Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 360)
  • Ναι

    Ψήφοι: 186 51.7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 174 48.3%

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Οι πολλαπλες εικονες που μπαινουν στο θεμα και σαιτιριζουν ενα θειο προσωπο δηλαδη ειναι σωστες;Δεν καταλαβαινω εφοσον δεν πιστευεις σε κατι,αξιζει να το διακωμωδεις.

Νομιζω το θρεντ ζηταει την αποψη μας πανω στο θεμα.Οχι την αποψη καποιων προκειμενου να πεισουν ή να προσβαλλουν τις πεποιθησεις καποιου.Αυτο ειναι δειγμα παιδειας και οχι δειγμα θρησκειας,
Τι ακριβώς κακό υπάρχει με το να σατιρίζεις, να διακωμωδείς και ακόμα να ειρωνεύεσαι μια θρησκεία, ένα θείο, για 'σένα, πρόσωπο ή οτιδήποτε. Κάτι τέτοιο δεν υπάγεται στα πλαίσια της ελευθερία του λόγου?? Υποτίθεται πως η αρχή αυτή πρέπει να βρίσκεται σε κάθε διάλογο, όλοι όμως το δέχονται αλλά κανένας τύπος σαν και του λόγου σου δε φαίνεται να το ανέχεται και αμέσως προσβάλλεται..:mad:
Νομίζω πως βρισκόμαστε σε μια κοινωνία όπου δεν έχω κανένα δικαίωμα να σου απαγορεύσω να πιστεύεις αυτά που πιστεύεις, αλλά έχω κάθε γαμημένο δικαίωμα να κρίνω, να διακωμωδήσω, και να σατιρίσω αυτά που πιστεύεις εσύ, όπως και εσύ έχεις κάθε δικαίωμα να κρίνεις, να διακωμωδήσεις, και να σατιρίσεις αυτά που πιστεύω εγώ, με όποιο τρόπο γουστάρεις αρκεί να μη με εμποδίσεις να τα πιστεύω, γκε γκε?? Σε τελική ανάλυση άμα είμαι λάθος στην διακωμώδηση και ειρωνεία των ιδεών σου και των πιστεύω σου και καταλήγω να σε βρίζω κανονικά (ας πούμε αν σε αποκαλέσω, ηλίθιε σκοταδιστικέ μ@λ@κ@ ή οτιδήποτε άλλο) αυτός που εκτίθεται είμαι εγώ και κανένας άλλος, ούτε εσύ ούτε ο θεός σου.
Και δεν καταλαβαίνεις καθόλου απ' ότι φαίνεται, ότι διακωμωδείς κάτι που κυρίως δεν πιστεύεις και θεωρείς ηλίθιο και μη λογικό. (σκέψου το λίγο, στο κάτω κάτω δεν είναι και τόσο δύσκολο να σκεφτείς)
Και επίσης εγώ νομίζω πως η ειρωνεία, η διακωμώδηση και ο σαρκασμός πάνω στη θρησκεία εκ μέρους μου και πολλών άλλων εκφράζει απόλυτα τη θέση μας πάνω στο θέμα του thread. Αν τώρα νομίζεις πως θα κάτσω να χάσω το χρόνο μου επιχειρηματολογώντας με 'σένα και με τύπους σαν εσένα σε σοβαρό και σε λογικό επίπεδο(από το οποίο οι πιστεύοντες στην θρησκεία έχουν παραιτηθεί), γελιέσαι έχω πολλά καλύτερα πράγματα να κάνω, όπως να σπάσω πλάκα με αυτά εσείς οι πιστοί γράφετε. Αν τώρα ακόμα θεωρείσαι προσβεβλημένος, ΞΥΔΙ!! Πάνε διάβασε την καινή διαθήκη για να μην ακούσεις άλλα και προσβληθείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Θεος σε συγχωρει.Ο ανθρωπος οχι.Ο Χριστος συγχωρεσε εναν εγκληματια λιγα λεπτα πριν πεθανει.
Εχουμε την ελευθερη βουληση,για το αν θα επιλεξουμε να παμε στην κολαση ή τον παραδεισο.

