Παρανόηση εννοιών: επίδοση, αξία, πρόοδος

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Lol, εδώ λέει ότι οι Θεραπευτές είναι το 1% του πλυθησμού!
Healers are found in only 1 percent of the general population, although, at times, their idealism leaves them feeling even more isolated from the rest of humanity.

Και οι ιδεαλιστές γενικώς, το 8-10%!
Idealists do not abound, being as few as 8% and nor more than 10% of the population.

Τα ποσοστά αυτά είναι βασισμένα σε έρευνες του Keirsey, αλλά αφορούν περισσότερο την αμερικανική κοινωνία. Προσωπικά έρευνες δεν έχω κανει, πιστεύω όμως οτι στις ΗΠΑ υπεραντιπροσωπεύονται οι ΦΥΛΑΚΕΣ (GUARDIANS) και οι ΤΕΧΝΙΤΕΣ (ARTISANS). Και σε οσους εχω δωσει το τεστ βγαζουν σπανιους συνδυασμους περισσοτερο απο οσο προβλεπει ο Keirsey.
Εκτιμώ οτι στην ελληνικη κοινωνια οι ιδεαλιστες ειναι περισσοτεροι, οπως και οι ορθολογιστες. (Βέβαια, οι ιδεαλιστές και οι ορθολογιστες μαλλον ειναι και πιο πιθανο να ενδιαφερθούν να κανουν το τεστ).
Healer ... Φανταστικη - ταιριαζεις πολυ με ΕΝΤΡ, ΕΝFP, ENFJ ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι τεχνιτες στις ΗΠΑ ειναι σιγουρα πολυ περισσοτεροι μιας και το αγγλοσαξονικο εκπαιδευτικο συστημα επικεντρωνεται πολυ στον τομεα art & crafts και συνηθως η προχωρημενη επιστημη επικεντρωνεται μονο στη μειοψηφια των μαθητων που προοριζονται για καριερα ως επιστημονες της υπερδυναμης. Επισης η παραδοση της χωρας στις εφευρεσεις παιζει πολυ μεγαλο ρολο.
Οι "στρατηγοι" τι ποσοστο αντιπροσωπευουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Χμ; Oι "Στρατάρχες" (σωστοτερη μεταφραση), λεει οτι ειναι το 1-2% του πληθυσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μειοψηφια κι εμεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στο θέμα μας ίσως;


Αν ο άλλος γεννήθηκε σκράπας και μέσα από σκληρή προσπάθεια και κόπο καταφέρει να γίνει κάτι στο μέλλον... μαγκιά του!
Είναι όμως η εξαίρεση
Πώς ορίζεις τον "σκράπα"; :)
Αν είναι βάση του ελέγχου στο σχολείο του, βάση της προσοχής του στο μάθημα και του χρόνου που αφιερώνει στο διάβασμα, τότε δεν ισχύει κατ' ανάγκην.

Μπορεί άνετα ένα άτομο να μην πιάνει τα του σχολείου, αλλά να έχει το μυαλό να αντιμετωπίσει τη ζωή εκεί έξω, κάτι που όπως θα μάθεις κάποια στιγμή διαφέρει πολύ από τον ροζ, ειδυλλιακό κόσμο του σχολείου.

Bill Gates για παράδειγμα... δεν έχει καν πτυχίο, αν θυμάμαι καλά.
Κι υπάρχουν κάμποσα παραδείγματα, που σημαίνει ότι μόνο εξαίρεση δεν είναι.


Υπάρχει και η αντίθετη όχθη.

Αυτοί που γεννιούνται με υψηλότερο δείκτη ευφυίας και αυτοί έπειτα από κάποια προσπάθεια περνάνε κάπου. Αυτό γίνεται στην πλειοψηφία.
Μετά τις πανελλήνιες ίσως και ν' αλλάξεις γνώμη. Αυτό στο λέω εντελώς φιλικά. Πρώτα απ' όλα, οι βαθμοί του Γυμνασίου είναι λίγο ό,τι να 'ναι. Το επίπεδο του Λυκείου διαφέρει σημαντικά.

Δεύτερον, ο ανταγωνισμός στις Πανελλήνιες είναι πολύ μεγάλος και δεν πιάνουν όλοι πρώτη επιλογή. Περνάνε κάπου, αλλά ίσως όχι εκεί που ήθελαν.

