Πανεπιστήμια vs TEI

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρόσφατα έστειλα ηλεκτρονικά το πτυχίο μου ΤΕΙ , στη Σουηδία. Έχω πτυχίο ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής. To αναγνώρισαν κανονικότατα ως bachelor με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα. Στα Σουηδικά έχει μια περίεργη λέξη που δεν τη θυμάμαι. Και μάλιστα μου είπαν ότι μπορώ αν θέλω να κάνω κανονικά αίτηση για μάστερ στη Σουηδία. ΔΕΝ μου είπαν απολύτως τίποτα επειδή τελείωσα ΤΕΙ, ούτε επειδή τα ΤΕΙ έγιναν Πανεπιστήμια, που τους το επισήμανα ως ένδειξη ειλικρίνειας από πλευράς μου. Το πτυχίο μου είναι bachelor 240 ECTS.

Εδώ στην Ελλάδα υφίστανται αυτό το "κόμπλεξ" με το διαχωρισμό αλλά κυρίως για το Δημόσιο. Τώρα στο κλάδο μου αυτών της Λογιστής, είτε βγει καποιος από ΑΣΟΕΕ ως απόφοιτος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής είτε απόφοιτος από τα πρώην ΤΕΙ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής ( πριν το 2018 που υπήρχαν τα ΤΕΙ) έχουμε τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. ΔΕν είμαστε όπως οι μηχανικοί που έχετε θέμα.

Μη σας πω ότι στο κλάδο μου, προτιμούνται ή του ΤΕΙ λόγω ότι η λογιστική είναι πρακτικό επάγγελμα, και τα ΤΕΙ ήταν των εφαρμοσμένων πρακτικών γνώσεων. Αυτό βλέπω στις δουλείες στην αγορά εργασίας που βρίσκομαι. Στο λογιστήριο εταιρείας που είμαι έχω ένα συνάδελφο που είναι απόφοιτος ΑΣΟΕΕ Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής και μπήκαμε μαζί, και παίρνουμε τα ίδια λεφτά.

Τώρα για τους μηχανικούς είναι το θέμα με το 4ετείς vs 5ετείς.
 

NasosJet

Νεοφερμένος

Ο NasosJet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Εγώ πάντως που έχω αρκετούς φίλους ΤΕΙτζήδες μηχανικούς έχω μάθει πως ασχέτως τι ισχύει στο δημόσιο με τα Ε.Δ., οι απόφοιτοι μηχανικών σχολών ΑΕΙ έχουν αρκετά μεγαλύτερο εκτόπισμα από τους ΤΕΙτζήδες.

Πρώτον στην αγορά εργασίας (οι δελεαστικές θέσεις σε μεγάλες εταιρίες θέλουν να έχεις τελειώσει ΑΕΙ ακόμα και αν δεν το αναφέρουν στην προκύρηξη) και δεύτερον στα διαθέσιμα μεταπτυχιακά. Είναι εξαιρετικά δύσκολο να έχεις τελειώσει ΤΕΙ και να σε πάρουν σε top μεταπτυχιακά του εξωτερικού, ενώ αν έχεις τελειώσει ΕΜΠ/ΑΠΘ/Πάτρα με 8+ μπορείς να μπεις σχεδόν οπουδήποτε. Αυτό δεν πρέπει να εκπλήσσει γιατί κάθε ξένο πανεπιστήμιο αναφέρει στα entry requirements πως λαμβάνει υπόψιν το κύρος του πανεπιστημίου που τελείωσε ο αιτών. Και τα παραπάνω ΑΕΙ είναι top 200 στον κόσμο στα αντικείμενά τους ενώ τα ΤΕΙ δεν υπάρχουν καν.

Αυτό δεν το λέω για να μειώσω τις σπουδές των ατόμων που τελειώνουν μηχανικά ΤΕΙ αλλά για να δείξω πως δυστυχώς στην παρούσα φάση το να τελειώνεις ΤΕΙ δεν είναι καθόλου το ίδιο με το να τελειώνεις τα αντίστοιχα ΑΕΙ. Που είναι κρίμα γιατί υπάρχουν ΤΕΙ μηχανικών που θέλουν τρελό κόπο για να περαστούν, κάποια παρόμοιο ή και παραπάνω κόπο με τις πολυτεχνικές σχολές.

Όσον αφορά το ΠΑΔΑ? Κατ' εμέ θέλει μίνιμουμ μια 15ετία για να δούμε που θα κάτσει στην κλίμακα του πρεστίζ (που είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ στην επαγγελματική εξέλιξη)
Τοp 200 στον κοσμο ΑΕΙ ειναι σε ελαχιστους τομεις, με τα rankings να ειναι λιγο υποκειμενικα μιας και αναλογα το site αλλαζουν και τα rankings αναλογα.
Π.χ.στο ΤΗΕ ειμαστε στον πατο ενω στο

Στα μεταπτυχιακα κατα κυριο λογο κοιτανε, πολλους παραγοντες και οχι μονο τον βαθμο(project, που και αν εχεις κανει πρακτικη, συστατικές επιστολές κτλ.)
Και οχι δεν μπαινεις οπου θελεις απλα με βαθμο 8 απο οποιο ιδρυμα και να εισαι.Εξαρταται απο τον ανταγωνισμο,και πολλα αλλα πραγματα.


Εχω φιλο που τελιωσε Fachhochschulen (αντιστοιχο ΤΕΙ) Γερμανια και το προτίμησαν απο ατομα που τελιωσαν ΕΜΠ και ΑΠΘ με βαθμος, και έκαναν αίτηση για μεταπτυχιακο στο πολυτεχνείο του Aachen.
Στην αγορά Εργασίας επίσης δεν ενδιαφέρονται, για το αμα εχεις περασει τη Ηλεκτροδυναμικη η Μηχανικη Ρευστων, FEM κτλ αλλα αμα μπορεις να τα εφαρμοσεις στο κομματι εργασιας σου.
Αμα εχεις οικειοτητα με το αντικειμενο και μπορεις να δουλεψεις πανω σε αυτο και εχεις γνωσεις σε παιρνουν και ξεκινας την καριερα σου, παιρνοντας παραλληλα γνωσης ΚΑΘ'ΟΛΗ την διαρκεια της εργασιας σου, και εξελιζοντας τον εαυτο σου, ειτε σε θεωρητικο ειτε σε πρακτικο επιπεδο.

