Παρανόηση εννοιών: επίδοση, αξία, πρόοδος

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μετα απο παρακληση του στελιου, ανοιγω αυτο το thread για να συζητησουμε την παρανοηση καποιων εννοιων, με αφορμη το θεμα:
"Βαθμοι/Επιδοση και μελλον"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εξαρτάται...

Αν ο άλλος γεννήθηκε σκράπας και μέσα από σκληρή προσπάθεια και κόπο καταφέρει να γίνει κάτι στο μέλλον... μαγκιά του!
Είναι όμως η εξαίρεση

Κατά πάσα πιθανότητα, δε θα προσπαθήσει και θα μείνει σκράπας μια ζωή, θα τον βολέψουν κάπου οι γονείς του να περάσει τη ζωή του.

Υπάρχει και η αντίθετη όχθη.

Αυτοί που γεννιούνται με υψηλότερο δείκτη ευφυίας και αυτοί έπειτα από κάποια προσπάθεια περνάνε κάπου. Αυτό γίνεται στην πλειοψηφία.

Υπάρχουν όμως και παιδιά, που γεννιούνται με υψηλότερο δείκτη ευφυίας και χαραμίζονται.
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ: Συγχωριανός μου πήρε στις πανελλήνιες 19.5 μέσο όρο, πέρασε στην Ιατρική Αθηνών, αλλά δεν πήγε και έγινε φούρναρης, σαν τον πατέρα του! Έπειτα από δική του απόφαση!

Ακούω απόψεις! (δε γίνεται όλοι να συμφωνείτε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ανοίξατε αυτό το θέμα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Λοιπόν!

Ωραία τα όσα λες φίλε Μιχάλη, αλλά δε σημαίνει πως όποιος βγάζει 20 ή 19 καταλήγει πωλητής σε κατάστημα. Πολλές είναι οι εκδοχές. Ποτέ δε ξέρεις η ζωή πώς σου τα φέρνει. Ναι, υπάρχει η περίπτωση για 1002 λόγους κάποιος να γίνει πωλητής σε κατάστημα αν και έβγαζε 20.

Όμως, μην αποκλείεις την περίπτωση και κάποιος που έβγαλε 20 ή 19 να γίνει επιστήμων. Αυτά τα λέω όχι γιατί ευλογώ τα γένια μου, αλλά γιατί υπάρχουν ένα σωρό παραδείγματα εκεί έξω. Ο καλός βαθμός σου εξασφαλίζει μια θέση σε ένα πολύ καλό (για την Ελλάδα μιλάω πανεπιστήμιο). Από εκεί μπορείς να εξελιχθείς, ανάλογα και το πόσο γουστάρεις αυτό που κάνεις.

Βέβαια, υπάρχει και η περίπτωση κάποιος που 'ταν του 11 να γίνει επίσης επιστήμονας. Φυσιολογικό και αυτό. Γιατί π.χ. να διάβαζε θρησκευτικά ενώ καιγόταν μόνο για αρχαία; Ποιος ο λόγος; Άρα πέφτει ο γενικός και δε φαίνεται το πόσο καλός είναι στην πραγματικότητα.

Αυτά εν ολίγοις. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο γιατί έχω πολύ διάβασμα.

Θα επιστρέψω όμως στο τόπικ.

Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατι ο Στελιος ειπε οτι εχει πολλη κουβεντα και λογικα κατι ενδιαφερον θα θελει να πει.
Στο θεμα μας, αλλο ενα λαθος που κανεις γιωργο ειναι να μπλεκεις το iq με την επιδοση. Δεν εχει καμια, μα καμια σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά τι γίνεται ας μου εξηγήσει κάποιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Άλλο ένα θετικό σύμπτωμα.

IQ = δείκτης νοημοσύνης όχι ευφυίας.

Πάω για ύπνο.