Τρίτον το ότι περνάς κάπου δεν σημαίνει ότι τελείωσαν τα βάσανά σου. Υπάρχει η άποψη ότι μετά τις πανελλήνιες τα πράγματα είναι χαλαρά πλέον.
Κάθε σχολή - ανάλογα και με το αντικείμενό της - έχει τρέξιμο. Οι πανελλήνιες δεν 'ναι τίποτα...

Τέλος, κι ελπίζω να το θυμηθείς όταν κάπου στραβοπατήσεις - που το απεύχομαι, αλλά μαθηματικά θα γίνει κι αυτό - ....... never underestimate your opponents. :iagree:

Ελπίζω να μην σε βρει αυτό στις Πανελλήνιες.



Υπάρχουν όμως και παιδιά, που γεννιούνται με υψηλότερο δείκτη ευφυίας και χαραμίζονται.
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: Συγχωριανός μου πήρε στις πανελλήνιες 19.5 μέσο όρο, πέρασε στην Ιατρική Αθηνών, αλλά δεν πήγε και έγινε φούρναρης, σαν τον πατέρα του! Έπειτα από δική του απόφαση!
Αυτόν τον συχωριανό σου τον εκτιμώ πολύ παραπάνω από άτομα πχ που θέλουν ΣΕΜΦΕ, βγάζουν περισσότερα μόρια στις πανελλήνιες και βάζουν ΗΜΜΥ γιατί έχει υψηλότερη βάση. Ή μπαίνουν σε σχολή με κριτήριο τι θέλουν οι δικοί τους.

Αυτός είναι ο πραγματικός μάγκας κατ' εμέ. :iagree:
Αν συνέχιζε τις σπουδές του μπορεί να τα έβγαζε πιο εύκολα πέρα, δεν αντιλέγω. Αλλά δεν θα έκανε κάτι που του άρεσε.
Όπως επίσης μπορεί και να τον έτρωγε η ανεργία.... ή να μην την έβγαζε τη σχολή.

Τέλος, πώς ορίζεις το "χαραμίζεται";







Αυτά... φιλικά πάντα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Στο θέμα μας ίσως;



Πώς ορίζεις τον "σκράπα"; :)
Αν είναι βάση του ελέγχου στο σχολείο του, βάση της προσοχής του στο μάθημα και του χρόνου που αφιερώνει στο διάβασμα, τότε δεν ισχύει κατ' ανάγκην.

Μπορεί άνετα ένα άτομο να μην πιάνει τα του σχολείου, αλλά να έχει το μυαλό να αντιμετωπίσει τη ζωή εκεί έξω, κάτι που όπως θα μάθεις κάποια στιγμή διαφέρει πολύ από τον ροζ, ειδυλλιακό κόσμο του σχολείου.

Bill Gates για παράδειγμα... δεν έχει καν πτυχίο, αν θυμάμαι καλά.
Κι υπάρχουν κάμποσα παραδείγματα, που σημαίνει ότι μόνο εξαίρεση δεν είναι.



Μετά τις πανελλήνιες ίσως και ν' αλλάξεις γνώμη. Αυτό στο λέω εντελώς φιλικά. Πρώτα απ' όλα, οι βαθμοί του Γυμνασίου είναι λίγο ό,τι να 'ναι. Το επίπεδο του Λυκείου διαφέρει σημαντικά.

Δεύτερον, ο ανταγωνισμός στις Πανελλήνιες είναι πολύ μεγάλος και δεν πιάνουν όλοι πρώτη επιλογή. Περνάνε κάπου, αλλά ίσως όχι εκεί που ήθελαν.

Τρίτον το ότι περνάς κάπου δεν σημαίνει ότι τελείωσαν τα βάσανά σου. Υπάρχει η άποψη ότι μετά τις πανελλήνιες τα πράγματα είναι χαλαρά πλέον.
Κάθε σχολή - ανάλογα και με το αντικείμενό της - έχει τρέξιμο. Οι πανελλήνιες δεν 'ναι τίποτα...

