Παχυσαρκία

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι βασικά ο περιορισμός των διαφημίσεων οδήγησε στο κάπνισμα να σταματήσει να είναι κουλ και επομένως οι νέες γεννιές το κάνουν πολύ λιγότερο. Αν γίνει το ίδιο με τη ζάχαρη, τότε θα μειωθεί η κατανάλωση της. Είναι χαζό να αφήνουμε τον κάθε ζαχαρέμπορα να διαφημίζει σε παιδιά.


Το πρόβλημα είναι αν αντέχει η κοινωνία να περιμένει 60 χρόνια για να δει μείωση στην κατανάλωση ζάχαρης όταν τα ποσοστά είναι ήδη τόσο τραγικά και όπως είπα οι συνέπειες πολύ χειρότερες του καπνίσματος. Κανείς δεν έχει πρόβλημα με το τσιγάρο πριν τα 40 και κάπνιζε από νήπιο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πρόβλημα είναι αν αντέχει η κοινωνία να περιμένει 60 χρόνια για να δει μείωση στην κατανάλωση ζάχαρης όταν τα ποσοστά είναι ήδη τόσο τραγικά και όπως είπα οι συνέπειες πολύ χειρότερες του καπνίσματος. Κανείς δεν έχει πρόβλημα με το τσιγάρο πριν τα 40 και κάπνιζε από νήπιο.
Πλέον η διατροφή έχει και πολιτική διάσταση, με τους αριστερούς να προτείνουν χορτοφαγισμό, κάτι που όπως φαντάζομαι ξέρεις είναι πολύ ανθιυγεινό, και τη καινούρια δεξιά να προτείνει μπριζολίδια-λαχανικά-αυγά. Δε μπορούμε δλδ να έχουμε σε κάποια πράγματα νηφάλια αντιμετώπιση από τον ακαδημαικό τομέα. Απόδειξη η έρευνα που <<συσχέτισε>> την κατανάλωση κόκκινου κρέατος με υψηλότερες πιθανότητες καρκίνου του παχέος εντέρου και που ακόμα και στην ΕΛλάδα αν ρωτήσεις, γιατροί την πήραν στα σοβαρά, ενώ απορρίπτεται στο 5λεπτο(δεν γίνεται διαχωρισμός μεταξύ ποιότητας του κρέατος, λες και είναι το ίδιο ο αμερικάνος που τρώει κάθε μέρα κρέας στα μακντόναλντς μ' αυτόν που τρώει βιολογικό).

Με άλλα λόγια, το μέλλον της διατροφικής κουλτούρας είναι σε μεγάλο βαθμό επερχόμενο της πολιτικής κουλτούρας και αυτή πάει κατά διαόλου.
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ναι η λύση προφανώς δεν είναι τόσο απλή όσο το να βγεις αύριο και να πεις απαγορεύονται όλα. Αυτός θα πρέπει να είναι ο μακροπρόθεσμος στόχος. Το πως θα γίνει δε θα καθοριστεί από εμένα ή από εσένα αλλά από τα άτομα που είναι αρμόδια. Μπορείς να δώσεις ξέρω εγώ μια δεκαετία προθεσμία προς συμμόρφωση μέχρι να εφαρμοστεί ο νόμος ώστε να προσαρμοστεί η βιομηχανία και άλλα παρόμοια μέτρα, αλλά η τωρινή κατάσταση δείχνει πως αυτό το πράγμα δεν πρόκειται να σταματήσει χωρίς κρατική επιβολή, πολύ απλά επειδή κάποιοι βγάζουν τεράστια κέρδη από αυτό και επειδή είναι τόσο εθιστικό.

Πάρε για παράδειγμα τα τσιγάρα. Έχουμε φτάσει στο σημείο να τυπώνουμε μαύρους πνεύμονες πάνω στις ίδιες τις συσκευασίες και παρόλα αυτά το ένα τρίτο καπνίζει. Και το τσιγάρο δεν είναι καν όσο γαμισέτα είναι η υπερκατανάλωση ζάχαρης στα παιδιά.
Φαντάσου να είσαι 15 χρονών, να είσαι 150 κιλά, η ανάπτυξη σου να έχει σταματήσει πρόωρα γιατί είσαι γεμάτος οιστρογόνα από το λίπος, να έχεις βυζιά που δεν θα φύγουν ποτέ χωρίς επέμβαση, διαβητικός, αποκλεισμένος κοινωνικά από συνομήλικους, με ένα κάρο ψυχολογικά ως εκ τούτου κτλ κτλ. Και όλα αυτά επειδή ξέρω εγώ είχες την ατυχία να γεννηθείς σε μια κοινωνία που η ζάχαρη είναι παντού και από μικρός έμαθες να τρως μαλακίες γιατί οι γονείς σου είναι οι μέσοι Αμερικάνοι που τρώνε McDonalts και Mountain Dew. Καλύτερα να κάπνισες 3 πακέτα δηλαδή, θα είχες μόνο τσιγαρόβηχα και βραχνάδα τα οποία θα φεύγανε όταν σταματούσες. Και δυστυχώς αυτά τα παιδιά είναι πάρα πάρα πολλά σήμερα.



