Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 360)
  • Ναι

    Ψήφοι: 186 51.7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 174 48.3%

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Απο τη στιγμη που δεν αποδεικνυει αυτο που ισχυριζεται,τοτε η κοσμοθεωρια του αθεου δεν ειναι τιποτα αλλο απο επαναστατικες παπαρολογιες.
Η πιστη πραγμα,που προφανως δεν καταλαβαινεις, δεν στηριζεται στη λογικη.
Πρέπει να κατανοήσεις πως ο άθεος δεν έχει τίποτα να αποδείξει.
ΑΛΛΑ ούτε και ο πιστός. Η πίστη είναι ιδιωτική υπόθεση.
Είναι το ίδιο άτοπο να ρωτήσουμε τον πιστό "γιατί πιστεύει" με το να ρωτήσουμε τον άθεο "γιατί δεν πιστεύει".

Όλα τα άλλα είναι λόγια περιττά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Πρέπει να κατανοήσεις πως ο άθεος δεν έχει τίποτα να αποδείξει.
ΑΛΛΑ ούτε και ο πιστός. Η πίστη είναι ιδιωτική υπόθεση.
Είναι το ίδιο άτοπο να ρωτήσουμε τον πιστό "γιατί πιστεύει" με το να ρωτήσουμε τον άθεο "γιατί δεν πιστεύει".

Όλα τα άλλα είναι λόγια περιττά.

Να υπενθυμίσω πως στην Αρχαία Ελλάδα η λέξη «ιδιώτης» είχε αρνητική χροιά, σήμαινε κάτι σαν ηλίθιος.:P
Κάντε τους συνειρμούς σας.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Το ίδιο θα μπορούσα να πώ και για τους ένθεους.Δεν αποδεικνύουν αυτό που ισχυρίζονται,και λένε,πως "εμείς" δεν το καταλαβαίνουμε.

Με όσα λες,πως δεν στηρίζεται στην λογική,θα μου επιτρέψεις να σε εκλάβω ως παράφρονα.
Δεν ερμηνευονται ολα απο τη λογικη.Αυτος ο εκμηδενισμος των πραγματων δεν ταιριαζει με την πιστη.
Το ξαναλεω ,λοιπον γιατι μαλλον δεν καταλαβες.Η πιστη δεν χρειαζεται αποδειξεις ,ή πιστευεις ή οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Να υπενθυμίσω πως στην Αρχαία Ελλάδα η λέξη «ιδιώτης» είχε αρνητική χροιά, σήμαινε κάτι σαν ηλίθιος.:P
Κάντε τους συνειρμούς σας.:D
Με λες ηλίθιο;:P
Και οι σεξουαλικές προτιμήσεις είναι ιδιωτική υπόθεση. Να μια ωραία αναλογία. Δεν μπορείς να ρωτήσεις τον γκέυ γιατί δεν είναι στρεητ, ούτε τον στρέητ γιατί είναι στρεητ. Πηγάζει από μέσα τους η επιλογή τους. Ετσι και με το θέμα της πίστης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δεν ερμηνευονται ολα απο τη λογικη.Αυτος ο εκμηδενισμος των πραγματων δεν ταιριαζει με την πιστη.
Το ξαναλεω ,λοιπον γιατι μαλλον δεν καταλαβες.Η πιστη δεν χρειαζεται αποδειξεις ,ή πιστευεις ή οχι.

Ρώτα κανένα γνωστό σου αν έχει αυτό το βιβλίο.
Ρίξ' του ένα διάβασμα τώρα που δεν έχεις με τι να ασχοληθείς κι έχεις ελεύθερο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Αποδειξτε πρωτα ολοι οι αθεοι,οτι δεν υπαρχει Θεος και μετα ελατε να μιλησουμε για θεματα θρησκειας.
Η πιστη δεν χρειαζεται αποδεικτικα στοιχεια.

