Περιττά μαθήματα στο Γυμνάσιο

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εζησα να ακουσω οτι και τα Καλλιτεχνικα και η Μουσικη ειναι αχρηστα μαθηματα. Δηλαδη τα θρησκευτικα με ολες τις πιπες που πρεπει να μαθεις ειναι μια χαρα αξιοπρεπες μαθημα; Jr High School flashbacks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εζησα να ακουσω οτι και τα Καλλιτεχνικα και η Μουσικη ειναι αχρηστα μαθηματα. Δηλαδη τα θρησκευτικα με ολες τις πιπες που πρεπει να μαθεις ειναι μια χαρα αξιοπρεπες μαθημα; Jr High School flashbacks.

Δηλαδη θεωρεις σωστο τον τροπο που διδακσονται τα καλλιτεχνικα και ολα τα συναφη; ''περιττα'' θεωρουνται μονο και μονο γιατι ετσι πως διδασκονται δεν προσφερουν τιποτα σε κανεναν.
Πχ.:
- τι εχουμε τωρα;
- Καλλιτεχνικα
- α ωραια! Ωρα να κανουμε και λιγη πλακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εμεις τουλαχιστον ειχαμε πολυ καλους καθηγητες σε καλλιτεχνικα και μουσικη και καταφεραμε να μαθουμε πολλα σημαντικα και ενδιαφεροντα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εμεις τουλαχιστον ειχαμε πολυ καλους καθηγητες σε καλλιτεχνικα και μουσικη και καταφεραμε να μαθουμε πολλα σημαντικα και ενδιαφεροντα πραγματα

Το θεμα δεν ειναι να υπαρχουν σωστοι και καλοι καθηγητες σε ενα και δυο σχολεια της Ελλαδας. Το θεμα ειναι να υπαρχουν σε ΟΛΑ! Για να μπορεσουν ολα τα παιδια να μαθουν 2 πραγματα για τις καλες τεχνες. :);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ναι σε αυτο εχεις δικιο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire14<3

Νεοφερμένος

Η Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Τεχνολογία:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Αγγλικά Αγγλικά Αγγλικά α ναι και Αγγλικά καλύτερα θα ήταν να υπήρχε στην ώρα των Αγγλικών χορός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εμεις τουλαχιστον ειχαμε πολυ καλους καθηγητες σε καλλιτεχνικα και μουσικη και καταφεραμε να μαθουμε πολλα σημαντικα και ενδιαφεροντα πραγματα


Αν μιλάς για τη γνωστή καθηγήτρια, μη το σχολιάσω. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
τεχνολογια. Τι ακριβως σου προσφερει η τεχνολογια, εκτος απο αλον εναν λογο να αγχωνεσαι ολη τη χρονια?
Και συμφωνω στο θεμα των καλλιτεχνκων, συνηθως ισχυει το:
- Τι εχουμε τωρα?
- Καλλιτεχνικα
- Α, ωραια, θα διαβασουμε τα αρχαια της επομενης ωρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Δεν έχεις δίκιο για τα Καλλιτεχνικά. Ούτε'μενα μ'αρέσουν και ειδικά φέτος που κάναμε αρκετό ελεύθερο σχέδιο έχουμε καταλήξει να ακούμε ελεύθερο σχέδιο και να τρέχουμε χιλιόμετρο..
Εγώ πρόσφατα αναλογιζόμουν το εξής: Οι ξένες γλώσσες που διδασκόμαστε στο σχολείο δεν μπορούν να θεωρηθούν άχρηστες;
Δεν έχω κάτι με τα ξενόγλωσσα,ίσα-ίσα, τα γουστάρω απίστευτα,όμως όλοι κάνουμε έξω γλώσσες. Ποιος ο λόγος να τις κάνουμε στο σχολείο;
Θα μου πείτε,αν ήταν ικανοί θα μπορούσαμε να μαθαίνουμε ξένες γλώσσες απ΄το σχολείο όπως γίνεται σε πολλές χώρες στην Ευρώπη.Ούτε την πτυχιομανία που'χουμε εμείς εδώ ούτε τίποτα τέτοιο.
Βέβαια,από κράτος που δεν είναι ικανό να φορολογήσει όπως αξίζει ανθρώπους με υψηλά εισοδήματα τι περιμένεις όμως δεν είναι κακό να έχεις όνειρα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
τεχνολογια. Τι ακριβως σου προσφερει η τεχνολογια, εκτος απο αλον εναν λογο να αγχωνεσαι ολη τη χρονια?
Και συμφωνω στο θεμα των καλλιτεχνκων, συνηθως ισχυει το:
- Τι εχουμε τωρα?
- Καλλιτεχνικα
- Α, ωραια, θα διαβασουμε τα αρχαια της επομενης ωρας.

