Πιστεύετε στο Θεό;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 360)
  • Ναι

    Ψήφοι: 186 51.7%
  • Οχι

    Ψήφοι: 174 48.3%

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Η θρησκεία προϋποθέτει πίστη. Όταν κάποιος πιστεύει, δεν περιμένει αποδείξεις. Πιστεύει γιατί νιώθει την ανάγκη να πιστεύει σε κάτι ''ανώτερο''.
Η επιστήμη σου δίνει αποδείξεις. Αλλά όπως και να χει, όπως μας έμαθαν και στα θρησκευτικά φέτος :spasiklas: :yawn:, θρησκεία και επιστήμη έχουν διαφορετικό σκοπό. Είναι εντελώς προσωπικό θέμα πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Η επιστήμη σου δίνει αποδείξεις.
Μια διόρθωση, η επιστήμη δε δίνει αποδείξεις, η λογική δίνει αποδείξεις. Η επιστήμη μελετά τον κόσμο γύρω μας, λύνει τις απορίες μας για αυτόν και μας διευκολύνει στην καθημερινότητά μας.

Αλλά όπως και να χει, όπως μας έμαθαν και στα θρησκευτικά φέτος :spasiklas: :yawn:, θρησκεία και επιστήμη έχουν διαφορετικό σκοπό.
Ναι, η θρησκεία έχει φτιαχτεί για να μας κάνει τη ζωή δύσκολη, ενώ η επιστήμη για να μας κάνει τη ζωή εύκολη. :P

ΥΓ. Πέρα από την πλάκα, συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Εμένα η απορία μου γιατί όταν μιλάτε για θρησκεία, αυτόματα νοείτε τον χριστιανισμό :hmm:

Γιατί αυτή είναι η επικρατούσα θρησκεία στη χώρα που ζω, σ'αυτήν κυρίως πιστεύουν οι άνθρωποι γύρω μου. Αν ζούσα στην Αραβία θα ασχολούμουν με το Ισλάμ.

Για μένα όλες οι θρησκείες είναι το ίδιο. Συγνώμη. Αλλά έχω δει το Zeitgeist 1 κι εμένα προσωπικά με έπεισε.

Actually, το zeitgeist απ'ότι ξέρω περιέχει ανακρίβειες και γενικά δεν είναι αξιόπιστο. Και δεν το έχω διαβάσει σε χριστιανικά sites αυτό :P

Είπα, με διακριτικό τρόπο, ότι κινδυνεύεις να φας σκαμπίλια αν συνεχίσεις(-ετε) την ειρωνεία και το χλευασμό irl, και μάλλον το κατάλαβες και πολύ καλά.

Αυτό τώρα πως να το εκλάβω, ως προσωπική απειλή ή προειδοποίηση να προσέχω τι λέω μην τυχόν του τη βαρέσει κανενός παλαβού και έρθει να με κάνει τουλούμι?

Όχι και πολύ χριστιανικό, όπως και να 'χει.

Ένας καλός χριστιανός θα έπρεπε να λιθοβολήσει όποιον ειρωνευόταν το θεό του:

"Όποιος βρίσει το Θεό του θα είναι υπεύθυνος για την τιμωρία της αμαρτίας του. Αυτός που θα βλαστημήσει το όνομα του Κυρίου, πρέπει οπωσδήποτε να θανατωθεί, ολόκληρη η κοινότητα θα τον λιθοβολήσει, είτε είναι ξένος, είτε Ισραηλίτης. Αφού βλαστήμησε το όνομα του Κυρίου πρέπει να θανατωθεί" (Λευιτικόν 24:15-16)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Αυτό τώρα πως να το εκλάβω, ως προσωπική απειλή ή προειδοποίηση να προσέχω τι λέω μην τυχόν του τη βαρέσει κανενός παλαβού και έρθει να με κάνει τουλούμι?

Όχι μωρέ μαλάκα, ευγένεια ζήτησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Actually, το zeitgeist απ'ότι ξέρω περιέχει ανακρίβειες και γενικά δεν είναι αξιόπιστο. Και δεν το έχω διαβάσει σε χριστιανικά sites αυτό :P

Αλλά πού? Γιατί με τα ''απ΄ότι ξέρω'' δεν κάνουμε δουλειά..