Ο Θεός που υπάρχει στο ΜΥΑΛΟ ενός ΔΟΛΟΦΌΝΟΥ τον συγχωρεί για να ζήσει 50 χρόνια στην φυλακή χωρίς να τον κυνηγάνε οι τύψεις και καταλήξει στο ψυχιατρείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Όταν ξυπνάει ο κόσμος και πάει αντίθετα σε αυτά που η κοινωνία χρόνια προσπαθεί να του κολλήσει στον εγκέφαλο με την τηλεόραση,το σχολείο,τους γέρους,τις εφημερίδες είναι μόδα.Επανάσταση.
Σας μάθαμε.
Με το να μην πιστευεις στο Θεο γινεσαι χειροτερη.Ο αθεισμος ειναι μοδα γιατι προβαλλεται σαν ενα ωραιο επαναστατικο προτυπο.
Ο κοσμος νομιζεις οτι ξυπναει,αλλα στην ουσια υπνοβατει.Πες μου γιατι δεν πιστευεις στο Θεο;
Ολο και καπου θα επηρεαστηκες και θα ειπες "αα τελικα ειναι μοντερνο να εισαι αθεη".
Ανθρωπος χωρις πιστη δεν εχει προσανατολισμο στη ζωη του και ουτε ηθικους φραγμους.Και δεν μιλαω για τους ψευτοχριστιανους που επειδη πανε εκκλησια και εξομολογουνται θεωρουνται εναρετοι.
Αυτοι ειναι και η κυρια αιτια για τις εικονες που ανεβασες παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ο Αθεισμος ειναι μια κακογουστη μοδα οπως ο μπιμπερ στη μουσικη για παραδειγμα ,που παραπλανα ανησυχους και χωρις κριση ανθρωπους.

Actually,no.Η ιδέα περί μη ύπαρξης θεού,υπάρχει απ'την αρχαιότητα (in fact,ο πρώτος καταγεγραμμένος ιστορικά άθεος,θεωρείται ο Πρωταγόρας).

Να, κάτι τέτοιες ατάκες οδηγούν σε μπατσίδια, αυτό είναι το point μου.

That is not a point,actually.Το ότι υπάρχουν πίθηκες που δεν μπορούν να διαχωρίσουν τα λόγια απ'τις πράξεις και την προσβολή στις ιδέες με την προσβολή στο άτομο does not mean that we have to encourage these behaviors,διαφορετικά,θα είχαμε μείνει ακόμα στην εποχή με τα ρόπαλα και τις πέτρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Actually,no.Η ιδέα περί μη ύπαρξης θεού,υπάρχει απ'την αρχαιότητα (in fact,ο πρώτος καταγεγραμμένος ιστορικά άθεος,θεωρείται ο Πρωταγόρας).
Δεν εχει σημασια ποτε ξεκινησε.Σημασια εχει οτι ειναι μια ψευτοποζερικη αποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ανθρωπος χωρις πιστη δεν εχει προσανατολισμο στη ζωη του και ουτε ηθικους φραγμους.
Για να εχει καποιος ηθικους φραγμους πρεπει να εχει και πιστη; Αυτο που λες ειναι τερμα γελοιο. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Με το να μην πιστευεις στο Θεο γινεσαι χειροτερη.Ο αθεισμος ειναι μοδα γιατι προβαλλεται σαν ενα ωραιο επαναστατικο προτυπο.
Ο κοσμος νομιζεις οτι ξυπναει,αλλα στην ουσια υπνοβατει.Πες μου γιατι δεν πιστευεις στο Θεο;
Ολο και καπου θα επηρεαστηκες και θα ειπες "αα τελικα ειναι μοντερνο να εισαι αθεη".
Ανθρωπος χωρις πιστη δεν εχει προσανατολισμο στη ζωη του και ουτε ηθικους φραγμους.Και δεν μιλαω για τους ψευτοχριστιανους που επειδη πανε εκκλησια και εξομολογουνται θεωρουνται εναρετοι.
Αυτοι ειναι και η κυρια αιτια για τις εικονες που ανεβασες παραπανω.

Άντε πάλι η δικαιλογία με τους ηθικούς φραγμούς. Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι επειδή κάποιος δεν πιστεύει στον θεό δεν έχει ηθικούς φραγμούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Τα παραπανω που εδειξες δεν εγιναν απο το Θεο.Εγιναν απο ανθρωπους.Ανθρωπους που τον εγκατελειψαν και κατεληξαν στο αντιθετο ακρο.Να κανουν κακο με ολη τη δυναμη της ψυχης τους.
Πολύ ωραία. Αν και κάποια από τα πράγματα που έδειχναν οι φωτογραφίες είναι καθαρά υπαιτιότητα της φύσης, ας πούμε ότι για την μεγάλη πλειοψηφία των δεινών που πλήττουν τον πλανήτη φταίει ο άνθρωπος (ή κάποιοι άνθρωποι, τέλος πάντων). Πάμε τώρα να μιλήσουμε λογικά.