Είμαι κάθετος σε αυτό, τα καλλιτεχνικά είναι από τα καλύτερα μαθήματα του γυμνασίου. Κρίμα που δεν γίνεται πιο "σοβαρά" το μάθημα. Επίσης το γυμνάσιο πρέπει να προσφέρει μουσική παιδεία. Γενικά πιστεύω πως αυτή την αηδία, το να ασχολείσαι μόνο με βαρύγδουπα μαθήματα (μαθηματικά, φυσική, αρχαία ή οτινάνε), καλύτερα να μείνει για το λύκειο :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἡ γνώμη μου γιὰ τὶς ξένες γλῶσσες τοῦ σχολείου εἶναι ὅτι θὰ ἔπρεπε στὸ τέλος τῶν σπουδῶν νὰ δίνουν ἔγκυρη πιστοποίηση ἡ ὁποία βέβαια γιὰ νὰ ἀποκτηθῇ θὰ δίνονταν ἀπαιτητικὲς ἐξετάσεις ὅπως τοῦ CPE. Δὲν καταλαβαίνω γιατί νὰ μὴν μπορῇ κάποιος ὁ ὁποῖος δὲν ἔχει τὴ δυνατότητα νὰ πάῃ σὲ σχολεῖο ξένων γλωσσῶν (ὁ ὅρος «φροντιστήρια» εἶναι λανθασμένος στὴ συγκεκριμένη περίπτωση καθὼς δὲ διδάσκουν ὕλη σχολείου), νὰ πάρῃ πιστοποίηση ἀπὸ τὸ σχολεῖο. Βέβαια ἔτσι θὰ «χαλοῦσε ἡ πιάτσα» αὐτῶν οἱ ὁποῖοι ἔχουν αὐτὰ τὰ σχολεῖα καθῶς ἐπίσης καὶ οἱ καθηγητὲς Ἀγγλικῶν στὰ σχολεῖα θὰ ἔπρεπε νὰ μποῦν στὴ διαδικασία νὰ κάνουν σωστὸ μάθημα. Μὲ λίγα λόγια, πιάσ' τὸ αὐγὸ καὶ κούρευ' το...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Αν θέλετε την γνώμη μου κανένα μάθημα δεν είναι περιττό στο γυμνάσιο. Η εκπαίδευση του γυμνασίου είναι τα βασικότερα των βασικών. Βέβαια πρέπει να γίνουν αρκετές μετατροπές σε αρκετά μαθήματα. Γνώμη μου: 1) Να μειωθούν οι ώρες των αρχαίων και να αυξηθούν οι ώρες των νέων, 2) Μια ώρα από τα θρησκευτικά να πάει στην γυμναστική, 3) Τα θρησκευτικά να αλλάξουν εντελώς πλαίσιο, δηλαδή να γίνουν περισσότερο φιλοσοφικό μάθημα που αναλύει γενικά την θρησκεία και για τις επιπτώσεις της στην κοινωνία, 4) Έτσι όπως είναι το βιβλίο της Πολιτικής και Κοινωνικής Αγωγής να πάει στα σκουπίδια και το βιβλίο Αρχές Οικονομίας να έρθει από το λύκειο και να διδάσκεται στις Β,Γ γυμνασίου, 5) Να αυξηθούν μια ώρα τα Αγγλικά και πολλά άλλα που δεν μου έρχονται τώρα :P Α, και για να φτιαχτεί επιτέλους η δημόσια εκπαίδευση ας υπάρξει, τουλάχιστον για μερικά μαθήματα, χωρισμός των μαθητών σε επίπεδα (είμαι α λυκείου και έχω συμμαθητές που δεν ξέρουν να λύνουν μια α'βαθμια). Αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Λοιπόν, αφού έχω είδη τελείωσει με το σχολείο, θα έλεγα πώς τα πιο άχρηστα μαθήματα για μένα ήταν ,
1) Γυμναστική (πάντα θυμάμαι ο καθηγητής μας έδινε μια μπάλα και μετά εξαφανιζόταν!).. Όπως και να χει πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να γυμναστεί και σπίτι του, στο δρόμο, στη θάλασσα, στο πάρκο κλπ!
2) Θρησκευτικά
3) Οικιακή οικονομία, διότι τα ίδια μπορούν να δειδαχθούν και μέσα απο το μάθημα της βιολογίας, και με πιο επιστημονικό τρόπο
4) ΚΠΑ -Δεν θυμαμαι τίποτα απο το συγκεκριμμένο μάθημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Λοιπόν, αφού έχω είδη τελείωσει με το σχολείο, θα έλεγα πώς τα πιο άχρηστα μαθήματα για μένα ήταν ,
1) Γυμναστική (πάντα θυμάμαι ο καθηγητής μας έδινε μια μπάλα και μετά εξαφανιζόταν!).. Όπως και να χει πιστεύω ότι μπορεί κάποιος να γυμναστεί και σπίτι του, στο δρόμο, στη θάλασσα, στο πάρκο κλπ!

