Πανελλήνιες 2023 - Κουβεντούλα

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Επειδή γέρασα και δε θυμάμαι, επιτρέπεται στις πανελλήνιες η χρήση διαβήτη;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Θα βγει καινούριο καρτελακι απλά θα έχεις ίδιο κωδικό υποψηφίου. Γενικά για κάθε χρονιά βγαίνει νέο καρτελακι. Για τα άλλα δεν ξέρω.
Ευχαριστώ! Πήγα πριν μια ώρα και την έκανα. All set.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Bonne chance !
Ήθελε τελικά φωτογραφία;
Χρειάζεσαι μόνο απολυτήριο και ταυτότητα (και το καρτελάκι σου από όταν είχες δώσει). Εμένα δεν μου ζήτησαν φωτογραφία, μου είπαν να την πάω την άνοιξη λίγο πριν δώσουμε να μου δώσουν το νέο μου καρτελάκι. Μου έβγαλαν μόνο δυο αντίγραφα από το χαρτί της αίτησης. Ένα για εμένα και ένα για αυτούς. Υπέγραψα και τα δυο και πήρα το ένα σπίτι μου.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Χρειάζεσαι μόνο απολυτήριο και ταυτότητα (και το καρτελάκι σου από όταν είχες δώσει). Εμένα δεν μου ζήτησαν φωτογραφία, μου είπαν να την πάω την άνοιξη λίγο πριν δώσουμε να μου δώσουν το νέο μου καρτελάκι. Μου έβγαλαν μόνο δυο αντίγραφα από το χαρτί της αίτησης. Ένα για εμένα και ένα για αυτούς. Υπέγραψα και τα δυο και πήρα το ένα σπίτι μου.
Κανείς του ιστορικου-αρχαιολογικού εδώ να βοηθήσει στις ανασκαφες; xD Νομίζω ξέρω που το έχω, αλλά άντε τώρα να ψάχνω. Θα έχει κιτρινίσει το χαρτί απο το πέρασμα των αιώνων. :P
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Κανείς του ιστορικου-αρχαιολογικού εδώ να βοηθήσει στις ανασκαφες; xD Νομίζω ξέρω που το έχω, αλλά άντε τώρα να ψάχνω. Θα έχει κιτρινίσει το χαρτί απο το πέρασμα των αιώνων. :P
Κοίταξε… δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικό.
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου ζήτησαν φωτογραφία, επειδή δε μοιάζω καθόλου με τη φωτογραφία που είχα στο καρτελάκι το 2021😂
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου ζήτησαν φωτογραφία, επειδή δε μοιάζω καθόλου με τη φωτογραφία που είχα στο καρτελάκι το 2021😂
Ελπίζω να έκανες θετικό makeover όπως στις αμερικάνικες teen movies των ύστερων 80's και πρώιμων 90's.
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου ζήτησαν φωτογραφία, επειδή δε μοιάζω καθόλου με τη φωτογραφία που είχα στο καρτελάκι το 2021😂
Τι εννοείς;
Στο πάσο φέτος έβαλα τη φωτο που είχα βγάλει το 19 για τις πανελ γιατί δεν έβρισκα αυτές που έβγαλα φέτος και βαριόμουν να ξαναβγάλω 😂
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου ζήτησαν φωτογραφία, επειδή δε μοιάζω καθόλου με τη φωτογραφία που είχα στο καρτελάκι το 2021😂
Είχα σκοπό να δώσω την ίδια φωτο που'χα τότε στα 18. Μάλλον δε θα μου τη δεχθούν, υποθέτω. xD
 

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Τι εννοείς;
Στο πάσο φέτος έβαλα τη φωτο που είχα βγάλει το 19 για τις πανελ γιατί δεν έβρισκα αυτές που έβγαλα φέτος και βαριόμουν να ξαναβγάλω 😂
Και γω στο πάσο πέρυσι είχα βάλει την ίδια με το καρτελάκι των πανελληνίων και όποτε έδειχνα σε κάποιον το πάσο πάθαινε σοκ ότι καταλάβαινε ήμουν εγώ αυτός στη φωτογραφία 😂
Είχα σκοπό να δώσω την ίδια φωτο που'χα τότε στα 18. Μάλλον δε θα μου τη δεχθούν, υποθέτω. xD
Χαχαχαχ μάλλον όχι😂. Νομίζω το κάνουν πιο πολύ γιατί θα μετά θα πάμε στο εξεταστικό κέντρο και θα τους δείξουμε το καρτελάκι και δε θα μοιάζουμε καθόλου με το άτομο στη φωτογραφία 😭
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Εμένα απλά πήρε την φωτό από τότε που ήμουν 18, αναγνώρισε τα ίδια sad eyes και την έβαλε στο φάκελο μου. xD Εν τω μεταξύ δεν ήξερα που ήταν τα γραφεία των καθηγητών και ρώτησα κάτι παιδάκια και μόνο που δεν εκλασαν από τα γέλια. Τ_Τ awkward
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
 

spring day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η spring day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
(προσοχή, ακολουθεί σεντόνι) Απελπίζομαι για το μάθημα της έκθεσης και χρειάζομαι καμιά συμβουλή.

