Περί οδηγικών κανόνων και ορίων ταχύτητας

mairh.c.p

Νεοφερμένος

Η Μαίρη Χ.Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αγαπητέ djohn μου έτυχε να οδηγάω προ ετών το αμάξι ενός φίλου, (megane) και δεν έπιαναν τα φρένα..! Δε θέλω ούτε να το θυμάμαι..!..

Όσο για την παραβίαση των ορίων ταχύτητας, ομολογώ πως τα παραβιάζω συνεχώς εκτός πόλης (εντός τα παραβιάζω ελαφρά :P ) .. Ευτυχώς έχω μόνο 5 points μέχρι τώρα από μία κλήση για προσπέραση σε διπλη λωρίδα..

Σας έχουν στείλει ποτέ κλήση από κάμερα? Κι αν ναι, ποιά κάμερα?
Να ξέρω τι εγκυκλοπαίδεια να περιμένω.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Πάρε gps με πρόγραμμα πλοήγησης destinator. Έχει τα σημεία που συνήθως στήνουν μπλόκα καθώς και σημεία όπου είναι εγκατεστημένες κάμερες και σε ειδοποιεί 500m πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν είναι παράνομο αυτό; Δε θα 'πρεπε να γνωστοποιούνται έτσι αυτά, χάνουν τελείως το νόημά τους.
Εξακολουθούν να τρέχουν σαν τρελοί όλοι, απλώς κόβουν για μερικά δευτερόλεπτα και μετά πάλι τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
πφφφφφφφφ
Δλδ εγώ αν σου πω 2-3 σημεία στην Πάτρα που κατα 90% την στήνουν είμαι παρανομος? ΕΕ φαντάσου ότι το destinator είναι ένας φίλος σου που απλά έχει εμβαθύνει λίγο στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Οι κάμερες είναι σταθερές όμως, είναι πάντα εκεί.
Τα μπλόκα νταξ.
Τέσπα προφανώς είναι ηλίθιοι που στήνονται κάθε φορά στα ίδια σημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
@ pmairy

To site www.bloka.com έχει τα σημεία με όλα τα γνωστά σημεία που την στήνει η τροχαία, όπως και τις θέσεις από τις κάμερες ταχύτητας.

Σε αυτό το site έχουμε ως αρχή να ΜΗΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΥΜΕ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΜΠΛΟΚΩΝ ΓΙΑ ΑΛΚΟΤΕΣΤ. Ήπιες και έπιασες τιμόνι? Καλά θα πάθεις να σε @@@@

Από εκεί και πέρα δύσκολη η κατάσταση να χάσεις φρένα... Θαυμαστικό είχε ανάψει από πιο πριν? Τα είχες νιώσει να χαλαρώνουν? Η ετσι ξαφνικά?

Λογικά έκανες κατεβασιές (κι ας κόφτιασε λίγη σημασία είχε) και μετά χειρόφρενο σιγά σιγά με το κουμπί στο χέρι... Εγώ προσωπικά αν έβλεπα ότι κινδυνεύω να χτυπήσω κάποιον άλλο θα "εξυνα" κι όλη την μπαριέρα για να κόψει ...