Ομολογώ ότι μετά από ένα σημείο δε διάβασα τις απαντήσεις γιατί επαναλάμβανες τα ίδια, αλλά εγώ θέλω να σου κάνω μια ερώτηση.
Να φανταστώ εσύ δεν έχεις φάει ποτέ στη ζωή σου ζάχαρη και λες "Ωραία, τώρα χαίρω άκρας υγείας";


Επίσης, το "καλύτερα να κάπνιζε 3 πακέτα τσιγάρα" δε θα μπορούσε να είναι πιο άτοπο παράδειγμα. Εάν κάπνιζε τόσο πολύ και από τόσο μικρή ηλικία, δε θα είχε μόνο τσιγαρόβηχα, αλλά πολύ πιθανόν και καρκίνο, ή καρδιαγγειακές παθήσεις, καταστρέφονται οι πνεύμονες... ακόμα μπορεί να επέλθει και θάνατος. Ακόμα και αν σταματούσε, στη καλύτερη να ανέβαζε το προσδόκιμο ζωής του μερικά χρόνια. Αλλά πάλι, θα υπέφερε με πολλά προβλήματα στην υγεία του. Η ζάχαρη, από την άλλη, σε φυσιολογικές ποσότητες δεν σου προκαλεί κάτι από τα παραπάνω. Δεν αναφέρομαι προφανώς στον μέσο Αμερικανό που λες, ούτε στον οποιοδήποτε που τρώει 10 τούρτες την ημέρα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που λες δεν ισχυεί καθόλου, η ζάχαρη στα φρούτα επεξεργάζεται τελείως διαφορετικά από τη ζάχαρη σκέτη, στο χυμό τους ή σε μια σοκολάτα. Ξέρεις ένα μύλο έχει ~40γρ ζάχαρη, ενώ μια σοκολάτα λάκτα 55. Δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ άνετα τρώω 2 μύλα και 2 αχλάδια μαζί. Τα φρούτα απορροφούνται πιο αργά και δεν ανεβάζουν το ζάχαρο. Ούτε ευθύνονται για παχυσαρκία. Δεν εννοώ πως είναι ακίνδυνα και τόσο αξιόπιστα όσο τα λαχανικά, αλλά γενικά για τους περισσότερους ανθρώπους η φρουκτόζη στα ολόκληρα φρούτα και τα σμούθυ(όχι χυμούς) δεν αποτελεί κάτι ανησυχητικό.





Το βίντεο αναφέρεται σε διαβητικούς/χοντρούς, για να προλάβω τα διάφορα ανεγκέφαλα σχόλια.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να φανταστώ εσύ δεν έχεις φάει ποτέ στη ζωή σου ζάχαρη και λες "Ωραία, τώρα χαίρω άκρας υγείας";

Πρόβλημα αποκτάς όταν τρως συνέχεια ζάχαρη και όχι μια φορά στο τόσο που δεν παθαίνεις τίποτα. Η ζάχαρη είναι άκρως εξαρτησιογόνα και γι' αυτό πάρα πολλοί άνθρωποι έχουν εξάρτηση στη ζάχαρη και τη καταναλώνουν καθημερινά.
Επίσης, το "καλύτερα να κάπνιζε 3 πακέτα τσιγάρα" δε θα μπορούσε να είναι πιο άτοπο παράδειγμα. Εάν κάπνιζε τόσο πολύ και από τόσο μικρή ηλικία, δε θα είχε μόνο τσιγαρόβηχα, αλλά πολύ πιθανόν και καρκίνο, ή καρδιαγγειακές παθήσεις,
Στατιστικά, καλύτερα αυτό παρά να χλαπάκιαζε σοκολάτες πάντως.
Η ζάχαρη, από την άλλη, σε φυσιολογικές ποσότητες δεν σου προκαλεί κάτι από τα παραπάνω.

