Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 360)
  • Ναι

    Ψήφοι: 186 51.7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 174 48.3%

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Τη μία μου λες κρίνεις βάσει των όσων βλέπεις και απ'την άλλη πιστεύεις σε ένα αόρατο θεό. Οκ το δέχομαι. Σου λέω τώρα πως δέχτηκα και εγώ αποκάλυψη και ξέρω την μια και μοναδική αλήθεια , ακολούθησε με θα σου δείξω το σωστό δρόμο. Θα το κάνεις? Όχι προφανώς.

Όλοι όσους έχω ρωτήσει λένε πως τους συνέβη κάτι πολύ προσωπικό και απέδειξε τα πάντα γι'αυτούς. Κανείς δεν μου είπε ποτέ τι ήταν αυτό... Θα το δεχτώ και αυτό, όπως άλλωστε είπα στην αρχή αυτή η κουβέντα δεν έχει γενικώς νόημα και καταλήγει σε κύκλους.
κοίτα,εγώ δεν έχω πρόβλημα κανένα μα κανένα ειλικρινά να μοιραστώ όλα όσα έχω ζήσει με ανθρώπους που ξέρω πως θα σεβαστούν αυτά που θα πω,αν έστω δεν τα πιστέψουν..και μάλιστα ένα εξ'αυτών απέδειξε πόσο λάθος μπορεί τελικά να κάνει μια επιστήμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
το υπόλοιπο που έγραψα δεν το διάβασες;;;;
σου είπα ότι έχω και ένα (ΚΑΤ'ΕΣΕ) λογικο επιχειρημα,διαφορο των θρησκευτικων μου πεποιηθησεων..
πλακα μας κανεις,σε μια βιολογία γενικής βασίζεσαι; :laugh: :laugh: :laugh:
anyway,αλλον ασχετο διακρινω εγω και εχεις να δεις πολλα ακομα..και ακομα κι ασχετη,το προτιμω απ'το να είμαι ψωροπερηφανη οπως δειχνεις εσυ οτι εισαι..

Προφανώς και δε βασίζομαι στη Βιολογία Γενικής. Αυτή υπήρξε το έναυσμα, όμως, για συζητήσεις επί του θέματος.
Εγώ έμαθα ότι η θεωρία του Δαρβίνου είναι αποδεκτή σήμερα από την επιστήμη, καθώς και πειστική.
Εγώ λέω καλύτερα να βασιστούμε στην αγία γραφή. Επίσης, να κάψουμε όλα τα ιατρικά βιβλία, και κάθε είδους επιστημονικά βιβλία.
Ο κόσμος μας δεν εξελίσσεται. Αυτό είναι το νέο της ημέρας. Επίσης, ο ασθενής αν είναι να ζήσει θα ζήσει. Σε τίποτα δε μας χρειάζεται η εξέλιξη της επιστήμης που (κατά τ'άλλα) θα οδηγήσει και στην εξέλιξη του ανθρώπου. Όλα είναι μάταια.
Τσάμπα τόσοι άνθρωποι «σπαταλούν» τη ζωή τους ολόκληρη στην έρευνα.

Μόνο και μόνο το ότι δε ζεις σήμερα, όπως ζούσαν πριν 2.000 χρόνια και πριν από ακόμη μεγαλύτερο διάστημα, στην εξέλιξη του είδους μας το οφείλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Το ερώτημα για το αν υπάρχει ή δεν υπάρχει θεός πιστεύω ότι δε θα απαντηθεί ποτέ από τον άνθρωπο.
Για να αστειευθώ, είναι μία μη αποδείξιμη πρόταση, όπως υπάρχουν μη αποδείξιμες προτάσεις στα μαθηματικά, κατά τον Γκέντελ.

