Πανεπιστήμιο Μακεδονίας:Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών vs Λογιστικής & Χρηματοοικονομικής vs Οικονομικών Επιστημών vs Οργάνωσης & Διοίκησης Επιχειρήσεων

johnlym

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ρε μην σκεφτεσαι ετσι! βγαλε τα μορια σου, και σε καποια θα περασεις! θα δεις τα προγραμματα σπουδων, και τις πολεις, και οτι σου κανει εσενα για καλυτερο! δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο! απο εκει και περα, υπαρχουν καποια ονοματα, αυτα που ξερω εγω πως ακουγονται πολυ ειναι ασοεε, παπει, και πατρα, χωρις να εχω σχεση με το θεμα, αλλα ακομα και καπου αλλου να περασεις, πχ στην κρητη, σιγα τι εγινε? το θεμα ειναι να περασεις σε αυτο που σαρεσει!


Βασικά έχεις δίκιο πρώτα θα πρέπει να δω τι μόρια θα βγάλω,άλλα γενικά άμα δεν πιάσω αθηνα που θελω θα ηθελα να εχω και μια γνωμη για τα περιφερειακά πανεπιστήμια και να μην τρέχω τελευταία στιγμή να ψάχνω και ρωτάω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Δηλαδή το λοχρή,το δετ τα βγάζεις άχρηστα??? Δεν νομίζω ότι είναι έτσι.Άλλωστε όλα αυτά που λέτε είναι πάρα πολύ σχετικά.Αν ο άλλος είναι καλός θα τον πάρουν είτε από κρήτη είτε από αθήνα είτε από οπουδήποτε αλλού,τα πτυχία είναι ισοδύναμα.

κοιτα..εγω εχω τελειωσει παπει..εχω φιλο που τελειωσε το δετ..το οποιο ειναι παρα πολυκαλο τμημα ..ασχολειται με την λογιστικη τωρα το παιδι ενω στην σχολη δεν εχει κανει ουτε μια λογιστικη.εγω θεωρω πως τα εξειδικευμενα τμηματα στα πικονομικα θα επρεπε να ειναι δομημενα ετσι.επρεπς να παρακολουθςιται κυκλος σπουδων με τα βασικα οικονομικα μαθηματα..και εναν χρονο στο τελος σαν μεταπτυχιακο η εξειδικευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafas17

Νεοφερμένος

Ο Rafas17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Καλησπερα σας.Επειδη με ενδιαφερει το τμημα τον διεθνων και ευρωπαικων σπουδων..Μπορει καποιος να μου πει με την ακριβως μπορει καποιος να ασχοληθει μετα ?Γιατι εψαξα αρκετα και δεν βρηκα και τις πιο αξιοπιστες πληροφοριες....φοβαμε πολυ μην παω και με το καλο τελειωσω το τμημα και μετα τζιφος...να ειναι σαν να μην πηγα.....(Τωρα να μου πεις και πιος δεν το σκεφτεται αυτο :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεωρητικος

Νεοφερμένος

Ο Θεωρητικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Καλησπερα σας.Επειδη με ενδιαφερει το τμημα τον διεθνων και ευρωπαικων σπουδων..Μπορει καποιος να μου πει με την ακριβως μπορει καποιος να ασχοληθει μετα ?Γιατι εψαξα αρκετα και δεν βρηκα και τις πιο αξιοπιστες πληροφοριες....φοβαμε πολυ μην παω και με το καλο τελειωσω το τμημα και μετα τζιφος...να ειναι σαν να μην πηγα.....(Τωρα να μου πεις και πιος δεν το σκεφτεται αυτο :P )

Για διπλωματης μπορεις να πας απ' οτι ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Βασικά έχεις δίκιο πρώτα θα πρέπει να δω τι μόρια θα βγάλω,άλλα γενικά άμα δεν πιάσω αθηνα που θελω θα ηθελα να εχω και μια γνωμη για τα περιφερειακά πανεπιστήμια και να μην τρέχω τελευταία στιγμή να ψάχνω και ρωτάω....

επειδη εχω περασει απο ολη την φαση των παννελαδικων, εχεις απεριοριστο χρονο να συμπληρωσεις το μηχανογραφικο σου, ομως δεν εχεις απεριοριστο χρονο για διαβασμα! δουλεια σου ειναι να διαβαζεις οσο πιο πολυ γινετε! στο λεω γιατι και εγω ολο τον χρονο ασχολιομουν με το μηχανογραφικο! νταξει δεν με επηρεασε αρνητικα, αλλα αλλους τους επηρεασε!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafas17

Νεοφερμένος

Ο Rafas17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Οποτε θεωρητικα επαγγελματικη αποκατασταση 0% ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnlym

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
επειδη εχω περασει απο ολη την φαση των παννελαδικων, εχεις απεριοριστο χρονο να συμπληρωσεις το μηχανογραφικο σου, ομως δεν εχεις απεριοριστο χρονο για διαβασμα! δουλεια σου ειναι να διαβαζεις οσο πιο πολυ γινετε! στο λεω γιατι και εγω ολο τον χρονο ασχολιομουν με το μηχανογραφικο! νταξει δεν με επηρεασε αρνητικα, αλλα αλλους τους επηρεασε!:D


οκ ευχαριστώ για την συμβουλή σου απλώς τώρα που είχα ελευθερο χρόνο τα Χριστούγεννα είπα να το ψάξω λίγο και να πάρω καμιά άλλη γνώμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Βασικά πας για πολιτικος επιστημωνας και διπλωματης(Πας απο πολλα ΑΕΙ επίσης)..Για μένα δεν αξίζει..Θεωρω όμως πως αν καταλήξεις εκεί..καλύτερο θα είναι το ΔΕΟΣ της Ασοεε και οχι του παπει.Το χειροτερο απο τα 3 ειναι στην Παντειο.Της ασοεε το τμημα εχει πιο πολλα οικονομικα μαθήματα και μια φίλη μου εκανε μεταπτυχιακο σε χρηματοοικονομικα και δουλευει στο λονδινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taraksias

Νεοφερμένος

Ο taraksias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ειμαι μαθητης της 3ης λυκειου και ενδιαφερομαι για τις οικονομικες σχολες,θα ηθελα να μου πειτε ποια η διαφορα του 520 (Κωδ.312) - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝ. ΑΘΗΝΑΣ
με το 522 (Κωδ.309) - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΑΘΗΝΑΣ και να μου πειτε
ποια ειναι η καλητερη οικονομικη σχολη γενικα στην ελλαδα κατα την γνωμη σας;ακομα θα ηθελα να μου πειτε ποια η διαφορα του 524 (Κωδ.317) - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΘΕΣ/ΝΙΚΗ)
και του 523 (Κωδ.311) - ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
και αν ξερετε να μου πειτε ποια ειναι η καλητερη σχολη απο τις 4 παραπανω,ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Η διαφορά είναι ότι είναι σε διαφορετικά πανεπιστήμια. Για παράδειγμα το 524 είναι στο Πα.Μακ και το 523 στο ΑΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafas17

Νεοφερμένος

Ο Rafas17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
marios21aek Aπο αποψη της αλλης κατευθυνσης της σχολης ,των πολιτικων επιστημων δηλαδη πιστευεις αξιζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsekis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tsekis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
marios21aek Aπο αποψη της αλλης κατευθυνσης της σχολης ,των πολιτικων επιστημων δηλαδη πιστευεις αξιζει?

Πιστεύω ότι δεν αξίζει και τόσο από θέμα επαγγελματικής αποκατάστασης... Άρα, σίγουρα το ΔΕΟΣ του ΟΠΑ υπερτερεί σε σχέση με όλα τα ΔΕΣ ακριβώς επειδή έχει Οικονομικά και βγαίνεις οικονομολόγος και έτσι εχεις και άλλες επαγγελματικές ή ακαδημαϊκές διεξόδους. Γενικά, οι διπλωμάτες νομίζω έχουν μόνο εργοδότη το δημόσιο, αν δεν κάνω λάθος, και αυτό μας τελέιωσε...

Εκτός και αν σου αρέσει υπερβολικά οπότε πήγαινε και μην ακούς κανένα:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafas17

Νεοφερμένος

Ο Rafas17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Απλα δινω για ικαρος 3η χρονια φετος...και υπαρχει μια περιπτωση να μην δηλωσω την σχολη λογο της επικυνδυνοτητας να κοπω κτλ.....Απο πρωτη ματια το τμημα μου αρεσε...τα οικονομικα απο μια αποψη μου αρεσουν αλλα απο την αλλη δεν μου αρεσουν τα μαθηματικα....τωρα αν το δημοσιο ειναι ο μονος τροπος να βρεις δουλεια απο εκει....καλυτερα να βρω κατι αλλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Απο άποψη πολιτικών επιστημών θεωρώ πως μαλλον το ΔΕΣ του πειραια είναι καλύτερο.(εγω θεωρω καλυτερη επιλογή το ΔΕΟΣ της ΑΣΟΕΕ επειδη εχει την διεξοδο του οικονομολογου).Το πολιτικο της νομικής εχω την εντύπωση πως ενω είναι καλη σχολή δεν εχει αρκετα οικονομικα μαθηματα(μολις 2 αν δεν απατομαι).Της παντειου δεν ειναι καλο τμημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν έχουν επαγγελματική αποκατάσταση τα Ναυτιλιακά στο Πανεπιστημιο του ΠΑΠΕΙ γιατί με ενδιαφέρουν πολύ????
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν έχουν επαγγελματική αποκατάσταση τα Ναυτιλιακά στο Πανεπιστημιο του ΠΑΠΕΙ γιατί με ενδιαφέρουν πολύ????
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