Μπορείς εσύ ο πιστός να αποδείξεις το αντίθετο, ότι δηλαδή υπάρχει;
Ο θεός είναι απλά ένα πλάσμα της φαντασίας του ανθρώπου, δεν τον αγγίζεις, δεν τον μυρίζεις, δεν τον βλέπεις και δεν μπορείς να συνομιλήσεις μαζί του. Δεν μπορείς να αποδείξεις την ανυπαρξία(ή την ύπαρξη) κάτι του οποίου δεν υφίστανται καν σαν οντότητα. Και εγώ μπορεί να είμαι σχιζοφρενής και να βλέπω ένα φανταστικό πλάσμα. Ποτέ μου δεν θα καταφέρω να αποδείξω στον άλλον ότι όντως το βλέπω αυτό, ότι υπάρχει. Αλλά και ο άλλος παράλληλα όσο εγώ παραμένω σχιζοφρενής, δεν μπορεί να μου αποδείξει το αντίθετο, ότι αυτό που βλέπω είναι της φαντασίας μου γιατί είμαι απλά ένας τρελός (σχιζοφρενής), δεν αντιλαμβάνομαι τι είναι στην πραγματικότητα αληθινό και τι όχι, φαντάζομαι πράγματα.

(παρομοίωσε την σχιζοφρενία με τη πιστή για να καταλάβεις τι εννοώ...)

Με αυτόν τον τρόπο ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί οτιδήποτε για τον θεό, γιατί δεν μπορείς να έρθεις σε αντίθεση με κάτι το οποίο η δημιουργία του, αποτελεί κτίσμα της φαντασίας του ανθρώπου. Θα σου μιλήσω λοιπόν για τον δικό μου θεό, είναι κακός, μοχθηρός και αδίστακτος και μισεί την ηλιθιότητα. Και δεν έρχεται ποτέ σε επαφή με τους πιστούς (ή μη) ακόμα και όταν πεθάνουν. Αυτός είναι ο θεός στον οποίο πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Μπορείς εσύ ο πιστός να αποδείξεις το αντίθετο, ότι δηλαδή υπάρχει;
Ο θεός είναι απλά ένα πλάσμα της φαντασίας του ανθρώπου, δεν τον αγγίζεις, δεν τον μυρίζεις, δεν τον βλέπεις και δεν μπορείς να συνομιλήσεις μαζί του. Δεν μπορείς να αποδείξεις την ανυπαρξία(ή την ύπαρξη) κάτι του οποίου δεν υφίστανται καν σαν οντότητα. Και εγώ μπορεί να είμαι σχιζοφρενής και να βλέπω ένα φανταστικό πλάσμα. Ποτέ μου δεν θα καταφέρω να αποδείξω στον άλλον ότι όντως το βλέπω αυτό, ότι υπάρχει. Αλλά και ο άλλος παράλληλα όσο εγώ παραμένω σχιζοφρενής, δεν μπορεί να μου αποδείξει το αντίθετο, ότι αυτό που βλέπω είναι της φαντασίας μου γιατί είμαι απλά ένας τρελός (σχιζοφρενής), δεν αντιλαμβάνομαι τι είναι στην πραγματικότητα αληθινό και τι όχι, φαντάζομαι πράγματα.

(παρομοίωσε την σχιζοφρενία με τη πιστή για να καταλάβεις τι εννοώ...)

Με αυτόν τον τρόπο ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί οτιδήποτε για τον θεό, γιατί δεν μπορείς να έρθεις σε αντίθεση με κάτι το οποίο η δημιουργία του, αποτελεί κτίσμα της φαντασίας του ανθρώπου. Θα σου μιλήσω λοιπόν για τον δικό μου θεό, είναι κακός, μοχθηρός και αδίστακτος και μισεί την ηλιθιότητα. Και δεν έρχεται ποτέ σε επαφή με τους πιστούς (ή μη) ακόμα και όταν πεθάνουν. Αυτός είναι ο θεός στον οποίο πιστεύω.
Aπο τη στιγμη που παρομοιαζεις τη σχιζοφρενεια με την πιστη,δεν μπορω να παρω ουτε το μηνυμα σου σοβαρα,ουτε εσενα σαν ατομο.Σας ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβετε ,οτι η πιστη βασιζεται στα συναισθηματα και οχι στη λογικη.Αλλα πολυ μου τα πρηξατε,οποτε διαβαστε αυτο
https://nostou-algos.pblogs.gr/2009/08/o-ainstain-kai-h-pisth-sto-theo.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Aπο τη στιγμη που παρομοιαζεις τη σχιζοφρενεια με την πιστη,δεν μπορω να παρω ουτε το μηνυμα σου σοβαρα,ουτε εσενα σαν ατομο.Σας ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβετε ,οτι η πιστη βασιζεται στα συναισθηματα και οχι στη λογικη.Αλλα πολυ μου τα πρηξατε,οποτε διαβαστε αυτο
https://nostou-algos.pblogs.gr/2009/08/o-ainstain-kai-h-pisth-sto-theo.html

