Πανελλήνιες 2023 - Κουβεντούλα

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Οι βαθμολογίες των ειδικών μαθημάτων πότε θα βγουν;
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Θα βγάλουν νομίζω δελτίο τύπου, λίγο αργότερα για τα ειδικά μαθήματα
 

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Για άλλη μια χρονιά (με σχετικά βατά θέματα φέτος) βατερλώ στα μαθηματικά Οικονομίας - Πληροφορικής. Κάτω από τη βάση το 70,04 % και το χειρότερο: κάτω από 5 έγραψε το 43,79 % !!!
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,600 μηνύματα.
Για άλλη μια χρονιά (με σχετικά βατά θέματα φέτος) βατερλώ στα μαθηματικά Οικονομίας - Πληροφορικής. Κάτω από τη βάση το 70,04 % και το χειρότερο: κάτω από 5 έγραψε το 43,79 % !!!
Έχουν βγει τα στατιστικά; Μπορείς να στείλεις Λίνκ?
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,683 μηνύματα.
Στα "ρετιρέ" των ανθρωπιστικών οι επιδόσεις είναι καλύτερες πλην ιστορίας. Περισσότερα γραπτά με πάνω από 18.
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Έχουν βγει τα στατιστικά; Μπορείς να στείλεις Λίνκ?
 

Τρελας123

Νεοφερμένος

Η Τρελας123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Χαλια τα πήγα η αλήθεια είναι πως δεν είχα πρόγραμμα και απλά ανέβαλα συνέχεια συν την ψυχολογία μου που ήταν χάλια για προσωπικούς λόγους.
Παρόλο την απόφαση να δώσω απλά για την εμπειρία τελικά μόνο κακό μου έκανε συγκέντρωσα με το ζόρι 5.000 μόρια και στα περισσότερα γραπτά μου είχα αφήσει κενά θέματα πιστεύετε ότι με αυστηρό πρόγραμμα και τήρηση κατά γράμμα μπορώ να πειασω 15.000 μόρια του χρόνου;
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,600 μηνύματα.
Χαλια τα πήγα η αλήθεια είναι πως δεν είχα πρόγραμμα και απλά ανέβαλα συνέχεια συν την ψυχολογία μου που ήταν χάλια για προσωπικούς λόγους.
Παρόλο την απόφαση να δώσω απλά για την εμπειρία τελικά μόνο κακό μου έκανε συγκέντρωσα με το ζόρι 5.000 μόρια και στα περισσότερα γραπτά μου είχα αφήσει κενά θέματα πιστεύετε ότι με αυστηρό πρόγραμμα και τήρηση κατά γράμμα μπορώ να πειασω 15.000 μόρια του χρόνου;
δεν είναι τόσο απλό για να σου απαντήσουμε με ένα ναι η ένα όχι. Σίγουρα αξίζει πάντως να ξαναπροσπαθήσεις.
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Για άλλη μια χρονιά (με σχετικά βατά θέματα φέτος) βατερλώ στα μαθηματικά Οικονομίας - Πληροφορικής. Κάτω από τη βάση το 70,04 % και το χειρότερο: κάτω από 5 έγραψε το 43,79 % !!!
Αυτό γίνεται επειδή η πλειοψηφία των μαθητών δε διαβάζουν; δε μπορώ να διανοηθώ κάτω απο 5 σημαίνει ότι δεν ασχολήθηκες ποτέ (κατά την άποψή μου πάντα)
 

VasN

Νεοφερμένος

Η VasN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Πως θα μπορούσε να θεωρηθεί το 13.7 στην έκθεση εύλογο ( 66 από τον έναν κι 71 από τον άλλον), από τη στιγμή που δεν έχασα τίποτα απολύτως από τις ασκήσεις, βάσει των οδηγιών από την ΚΕΕ,πέτυχα τα νοήματα αφενός στην περίληψη κι αφετέρου στο λογοτεχνικό και τέλος, στην παραγωγή γραπτού λόγου δεν βγήκα εκτός θέματος; Έχασα ιατρική και περνάω(βάσει των περσινών βάσεων) οδοντιατρική ως συνέπεια του βαθμού μου στην έκθεση. Ωστόσο, δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα πως ακριβώς χάθηκαν τόσες μονάδες… Εν γένει έγραφα αρκετά καλές εκθέσεις… Στη χειρότερη των περιπτώσεων είχα 17. Ως εκ τούτου ο βαθμός μου στις πανελλήνιες μας έπιασε όλους αίφνης. Το μοναδικό που μπορεί να δικαιολογήσει εν μέρει την απώλεια μονάδων είναι η υπέρβαση του ορίου λέξεων (όχι κατά πολύ) στο λογοτεχνικό και στην παραγωγή γραπτού λόγου. Τι ενδέχεται να πήγε τόσο λάθος και μπορεί η υπέρβαση του ορίου λέξεων να οδηγήσει σε τούτο το αποτέλεσμα ;
 

alan09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alan09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
Αυτό γίνεται επειδή η πλειοψηφία των μαθητών δε διαβάζουν; δε μπορώ να διανοηθώ κάτω απο 5 σημαίνει ότι δεν ασχολήθηκες ποτέ (κατά την άποψή μου πάντα)
Στα μαθηματικά αν δεν έχεις ασχοληθεί στις μικρότερες τάξεις, φτάνεις στη Γ λυκείου και διαπιστώνεις ότι πλέον το έχεις χάσει το παιχνίδι. Έτσι, δίνεις το βάρος στα υπόλοιπα μαθήματα που είναι πιο εύκολα.
 

jser

Νεοφερμένος

Ο jser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
18550 ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΡΗΤΗς ΤΙ ΛΕΤΕ
 

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Κλασικά, στα Μαθηματικά (στο σύνολο των κύκλων σπουδών) 55.93% των εξεταζόμενων κάτω απο τη βάση. Αλλά ακόμα αυτό δεν ενδιαφέρει κανέναν από τους υπεύθυνους. Μπορώ να γκρινιάξω σε πολλές γραμμές γι' αυτό, αλλά η μέρα είναι για συγχαρητήρια στα παιδιά, όπως και αν έγραψαν, ό,τι και αν πήραν!
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 789 μηνύματα.