Τέλος, κι ελπίζω να το θυμηθείς όταν κάπου στραβοπατήσεις - που το απεύχομαι, αλλά μαθηματικά θα γίνει κι αυτό - ....... never underestimate your opponents. :iagree:

Ελπίζω να μην σε βρει αυτό στις Πανελλήνιες.




Αυτόν τον συχωριανό σου τον εκτιμώ πολύ παραπάνω από άτομα πχ που θέλουν ΣΕΜΦΕ, βγάζουν περισσότερα μόρια στις πανελλήνιες και βάζουν ΗΜΜΥ γιατί έχει υψηλότερη βάση. Ή μπαίνουν σε σχολή με κριτήριο τι θέλουν οι δικοί τους.

Αυτός είναι ο πραγματικός μάγκας κατ' εμέ. :iagree:
Αν συνέχιζε τις σπουδές του μπορεί να τα έβγαζε πιο εύκολα πέρα, δεν αντιλέγω. Αλλά δεν θα έκανε κάτι που του άρεσε.
Όπως επίσης μπορεί και να τον έτρωγε η ανεργία.... ή να μην την έβγαζε τη σχολή.

Τέλος, πώς ορίζεις το "χαραμίζεται";







Αυτά... φιλικά πάντα. :)

1) Και εγώ φιλικά θα σου απαντήσω... και έχω κι έναν λόγο παραπάνω γιατί είσαι Ολυμπιακάρας :P




2) Τον σκράπα τον ορίζω σύμφωνα με τα κριτήρια που έδωσες και ένα παραπάνω. Την όρεξη για μάθηση. Πχ. Έχω έναν πολύ καλό φίλο, ο οποίος προσπαθεί, έχει όρεξη, είναι συνεπέστατος αλλά δεν τα πολυκαταφέρνει με τους βαθμούς. Σε πληροφορώ ότι όχι απλά δεν τον θεωρώ κατώτερο, αλλά και τον βοηθάω, τον ενθαρρύνω και μπορεί να του σφυρίξω και τίποτα σε κανά διαγώνισμα... :P

3) Το χαραμίζεται το είπα γιατί είναι πανέξυπνος και ευφυέστατος αλλά θα γίνει "ο φούρναρης του χωριού" τη στιγμή που θα μπορούσε να γίνει γιατρός και -που ξέρεις- μάλιστα πολύ καλός!:) (κι εγώ όχι απλά τον θεωρώ μάγκα, του βγάζω και το καπέλο!)


Να σε ρωτήσω κι εγώ κάτι... τι εννοείς με τον όρο "στραβοπάτημα"? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στο θέμα μας ίσως;



Πώς ορίζεις τον "σκράπα"; :)
Αν είναι βάση του ελέγχου στο σχολείο του, βάση της προσοχής του στο μάθημα και του χρόνου που αφιερώνει στο διάβασμα, τότε δεν ισχύει κατ' ανάγκην.

Μπορεί άνετα ένα άτομο να μην πιάνει τα του σχολείου, αλλά να έχει το μυαλό να αντιμετωπίσει τη ζωή εκεί έξω, κάτι που όπως θα μάθεις κάποια στιγμή διαφέρει πολύ από τον ροζ, ειδυλλιακό κόσμο του σχολείου.

Bill Gates για παράδειγμα... δεν έχει καν πτυχίο, αν θυμάμαι καλά.
Κι υπάρχουν κάμποσα παραδείγματα, που σημαίνει ότι μόνο εξαίρεση δεν είναι.



Μετά τις πανελλήνιες ίσως και ν' αλλάξεις γνώμη. Αυτό στο λέω εντελώς φιλικά. Πρώτα απ' όλα, οι βαθμοί του Γυμνασίου είναι λίγο ό,τι να 'ναι. Το επίπεδο του Λυκείου διαφέρει σημαντικά.

Δεύτερον, ο ανταγωνισμός στις Πανελλήνιες είναι πολύ μεγάλος και δεν πιάνουν όλοι πρώτη επιλογή. Περνάνε κάπου, αλλά ίσως όχι εκεί που ήθελαν.

Τρίτον το ότι περνάς κάπου δεν σημαίνει ότι τελείωσαν τα βάσανά σου. Υπάρχει η άποψη ότι μετά τις πανελλήνιες τα πράγματα είναι χαλαρά πλέον.
Κάθε σχολή - ανάλογα και με το αντικείμενό της - έχει τρέξιμο. Οι πανελλήνιες δεν 'ναι τίποτα...

