Περιορισμοί στη χρήση βίαιων ηλεκτρονικών παιχνιδιών από τους γονείς

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ολα αρχισαν στην αρχη της Γ' Γυμνασιου για εμενα οταν αρχισα να παιζω League of Legends (lol) και μετα απο καποιους μηνες η μανα μου ειδε αλλαγη στη συμπεριφορα μου και μου το απαγορεψε...Εγω βεβαια συνεχιζα να παιζω λεγοντας πως αρχισα ενα αλλο παιχνιδια..Ετσι λοιπον εφτασα εδω σημερα και μου απαγορευει ολα τα παιχνιδια που περιεχουν βια! Δεν ειναι αρκετα υπερβολικο αυτο? Τι ισχυει σε εσας?

Όταν λες αλλαγή στην συμπεριφορά? Τι έκανες?

Υ.Γ.: Την λέξη "χαζοκούτι" τελευταία φορά την άκουσα στο δημοτικό από έναν γέρο που μας έλεγε να μην βλέπουμε τηλεόραση.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Με τις LCD είναι άτοπος ο όρος χαζοκούτι :\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
μαγκες χωρις παρεξηγηση αλλα ολοι που ξερω και συνεχιζουν το λολ μετα απο 4μηνο περιπου καψιματος ειναι ολοι τους :mpinelik: . πρωτα απο' λα δινουν λεφτα , πολλα λεφτα και δευτερον χαραμιζουν την ωρα τους (εκτος απο αυτη π παιζουν) για να μιλανε για αυτο ..αν ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mantalo

Νεοφερμένος

Ο τραπεζομάντηλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
εγώ παίζω ένα χρόνο αλλά δεν καίγομαι.Π.χ όταν έχουμε σχολείο κτλπ. δεν παίζω σχεδόν καθόλου τις καθημερινές και κανα δυό game τα Σ/Κ.Πάντως συμφωνώ με
τον πάνω.Ξέρω παιδιά που έχουν βάλει 100+ και όλοι μέρα μιλάνε για αυτό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Γιατι αναφερετε ολοι το λολ? Δεν ειναι βιαιο ,νοτ ιβεν κλοουζ .Το μονο αρνητικο που μπορεις να παθεις αμα καεις , ειναι..να μην εχεις αλλες ασχολιες.
Ακομα και παιχνιδι βιας cod battlefield bioshock κλπ να παιζεις ολη μερα παλι δεν προκειται να σε κανει τρελο δολοφονο.Αν ισχυε κατι τετοιο τοτε οι γενιες της δεκαετιας του 80-90 θα επρεπε να ειναι μανιακοι δολοφονοι. Δεν νομιζω να εχει αναφερθει εγκλημα , μονο και μονο επειδη ο δολοφονος ''το ειδε στο game''.
Το LAG απο την αλλη , μπορει προσωρινα , να σε βγαλει εκτος εαυτου! , γιαυτο γονεις , αντι να κοβετε τα games απτα παιδια ,ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΥΝΔΕΣΗ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mantalo

Νεοφερμένος

Ο τραπεζομάντηλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Νέοι Επιβάτες (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
τι εννοείς να μην έχεις άλλες ασχολείες;Υπάρχει άνθρωπος που δεν έχει άλλες ασχολίες πέρα από τα παιχνίδια στο pc;Δεν έχω γνωρίσει ακόμα τέτοιον.Ίσως επειδή είμαι μικρόσ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_98

Νεοφερμένος

Ο Nikos_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
μπαα ρε συ μην ανχώνεσαι... κοιτα εγω προσωπικα το LoL το ξεκινησα πριν καλα καλα που δεν το ηξερε ουτε η μανα του... τον Απριλιο του 2011
μετά απο περιπου δυομισι χρονια το εχω συχαθει σαν game . η Γνωμη μου ειναι πως απλα ειναι τωρα της εποχης και θα περασει και δεν θα το θυμαται κανεις σε λιγα χρονια μετα απο μια δεκαετια θα λενε ετσι και καλα nostalgia. Για τα λεφτα εγω πιστευω πως δεν αξιζει ξερω παιδια που εχουν χαλασει 200+ σε paysafes και τωρα ουτε που το αγγιζουν οποτε για το LoL απλα μην πονοκεφαλιαζεις be calm και παιζε μεχρι να βαρεθεις...
Τωρα απλα ενα παιχνιδακι ειναι δεν σε κοβω για πολυ hardkοριλα απλα κανε μια συζητηση με τη μανα σου να ηρεμησει και πες της διακοπες κλπ δεν εχω υποχρεωσεις ασε με λιγο ετσι αραζω χαλαρωνω τετοια πραγματα και λίγο μέλια και οτι άλλο το ξαναλέμε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teaser

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Εγω θα σου προτεινα να αφησεις το LoL και να ψαξεις γκομενα για να παιξεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Εχει fictional violence και καλα...Δεν ειναι αυτο ειναι οτι επειδη εχω ενα team εγω και λεμε να πηγαινουμε σε go4lol τα ΣΚ και της ειπα οτι θα κανουμε πρποπονηση 2 ωρες τη μερα και μετα απο 2 ωρες μου λεει οτι θα μ το κοψει τελειως και ειδε οτι ενοχληθηκα πολυ και καταλαβε πως ειμαι εξαρτημενος!

Μόνο εγώ βλέπω το περίεργο σε αυτό το πόστ..?? :confused:

Προπόνηση --> game σε pc ( Νταξει τώρα τα είδα όλα :P )

Κλείσε το καταραμένο και ασχολήσου με κάτι πιο ουσιώδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Μόνο εγώ βλέπω το περίεργο σε αυτό το πόστ..?? :confused:

Προπόνηση --> game σε pc ( Νταξει τώρα τα είδα όλα :P )

Κλείσε το καταραμένο και ασχολήσου με κάτι πιο ουσιώδες.