Αντι να κοιταξουμε να βελτιωσουμε το τρισαθλιο συστημα παιδειας που παιζει στην Μπανανια,με πληρωμενα φροντιστηρια ακομα και στο Πανεπιστημιο, διαβασμα απο παλια θεματα, γλυψιμο και ρουσφετολογία με καθηγητής ,που ειμαστε στον πατο της εκπαιδευσης, ερευνας και καινοτομίας, καθομαστε και τρωγόμαστε ποιος την εχει μεγαλύτερη.
Μια ζωη παραγκα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Εχω φιλο που τελιωσε Fachhochschulen (αντιστοιχο ΤΕΙ) Γερμανια και το προτίμησαν απο ατομα που τελιωσαν ΕΜΠ και ΑΠΘ με βαθμος, και έκαναν αίτηση για μεταπτυχιακο στο πολυτεχνείο του Aachen.
Στην αγορά Εργασίας επίσης δεν ενδιαφέρονται, για το αμα εχεις περασει τη Ηλεκτροδυναμικη η Μηχανικη Ρευστων, FEM κτλ αλλα αμα μπορεις να τα εφαρμοσεις στο κομματι εργασιας σου.
Αμα εχεις οικειοτητα με το αντικειμενο και μπορεις να δουλεψεις πανω σε αυτο και εχεις γνωσεις σε παιρνουν και ξεκινας την καριερα σου, παιρνοντας παραλληλα γνωσης ΚΑΘ'ΟΛΗ την διαρκεια της εργασιας σου, και εξελιζοντας τον εαυτο σου, ειτε σε θεωρητικο ειτε σε πρακτικο επιπεδο.

Aυτό θα έπρεπε να μοιράζεται μαζί με τα θέματα των πανελλαδικών ή να δίνεται ως ενημέρωση σε γονείς πριν πάνε να γράψουν τα παιδιά τους φροντιστήριο και σπαταλήσουν λεφτά χωρίς λόγο. :worship:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,220 μηνύματα.
Aυτό θα έπρεπε να μοιράζεται μαζί με τα θέματα των πανελλαδικών ή να δίνεται ως ενημέρωση σε γονείς πριν πάνε να γράψουν τα παιδιά τους φροντιστήριο και σπαταλήσουν λεφτά χωρίς λόγο. :worship:
Την εποχή που έδινα ήξερα έναν τυπά απο το σχολείο μου και μιλούσαμε που και που. Όχι πολύ γιατί ειδικά μετά απο όσα θα διαβάσεις θα καταλάβεις πόσο γκάου ήταν τελικά...

Μια μέρα όπως το φέρνει η συζήτηση λέμε για σχολές. Η συζήτηση πήγε κάπως έτσι :
-Που θες να περάσεις εσύ ρε μαν ;
-ΗΜΜΥ ΕΜΠ
Εγώ γουρλώνω τα μάτια γιατί ο τύπος δεν παίζει να έχει ανοίξει βιβλίο ποτέ.
-Είσαι σίγουρος ; Το πολυτεχνείο έχει διάβασμα πολύ.
-Ναι ρε, έχω στόχο.
-Σκοπεύεις να κάνεις κάτι συγκεκριμένο δηλαδή στο μέλλον ;
-Ναι να περάσω για να μοστράρω.
Εκεί γουρλώνω δεύτερη φορά τα μάτια.
-Μα ποιο το νόημα να περάσεις εαν δεν το τελειώσεις ποτέ ;
-Εε δεν έχει σημασία, θέλω απλά να περάσω για να μπορώ να λέω οτι είμαι πολυτεχνείο και ας μην περάσω ούτε ένα μάθημα...

1654125847526.png
 

Σόλωνας καρ.

Νεοφερμένος

Ο Σόλωνας καρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αρχικά, το τοπικ δημιουργήθηκε μια εποχή που οι περισσότεροι από εμάς δεν γνωρίζαμε πολλά πράγματα που τα ΤΕΙ τελικά κατέκτησαν πριν τα κλείσει ο γαβρογλου.
Όπως για παράδειγμα:

1) τα ΤΕΙ σε ΑΝΤΊΘΕΣΗ με τα πανεπιστήμια εφαρμοσμένων επιστημών ή τα F/schulen στην Γερμανία πήραν το δικαίωμα διοργάνωσης τρίτου κύκλου σπουδών (διδακτορικά) γεγονός που σφραγίζει την επιστημονική τους υπόσταση και τα κάνει ντεφάκτο πανεπιστήμια. Επομένως αν δεν πανεπιστημιοποιούντουσαν θα ανήκαν πλέον στον πανεπιστημιακό τομέα της ανώτατης εκπαίδευσης. Η ασπαιτε για παράδειγμα δεν πήρε το δικαίωμα διοργάνωσης τρίτου κύκλου σπουδών λόγω χαμηλής αξιολόγησης που πήρε, για αυτό και δεν μπήκε στον πανεπιστημιακό τομέα.

2) Τα τμήματα γεωπονικών, μηχανικών και άλλων ειδικοτήτων των ΤΕΙ έγιναν πενταετή και σε λίγο καιρό πολλά θα λέγονται και πολυτεχνικά δίνοντας άλλη δυναμική στους αποφοίτους.