Γουοτ; Ξέρεις πόσοι άνθρωποι ξεπερνούν τις φυσιολογικές ποσότητες;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να φανταστώ εσύ δεν έχεις φάει ποτέ στη ζωή σου ζάχαρη και λες "Ωραία, τώρα χαίρω άκρας υγείας";.

-Το Χ μας κάνει κακό και έχει γίνει επιδημία.


- Α να φανταστώ εσύ δεν έχεις φάει ποτέ το Χ ε?
:whatever:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


Ναι μια τύπισσα που πουλάει πράγματα στο γιουτιούμπ λέει πως τα φρούτα κάνουν κακό στην υγεία και φοράει τη λευκή ρόμπα για να το παίξει γιατρός. Οι περισσότερες έρευνες σαφέστατα τέθονται υπέρ της κατανάλωσης φρούτων, ενώ τα φρούτα τρωγόντουσαν και πριν το 1980 προφανώς.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πλέον η διατροφή έχει και πολιτική διάσταση, με τους αριστερούς να προτείνουν χορτοφαγισμό, κάτι που όπως φαντάζομαι ξέρεις είναι πολύ ανθιυγεινό, και τη καινούρια δεξιά να προτείνει μπριζολίδια-λαχανικά-αυγά. Δε μπορούμε δλδ να έχουμε σε κάποια πράγματα νηφάλια αντιμετώπιση από τον ακαδημαικό τομέα. Απόδειξη η έρευνα που <<συσχέτισε>> την κατανάλωση κόκκινου κρέατος με υψηλότερες πιθανότητες καρκίνου του παχέος εντέρου και που ακόμα και στην ΕΛλάδα αν ρωτήσεις, γιατροί την πήραν στα σοβαρά, ενώ απορρίπτεται στο 5λεπτο(δεν γίνεται διαχωρισμός μεταξύ ποιότητας του κρέατος, λες και είναι το ίδιο ο αμερικάνος που τρώει κάθε μέρα κρέας στα μακντόναλντς μ' αυτόν που τρώει βιολογικό).

Με άλλα λόγια, το μέλλον της διατροφικής κουλτούρας είναι σε μεγάλο βαθμό επερχόμενο της πολιτικής κουλτούρας και αυτή πάει κατά διαόλου.


Η σωστή διατροφή είναι διαφορετική για τον κάθε άνθρωπο, λόγο γονιδίων, ιστορικού και στόχων. Με veganism δεν έχω ιδέα τι παίζει αλλά υποψιάζομαι προβλήματα με ινσουλίνη λόγο όλων των υδατανθράκων αυτών. Είναι πολλά που δε γνωρίζουμε ακόμη για το nutrition και πάρα πολλές mainstream ιατρικές συμβουλές είναι λάθος.



Ναι μια τύπισσα που πουλάει πράγματα στο γιουτιούμπ λέει πως τα φρούτα κάνουν κακό στην υγεία και φοράει τη λευκή ρόμπα για να το παίξει γιατρός. Οι περισσότερες έρευνες σαφέστατα τέθονται υπέρ της κατανάλωσης φρούτων, ενώ τα φρούτα τρωγόντουσαν και πριν το 1980 προφανώς.


Δεν την παρέθεσα ως κανένα αξιόπιστο άτομο, απλά τα λέει περιληπτικά. Δεν τον Peter Attia αν θες κάτι αξιόπιστο.


Η φρουκτόζη την ίδια απόκριση προκαλεί στον οργανισμό απλά κανένας δεν εθίζεται στα φρούτα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ότι τα πράγματα δεν μπορούν να μείνουν έτσι, είναι αυτονόητο. Όταν ακόμα και οι healthy επιλογές που προμοτάρονται στην τηλεόραση, βλέπε δημητριακά, έχουν το λιγότερο 10-15 g ζάχαρη στα 100, τότε κάτι δεν πάει σωστά. Όταν η ημερήσια προτεινόμενη ποσότητα είναι στο περίπου, αν θυμάμαι καλά στα 35 και μια απλή σοκοφρέτα έχει πάνω από 20 αυτό κάτι δείχνει.
Όταν η ζάχαρη υπάρχει σε κάθε τρόφιμο, από σάλτσες που βάζεις στα μακαρόνια (5g/100), μέχρι στα ίδια τα μακαρόνια, το ψωμί, τότε αυτό κάτι σημαίνει. Μπορεί να αποφεύγεις τις σοκολάτες και τα γλυκά και να ξεπερνάς ή έστω να πλησιάζεις το όριο των 35 (για ενήλικα άντρα πρέπει να είναι btw) για πλάκα.

