Πεδία, κατευθύνσεις - επαγγέλματα & μαθήματα βαρύτητας

Deluxe

Νεοφερμένος

Ο Deluxe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Σημείωση ΟΔ: Αυτό το thead αφορά συμβουλές και απορίες σχετικά με την συμπλήρωση του μηχανογραφικού. Για τυχόν απορίες που σχετίζονται για την επιλογή σχολής μπορείτε να ρωτάτε στο αντίστοιχο topic: Επιλογή Σχολής: Βοήθεια


Τωρα θα παω τριτη λυκειου και θελω να δηλωσω πρωτη επιλογη Αξιωματικες σχολες και δευτερη/τριτη επιλογη Αστυνομικες σχολες/Οικονομικα χωρις να ξερω ποιο θα βαλω δευτερο και ποιο τριτο. περυσι πηγα στην τεχνολογικη κατευθυνση και σε αυτη θα συνεχισω και φετος. θελω να μου πειτε απο ποιο επιστημονικο πεδιο ειναι πιο ευκολο για να περασει στην πρωτη επιλογη μου; εγω δηλωσα για extra μαθημα τις αρχες οικονομικης θεωριας, που εχει τον μεγαλυτερο συντελεστη αποδοσης στις πανελλαδικες. το εκανα αυτο επειδη ηθελα να περασω απο το 5ο πεδιο. μηπως εκανα καποιο λαθος; γιατι ετσι εγω θα δωσω εξι μαθηματα, ενω θα μπορουσα να δωσω μονο πεντε αν δεν το επελεγα. σκεφτηκα οτι στις αξιωματικε/αστυνομικες σχολες μπορω να περασω και απο καποια αλλα πεδια εκτος απο το 5ο. οποτε μπορω να δηλωσω αλλο πεδιο ( ποιο; ) και να γλυτωσω τις αρχες οικονομικης θεωριας. ο βαθμος αλλαζει απο πεδιο σε πεδιο ή παραμενει ο ιδιος; οι θεσεις εργασιας; οι περισσοτεροι δινουν αστυνομικες/αξιωματικες σχολες απο το 5ο πεδιο ή απο καποιο αλλο;επισης ολοι δινουν εκτο μαθημα ή οχι; πχ σχεδιο κτλ.. καποιο Link αν υπηρχε θα με βοηθουσε πολυ.


παρακαλω χρειαζομαι την βοηθεια σας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά, 6 μαθήματα δεν δίνετε όλοι τώρα και με το ΑΟΘ πάνε 7?? :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deluxe

Νεοφερμένος

Ο Deluxe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
παλια δεν εδιναν 7; ή εδιναν 9 μαθηματα; ας μα πει καπιιος που τελειωσε το λυκειο φετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Deluxe:
παλια δεν εδιναν 7; ή εδιναν 9 μαθηματα; ας μα πει καπιιος που τελειωσε το λυκειο φετος.
εγώ πάντως που τέλειωσα περσι έδωσα 9 μαθήματα χωρις κανένα επιπλέον. ΝΟμιζω τα έχεις μπλέξει λίγο φίλε μου... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Μέχρι και τη χρονιά που μας πέρασε δίναν 9. Από φέτος θα ισχύσει το καινούριο σύστημα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Yeap, και οι παλιοί και όλοι θα δώσουν 6 στις Πανελλήνιες 2005-2006
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deluxe

Νεοφερμένος

Ο Deluxe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
εγω ομως θα δωσω 7 για το 5ο πεδιο. ξερει κανεις αν για αστυνομικος μπορω να δωσω απο αλλο πεδιο και ν αμην χρειαστει να δωσω 7 μαθηματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rivaldo21

Νεοφερμένος

Ο rivaldo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Απο τεχνολογική και με μάθημα επιλογής τα μα8ηματικά στο 4 πεδίο μόνο δεν μπορεί να περάσει κάποιος?

Επίσης να ρωτήσω εάν οι σχολές μαθηματικών και φυσικής ειναι στο 4ο. (για ΑΕΙ μιλάω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία στο 2ο πεδίο είναι. Οπότε με μάθημα επιλογής τα μαθηματικά περνάς και στο 2ο




(ελπίζω να τα λέω σωστά, αν όχι διορθώστε με!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rivaldo21

Νεοφερμένος

Ο rivaldo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Επιδή δεν τα έχω καταλάβει... Απο Τεχνολογική και με μάθημα επιλογής μαθηματικά γενικής ποιά πεδία μπορώ να επιλέξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
https://gym-n-mylot.pel.sch.gr/epistpedia.htm

Με μάθημα επιλογής τα μαθηματικά, λογικά θα μπορείς και στο 4ο. Αλλά επειδή δε μπορώ να το πω με σιγουριά, αν ξέρει κανας άλλος ας το διευκρινήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,854 μηνύματα.
Επιδή δεν τα έχω καταλάβει... Απο Τεχνολογική και με μάθημα επιλογής μαθηματικά γενικής ποιά πεδία μπορώ να επιλέξω?
2o και 4ο :)

Αν πάρεις και την Οικονομία θα μπορείς να επιλέξεις και το 5ο.