Είναι ο Θεός αγαθός και φιλάνθρωπος, ναι ή όχι; (Σύμφωνα με το Χριστιανισμό, ναι)
Είναι ο Θεός παντοδύναμος, ναι ή όχι; (Σύμφωνα με το Χριστιανισμό, ναι)
Αν είναι όντως αγαθός/φιλάνθρωπος, άρα θέλει να κάνει το καλό, και παντοδύναμος, άρα μπορεί να κάνει το καλό, τότε γιατί δεν κάνει κάτι για να εμποδίσει τα δεινά του κόσμου;
Συνεπώς, μία τουλάχιστον από τις παραπάνω ιδιότητες δεν είναι κτήμα του Θεού.

ΥΓ. Και μην βγει κανείς έξυπνος και πει για "δοκιμασίες" κλπ., γιατί άμα είναι να πιστεύω σε ένα Θεό σαδιστή, που του αρέσει να τυραννάει τον κόσμο, με την υπόσχεση της μετέπειτα "λύτρωσης", καληνύχτα. Εξάλλου, αυτή η δικαιολογία φτιάχτηκε για τα δικά μας, τετριμμένα προβλήματα. Ας ήσασταν (ήμασταν) παρόντες σε κάποια γενοκτονία (ως θύματα), και θα καταλαβαίνατε τι εποικοδομητική δοκιμασία θα ήταν να σας βασανίζουν και να σας σκοτώνουν χωρίς κανέναν απολύτως λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δεν εχει σημασια ποτε ξεκινησε.Σημασια εχει οτι ειναι μια ψευτοποζερικη αποψη.

Αυτό λέγεται αφορισμός.Ήταν ο Πρωταγόρας ψευτοποζεράς?Δεν νομίζω.Αντίστοιχα δεν νομίζω να ήταν κάτι τέτοιο και οι υπόλοιποι διάσημοι άθεοι που υπήρξαν διαχρονικά.Currently,πολλές εκατοντάδες χιλιάδες (κατά πάσα πιθανότητα,εκατομμύρια) άνθρωποι ανά τον κόσμο,δηλώνουν άθεοι.Μπορείς να ξέρεις τους λόγους για τους οποίους ο καθένας απ'αυτούς είναι άθεος?I don't think so.Υπάρχουν άπειροι λόγοι,both σοβαροί και ηλίθιοι.Sure,θα υπάρχει και κάποιο ποσοστό που είναι άθεοι για ηλίθιους λόγους.Μπορείς να γνωρίζεις τι ποσοστό είναι αυτό?I don't think so.Therefore,καταλήγουμε σ'αυτό που είπα αρχικά,στο ότι γίνεσαι αφοριστικός.Η φράση σου ισοδυναμεί με κάθε αυθαίρετη γενίκευση "όλοι οι θρήσκοι είναι ηλίθιοι","όλοι οι Ολυμπιακοί είναι χουλιγκάνοι","όλες οι κοπέλες είναι πουτάνες" κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Για να εχει καποιος ηθικους φραγμους πρεπει να εχει και πιστη; Αυτο που λες ειναι τερμα γελοιο. :confused:
Οταν δεν πιστευεις πουθενα θεωρεις τον εαυτο σου κεντρο της κοσμοθεωρειας,ειτε το παραδεχεσαι ειτε οχι και επομενως εισαι ελευθερος να κανεις οτι θελησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
That is not a point,actually.Το ότι υπάρχουν πίθηκες που δεν μπορούν να διαχωρίσουν τα λόγια απ'τις πράξεις και την προσβολή στις ιδέες με την προσβολή στο άτομο does not mean that we have to encourage these behaviors,διαφορετικά,θα είχαμε μείνει ακόμα στην εποχή με τα ρόπαλα και τις πέτρες.

