Πεδία, κατευθύνσεις - επαγγέλματα & μαθήματα βαρύτητας

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Καλησπέρα. Γίνεται κάποιος να σπουδάσει βιολογία αν είναι απο θεωρητική κατεύθυνση, ή πρέπει οπωσδήποτε να είναι θετική(οπού θα έχει την βιολογία κατεύθυνσης;)
Σκέφτομαι του χρόνου να επιλέξω την βιολογία για μάθημα γενικής, αλλά δε ξέρω αν θα μπορώ να περάσω βιολογικό, λογω της κατεύθυνσης... Εχω ακούσει οτι αν επιλέξω την βιολογία για μάθημα γενικής, μου ανοίγει το 3ο πεδίο, οπου είναι και το βιολογικό, αλλά μου είπαν πως είναι περιορισμένες οι σχολές του 3ο πεδίου αν είμαι απο θεωρητική.


Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε κατεύθυνσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Eίναι ανάλογα τι θέλεις να στουδάσεις (πεδία) και ανάλογα τα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν και έχεις κλίση.
Δεν έχουν αρνητικά και θετικά. :)
Αν θέλεις μπορώ να σου γράψω τα πεδία και τα μαθήματα της κάθε κατεύθυνσης. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου πει τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε κατεύθυνσης;

Αν θες να ακούσεις θάψιμο για την θετική και συγκεκριμένα για την βιο κατ ,με μεγάλη μου χαρά να σε βοηθήσω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι πρέπει να διαλέξω κατεύθυνση με βάση τα μαθήματα ή βάση τις σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι πρέπει να διαλέξω κατεύθυνση με βάση τα μαθήματα ή βάση τις σχολές.

Με βάση την σχολή.Γιατί στα μαθηματα μπορείς να βελτιωθείς,η σχολή,όμως,πεδίο δεν αλλάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
The second one αλλά μην είσαι και τελείως off με τα αντίστοιχα μαθήματα της κατεύθυνσης !
@JaneWin Καλά αν δεν ξέρει να κάνει κάποιος ούτε αριθμητικές πράξεις σωστά , πώς θα ανταπεξέλθει στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Άμα δεν ήξερες αριθμητικές πράξεις,δεν θα είχες φτάσει στην Β λυκείου. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Άμα δεν ήξερες αριθμητικές πράξεις,δεν θα είχες φτάσει στην Β λυκείου. :look:
Παίρνεις όρκο ότι όλοι οι συμμαθητές σου ξέρουν απλές αριθμητικές πράξεις?
(Έχω συμμαθήτρια που δεν ξέρει να διαβάσει την ώρα στο αναλογικό ρολόι).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παίρνεις όρκο ότι όλοι οι συμμαθητές σου ξέρουν απλές αριθμητικές πράξεις?
(Έχω συμμαθήτρια που δεν ξέρει να διαβάσει την ώρα στο αναλογικό ρολόι).


Σωστά λέει ο Δίας!
@JaneWin : Καλά,τι έχουν δει τα ματάκια μου δεν λέγεται!So... :whistle:
--Τόσες κενές κόλλες στην Άλγεβρα Α και Β λυκείου και στα μαθηματικά του γυμνασίου!-- [απο πολλούς/ες σε πληροφορώ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karotenia

Δραστήριο μέλος

Η karotenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
τα μαθηματα ολα παλευονται.....αν προσπαθησεις κανενα δεν ειναι δυσκολο και μην ακους αυτα που λενε ολοι οτι οι πανελληνιες ειναι πολυ σημαντικες και μπλα μπλα μπλα.Απλες εξετασεις ειναι.Το σημαντικο σε αυτην την φαση ειναι να εχεις ενα στοχο δηλαδη να βρεις πρωτα την σχολη που θες να πας........οταν την βρεις σε διαβεβαιω οτι θα κανεις τα παντα για να τα καταφερεις ασχετα απο την κατευθυνση και τα μαθηματα......
ΠΡΩΤΑ ΔΙΑΛΛΕΓΟΥΜΕ ΣΧΟΛΗ!!!!!!!!!!!! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
συμφωνο απολυτα μαζι σου!
και εγω το ιδιο πιστευω παρολο που ατομα απο τον περιγυρο μου εχω διαφορετικη αποψη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mcdk

