Πανεπιστήμιο Μακεδονίας:Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής vs Οικονομικών Επιστημών vs Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Απο που και ως που ειναι το οπα καλυτερο οικονμικο πανεπιστημιο στην Ελλάδα δεν ξέρω απο πού προκύπτει.Το τμήμα με τις περισσότερες δημοδιεύσεις ειναι το τραπεζικης και χρηματοοοκονομικης του παπει.Και ο καθηγητής με τις πιο πολλές δημοσιεύσεις ο Χαρδουβε΄λης του παπει.Τελος παντων για γέλια,Η πληροφορική στην Ασοεε σου εχει σίγουρη θέση στην ανεργία μεγάλε..του καποδιστριακού η πληροφορική ειναι εξαιρετικό τμήμα.Η διαφήμιση για καθε πανεπιστήμιο είναι οι απόφοιτοι του.Και αν νομίζετε πως απέχει έτη φωτός ο απόφοιτος του τμήματος της ασοεε απο τον αντίδτοιχο του καποδιστριακού η του παπει..θα το δείτε στα μεταπτυχιακά σας ,αν κανετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Χαλαρώστε λίγο, συγκρίνετε σχολές της Ελλάδας λες και μιλάμε για καμιά σύγκριση για αν το MIT βγάζει καλύτερους μηχανικούς από το Harvard. Μιλάμε για τα Ελληνικά Πανεπιστήμια, και χωρίς να θέλω να τα ισοπεδώνω όλα αλλά επειδή ο κάθε ένας βρίσκεται σε μια σχολή δεν σημαίνει ότι και η σχολή στην οποία βρίσκεται είναι και η καλύτερη στο αντικείμενο του. Αν δηλαδή είστε ικανοποιημένοι και ευχαριστημένοι από την σημερινή εικόνα των Ελληνικών Πανεπιστημίων και το μόνο σας πρόβλημα είναι να χαρακτηρίζετε το ποια σχολή είναι καλύτερη από την άλλη τότε μάλλον ζούμε σε μια ουτοπία. Το πρόβλημα δεν βρίσκεται μόνο στα Πανεπιστήμια αυτά καθεαυτά αλλά και στους φοιτητές της αλλά και την χρηματοδότηση που παίρνει. Αν στηρίζεστε στην "super" φήμη των Ελληνικών Πανεπιστημίων για το αν θα γίνετε σωστοί επαγγελματίες ή για τον αν θα βρείτε ένα καλό μεταπτυχιακό τότε ζήτω που καήκαμε. Για να αποκτήσετε κάτι από αυτά δεν φτάνει η γαμάτη φήμη των πανεπιστημίων μας αλλά κυρίως ο κόπος και ο χρόνος που θα αφιερώστε σε αυτό που σπουδάζετε. Αντί λοιπόν να συγκρίνετε την ποιότητα των σχολών σας καλό θα ήταν απλά να συγκρίνετε οδηγόυς σπουδών, για να ξέρει και ένας μελλοντικός φοιτητής σε ποια σχολή προτιμάει να πάει.
Δε νομίζω ότι είναι τόσο διαφωτιστικό για έναν απόφοιτο λυκείου να δει τον οδηγό σπουδών και να καταλάβει τι γίνεται.Παλιότερα το πίστευα.Τώρα όχι:redface:
Απο που και ως που ειναι το οπα καλυτερο οικονμικο πανεπιστημιο στην Ελλάδα δεν ξέρω απο πού προκύπτει.Το οικονομικό τμήμα του παπει παντως εχει πιο πολλές δημοσιευσεις αν το παμε ετσι απο το αντίστοιχο του οπα.Τελος παντων για γέλια,Η πληροφορική στην Ασοεε σου εχει σίγουρη θέση στην ανεργία μεγάλε..του καποδιστριακού η πληροφορική ειναι εξαιρετικό τμήμα.Η διαφήμιση για καθε πανεπιστήμιο είναι οι απόφοιτοι του.Και αν νομίζετε πως απέχει έτη φωτός ο απόφοιτος του τμήματος της ασοεε απο τον αντίδτοιχο του καποδιστριακού η του παπει..θα το δείτε στα μεταπτυχιακά σας ,αν κανετε.
Marie εσύ που είσαι σε άλλη φάση σπουδών.Θεωρείς ότι κάποιο περιφερειακό τμήμα μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά από ένα κεντρικό στον τομέα σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι είναι τόσο διαφωτιστικό για έναν απόφοιτο λυκείου να δει τον οδηγό σπουδών και να καταλάβει τι γίνεται.Παλιότερα το πίστευα.Τώρα όχι:redface:

Ναι ούτε εγώ,αλλά δεν νομίζω όμως να είναι και παραπάνω διαφωτιστικό για έναν απόφοιτο λυκείου να βλέπει εσάς να συγκρίνετε τις σχολές σας σαν να είναι θρησκείες. Το μόνο που γίνεται είναι ο καθένας να υποστηρίζει τη σχολή στην οποία βρίσκεται συγκρίνοντας την με άλλες σχολές στις οποίες δεν έχει πατήσει, οπότε δεν βλέπω πως αυτό το πράγμα βοηθάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ δε θεοποίησα τη σχολή μου...Προσπαθώ να κρίνω όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικά.Τι συμφέρον έχω γω να το Πα.Πάτρας καλύτερο από το ΟΠΑ λογου χάρη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Σαφέστατα. Αντιφάσκεις λίγο, αν το ΟΠΑ έχει όνομα στα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ τότε η "σαφώς καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση" στην πληροφορική από πού συμπεραίνεται;

στον συνδιασμο οικονομικων και πληροφορικης!
προσωπικα , ουτε εγω εχω κανενα κερδος , ή με ενδιαφερει ιδιαιτερα που κανουν καλυτερα οικονομικα για να το ψαξω παραπανω! την αποψη μου ειπα, επειδη καποια στιγμη το ειχα ψαξει οσο μπορουσα!, τωρα αν θεωρειτε οτι δεν ειμαι αντικειμενικος κριτης επειδη σπουδαζω σε ενα τελιως διαφορετικο τμημα της ιδιας σχολης, οκ παω πασο! συγνωμη κιολας αν "αποπροσανατολησα" καποια παιδια που ψαχνουν σχολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Marie εσύ που είσαι σε άλλη φάση σπουδών.Θεωρείς ότι κάποιο περιφερειακό τμήμα μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά από ένα κεντρικό στον τομέα σου;
Το κεντρικό σίγουρα θα είναι σε καλύτερη μοίρα γτ οι καθηγητές οι καλοί θέλουν να ειναι σε αστικό κέντρο.Θεωρώ σίγουρα πως καποια τμήματα και της επαρχείας ειναι αξιόλογα.Είναι θέμα φοιτητή και κατα πόσον ψάχνεται.Επίσης θεωρώ πως της αθήνας τα πανεπιστήμια στα οικονομικά είναι πολύ καλά και τα 3.Αυτή είναι η γνώμη μου.Και βάλτε πάλι -3 .Κομπλεξάρες.Για το παμακ δεν εχω καμια γνώμη.Αν καποιο παιδί βγάλει τα μόρια καλο ειναι να περάσει αθήνα,αν δεν εχει ο πατερας του λεφτά τότε ας παει στην πόλη του.Εγω θα επέλεγα μάλλον ασσοε,γτ είναι στο κέντρο της αθήνας το παπει ειναι λόγο ταλαιπωρία αλλα και στο εκπα να πέρναγα είναι παρα πολύ καλό τμήμα.Ισως μαλιστα το καλύτερο στην αθήνα απο παιδαγωγικής άποψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
στον συνδιασμο οικονομικων και πληροφορικης!
προσωπικα , ουτε εγω εχω κανενα κερδος , ή με ενδιαφερει ιδιαιτερα που κανουν καλυτερα οικονομικα για να το ψαξω παραπανω! την αποψη μου ειπα, επειδη καποια στιγμη το ειχα ψαξει οσο μπορουσα!, τωρα αν θεωρειτε οτι δεν ειμαι αντικειμενικος κριτης επειδη σπουδαζω σε ενα τελιως διαφορετικο τμημα της ιδιας σχολης, οκ παω πασο! συγνωμη κιολας αν "αποπροσανατολησα" καποια παιδια που ψαχνουν σχολη!

