Περιττά μαθήματα στο Γυμνάσιο

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Απλα εισαι λαθος!!!Ειδικα και εσυ που μενεις στην Γερμανια θα πρεπε να ξερεις ποση μεγαλη αξια εχουν για ολους τα Αρχαια Ελληνικα!!

Στα γυμνασια της Γερμανιας διδασκονται αρχαια ελληνικα ια. απλα δεν ετυχε ν εχω καλους φιλολογους φετος οππτε δεν εμαθα τιππτα συν τοις αλλοις που με εκαναν να τα μισησω και ν τα θεωρησω περιττα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Απλα εισαι λαθος!!!Ειδικα και εσυ που μενεις στην Γερμανια θα πρεπε να ξερεις ποση μεγαλη αξια εχουν για ολους τα Αρχαια Ελληνικα!!


Γενικά, όχι μόνο για την Γερμανία αλλά και για ολόκληρο τον πλανήτη έχουν μεγάλη αξία, καθώς το λατινικό αλφάβητο είναι βασισμένο σε αυτά, όπως και το κυριλλικό. (Αν κάνω λάθος διορθώστε με)
Εκτός απο το αλφάβητο, και ένα μεγάλο μέρος των λεξιλογίων των περισσότερων γλωσσών είναι παρμένο απο ελληνικές/λατινικές λέξεις.

Πλας. Δεν μπορώ να ακούω πως τα αρχαία,η γλώσσα,τα μαθηματικά και οι φυσικές επιστήμες είναι άχρηστα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Alma Libre: συμφωνω με το τελευταιο. Ο κοσμος δεν μπορει μα προχωρησει χωρις τις φυσικες επιστημες και φυσικα τα μαθηματικα που ειναι η βαση για ολα αυτα... Οποιος τα θεωρει περιττα ας καθισει να σκεφτει τι θα ειχε καταφερρι ο ανθρωπος χωρις αυτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1)Αρχαία(θα έπρεπε να ναι προαιρετικό )
2)Ιστορία(θα έπρεπε να είναι ελεύθερη επιλογή και νσ μην εξετάζεται)
3)Λογοτεχνία(θα έπρεπε να έιναι προαιρετικόκαι να κάνει και ξένα κείμενα όχι μόνο τα σάπια)
4)Μουσική(απλά να μην υπάρχει καθόλου)
5)Καλλιτεχνικά(θα έπρεπε να είναι ελεύθερη επιλογή)
6)Οικιακή οικονομία ή οπως λεγόταν:knife:
7)Θρησκευτικά

Αυτά δε μου ρχεται κάτι άλλο...

Απλα εισαι λαθος!!!Ειδικα και εσυ που μενεις στην Γερμανια θα πρεπε να ξερεις ποση μεγαλη αξια εχουν για ολους τα Αρχαια Ελληνικα!!

Πες τα ω μεγάλε αμπελοφιλόσοφε. Αχ τι παιδιά βγάζει η θεωρητική.:knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νομικής (Αθήνα). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Α ρε Τεχνοκρατες ... ;ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τεχνοκράτες ή όχι κάποια πράγματα πρέπει να τα λέμε..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eya95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νομικής (Αθήνα). Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Oπως ελεγαν και οι αρχαιοι ημων προγονοι... Παν μετρον αριστον.. που θα πει ολα χρειαζονται αλλα με μετρο , οσο και οποτε χρειαζεται !!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φορουμακιας

Νεοφερμένος

Ο φορουμακιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ΚΠΑ(Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ) και οικιακή οικονομία(Α και β).Σε ορισμένα κεφάλαια γράφουν τα ίδια με άλλα μαθήματα.Στην Δευτέρα στην ιστορία γράφει σε ένα μάθημα για την καθημερινή ζωή στη Βυζαντινή αυτοκρατορία.Το ίδιο θέμα το έχει ένα μάθημα της οικ. οικ. άντε με κάποιες λεπτομέρειες παραπάνω.Γιατί κύριοι του υπουργείου το κάνετα αυτό;Για να μας μάθετε ότι η ζωή κάνει κύκλους;

