεωρώ μικρό αυτό το κόστος, αλλά συνεχίζω να πιστεύω πως το να σκέφτομαι ότι δεν μπορώ να το κάνω, διαφέρει από το να ξέρω ότι, κάνοντάς το, θα χάσω τη ζωή μου.) Το δίχως άλλο, στην καθημερινή ζωή, έτσι όπως πάνε οι μέρες κι έρχονται, το αντίτιμο είναι πολύ πιο χαμηλό. Γενικά, το μόνο που απαιτείται, είναι να καταφέρω να απαλλαγώ απ’ την ανάγκη μου να βλέπω κάποιους άλλους να με επικροτούν, να με χειροκροτούν, να με αγαπούν. (Το κόστος, όπως μου αρέσει να το αποκαλώ, είναι ότι όταν κάποιος τολμάει να πει «όχι» αρχίζει να ανακαλύπτει κάποιες άγνωστες πλευρές των φίλων του: τον σβέρκο, την πλάτη και όλα τα σημεία που γίνονται ορατά μόνο όταν ο άλλος φεύγει.) Αυτές οι τρεις αλήθειες είναι για μένα ιδέες-βουνά, ιδέες-ποτάμια, ιδέες-αστέρια. Αλήθειες που συνεχίζουν να υπάρχουν μέσα από το πέρασμα του χρόνου και αντέχουν κάτω απ’ όλες τις συνθήκες. Έννοιες που δεν σχετίζονται μόνο με συγκεκριμένες στιγμές, αλλά με όλες και με καθεμιά απ’ αυτές, και που το άθροισμά τους συνηθίζουμε να ονομάζουμε: «ζωή μας». ΑΛΗΘΕΙΕΣ-ΒΟΥΝΑ, για να μπορούμε να χτίζουμε τα σπίτια μας σε στέρεη βάση. ΑΛΗΘΕΙΕΣ-ΠΟΤΑΜΙΑ, για να μπορούμε να ξεδιψάμε και να ταξιδεύουμε πάνω τους ψάχνοντας νέους ορίζοντες. ΑΛΗΘΕΙΕΣ-ΑΣΤΕΡΙΑ, για να μας χρησιμεύουν ως οδηγοί, ακόμα και στις πιο σκοτεινές μας νύχτες...
ΕΠΊΣΗΣ: Jorges Bucay and spirituality
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Θεός σαν έννοια όπως της παρουσιάζει ο Χριστιανισμός, έχει πολλά αντιφατικά σημεία.
Καταρχάς ο Θεός έφτιαξε τον άνθρωπο καθ'εικόνα και καθ'ομοίωση εξ ου και η ελευθερία της βούλησης του ανθρώπου. Από τη στιγμή όμως που άνθρωπος μπορεί να επιλέξει το ''κακό'' δηλαδή έχει τέτοια στοιχεία στον χαρακτήρα του, άρα έχει και ο θεός τέτοια στοιχεία αφού ο άνθρωπος φτιάχτηκε με πρότυπο το θεό. Άρα αν ο Θεός έχει τέτοια στοιχεία αυτομάτως δεν είναι πανάγαθος. Ας δεχτούμε όμως πως ο Θεός σαν ανώτερο ον έχει υποτάξει τελείως αυτά τα χαρακτηριστικά και έχει κρατήσει μόνο τα ''καλά''.

Ο Θεός δεν δύναται σε καμία περίπτωση να επεμβαίνει στη ζωή των ανθρώπων καθώς τότε άμεσα ή έμμεσα παραβιάζει την ελεύθερη βούλησή τους. Δίνοντας π.χ. μια αρρώστια ως δοκιμασία σε κάποιον αυτομάτως δεν καταπατά την ελεύθερη βούλησή του, καθώς ο άνθρωπος αυτός ποτέ δεν ζήτησε να πάθει κάτι τέτοιο? Το όλο επιχείρημα ''ο Θεός έχει ένα σχέδιο για όλους μας'' δεν αποτελεί ένα δείγμα πατροναρίσματος? Αν ο άνθρωπος είναι πραγματικά ελεύθερος τότε ο Θεός δεν γίνεται να έχει ένα σχέδιο για κανένα.

Μας λένε πως ο Θεός αφήνει τον άνθρωπο να επιλέξει όποιο δρόμο θέλει και πως έχει άπειρη αγάπη για αυτών. Αυτό έρχεται σε πλήρη αντίθεση με το επιχείρημα ''ο Θεός είναι η μόνη πηγή ζωής και μακριά του ο θάνατος'' καθώς και το επιχείρημα της ημέρας της κρίσης.
Αν ο Θεός είναι πανάγαθος τότε δεν πρόκειται να κρίνει κανέναν άνθρωπο για τις επιλογές του όποιες και αν είναι αυτές και να τον τιμωρήσει. Επίσης αν ο Θεός είναι πανάγαθος και σέβεται την ελευθερία του ανθρώπου τότε έπλασε τον κάθε άνθρωπο αυτόφωτο, δηλαδή να μπορεί να ζήσει χωρίς το φως του Θεού και μακριά του αν το επιθυμεί. Εάν δεν το έκανε αυτό ο Θεός τότε δεν σέβεται πραγματικά την ελευθερία του ανθρώπου, άρα δεν είναι πανάγαθος. Εάν δεν μπορεί να το κάνει τότε δεν είναι παντοδύναμος.

Εν τέλει έχουμε τις εξής περιπτώσεις:
α) Ο Θεός δεν υπάρχει
β) Ο Θεός υπάρχει μας έφτιαξε και ως εκεί. Δεν ασχολείται ούτε επεμβαίνει για να μην παραβιάσει ούτε στο ελάχιστο την ελευθερία κανενός
γ) Ο Θεός υπάρχει μας έφτιαξε και κάνει ότι γουστάρει όποτε γουστάρει με εμάς, άρα αναιρούνται όλα τα από πάνω.


Ξεχασμένε επειδή ακριβώς ο Θεός είναι Παναγαθος και Αναμάρτητος για αυτο και η Αμαρτία είναι εξω απο τον Θεό.Και ποιος σου είπε ότι ο Θεός δεν θα κρίνει τον κόσμο?Γιατι έδωσε νομίζεις έδωσε τις Δέκα Εντολες,για να περάσει η ώρα? :D

Κάνε μια Αναθερωση στο πως παρεμβαινει και προστατευει ο Θεός τον κόσμο.