Καλυνύχτα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγω ξερω οτι οποιος θελει να ανεβει ανεβαινει. Ειτε ειναι απο 10 ειτε ειναι απο 20. Και η πλειονοτητα της σημερινης νεολαιας που θελει να βολευτει καπου να το παιζει υπαλληλακος δεν εχει τη θεληση. Γι' αυτο και οι πανεπιστημιακες θεσεις πανε σε ατομα που εχουν κανενα οραμα περα απο το μεγαλοπιασιμο. Αλλο λαθος κι αυτο. Οχι ρε παιδια, δεν θα γινουμε ολοι πυρηνικοι φυσικοι ουτε διευθυντες. Και στην πραγματικοτητα μονο λιγοι απο μας θα γινουν. Στο κομπλεξακι αυτο παιζει ρολο και το σπιτι. Πραγματα που δεν εκανα οι γονεις θελουν σωνει και καλα να τα φορτωσουν στα παιδια.
Περιληπτικα, η ιστορια εχει αποδειξει οτι τα παντα ειναι θεμα θελησης. Ουτε τυχης, ουτε επιδοσης. Αυτοι που δεν κηνυγανε τιποτα και βαζουν μπροστα τον καθρεπτη της "ατυχιας" ειναι αυτοι που συντηρουν αυτες τις μικροαστικες αντιληψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άλλο ένα θετικό σύμπτωμα.

IQ = δείκτης νοημοσύνης όχι ευφυίας.

Πάω για ύπνο.

Καλυνύχτα! :)

Η επιστημη εχει αποδειξει οτι δεν εχει καμια σχεση με την επιδοση. Επισης τα τελευταια χρονια αυτο που προσπαθουν οι ψυχολογοι ειναι να ισορροπησουν iq-eq. Οταν η πλαστιγγα γερνει προς τη μια, σημαινει οτι υπαρχει προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Συμφωνώ σε αυτό που λες. Απλώς μου φάνηκε αρχικά περίεργη η αντίδρασή σου ότι οι μαθητές του 20 καταλήγουν σων και καλά σε πωλητές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Καλά δεν έχει να παίξει ρόλο μόνο η επίδοση σου σαν μαθητής, τα πτυχία σου και η ευφυΐα σου.

Για να πάρεις μια καλή δουλειά, ένα καλό πόστο, πρέπει να είσαι στο σωστό μέρος, την σωστή στιγμή;), καθώς και να έχεις σχέσεις με τους σωστούς ανθρώπους. Δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οχι, αλλα πολλοι απο αυτους δεν αξιζουν να εχουν καλυτερο μελλον. Γιατι πολυ απλα ειναι εξ ορισμου "φυτα" και αυτο που κανουν το κανουν ψυχαναγκαστικα, δεν το γουσταρουν.
Η αντιδραση μου ηταν αγρια γιατι ο qwerty συσχετισε την κοινωνικη αξια του καθενος με τη σχολικη επιδοση, ιδιως στο γυμνασιο, πραγμα που μου θυμισε εποχες στις οποιες κανενας ελληνας δεν θελει να ξαναγυρισει. Εκεινες ξερετε, που ο πρωτος μαθητης βοηθαγε το φασιστοδασκαλο να κανει φαλαγγα στον αδιαβαστο. Απο προσωπικη εμπειρια, οι καλυτεροι ανθρωποι που εχω γνωρισει ηταν μετριοι μαθητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
κάποτε ο Thomas Edisson είπε:"Χρειάζεται 98% θέληση και προσπάθεια και 2% ευφυΐα για να πετύχει κάποιος αυτό που θέλει"!αυτό νομίζω τα λέει όλα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ακριβως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Δεν παίζει ρόλο η επίδοση που έχει κάποιος στο σχολείο με τη μετέπειτα εξέλιξή του...Πολλοί ήταν μέτριοι αλλά κατάφεραν και άνοιξαν κάποιο κατάστημα και επιχείρηση(κι αυτό επειδή προφανώς ήταν αρκετά έξυπνοι) και βγάζουν πολλά χρήματα. Αντιθέτως κάποιοι άριστοι μαθητές και πτυχιούχοι περιμένουν ακόμα να βρουν μια θέση εργασίας, ανάλογη των προσόντων τους και συχνά βλέπουμε πολλούς να εργάζονται με άσχετα με αυτά που σπούδασαν αντικείμενα εργασίας...
Άλλωστε ήδη από πιο παλιά χρόνια το γνωρίζουμε αυτό:Για παράδειγμα, ο Albert Einstein δεν ήταν καθόλου καλός μαθητής κι όμως αναδείχτηκε λαμπρός επιστήμονας, γιατί όπως έλεγε κι ο ίδιος, "Imagination is more important than knowledge".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
offtopic Καλα δε νομιζω να το ελεγε ακριβως ετσι ο γερμαναρας!:P Πες το μας στη γλωσσα που υμνησε ο Γκετε! /offtopic :D