Το κάθε τμήμα έχει τη δική κατεύθυνση, η πληροφορική του ΟΠΑ συνδιάζει οικονομικά αλλά χάνει αλλού, και δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι τα οικονομικά έχουν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση... δε σου είπα ότι αποπροσανατολίζεις σου είπα να ξεκαθαρίσεις τι λες για να ξέρουμε τι λέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,973 μηνύματα.
Σημασία έχει να σπουδάζουμε και μετέπειτα στον εργασιακό μας βίο, κάτι που να μας αρέσει ώστε να αφοσιωθούμε σ' αυτό και όχι επειδή τυγχάνει να είναι της μόδας. Η μόδα έρχεται και παρέρχεται. Στο τέλος μένουν οι διαχρονικές και σοβαρές επιστήμες. Όπως υπάρχουν "φούσκες" μετοχές, υπάρχουν και "φούσκες" επιστήμες (ως προς το ασαφές περιεχόμενο σπουδών και κατ' επέκταση τα εργασιακά δικαιώματα). Ακόμη και χτυπητές προοπτικές να έχει μια επιστήμη στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, πάλι ένα 10% των πτυχιούχων (α). ήθελε αυτήν την επιστήμη, (β). θα αγαπήσει το επάγγελμα που θα κάνει και (γ). θα αναζητήσει τις χτυπητές προοπτικές της συγκεκριμένης επιστήμης. Όλοι όνειρα κάνουν και έχουν κάθε δικαίωμα να κάνουν. Το 90% όμως, ασχέτως αν σπούδασε στην ΑΣΟΕΕ ή δεν ξέρω εγώ που με τις χίλιες δυο προοπτικές δεν θα μπορέσει ποτέ να τις προσεγγίσει και απλά θα ετεροαπασχοληθεί για βιοποριστικούς λόγους..Χέστηκα αν ένα Τμήμα έχει διδακτικό προσωπικό με πολύ καλές δημοσιεύσεις και παιδαγωγική ανεπάρκεια στην διδακτική της επιστήμης..Συνήθως ο ρόλος του ερευνητή δεν ταιριάζει με τον ρόλο του ακαδημαϊκού (από παιδαγωγικής πλευράς). Πολλά τα παραδείγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Σημασία έχει να σπουδάζουμε και μετέπειτα στον εργασιακό μας βίο, κάτι που να μας αρέσει ώστε να αφοσιωθούμε σ' αυτό και όχι επειδή τυγχάνει να είναι της μόδας. Η μόδα έρχεται και παρέρχεται. Στο τέλος μένουν οι διαχρονικές και σοβαρές επιστήμες. Όπως υπάρχουν "φούσκες" μετοχές, υπάρχουν και "φούσκες" επιστήμες (ως προς το ασαφές περιεχόμενο σπουδών και κατ' επέκταση τα εργασιακά δικαιώματα). Ακόμη και χτυπητές προοπτικές να έχει μια επιστήμη στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, πάλι ένα 10% των πτυχιούχων (α). ήθελε αυτήν την επιστήμη, (β). θα αγαπήσει το επάγγελμα που θα κάνει και (γ). θα αναζητήσει τις χτυπητές προοπτικές της συγκεκριμένης επιστήμης. Όλοι όνειρα κάνουν και έχουν κάθε δικαίωμα να κάνουν. Το 90% όμως, ασχέτως αν σπούδασε στην ΑΣΟΕΕ ή δεν ξέρω εγώ που με τις χίλιες δυο προοπτικές δεν θα μπορέσει ποτέ να τις προσεγγίσει και απλά θα ετεροαπασχοληθεί για βιοποριστικούς λόγους..Χέστηκα αν ένα Τμήμα έχει διδακτικό προσωπικό με πολύ καλές δημοσιεύσεις και παιδαγωγική ανεπάρκεια στην διδακτική της επιστήμης..Συνήθως ο ρόλος του ερευνητή δεν ταιριάζει με τον ρόλο του ακαδημαϊκού (από παιδαγωγικής πλευράς). Πολλά τα παραδείγματα.