Επισης διαβασε και μελέτησε τις Διαφορές Κτιστού-Ακτίστου,για να καταλάβεις οτι ο Θεός είναι Τέλειος και ο Ανθρωπος είναι ατελές ον με Αδυναμίες και ο σκοπος της Ζωής του είναι να γίνεται όμοιος με Εκείνον.

Το ότι ο Θεός έπλασε τον Ανθρωπο ελευθερο όπως Εκείνος είναι δεν σημαίνει ότι ο Ανθρωπος είναι τέλειος όπως ο Θεός,αλλα τεινει να γίνεται όμοιος προς τον Απειρο Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.

ΣΟΥ ΈΔΩΣΑ ΕΛΕΎΘΕΡΗ ΒΟΎΛΗΣΗ...ΟΠΌΤΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΊΗΣΕ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΏΣ ΌΠΩΣ ΣΕ ΔΙΑΤΆΖΩ (και προσωπικά συμπληρώνω στην όλη πρόταση ''αλλιώς την ημέρα της κρίσης θα σε στείλω στην κόλαση''). Αυτή ακριβώς είναι η ελευθερία που δίνει ο θεός σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεχασμένε επειδή ακριβώς ο Θεός είναι Παναγαθος και Αναμάρτητος για αυτο και η Αμαρτία είναι εξω απο τον Θεό.Και ποιος σου είπε ότι ο Θεός δεν θα κρίνει τον κόσμο?Γιατι έδωσε νομίζεις έδωσε τις Δέκα Εντολες,για να περάσει η ώρα? :D

Αν είναι πανάγαθος δεν γίνεται να κρίνει και να τιμωρήσει κανέναν τι δεν καταλαβαίνεις από αυτή τη πρόταση?

Κάνε μια Αναθερωση στο πως παρεμβαινει και προστατευει ο Θεός τον κόσμο.

Η οποιαδήποτε παρέμβαση αποτελεί ή πατρονάρισμα ή άμεση/έμμεση παρέμβαση στην ελεύθερη βούληση. Αν π.χ. σου στείλει αρρώστια για οποιονδήποτε λόγο ακόμα και για να σε βοηθήσει, τότε παραβιάζει την ελευθερία σου γιατί δε σε ρωτά πιο πριν.