3) Όντως τα ΤΕΙ δεν διεξήγαγαν διδακτορικά και κάποιος θα μπορούσε τα ιδρύματα αυτά να τα συνδέσει με των εφαρμοσμένων επιστημών, παρόλα αυτά απόφοιτοι τους με μεταπτυχιακά και διδακτορικά όχι απλά είναι αυξημένων προσόντων αλλά ουδεμία σχέση έχουν με την εφαρμογή των γνώσεων όπως την φαντάζεται κάποιος άσχετος.
 

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Αρχικά, το τοπικ δημιουργήθηκε μια εποχή που οι περισσότεροι από εμάς δεν γνωρίζαμε πολλά πράγματα που τα ΤΕΙ τελικά κατέκτησαν πριν τα κλείσει ο γαβρογλου.
Όπως για παράδειγμα:

1) τα ΤΕΙ σε ΑΝΤΊΘΕΣΗ με τα πανεπιστήμια εφαρμοσμένων επιστημών ή τα F/schulen στην Γερμανία πήραν το δικαίωμα διοργάνωσης τρίτου κύκλου σπουδών (διδακτορικά) γεγονός που σφραγίζει την επιστημονική τους υπόσταση και τα κάνει ντεφάκτο πανεπιστήμια. Επομένως αν δεν πανεπιστημιοποιούντουσαν θα ανήκαν πλέον στον πανεπιστημιακό τομέα της ανώτατης εκπαίδευσης. Η ασπαιτε για παράδειγμα δεν πήρε το δικαίωμα διοργάνωσης τρίτου κύκλου σπουδών λόγω χαμηλής αξιολόγησης που πήρε, για αυτό και δεν μπήκε στον πανεπιστημιακό τομέα.

2) Τα τμήματα γεωπονικών, μηχανικών και άλλων ειδικοτήτων των ΤΕΙ έγιναν πενταετή και σε λίγο καιρό πολλά θα λέγονται και πολυτεχνικά δίνοντας άλλη δυναμική στους αποφοίτους.

3) Όντως τα ΤΕΙ δεν διεξήγαγαν διδακτορικά και κάποιος θα μπορούσε τα ιδρύματα αυτά να τα συνδέσει με των εφαρμοσμένων επιστημών, παρόλα αυτά απόφοιτοι τους με μεταπτυχιακά και διδακτορικά όχι απλά είναι αυξημένων προσόντων αλλά ουδεμία σχέση έχουν με την εφαρμογή των γνώσεων όπως την φαντάζεται κάποιος άσχετος.
Είμαι Ηλεκτρονικός Μηχανικός, απόφοιτος του ΑΤΕΙ-Θ, (το Α σημαίνει Αλεξάνδρειο), με μεταπτυχιακό στην Βιοιατρικη Μηχανική. Πρόσφατα έγινα δεκτός σε ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια, το Koc αν έχεις ακουστά, για διδακτορικό, αλλά με αυτές τις απόψεις που έχεις, μάλλον, στα χαρτιά θα τα βλέπεις αυτά τα καλά πανεπιστήμια. Δεν είχα ποτέ θέμα ούτε εργασιακά, ούτε ακαδημαϊκά λόγω ΤΕΙ, άρα αυτά που λες, τα λες απλά για να τα πιστέψει ο εαυτός σου.....

Λάθος παράθεση έκανα εν τω μεταξύ 😂
 

Σόλωνας καρ.

Νεοφερμένος

Ο Σόλωνας καρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Aυτό θα έπρεπε να μοιράζεται μαζί με τα θέματα των πανελλαδικών ή να δίνεται ως ενημέρωση σε γονείς πριν πάνε να γράψουν τα παιδιά τους φροντιστήριο και σπαταλήσουν λεφτά χωρίς λόγο. :worship:
Υποτίθεται αγαπητέ έπρεπε να είχε εξορθολογιστεί η ανώτατη εκπαίδευση εδώ και χρόνια φτιάχνοντας τμήματα με δικαιώματα χωρίς να σκοτώνονται οι απόφοιτοι για δικαιώματα κλπ και να παινεύεται η γιαγιά το καμάρι μου πέρασε στο ΕΜΠ και όχι στο Πολυτεχνείο στο Δημοκρίτειο.
Αλλά δυστυχώς η πολιτεία λειτουργεί χέρι χέρι με τα συμφέροντα και τα επιμελητήρια και θέλει τις διακρίσεις ..
Είμαι Ηλεκτρονικός Μηχανικός, απόφοιτος του ΑΤΕΙ-Θ, (το Α σημαίνει Αλεξάνδρειο), με μεταπτυχιακό στην Βιοιατρικη Μηχανική. Πρόσφατα έγινα δεκτός σε ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια, το Koc αν έχεις ακουστά, για διδακτορικό, αλλά με αυτές τις απόψεις που έχεις, μάλλον, στα χαρτιά θα τα βλέπεις αυτά τα καλά πανεπιστήμια. Δεν είχα ποτέ θέμα ούτε εργασιακά, ούτε ακαδημαϊκά λόγω ΤΕΙ, άρα αυτά που λες, τα λες απλά για να τα πιστέψει ο εαυτός σου.....

Λάθος παράθεση έκανα εν τω μεταξύ 😂
Αγαπητέ ,

Νομίζω ότι ή δεν γνωρίζεις να διαβάζεις και δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ ή απλά απάντησες για να μας πεις ότι κανείς διδακτορικό.
Και εγώ ξεκίνησα πέρυσι στο ΕΜΠ που είναι πασίγνωστο Πολυτεχνείο παγκοσμίως (so?) τι σχέση έχει το γεγονός ότι εσύ κάνεις διδακτορικό, με τα επαγγελματικά δικαιώματα που ακόμα απόφοιτοι από ΤΕΙ δεν έχουν πάρει;

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις ή δεν έκατσες να διαβάσεις όλα τα κατεβατά που έγραψα.
Στο ίδιο στρατόπεδο είμαστε, και ενώ εσύ σαν ηλεκτρονικός μηχανικός δεν σε έχει αναγνωρίσει καν το επιμελητήριο της χώρας σου, πάρα σε έχει σε ένα υπομητρώο για ηλεκτρονικούς υπομηχανικούς αναφέρεις ότι εσύ αντιμετωπίζεις μια διαφορετική πραγματικότητα με λαμπρή πορεία.
Δεν είναι παράλογο όταν κάποιος διαβάζει και προχωράει να έχει λαμπρή πορεία, αλλά πρέπει να κάτσεις να διαβάσεις και τα δικαιώματα όλα αυτά τα οποία δεν έχεις και στα στερεί το ΤΕΕ.
 