Νεοφερμένος

Ο Mcdk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Πηγαίνω 1η λυκείου και πρέπει να αποφασίσω σύντομα ποια κατεύθυνση θα ακολουθήσω...
Μάλλον για τεχνολογική το κόβω αφού θεωριτική θέλει πολύ διάβασμα κ παπαγαλία , θετική εξίσου διάβασμα ενώ τεχνολογική απ'όσο είδα τα μαθήματα δεν είναι και τόσο καταπιεστική.(ζόρισμα στα μαθήματα κατεύθυνσης)
Έχουμε και λέμε λοιπόν . . .
Μπορώ κάπου να βρω τι επαγγελματα υπαρχουν στο καθε πεδιο ?
Κ επισης απο ποια κατευθυνση περναω σε ποιο πεδιο?
Επιπλεον , θέλω να μάθω κάποια πράγματα γύρω από τις στρατιωτικές σχολές (πχ απο που και με ποσο θα περασω) και γενικοτερα οτι εχει να κανει σχεση με επαγγελματα (κρατικα να το πω) οπως αστυνομικος , πυροσβεστης ,λιμεναρχης κλπ...
Για αστυνομικος εχω ακουσει οτι πρεπει να εισαι ανω του 1.70 ή 1.75 ύψος αν δεν κάνω λάθος...
Υπάρχουν κ άλλα "τέτοια" κ για άλλα επαγγελματα που αφορουν πχ στρατιωτικες σχολες ?
Ευχαριστώ

Δημήτρης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
γτ εχουν ολοι την τεχνολογικη του πεταματου? δεν το καταλαβαινω....!αμα προτιμας να διαβαζεις αναπτυξη εφαρμογων αντι για χημεια οκ....αλλα εγω θα προτιμουσα 1000 φορες χημεια...τεσπα....
συνηθως μοιραζουν τα φροντιστηρια φυλλαδια με τα πεδια....εχε το νου σου του χρονου οταν θα τα μοιραζουν...του χρονου μολις αρχησει η χρονια...
https://gym-n-mylot.pel.sch.gr/epistpedia.htm
https://www.ypepth.gr/el_ec_category93.htm
αμα μπεις στο υπουργειο παιδειας θα τα βρεις...
παντως και εγω να σου πω την αληθεια εχω ακουσει οτι οι στρατιωτικες σχολες συνηθως θελουν υψος .κιλα....παντως κατι σχετικα με φυσικη κατασταση...
οι αστυνομικες νομιζω ειναι 5 πεδιο στο οποιο δυστυχως εχουν προσβαση ολες οι κατευθυνσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Κατά πόσο είναι αυτό εφικτό?
Είμαι θεωρητική και σκέφτομαι να περάσω λογοθεραπεία, που ειναι στο τρίτο πεδίο. Ξέρω ότι χάνεις μόρια, αλλά πόσα? Είναι ανάλογα με το πως έγραψες?
Και λογικά, μετράει ως βαρύτητας η βιολογία και η έκθεση, έτσι δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

DrVaggos

Νεοφερμένος

Ο DrVaggos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας.Είμαι τεχνολογική χωρίς ΑΟΘ,δηλαδή μπορώ να δηλώσω σχολές από 2ο και 4ο επιστημονικό πεδίο.Ενδιαφέρομαι για νηπιαγωγός,σχολή 1ου πεδίου.Η ερώτηση μου είναι η εξής:Μπορώ να μπω;Μάλλον από τα προηγούμενα,όχι.Αλλά π.χ. μπορείς να μπεις ΤΕΦΑ από παντού,μήπως ισχύει τίποτα τέτοιο και στους νηπιαγωγούς;Γιατί δεν νομίζω να χρειάζεται λογοτεχνία και ιστορία γι΄αυτή τη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Οι νηπιαγωγοί είναι και στο 2ο πεδίο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top