Δεν εννοώ να καταργηθούν κιόλας αλλά ένα καινούριο βιβλίο με ολοκαίνουρια πράγματα μέσα, προσωπικα θα μου άρεσε.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Το κάθε μάθημα προσφέρει πράγματα,αρκεί να γίνεται με τον σωστό τρόπο. Κάποιοι από εσάς λέτε ότι δεν χρειάζεται η μουσική, τα καλλιτεχνικά κτλ, όμως υπάρχουν κάποια παιδιά που ενδιαφέρονται για αυτά τα μαθήματα. Θα έπρεπε να γίνονται με σωστό τρόπο, ώστε να αποκτάς γνώσεις, και όχι με τον τρόπο που γίνονται τώρα, που οι καθηγητές αφήνουν τα παιδιά να κάνουν ό,τι θέλουν στην τάξη, ίσα ίσα για να περάσει η ώρα. Ή θα έπρεπε να ήταν μαθήματα επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Αν είναι δυνατόν να λέμε πως τα αρχαία είναι περιττά, και εγώ τα βαριέμαι 6 ώρες την εβδομάδα, αλλά ας μην το ξεφτιλίσουμε κιόλας. Μια γλώσσα με τέτοια προϊστορία, η γλώσσα των προγόνων μας που αποτελεί πρώιμη μορφή της γλώσσας που μιλάμε σήμερα και διδάσκεται σε πόσες χώρες του εξωτερικού, να βρίσκεται τόσο χαμηλά στην υπόληψη των Ελλήνων; Γι αυτό βέβαια δεν μπορούμε να μιλήσουμε σαν λαός και ακούμε συνεχώς τα "μαργαριτάρια" πολλών υποτίθεται μορφωμένων ανθρώπων. Και εγώ σκοπεύω να ακολουθήσω τη Θετική κατεύθυνση, το ότι τα αρχαία δεν έχουν σχέση με τη σχολή στην οποία θέλω να περάσω δεν τα καθιστούν περιττό μάθημα, οίκτο δηλαδή. Το ότι ο Bill Gates θεωρεί μεγάλο προσόν τη γνώση των αρχαίων Ελληνικών για τους υπαλλήλους του όπως και κάμποσοι ακόμα μεγαλοεπιχειρηματίες (π.χ Mark Zuckerberg) δε σας λέει τίποτα; Επίσης, γιατί παρατηρώ έναν χλευασμό και μια επίθεση κατά των Θεωρητικών από πολλά μέλη του forum;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τα αρχαια ισως θα επρεπε να ειναι μαθημα επιλογης. Για καποιον που δεν θελει να ακολουθησει κατι που να εχει σχεση με αυτα απλα δεν τον πολυενδιαφερουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Τα αρχαια ισως θα επρεπε να ειναι μαθημα επιλογης. Για καποιον που δεν θελει να ακολουθησει κατι που να εχει σχεση με αυτα απλα δεν τον πολυενδιαφερουν.

Όχι... Σκέψου πως υπάρχουν παιδιά τα οποία δεν είναι σίγουρα σχετικά με το ποιά κατεύθυνση θα ακολουθήσουν. Και δε γίνεται να τα μάθουν όλα μαζί στην Α' ή Β' Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Όχι... Σκέψου πως υπάρχουν παιδιά τα οποία δεν είναι σίγουρα σχετικά με το ποιά κατεύθυνση θα ακολουθήσουν. Και δε γίνεται να τα μάθουν όλα μαζί στην Α' ή Β' Λυκείου.
Επί δεσμών, η "ενασχόληση" με τα αρχαία άρχιζε στην α' λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Επί δεσμών, η "ενασχόληση" με τα αρχαία άρχιζε στην α' λυκείου.