Έλα ρε Crowley, οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν 5-10 κιλά ανασφάλειας και δε θέλουν να τους συμπεριφέρονται με ειρωνικό και απαξιωτικό τρόπο.Αυτό θέλω να πω.Αν κάποιοι νομίζουν ότι αυτή η συμπεριφορά, η "λέω ότι θέλω επειδή--->ελευθερία λόγου", μπορεί να σταθεί στην κοινωνία χωρίς λεκτικό ή μη, μπατσίδι, ε είναι γελασμένοι.Λίγη ευγένεια δε βλάπτει.Αλλά εσείς διαχωρίζεται την ιδέα από την προσωπικότητα, το άτομο.Μα!Οι άνθρωποι ταυτίζονται με τις ιδέες τους, τις κάνουν κτήμα τους με τον ένα ή τον άλλο ηλίθιο τρόπο.Γι'αυτό όχι δεν είναι και τόσο εφικτό για τους περισσότερους, να μην ενοχληθούν από τέτοιες συμπεριφορές.Και δε λέω για τις εξυπναδίστικες ερωτήσεις "που είναι ο θεός σας όταν...".Λέω για τις τρέντυ ατάκες "είστε ηλίθιοι", "δεν έχετε κρίση", "άντε ξυπνήστε αμόρφωτοι".Γιατί πάντα εκεί καταλήγουν οι φράσεις, δεν κάθεστε και σεις πίσω να κοντράρεστε μόνο με επιχειρήματα νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Οταν δεν πιστευεις πουθενα θεωρεις τον εαυτο σου κεντρο της κοσμοθεωρειας,ειτε το παραδεχεσαι ειτε οχι και επομενως εισαι ελευθερος να κανεις οτι θελησεις.

ενω αν πιστευεις στο Θεο, θα λες : ''ασε δεν το κανω αυτο, μην τα βαλω μαζι του και με κανει ντα. Τι μαλακας ειμαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Ήταν ο Πρωταγόρας ψευτοποζεράς?.Υπάρχουν άπειροι λόγοι,both σοβαροί και ηλίθιοι.Sure,θα υπάρχει και κάποιο ποσοστό που είναι άθεοι για ηλίθιους λόγους.Μπορείς να γνωρίζεις τι ποσοστό είναι αυτό?I don't think sο.
Και εσυ τι ξερεις τι ηταν ο Πρωταγορας.Τα εννοουσε αυτα που ελεγε ή τα ελεγε απλως για να πει.
Επιπλεον,δεν υπαρχει σοβαρος λογος για να εισαι αθεος.
Τα σχολια που κανετε το επιβεβαιωνουν οπως αυτο του fretoe.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με το να μην πιστευεις στο Θεο γινεσαι χειροτερη.Ο αθεισμος ειναι μοδα γιατι προβαλλεται σαν ενα ωραιο επαναστατικο προτυπο.
Ο κοσμος νομιζεις οτι ξυπναει,αλλα στην ουσια υπνοβατει.Πες μου γιατι δεν πιστευεις στο Θεο;
Ολο και καπου θα επηρεαστηκες και θα ειπες "αα τελικα ειναι μοντερνο να εισαι αθεη".
Ανθρωπος χωρις πιστη δεν εχει προσανατολισμο στη ζωη του και ουτε ηθικους φραγμους.Και δεν μιλαω για τους ψευτοχριστιανους που επειδη πανε εκκλησια και εξομολογουνται θεωρουνται εναρετοι.
Αυτοι ειναι και η κυρια αιτια για τις εικονες που ανεβασες παραπανω.