καλα κανουν και σε ενδιαφερουν κατα την γνωμη μου! κοιτα αν εχεις κοννε σε ναυτιλιακη πηγαινε με τα χιλια, εαν οχι, θα σου προτινα κατι πιο γενικο πρωτα, τιποτα σε στυλ οικονομικη επιστημη, απο εκει και περα και ναυτιλιακα να πας με την μια νταξει κομπλε, απλα δεν ξερεις πως τα φερνει η ζωη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChristosSeven

Νεοφερμένος

Ο ChristosSeven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μετά απο μια μικρή έρευνα που έκανα κατέληξα σε 2 τμήματα.
Οικονομικών Επιστημών ή Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής.
Λοιπόν, θέλω να ασχοληθώ με κάτι καινοτόμο, κάτι στο οποίο να είμαι σημαντικός και γενικά δημιουργώ. Επειδή ο κλάδος είναι μεγάλος δεν ξέρω τι να επιλέξω. Δεν θέλω να γίνω λογιστής, με τίποτα! Δεν μου αρέσει.
Αντιθέτως θα ήθελα να ασχοληθώ με επενδυτικές ασχολίες (επενδυτικές τράπεζες κλπ). Να δίνω συμβουλές (στους "μεγάλους") και να οργανώνω την τάδε επιχείρηση. Να ξεκινήσω ως analyst (με τι άλλο μπορώ να ξεκινήσω? :P) και να εξελιχθώ. Φυσικά κατανοώ ότι πρέπει να κάνω και μεταπτυχιακό (Ελλάδα ή εξωτερικό?). Απλά πριν το μεταπτυχιακό θέλω να κάνω κάτι σχετικό και δεν ξέρω ποια από τις 2 σχολές μου το προσφέρει.
Έχεις όμως αποκλείσει και άλλα πολύ αξιόλογα τμήματα οικονομικών όπως είναι η Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχρίσεων ή Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας που είναι πολύ καινούργιο και καινοτόμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kot

Νεοφερμένος

Ο kot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Λάθος διατύπωση. Εννοώ ότι αν εχεις αποφασίσει για Χρηματοοικονομικά και μπορείς να μπεις στο Παπει στο συγκεκριμένο τμήμα τότε να επιλέξεις αυτό. Δεν αναφερομαι σε διλήμματα μεταξύ οικονομικών και χρηματοοικονομικών τμημάτων ή αλλων.

για το τμημα στατιστικησ και ασφαλιστικησ επιστημησ στο ΠΑ.ΠΕΙ ποια ειναι η αποψη σου ?? :D

Δεν το γνωρίζω το συγκεκριμένο τμήμα. Δεν έχω καμία απολύτως ιδέα.

παιδιά μπορειται να καταταξεται τισ σχολεσ οικονομικων επιστημων απο τιν καλυτερη προσ χειροτερη κατα την γνωμη σασ?

Μιλώντας για τμήματα οικονομικών επιστημών και εστιάζοντας κυρίως στην οικονομική θεωρία.
Οικονομικό - οπα
ΔΕΟΣ - οπα (το πρόγραμμά του είναι παρόμοιο ενός οικονομικού τμήματος με κατεύθυνση οικονομική θεωρία)
Οικονομικό ΕΚΠΑ
Αυτά σίγουρα πρώτα. Μετά θα έλεγα ότι Παμακ είναι λίγο καλύτερο από απθ. Και τα δύο προτιμότερα του παπει. Ξέρω ότι και της κρήτης είναι καλούτσικο αλλά δεν εχω την πληροφορηση για να το κατατάξω μεταξύ των τριών τελευταίων.
Και μετά όλα τα υπόλοιπα περιφερειακά τμήματα. Διαφορές μεταξύ τους δεν γνωρίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
To παπει ειναι δηλαδη το χειροτερο στην Ελλάδα ετσι οπως τα έβγαλες?Κοιτα ..επειδη εγω εχω κανει προπτυχιακο στο παπει..και εχω φιλους απο Ασοεε και κανω μεταπτυχιακο στο Εκπα..θα σας πω πως το ΠΑΠΕΙ ειναι με διαφορα το καλύτερο στην Αθήνα.Τωρα τι λεει ο καθε πικραμενος δεν ξερω..Ξερω ομως πως εφτησα αιμα για να παρω πτυχιο απο το παπει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Εγώ ένα ξέρω πάντως.
Έλος έγινε σήμερα η ΑΣΟΕΕ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top