Υ.Γ. Μέχρι στιγμής δεν μου έχεις απαντήσει σε κανένα ποστ με λογικά επιχειρήματα. Το μόνο που κάνεις είναι να λες κάτι κλισέ ατάκες και να αποφεύγεις να απαντήσεις. Ή δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω ή το κάνεις επίτηδες. Εν πάσι περιπτώσει δεν γίνεται να συνεχίσουμε έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ο Αινσταιν νομιζω εδωσε την απαντηση.....
Διαβάστε με προσοχή τον διάλογο και εξάγετε ο καθένας τα συμπεράσματά του!
Καθηγητής: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;
Φοιτητής: Βεβαίως, κύριε.
Καθ.: Είναι καλός ο Θεός;
Φοιτ.: Φυσικά.
Καθ.: Είναι ο......
Θεός παντοδύναμος;
Φοιτ.: Ναι
Καθ.: Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο παρότι παρακαλούσε τον Θεό να τον γιατρέψει και προσευχόταν σε Αυτόν. Οι περισσότεροι από εμάς θα προσπαθούσαν να βοηθήσουν αυτούς που έχουν την ανάγκη τους. Πού είναι η καλοσύνη του Θεού λοιπόν;
Φοιτ.: ..
Καθ.: Δεν μπορείς να απαντήσεις, έτσι δεν είναι; Ας ξαναρχίσουμε νεαρέ μου. Είναι καλός ο Θεός;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Είναι καλός ο διάβολος;
Φοιτ.: Όχι.
Καθ.: Ποιος δημιούργησε τον διάβολο;
Φοιτ.: ο.. .. Θεός..
Καθ.: Σωστά.. Πες μου παιδί μου, υπάρχει κακό σ' αυτόν τον κόσμο;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Το κακό βρίσκεται παντού, έτσι δεν είναι; Και ο Θεός έπλασε τα πάντα, σωστά;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Άρα λοιπόν ποιος δημιούργησε το κακό;
Φοιτ.: ...
Καθ.: Υπάρχουν αρρώστιες; Ανηθικότητα; Μίσος; Ασχήμια; Όλα αυτά τα τρομερά στοιχεία υπάρχουν σ' αυτόν τον κόσμο, έτσι δεν είναι;
Φοιτ.: Μάλιστα.
Καθ..: Λοιπόν, ποιος τα δημιούργησε;
Φοιτ.: ...
Καθ.: Η επιστήμη λέει ότι χρησιμοποιείς τις 5 αισθήσεις σου για να αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να προσαρμόζεσαι σε αυτό. Πες μου παιδί μου, έχεις δει ποτέ τον Θεό;
Φοιτ.: Όχι, κύριε.
Καθ.: Έχεις ποτέ αγγίξει το Θεό; Έχεις ποτέ γευτεί το Θεό, μυρίσει το Θεό; Και τέλος πάντων, έχεις ποτέ αντιληφθεί με κάποια από τις αισθήσεις σου το Θεό;
Φοιτ..: ...Όχι, κύριε. Φοβάμαι πως όχι.
Καθ.: Και παρόλα αυτά πιστεύεις ακόμα σε Αυτόν;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Σύμφωνα με εμπειρικό, ελεγχόμενο και με δυνατότητα μελέτης των αποτελεσμάτων ενός φαινομένου πρωτόκολλο, η επιστήμη υποστηρίζει ότι ο Θεός δεν υπάρχει. Τι έχεις να απαντήσεις σε αυτό, παιδί μου;
Φοιτ.: Τίποτα. Εγώ έχω μόνο την πίστη μου.
Καθ.: Ναι, η πίστη. Και αυτό είναι το πρόβλημα της επιστήμης.
Φοιτ: Κύριε καθηγητά, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε θερμότητα;
Καθ.: Ναι.
Φοιτ.: Και υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε κρύο;
Καθ.: Ναι.
Φοιτ.: Όχι, κύριε. Δεν υπάρχει. Μπορεί να έχεις μεγάλη θερμότητα, ακόμα περισσότερη θερμότητα, υπερθερμότητα, καύσωνα, λίγη θερμότητα ή καθόλου θερμότητα. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται κρύο. Μπορεί να χτυπήσουμε 458 βαθμούς υπό το μηδέν, που σημαίνει καθόλου θερμότητα, αλλά δεν μπορούμε να πάμε πιο κάτω από αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται «κρύο». «Κρύο» είναι μόνο μια λέξη, που χρησιμοποιούμε για να περιγράψουμε την απουσία θερμότητας. Δεν μπορούμε να μετρήσουμε το κρύο. Η θερμότητα είναι ενέργεια. Το κρύο δεν είναι το αντίθετο της θερμότητας, κύριε, είναι απλά η απουσία της. Στην αίθουσα επικρατεί σιγή...
Φοιτ.: Σκεφτείτε το σκοτάδι, καθηγητά. Υπάρχει κάτι που να ονομάζουμε σκοτάδι;
Καθ.: Ναι, τι είναι η νύχτα αν δεν υπάρχει σκοτάδι;
Φοιτ.: Κάνετε και πάλι λάθος, κύριε καθηγητά. Το «σκοτάδι» είναι η απουσία κάποιου άλλου παράγοντα. Μπορεί να έχεις λιγοστό φως, κανονικό φως, λαμπερό φως, εκτυφλωτικό φως.. Αλλά, όταν δεν έχεις φως, δεν έχεις τίποτα και αυτό το ονομάζουμε σκοτάδι, έτσι δεν είναι; Στην πραγματικότητα το σκοτάδι απλά δεν υπάρχει. Αν υπήρχε θα μπορούσες να κάνεις το σκοτάδι σκοτεινότερο.
Καθ.: Που θέλεις να καταλήξεις με όλα αυτά, νεαρέ μου;
Φοιτ.: Κύριε, θέλω να καταλήξω ότι η φιλοσοφική σας σκέψη είναι ελαττωματική...
Καθ..: Ελαττωματική!; Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί;
Φοιτ.: Κύριε καθηγητά, σκέφτεστε μέσα στα όρια της δυαδικότητας. Υποστηρίζετε ότι υπάρχει η ζωή και μετά υπάρχει και ο θάνατος, ένας καλός Θεός και ένας κακός Θεός. Βλέπετε την έννοια του Θεού σαν κάτι τελικό, κάτι που μπορεί να μετρηθεί. Κύριε καθηγητά, η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει ούτε κάτι τόσο απλό όπως την σκέψη. Χρησιμοποιεί την ηλεκτρική και μαγνητική ενέργεια, αλλά δεν έχει δει ποτέ, πόσο μάλλον να καταλάβει απόλυτα, αυτήν την ενέργεια. Το να βλέπεις το θάνατο σαν το αντίθετο της ζωής είναι σαν να αγνοείς το γεγονός ότι ο θάνατος δεν μπορεί να υπάρξει αυτόνομος. Ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής: είναι απλά η απουσία της. Τώρα πείτε μου κάτι, κύριε καθηγητά. Διδάσκετε στους φοιτητές σας ότι εξελίχτηκαν από μια μαϊμού;
Καθ.: Εάν αναφέρεσαι στην φυσική εξελικτική πορεία, τότε ναι, και βέβαια.
Φοιτ.: Έχετε ποτέ παρακολουθήσει με τα μάτια σας την εξέλιξη;
Καθ.: ..
Φοιτ.: Εφόσον κανένας δεν παρακολούθησε ποτέ την διαδικασία εξέλιξης επιτόπου και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι αυτή η διαδικασία δεν σταματά ποτέ, τότε διδάσκεται την προσωπική σας άποψη επί του θέματος. Τότε μήπως δεν είστε επιστήμονας, αλλά απλά ένας κήρυκας;
Καθ.: ..
Φοιτ.(προς την τάξη): Υπάρχει κάποιος στην τάξη που να έχει δει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Κανένας. Άρα σύμφωνα με τους κανόνες του εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου, η επιστήμη μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε. Και αφού είναι έτσι τα πράγματα, τότε, με όλο τον σεβασμό, πώς μπορούμε να εμπιστευτούμε αυτά που διδάσκετε, κύριε;
Καθ.: Μου φαίνεται ότι απλά θα πρέπει να στηριχτείς στην πίστη σου, παιδί μου.
Φοιτ.: Αυτό είναι, κύριε.. Ο σύνδεσμος μεταξύ του ανθρώπου και του Θεού είναι η ΠΙΣΤΗ. Αυτή είναι που κινεί τα πράγματα και τα κρατάει ζωντανά..
Το όνομα του νεαρού φοιτητή ήταν …Άλμπερτ Αινστάιν!

Εγώ παρόλα αυτά μιλάω με αποδείξεις, μπορείς σε παρακαλώ πολυ να μου εξηγήσεις πως ο Einstein θα μπορούσε να πει τέτοια πράγμτα ενώ έχει πει επίσημα την φράση "Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο Θεός παίζει ζάρια με τον κόσμο."

Ο Einstein στηρίχθηκε στην υπόθεση της κβάντωσης για την ερμηνεία της ακτινοβολίας του μέλανος σώματος, ή πολύ απλά κβαντική μηχανική. Πως είναι δυνατόν να λέει τέτοια πράγματα?
Και βασισμένος σε αυτά που λέει ο διάλογος, ήσουν εκεί την ώρα που γινόταν αυτός ο διάλογος? Αν όχι, τότε πως ξέρεις ότι είναι αλήθεια?

Και κάτι ακόμα, όπου είναι κρύα δεν σημαινει απαραίτητα ότι δεν υπάρχει ζέστη, μπορεί να υπάρχει πάρα πολύ κρύο και αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει ζέστη, ή όπου υπάρχει πολύ ζέστη μπορεί να σημαίνει ότι δεν υπάρχει κρύο.... ακριβώς με την ίδια λογική.
Μπορούμε να κάτσουμε και να κάνουμε μια συζήτηση αλλά δεν μπορώ να ανεχτώ να με κοροϊδεύουν μέσα στο πρόσωπό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν είναι πανάγαθος δεν γίνεται να κρίνει και να τιμωρήσει κανέναν τι δεν καταλαβαίνεις από αυτή τη πρόταση?