Σκέψου, να τρως δημητριακά το πρωί, έστω ένα μπολάκι, μια φέτα με μέλι ή μαρμελάδα (που προμοτάρονται, λανθασμένα ως υγιεινά), μια κοφτή ζάχαρη στον καφέ και όλα τα έξτρα που υπάρχουν σε ψωμιά, σάλτσες, ζυμαρικά, φυστικοβούτυρα κ.λ.π. πόσο για πλάκα ξεπερνάς τα 35g. Και δεν έβαλα ότι τρως σοκολάτες, βάζεις 2 κουταλιές στον καφέ και άλλα τέτοια.

Η ζάχαρη είναι εθιστική. Και προμοτάρεται, έμμεσα, ασύστολα. Ξέρουμε και ξέρουν ότι κάνει κακό. Ξέρουμε και ξέρουν ότι παίζει σημαντικό ρόλο στην παχυσαρκία. Αλλά τι παίρνουμε? Διαφημίσεις κόκα κόλας, υγιεινού ice tea (τίγκα στη ζάχαρη), amita, παγωτά, σοκολάτες, "υγιεινά" δημητριακά και η λίστα δεν τελειώνει. Και πολλά παίζονται, ή παίζονταν, καιρό έχω να δω, το πρωί που είχε παιδικά στις διαφημίσεις. Αυτά δεν είναι τυχαία.

Αυτά τα προιόντα, είναι για τους περισσότερους (σίγουρα για μένα, I love sugar lol) πάρα πολύ απολαυστικά και εύκολο να τα αγοράσεις. Και ένα παιδί δεν έχει το μυαλό να παίρνει σωστές αποφάσεις. Και οι γονείς δεν μπορούν να ελέγχουν συνέχεια το παιδί, ούτε είναι πιθανό να ξέρουν ότι στη κόκκινη σάλτσα που παίρνουν από το σούπερ έχει 5g/100 ζάχαρη.

Η ζάχαρη είναι θάνατος, αλλά απολαυστικός. Εγώ προσπαθώ να την περιορίζω όσο μπορώ, γιατί μπορώ να τα φάω όλα. Π.χ. σοκολάτες ή μπισκότα με σοκολάτα, easy. Ολόκληρο κουτί με δημητριακά με 1+ λίτρο γάλα, easy peasy. Ολόκληρο κουτί με σιροπιαστά, the same... Οπότε απλά έχω cheat days, όπου τρώω γλυκά, έτσι έχω το optimal balance. Ή αν το παρακάνω για μερικές μέρες, τότε μετά ακολουθεί fasting και έξτρα προσοχή, ώστε να μην μπουν κιλά και πάνε τζάμπα τα gains (jk).


Οπότε σίγουρα το πρώτο βήμα είναι να σταματήσει η αλόγιστη διαφήμιση και τα ψέματα περί υγιεινών επιλογών που μόνο υγιεινές δεν είναι. Ή αν διαφημίζουν, να λένε και τι προκαλούν.
"Λάκτα, ο έρωτας της καρδιάς μας."
και μετά να ακολουθεί μήνυμα "Μία λάκτα ξεπερνάει το προτεινόμενο όριο ζάχαρης κατά 200%. Οι γιατροί προτείνουν μια μικρή μπάρα από τη λάκτα για να μην πιάνεις 2 θέσεις στο αεροπλάνο και πεθάνεις νέος"
 
Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τα φρούτα ως επί το πλείστον είναι θα λεγα η μοναγική πηγή ζάχαρης (γλυκόζης/φρουκτόζης) που δεν σε εκθέτει σε κανένα κίνδυνο ίσα ίσα έχει αποδειχθεί πως βοηθά στο αδυνάτισμα. Είναι γνωστό διατροφικό παράδοξο που πολλοί αποδίδουν στο ότι στα φρούτα λόγω νερού και μπόλικων φυτικών ινών η ζάχαρη απορροφάται πολύ αργά.

βέβαια πάντα υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις πχ αν πλακωθείς στις γινομένες μπανάνες που έχουν τον κώλο τους από ζάχαρη συγκριτικά με άλλα φρούτα ίσως σε χτυπήσει.
 

Serotonin

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Πρόβλημα αποκτάς όταν τρως συνέχεια ζάχαρη και όχι μια φορά στο τόσο που δεν παθαίνεις τίποτα. Η ζάχαρη είναι άκρως εξαρτησιογόνα και γι' αυτό πάρα πολλοί άνθρωποι έχουν εξάρτηση στη ζάχαρη και τη καταναλώνουν καθημερινά.