@ Anarki -- Είναι ηλιθιο όντως το γεγονός ότι την στηνουν συνεχώς στα ίδια σημεία... Κι όμως μονο αυτό κανουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Μόνο στις πόλεις πρέπει να επιβάλονται, στους εθνικούς δρόμους πρέπει να μπορείς να πας όσο θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Και στην Ελλάδα έχουμε σαφώς την οδική υποδομή για να το στηρίξουμε αυτό ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Σαφέστατα.
Στην Πατρών- Κορίνθου (+) πχ δεν πρέπει να υπάρχει όριο ταχύτητας για να ανέβει ο τζίρος των γραφείων τελετών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Αττική οδό π.χ άνετα πηγαίναμε 240, ούτε λακκούβες ούτε τίποτα. Μεσα στην πόλη τώρα είναι αλλιώς. Τώρα άμα ο άλλος με το Peugeot- Mazda- Fiat- Seat κτλ, θέλει να πάει 240 δική του η ευθύνη, αναμενόμενο είναι να μην έχει τα κρατήματα γι αυτές τις ταχύτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω ΓΙΑΤΙ να τρέξεις με 200? Πόσο χρόνο πια να εξοικονομήσεις, ξεκίνα πιο νωρίς στη χειρότερη. Απ' ότι φαίνεται όμως οι περισσότεροι γκρινιάζουν που τα όρια ταχύτητας είναι χαμηλά γιατί δε μπορούν να γκαζώσουν έτσι για πλάκα. Καλύτερα τα όρια ταχύτητας να είναι χαμηλότερα από όσο "αντέχει" το οδικό δίκτυο παρά υψωηλότερα για να ικανοποιήσουν τους γκαζάκηδες που δεν είχαν τα κότσια να γίνουν επαγγελματίες ραλίστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Δηλαδή σε όποιον αρέσει η ταχύτητα πρέπει να γίνει ραλίστας, τι βλακείες είναι αυτές που λες; Αμα έχεις το αυτοκίνητο και γουστάρεις εκτός πόλη πρέπει να μπορείς να πας όσο γουστάρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ή τουλάχιστον, τα αυτοκίνητα που δεν έχουν δεσίματα για 200+ να μην πηγαίνουν τόσο, απλό είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω ΓΙΑΤΙ να τρέξεις με 200? Πόσο χρόνο πια να εξοικονομήσεις, ξεκίνα πιο νωρίς στη χειρότερη. Απ' ότι φαίνεται όμως οι περισσότεροι γκρινιάζουν που τα όρια ταχύτητας είναι χαμηλά γιατί δε μπορούν να γκαζώσουν έτσι για πλάκα. Καλύτερα τα όρια ταχύτητας να είναι χαμηλότερα από όσο "αντέχει" το οδικό δίκτυο παρά υψωηλότερα για να ικανοποιήσουν τους γκαζάκηδες που δεν είχαν τα κότσια να γίνουν επαγγελματίες ραλίστες.

Δεν είπα με 200... Αν έχεις να κάνεις ένα Αθήνα Θεσσαλονίκη αναγκαστικά θα πηγαίνεις παραπάνω από 120 (έχει γίνει 130?), ξέρω γω 150-160...


Αττική οδό π.χ άνετα πηγαίναμε 240, ούτε λακκούβες ούτε τίποτα. Μεσα στην πόλη τώρα είναι αλλιώς. Τώρα άμα ο άλλος με το Peugeot- Mazda- Fiat- Seat κτλ, θέλει να πάει 240 δική του η ευθύνη, αναμενόμενο είναι να μην έχει τα κρατήματα γι αυτές τις ταχύτητες

Mε τι αμάξι ήσασταν?

Το mazda λάθως το συμπεριέλαβες μάλλον ανάμεσα σε fiat seat κτλ....

Τέσπα 240 και άνετα = μαλακια.. 240 και ανετα δεν υπάρχει... Και f430 να έχεις... και evo και scubi, και audi και ότι θέλεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ή τουλάχιστον, τα αυτοκίνητα που δεν έχουν δεσίματα για 200+ να μην πηγαίνουν τόσο, απλό είναι

Ασε ρε. Εδώ με το θωρηκτό του θείου μου την bmw750Li και μετά τα 180km κούναγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Ασε ρε. Εδώ με το θωρηκτό του θείου μου την bmw750Li και μετά τα 180km κούναγε.

Μόνο η bmw?

Είχα την χαρά να οδηγήσω evo 6, evo 9 (1st stage), impreza wrx sti, m3, a4 quatro, mazda 6 mps, και πολλάααα άλλα και 180 είναι το όριο που νιώθεις κάποια σχετική ασφάλεια... Από εκεί και πάνω μία ελάχιστη αλλαγή του αέρα σε στέλνει αδιάβαστο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
BMW 523i 2.500 κιβικά, 230 άλογα (με πείραγμα στον "εγκέφαλο" της μηχανής), 240 άνετα. Και κανένα mazda δεν πάει πάνω από 200 άνετα, συμπεριλαμβανομένου του RX-8 που το είχαμε και μάλιστα στην έκδοση cosmo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Εκτός από το αντι-σπιν που το έχει και το datsun, τι σύστηματα ευστάθειας έχει το mazda; Κάτι αντίστοιχο του DTC, DSC της BMW, ή συγκρίνεις τις αναρτήσεις-ζάντες- μηχανή, στήσιμο της BMW με οποιοδήποτε mazda;

Και το εργαλείο η 750 κούναγε λόγω ροπής, όχι λόγω πίεσης. Και το Range Rover ενός φίλου στα 120 που είχε ροπιάσει κούναγε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
εγω πειραζει που δεν καταλαβαινω γιατι καποιος πρεπει να πηγαινει με 230 πχ ?


και δεν ειμαι ασχετη απο οδηγηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Γιατί γουστάρει την ταχύτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top