Σε καθε ποστ σου αναφερεσε στις επιστημες και ποσο σημαντικες ειναι.Ξερεις δεν θελουν ολοι να γινουν επιστημονες.Και για να εργασθουνε σιγουρα αυτο δεν ειναι απαραιτητο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Το κάθε τμήμα έχει τη δική κατεύθυνση, η πληροφορική του ΟΠΑ συνδιάζει οικονομικά αλλά χάνει αλλού, και δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι τα οικονομικά έχουν καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση... δε σου είπα ότι αποπροσανατολίζεις σου είπα να ξεκαθαρίσεις τι λες για να ξέρουμε τι λέμε.

το υπολοιπο ποστ μου, μετα απο αυτο για την πληροφορικη δεν πηγαινε σε σενα!
οκ, δεκτο αυτο που λες, αλλα σκεψου οτι απο την ασοεε, εχεις και το οικονομικο επιμελητηριο, που απο τις αλλες πληροφορικες δεν θα το εχεις! θα μου πεις ποιος χεστηκε, απλα σου εξηγω γιατι πιστευω αυτο που λεω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαλά και η εφαρμοσμένη του ΠΑΜΑΚ το χει το ΟΕ αλλά δε νομίζω να του προσφέρει κάτι.Το θέμα είναι το τι μεταπτυχιακό θα κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Γεια σας!Όποιος ξέρει μπορεί να μου πει έναν μπορώ να σπουδάσω πρώτα οικονομικά και μετά γαλλική φιλολογία; Γιατί μια καθηγήτρια στο γυμνάσιο μου είπε ότι μπορώ κάπως να το κάνω.Ξέρει κανείς;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Γεια σας!Όποιος ξέρει μπορεί να μου πει έναν μπορώ να σπουδάσω πρώτα οικονομικά και μετά γαλλική φιλολογία; Γιατί μια καθηγήτρια στο γυμνάσιο μου είπε ότι μπορώ κάπως να το κάνω.Ξέρει κανείς;;
Τελειώνεις το οικονομικό και έπειτα δίνεις κατατακτήριες εξετάσεις σε οποιοδήποτε τμήμα επιθυμείς.
Στη προκειμένη περίπτωση,το τμήμα αυτό είναι της Γαλλικής Φιλολογίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnlym

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Γειας σας παιδιά , μήπως μπορεί κάποιος να μου επισημάνει τις ουσιαστικές διαφορές μεταξύ των τμημάτων λο.χρη και ο.π.α του οικονομικού πανεπιστημίου αθηνων καθώς και τα πλεονεκτήματα του κάθε τμήματος ???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Λοχρή και τι;::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Γειας σας παιδιά , μήπως μπορεί κάποιος να μου επισημάνει τις ουσιαστικές διαφορές μεταξύ των τμημάτων λο.χρη και ο.π.α του οικονομικού πανεπιστημίου αθηνων καθώς και τα πλεονεκτήματα του κάθε τμήματος ???????
ΟΕ εννοείς(οικονομικής επιστήμης),προφανώς:)
Πέρα από κάποια κάποια βασικά πράγματα που διδάσκονται και στα δύο(Μίκρο/Μάκρο,Μαθηματικά&Στατιστική),τα τμήματα είναι πολύ διαφορετικά,με το ΛΟΧΡΗ να εμβαθύνει πολύ στη Λογιστική(ή τα Χρημ/κά).Το ΟΕ από την άλλη εμβαθύνει σε τι άλλο,στην Οικονομική Θεωρία(Κατεύθυνση Διεθνών και Ευρωπαΐκών Οικονομικών/Κατεύθυνση Οικονομικής Θεωρίας και Πολιτικής) και στις πρακτικές εφαρμογές αυτής στις επιχειρήσεις(Κατεύθυνση Επιχειρήσεων και Χρημ/κής).
Για τα πλεονεκτήματα του κάθε τμήματος,τι να πω,η Λογιστική είναι αρκετά διαφορετικό αντικείμενο-και το πολύ πολύ να κάνεις 5 μαθήματα στο Οικονομικό,κι αυτό με πολυ κυνήγι-αν σ'ενδιαφέρει η Λογιστική δηλαδή,πήγαινε ΛΟΧΡΗ...για Χρημ/κά τώρα,νομίζω πως αρκετά εύκολα,μ'ένα μεταπτυχιακό,μπορείς να απασχοληθείς στο κλάδο,ως απόφοιτος Οικονομικού.