Μέγα λάθος να θεωρείται η γυμναστική περιττή!
Ο σύγχρονος Έλληνας μαθητής περνάει την μέρα του καθιστός και τρώγοντας, η γυμναστική είναι ένα διάλειμμα σε αυτή την κακή συνήθεια. Και στο κάτω κάτω, δυο 45λεπτά είναι στις 35(!) ώρες μαθήματος την εβδομάδα. Αν θες τη γνώμη μου, θα πρέπει να αυξηθεί (το λιγότερο) μια ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μέγα λάθος να θεωρείται η γυμναστική περιττή!
Ο σύγχρονος Έλληνας μαθητής περνάει την μέρα του καθιστός και τρώγοντας, η γυμναστική είναι ένα διάλειμμα σε αυτή την κακή συνήθεια. Και στο κάτω κάτω, δυο 45λεπτά είναι στις 35(!) ώρες μαθήματος την εβδομάδα. Αν θες τη γνώμη μου, θα πρέπει να αυξηθεί (το λιγότερο) μια ώρα.
Νομίζω το ζήτημα δεν είναι η αύξηση των ωρών αλλά ουσιαστικές αλλαγές στη διάρθρωση του μαθήματος(η πλειονότητα των γυμναστών απλά δίνει μια μπάλα στα παιδιά να παίξουν και δεν ασχολείται παραπάνω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Αν θέλετε την γνώμη μου κανένα μάθημα δεν είναι περιττό στο γυμνάσιο. Η εκπαίδευση του γυμνασίου είναι τα βασικότερα των βασικών. Βέβαια πρέπει να γίνουν αρκετές μετατροπές σε αρκετά μαθήματα. Γνώμη μου: 1) Να μειωθούν οι ώρες των αρχαίων και να αυξηθούν οι ώρες των νέων, 2) Μια ώρα από τα θρησκευτικά να πάει στην γυμναστική, 3) Τα θρησκευτικά να αλλάξουν εντελώς πλαίσιο, δηλαδή να γίνουν περισσότερο φιλοσοφικό μάθημα που αναλύει γενικά την θρησκεία και για τις επιπτώσεις της στην κοινωνία, 4) Έτσι όπως είναι το βιβλίο της Πολιτικής και Κοινωνικής Αγωγής να πάει στα σκουπίδια και το βιβλίο Αρχές Οικονομίας να έρθει από το λύκειο και να διδάσκεται στις Β,Γ γυμνασίου, 5) Να αυξηθούν μια ώρα τα Αγγλικά και πολλά άλλα που δεν μου έρχονται τώρα :P Α, και για να φτιαχτεί επιτέλους η δημόσια εκπαίδευση ας υπάρξει, τουλάχιστον για μερικά μαθήματα, χωρισμός των μαθητών σε επίπεδα (είμαι α λυκείου και έχω συμμαθητές που δεν ξέρουν να λύνουν μια α'βαθμια). Αυτά...
μου αρεσε πολυ η γνωμη σου!!!!
συμφωνω μαζι σου!!!να μειωθει η ωρα των αρχαιων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthrax69