Τέλος, κι ελπίζω να το θυμηθείς όταν κάπου στραβοπατήσεις - που το απεύχομαι, αλλά μαθηματικά θα γίνει κι αυτό - ....... never underestimate your opponents. :iagree:

Ελπίζω να μην σε βρει αυτό στις Πανελλήνιες.




Αυτόν τον συχωριανό σου τον εκτιμώ πολύ παραπάνω από άτομα πχ που θέλουν ΣΕΜΦΕ, βγάζουν περισσότερα μόρια στις πανελλήνιες και βάζουν ΗΜΜΥ γιατί έχει υψηλότερη βάση. Ή μπαίνουν σε σχολή με κριτήριο τι θέλουν οι δικοί τους.

Αυτός είναι ο πραγματικός μάγκας κατ' εμέ. :iagree:
Αν συνέχιζε τις σπουδές του μπορεί να τα έβγαζε πιο εύκολα πέρα, δεν αντιλέγω. Αλλά δεν θα έκανε κάτι που του άρεσε.
Όπως επίσης μπορεί και να τον έτρωγε η ανεργία.... ή να μην την έβγαζε τη σχολή.

Τέλος, πώς ορίζεις το "χαραμίζεται";







Αυτά... φιλικά πάντα. :)

Θα συμφωνησω σε ολα μαζι σου Γιωργο.
Σχετικα με το Bill Gates απλα πληροφοριακα, πριν 30 χρονια οχι μονο δεν πηρε πτυχιο, αλλα ηταν και "επαναστατης κατα της αρχης" με φακελο. Οπως καταλαβενετε λοιπον, αυτος ο ανθρωπος δεν ειχε καμια σχεση με το σχολειο.
Οι Πανελληνιες δεν ειναι διαγωνισμος για μυαλα. Ειναι διαγωνισμος για διαβασμενους και προσεκτικους και ετσι πρεπει να γινεται. Αυτα τα "ιδιοφυιες απο κουνια", οπως ειπα, η ψυχολογικη επιστημη τεινει να τα καταργησει, διοτι τα παντα ρει, τιποτα δεν ειναι προδιαγεγραμμενο. Προσωπικα αν και το iq μου, που το εχω μετρησει με μεθοδο, φτανει στο 120 (με μεσο ορο της ηλικιας το 95) δεν εχω ποτε πιστεψει οτι θα περασω εγω στις Πανελληνιες και δεν θα περασουν οι αλλοι. Εχω μαλιστα σκεφτει οτι ισως να γινει και το αντιθετο.
Οσο για τους βαθμους στο γυμνασιο, ειναι πλαστοι και δεν δειχνουν απολυτως τιποτα. Στη Γ' γυμνασιου εβγαλα 17 ενω αξιζα το πολυ για 15. Κι αυτο γιατι απλα με πηγαιναν οι καθηγητες. Στην Α' Λυκειου, εγω ο μετριος, εβγαλα 18 και τα "αστερια" του Γυμνασιου περιοριστηκαν απο 11 εως 15. Απλα qwerty στο λεω για να μην παθεις κανενα σοκ οταν πας Λυκειο. Το γυμνασιο δεν εχει καμια σχεση με το ανωτερο εκπαιδευτικο συστημα.
Σχετικα με το παιδι που προτιμησε να γινει φουρναρης, οχι απλα δε χαραμιζεται. Καλυτερα θα περασει. Θα ηταν καλυτερα να σπουδαζει 15 χρονια για να γινει ενας κρατικοδιαιτος γιατρουδακος με φακελακια και λαμογιες? Γιατι αν θελει να γινει εντιμος, θα πρεπει να αγωνιστει πολυ περισσοτερο. Αλλωστε, τα καθαρα λεφτα ενος δημοσιου γιατρου δεν ειναι περισσοτερα απο αυτα ενος επιχειρηματια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
To test πάντως με έβγαλε INFP ενώ απ'όσα διάβασα ...καμία σχέση. :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
https://paroutsas.jmc.gr/iqtest/classic.htm

Το παραπάνω είναι ένα link που οδηγεί σε ένα κλασσικό test ευφυίας για άτομα άνω των 15,5 ετών. Παρόλα αυτά μπορείτε να το κάνετε για οποιαδήποτε ηλικία αλλά θα χρειαστείτε ειδική βαθμολόγηση. Αρκεί να μου πείτε τους μήνες που είστε εν ζωή και τον αριθμό σωστών απαντήσεων.