Oπως τη βρισκει ο καθενας....Οσο ουσιωδες ειναι να παει να πιει εναν καφε σε καφετερια, αλλο τοσο ειναι και να παιξει λολ ,η οπως αλλιως λεγεται....Οπως ομως δε θα κατσεις και ολη τη μερα για καφε, ετσι δε θα κατσεις και ολη τη μερα στον υπολογιστη....
Τα παντα με μετρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
της ειπα οτι θα κανουμε πρποπονηση 2 ωρες τη μερα

Θα πάτε και στους επόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες; Ανεβάστε ρυθμούς στην προπόνηση γιατί ίσα ίσα που προλαβαίνετε!!

ΥΓ. Ήμαρτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
"Θα παίξουμε με την παρέα του Μήτσου μπάλα την άλλη παρασκευή και κάνουμε προπόνηση." - > λογικό

"Θα πάμε pvp με το team του Μήτσου την άλλη Παρασκευή και παίζουμε ματσάκια για practice." -> OMFG καμμένοι nolifers βρείτε καμιά γκόμενα

Για την ιστορία στο προηγούμενο season το βραβείο για την πρώτη ομάδα στο λολ ήταν 1 εκατομμύριο. Και μιλάμε για ένα παιχνίδι με ιστορία 3-4 χρόνια που για προ έχει κάτι 20 χρονα. Οπότε ναι, μια χαρά competitive είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
ρε παίξτε κάνα ομαδικό pro και αφήστε τα πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για όποιον έχει τέτοιες γεροντιστικες πεποιθήσεις προτείνω να ρίξει μια ματιά στον χώρο του κανονικού αθλητισμού. Οι πολίστες που μουγκριζουν και οι κάγκουρες κικμποξέρ δεν είναι ούτε κατά διάνοια καλύτεροι από τα παιδιά που θα κάτσουν να παίξουν λολ βάζοντας έστω και λίγο το μυαλό τους να δουλέψει.


Νέοι άνθρωποι είμαστε καλό είναι να μην έχουμε τέτοια στερεότυπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Mε το λολ το μυαλο δε δουλευει, καιγεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Mε το λολ το μυαλο δε δουλευει, καιγεται....
Και αν δουλευει για ποιο πραγμα δουλευει ρε παιδια;; Στο να γινεσαι οσο πιο βιαιος και εχθρικος γινεται; Οπως και να'χει τετοιου ειδους παιχνιδια σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να αντικαταστησουν φυσικες δραστηριοτητες,ακομη και το ποδοσφαιρο,που εκφυλιζεται στις μερες μας. Γιατι με την πραγματικη αθληση η ενασχοληση με καποιοι δραστηριοτητα οντως το μυαλο δουλευει και φυσικα ξεφευγεις απο την μονοτονια της καθημερινοτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Και αν δουλευει για ποιο πραγμα δουλευει ρε παιδια;; Στο να γινεσαι οσο πιο βιαιος και εχθρικος γινεται; Οπως και να'χει τετοιου ειδους παιχνιδια σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να αντικαταστησουν φυσικες δραστηριοτητες,ακομη και το ποδοσφαιρο,που εκφυλιζεται στις μερες μας. Γιατι με την πραγματικη αθληση η ενασχοληση με καποιοι δραστηριοτητα οντως το μυαλο δουλευει και φυσικα ξεφευγεις απο την μονοτονια της καθημερινοτητας.

Ώρες-ώρες νιώθω τυχερός που ανήκω στη γενιά που έσκισε/μάτωσε γόνατα και χέρια, έπαιξε μπάλα (με σκισμένα αθλητικά), έφαγε χώμα στην ύπαιθρο και έριξε ξύλο με άλλα παιδιά για κάποια ένταση της στιγμής. Νιώθω τυχερός που δεν έγινα bay (boy+gay*: ενδιάμεσο είδος) και τελείως ατροφικός, μαλθακός.. από την ψηφιακή πραγματικότητα.

* Δεν έχω πρόβλημα με τους gay απλά εδώ το αναφέρω με την κακή έννοια του όρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Ώρες-ώρες νιώθω τυχερός που ανήκω στη γενιά που έσκισε/μάτωσε γόνατα και χέρια, έφαγε χώμα στην ύπαιθρο και έριξε ξύλο με άλλα παιδιά για κάποια ένταση της στιγμής. Νιώθω τυχερός που δεν έγινα bay (boy+gay*: ενδιάμεσο είδος) και τελείως ατροφικός, μαλθακός.. από την ψηφιακή πραγματικότητα.

* Δεν έχω πρόβλημα με τους gay απλά εδώ το αναφέρω με την κακή έννοια του όρου.
Δεν νιωθεις απλα τυχερος. Εισαι τυχερος. Εγω παρατηρω αυτη τη διαφορα με τον αδερφο μου. Παρολο που κοριτσι καθε εβδομαδα ειχα και ενα νεο χτυπημα και με ετρεχαν οι δικοι μου στους γιατρους. Τωρα τα παιδακια στην ηλικια του αδερφου μου το μονο που τους νοιαζει ειναι σε ποιο level θα ειναι στο ταδε παιχνιδι και ποσα like θα εχουν στη φωτο προφιλ. Και τα τραυματα που τους δημιουργουνται ειναι νομιζω πολυ χειροτερα απο τα ραμματα που εκανα εγω μικρη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το gaming δεν είναι κάτι κακό οποίος το χει ζήσει το ξέρει. Δεν καταλαβαίνω τι προβλήματα έχετε.

Ντάξει στις πιο μικρές ηλικίες κάνει πολύ κακό αυτό σας το δίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top