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πως θα μπορούσε να θεωρηθεί το 13.7 στην έκθεση εύλογο ( 66 από τον έναν κι 71 από τον άλλον), από τη στιγμή που δεν έχασα τίποτα απολύτως από τις ασκήσεις, βάσει των οδηγιών από την ΚΕΕ,πέτυχα τα νοήματα αφενός στην περίληψη κι αφετέρου στο λογοτεχνικό και τέλος, στην παραγωγή γραπτού λόγου δεν βγήκα εκτός θέματος; Έχασα ιατρική και περνάω(βάσει των περσινών βάσεων) οδοντιατρική ως συνέπεια του βαθμού μου στην έκθεση. Ωστόσο, δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα πως ακριβώς χάθηκαν τόσες μονάδες… Εν γένει έγραφα αρκετά καλές εκθέσεις… Στη χειρότερη των περιπτώσεων είχα 17. Ως εκ τούτου ο βαθμός μου στις πανελλήνιες μας έπιασε όλους αίφνης. Το μοναδικό που μπορεί να δικαιολογήσει εν μέρει την απώλεια μονάδων είναι η υπέρβαση του ορίου λέξεων (όχι κατά πολύ) στο λογοτεχνικό και στην παραγωγή γραπτού λόγου. Τι ενδέχεται να πήγε τόσο λάθος και μπορεί η υπέρβαση του ορίου λέξεων να οδηγήσει σε τούτο το αποτέλεσμα ;
Πέρσι είχα πάρει στην έκθεση 11.3 με 23 μονάδες απόκλιση.

Φέτος πήρα 17.6 με 14 μονάδες απόκλιση.

Και εγώ σαν εσένα ήμουν στα διαγωνίσματα και τις δύο χρονιές.

Ούτε προσπάθησα παραπάνω φέτος, ούτε τίποτα. Έγραψα μία μόνο έκθεση στο σπίτι και όλες τις άλλες στα διαγωνίσματα τη δεύτερη χρονιά, ομοίως περιλήψεις, ασκήσεις, λογοτεχνικά σπανίως έκανα και στις τελευταίες 15-20 μέρες άρχισα να κάνω επανάληψη στη θεωρία. Οπότε πήγα περίπου με την προετοιμασία της πρώτης μου χρονιάς, όπου είχα ασχοληθεί παραπάνω. Και εγώ πέρυσι είχα γράψει όλα όσα έλεγε η ΚΕΕ στις ενδεικτικές της απαντήσεις, το ίδιο και την επόμενη χρονιά...απλά φέτος ήμουν τυχερός. Μην ψάχνεις να βρεις από πού έχασες διότι δεν βγαίνει άκρη, προφανώς και η υπέρβαση του ορίου των λέξεων δεν δύναται να ενοχοποιηθεί κατά αποκλειστικότητα για αυτό το αποτέλεσμα.

Καταλαβαίνω τη λύπη σου, εγώ νιώθω χαρά τώρα, ωστόσο όχι υπερηφάνεια, καθώς γνωρίζω ότι ένας τέτοιος βαθμός λέει πολύ λίγα πράγματα για τις γλωσσικές μου ικανότητες, δεν ξέρω αν σε παρηγορεί κάπως αυτό.

Με λύπησε πολύ η αδικία που υπέστης φίλτατη. Κουράγιο και από καρδιάς εύχομαι να πέσουν όσο χρειάζεται οι βάσεις για να περάσεις Ιατρική.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

math2arch

Νεοφερμένος

Ο math2arch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
ποιος φταίει γι' αυτό;

Μεγάλη συζήτηση. Αυτοί που διαμορφώνουν το πρόγραμμα σπουδών φταίνε, εμείς που κάνουμε το μάθημα (σε βάθος χρόνου, όχι μόνο στη Γ' Λυκείου) φταίμε, αυτοί που βάζουν τα θέματα επίσης φταίνε. Το ότι θεωρούμε Μαθηματικά (στο σχολείο), το να είσαι ικανός να εφαρμόζεις τρία θεωρήματα και κάποια αποτελέσματα σε περίεργες καταστάσεις είναι επίσης ένα πρόβλημα. Σίγουρα πάντως δε φταίνε οι μαθητές, ή, αν έχουν μερίδιο ευθύνης, είναι πολύ μικρότερο σε σχέση με των υπολοίπων. Τα λέω πρόχειρα και απλουστευμένα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι ψήνομαι τώρα να γράψω κανέναν πύρινο λόγο κατά του θεσμού των Πανελληνίων.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ιωάννα2005

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Με 18425 πιάνω έστω και κάποια ιατρική;Λένε για άνοδο με βάση τα στατιστικα
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Άμα ανέβουν καήκαμε :russian_roulette:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top