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Υποτίθεται αγαπητέ έπρεπε να είχε εξορθολογιστεί η ανώτατη εκπαίδευση εδώ και χρόνια φτιάχνοντας τμήματα με δικαιώματα χωρίς να σκοτώνονται οι απόφοιτοι για δικαιώματα κλπ και να παινεύεται η γιαγιά το καμάρι μου πέρασε στο ΕΜΠ και όχι στο Πολυτεχνείο στο Δημοκρίτειο.
Αλλά δυστυχώς η πολιτεία λειτουργεί χέρι χέρι με τα συμφέροντα και τα επιμελητήρια και θέλει τις διακρίσεις ..

Αγαπητέ ,

Νομίζω ότι ή δεν γνωρίζεις να διαβάζεις και δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ ή απλά απάντησες για να μας πεις ότι κανείς διδακτορικό.
Και εγώ ξεκίνησα πέρυσι στο ΕΜΠ που είναι πασίγνωστο Πολυτεχνείο παγκοσμίως (so?) τι σχέση έχει το γεγονός ότι εσύ κάνεις διδακτορικό, με τα επαγγελματικά δικαιώματα που ακόμα απόφοιτοι από ΤΕΙ δεν έχουν πάρει;

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις ή δεν έκατσες να διαβάσεις όλα τα κατεβατά που έγραψα.
Στο ίδιο στρατόπεδο είμαστε, και ενώ εσύ σαν ηλεκτρονικός μηχανικός δεν σε έχει αναγνωρίσει καν το επιμελητήριο της χώρας σου, πάρα σε έχει σε ένα υπομητρώο για ηλεκτρονικούς υπομηχανικούς αναφέρεις ότι εσύ αντιμετωπίζεις μια διαφορετική πραγματικότητα με λαμπρή πορεία.
Δεν είναι παράλογο όταν κάποιος διαβάζει και προχωράει να έχει λαμπρή πορεία, αλλά πρέπει να κάτσεις να διαβάσεις και τα δικαιώματα όλα αυτά τα οποία δεν έχεις και στα στερεί το ΤΕΕ.
Μια χαρά ξέρω να διαβάζω :cool2: πες τα αλλού, εκεί που θα σε πιστέψουν, ίσως μπερδέψεις κανέναν
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Υποτίθεται αγαπητέ έπρεπε να είχε εξορθολογιστεί η ανώτατη εκπαίδευση εδώ και χρόνια φτιάχνοντας τμήματα με δικαιώματα χωρίς να σκοτώνονται οι απόφοιτοι για δικαιώματα κλπ και να παινεύεται η γιαγιά το καμάρι μου πέρασε στο ΕΜΠ και όχι στο Πολυτεχνείο στο Δημοκρίτειο.
Αλλά δυστυχώς η πολιτεία λειτουργεί χέρι χέρι με τα συμφέροντα και τα επιμελητήρια και θέλει τις διακρίσεις ..

Ποτέ δεν κατάλαβα αυτά τα συντεχνειακά γιατί δεν ανήκω επιστημονικά κάπου, σε κάποιο μαγαζί. Τι ακριβώς οφέλη έχει κάποιος μηχανικός από το να πληρώνει αυτή την εισφορά στο ταμείο ενώ για παράδειγμα, μπορεί να είναι άνεργος πτυχιούχος με μεταπτυχιακό.

Όταν λες διακρίσεις; Για ποιες διακρίσεις αναφέρεσαι; Ο μέσος Έλληνας γνωρίζει καλά τον συμπατριώτη του Δημήτρη Μπερτσεκά που είναι μια από τις μαθηματικές διάνοιες του κόσμου, ως ο σύγχρονος "πατέρας" της μαθηματικής βελτιστοποίησης στην παγκόσμια βιβλιογραφία (μετά τη Ρώσικη σχολή του 20ου αιώνα, Kantorovich, Kolmogorov, Tikhonov, κα); Τον Θεμιστοκλή Ρασσιά στην συναρτησιακή ανάλυση; Τον Αθανάσιο Φωκά στα δυναμικά συστήματα; Τον αείμνηστο Λεωνίδα Αλάογλου; Όλοι αυτοί καθώς και αρκετοί άλλοι συμπατριώτες μας για το μέγεθος μιας μικρής Ελλάδας παρ' ολη την έντονη τοξικότητα ενάντια στην πρόοδο και κοινωνική ευημερία, έχουν διατυπώσει δική τους θεωρία ή θεώρημα με απόδειξη που αποτελεί κλασική θεωρία των μαθηματικών για κάθε μαθηματικό ερευνητή ή επιστήμονα, παγκοσμίως.

Στο μυαλό μου όταν ακούω για διάκριση, μου έρχονται αυτοί οι χαρισματικοί άνθρωποι που αφήνουν (είναι εν ζωή καθηγητές Πανεπιστημίου στο εξωτερικό) και θα αφήσουν το στίγμα τους στην ανθρωπότητα μέσω της επιστήμης αλλά φυσικά στις ΗΠΑ, Αγγλία και γενικά στο εξωτερικό. Στο ΤΕΕ και στην πολιτική τι καλό θα αφήσουν στην ανθρωπότητα; :/: Οι συντεχνίες τι ακριβώς κοινωνικό όφελος προσφέρουν στην ανθρωπότητα;
 

Σόλωνας καρ.