Ισοδύναμα το ερώτημα μπορεί να τεθεί ως εξής. Υπάρχει σκοπός, υπάρχει νόημα, υπάρχει σχέδιο;

Μια που αναφέρθηκε ο Αϊνστάϊν, παραθέτω τις απόψεις μεγάλων φυσικών για το ερώτημα αυτό.
Ο Αϊνστάϊν απαντά θετικά. Πίστευε σε ένα θεό που βρίσκεται στην αρμονία και στη λογική του κόσμου.
Όχι σε ένα θεό που ασχολείται με τους ανθρώπους, ανταμείβει και τιμωρεί. Δεν υπάρχει γι αυτόν μετά θάνατον ζωή.
Ο επίσης φυσικός Πέϊτζ πίστευε ότι ένας από τους λόγους που ο θεός δημιούργησε τους ανθρώπους, είναι για να τον δοξάζουν. Πολύ ευτελής λόγος μου φαίνεται ο παραπάνω.
Ένας άλλος μεγάλος φυσικός, ο Γουάϊνμπεργκ, έγραφε ότι στη σκηνή του κόσμου, η τραγωδία δε βρίσκεται στο σενάριο, αλλά στην απουσία σεναρίου.
Η προσπάθεια, έλεγε, για την κατανόηση του σύμπαντος, είναι από τα λίγα πράγματα που εξυψώνουν την ανθρώπινη ζωή από τη φαιδρότητα και της προσδίδουν τραγική αίγλη.

Μπορεί εν τέλει να ισχύει αυτό που έλεγε ένας τέταρτος φυσικός, ο Γκαθ. Ο σκοπός της ζωής είναι αυτός που της προσδίδουμε εμείς και όχι ένας σκοπός που εκπορεύεται από κάποιο κοσμικό σχέδιο.

Τέλος, μη μπλέκουμε τα ζητήματα της ηθικής με τη θρησκεία. Είναι δυο τελείως άσχετα μεταξύ τους θέματα.
Όπως λέει και πάλι ο Γουάϊνμπεργκ, ένας καλός άνθρωπος θα κάνει το καλό και ένας κακός το κακό. Όμως για να κάνει ένας καλός το κακό πρέπει να βάλει το χεράκι της η θρησκεία. Μιλάει βεβαίως για τα εγκλήματα του θρησκευτικού φανατισμού.

Υ.Γ. Οι απόψεις των φυσικών είναι από το βιβλίο του Michio Kaku "Παράλληλοι κόσμοι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κοίτα,εγώ δεν έχω πρόβλημα κανένα μα κανένα ειλικρινά να μοιραστώ όλα όσα έχω ζήσει με ανθρώπους που ξέρω πως θα σεβαστούν αυτά που θα πω,αν έστω δεν τα πιστέψουν..και μάλιστα ένα εξ'αυτών απέδειξε πόσο λάθος μπορεί τελικά να κάνει μια επιστήμη...

Well αν θες μοιράσου τα μαζί μου με πμ, θα τα σεβαστώ ακόμη και αν δε τα πιστέψω. Θέλω απλά να τα συγκρίνω με δικά μου βιώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Αναρωτιεμαι γιατι ολοι οι επιστημονες και οι λατρεις αυτων..τα βαζουν και επιτιθενται μονο κατα του Θεου και οχι κατα του βουδα και του αλλαχ....πολυ περιεργο.....

Χριστιανούς έχει η κοινότητα οπότε και με Χριστιανικούς ορούς θα μιλήσουμε. Στην τελική ένας άθεος δεν είναι εναντίων κάποιας συγκεκριμένης θρησκείας, δεν πιστεύει γενικά σε καμιά. Άλλα και πάλι, ο Χριστιανισμός αποτελεί ένας από τους πιο σοβαρούς παράγοντες για τους πολύ προηγούμενους πολέμους. Λόγω της φανατικότητας που είχε ο κόσμος (και ίσως έχει ακόμα) με τη θρησκεία του.