Στατιστικά, καλύτερα αυτό παρά να χλαπάκιαζε σοκολάτες πάντως.


Γουοτ; Ξέρεις πόσοι άνθρωποι ξεπερνούν τις φυσιολογικές ποσότητες;

-Το Χ μας κάνει κακό και έχει γίνει επιδημία.


- Α να φανταστώ εσύ δεν έχεις φάει ποτέ το Χ ε?
:whatever:


Προφανώς και το πρόβλημα αποκτάται όταν καταναλώνεις ζάχαρη σε υπερβολική ποσότητα. Ευχαριστώ που επιβεβαιώνεις τα λεγόμενά μου, ακόμα και αν έπειτα φάσκεις και αντιφάσκεις.
Λες στατιστικά, αλλά δεν βλέπω πουθενά στατιστικά στοιχεία. Και εκτός αυτού, το "καλύτερα" που το στηρίζεις; Προσωπική σου άποψη;
Και ξέρεις πόσοι άνθρωποι είναι εθισμένοι στο τσιγάρο και πεθαίνουν από αυτό ετησίως;


Συνηθισμένη τακτική όταν κάποιος δεν έχει να απαντήσει να απαντάει με ερώτηση ή να γίνεται είρωνας. Εσύ τα κατόρθωσες και τα δύο. Απλά να θυμίσω ότι καλό είναι να κρατάμε επίπεδο, όσο και αν μπορούμε, σε ένα φόρουμ που είναι ΚΑΙ μαθητικό :) Ευχαριστώ.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συνηθισμένη τακτική όταν κάποιος δεν έχει να απαντήσει να απαντάει με ερώτηση ή να γίνεται είρωνας. Εσύ τα κατόρθωσες και τα δύο.

Ευχαριστώ, ήταν αποτέλεσμα εκούσιας προσπάθειας.
 

Άνιελ

Νεοφερμένος

Ο Άνιελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εγώ σαν παιδί μ΄αρέσει η ζάχαρη αλλά προσπαθώ να μην τρώω πολύ.
 

Στέφανος-Ιάσωνας

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος-Ιάσωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Ο καφές γιατί κάνει κακό; Δεν θα πιείς καφέ στις 12 τα μεσάνυχτα...
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ο καφές γιατί κάνει κακό; Δεν θα πιείς καφέ στις 12 τα μεσάνυχτα...
Αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι στη δημοσίευση του Στέφανου Ιάσωνα για τον καφέ. Εντάσσεται σε μια από τις κατηγορίες ναρκωτικών και αυτός (καφεΐνη) καθώς μεταξύ άλλων προκαλεί εθισμό, με ο,τι συνεπάγεται αυτό. Όταν καταναλώνεται σε μεγάλες ποσότητες.

Τα φρούτα με μέτρο και αυτά πρέπει να καταναλώνονται. Αν αρχίσεις και τρως ένα τσαμπί μπανανες κάθε μέρα, δεν θα ήταν παράλογο αν εμφανιζες κανένα μικρό προβληματάκι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Οτιδήποτε καταναλώνεται σε μεγάλες ποσότητες είναι βλαβερό. Ακόμα και το νεράκι. Βασικά εγώ αντί για καφέ προτιμώ το κακάο.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η μόνη διαφορά είναι ότι πολύ εύκολα ξεπερνάς στις παραπανω περιπτώσεις (καφεινη/ζάχαρη κλπ) το επιτρεπτό όριο, ενώ υπερβολικά σπάνια στην περίπτωση του νερού/φρούτων. Επομένως, είναι σπάνιο να σου προκαλέσουν βλάβη τα συγκεκριμένα.
 

blanc

Νεοφερμένος

Η blanc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγώ σαν παιδί μ΄αρέσει η ζάχαρη αλλά προσπαθώ να μην τρώω πολύ.
Μπορείς να χρησιμοποιείς υποκατάστατα ζάχαρης όπως στέβια που δεν βλαπτουν τον οργανισμό

Οτιδήποτε καταναλώνεται σε μεγάλες ποσότητες είναι βλαβερό. Ακόμα και το νεράκι. Βασικά εγώ αντί για καφέ προτιμώ το κακάο.
Στη σχολή μου πίνουν συνέχεια κακάο με νερό και μέλι και είναι πολύ υγιεινο. Βέβαια εμενα δεν μου αρεσε καθολου
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
κακάο με μέλι; ξερνάω... :sick: καλά εδώ στο χωριό μου τρώγανε καρπούζι με τυρί φέτα πρόβεια και πάλι ένιωθα αμήχανος :dizzy2:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top