Φέτος που ξαναδίνω κάνω έκθεση με άλλον καθηγητή από τον οποίο δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη καθώς οι διορθώσεις που κάνει στα γραπτά μου είναι ελάχιστες για να μην πω ανύπαρκτες, και βαθμολογεί μόνο στα διαγωνισματα όπου είναι υπερβολικά ελαστικος, απλά χαρίζει μονάδες. Τις προηγούμενες χρονιές είχα μια άλλη καθηγήτρια η οποία ήταν το ακριβώς αντίθετο, παντού διορθώσεις, επισημάνσεις, πάρα πολύ αυστηρή βαθμολογία. Τι να πω, ίσως επειδή συνήθισα με τον δικό της τρόπο διδασκαλίας τώρα με αυτόν νιώθω ότι θα αποτύχω παταγωδώς. Δεν ξέρω τι να κάνω αυτή τη στιγμή, σκέφτηκα ίσως να βρω κάποιον άλλο για να κάνω ιδιαίτερα ή έστω τουλάχιστον αν γίνεται να στέλνω τα γραπτα μου να τα ελέγχει, αλλά είμαστε στη μέση της χρονιάς οπότε μου φαίνεται απίθανο. Ή αν πάω σε άλλο φροντιστήριο μόνο για να κάνω έκθεση θα το δεχτούν; Καμία ιδέα κανείς;
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
(προσοχή, ακολουθεί σεντόνι) Απελπίζομαι για το μάθημα της έκθεσης και χρειάζομαι καμιά συμβουλή.

Φέτος που ξαναδίνω κάνω έκθεση με άλλον καθηγητή από τον οποίο δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη καθώς οι διορθώσεις που κάνει στα γραπτά μου είναι ελάχιστες για να μην πω ανύπαρκτες, και βαθμολογεί μόνο στα διαγωνισματα όπου είναι υπερβολικά ελαστικος, απλά χαρίζει μονάδες. Τις προηγούμενες χρονιές είχα μια άλλη καθηγήτρια η οποία ήταν το ακριβώς αντίθετο, παντού διορθώσεις, επισημάνσεις, πάρα πολύ αυστηρή βαθμολογία. Τι να πω, ίσως επειδή συνήθισα με τον δικό της τρόπο διδασκαλίας τώρα με αυτόν νιώθω ότι θα αποτύχω παταγωδώς. Δεν ξέρω τι να κάνω αυτή τη στιγμή, σκέφτηκα ίσως να βρω κάποιον άλλο για να κάνω ιδιαίτερα ή έστω τουλάχιστον αν γίνεται να στέλνω τα γραπτα μου να τα ελέγχει, αλλά είμαστε στη μέση της χρονιάς οπότε μου φαίνεται απίθανο. Ή αν πάω σε άλλο φροντιστήριο μόνο για να κάνω έκθεση θα το δεχτούν; Καμία ιδέα κανείς;
Με την παλιά καθηγήτρια δεν γίνεται να ξανά κάνεις; :(
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
(προσοχή, ακολουθεί σεντόνι) Απελπίζομαι για το μάθημα της έκθεσης και χρειάζομαι καμιά συμβουλή.

Φέτος που ξαναδίνω κάνω έκθεση με άλλον καθηγητή από τον οποίο δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη καθώς οι διορθώσεις που κάνει στα γραπτά μου είναι ελάχιστες για να μην πω ανύπαρκτες, και βαθμολογεί μόνο στα διαγωνισματα όπου είναι υπερβολικά ελαστικος, απλά χαρίζει μονάδες. Τις προηγούμενες χρονιές είχα μια άλλη καθηγήτρια η οποία ήταν το ακριβώς αντίθετο, παντού διορθώσεις, επισημάνσεις, πάρα πολύ αυστηρή βαθμολογία. Τι να πω, ίσως επειδή συνήθισα με τον δικό της τρόπο διδασκαλίας τώρα με αυτόν νιώθω ότι θα αποτύχω παταγωδώς. Δεν ξέρω τι να κάνω αυτή τη στιγμή, σκέφτηκα ίσως να βρω κάποιον άλλο για να κάνω ιδιαίτερα ή έστω τουλάχιστον αν γίνεται να στέλνω τα γραπτα μου να τα ελέγχει, αλλά είμαστε στη μέση της χρονιάς οπότε μου φαίνεται απίθανο. Ή αν πάω σε άλλο φροντιστήριο μόνο για να κάνω έκθεση θα το δεχτούν; Καμία ιδέα κανείς;
Εαν μετράει η δική μου εμπειρία (το 2018 που έδινα) περνούσα παρόμοιο λούκι, γιατί και οι δύο καθηγήτριες έκθεσης που είχα (φροντ και σχολείο) ήταν πάρα πολύ χαλαρές (δηλ. δεν θυμάμαι να πήρα ποτέ κάτω από 18, άσχετα πόσο χάλια έγραφα).

Αλλά στην πραγματικότητα, με λίγη συγκέντρωση στην τελική εξέταση έγραψα 17.