Άλλα μιας και αναρωτιέσαι τόσο. Σκέψου και λίγο γιατί συνεχίζουν να υπάρχουν απόκρυφα έγγραφα σχετικά με τον Χριστιανισμό στο Βατικανό και γιατί για να έχεις πρόσβαση στα αρχεία τους πρέπει να έχεις ειδική αδεία. Γιατί δεν δημοσιεύουν τα έγγραφα αυτά τι ακριβώς θέλουν να κρύψουν; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Well αν θες μοιράσου τα μαζί μου με πμ, θα τα σεβαστώ ακόμη και αν δε τα πιστέψω. Θέλω απλά να τα συγκρίνω με δικά μου βιώματα.
εγώ θα στα πω,κι αν θέλεις χλεύασέ τα,κορόιδεψέ τα,ειλικρινά δε με πειράζει..ξέρω πως είναι αληθινά στο έπακρον και δεν έχω να φοβηθώ και να ντραπώ για τίποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
εγώ πάλι ξέρω πως,είτε έχετε να κάνετε μερικοί με άθεοι με χριστιανούς,είτε με μουσουλμάνους,ινδουϊστές,βουδιστές,διαλέγετε να κάνετε την επίθεση μόνον στους χριστιανούς..αν ας πούμε σας δώσουν μια πύρινη μπάλα και σας βάλουν έναν από κάθε θρησκεία απέναντί σας,εσείς θα διαλέξετε να την πετάξετε στον χριστιανό..μιλάω εκ πείρας..
αυτό δε γεννά προβληματισμούς..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
καλά κάνουν κι ερευνούν όλοι αυτοί,αλλά αγνοούν πως ο Δημιουργός της επιστήμης είναι ο Θεός..
δεν ξέρω πόσο ακουστά έχεις για τον Γέροντα Παϊσιο,αλλά αυτός,ως ένας απλός μοναχός που ήταν,χωρίς επιστημονικές γνώσεις και με τη χάρη Του Θεού ΜΟΝΟΝ,έκανε αρκετά θαύματα..δε θα μείνω μονο στις γενικούρες..
ήταν ένα παιδάκι από Αγγλία με όγκο στον εγκέφαλο (πριν χρόνια αυτό) και δεν το έχω ακούσει σαν ιστορια,από πρώτο χέρι το ξέρω..οι γιατροί τόσες διαγνώσεις,τόσες χημειοθεραπείες του κάνανε και επέμεναν πως θα πεθάνει,δεν είχε πιθανότητες να ζήσει (ε,όπως είπες εσύ,δούλευαν βάσει της επιστήμης τους και καλά κάνανε)..
Άκουσαν οι γονείς του για τον θαυματουργό γέροντα και ήρθαν στην Ελλάδα να προσκυνήσουν τον τάφο του..έβαλε το παιδί το κεφάλι του επάνω και όπως γύρισε Αγγλία,ο όγκος είχε εξαφανιστεί..οι γιατροί άστο το τι πάθανε..νομίζω από μόνο του το γεγονός αποτελεί απόδειξη ότι όταν θέλει ο Θεός να επέμβει,δε λογαριάζει νόμους επιστημών..
ΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧ!!!!! Πολύ ωραία ιστοριούλα! Να την κάνουμε και ταινία!! Μπράβο, μπράβο!!:clapping::clapping::clapping:
Τι κρίμα που τόσα παιδάκια στον κόσμο πεθαίνουν από καρκίνο και δεν ξέρουν ότι οι Ελληνορθόδοξοι είναι αυτοί που ακούει ο θεός και κάνουν θαύματα...Κοίτα να δεις ατυχία, αλλά τι να κάνουμε δεν είστε ορθόδοξοι...LOSERSSSS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ρωτάτε ποιος δημιούργησε τα σωματίδια που δημιούργησαν τα πάντα. Σας ρωτάω ποιος δημιούργησε τον Θεό σας;
Μιλάτε για μεταθάνατον σωτηρία. Σας ρωτάω ποιοι θα σωθούν; Οι χριστιανοί; Οι πιστοί (ανεξαρτήτως θρησκείας);
Λέτε ότι ο άθεος είναι ελεύθερος να κάνει ότι επιθυμεί επειδή πιστεύει ότι δεν θα έχει καμία επίπτωση. Σας ρωτάω και ο πιστός το ίδιο δεν μπορεί να κάνει απλώς πρέπει να ζητήσει συνχώρεσει μετά.
Σχετικά με την θεωρία της εξέλιξης ένα θα πώ: Πηγαίνεται μία βόλτα απο ένα αρχαιλογικό μουσείο και τα ξαναλέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Tsig

Νεοφερμένος

Ο Kostas Tsig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
δεν ανησυχω καθολου για ολα αυτα που λετε...εξαλλου ολα αυτα εχουν προφητευθει και ειπωθει στο βιβλιο της αποκαλυψης..τα οποια οι χριστιανοι πρεπει να αντιμετωπισουν.......τελοςπαντων ας μην συνεχιζουμε..δεν βγαζει πουθενα.......χαιρω πολυ.....!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
εγώ πάλι ξέρω πως,είτε έχετε να κάνετε μερικοί με άθεοι με χριστιανούς,είτε με μουσουλμάνους,ινδουϊστές,βουδιστές,διαλέγετε να κάνετε την επίθεση μόνον στους χριστιανούς..αν ας πούμε σας δώσουν μια πύρινη μπάλα και σας βάλουν έναν από κάθε θρησκεία απέναντί σας,εσείς θα διαλέξετε να την πετάξετε στον χριστιανό..μιλάω εκ πείρας..
αυτό δε γεννά προβληματισμούς..?