Η οποιαδήποτε παρέμβαση αποτελεί ή πατρονάρισμα ή άμεση/έμμεση παρέμβαση στην ελεύθερη βούληση. Αν π.χ. σου στείλει αρρώστια για οποιονδήποτε λόγο ακόμα και για να σε βοηθήσει, τότε παραβιάζει την ελευθερία σου γιατί δε σε ρωτά πιο πριν.


Υ.Γ. Μέχρι στιγμής δεν μου έχεις απαντήσει σε κανένα ποστ με λογικά επιχειρήματα. Το μόνο που κάνεις είναι να λες κάτι κλισέ ατάκες και να αποφεύγεις να απαντήσεις. Ή δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω ή το κάνεις επίτηδες. Εν πάσι περιπτώσει δεν γίνεται να συνεχίσουμε έτσι.


Αν ένας εγκληματίας εχει αφαιρέσει αρκετες Ζωές και όταν ο Θέος τον κρίνει και του πει ότι θα τον συγχωρήσει για όλά όσα έκανε αρκεί να αλλαξει νοοτροπία και να μετανοήσει και ο Εγκηματίας δεν μετανοήσει,τι θα κάνει ο Θεός?Να ανταμείψει θετικά τον Αμετανόητο?

Αν ο Θεός τότε Ανταμείβει τους Αμετανόητους τοτε δεν υπαρχει λόγος να γίνει η Δευτέρα Παρουσία.Ολοι οι Ανθρωποι ανεξαρτητως αν είναι αμετανόητοι ή όχι θα πρέπει να ανταμειφθούμε ενω έχουμε κάνει χιλιάδες εγκληματικές πράξεις αλλα δεν μετανοήσαμε στον Θεό.

Ο Θέος σεβεται την επιλογη καθε Ανθρώπου.Ακομα και τον Αμετανόητο θα τον σεβαστει αν αποφασίσει να είναι μακριά απο τον Θεό και δεν μετανοήσει ωστοσο τον Θεό δεν θα τον βιώνουν οι Αμετανόητοι ως Φως αλλα ως φωτιά και ως Κολαση.

Ο Αγωνας που γίνεται απο την Αρχη της Ανθρώπινης ιστορίας γίνεται ακριβως για να κατανοησουμε επιτελους ότι η Ζωη χωρις τον Θεό δεν υπάρχει.Δεν θα μπορούσαε να είμαστε δίκαιοι χωρίς τον Θεό.Και κακά τα ψέματα απο την Αμαρτία κινδυνεύουμε όλοι Ανεξαιρετως.

Ολα αυτα τα κακα που συμβαίνουν στον κόσμο συμβαίνουν απο την κακία των Ανθρώπων και για αυτόν ακριβως τον λόγο γίνεται ο χωρισμός ανάμεσα σε Δίκαιους και Αδικους ετσι ώστε όταν κάποιος παραβάινει τον νόμο και προκαλει Αναστατωση στην κοινωνία να τιμωρείται παραδειγματικα και βλεποντας οι άλλοι την τιμωρία του συγκεριμένου Ανθρωπου να καταλαβουν ότι η ταδε πράξη είναι λάθος.Να καταλάβουμε δηλαδη μεσα απο την Ελευθερία επιλογής το Καλό και το Κακο.

ΟΧΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΚΟ.

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΘΗ ΤΟ ΚΑΛΟ,ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ,ΟΧΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΕΣ ΩΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΕΠΙΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

Αν εσύ ζητάς απόλυτη Ελευθερία και προτιμας να προκαλείς όσο κακό θέλεις στον Συνάνθρωπο σου χωρίς να μετανοείς για τις Εγκληματικές και κακές πράξεις σου και να ζητάς Δικαιοσύνη και να περιμένεις Ανταμοιβή απο τον Θεό τότε οπωσδήποτε δεν θα πάρεις καλη ανταμοιβή και θα τμωρήθεις.

Οπως βλέπεις Φίλτατε Ξεχασμένε ο Θεός σεβεται και την Αμετανοησία του Ανθρωπου και σεβεται την επιλογη και ελευθερία του Ανθρώπου ωστόσο ανάλογα με τον Βαθμό της Ασχημης πράξης και της Αμαρτίας εφόσον δεν μετανοεί και δεν αποδεχεται μπροστα στο Θέο ότι έσφαλλε και έκανε λάθος θα τιμωρηθεί όπως επέλεξε ο Αμετανόητος και θα βιώνει τον Θεό ως Φωτιά.

Παγαθότητα πέρα απο Αγάπη σημαίνει και σεβασμος στην Ελευθερία της οποιασδήποτε επιλογής του Ανθρώπου και Δικαιη Ανταμοιβή.

Η Δικαιοσύνη στο Θεό ειναι Ανταμοιβη στους Δικαιους και μετανοημένους και στους Αμετανόητους.


Οσο για τις παρεμβάσεις που λες ο Θεός δοκιμαζει τον Ανθρωπο μεσα στα πλαίσια που Αντέχει ο Ανθρωπος.Ο Θεός δεν δοκιμάζει τον Ανθρωπο παράπανω απο τις Αντοχές του.Τον δοκιμάζει για να δει Αν όντως ο Ανθρωπος εκτιμάει το Καλό και μεσα απο ένα άσχημο βίωμα προσπαθεί να βελτιώνεται και να γίνεται καλυτερος Ανθρωπος.

Ο Θεός ακόμα ξέρεις γιατι επιτρέπει το κακό στον κόσμο?Ο Ανθρωπος πολλές φορές όταν τρώει χαστούκι απο ένα άσχημο βιωμα και έχει υποστεί και τις επιπτώσεις μετα απο κάποιο χρονικο διάστημα ξεχναει τα όσά λάθη έκανε και τις οποιες επιτπώσεις έχει υποστεί και ξανακάνει τις ίδιες βλακείες και επαναλαμβάνει λάθη.Για αυτο το λόγο ο Θεός επιτρεπει το Κακό για να καταλάβουν οι Ανθρωποι την Αξια του Καλου και να μην μπαινουν στην Διαδικασία να κάνουν και πάλι βλακείες.