εντιντ
Ασε το βρήκα μόνη μου. Μάλλον το παίρνω πίσω αυτό που είπα γιατί όντως έχει ανακρίβειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αυτό το επειχήρημα με τους ηθικούς φραγμούς δεν στέκει. Γιατί; Γιατί όπως αυτοί που πιστεύουν στον θεό λένε "Αυτοι που δεν πιστεύουν δεν έχουν ηθικούς φραγμούς δεν έχουν τίποτα να φοβηθούν οπότε είναι ελεύθεροι να κάνουν ότι θέλουν." έτσι και αυτοί που δεν πιστεύουν μπορούν να πουν "Όχι αυτοι που δεν πιστεύουν δεν έχουν ηθικούς φραγμούς επειδή μπορούν να κάνουν ότι θέλουν και ύστερα θα συνχωρεθούν απο τον θεό τους μετανιώνοντας.".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Δεν πιστεύω στο Θεό όπως μας τον παρουσιάζουν στην καθημερινότητά μας. Δεν πιστεύω δηλαδή ότι για να θεωρηθείς πιστός πρέπει να κάνεις όλα αυτά που λένε οι άνθρωποι της εκκλησίας. Για το πώς φτιαχτήκαμε δεν έχω ιδέα, ούτε τη δαρβινική θεωρίαπολυεμπιστεύομαι και νομίζω ότι ποτέ δε θα μάθουμε στ αλήθεια πώς δημιουργήθηκε ο άνθρωπος. Αλλά Θεός... δεν ξέρω, είναι κάτι που σου δίνει δύναμη απλά, δεν πιστεύω σε ένα Θεό που πρέπει να τον λατρεύεις και να έχεις υποχρεώσεις. ΟΙ υποχρεώσεις μας έχουν να κάνουν καθαρά με τους ανθρώπους. Θυμάμαι πως είχα διαβάσει καποτε ότι οι άνθρωποι είναι χαζοί που ψάχνουν το Θεό μέσα στους ναούς και τη μεγαλοσύνη ενώ αυτός κατοικεί δίπλα τους , είναι ένα σπόρος που τον κρατάς ανάμεσα στα δάχτυλά σου και αν τον αγαπάς πολύ μπορεί να να ανθήσει στη χούφτα σου. Κάπως έτσι θα τον ήθελα και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Aπλά και περιεκτικά θα πω ότι πιστεύω στον Άνθρωπο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Aπλά και περιεκτικά θα πω ότι πιστεύω στον Άνθρωπο:)
Πιστευεις σε ενα ον,το οποιο καταστρεφει το ιδιο του το σπιτι,ειναι εκμεταλλευτης,δολοφονος και αλλα χιλια πραγματα;
Ειναι καιρος να αλλαξεις τα πιστευω σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άνθρωπος. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Έχει τη δυνατότητα να είναι καλός,κακός,αδύναμος,δυνατός,σωστός,λανθασμένος,έξυπνος,χαζός. Κι ό,τι θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Άνθρωπος. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Έχει τη δυνατότητα να είναι καλός,κακός,αδύναμος,δυνατός,σωστός,λανθασμένος,έξυπνος,χαζός. Κι ό,τι θες.
O ανθρωπος δεν κανει απολυτως τιποτα.Μαλλον κανει,κακο.Και μιλαω για την πλειονοτητα των ανθρωπων.Αν εισαι ευχαριστημενη απο το ανθρωπινο ειδος,τοτε μαλλον εξηγειται γιατι δεν πιστευεις στο Θεο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
O ανθρωπος δεν κανει απολυτως τιποτα.Μαλλον κανει,κακο.Και μιλαω για την πλειονοτητα των ανθρωπων.Αν εισαι ευχαριστημενη απο το ανθρωπινο ειδος,τοτε μαλλον εξηγειται γιατι δεν πιστευεις στο Θεο.
Γιατί ο θεός σου κάνει...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ένας σπόρος που τον κρατάς ανάμεσα στα δάχτυλά σου και αν τον αγαπάς πολύ μπορεί να να ανθίσει στη χούφτα σου.
...να καρποφορήσει, και να μοιραστείς τους καρπούς με όσους υπόλοιπους μπορείς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Φυσικά και πιστεύω ...και δε θα δεχθώ καμιά ανάκριση γι'αυτό,ούτε κι εξηγήσεις θα δώσω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Ενοείται ότι ο άνθρωπος είναι πάρα πολλά. Κατ αρχήν, δεν ξέρω για Θεό κτλ αλλά δημιούργησε τη θρησκεία η οποία είναι συνδετικός κρίκος και ελέγχει ένα σωρό ανθρώπους. Άσε που έχει και τη δύναμη να πιστέψει ή να μην πιστέψει στο Θεό. Αν ο άνθρωπος πει ότι δεν πιστεύω στο Θεό τελείωσε, ε τότε ο Θεός γι αυτόν προφανώς δεν υπάρχει γιατί ό,τι κακό του συμβεί θα το ρίξει στην τύχη ή δε θα το αναλύσει καν, θα αντλήσει δύναμη από μέσα του που είναι και το πιο σωστό ίσως ή από τους γύρω του. Με αυτήν την έννια ο άνθρωπος δεν είναι αυτός που καθορίζει και την ύπαρξη του Θεού?? :confused:

Μα πώς τα λέω σήμερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
O ανθρωπος δεν κανει απολυτως τιποτα.Μαλλον κανει,κακο.Και μιλαω για την πλειονοτητα των ανθρωπων.Αν εισαι ευχαριστημενη απο το ανθρωπινο ειδος,τοτε μαλλον εξηγειται γιατι δεν πιστευεις στο Θεο.

Η θρησκεία υπάρχει τόσα χρόνια. Κι όμως ο κόσμος είναι ίδιος τόσα χρόνια.
Οι άνθρωποι κάνουν τα ίδια λάθη. Το βλέπουμε κι από την ιστορία.
Οπότε πιστεύω δεν πιστεύω στον Θεό δεν αλλάζει κάτι.
Τρώω το χρόνο μου προσπαθώντας να με βελτιώσω και όχι σε προσευχές.
Όλοι θέλουμε έναν κόσμο τέλειο αλλά αυτός δεν θα υπάρξει ποτέ. Συγνώμη που θα στο πω.
Είτε πιστεύεις στον Θεό είτε όχι.
Γιατί πολύ απλά οι άνθρωποι δεν είμαστε τέλειοι.
Κάνουμε λάθη. Δεν κρίνω το ανθρώπινο είδος. Οι άνθρωποι είναι έτσι από την απαρχή του κόσμου.
Πάντα υπήρχαν κλέφτες,πάντα υπήρχαν δολοφόνοι,άθεοι,θρήσκοι,καλοί,κακοί. Τι δεν καταλαβαίνεις δεν καταλαβαίνω.
Ο άνθρωπος έχει κάνει πάρα πολλά .Αν ο άνθρωπος δεν είχε κάνει πολλά δεν θα ήμασταν εδώ τώρα να συζητάμε. Το πιο πιθανό είναι να σε είχε στριμώξει κανένα λιοντάρι σε καμιά σπηλιά.
Απλά είμαστε άπληστα όντα. Αυτή είναι η αρχή του κακού. Αλλά η απληστία είναι άλλος ένας σπόρος σαν τον Θεό σας. Κάποιοι στον φυτεύτουν κι εσύ μετά προσπαθείς να τον φυτέψεις και αλλού.
Κι αν εσύ κρίνεις το ανθρώπινο είδος να θυμάσαι ότι είσαι μέρος του.
Μέρος της καταστροφής.
Κάθε μέρα κρύβεις κάτι κακό μέσα σου.
Από τα δημητριακά που θα φας και τα έχουν μαζέψει παιδιά που τα δέρνουν.
Μέχρι το παπούτσι που φοράς και το έχουν φτιάξει άνθρωποι που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα.
Και τον υπολογιστή που χρησιμοποιείς.
Και την σερβιτόρα που κοιτάς με άγριο μάτι αν αργήσει 2 λεπτά παραπάνω.
Και το αυτοκίνητο που θα οδηγήσεις και θα μολύνεις τον πλανήτη.
Και το κάτουρο που ρίχνεις στη θάλασσα και σκοτώνεις το ψάρι που περνάει από κάτω σου.
Και που φτερνίζεσαι στη μάπα του αλλουνού και τον κολλάς ίωση.
Και που σκέφτεσαι να εκδικηθείς την πρώην σου γιατί σε απάτησε.
Και που βρίζεις τον καθηγητή από μέσα σου με τα χειρότερα λόγια επειδή σε έκοψε με 4,8
Η κακία υπάρχει μέσα σου. Είναι στα ένστικτά σου. Γιατί ένα από τα βασικά ένστικτά σου είναι να επιβιώσεις.
Μη μου το παίζετε λοιπόν Άγιος Παντελεήμονας γιατί δεν είστε.
Πέρα από άνθρωποι είστε και ζώα.
Χρόνια τώρα προσπαθούμε να εξευγενιστούμε και να μειώσουμε τα κατώτερα ένστικτά μας.
Κάποτε βγάζαμε το μάτι του αλλουνού για ψίλου πήδημα. Τώρα ρίχνουμε μια ατομική βόμβα για να λέμε ότι δεν σκοτώσαμε. Απλά πατήσαμε το κουμπί κι έτυχε να περνάνε από κει 100.000 άτομα.
Τόσο εξευτελισμένη είναι η ανθρώπινη ζωή αν θες να ξέρεις.
Άμα πεθάνει το γατί σου θα κλάψεις περισσότερο από το να πεθάνει ένας 8χρονο στην Κένυα. Γιατί το γατί είναι δικό σου. Το 8χρονο δεν το χεις και τίποτα.
Όλοι παγιδευμένοι στο μικροκοσμό μας είμαστε.
Εγώ λέω να βάζετε στο πιάτο σας όσο φτάνει για να νιώσετε χορτάτοι κι όχι όσο χωράει κι άμα θέλετε πηγαίνετε και στην εκκλησία μετά.
Κύριοι τέλειοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Φυσικά και πιστεύω ...και δε θα δεχθώ καμιά ανάκριση γι'αυτό,ούτε κι εξηγήσεις θα δώσω. :)