Δεν πιστεύω στο Θεό. Δεν έγινα χειρότερη. Δεν έγινα καλύτερη. Δεν άλλαξε κάτι. Δεν είναι σημείο αλλαγής η πίστη στο Θεό ή όχι.
Δεν πιστεύω στο Θεό γιατί δεν πιστεύω στην ύπαρξη κάτι ανώτερου από μένα.
Δεν χρειάζεται να πιστεύεις στο Θεό για να έχεις προσανατολισμό και ηθικούς φραγμούς.
Πιστεύω στον εαυτό μου και στις δυνάμεις μου. Ξέρεις πώς είναι να πιστεύεις στον εαυτό σου?
Έχω ηθικούς φραγμούς. Το ότι δεν παίρνω ένα όπλο να σκοτώσω 50 άτομα δεν είναι γιατί έχω έναν Θεό να με κρατάει. Είναι γιατί δεν θέλω να το κάνω.Δεν έχω δικαίωμα να σκοτώσω. Δεν έχω δικαίωμα να αφαιρέσω μια ανθρώπινη ζωή.
Δεν έχω ανάγκη να πιστέψω πως όταν πεθάνω υπάρχει κάτι μετά.
Όταν πεθάνω...πέθανα. Τέλος.
Δεν έχω ανάγκη να πιστέψω ότι θα με κάνει καλά ο Θεός αν αρρωστήσω. Οι γιατροί θα με κάνουν. Κι αυτοί μέχρι εκεί που φτάνουν. Αν δεν μπορέσουν δεν θα έρθει κανένας Θεός να με σώσει. Θα πεθάνω. Πάλι τέλος.
Στο κόσμο αυτό δεν ήρθα επειδή το διάλεξε ο Θεός. Ήρθα τυχαία. Γιατί ΕΚΕΙΝΟ το σπερματοζωάριο ήταν ο νικητής και γονιμοποιήσε εκείνο το ωάριο.
Κι όταν κάτι δεν μπορώ να το εξηγήσω απλά δεν το εξηγώ. Το να πω ότι κάτι απροσδιόριστο το έκανε είναι χαζό για μένα γιατί πάλι δεν εξηγώ. Απλά αποδίδω μια πράξη σε κάποιον.
Γι'αυτό τον θέλετε τον Θεό. Για να κουβαλάει τις αμαρτίες σας και τα λάθη σας. Γιατί δεν μπορείτε να αποδεχτείτε το ότι δεν είστε τέλειοι. Τόσο εγωιστές είστε εσείς που πιστεύετε στον Θεό.
Κι όταν πάνε να κάνουν και κανένα πείραμα να αποδείξουν κάτι που τόσο καιρό αποδιδόταν στο Θεό αρχίζετε και φωνάζετε για την Επιστήμη.
Όταν όμως σου λένε πως είσαι άρρωστος δεν σε βλέπω να λες ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ ΘΕΕ ΜΟΥ. Ραντεβό στον γιατρό κλείνεις. Κι ακόμα κι αν το πεις, το γιατρό θα κατηγορήσεις αν δεν σε σώσει.
Κι όταν δολοφονείς κάποιον στον δικηγόρο πας. Αλλά λες και λίγο συγχώρεσέ με Θεέ μου.
Κι έρχεται κι ένα τσουνάμι και σου σκοτώνει το παιδί και τότε θυμάσαι τη δύναμη της Φύσης που μας τιμωρεί. Ξεχνάς ότι έλεγες πως ο Θεός σου δημιούργησε τη Φύση.
Δεν τολμάς ούτε στο τόσο να κατηγορήσεις τον Θεό σου ακόμα κι όταν είσαι ένα βήμα πριν τον γκρεμό.
Κάθομαι και ασχολούμαι με κολλημένα άτομα.
Έγινε ο αθεισμός μόδα επειδή η άθεοι δεν μπόρεσαν να δεχτούν ότι κάποιοι ξέφυγαν από το παραμύθι που μας μάθαιναν στο σχολείο.
Όπως έγινε κι ο μπίμπερ μόδα επειδή κάτι κολλημένοι θεωρούν τη μουσική τους τη μοναδική που μπορεί να υπάρχει.
Ότι δεν σας αρέσει ''νέα μόδα'' και κουνάτε και το κεφάλι και λέτε ''αχ που καταντήσαν τα παιδιά''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παραλογικός

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά.Η προσωπική μου άποψη είναι ότι πιστεύω στο Θεό αλλά δεν εμπιστεύομαι πολύ τους "εκπροσώπους" του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Οταν δεν πιστευεις πουθενα θεωρεις τον εαυτο σου κεντρο της κοσμοθεωρειας,ειτε το παραδεχεσαι ειτε οχι και επομενως εισαι ελευθερος να κανεις οτι θελησεις.

C'mon now,man,that is a logical fallacy and you know it.Στο ερώτημα περί ύπαρξης θεού,απαντάς με ένα επιχείρημα περί της αναγκαιότητας ύπαρξης θεού.Ακόμα και να ίσχυε το επιχείρημά σου (it can easily be disproven the naive idea that religion is the source of morality,αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας,εδώ),αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτε για την ύπαρξη ή μη του θεού.Στο ερώτημα "is there a god?" εσύ απαντάς "yes,god exists because he should exist".Should exist does not mean has to exist,mate.Πολλά πράγματα θα έπρεπε να συμβαίνουν,και δεν συμβαίνουν.Παίρνεις μια συζήτηση οντολογικής φύσης και πας να την μετατρέψεις σε κοινωνιολογική,αμ,δεν πάει έτσι.