Νεοφερμένος

Ο Σόλωνας καρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μια χαρά ξέρω να διαβάζω :cool2: πες τα αλλού, εκεί που θα σε πιστέψουν, ίσως μπερδέψεις κανέναν
Μπορείς να απαντήσεις χωρίς υπεκφυγές σε αυτό που ρώτησα;
Εσύ ως ηλεκτρονικός μηχανικός έχεις δικαίωμα να εγγραφείς στο ΤΕΕ;
 

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Μπορείς να απαντήσεις χωρίς υπεκφυγές σε αυτό που ρώτησα;
Εσύ ως ηλεκτρονικός μηχανικός έχεις δικαίωμα να εγγραφείς στο ΤΕΕ;
Εγώ ως Ηλεκτρονικός Μηχανικός, έχω πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα τα οποία παραθέτω παρακάτω. Ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα είχε και το τμήμα Ηλεκτρονικών Μηχανικών του Πολυτεχνείου Κρήτης πριν μετονομαστεί σε ηλεκτρολόγων. Ως Μηχανικός αναγνωρίζομαι σε όλη την Ευρωπαϊκή Ένωση και μπορώ να εγγραφώ σε όποιο επιμελητήριο θέλω, πλην του ΤΕΕ ( οι λόγοι γνωστοί ). Το ότι δεν εγγράφομαι στο ΤΕΕ, δεν με επηρεάζει σε τίποτα απολύτως. Έχοντας μεταπτυχιακό στην Βιοιατρική Μηχανική, έχω αλλάξει ούτως η άλλως προσανατολισμό και ως Μηχανικός Βιοιατρικής, δεν θα με βοηθούσε σε τίποτα το ΤΕΕ. Το θέμα που συζητήθηκε παραπάνω ήταν τα ψεύδη περί μη αποδοχής αποφοίτων τει στο μήνυμα του Ziekr.

επαγγελματικά δικαιώματα :
Με την ολοκλήρωση των σπουδών τους οι πτυχιούχοι του Τμήματος Ηλεκτρονικής των Τ.Ε.Ι. έχουν αποκτήσει τις εξειδικευμένες γνώσεις ώστε να είναι σε θέση να απασχοληθούν είτε αυτοδύναμα είτε σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες με την μελέτη, έρευνα και εφαρμογή της τεχνολογίας πάνω σε σύγχρονους και ειδικούς τομείς της ηλεκτρονικής στον ιδιωτικό και στον δημόσιο τομέα, όπως ειδικότερα περιγράφεται στο Άρθρο 1 του Προεδρικού Διατάγματος 346/8-06-1989 που αναφέρει τα επαγγελματικά δικαιώματα των πτυχιούχων του Τμήματος Ηλεκτρονικής της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών των Τ.Ε.Ι.:
1. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Ηλεκτρονικών της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων με βάση τις εξειδικευμένες επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις τους, ασχολούνται είτε αυτοδύναμα είτε σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες με την μελέτη, έρευνα και εφαρμογή της τεχνολογίας πάνω σε σύγχρονους και ειδικούς τομείς της Ηλεκτρονικής στον ιδιωτικό τομέα και στο δημόσιο τομέα.

2. Ειδικότερα απασχολούνται:

2.1 Σε βιοτεχνίες, βιομηχανίες και επιχειρήσεις που έχουν ως αντικείμενο την παραγωγή ηλεκτρονικών στοιχείων, διατάξεων, συσκευών και συστημάτων για την παραγωγή άλλων προϊόντων, ή την παροχή υπηρεσιών προς αυτές και προς τρίτους.

2.2 Έχουν δικαίωμα εκπόνησης μελέτης, επίβλεψης, κατασκευής, συναρμολόγησης, συντήρησης εγκατάστασης, χειρισμών, ελέγχου λειτουργίας και μετατροπής ηλεκτρονικού στοιχείου, διατάξεως συσκευής και συστημάτων των τομέων : τηλεπικοινωνιών, οπτικοακουστικών, ραδιοτηλεόρασης, προστασίας και πυρασφάλειας, οργάνων μέτρησης και ηλεκτρονικών ισχύος καθώς επίσης αυτομάτου ελέγχου, Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Ιατρικών Οργάνων σε συνεργασία με τεχνικούς των αντιστοίχων ειδικοτήτων.Τα παραπάνω δικαιώματα ασκούνται είτε τα συστήματα αυτά είναι αμιγή ηλεκτρονικά είτε μικτά με ηλεκτρολογική, μηχανολογικά ως προς το ηλεκτρονικό μέρος αυτών.

2.3 Ιδρύουν και διευθύνουν ηλεκτρονικά εργαστήρια.

3. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος εξελίσσονται μέσα στη διοικητική και τεχνική ιεραρχία τη σχετική με τους τομείς της ειδικότητας τους.

4. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος μπορούν να καλύπτουν τις θέσεις υπευθύνων στελεχών στις βιοτεχνίες, βιομηχανίες και γενικά τις Επιχειρήσεις που προβλέπονται στη νομοθεσία που ισχύει κάθε φορά για τη λειτουργία των επιχειρήσεων αυτών.

5. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος ασκούν κάθε άλλη επαγγελματική δραστηριότητα που εμφανίζεται στο αντικείμενο της ειδικότητας τους με την εξέλιξη της τεχνολογίας, σύμφωνα με τις ρυθμίσεις της κάθε φορά ισχύουσας νομοθεσίας.

6. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος απασχολούνται στην εκπαίδευση σύμφωνα με την ισχύουσα κάθε φορά νομοθεσία και στην έρευνα σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες πάνω σε θέματα εξέλιξης της ηλεκτρονικής επιστήμης και εφαρμογής των πορισμάτων της.

7. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος έχουν δικαίωμα να διενεργούν μόνοι τους ή σαν μέλη επιτροπών εκτιμήσεις και πραγματογνωμοσύνες σε ζημιές που προκλήθηκαν από οποιαδήποτε αιτία σε ηλεκτρονικές διατάξεις, συσκευές, συστήματα και εγκαταστάσεις, αξιολόγηση προσφορών κάθε φύσης ηλεκτρονικού εξοπλισμού και ελέγχους σε αντίστοιχες βιοτεχνίες και βιομηχανίες προκειμένου να τους χορηγηθεί άδεια λειτουργίας.

8. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος με την απόκτηση του πτυχίου τους ασκούν το επάγγελμα στα πλαίσια των πιο πάνω επαγγελματικών δικαιωμάτων.

9. Τα αναφερόμενα στις προηγούμενες παραγράφους δικαιώματα και δραστηριότητες νοούνται σύμφωνα και αντίστοιχα με την ορολογία που ακολουθεί:

9.1 Μελέτη : Είναι η εκπόνηση πλήρων και ολοκληρωμένων σχεδίων υπολογισμών και εγγράφων οδηγιών, σύνθεσης και συναρμολόγησης ηλεκτρονικών συσκευών, διατάξεων και συστημάτων.

9.2 Κατασκευή : Είναι η υλοποίηση των κατασκευαστικών σχεδίων μιας μελέτης ηλεκτρονικού στοιχείου, διατάξεως υποσυστήματος, συσκευής ή συστήματος.

9.3 Συναρμολόγηση συσκευής : Είναι η τοποθέτηση των εξαρτημάτων και σύνδεση αυτών, ως και των υποσυστημάτων για την κατασκευαστική ολοκλήρωση μιας συσκευής σε ενιαίο λειτουργικό σύνολο, βάσει των σχεδίων, υπολογισμών και εγγράφων οδηγιών της μελέτης.

9.4 Εγκατάσταση ηλεκτρονικού συστήματος :Είναι η εκτέλεση του συνόλου των εργασιών που απαιτούνται για την τοποθέτηση και την ομαλή λειτουργία του ηλεκτρονικού συστήματος, βάσει της σχετικής μελέτης.

9.5 Επίβλεψη εγκατάστασης : Είναι η υπεύθυνη παρακολούθηση των εκτελουμένων εργασιών για την ακριβή εκτέλεση του έργου, βάσει της μελέτης, που περιλαμβάνει

Α. Τεχνική επίβλεψη

Β. Ποιοτικό έλεγχο

Γ. Επιμέτρηση και παραλαβή.

9.6 Συντήρηση ηλεκτρονικής συσκευής :Είναι η εκτέλεση στο εργαστήριο ή στο χώρο της εγκατάστασης των απαιτούμενων επισκευαστικών εργασιών συντήρησης, λειτουργίας και ελέγχου σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή της συσκευής και τις σχετικές προδιαγραφές.

9.7 Συντήρηση εγκατάστασης ηλεκτρονικού συστήματος : Είναι επίβλεψη και εκτέλεση των απαιτουμένων εργασιών γενικής συντήρησης, επισκευής και περιοδικού ελέγχου καλής λειτουργίας σύμφωνα με τις έγγραφες οδηγίες του μελετητή ή του κατασκευαστή και τις σχετικές προδιαγραφές.

9.8 Επίβλεψη λειτουργίας εγκατάστασης : Είναι η υπεύθυνη παρακολούθηση των απαιτούμενων εργασιών και χειρισμών για τη λειτουργία της εγκατάστασης.

9.9 Χειρισμός : Είναι η θέση και διατήρηση σε λειτουργία και παύση λειτουργίας μιας συσκευής ή ενός συστήματος.

9.10 Μετατροπή : Είναι η τροποποίηση της συσκευής ή του συστήματος για να επιτευχθεί διαφοροποίηση της λειτουργίας και λοιπών χαρακτηριστικών. Η μετατροπή πρέπει να γίνεται πάντοτε βάσει γραπτών οδηγιών του κατασκευαστή ή του μελετητή και να βρίσκεται μέσα στα καθορισμένα όρια λειτουργίας.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,220 μηνύματα.
Όνοματα να μην λέμε...μπουχ...μπουχ...κάποιοι ονειρεύονται πολυτεχνεία και απαιτούν να ανέβει το επίπεδο όταν οι ίδιοι διδάσκουν σκατα. Και αυτό όταν αποφασίσουν να διδάξουν, και να μην περνάνε τις διαφάνειες με την ροδέλα του ποντικιού να γυρίζει σαν fidget spinner μπουχ...μπουχ...κάνοντας συνολικά από τριωρο μάθημα μαξ 1 ώρα συνολικά, γιατί ποτέ θα φτιάξουμε καφέ, πότε θα κάνουμε διαλλειμα 10 λεπτών που θα γίνει 40 λεπτά, πότε θα έρθει ένας τυχαίος οπότε θα διακόψουμε για ένα 20λεπτο για συζήτηση κτλπ.

Αυτό το επίπεδο μας έφαγε και η ουσία πήγε περίπατο στα αυτή την χώρα. Το θέμα είναι ότι δεν τρως με το επίπεδο...εκτός εάν είσαι σε κανένα
ΤΕΕ ή καθηγήταρας ή και τα δύο.
 

Σόλωνας καρ.

