Περιορισμοί στη χρήση βίαιων ηλεκτρονικών παιχνιδιών από τους γονείς

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Εδώ βλέπεις ότι κάθονται και τους απασχολεί μόνο αν θα πρέπει να αποτριχώνουν το σώμα τους ή αν θα πρέπει να ξενυχτάνε μετά τις 00:00. Έχουν αλλάξει τελείως τα κοινωνικά δεδομένα. Δεν ξέρω αν όλα αυτά είναι ή όχι καλά. Δεν είμαι κριτής αλλά πιστεύω ότι χρόνο με το χρόνο, τα κοινωνικά αδιέξοδα με βάση τη λογική, όλο και αυξάνονται. Έχουμε ανθρώπους χωρίς εικόνες, βιώματα ..οι οποίοι αδυνατούν να δώσουν λύσεις σε απλά καθημερινά προβλήματα. Γνωρίζουν τριώνυμα και την άμπελο, αλλά αγνοούν πως βγαίνει το μεροκάματο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
npb δε πας σε κάνα ΚΑΠΗ λέω γω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ώρες-ώρες νιώθω τυχερός που ανήκω στη γενιά που έσκισε/μάτωσε γόνατα και χέρια, έπαιξε μπάλα (με σκισμένα αθλητικά), έφαγε χώμα στην ύπαιθρο και έριξε ξύλο με άλλα παιδιά για κάποια ένταση της στιγμής. Νιώθω τυχερός που δεν έγινα bay (boy+gay*: ενδιάμεσο είδος) και τελείως ατροφικός, μαλθακός.. από την ψηφιακή πραγματικότητα.

* Δεν έχω πρόβλημα με τους gay απλά εδώ το αναφέρω με την κακή έννοια του όρου.

Δεν νιωθεις απλα τυχερος. Εισαι τυχερος. Εγω παρατηρω αυτη τη διαφορα με τον αδερφο μου. Παρολο που κοριτσι καθε εβδομαδα ειχα και ενα νεο χτυπημα και με ετρεχαν οι δικοι μου στους γιατρους. Τωρα τα παιδακια στην ηλικια του αδερφου μου το μονο που τους νοιαζει ειναι σε ποιο level θα ειναι στο ταδε παιχνιδι και ποσα like θα εχουν στη φωτο προφιλ. Και τα τραυματα που τους δημιουργουνται ειναι νομιζω πολυ χειροτερα απο τα ραμματα που εκανα εγω μικρη!!

ακουγεστε σαν οπισθοδρομικοι κωλογεροι. Το οτι η κοινωνια εξελισεται δεν ειναι κακο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Και η μόδα τι λέει ακριβώς; Το αντεπιχείρημά σας ποιο είναι; Ναι στην κοινωνική εξέλιξη που μας οδηγεί στον γκρεμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Δηλαδη εσυ συμφωνεις με το να καιγονται 8-ωρα και 10-ωρα στα ιντερνετ καφε....
Γιατι εγω οσους γνωστους μου ξερω που παιζουν λολ, δεν υπαρχει κανενας με φυσιολογικο ωραριο....
Μονο καψιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Kαλά σας κάνουν οι γονείς σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Για όποιον έχει τέτοιες γεροντιστικες πεποιθήσεις προτείνω να ρίξει μια ματιά στον χώρο του κανονικού αθλητισμού. Οι πολίστες που μουγκριζουν και οι κάγκουρες κικμποξέρ δεν είναι ούτε κατά διάνοια καλύτεροι από τα παιδιά που θα κάτσουν να παίξουν λολ βάζοντας έστω και λίγο το μυαλό τους να δουλέψει.


Νέοι άνθρωποι είμαστε καλό είναι να μην έχουμε τέτοια στερεότυπα.

Και δεν μου λες? Από πότε τα παιχνίδια στο pc βοηθούν την καρδιά και τον εγκέφαλο να οξυγονώνονται, ο οργανισμός να αποβάλλει, μέσω του ιδρώτα, τοξίνες και να δημιουργούνται σωστές και με γερές βάσεις φιλίες?? Πέρα από την εκτόνωση του οργανισμού,και μαθαίνοντας αξίες όπως ομαδικότητα,σκληραγώγηση, σεβασμό κλπ.