Όμως, για αυτό το test χρειάζεται ένα άτομο να είναι μορφωμένο, οπότε σας έχω και πιο αξιόπιστα tests:
https://iqtest.ro-flash.ro/ : Αρχίστε με το matrix iq test A (150maxIQ).

ΥΓ: αν κάποιος το κάνει να πει αποτελέσματα.
ΥΓ2: Καλές γιορτές!
----------------------------
Καμία σχέση δεν έχει η επίδοση του σχολείου ή το iq με το πως θα καταλήξει ένας άνθρωπος στην μετέπειτα ζωή του. Το αν ένας άνθρωπος είναι έξυπνος δεν φαίνεται από τους βαθμούς του. Δεν ξέρω αν έχετε υπόψη σας τη διαφορά μεταξύ των εννοιών γνώση-παιδεία,μόρφωση... Μερικά άτομα εδώ μέσα έχουν καβαλήσει την κάλαμον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στο πρωτο που βασιζεται σε γνωσεις της γλωσσας, γραφικη/μαθηματικη παρατηρηση ειχα το εξης αποτελεσμα:
Εχετε απαντησει σωστα σε 67 απο τις 90 ερωτησεις.
Η πνευματικη σας ηλικια ειναι: 229
Το IQ σας ειναι: 123,12
Παρα πολυ καλα!!! Ανηκετε στο 26% του πληθυσμου και ειστε ατομο ανωτερης ευφυιας.

Το δευτερο ειναι αρκετα πιο απαιτητικο και δεν εχω επαφη με γνωστη γλωσσα. Ποσες ερωτησεις ειναι? Θα το κανω καποια στιγμη που θα ειμαι τελειως χαλαρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
για το matrix iq test A έχεις 12 λεπτά να απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις τη σωστή εικόνα στη θέση που σου ζητά. Είναι 18 ερωτήσεις (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, γιατί έχω και μία εβδομάδα που το έχω κάνει...).

Και μία δική μου συμβουλή: Επειδή βγάζει μέγιστο iq το 150, αν έχετε πέσει κοντά στο 150 (πχ, πάνω από 130), δοκιμάστε να κάνετε και το B και το C καθώς ενδέχεται να έχετε υψηλότερο iq από όσο σας λέει το A.

Σημείωση: δεν παίρνει κάθε ερώτηση τον ίδιο βαθμό.

ΥΓ: Εγώ το πρώτο test το είχα κάνει όταν ήμουν 14 και δεν ήξερα πώς να υπολογίσω το iq για την ηλικία μου, οπότε και να σας πω πόσο έβγαλα δε θα είναι σίγουρο, αφού δε θυμάμαι τον αριθμό σωστών απαντήσεων. Στο matrix iq test A έβγαλα 144, αλλά ακόμη δεν έχω κάνει το B και το C.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι πιθανοτητες βεβαια να πεσει καποιος πανω απο το 125 ειναι μικρες, γιατι στατιστικα μονο το 5% του πληθυσμου εχει τετοια επιδοση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εγω σε ενα που ειχα κανει ειχα βγαλει 125,27.:no1: Μηπως ξερετε τι ειναι η πνευματικη ηλικια;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Παραγοντας του δεικτη ευφυιας IQ.

Για παραδειγμα οταν ενας δεκαχρονος σκοραρει ΙQ ισο με το μεσο ενος δεκατριαχρονου λεμε οτι εχει πνευματικη ηλικια 13 και IQ 130.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Και τι ακριβως δειχνει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν η ευφυια ηταν απολυτως αναλογη της ηλικιας, τοτε θα ησουν τοσων ετων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Δηλαδη 233!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καπως ετσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ravenclaw

Νεοφερμένος

Ο Ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
To test πάντως με έβγαλε INFP ενώ απ'όσα διάβασα ...καμία σχέση. :down:

To τεστ ειναι αντικειμενικο, δεν σου λεει αυτο που θελεις να ακουσεις η αυτο που εσυ πιστευεις οτι εισαι ... INFP ειναι ο Θεραπευτης, αν θυμαμαι καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Έκανα πρόσφατα ένα τεστ δε θυμάμαι σε ποιο site, πάντως όχι το tickle γιατί εκείνο το έκανα όταν ήμουν πιο μικρή. Το πρόσφατο μου έβγαλε 151.