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι γίνεται αυτό επειδή είναι θρησκεία που σε μεγάλο βαθμό στηρίζεται στον φόβο. Και λέγοντας φόβο εννοώ τον σατανά και τη κόλαση. Επίσης είναι από τις θρησκείες με την περισσότερη διαφθορά και μυστικότητα. Και τέλος το μεγαλύτερο ποσοστό πιστών είναι Χριστιανοί. Εγώ προσωπικά δεν κρίνω τις θρησκείες όλες για εμένα αποτελούν ένα παραμυθάκι, απλά όταν μιλάς με Χριστιανό και ο άλλος είναι άθεος πιο λογικό είναι ότι θα μιλήσει για χριστιανισμό. Και έχοντας γεννηθεί στην Ελλάδα γεννήθηκα και Χριστιανός οπότε μου φαίνεται πιο λογικό να έχω μια πιο μεγάλη αντιπαράθεση για κάτι που αποφάσισαν κάποιοι να πιστεύω χωρίς να περιμένουν να πάρω εγώ την πρωτοβουλία γι'αυτό.

Χώρια που από το δημοτικό μας βομβαρδίζουν με τον Χριστιανισμό, αλλά ποιος θα ήθελε να δηλώσει ότι δεν θέλει να παρακολουθεί Θρησκευτικά; Κανείς, γιατί τότε όλοι οι υπόλοιποι θα τον κοιτούσαν με μισό μάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Η μια βλακεια μετα την αλλη γραφεται σε αυτο το θρεντ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
ΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧΑΧ!!!!! Πολύ ωραία ιστοριούλα! Να την κάνουμε και ταινία!! Μπράβο, μπράβο!!:clapping::clapping::clapping:
Τι κρίμα που τόσα παιδάκια στον κόσμο πεθαίνουν από καρκίνο και δεν ξέρουν ότι οι Ελληνορθόδοξοι είναι αυτοί που ακούει ο θεός και κάνουν θαύματα...Κοίτα να δεις ατυχία, αλλά τι να κάνουμε δεν είστε ορθόδοξοι...LOSERSSSS
χαχαξινος αγορι μου,οι γονεις μου,οι ιδιοι οι γονεις του παιδιου το ειπαν..επισης μη με κανεις να αμφιβαλλω οτι ξερεις να διαβαζεις..ειδες τι ειπα; ΑΓΓΛΟΙ!
(αγγλοι=καθολικοι)
πού την ειδες τη διακριση;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
δεν ανησυχω καθολου για ολα αυτα που λετε...εξαλλου ολα αυτα εχουν προφητευθει και ειπωθει στο βιβλιο της αποκαλυψης..τα οποια οι χριστιανοι πρεπει να αντιμετωπισουν.......τελοςπαντων ας μην συνεχιζουμε..δεν βγαζει πουθενα.......χαιρω πολυ.....!!
Ααα ναι, η αποκάλυψη του Ιωάννη ή όπως το αποκαλώ εγώ, τα αποτελέσματα του LSD κατά την αρχαιότητα...:hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Η μια βλακεια μετα την αλλη γραφεται σε αυτο το θρεντ.

Συμφωνώ. :D

____

Ενα πολυ ωραιο quote του Gandhi :
"I like your Christ, I do not like your Christians. Your Christians are so unlike your Christ."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
χαχαξινος αγορι μου,οι γονεις μου,οι ιδιοι οι γονεις του παιδιου το ειπαν..επισης μη με κανεις να αμφιβαλλω οτι ξερεις να διαβαζεις..ειδες τι ειπα; ΑΓΓΛΟΙ!
(αγγλοι=καθολικοι)
πού την ειδες τη διακριση;;;;

Basicly Άγγλοι = Προτεστάντες

Όχι ότι αλλάζει πολύ το νόημα βέβαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
χαχαξινος αγορι μου,οι γονεις μου,οι ιδιοι οι γονεις του παιδιου το ειπαν..επισης μη με κανεις να αμφιβαλλω οτι ξερεις να διαβαζεις..ειδες τι ειπα; ΑΓΓΛΟΙ!
(αγγλοι=καθολικοι)
πού την ειδες τη διακριση;;;;
Αναφέρθηκα κυρίως για τους θαυματοποιούς...