Ή εγώ έχω μάθει κάτι λάθος, ή κάτι δεν πάει καλά στις αντιλήψεις μερικών :hmm:

Και επειδή τυγχάνει να το έχω ζήσει με πρώην φίλο μου..Το παιδί εκτός ότι ήταν επιθετικό και έβριζε, επειδή ασχολιόταν με games και tv όλη μέρα, πάχυνε φοβερά και παραιτήθηκε με αυτό τον τρόπο στο να ζει..Όσες φορές και προσπάθησα να τον βοηθήσω τίποτα..Δεν μπορούσε να συζητήσει για τίποτα..Μόνο για games..Άτομα χωρίς προσωπικότητα και πυγμή..Εγώ αυτή την κατάσταση δεν την θεωρώ υγιή.Όχι.Και ούτε είναι θέμα στερεοτύπων, ούτε τίποτα..Βλέπεις παιδιά έξω βγαίνουν και είναι με κινητό στο χέρι όλη την ώρα..Τι βγαίνουν ήθελα να ήξερα? Κάθονται στην καρέκλα, βγάζουν και καμιά φωτό και μετά την ανεβάζουν τονίζοντας το πόσο φοβερά πέρασαν! :P Η ζωή πλέον του έφηβου μεταφέρθηκε στο fb. Κανένας σχεδόν εξ αυτών δεν αντιδρά στο τι γίνεται σε αυτή την χώρα. Πλέον ασχολούνται με το φαίνεσθαι και όχι με το είναι..Έχουμε γεμίσει ανασφαλή, εγωκεντρικά και μαλθακά παιδιά, αντί για αυριανούς επιστήμονες ή εργαζόμενους που θα δημιουργήσουν..Αν με τέτοια μυαλά βγουν στην αγορά εργασίας τα βλέπω τα περισσότερα στην ανεργία ή στην αυτοκτονία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Η ζωή πλέον του έφηβου μεταφέρθηκε στο fb. Κανένας σχεδόν εξ αυτών δεν αντιδρά στο τι γίνεται σε αυτή την χώρα. Πλέον ασχολούνται με το φαίνεσθαι και όχι με το είναι..Έχουμε γεμίσει ανασφαλή, εγωκεντρικά και μαλθακά παιδιά, αντί για αυριανούς επιστήμονες ή εργαζόμενους που θα δημιουργήσουν..Αν με τέτοια μυαλά βγουν στην αγορά εργασίας τα βλέπω τα περισσότερα στην ανεργία ή στην αυτοκτονία..

Από αυτά πάσχουμε ως κοινωνία και στο άμεσο μέλλον θα αυξηθούν. Το ίδιο παρατηρείς και στις κοπέλες: βγαίνουν για καφέ και όλη την ώρα ακούν μουσική από το κινητό και χαζεύουν στο facebook. Τότε για ποιο λόγο βγαίνουν για καφέ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Tις τσοντες να τις αφησουν ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Mε το λολ το μυαλο δε δουλευει, καιγεται....

Ενώ με την φραπεδιά και το αραλίκι όλη μέρα όπως χαρακτηρίζεται ο ελληνάρας το μυαλό παίρνει στροφές...

Αν ρωτήσετε τους παππούδες σας θα σας πουν ότι όταν ήταν στην ηλικία μας δούλευαν για να συντηρήσουν το σπίτι και ότι όταν οι γονείς σας ήταν στις αλάνες και έπαιζαν οι παππούδες σας σκεφτόντουσαν και αυτοί με την σειρά τους τα παιδικά τους χρόνια και "το πως τα παιδιά έχουν αλλάξει". Σήμερα οι ρόλοι άλλαξαν κάπως, πάρτε το χαμπάρι, η κοινωνία εξελίσσετε και τα κοινωνικά στάνταρντ αλλάζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και δεν μου λες? Από πότε τα παιχνίδια στο pc βοηθούν την καρδιά και τον εγκέφαλο να οξυγονώνονται, ο οργανισμός να αποβάλλει, μέσω του ιδρώτα, τοξίνες και να δημιουργούνται σωστές και με γερές βάσεις φιλίες?? Πέρα από την εκτόνωση του οργανισμού,και μαθαίνοντας αξίες όπως ομαδικότητα,σκληραγώγηση, σεβασμό κλπ.

Ή εγώ έχω μάθει κάτι λάθος, ή κάτι δεν πάει καλά στις αντιλήψεις μερικών :hmm:

Και επειδή τυγχάνει να το έχω ζήσει με πρώην φίλο μου..Το παιδί εκτός ότι ήταν επιθετικό και έβριζε, επειδή ασχολιόταν με games και tv όλη μέρα, πάχυνε φοβερά και παραιτήθηκε με αυτό τον τρόπο στο να ζει..Όσες φορές και προσπάθησα να τον βοηθήσω τίποτα..Δεν μπορούσε να συζητήσει για τίποτα..Μόνο για games..Άτομα χωρίς προσωπικότητα και πυγμή..Εγώ αυτή την κατάσταση δεν την θεωρώ υγιή.Όχι.Και ούτε είναι θέμα στερεοτύπων, ούτε τίποτα..Βλέπεις παιδιά έξω βγαίνουν και είναι με κινητό στο χέρι όλη την ώρα..Τι βγαίνουν ήθελα να ήξερα? Κάθονται στην καρέκλα, βγάζουν και καμιά φωτό και μετά την ανεβάζουν τονίζοντας το πόσο φοβερά πέρασαν! :P Η ζωή πλέον του έφηβου μεταφέρθηκε στο fb. Κανένας σχεδόν εξ αυτών δεν αντιδρά στο τι γίνεται σε αυτή την χώρα. Πλέον ασχολούνται με το φαίνεσθαι και όχι με το είναι..Έχουμε γεμίσει ανασφαλή, εγωκεντρικά και μαλθακά παιδιά, αντί για αυριανούς επιστήμονες ή εργαζόμενους που θα δημιουργήσουν..Αν με τέτοια μυαλά βγουν στην αγορά εργασίας τα βλέπω τα περισσότερα στην ανεργία ή στην αυτοκτονία..