Έλα ρε Crowley, οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν 5-10 κιλά ανασφάλειας και δε θέλουν να τους συμπεριφέρονται με ειρωνικό και απαξιωτικό τρόπο.Αυτό θέλω να πω.Αν κάποιοι νομίζουν ότι αυτή η συμπεριφορά, η "λέω ότι θέλω επειδή--->ελευθερία λόγου", μπορεί να σταθεί στην κοινωνία χωρίς λεκτικό ή μη, μπατσίδι, ε είναι γελασμένοι.Λίγη ευγένεια δε βλάπτει.Αλλά εσείς διαχωρίζεται την ιδέα από την προσωπικότητα, το άτομο.Μα!Οι άνθρωποι ταυτίζονται με τις ιδέες τους, τις κάνουν κτήμα τους με τον ένα ή τον άλλο ηλίθιο τρόπο.Γι'αυτό όχι δεν είναι και τόσο εφικτό για τους περισσότερους, να μην ενοχληθούν από τέτοιες συμπεριφορές.Και δε λέω για τις εξυπναδίστικες ερωτήσεις "που είναι ο θεός σας όταν...".Λέω για τις τρέντυ ατάκες "είστε ηλίθιοι", "δεν έχετε κρίση", "άντε ξυπνήστε αμόρφωτοι".Γιατί πάντα εκεί καταλήγουν οι φράσεις, δεν κάθεστε και σεις πίσω να κοντράρεστε μόνο με επιχειρήματα νομίζω.

First of all,η λεκτική απ'την σωματική βία,απέχουν έτη φωτός μεταξύ τους.Και οι δύο είναι κατακριτέες,αλλά η πρώτη είναι ανεκτή,η δεύτερη όχι.
Η ανασφάλεια του καθενός είναι προσωπικό του πρόβλημα και αυτός πρέπει να μάθει not to project it on others,όχι οι άλλοι να...προσέχουν (sic).
Btw,μην χρησιμοποιείς β' πληθυντικό.Εγώ δεν συμμετέχω στην συζήτηση ως υπερασπιστής κανενός,βαριέμαι άπειρα τις μακροσκελείς συζητήσεις,και δη τις θρησκευτικές.Απλώς,όταν βλέπω ένα επιχείρημα το οποίο και αντικειμενικά δεν ισχύει (not a matter of debate δηλαδή),I point it out,that's all.

Και εσυ τι ξερεις τι ηταν ο Πρωταγορας.Τα εννοουσε αυτα που ελεγε ή τα ελεγε απλως για να πει.
Επιπλεον,δεν υπαρχει σοβαρος λογος για να εισαι αθεος.
Τα σχολια που κανετε το επιβεβαιωνουν οπως αυτο του fretoe.

Actually,μπορείς πολύ εύκολα να μάθεις τι ήταν ο Πρωταγόρας,διαβάζοντας Πρωταγόρα,ώστε να δεις πως δικαιολογεί τις θέσεις του.Anyway,δεν είναι ο Πρωταγόρας το θέμα.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρεις όλους τους λόγους για τους οποίους μπορείς να είναι κανείς άθεος,τους ξέρεις?I highly doubt it.Οπότε ναι,είσαι αφοριστικός.

ΥΓ:Όπως είπα και στον Alchemist,μη βάζεις β' πληθυντικός.Στη συζήτηση περί ύπαρξης θεού δεν προτίθεμαι να συμμετάσχω.Απλώς όταν πρόκειται για επιχειρήματα άκυρα,I can't keep my mouth shut.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Επιπλεον,δεν υπαρχει σοβαρος λογος για να εισαι αθεος.
Σωστά. Επίσης, δεν υπάρχει και σοβαρός λόγος να πιστεύει κάποιος στο θεό. Και αυτό διότι η έννοια του θεού και της πίστης είναι έξω από τα πλαίσια του ορθολογισμού, επομένως δεν είναι δυνατόν να υπάρχει λογική απόδειξη σχετική με την ύπαρξη ή όχι του θεού.