Το έχω ξαναδεί εδώ. Το είχε ποστάρει κάπου ο alehunter.
Η επιστήμη δε μπορεί να συμβαδίζει με τη θρησκεία, και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό το κείμενο αληθεύει.
Ο καθένας μπορεί να κατεβάζει από το κεφάλι του ό, τι θέλει. Τι σημαίνει αυτό; Πρέπει να πιστεύουμε ότι έτσι είναι;
Εσύ έχεις καμία απόδειξη ότι αυτός ο διάλογος υπήρξε;:confused:
Μούφες... Βρες τίποτα πιο έγκυρο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Το έχω ξαναδεί εδώ. Το είχε ποστάρει κάπου ο alehunter.
Η επιστήμη δε μπορεί να συμβαδίζει με τη θρησκεία, και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό το κείμενο αληθεύει.
Ο καθένας μπορεί να κατεβάζει από το κεφάλι του ό, τι θέλει. Τι σημαίνει αυτό; Πρέπει να πιστεύουμε ότι έτσι είναι;
Εσύ έχεις καμία απόδειξη ότι αυτός ο διάλογος υπήρξε;:confused:
Μούφες... Βρες τίποτα πιο έγκυρο.;)
Μα δεν με νοιαζει αν υπηρξε ο διαλογος,αν και ο Αινσταιν οντως ηταν πιστος.Το θεμα ειναι το νοημα του διαλογου.
Αυτο ομως που καταλαβαινω ειναι ,οτι οι αθεοι ειναι πολυ πιο συντηρητικοι και κολλημενοι,αν και ο αρχικος στοχος τους ηταν μαλλον ο αντιθετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αυτός ο διάλογος "καθηγητή-Αινστάιν" καταρχάς είναι ένα τεράστιο hoax.Εδώ με το ζόρι υπάρχουν ντοκουμέντα απο την ζωή του πρό-σχετικότητας,θα υπήρχε ολόκληρος διάλογος με καθηγητή;
Και στον διάλογο αυτόν υπάρχουν μερικά λογικά σφάλματα του φοιτητή.Καταρχάς,η εξέλιξη είναι αποδεδειγμένη επιστημονικά.
Και ο εγκέφαλος του καθηγητή,υπάρχει.Υπάρχουν έμμεσοι τρόποι να αποδείξεις την υπαρξή του.Εσύ..τί τρόπο έχεις να αποδείξεις πως υπάρχει ο θεός σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Tsig

Νεοφερμένος

Ο Kostas Tsig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Και βεβαια υπαρχει ο Θεος!!!

Ποιος αλλος θα μπορουσε να δημιουργησει ολη αυτη την κτιση??μηπως τα ηλεκτρονια και τα μποζονια??..μμ δεν νομιζω...προσωπικη αποψη παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Αποφάσισε εσύ ο ίδιος πρώτα πού στηρίζεται, γιατί μας είπες πως δε στηρίζεται στη λογική.
Έβγαλα ένα, απλώς, «λογικό» συμπέρασμα.:)

Εγώ πιστεύω στον άνθρωπο, και φροντίζω με τις -παντός είδους- πράξεις μου για την εξασφάλιση μιας καλύτερης και πιο δίκαιης ζωής για εκείνον.

Είσαι τραγικός, πάντως. Ακριβώς αυτά έλεγε και ο θεολόγος μου.
Όποιος δεν πιστεύει δεν αγαπάει; Ίσα-ίσα που οι περισσότεροι από τους «πιστούς» είναι μεσσιανιστές, και με αυτό τον τρόπο καταπατούν την αγάπη προς το συνάνθρωπο.