Ηθελα να τον αναφερω αλλα φοβομουν μη χαρακτηριστω γραφικος. Ειναι το γνωστοτερο δειγμα μη εκπαιδευμενου αλλα μορφωμενου ανθρωπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εγω ξερω οτι οποιος θελει να ανεβει ανεβαινει. Ειτε ειναι απο 10 ειτε ειναι απο 20. Και η πλειονοτητα της σημερινης νεολαιας που θελει να βολευτει καπου να το παιζει υπαλληλακος δεν εχει τη θεληση. Γι' αυτο και οι πανεπιστημιακες θεσεις πανε σε ατομα που εχουν κανενα οραμα περα απο το μεγαλοπιασιμο. Αλλο λαθος κι αυτο. Οχι ρε παιδια, δεν θα γινουμε ολοι πυρηνικοι φυσικοι ουτε διευθυντες. Και στην πραγματικοτητα μονο λιγοι απο μας θα γινουν. Στο κομπλεξακι αυτο παιζει ρολο και το σπιτι. Πραγματα που δεν εκανα οι γονεις θελουν σωνει και καλα να τα φορτωσουν στα παιδια.
Περιληπτικα, η ιστορια εχει αποδειξει οτι τα παντα ειναι θεμα θελησης. Ουτε τυχης, ουτε επιδοσης. Αυτοι που δεν κηνυγανε τιποτα και βαζουν μπροστα τον καθρεπτη της "ατυχιας" ειναι αυτοι που συντηρουν αυτες τις μικροαστικες αντιληψεις.

Αυτή είναι η άποψή μου... :no1::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μην τη συσχετιζεις με βαθμους ομως. Εχω μεγαλυτερη εμπειρια απο σενα και απο οσα εχω δει, συνηθως οι μετριοι εχουν ορεξη να κανουν κατι στη ζωη τους. Οι...υψηλοβαθμοι συνηθως απλα μεγαλοπιανονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
κάποτε ο Thomas Edisson είπε:"Χρειάζεται 98% θέληση και προσπάθεια και 2% ευφυΐα για να πετύχει κάποιος αυτό που θέλει"!αυτό νομίζω τα λέει όλα!!!

Αν όμως δεν έχεις γεννηθεί με το 2% αυτής της ευφυίας δεν καταφέρνεις τίποτα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Οχι, αλλα πολλοι απο αυτους δεν αξιζουν να εχουν καλυτερο μελλον. Γιατι πολυ απλα ειναι εξ ορισμου "φυτα" και αυτο που κανουν το κανουν ψυχαναγκαστικα, δεν το γουσταρουν.
Η αντιδραση μου ηταν αγρια γιατι ο qwerty συσχετισε την κοινωνικη αξια του καθενος με τη σχολικη επιδοση, ιδιως στο γυμνασιο, πραγμα που μου θυμισε εποχες στις οποιες κανενας ελληνας δεν θελει να ξαναγυρισει.Εκεινες ξερετε, που ο πρωτος μαθητης βοηθαγε το φασιστοδασκαλο να κανει φαλαγγα στον αδιαβαστο

Και καλά έκανε! Αν και θα προτιμούσαν αυτό να μη γίνεται σε φασιστικό καθεστώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top