Δηλαδή οι αθλητές διακατέχονται από άμιλλα και συνεργατικό αλληλέγγυο πνεύμα; Πολύ ρομαντικά τα χεις στο κεφάλι σου. Η αντικοινωνικότητα, η αποξένωση κλπ έχει πολύ βαθύτερα αίτια από τα βίντεο παιχνίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δε φταίτε εσείς οι γονεις σας φταίνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
ακουγεστε σαν οπισθοδρομικοι κωλογεροι. Το οτι η κοινωνια εξελισεται δεν ειναι κακο
Αλλο η κοινωνια εξελισσεται,και αλλο καιγομαι 15 ωρες στο pc και δεν ξερω τι γινεται στον εξω κοσμο.. Ολα πρεπει να εχουν τα ορια τους. Καλα και τα pc games ,καλο και το fb ,καλος και ο καφες μαζι με φιλους. Αλλα ,ειπαμε, το να δινεσαι αποκλειστικα μονο σε ενα απο ολα αυτα,νομιζω πως λειτουργει πολυ αρνητικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αλλο η κοινωνια εξελισσεται,και αλλο καιγομαι 15 ωρες στο pc και δεν ξερω τι γινεται στον εξω κοσμο.. Ολα πρεπει να εχουν τα ορια τους. Καλα και τα pc games ,καλο και το fb ,καλος και ο καφες μαζι με φιλους. Αλλα ,ειπαμε, το να δινεσαι αποκλειστικα μονο σε ενα απο ολα αυτα,νομιζω πως λειτουργει πολυ αρνητικα.
Μα εδώ μόνο τα ναρκωτικά έχουν χειρότερα. Τα πάντα στη ζωή θέλουν ισορροπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πως παιζεται το lol; :) όλοι το λενε αλλα δε ξέρω τι ειναι ακριβώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Πως παιζεται το lol; :) όλοι το λενε αλλα δε ξέρω τι ειναι ακριβώς
Κι εγω τοση ωρα το βλεπω...ε παρομοιο με τα υπολοιπα θα ειναι. Αλλα γιατι ρωτας; Θες να εθιστεις κ εσυ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κι εγω τοση ωρα το βλεπω...ε παρομοιο με τα υπολοιπα θα ειναι. Αλλα γιατι ρωτας; Θες να εθιστεις κ εσυ;;

Εγω ετσι και αλλιώς δε μπορω να παίξω αυτα τα παιχνιδια γιατι ειναι δύσκολα.

Και δίνεις λεφτα για να παίξεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Εγω ετσι και αλλιώς δε μπορω να παίξω αυτα τα παιχνιδια γιατι ειναι δύσκολα.

Και δίνεις λεφτα για να παίξεις ;
Που θες να ξερω! Δεν εχω παιξει ποτε στη ζωη μου,και ουτε σκοπευω να το κανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ρίχτε μια ματιά σε αυτό το άρθρο, μιας και έφερε η συζήτηση. Τα videogames είναι πολύ ποιοτική μορφή διασκέδασης, αρκεί να μην γίνεται η μοναδική πηγή διασκέδασης. Το ίδιο ισχύει και για τις ταινίες, την μουσική και τις σειρές τηλεόρασης. Δε βλέπω διαφορά μεταξύ αυτού που παίζει 15 ώρες LoL ή CoD και αυτού που τελειώνει το Dexter σε μια βδομάδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Genesis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Genesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Δηλαδή οι αθλητές διακατέχονται από άμιλλα και συνεργατικό αλληλέγγυο πνεύμα; Πολύ ρομαντικά τα χεις στο κεφάλι σου. Η αντικοινωνικότητα, η αποξένωση κλπ έχει πολύ βαθύτερα αίτια από τα βίντεο παιχνίδια.

Αναφέρθηκα εγώ πότε για πρωταθλητισμό?? :confused:
Άντε καλά...Εγώ φταίω που κάθομαι και γράφω..Ότι να ναι ακούω σήμερα...Το έχει μέρα φαίνεται λόγω ζέστης..

Και παρεμπιπτόντως, ασχολούμαι τόσα χρόνια με τον αθλητισμό..Λες να μου ήρθαν ουρανοκατέβατα αυτά που λέω?? Τι να πω, το ότι κάθεστε και βάζετε στην ίδια μοίρα τις τέχνες και τον αθλητισμό με το lol και το wow είναι αξιοθρήνητο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top