Βρες τα με τον εαυτό σου.;)
Το λογικο συμπερασμα που εβγαλες πιο ειναι ακριβως;Καταλαβες απο τα γραφομενα μου οτι,θεωρω τους αθεους ανικανους να αγαπησουν;Αντε κλεισε το pc και βγες εξω να παρεις καθαρο αερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Aπο τη στιγμη που παρομοιαζεις τη σχιζοφρενεια με την πιστη,δεν μπορω να παρω ουτε το μηνυμα σου σοβαρα,ουτε εσενα σαν ατομο.Σας ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβετε ,οτι η πιστη βασιζεται στα συναισθηματα και οχι στη λογικη.Αλλα πολυ μου τα πρηξατε,οποτε διαβαστε αυτο
https://nostou-algos.pblogs.gr/2009/08/o-ainstain-kai-h-pisth-sto-theo.html

Ποσο δυσκολο ειναι να καταλαβεις οτι αυτος ο διαλογος ειναι πλαστος?Ο Αινσταιν ηταν φυσικα αθεος.
https://www.pare-dose.net/?p=4499
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ποιος αλλος θα μπορουσε να δημιουργησει ολη αυτη την κτιση??μηπως τα ηλεκτρονια και τα μποζονια??..μμ δεν νομιζω...προσωπικη αποψη παντα

Μα ακόμα και αν αυτά δημιούργησαν τον κόσμο, ποιος δημιούργησε τα ίδια τα σωματίδια? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα ακόμα και αν αυτά δημιούργησαν τον κόσμο, ποιος δημιούργησε τα ίδια τα σωματίδια? :)

Όπως δεχόμαστε έναν θεό άκτιστο που δεν το δημιούργησε κανείς έτσι μπορούμε να δεχτούμε και μια άκτιστη ύλη που δεν τη δημιούργησε κανείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Όπως δεχόμαστε έναν θεό άκτιστο που δεν το δημιούργησε κανείς έτσι μπορούμε να δεχτούμε και μια άκτιστη ύλη που δεν τη δημιούργησε κανείς

:hmm: Γενικά η όλη συζήτηση δεν βγάζει πουθενά. Κανείς δεν μπορεί να αποδείξει τίποτα, μπορεί μόνο να πιστεύει ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimissss

Νεοφερμένος

Ο jimissss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Όπως δεχόμαστε έναν θεό άκτιστο που δεν το δημιούργησε κανείς έτσι μπορούμε να δεχτούμε και μια άκτιστη ύλη που δεν τη δημιούργησε κανείς

Συμφωνω απολυτα.Αυτο λεει η λογικη ομως δεν νομιζω αυτο το επιχειρημα να πεισει κανεναν πιστο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Obviously. Τέτοιες συζητήσεις δεν έχουν νόημα. Ένας ένθεος δεν μπορεί να συζητήσεις περί θεού λογικά με έναν άθεο γιατί ο δεύτερος θα χρησιμοποιεί επιχειρήματα ενώ ο πρώτος αξιώματα, οπότε θα κάνουμε κύκλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
fail.άκρως άτοπο..πώς είναι δυνατόν η ύλη να προήρθε από το πουθενά;για όλα Ένας είναι ο δημιουργός...
λάθος..κι οι ένθεοι έχουν επιχειρήματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
fail.άκρως άτοπο..πώς είναι δυνατόν η ύλη να προήρθε από το πουθενά;για όλα Ένας είναι ο δημιουργός...
λάθος..κι οι ένθεοι έχουν επιχειρήματα..


Αφού το έχεις ψάξει, λοιπόν, πες μας τι γνωρίζεις για την ύλη, καθώς και για τη σχέση ύλης-συνείδησης.

Υγ. Το γεγονός ότι κάποια πράγματα δε μπορεί ακόμη να τα χωρέσει το κεφάλι σου, δε σημαίνει ότι είναι άκυρα.
Επιμένω, όμως, σε αυτό που σε ρώτησα και περιμένω απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top