Ο Θεός είναι Απειρος και έχει απολυτη Εξουσία επάνω μας γιατί είμαστε δημιουργήματα του και μπορεί να μας δοκιμάζει όποτε θελει για να δει αν όντως καταφέρουμε να ξεπερνάμε τις Δοκιμασίες του και ξεπερνώντας τις Δοκιμασίες γινόμαστε καλύτεροι Ανθρωποι και αν όντως εκτιμήσουμε την Αξία του Καλου να την μεταδώσουμε και στους άλλους Ανθρώπους.

Ο Θεός μας δοικάζει όποτε Αυτός θέλει είτε σ`αρέσει είτε όχι δικό σου πρόβλημα.Η πιο μεγιστη δοκιμασία που σου αφηνει ο Θεός να αντιμετωπίσεις και που αυτή η δοκιμασία ισχύει για όλους μας είναι η κακία των Ανθρωπων.Η κακία των Ανθρώπων δειχνει ξεκάθρα ποιος είναι ο Ανθρωπος και ποιος είναι ο Θεός.

Οταν βρεθείς σε μια Δυσκολία και σε μια άσχημη κατάσταση και δεν εχεις την ικανότητα να την αντιμετωπίσεις τότε θα αποδέιξεις ότι ζητάς βοήθεια και προσεύχεσαι στο Θέο και ότι τον εμπιστευεσαι.Τοτε θα αποδείξεις μεσα απο τις δοκιμασίες και απο την κακία των Ανθρπωπων αν όντως εκτιμας το Θεό, ζητάς βοήθεια και έχεις πληρη πίστη στο Θεό ανεξαρτητα απο τα εμπόδια και τις ασχημες περιστάσεις.Ο Θεός θέλει με την βοηθεια Του και με την Δική σου προσπαθεια να αντιμετωπίζεις τις όποιες δυσκολίες συναντάς κάθε μερα.Αν περιμένεις απο τον Θεό να στα δίνει έτοιμα χωρίς να προσπαθέις τότε θα δυσκολέψεις τον Εαυτο σου και δεν θα αλλαξεις τις άσχημες καταστάσεις.

Για αυτο το λόγο όταν ο Ανθρωπος γεννιέται στον κόσμο αρχικα βαπτίζεται στην Εκκλησία για να συγχωρεθουν οι Αμαρτίες,να προσευχεται στο Θεό,να εξομολογείται και να τηρεί τις Δέκα Εντολές.

Και πες ότι τηρουμε τις Δεκα Εντολές στην καθημερινότητα μας και δείχνουμε πως συμπεριφερόμαστε στους άλλους Ανθρώπους.Αρκετοι Ανθρωποι τις τηρουν.Τις τηρούν ωστόσο όλοι?

Οχι και για αυτο το λόγο υπάρχει το κακό στον κόσμο,γιατι πρώτον δεν τηρουμε τις Εντολές του Θεού.Προσπαθούμε να ζήσουμε με Δικές μας Ανθρώπινες Εντολές και να ζήσουμε ως Θεοί χωρις τον Θεό και μακριά απο τον Θεό και αντι να είμαστε ευτυχισμένοι ζούμε καθε μέρα στην Δυστυχια,στον πόνο,στην Διαφθορά,στους πολέμους,στις αρρώστιες,στο Εγκλημα.


Ο Θεός ως Παναγαθος αναλογα με τις Επιλογές και τις αποφάσεις τις οποίες παίρνει ο Ανθρωπος ανταμείβει τους Δίκαιους και τους Αδικους και Αμετανόητους. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ένας εγκληματίας εχει αφαιρέσει αρκετες Ζωές και όταν ο Θέος τον κρίνει και του πει ότι θα τον συγχωρήσει για όλά όσα έκανε αρκεί να αλλαξει νοοτροπία και να μετανοήσει και ο Εγκηματίας δεν μετανοήσει,τι θα κάνει ο Θεός?Να ανταμείψει θετικά τον Αμετανόητο?

Αν ο Θεός τότε Ανταμείβει τους Αμετανόητους τοτε δεν υπαρχει λόγος να γίνει η Δευτέρα Παρουσία.Ολοι οι Ανθρωποι ανεξαρτητως αν είναι αμετανόητοι ή όχι θα πρέπει να ανταμειφθούμε ενω έχουμε κάνει χιλιάδες εγκληματικές πράξεις αλλα δεν μετανοήσαμε στον Θεό.

Αυτό δεν σημαίνει ανιδιοτελής και άπειρη αγάπη? Να αγαπάς τον άλλο ότι κι αν κάνει. Και φυσικά ο Θεός θα ανταμείψει τον εγκληματία το ίδιο με τον ενάρετο. Αυτό διδάσκει η θρησκεία σου. Αυτό σημαίνει άπειρη αγάπη? Μήπως είναι παράλογο? Ναι είναι. Αυτό ήταν και το επιχείρημα μου. Η πίστη σου είναι παράλογη και γεμάτη αντιφάσεις.


Ο Θέος σεβεται την επιλογη καθε Ανθρώπου.Ακομα και τον Αμετανόητο θα τον σεβαστει αν αποφασίσει να είναι μακριά απο τον Θεό και δεν μετανοήσει ωστοσο τον Θεό δεν θα τον βιώνουν οι Αμετανόητοι ως Φως αλλα ως φωτιά και ως Κόλαση.

Και πάλι κάνεις λάθος. Αν ο Θεός σέβεται την ελεύθερη βούληση τότε οι αμαρτωλοί θα τον βιώσουν όπως θέλουν αυτοί. Δεν θα τους επιβάλει να τον βιώσουν ως κόλαση. Αν τους το επιβάλει τότε απλά δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση.

Ο Αγωνας που γίνεται απο την Αρχη της Ανθρώπινης ιστορίας γίνεται ακριβως για να κατανοησουμε επιτελους ότι η Ζωη χωρις τον Θεό δεν υπάρχει.Δεν θα μπορούσαε να είμαστε δίκαιοι χωρίς τον Θεό.

Φυσικά και υπάρχει. Αν ο Θεός μας έφτιαξε έτσι ώστε να τον έχουμε ανάγκη τότε δεν είμαστε πραγματικά ελεύθεροι.

ΟΧΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΚΟ.

Είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε όσο κακό θέλουμε. Αυτό σημαίνει ελευθερία. Ο Θεός δεν θα σε τιμωρήσει για τίποτα, γιατί τότε παρεμβαίνει στην ελευθερία σου.


Αν εσύ ζητάς απόλυτη Ελευθερία και προτιμας να προκαλείς όσο κακό θέλεις στον Συνάνθρωπο σου χωρίς να μετανοείς για τις Εγκληματικές και κακές πράξεις σου και να ζητάς Δικαιοσύνη και να περιμένεις Ανταμοιβή απο τον Θεό τότε οπωσδήποτε δεν θα πάρεις καλη ανταμοιβή και θα τμωρήθεις.

Απάντησα παραπάνω



Οσο για τις παρεμβάσεις που λες ο Θεός δοκιμαζει τον Ανθρωπο μεσα στα πλαίσια που Αντέχει ο Ανθρωπος.Ο Θεός δεν δοκιμάζει τον Ανθρωπο παράπανω απο τις Αντοχές του.Τον δοκιμάζει για να δει Αν όντως ο Ανθρωπος εκτιμάει το Καλό και μεσα απο ένα άσχημο βίωμα προσπαθεί να βελτιώνεται και να γίνεται καλυτερος Ανθρωπος.

Αν δε με ρωτήσει πρώτα αν θέλω να με δοκιμάσει, τότε δεν έχει το δικαίωμα να το κάνει, γιατί καταργεί την ελεύθερη μου βούληση.


Ο Θεός είναι Απειρος και έχει απολυτη Εξουσία επάνω μας γιατί είμαστε δημιουργήματα του και μπορεί να μας δοκιμάζει όποτε θελει για να δει αν όντως καταφέρουμε να ξεπερνάμε τις Δοκιμασίες του και ξεπερνώντας τις Δοκιμασίες γινόμαστε καλύτεροι Ανθρωποι και αν όντως εκτιμήσουμε την Αξία του Καλου να την μεταδώσουμε και στους άλλους Ανθρώπους.

Ο Θεός μας δοικάζει όποτε Αυτός θέλει είτε σ`αρέσει είτε όχι δικό σου πρόβλημα.Η πιο μεγιστη δοκιμασία που σου αφηνει ο Θεός να αντιμετωπίσεις και που αυτή η δοκιμασία ισχύει για όλους μας είναι η κακία των Ανθρωπων.Η κακία των Ανθρώπων δειχνει ξεκάθρα ποιος είναι ο Ανθρωπος και ποιος είναι ο Θεός.

Μπράβο φίλε, μόλις επέδειξες μόνος σου αυτό που ισχυρίζομαι εξ αρχής. Ότι ο Θεός στον οποίο πιστεύεις δεν σέβεται την ελεύθερη βούληση και παρεμβαίνει όπως και όποτε θέλει.

Ειλικρινά τώρα, πάρε μια βαθιά ανάσα και ξέχνα ότι ξέρεις. Σκέψου μόνο τρεις όρους που αποδίδεις στο Θεό σου. Πανάγαθος, Παντοδύναμος, και δότης της Ελεύθερης Βούλησης.

Αν ισχύουν αυτοί οι 3 όροι τότε ο Θεός σου

α) Δεν μπορεί να επέμβει με κανένα τρόπο στη ζωή (προθανάτια και μεταθανάτια) του ανθρώπου.
β) Δεν τιμωρεί ποτέ κανέναν, διότι τον αγαπά άπειρα, no matter what. Αν τον τιμωρήσει επίσης αντιβαίνει στο α
γ) Ο Θεός μας έφτιαξε αυτοδύναμους, ώστε να μην τον έχουμε ανάγκη. Πρώτον γιατί μας αγαπά άπειρα, δεύτερον γιατί είναι Παντοδύναμος και τρίτον γιατί αν τον έχουμε ανάγκη τότε δεν είμαστε πραγματικά ελεύθεροι.

Αν παραβιάσεις έστω ένα από τα α,β,γ τότε ο Θεός σου δεν είναι αυτός που νομίζεις ότι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπράβο φίλε μου με αυτήν σου την Απάντηση μόλις απέδειξες την απολυτη Κατάργηση του Σωστού και Λαθους,την απολυτη κατάργηση της Παναγαθότητας του Θεού που είναι σωτηρια όλων των Ανθρωπων και η κοινωνία της Ανθρωπότητας με τον Θεό και την απολυτη Καταργηση της Δικαιοσύνης.

Η κατάργηση της δικαιοσύνης στο γεγονος ότι οι Δικαιοι μόχθησαν και μοχθούν για τον Αγώνα,για την τιμιότητα,Εγκληματίες και Απατεώνες οι οποίοι άλλαξαν και μετανόησαν και έγιναν Δίκαιοι και Αγιοι και αυτοι που δεν μετανόησαν και Ασεβείς και Αδικοι να μην τιμωρηθούν για τα κακουργηματα και τις Αδικιες και να ανταμειφθουν χωρις ίχνος Δικαιοσύνης για τους Ανθρωπους που σκοτωσαν,που πλήγωσαν και Αδίκησαν.

Ο Θεός φίλε Ξεχασμένε δεν είναι Πανάγαθος όπως εσυ τον ορίζεις αλλα είναι επαινετής της Αδικίας και του Λάθους και ο έπαινος της Αμαρτίας και της Ανηθικότητας δεν ταιρίαζει σε ένα Παναγαθο Θεό.

Ο Θεός εφόσον είναι Παντοδύναμος δεν εχει λόγο να αδιαφορεί ,γιατι όπως ξέρεις η Αδιαφορία είναι Ασχημη Συμπεριφορά και επειδη ο Θεός είναι Απειρη Αγάπη δεν του ταιριάζει η Αποφαση και η επιλογή της Αδιαφορίας και δίνει ελευθερη βούληση αλλα επίσης δεν αφήνει τον Ανθρωπο στο έλεος του πόνου και της Δυστυχίας.Ο Θεός τον βοηθαει και δείχνει δρόμους για να πορεύεται ο Ανθρωπος στο Σωστό και στην Δικαιοσύνη και να φροντιζει και επιδιώκει την Ανέλιξη του Ηθους και του Αισθήματος της Αγάπης.