Υ.Γ. Άγγλοι=Αγγλικανοί. Για να είμαστε και λίγο ακριβείς, ok?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Αναφέρθηκα κυρίως για τους θαυματοποιούς...

Υ.Γ. Άγγλοι=Αγγλικανοί. Για να είμαστε και λίγο ακριβείς, ok?
αγγλικανοί;;;;
εγώ το μόνο που ξέρω και όλοι σας έχετε παρεξηγήσει,είναι πως διακρίσεις από το Θεό δε γίνονται..διότι με τη χάρη Του γίνονται πολλά θαύματα..(πολλά γίνονται με τις..ευεργεσίες του..άλλου..)

Basicly Άγγλοι = Προτεστάντες

Όχι ότι αλλάζει πολύ το νόημα βέβαια
το ζουμί είναι ότι δεν είναι ορθόδοξοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kostas Tsig

Νεοφερμένος

Ο Kostas Tsig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
ΤΕΛΟΣ...ο καθενας ας πιστευει οτι θελει....δικαιωμα του,μαγκια του,τιμη του,ψωμι του,βλακεια του,....θα δειξει!!!Χρονια πολλα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Κι αν κάποιος σου πει ότι βασίζεται σε βιβλία, θαύματα που έγιναν προ 2.000 χρόνων κτλ κτλ, εσύ τι θα πεις?Αυτά δεν υποτίθεται ότι είναι αποδείξεις?Δε τις πιστεύεις όμως, για τον α και β λόγο, δεν έχει σημασία.

Όχι, αυτό το βιβλίο μπορεί να το έχει γράψει οποιοσδήποτε. Δεν υπάρχει τίποτα που να στηρίζει την αξιοπιστία του, ούτε ότι είναι "θεόπνευστο".
Επίσης, κάθε θρησκεία έχει το δικό της βιβλίο, το οποίο θεωρεί ότι κατέχει την απόλυτη αλήθεια. Δε γίνεται να έχουν όλοι δίκιο όμως.

Να σου πω.Είδες δεινοσαύρους ποτέ?Υπάρχουν?Ναι, ε?Μπορείς να αποδείξεις ότι υπάρχουν?

Πήγαινε σε ένα μουσείο να δεις απολιθωμένους σκελετούς αν θέλεις

Μα δεν με νοιαζει αν υπηρξε ο διαλογος,αν και ο Αινσταιν οντως ηταν πιστος.Το θεμα ειναι το νοημα του διαλογου.

Καταρχάς, κοίτα εδώ
Μετά ρίξε μια ματιά σ'αυτό
Και τέλος, ο Αϊνστάιν δεν ήταν σε καμία περίπτωση πιστός:

It was, of course, a lie what you read about my religious convictions, a lie which is being systematically repeated. I do not believe in a personal God and I have never denied this but have expressed it clearly. If something is in me which can be called religious then it is the unbounded admiration for the structure of the world so far as our science can reveal it.

Wiki


Απο τη στιγμη που δεν αποδεικνυει αυτο που ισχυριζεται,τοτε η κοσμοθεωρια του αθεου δεν ειναι τιποτα αλλο απο επαναστατικες παπαρολογιες.

Βασικά, αυτό κάνουν οι πιστοί, δηλαδή δεν μπορούν να αποδείξουν αυτό που πιστεύουν.
Οι άθεοι αρνούνται να πιστέψουν αυτά για τα οποία οι πιστοί δεν προσκομίζουν αποδείξεις, και μετά οι πιστοί αρχίζουν να παίζουν την κολοκυθιά, λέγοντας ότι οι άθεοι δεν μπορούν να τους διαψεύσουν.

Κι εδώ έρχεται να βγάλει τα κάστανα απ'τη φωτιά το burden of proof, ελληνιστί βάρος απόδειξης, το οποίο πέφτει σ'αυτόν που κάνει τον ισχυρισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top