"ενασχόληση", ακριβώς! Δε νομίζω πως ήταν ό,τι καλύτερο.. Και έχει φανεί έτσι. Με την τεράστια ύλη ανά μάθημα, δεν τα λες εύκολα (ειδικά Γ' Λυκείου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Τα αρχαια ισως θα επρεπε να ειναι μαθημα επιλογης. Για καποιον που δεν θελει να ακολουθησει κατι που να εχει σχεση με αυτα απλα δεν τον πολυενδιαφερουν.
Ναι εγώ τώρα συγγνώμη που θα πετάξω χοντράδα.:P
Δεν γίνεται καλή μου επειδή δεν έχουμε στο x,y μάθημα καλό καθηγητή να βγάζουμε το μάθημα άχρηστο.
Και΄μενα μου'΄κατσε το κάθε βλαστάρι του Γυμνασίου στα Μαθηματικά,αλλά δεν τα έβγαλα άχρηστα.
Στην τελική,άμα ήταν έτσι θα ξεκινούσαν οι θετικοί να κράζουν τα θεωρητικά μαθήματα και το αντίστροφο.
Δεν πάει έτσι. For fuck's sake,ας μάθουμε να κρίνουμε αντικειμενικά μερικές φορές.
Όχι... Σκέψου πως υπάρχουν παιδιά τα οποία δεν είναι σίγουρα σχετικά με το ποιά κατεύθυνση θα ακολουθήσουν. Και δε γίνεται να τα μάθουν όλα μαζί στην Α' ή Β' Λυκείου.
Εμάς η καθηγήτρια που μας κάνει Αρχαία μας είχε πει ότι σε παλιότερες εποχές η εκμάθηση των Αρχαίων γινόταν από την 1η Λυκείου. Για να σου δώσω παράδειγμα,μας είχε πει ότι την κλίση των ρημάτων σε ενεργητική και μέση τα έμαθε στην 1η Λυκείου.
"ενασχόληση", ακριβώς! Δε νομίζω πως ήταν ό,τι καλύτερο.. Και έχει φανεί έτσι. Με την τεράστια ύλη ανά μάθημα, δεν τα λες εύκολα (ειδικά Γ' Λυκείου).
Ναι,γιατί τώρα ξέρω'γω που η "ενασχόληση" αρχίζει από την 1η Γυμνασίου τα μαθαίνουμε όλα στην ώρα τους.
Που φτάνουν ορισμένοι ξέρω΄γω να τους ζητάνε ρήματα στο άγνωστο κείμενο και να λένε απαρέμφατα.:whistle:
Βγήκα και off topic.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Ναι,γιατί τώρα ξέρω'γω που η "ενασχόληση" αρχίζει από την 1η Γυμνασίου τα μαθαίνουμε όλα στην ώρα τους.
Που φτάνουν ορισμένοι ξέρω΄γω να τους ζητάνε ρήματα στο άγνωστο κείμενο και να λένε απαρέμφατα.:whistle:
Βγήκα και off topic.:P


Νταξ..ναι. Σίγουρα είναι θέμα καθηγητή/-τριας, αλλά -αρκετές φορές- και μαθητή/-τριας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι εγώ τώρα συγγνώμη που θα πετάξω χοντράδα.:P
Δεν γίνεται καλή μου επειδή δεν έχουμε στο x,y μάθημα καλό καθηγητή να βγάζουμε το μάθημα άχρηστο.
Και΄μενα μου'΄κατσε το κάθε βλαστάρι του Γυμνασίου στα Μαθηματικά,αλλά δεν τα έβγαλα άχρηστα.
Στην τελική,άμα ήταν έτσι θα ξεκινούσαν οι θετικοί να κράζουν τα θεωρητικά μαθήματα και το αντίστροφο.
Δεν πάει έτσι. For fuck's sake,ας μάθουμε να κρίνουμε αντικειμενικά μερικές φορές.

Πιστεψε με και στην 1 και φετος εχω εξαιρετικους φιλολογους ( φετος αλλαξα 2 φορες αλλα ολοι ηταν εξαισιοι) αλλα εξακολουθω να πιστευω οτι ισως μετα απο καποια ταξη πχ 2γυμν θα επρεπε να γινονται μαθημα επιλογης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

doublepoulos

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Μαλακίες μαθήματα:Καλλιτεχνικά,Μουσική,Τεχνολογία και λοιπά
Και μάλιστα το 90% των καθηγητών τέτοιων μαθημάτων θεωρούν ότι το μάθημα που κάνουν είναι το πιο γαμάτο απ'όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φορουμακιας

Νεοφερμένος

Ο φορουμακιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Για μουσική δεν ξέρω αλλά για καλλιτεχνικά και γυμναστική ισχύει.Αυτά τα λέω από δική μου εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλα θα ήταν χρήσιμα αν διδάσκονταν σωστά! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top