ΞΕΧΑΣΜΕΝΕ ΛΕΣ ΝΑ ΑΝΤΑΜΕΙΨΕΙ ΜΕ ΘΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥΣ ΑΜΕΤΑΝΟΗΤΟΥΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕΤΑΝΟΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΣΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΒΛΑΨΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΙΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΑΝΟΙΑ.

Ξεχασμένε συγχαρητήρια μολις απέδειξες την πραγματική σου Αποψη και Κρίση και ότι σου αρέσει η απόλυτη κατάργηση της Δικαιοσύνης και επαινεις την Αδικία.Μπράβο σου.

Επίσης ξέχασα να επισημάνω ότι πολλες προτασεις απο την προηγούμενη απαντηση τις παρέλειψες,γιατι ξέρεις ότι οι προτάσεις που εξέφρασα είναι σωστες και λογικες και τις παρέλειψες και δεν απάντησες αλλα επέλεξες επιλεκτικά να απαντήσεις στα κομμάτια που σε συμφέρει να λες τις Απόψεις σου με σκοπο να διαστρέψεις τον Χαρακτήρα,την Παναγαθότητα και την Δικαιοσύνη του Θεού.

Ας πούμε

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΘΗ ΤΟ ΚΑΛΟ,ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ,ΟΧΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΕΣ ΩΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΕΠΙΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

Αυτην πρόταση δεν την σχολίασες και αν θες μπορείς να πεις την Αποψη σου και αυτη την στιγμή.

Ετσι και αλλιώς στην προηγούμενη απάντηση ήμουν 100 % σαφέστατος.

Ξεχασμένε συγχαρητήρια και πάλι που επαινείς την Αδικία και την Απόλυτη κατάργηση της Δικαιοσύνης απο τον Θεό και μπράβο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
(Αν και το εχω γραψει και παλαιοτερα) Αποδειξεις για την εξελιξη υπαρχουν πολλες, και δυστυχως για πολλους δεν καταγομαστε απο τους πιθηκους.... Και για να μην ειμαι αδικος ο Einstein ειπε το "Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ο Θεός παίζει ζάρια με τον κόσμο." οχι γιατι δεν πιστευε στο Θεο, αλλα διοτι δεν πιστευε σε εναν πιθανοκρατουμενο κοσμο, δηλαδη στην κβαντομηχανικη. (Οσο για την ελευθερη βουληση αν και δεν μπορω να πω οτι το κατανοω-πιστευω απολυτα, αλλα ο Stephen Hawkings υποστηριζει οτι δεν υπαρχει ελευθερη βουληση, αλλα ολες μας οι ενεργειες προερχονται απο τη φυσικη του σωματος μας αφου ολοκληρος ο ανθρωπινος οργανισμος λειτουργει με τον ηλεκτρισμο. Επισης ολη η "ελευθερη βουληση" θα μπορουσε να περιγραφει με υπερβολικα χρονοβορες-πολυπλοκες εξισωσεις αφου προκειται για φυσικη-χημεια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπράβο φίλε μου με αυτήν σου την Απάντηση μόλις απέδειξες την απολυτη Κατάργηση του Σωστού και Λαθους,την απολυτη κατάργηση της Παναγαθότητας του Θεού που είναι σωτηρια όλων των Ανθρωπων και η κοινωνία της Ανθρωπότητας με τον Θεό και την απολυτη Καταργηση της Δικαιοσύνης.

Όχι φίλε κάνεις λάθος, εσύ το απέδειξες αυτό, εγώ απλά σε καθοδήγησα.

Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΘΗ ΤΟ ΚΑΛΟ,ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ,ΟΧΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΗΔΗ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΕΣ ΩΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΕΠΙΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.

Λοιπόν δεν απαντάω σε όλα όσα γράφεις, πρώτον διότι γράφεις 200 γραμμές ποστ κάθε φορά και δεύτερον γιατί σε πολλές παραγράφους λες τα ίδια πράγματα οπότε η απάντηση είναι η ίδια. Θα απαντήσω μόνο στο παραπάνω γιατί το ζήτησες.

Η ελευθερία επιλογής υπάρχει για να την κάνουμε ότι θέλουμε. Εσύ μπορείς να κάνεις αυτό που είπες παραπάνω, εγώ μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Αυτό σημαίνει ελευθερία επιλογής. Επιλέγω ότι θέλω για το λόγο που εγώ θέλω και αυτό δε χωράει στα καλούπια σου.

Μ'αρέσει που έβγαλες και συμπέρασμα ότι εγώ επικροτώ την αδικία lol. Λοιπόν δεν επικροτώ καμία αδικία ο Θεός σου το κάνει αυτό. Και προφανώς δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό, γιατί δεν καταλαβαίνεις καν τις λέξεις Πανάγαθος, Παντοδύναμος, Ελεύθερος που και τις πλήρεις προεκτάσεις τους που χρησιμοποιείς τόσο αφείδωλα για το Θεό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν είναι πανάγαθος δεν γίνεται να κρίνει και να τιμωρήσει κανέναν τι δεν καταλαβαίνεις από αυτή τη πρόταση?



Η οποιαδήποτε παρέμβαση αποτελεί ή πατρονάρισμα ή άμεση/έμμεση παρέμβαση στην ελεύθερη βούληση. Αν π.χ. σου στείλει αρρώστια για οποιονδήποτε λόγο ακόμα και για να σε βοηθήσει, τότε παραβιάζει την ελευθερία σου γιατί δε σε ρωτά πιο πριν.


Υ.Γ. Μέχρι στιγμής δεν μου έχεις απαντήσει σε κανένα ποστ με λογικά επιχειρήματα. Το μόνο που κάνεις είναι να λες κάτι κλισέ ατάκες και να αποφεύγεις να απαντήσεις. Ή δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω ή το κάνεις επίτηδες. Εν πάσι περιπτώσει δεν γίνεται να συνεχίσουμε έτσι.

Όχι φίλε κάνεις λάθος, εσύ το απέδειξες αυτό, εγώ απλά σε καθοδήγησα.