Η έκθεση γενικά θα έλεγα δεν στηρίζεται στην "αποστήθιση" ούτε στην "ασκησιολογία", αλλά σε μια στοιχειώδη κατανόηση θεμάτων και ικανότητα παραγωγής στρωτού λόγου (εισαγωγή -> παράγραφος νο1 -> παράγραφος νο2 -> κατακλείδα), καθώς και -get this- ένα καθαρό γραπτό.

Δεν φαντάζεσαι πόσα γραπτά που παίρνουν οι καθηγητές είναι γεμάτα από μουτζούρες, κενά και έλλειψη σειράς. Εγώ παρέδωσα γραπτό σαν βιβλίο. Ίσως παίζει και αυτό κάποιο ρόλο.

Just my 0.02$.
 

xaris2004

Νεοφερμένος

Ο xaris2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας. Πέρσι 2022 έδωσα πανελλήνιες(από Επαλ) ήθελα τεφφα Κομοτηνής και συνολικά μόρια συγκέντρωσα 16.300 η σχολή ανέβηκε στα 17.200 και φέτος διαβάζω να ξαναδωσω αλλά ρχω στο μυαλό μου να κάνω 10% αλλά δεν ξέρω αν με συμφέρει και αν υπάρχει περίπτωση να μπω στο τεφφα με 10% με τα μόρια που έχω
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
(προσοχή, ακολουθεί σεντόνι) Απελπίζομαι για το μάθημα της έκθεσης και χρειάζομαι καμιά συμβουλή.

Φέτος που ξαναδίνω κάνω έκθεση με άλλον καθηγητή από τον οποίο δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένη καθώς οι διορθώσεις που κάνει στα γραπτά μου είναι ελάχιστες για να μην πω ανύπαρκτες, και βαθμολογεί μόνο στα διαγωνισματα όπου είναι υπερβολικά ελαστικος, απλά χαρίζει μονάδες. Τις προηγούμενες χρονιές είχα μια άλλη καθηγήτρια η οποία ήταν το ακριβώς αντίθετο, παντού διορθώσεις, επισημάνσεις, πάρα πολύ αυστηρή βαθμολογία. Τι να πω, ίσως επειδή συνήθισα με τον δικό της τρόπο διδασκαλίας τώρα με αυτόν νιώθω ότι θα αποτύχω παταγωδώς. Δεν ξέρω τι να κάνω αυτή τη στιγμή, σκέφτηκα ίσως να βρω κάποιον άλλο για να κάνω ιδιαίτερα ή έστω τουλάχιστον αν γίνεται να στέλνω τα γραπτα μου να τα ελέγχει, αλλά είμαστε στη μέση της χρονιάς οπότε μου φαίνεται απίθανο. Ή αν πάω σε άλλο φροντιστήριο μόνο για να κάνω έκθεση θα το δεχτούν; Καμία ιδέα κανείς;
Καλά, αφού έκανες έκθεση κ πέρυσι, δεν έχεις κρατήσει όλες τις απαραίτητες σημειώσεις για να διαβάζεις μόνη σου?Εγω θα σου πρότεινα να βρεις άμεσα κάποιον καθηγητή που να σου κάνει, μόνο για διορθώσεις. Η έκθεση είναι ένα περίεργο μάθημα, σίγουρα χρειάζεται να αφιερώσεις πολύ χρόνο, εντούτοις, καθηγητής κατά την άποψή μου απαιτείται μόνο για διόρθωση των όσων γράφεις. Έχεις πολύ χρόνο ακόμα μέχρι την εξέταση.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Καλά, αφού έκανες έκθεση κ πέρυσι, δεν έχεις κρατήσει όλες τις απαραίτητες σημειώσεις για να διαβάζεις μόνη σου?Εγω θα σου πρότεινα να βρεις άμεσα κάποιον καθηγητή που να σου κάνει, μόνο για διορθώσεις. Η έκθεση είναι ένα περίεργο μάθημα, σίγουρα χρειάζεται να αφιερώσεις πολύ χρόνο, εντούτοις, καθηγητής κατά την άποψή μου απαιτείται μόνο για διόρθωση των όσων γράφεις. Έχεις πολύ χρόνο ακόμα μέχρι την εξέταση.
Καλώς ή κακώς, η έκθεση είναι λίγο κουμάρι (τζόγος) με την έννοια ότι από την μια είναι εντελώς υποκειμενικό μάθημα και από την άλλη δεν μπορώ να αντιληφθώ πως γίνεται κάποιος να "γίνει καλύτερος" σε αυτή. Ίσως όλο αυτό να είναι τέχνασμα των φροντιστηρίων.

Για τη δική μου περίπτωση: έκθεση δεν έκανα σε φροντιστήριο και παρακολουθούσα μόνο ό,τι έπιανα από το σχολείο μαζί με κάποιες περιστασιακές αναγνώσεις σε δικό μου χρόνο. Έγραψα 17 στο τέλος έχοντας γράψει το πολύ 15 εκθέσεις το έτος πριν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top