Νεοφερμένος

Ο Σόλωνας καρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Νομιζω ότι το θέμα το εχεις αρκετά λαθος στο μυαλό σου και κρίνεις προφανώς τα πάντα βάσει της δικιάς σου επαγγελματικής πορείας. Το γεγονός οτι το ΤΕΕ που αποτελεί το επίσημο όργανο των μηχανικών της Ελλάδας καλώς ή κακώς σε θεωρεί υπομηχανικό ακόμα και διδακτορικό να έχεις, εσύ νιώθεις καλά με αυτό; που δεν είσαι διπλωματούχος απλά πτυχιούχος μηχανικός και δεν αναγνωρίζεται η υπογραφή σου για αρκετά έργα και ακόμα με το διδακτορικό οταν με το καλό το πάρεις θα θες εναν πτυχιούχο ηλεκτρολόγο μηχανικό να βαλει για σενα υπογραφή; Ότι η νομοθεσία που έχει θεσμοθετηθεί για τα δικαιώματα σου εσένα και όλων των άλλων μηχανικών ειναι φτιαγμένη και περιορισμένη μέχρι την υπογραφή που θα βάλει ο διπλωματούχος και όχι ο πτυχιούχος , εσύ δηλαδή. Το ξέρεις ότι υπάρχει αποκλεισμός σε κρατικές πλατφόρμες στους μηχανικούς ΤΕΙ (όπως το e-adeies, για τα αυθαίρετα, για την ηλεκτρονική ανάρτηση τοπογραφικών διαγραμμάτων, του Κτηματολογίου κτλ.) και ούτε πρόσβαση έχεις:

Το θέμα με εσας τους μηχανικούς από τα πρώην ΤΕΙ ειναι πολύ σοβαρό , το θεωρώ ασέβεια προς τους συναδέλφους σου να θεωρείς οτι είναι ολα καλά και ανθηρά και να μην βλέπεις την πραγματικότητα. Τώρα αν σε σένα πήγαν όλα τόσο καλά, τότε τι να πω, μπορεί να εισαι και ο πρώτος μηχανικός από ΤΕΙ μελος του ΤΕΕ με πλήρη δικαιώματα....
 
Τελευταία επεξεργασία:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Νομιζω ότι το θέμα το εχεις αρκετά λαθος στο μυαλό σου και κρίνεις προφανώς τα πάντα βάσει της δικιάς σου επαγγελματικής πορείας. Το γεγονός οτι το ΤΕΕ που αποτελεί το επίσημο όργανο των μηχανικών της Ελλάδας καλώς ή κακώς σε θεωρεί υπομηχανικό ακόμα και διδακτορικό να έχεις, εσύ νιώθεις καλά με αυτό; που δεν είσαι διπλωματούχος απλά πτυχιούχος μηχανικός και δεν αναγνωρίζεται η υπογραφή σου για αρκετά έργα και ακόμα με το διδακτορικό οταν με το καλό το πάρεις θα θες εναν πτυχιούχο ηλεκτρολόγο μηχανικό να βαλει για σενα υπογραφή; Ότι η νομοθεσία που έχει θεσμοθετηθεί για τα δικαιώματα σου εσένα και όλων των άλλων μηχανικών ειναι φτιαγμένη και περιορισμένη μέχρι την υπογραφή που θα βάλει ο διπλωματούχος και όχι ο πτυχιούχος , εσύ δηλαδή. Το ξέρεις ότι υπάρχει αποκλεισμός σε κρατικές πλατφόρμες στους μηχανικούς ΤΕΙ (όπως το e-adeies, για τα αυθαίρετα, για την ηλεκτρονική ανάρτηση τοπογραφικών διαγραμμάτων, του Κτηματολογίου κτλ.) και ούτε πρόσβαση έχεις:

Το θέμα με εσας τους μηχανικούς από τα πρώην ΤΕΙ ειναι πολύ σοβαρό , το θεωρώ ασέβεια προς τους συναδέλφους σου να θεωρείς οτι είναι ολα καλά και ανθηρά και να μην βλέπεις την πραγματικότητα. Τώρα αν σε σένα πήγαν όλα τόσο καλά, τότε τι να πω, μπορεί να εισαι και ο πρώτος μηχανικός από ΤΕΙ μελος του ΤΕΕ με πλήρη δικαιώματα....
Τρικυμία εν κρανιω
 

Σόλωνας καρ.

Νεοφερμένος

Ο Σόλωνας καρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,220 μηνύματα.
Νομιζω ότι το θέμα το εχεις αρκετά λαθος στο μυαλό σου και κρίνεις προφανώς τα πάντα βάσει της δικιάς σου επαγγελματικής πορείας. Το γεγονός οτι το ΤΕΕ που αποτελεί το επίσημο όργανο των μηχανικών της Ελλάδας καλώς ή κακώς σε θεωρεί υπομηχανικό ακόμα και διδακτορικό να έχεις, εσύ νιώθεις καλά με αυτό; που δεν είσαι διπλωματούχος απλά πτυχιούχος μηχανικός και δεν αναγνωρίζεται η υπογραφή σου για αρκετά έργα και ακόμα με το διδακτορικό οταν με το καλό το πάρεις θα θες εναν πτυχιούχο ηλεκτρολόγο μηχανικό να βαλει για σενα υπογραφή; Ότι η νομοθεσία που έχει θεσμοθετηθεί για τα δικαιώματα σου εσένα και όλων των άλλων μηχανικών ειναι φτιαγμένη και περιορισμένη μέχρι την υπογραφή που θα βάλει ο διπλωματούχος και όχι ο πτυχιούχος , εσύ δηλαδή. Το ξέρεις ότι υπάρχει αποκλεισμός σε κρατικές πλατφόρμες στους μηχανικούς ΤΕΙ (όπως το e-adeies, για τα αυθαίρετα, για την ηλεκτρονική ανάρτηση τοπογραφικών διαγραμμάτων, του Κτηματολογίου κτλ.) και ούτε πρόσβαση έχεις:

Το θέμα με εσας τους μηχανικούς από τα πρώην ΤΕΙ ειναι πολύ σοβαρό , το θεωρώ ασέβεια προς τους συναδέλφους σου να θεωρείς οτι είναι ολα καλά και ανθηρά και να μην βλέπεις την πραγματικότητα. Τώρα αν σε σένα πήγαν όλα τόσο καλά, τότε τι να πω, μπορεί να εισαι και ο πρώτος μηχανικός από ΤΕΙ μελος του ΤΕΕ με πλήρη δικαιώματα....
Μα ούτως η άλλως δεν έχει δικαίωμα ο ηλεκτρονικός μηχανικός να βάζει υπογραφές σε ηλεκτρολογικά έργα διότι δεν είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός. Βάσει αυτού τα δικαιώματα των μηχανικών ΤΕΙ ηλεκτρονικής ήταν πλήρη ανέκαθεν. Στο μόνο που μπορεί να έχει λόγο περί αυτών είναι στα ηλεκτρονικά ισχύος.