Γι' αυτό και στο θέμα της πίστης, προτιμώ να τηρώ την ίδια επιφυλακτική στάση που κρατώ και για τα υπόλοιπα θέματα στη ζωή μου. Δεν επαρκούν οι φιλοσοφικές γνώσεις του ανθρώπου για να δώσουν μια τελική απάντηση στο ερώτημα, επομένως οφείλουμε να το προσεγγίζουμε το ίδιο συγκρατημένα και κριτικά όπως οτιδήποτε άλλο. Δε χρειάζεται να κολλάμε στο "ναι" ή το "όχι" του φανατισμένου. Ας προχωράμε στη ζωή μας χρησιμοποιώντας τη λογική, και ας έχουμε την πίστη σαν προσωπικό υποβοήθημα, όταν έρθουν τα δύσκολα. Είτε είναι πίστη στον εαυτό μας, είτε σε κάτι ανώτερο.

Όσον αφορά τη θρησκεία όμως, γιατί άλλο το ένα και άλλο το άλλο, υπάρχει όντως πολύ σοβαρός λόγος να είναι κάποιος άθρησκος. Διότι δεν νομίζω να αρνείται κάποιος ότι οι θρησκείες μόνο δεινά έχουν προκαλέσει μέχρι στιγμής. Αφού, αποδεδειγμένα, η μόνη δουλειά που κάνουν είναι να διχάζουν την ανθρωπότητα, να την γεμίζουν με ψεύδη, να προσφέρουν στέγη σε στρατιές άχρηστων και μη παραγωγικών ανθρώπων (παπάδες), και να λειτουργούν ως "μαγαζάκια" εκμεταλλευόμενες φυσικές ανάγκες του ανθρώπου, σαμποτάροντας την ορθολογική σκέψη και τον προοδευτισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
First of all,η λεκτική απ'την σωματική βία,απέχουν έτη φωτός μεταξύ τους.Και οι δύο είναι κατακριτέες,αλλά η πρώτη είναι ανεκτή,η δεύτερη όχι.
Η ανασφάλεια του καθενός είναι προσωπικό του πρόβλημα και αυτός πρέπει να μάθει not to project it on others,όχι οι άλλοι να...προσέχουν (sic).
Btw,μην χρησιμοποιείς β' πληθυντικό.Εγώ δεν συμμετέχω στην συζήτηση ως υπερασπιστής κανενός,βαριέμαι άπειρα τις μακροσκελείς συζητήσεις,και δη τις θρησκευτικές.Απλώς,όταν βλέπω ένα επιχείρημα το οποίο και αντικειμενικά δεν ισχύει (not a matter of debate δηλαδή),I point it out,that's all.

Μου ανεβάζουν την πίεση όταν γράφουν σαν κάφροι, αλλά η λεκτική βία στα φορουμς συνεπάγεται infraction :(
Τι να κάνω :(