Είναι λίγο χάλια το κειμενάκι,αλλά,συγχωρεσέ με,πρωτοετής είμαι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά.Στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών από ότι είδα υπάρχει το πρόγραμμα Erasmus.Και μάλιστα συνεργάζεται με πολύ καλά πανεπιστήμια τοευ εξωτερικού.Θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες.Δηλαδή σε ποιο έτος μπορείς να συμμετέχεις στο πρόγραμμα αυτό;Ποια είναι τα κριτήρια επιλογής; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά.Στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών από ότι είδα υπάρχει το πρόγραμμα Erasmus.Και μάλιστα συνεργάζεται με πολύ καλά πανεπιστήμια τοευ εξωτερικού.Θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες.Δηλαδή σε ποιο έτος μπορείς να συμμετέχεις στο πρόγραμμα αυτό;Ποια είναι τα κριτήρια επιλογής; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)
Για δες αυτό:https://www.aueb.gr/docs/Erasmus Guide for outgoing students 2010.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnlym

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ΟΕ εννοείς(οικονομικής επιστήμης),προφανώς:)
Πέρα από κάποια κάποια βασικά πράγματα που διδάσκονται και στα δύο(Μίκρο/Μάκρο,Μαθηματικά&Στατιστική),τα τμήματα είναι πολύ διαφορετικά,με το ΛΟΧΡΗ να εμβαθύνει πολύ στη Λογιστική(ή τα Χρημ/κά).Το ΟΕ από την άλλη εμβαθύνει σε τι άλλο,στην Οικονομική Θεωρία(Κατεύθυνση Διεθνών και Ευρωπαΐκών Οικονομικών/Κατεύθυνση Οικονομικής Θεωρίας και Πολιτικής) και στις πρακτικές εφαρμογές αυτής στις επιχειρήσεις(Κατεύθυνση Επιχειρήσεων και Χρημ/κής).
Για τα πλεονεκτήματα του κάθε τμήματος,τι να πω,η Λογιστική είναι αρκετά διαφορετικό αντικείμενο-και το πολύ πολύ να κάνεις 5 μαθήματα στο Οικονομικό,κι αυτό με πολυ κυνήγι-αν σ'ενδιαφέρει η Λογιστική δηλαδή,πήγαινε ΛΟΧΡΗ...για Χρημ/κά τώρα,νομίζω πως αρκετά εύκολα,μ'ένα μεταπτυχιακό,μπορείς να απασχοληθείς στο κλάδο,ως απόφοιτος Οικονομικού.

Είναι λίγο χάλια το κειμενάκι,αλλά,συγχωρεσέ με,πρωτοετής είμαι:P

Kαταρχην sorry για την διατυπωση εννοουσα λοχρη και οικονομικων επιστημων,και καταδευτερον θα ηθελα να σε ευχαριστισω για τησ πληροφοριεσ σου!!!Μαλλον το βλεπω να δηλωνω πρωτο το λο.χρη και μετα την οικονομικων επιστημων γιατι το αντικειμενο της λο.χρη μου φαινεται πιο εξιδικευμενο καi πιο ενδιαφερον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top