Νεοφερμένος

Ο Anthrax69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
μου αρεσε πολυ η γνωμη σου!!!!
συμφωνω μαζι σου!!!να μειωθει η ωρα των αρχαιων!

Αν και θεωρητικός θα συμφωνήσω. Να μειωθούν ώρες (όχι ώρα) απ' τα αρχαία, επειδή κάνουμε παραπάνω αρχαία απ' ότι Νέα Ελληνικά! Μου λέει κάποιος να του πω τις εγκλίσεις και του λέω δοτική! Έχω ξεχάσει, και δεν είμαι ο μόνος, τη γλώσσα μου και μιλάω καλύτερα (λιιιιγοο overstatement) τη γλώσσα των αρχαίων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Νομίζω το ζήτημα δεν είναι η αύξηση των ωρών αλλά ουσιαστικές αλλαγές στη διάρθρωση του μαθήματος(η πλειονότητα των γυμναστών απλά δίνει μια μπάλα στα παιδιά να παίξουν και δεν ασχολείται παραπάνω).

Έτσι όπως είναι φτιαγμένο το εκπαιδευτικό σύστημα (όλα τα μαθήματα 45λεπτα) και με τις αντιλήψεις που έχουν οι μαθητές είναι αδύνατο για έναν γυμναστή να κάνει σωστά το μάθημά του.
Και το να δίνει απλά μπάλες να λέει στους μαθητές να παίξουν δεν το βρίσκω και τόσο κακό, αρκεί να γίνεται προθέρμανση πριν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αν και θεωρητικός θα συμφωνήσω. Να μειωθούν ώρες (όχι ώρα) απ' τα αρχαία, επειδή κάνουμε παραπάνω αρχαία απ' ότι Νέα Ελληνικά! Μου λέει κάποιος να του πω τις εγκλίσεις και του λέω δοτική! Έχω ξεχάσει, και δεν είμαι ο μόνος, τη γλώσσα μου και μιλάω καλύτερα (λιιιιγοο overstatement) τη γλώσσα των αρχαίων!

Αὐτὸ τὸ ὁποῖο λὲς δὲν ἰσχύει· τὸ γεγονὸς ὅτι κάνετε περισσότερες ὧρες Ἀρχαῖα ἀπὸ Ἔκθεση δὲ λέει κάτι. Ἄλλωστε καὶ ἡ Λογοτεχνία Νέα Ἑλληνικὰ εἶναι καὶ ἡ Ἀρχαία Γραμματεία ἀπὸ μετάφραση νεοελληνικὸ κείμενο εἶναι. Κατ' ἐμὲ τὰ Ἀρχαῖα διδάσκονται πολὺ λιγώτερο ἀπὸ ὅ,τι θὰ ἔπρεπε. Μπράβο σου πάντως ποὺ ἔχεις μάθει τόσο καλὰ Ἀρχαῖα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top