Και, βασικά, η ανασφάλεια του καθενός μπορεί να γίνει και δικό σου πρόβλημα, δεν είσαι τόσο ανεξάρτητος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Δεν πιστεύω στο Θεό. Δεν έγινα χειρότερη. Δεν έγινα καλύτερη. Δεν άλλαξε κάτι. Δεν είναι σημείο αλλαγής η πίστη στο Θεό ή όχι.
Δεν πιστεύω στο Θεό γιατί δεν πιστεύω στην ύπαρξη κάτι ανώτερου από μένα.
Δεν χρειάζεται να πιστεύεις στο Θεό για να έχεις προσανατολισμό και ηθικούς φραγμούς.
Πιστεύω στον εαυτό μου και στις δυνάμεις μου. Ξέρεις πώς είναι να πιστεύεις στον εαυτό σου?
Έχω ηθικούς φραγμούς. Το ότι δεν παίρνω ένα όπλο να σκοτώσω 50 άτομα δεν είναι γιατί έχω έναν Θεό να με κρατάει. Είναι γιατί δεν θέλω να το κάνω.Δεν έχω δικαίωμα να σκοτώσω. Δεν έχω δικαίωμα να αφαιρέσω μια ανθρώπινη ζωή.
Δεν έχω ανάγκη να πιστέψω πως όταν πεθάνω υπάρχει κάτι μετά.
Όταν πεθάνω...πέθανα. Τέλος.
Δεν έχω ανάγκη να πιστέψω ότι θα με κάνει καλά ο Θεός αν αρρωστήσω. Οι γιατροί θα με κάνουν. Κι αυτοί μέχρι εκεί που φτάνουν. Αν δεν μπορέσουν δεν θα έρθει κανένας Θεός να με σώσει. Θα πεθάνω. Πάλι τέλος.
Στο κόσμο αυτό δεν ήρθα επειδή το διάλεξε ο Θεός. Ήρθα τυχαία. Γιατί ΕΚΕΙΝΟ το σπερματοζωάριο ήταν ο νικητής και γονιμοποιήσε εκείνο το ωάριο.
Κι όταν κάτι δεν μπορώ να το εξηγήσω απλά δεν το εξηγώ. Το να πω ότι κάτι απροσδιόριστο το έκανε είναι χαζό για μένα γιατί πάλι δεν εξηγώ. Απλά αποδίδω μια πράξη σε κάποιον.
Γι'αυτό τον θέλετε τον Θεό. Για να κουβαλάει τις αμαρτίες σας και τα λάθη σας. Γιατί δεν μπορείτε να αποδεχτείτε το ότι δεν είστε τέλειοι. Τόσο εγωιστές είστε εσείς που πιστεύετε στον Θεό.
Κι όταν πάνε να κάνουν και κανένα πείραμα να αποδείξουν κάτι που τόσο καιρό αποδιδόταν στο Θεό αρχίζετε και φωνάζετε για την Επιστήμη.
Όταν όμως σου λένε πως είσαι άρρωστος δεν σε βλέπω να λες ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ ΘΕΕ ΜΟΥ. Ραντεβό στον γιατρό κλείνεις. Κι ακόμα κι αν το πεις, το γιατρό θα κατηγορήσεις αν δεν σε σώσει.
Κι όταν δολοφονείς κάποιον στον δικηγόρο πας. Αλλά λες και λίγο συγχώρεσέ με Θεέ μου.
Κι έρχεται κι ένα τσουνάμι και σου σκοτώνει το παιδί και τότε θυμάσαι τη δύναμη της Φύσης που μας τιμωρεί. Ξεχνάς ότι έλεγες πως ο Θεός σου δημιούργησε τη Φύση.
Δεν τολμάς ούτε στο τόσο να κατηγορήσεις τον Θεό σου ακόμα κι όταν είσαι ένα βήμα πριν τον γκρεμό.
Κάθομαι και ασχολούμαι με κολλημένα άτομα.
Έγινε ο αθεισμός μόδα επειδή η άθεοι δεν μπόρεσαν να δεχτούν ότι κάποιοι ξέφυγαν από το παραμύθι που μας μάθαιναν στο σχολείο.
Όπως έγινε κι ο μπίμπερ μόδα επειδή κάτι κολλημένοι θεωρούν τη μουσική τους τη μοναδική που μπορεί να υπάρχει.
Ότι δεν σας αρέσει ''νέα μόδα'' και κουνάτε και το κεφάλι και λέτε ''αχ που καταντήσαν τα παιδιά''
Δεν πιστευεις στο Θεο γιατι προφανως τα περιμενεις ολα απο αυτον.Προφανως εχεις μηδενιστικες τασεις.Τα επιχειρηματα σου ειναι χειροτερα και απο της ελενης λουκα η οποια νομιζει οτι πιστευει στο θεο.
-Αν δεν εχεις πιστη δεν εχεις τιποτα.Οσο επιτυχημενη και να γινεις ,οτι και να κανεις κενος-η θα εισαι.
-Η μετα θανατον ζωη ειναι απλα μια αποψη την οποια και εγω αμφισβητω.
-Ο Θεος δημιουργησε τη φυση ,την οποια εσυ δεν σεβεσαι οταν μολυνεις το περιβαλλον και εξαντλεις τους φυσικους πορους.Παρολα αυτα σε συγχωρει.
-Ειπες οτι πιστευεις μονο στον εαυτο σου και σε τιποτα αλλο,οποτε ποιος ειναι ο εγωιστης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Πού είναι ο Θεός σας τώρα?
O Θεός είναι εκεί που θα αγαπήσεις, θα βοηθήσεις και θα φροντίσεις τους ανθρώπους σε αυτές τις φωτογραφίες, σαν να είναι το πιο αγαπημένο σου πρόσωπο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top