Με το μόνο που δεν συνφωνώ στο ποστ σου είναι το "Φυσικά".
Φιλικά πάντα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KatiexXxMissMexX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Δεν πιστεύω οτι υπαρχει ανωτερη δυναμη, τουλαχιστον οχι οπως την οριζουν ή θελουν να την οριζουν οι διαφορες θρησκειες. Και αυτο γιατι προτιμώ να "κινουμαι" βαση αποδειξεων, πραγμα που μου προσφερει η επιστημη καλυπτωντας μεγαλο φασμα ερωτηματων τις περισσοτερες φορες.

Παρολα αυτα δεν δηλωνω καθετη, ουτε ομως καθομαι να το ψαξω για την ακριβεια το ζητημα γιατι δεν θεωρω πως μπορει να βρεθει καποια άκρη πραγματικα (γιατι εξαλλου τοσα χρονια δεν εχει υπαρξη καποια απαντηση).

Την στιγμη που θα μου αποδειχθει η υπαρξη Του, εγω ευχαριστως να το πιστεψω. Μεχρι τοτε προτιμω τις απτες αποδειξεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Ορίστε ένα χιουμοριστικό βιντεάκι για την θρησκεία και για το τι προκαλεί στους ανθρώπους. Και για όσους παρεξηγιούνται, το βιντεάκι αυτό είναι απλά χιούμορ, ok?
https://www.youtube.com/watch?v=pmwBPsB0oaE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Λοιπόοον, :D

Βάζω κι εγώ ένα βίντεο, για να δείτε, κατά την άποψή μου, τι προκαλεί η πλύση εγκεφάλου -σχετικά με το εν λόγω θέμα- στους ανθρώπους, καθώς επίσης να δείτε και πώς η επιστήμη πριν μερικά χρόνια είχε υποταχθεί «ψυχή τε καί σώματι» στην αφεντιά της θρησκείας, ή καλύτερα της εκκλησίας.



Υποτίθεται ότι είναι δαιμονισμένη.
Είχαμε παρακολουθήσει ομαδικώς 6-7 άτομα όλα τα parts, και καταλήξαμε στο ότι το πιο πιθανό είναι η γυναίκα να έχει καμία επιληψία.
Εδώ μπορείτε να δείτε πασιφανώς πώς η εκκλησία μεταχειριζόταν ψυχικά (και μη) ασθενείς, πράγμα το οποίο συνεχίζεται μέχρι και σήμερα σε κάποιες περιοχές.

Όσοι έχετε λίγο χιούμορ, πιστεύω, θα καταλάβετε τι εννοώ.
Όσοι πάλι δεν είστε πολύ ψυχικά δυνατοί και είστε, γενικώς, ευάλωτοι, αφήστε το. Η περιέργεια έφαγε τη γάτα.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Υγ. Η «πρωταγωνίστρια» στο τελευταίο part των βίντεο ομολογεί ότι τελικά έπαθε ό,τι έπαθε, επειδή ο πατέρας της βλαστήμησε όταν εκείνη ήταν 3 χρόνων. Δηλαδή, ισχυρίζεται ότι πληρώνει μια αμαρτία του πατέρα της.

Υγ2. Μετά από όλον αυτόν τον πρόλογο, καταλαβαίνετε ποια είναι η απάντησή μου στην ερώτηση του topic.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Top