Και το tickle.com είναι πολύ καλό, αν θέλετε να το δοκιμάσετε.


----------


Πίσω στο θέμα, θέλω να μιλήσω κι εγώ από την πλευρά μου.

Έχω ακούσει πάμπολλες φορές ανθρώπους να μιλάνε ελεύθερα και με ένα φανατισμό θα μπορούσε κανείς να πει, για το πώς οι μαθητές του 20 είναι αποτυχημένοι και πώς είναι αποδεδειγμένο ότι οι μαθητές του 15 και του 18 είναι πολύ πιο έξυπνοι και στην τελική αυτοί πετυγχαίνουν στη ζωή.

Είπαμε, να μην κρίνουμε τους ανθρώπους με βάση ένα αριθμό, σίγουρα. Αλλά να μην καταδικάζουμε κάποιους άλλους επειδή καταφέρνουν κάτι άλλο. Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, όπως γίνεται και με το ρατσισμό. Δηλαδή είναι σα να μην κρίνουμε τους ανθρώπους με βάση το χρώμα τους (σωστό) αλλά από την άλλη να δίνουμε όλες τις κρατικές και δημόσιες θέσεις εργασίες σε ξένους (κακό), δηλαδή να τυγχάνουν ιδιαίτερης μεταχείρησης.
^ καλά αυτό είναι ένα παράδειγμα, άκυρο βέβαια γιατί γίνεται για τα συμφέροντα του κράτους... ή και του ιδιώτη, ενιγουει.

Δε θέλω να υπερασπιστώ τη θέση μου, είναι τρεις το πρωί, ήμαρτον. :P

Απλά να πω ότι φέτος είδα κάτι που με στεναχώρησε πολύ. Μαθήτρια που πέρσι έβγαλε γενικό 20, και φέτος μέχρι τώρα 20 παρά 3, αντιγράφει σε διαγωνίσματα, κλαίει και παρακαλεί τους καθηγητές να της βάλουν 20 και επιστρατεύει τον μπαμπά, που τυγχαίνει να είναι Β.Διευθυντής. Ε, λοιπόν, είμαστε συμμαθήτριες φέτος και πραγματικά βλέπω πόοοσο χαμηλή νοημοσύνη έχει. Μια φίλη μου που παίρνει σχεδόν σε όλα τα μαθήματα 10 και 11 είναι πολύ πιο έξυπνή της. Αλλά δε σημαίνει κιόλας ότι θα τα πάει καλύτερα στη ζωή, γιατί δε μπορεί να συμβιβαστεί με ένα τρόπο ζωής. Δε μπορεί να έχει καθήκοντα, κτλ κτλ. Άλλο αυτό. Δυστυχώς.

Αυτό δεν είναι τίποτα άλλο από μία εξαίρεση.

Δεν είναι όλοι οι μαθητές που βγάζουν γενικό 20 ηλίθιοι ούτε όλοι που βγάζουν 11 πανέξυπνοι. Μην κοροϊδευόμαστε... Και στην εποχή μας, στην οποία όλα τα επαγγέλματα είναι κορεσμένα και χρειάζεσαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ένα πτυχίο, μην πω και μάστερ για να τα βγάλεις πέρα, σίγουρα και μετρά δυστυχώς ο βαθμός του σχολείου στη μετέπειτα πορεία σου. Αυτός θα καθορίσει το πανεπιστήμιο στο οποίο θα μπεις, το πτυχίο το οποίο πίθανότατα θα πάρεις κτλ κτλ κτλ.

Όλα είναι στηριγμένα στους τύπους και στα χαρτιά.
Επαναλαμβάνω, δυστυχώς, γιατί αν και είμαι μόνο 16 έγινα ήδη θύμα της αναξιοκρατίας και περιμένω με ανυπομονησία τις επόμενες δόσεις σοκ.

Ευχαριστώωωωωωωωωω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top