ΟΜΩΣ στο τέλος που θα συμπληρώσεις το μηχανογραφικό έχεις δικαίωμα να δηλώσεις μόνο δύο πεδία.
Άρα αν πάρεις μαθηματικά γενικής θα μπορείς να δηλώσεις 2ο και 4ο.
Αν πάρεις ΚΑΙ την Οικονομία τότε θα μπορείς να δηλώσεις κάποιον από τους παρακάτω συνδυασμούς:
2ο και 4ο
2ο και 5ο
4ο και 5ο

:iagree:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rivaldo21

Νεοφερμένος

Ο rivaldo21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επίσης, αν αντί για μαθηματικά γενικής πάρεις Ιστορία, θα μπορείς να δηλώσεις και το πρώτο (αλλά φυσικά όχι το πέμπτο, μιας και δεν θα έχεις τα μαθηματικά γενικής).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_president

Νεοφερμένος

Η τατιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
μήπως μπορεί κάποιος να πει ενδεικτικά ποιά επαγγέλματα επιλέγουν ποια κατεύθηνση??? εγώ ας πούμε θέλω να κάνω διοίκηση επιχειρήσεων, ποιά κατεύθηνση πρέπει να διαλλέξω? από τους γνωστούς μου, άλλοι πήγαν θετική και άλλοι τεχνολογική, ποιά όμως είναι η πιο κατάλληλη? κι η κολλητή μου που θέλει να γίνει αστυνομικός τι κατεύθηνση πρέπει να διαλλέξει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mafiozos_16

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Φίλε μου μιας και εγώ είμαι 1η Λυκείου ακόμα δεν μπορώ να σου δώσω την σωστή απάντηση.Και εγώ την ίδια απορία έχω εδώ και μερικές μέρες,κανονικά θα έπρεπε να είχε προσέξει την εύλογη απορία αυτή των μαθητών το Υπουργείο Παιδείας και να έκανε μια άμεση ενημέρωση είτε μέσω των καθηγητών,είτε κάποιων φυλαδίων, είτε κάποιων dvd,με λεπτομερείς αναλύσεις των επαγγελμάτων και των κατευθύνσεων.Όμως όπως και να το κάνουμε είναι ένα ακόμα λάθος από τα πολλά του Υπουργείου Παιδείας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dexter08

Νεοφερμένος

Ο dexter08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
διοικηση επιχειρησεων οπως και αστυνομικος πας απο ολες τις κατευθυνσεις. τις σχολες που περνας θα τις κανεις στο μαθημα ΣΕΠ το οποιο διδασκεται στο δευτερο τετραμηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mafiozos_16

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Καλά τα ίδια μας έλεγαν και πέρυσι στην 3η Γυμνασίου για το ΣΕΠ και ότι θα μας βοηθήσει αρκετά αλλά ζήτημα να κάναμε 5 φορές μάθημα ΣΕΠ όλην την χρονιά και μην μου πείς ήτανε θέμα καθηγητή γιατί και σε όλα τα άλλα σχολεία που ρώτησα η απάντηση ήτανε μια από τα ίδια...Τώρα αν αλλάξει κάτι φέτος δεν ξέρω αλλά μάλλον και να αλλάξει δεν θα είναι αισθητή η διαφορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στο δικό μου σχολείο δε κάναμε ποτέ το μάθημα ΣΕΠ, αλλά προς το τέλος της Α λυκείου όποιος ήθελε έπαιρνε μέρος σε ένα τεστ επαγγελματίκού προσανατολισμού, που βασικά έδειχνε ποιες ικανότητες είναι πιο ανεπτυγμένες, στοιχεία του χαρακτήρα κτλ.

Γενικά, από Θετική & Τεχνολογική μπορείς να πάς σε σχολές 2ου (θετικές), 3ου (υγείας -μόνο Θετική) και 4ου(τεχνολογικές -έχει κάποιες κοινές με 2ο-) πεδίου.
Από θεωρητική πας σε σχολές του 1ου πεδίου.
ΑΛΛΑ, υπάρχει η δυνατότητα να πάς από θετική/τεχνολογική σε σχολές 1ου πεδίου αν επιλέξεις ως μάθημα Γ.Π να δώσεις Ιστορία, από τεχνολογική σε σχολές υγείας με τη βιολογία Γ.Π και από θεωρητική σε σχολές υγείας/θετικές με βιολογία και μαθηματικά αντίστοιχα. Όμως αν γίνει έτσι το άριστα δεν είναι το 20 αλλά πιο χαμηλά, λεπτομέρειες γι'αυτό δε γνωρίζω.

Τέλος, όπως ειπώθηκε παραπάνω, σε σχολές οικονομικών/διοίκησης/μουσικής κτλ μπορείς να πας από οποιοδήποτε πεδίο, και συγκεκριμένα για τα οικονομικά θα πρέπει να επιλέξεις να δώσεις Α.Ο.Θ και μαθηματικά Γ.Π.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kavazis

Νεοφερμένος

Ο kavazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Διοικηση επιχειρησεων κανουν στη Γ τεχνολογικη ως αυτονομο μαθημα.Οποτε δινεται καποιο υποβαθρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top