Λοιπόν δεν απαντάω σε όλα όσα γράφεις, πρώτον διότι γράφεις 200 γραμμές ποστ κάθε φορά και δεύτερον γιατί σε πολλές παραγράφους λες τα ίδια πράγματα οπότε η απάντηση είναι η ίδια. Θα απαντήσω μόνο στο παραπάνω γιατί το ζήτησες.

Η ελευθερία επιλογής υπάρχει για να την κάνουμε ότι θέλουμε. Εσύ μπορείς να κάνεις αυτό που είπες παραπάνω, εγώ μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Αυτό σημαίνει ελευθερία επιλογής. Επιλέγω ότι θέλω για το λόγο που εγώ θέλω και αυτό δε χωράει στα καλούπια σου.

Μ'αρέσει που έβγαλες και συμπέρασμα ότι εγώ επικροτώ την αδικία lol. Λοιπόν δεν επικροτώ καμία αδικία ο Θεός σου το κάνει αυτό. Και προφανώς δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό, γιατί δεν καταλαβαίνεις καν τις λέξεις Πανάγαθος, Παντοδύναμος, Ελεύθερος που και τις πλήρεις προεκτάσεις τους που χρησιμοποιείς τόσο αφείδωλα για το Θεό σου.


Ο Θεός είναι Αδικος? :blink::blink::blink:

Ο Θεός είναι Παντοδύναμος και Παναγαθος.Πως είναι δυνατον ο Θεός που δεν έχει ανάγκη απο τίποτα να είναι Αδικος? :blink:

Ο Θεός σε ολη την Αγια Γραφη αναφέρεται ως Αγιος και Δίκαιος από όσο γνωρίζω


Ξεχασμένε πάλι μπαίνεις στον κύκλο της Αντιφασης και Αντιφάσκεις :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

γρεναδινη

Νεοφερμένος

Η γρεναδινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Προφανώς φταίνε οι ανθρωποι. Όμως ενα ΠΑΙΔΙ, δεν φταίει για καμία απο τις επιλογές των προγόνων του, δεν πρόλαβε καν να ζησει πως να φταίει ο τρόπος ζωής του για τον καρκίνο; Δεν φταίει σε τίποτα να ζει μες την εξαθλίωση και τον πόνο, να πεθαίνει απο έλλειψη νερού ή φαγητού και τόσα τόσα άλλα (οι εικόνες στο μύνημα της sozi τα λένε όλα). Αν ο Θεος υπάρχει κι είναι τόσο δίκαιος και φιλελεύθερος όσο λέτε ας επομίζετε ο καθένας τις συνέπειες των πράξεων του. Με το να έχουν αυτές οι ψυχούλες μια φυσιολογική ζωή δεν είναι κανείς λιγότερο ελεύθερος.


ο Θεος εχει σχεδιο για τον καθενα. Ξερει πολλα πραγματα απ οτι ο καθενας μας. πχ αυτο το παιδακι που λες αν ειχε γεννηθεί σε μια αλλη δυτικη χωρα μπορει να ταν ο χειροτερος ανθρωπος, να επινε, να εβριζε, να σκοτωνε κ.α. Ο Θεος ειναι πανω απο την ανθρωπινη λογική που εμεις δεν μπορουμε να φτασουμε. Καποια πραγματα γινονται για εναν σκοπο που εμεις δεν μπορουμε να καταλαβουμε παρα μόνο ο Θεός ξερει γιατι καποια πραγματα πρεπει να συμβουν στον εναν λιγοτερο στον αλλον περισσοτερο.
Πχ γι αυτους που αρρωστενουν, ο Θεός αφηνει να αρρωστήσουν για να τους παιδαγωγησει.
Ας μην ξεχναμε οτι ο Θεος ειναι κ παιδαγωγος. Οπως ο πατερας παιδαγωγει το παιδί του βαζοντας το "τιμωρία" για να γινει σωστό παιδί έτσι κανει κ ο Θεός, ο οποιος αφηνει να περνάμε δοκιμασίες στην ζωή μας μέχρι που να πεθάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Θεός είναι Αδικος? :blink::blink::blink:

Ο Θεός είναι Παντοδύναμος και Παναγαθος.Πως είναι δυνατον ο Θεός που δεν έχει ανάγκη απο τίποτα να είναι Αδικος? :blink:

Ο Θεός σε ολη την Αγια Γραφη αναφέρεται ως Αγιος και Δίκαιος από όσο γνωρίζω


Ξεχασμένε πάλι μπαίνεις στον κύκλο της Αντιφασης και Αντιφάσκεις :D :D

Όταν καταλάβεις ότι Πανάγαθος και Δίκαιος είναι 2 αντιφατικές έννοιες τότε έλα να τα ξαναπούμε, μέχρι τότε δεν έχει νόημα να μιλάμε.

ο Θεος εχει σχεδιο για τον καθενα. Ξερει πολλα πραγματα απ οτι ο καθενας μας. πχ αυτο το παιδακι που λες αν ειχε γεννηθεί σε μια αλλη δυτικη χωρα μπορει να ταν ο χειροτερος ανθρωπος, να επινε, να εβριζε, να σκοτωνε κ.α. Ο Θεος ειναι πανω απο την ανθρωπινη λογική που εμεις δεν μπορουμε να φτασουμε. Καποια πραγματα γινονται για εναν σκοπο που εμεις δεν μπορουμε να καταλαβουμε παρα μόνο ο Θεός ξερει γιατι καποια πραγματα πρεπει να συμβουν στον εναν λιγοτερο στον αλλον περισσοτερο.
Πχ γι αυτους που αρρωστενουν, ο Θεός αφηνει να αρρωστήσουν για να τους παιδαγωγησει.
Ας μην ξεχναμε οτι ο Θεος ειναι κ παιδαγωγος. Οπως ο πατερας παιδαγωγει το παιδί του βαζοντας το "τιμωρία" για να γινει σωστό παιδί έτσι κανει κ ο Θεός, ο οποιος αφηνει να περνάμε δοκιμασίες στην ζωή μας μέχρι που να πεθάνουμε.

Γρεναδίνη για εξήγησε μου σε παρακαλώ τι είδους παιδαγωγός αφήνει ένα παιδάκι στην Αφρική να πεθάνει από ασιτία και ελονοσία έξι μήνες μετά τη γέννησή του? Και τι είδους μάθημα παίρνει το παιδάκι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top