Των ηλεκτρολόγων μηχανικών ΤΕΙ δεν ήταν/είναι τα δικαιώματα πλήρη.
 

NikoBellic

Νεοφερμένος

Ο NikoBellic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς τις διαφορές των τμημάτων μηχανολόγων μηχανικών των Πολυτεχνείων και των πρώην ΤΕΙ όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα κι αν αξίζει να σπουδάσει κάνεις εκεί;
 

Σόλωνας καρ.

Νεοφερμένος

Ο Σόλωνας καρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Υπάρχουν δυστυχώς αρκετές διαφορές στα επαγγελματικά δικαιώματα,
Προτείνω να μιλήσεις με κάποιο επαγγελματικό σωματείο παρά εδώ..
Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς τις διαφορές των τμημάτων μηχανολόγων μηχανικών των Πολυτεχνείων και των πρώην ΤΕΙ όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα κι αν αξίζει να σπουδάσει κάνεις εκεί
 

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τα τμήματα γεωπονικών, μηχανικών και άλλων ειδικοτήτων των ΤΕΙ έγιναν πενταετή και σε λίγο καιρό πολλά θα λέγονται και πολυτεχνικά δίνοντας άλλη δυναμική στους αποφοίτους.
Άλλος antis μας βρήκε!:lol:
Έννοια σου και θα συνεδριάζουν οι επιτροπές μέχρι το 2270 γι' αυτό το σκοπό!:rolleyes:
Μα ούτως η άλλως δεν έχει δικαίωμα ο ηλεκτρονικός μηχανικός να βάζει υπογραφές σε ηλεκτρολογικά έργα διότι δεν είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός. Βάσει αυτού τα δικαιώματα των μηχανικών ΤΕΙ ηλεκτρονικής ήταν πλήρη ανέκαθεν. Στο μόνο που μπορεί να έχει λόγο περί αυτών είναι στα ηλεκτρονικά ισχύος.

Των ηλεκτρολόγων μηχανικών ΤΕΙ δεν ήταν/είναι τα δικαιώματα πλήρη.
Οι ηλεκτρονικοί μηχανικοί Τ.Ε. ήταν νομίζω οι μόνοι πτυχιούχοι μηχανικοί Τ.Ε. για τους οποίους εκδόθηκαν τα Π.Δ. που καθόριζαν τα επαγγελματικά τους δικαιώματα (το 1989 με Γ.Α.Π. υπουργό Παιδείας αν δεν κάνω λάθος)...

Οι ηλεκτρολόγοι (όπως κι εμείς οι μηχανολόγοι) μηχανικοί Τ.Ε. ΠΟΤΕ δεν είχαν επαγγελματικά δικαιώματα, ανέκαθεν έκαναν τη δουλειά τους χρησιμοποιώντας α)καταχρηστικά τα Β.Δ. (=Βασιλικά Διατάγματα) που αφορούσαν τις αντίστοιχες ειδικότητες Υπομηχανικών των σχολών του λεγόμενου «Μικρού Πολυτεχνείου» («πρόγονοι» των Κ.Α.Τ.Ε.Ε./Κ.Α.Τ.Ε. και στη συνέχεια των Τ.Ε.Ι.) και β)διάφορα νομοθετήματα που προέκυπταν δεξιά κι αριστερά (βλέπε τεχνικοί ασφαλείας, ενεργειακοί επιθεωρητές κ.α.)...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Σόλωνας καρ.

Νεοφερμένος

Ο Σόλωνας καρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Άλλος antis μας βρήκε!:lol:
Έννοια σου και θα συνεδριάζουν οι επιτροπές μέχρι το 2270 γι' αυτό το σκοπό!:rolleyes:

Οι ηλεκτρονικοί μηχανικοί Τ.Ε. ήταν νομίζω οι μόνοι πτυχιούχοι μηχανικοί Τ.Ε. για τους οποίους εκδόθηκαν τα Π.Δ. που καθόριζαν τα επαγγελματικά τους δικαιώματα (το 1989 με Γ.Α.Π. υπουργό Παιδείας αν δεν κάνω λάθος)...

Οι ηλεκτρολόγοι (όπως κι εμείς οι μηχανολόγοι) μηχανικοί Τ.Ε. ΠΟΤΕ δεν είχαν επαγγελματικά δικαιώματα, ανέκαθεν έκαναν τη δουλειά τους χρησιμοποιώντας α)καταχρηστικά τα Β.Δ. (=Βασιλικά Διατάγματα) που αφορούσαν τις αντίστοιχες ειδικότητες Υπομηχανικών των σχολών του λεγόμενου «Μικρού Πολυτεχνείου» («πρόγονοι» των Κ.Α.Τ.Ε.Ε./Κ.Α.Τ.Ε. και στη συνέχεια των Τ.Ε.Ι.) και β)διάφορα νομοθετήματα που προέκυπταν δεξιά κι αριστερά (βλέπε τεχνικοί ασφαλείας, ενεργειακοί επιθεωρητές κ.α.)...
Καλησπέρα,

Δεν είναι λογική όμως το να κάθεσαι και να μην κάνεις τίποτα για αυτό. Προσωπικά έχω έρθει σε επαφή με βουλευτές και με ομάδες αποφοίτων ΑΕΙ Τεχνολογικού τομέα, οι οποίες κάνουν συναντήσεις με κόμματα και προσπαθούν να δώσουν ένα τέλος στο πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί όλα αυτά τα χρόνια.

Φιλικά,
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top