[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το ποσοστό του 10% προσφέρεται επί του αριθμού εισακτέων για το εκάστοτε ακαδημαϊκό έτος.
Είναι ένα εντελώς διαφορετικό θέμα!
Πιστεύω δηλ. ότι θα πρέπει να έχεις συγκεντρώσει τα μόρια της βάσης μετεγγραφής του άλλου τμήματος για να μπορέσεις να ζητήσεις μετεγγραφή σ΄αυτό.
Ετσι είναι σαν να ακυρώνουν το νόημα της μετεγγραφής πάντως..
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα.
Μετά τα αποτελέσματα των πανελλαδικών, έχω σίγουρο ότι έχω περάσει σε κάποια ιατρική,αλλά όχι της Αθήνας. Η μητέρα μου έχει προβλήματα με τη μέση της και με χρειάζεται ώστε να λειτουργεί. Θα μπορούσα να πάρω μεταγραφή στην ιατρική Αθήνας κατά εξαίρεση; Γιατί θα μπορούσα να περάσω σε άλλη σχολή στην Αθήνα αλλά η ιατρική είναι το πάθος μου. Ευχαριστώ πολύ
Κι εγώ θα ήθελα να μάθω τι ισχύει με τις μετεγγραφές. Εγώ πάσχω από σακχαρώδη διαβήτη τύπου 1 (ινσουλινοεξαρτωμενος). Ξέρω πως δικαιούμαι μετεγγραφή απλά θα ήθελα να μαθω αν υπάρχουν κ άλλες προϋποθέσεις
Παιδιά νομίζω ότι θα λυθούν πολλές απορίες σας αν διαβάσετε με προσοχή τον Νόμο που διέπει τις μετεγγραφές, στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ετσι είναι σαν να ακυρώνουν το νόημα της μετεγγραφής πάντως..
Πού το ξέθαψες αυτό το ποστ από τον Απρίλιο του 2020;:lol:
Κοίτα δεν θα ήταν δίκαιο αν ίσχυε για τις μετεγγραφές όσων μπήκαν με το 10%, κάτι διαφορετικό απ΄αυτά που ισχύουν για τους υπόλοιπους.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tfghp

Νεοφερμένος

Η tfghp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Από νομικη Κομοτηνής σε νομικη Αθηνών με οικονομικά κριτήρια μόνο είναι εφικτό;;
 

Zoigian

Νεοφερμένος

Η Zoigian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Παιδια ηθελα να ρωτησω , για τις μεταγραφες φοιτητων για φετος στα οικονομικα κριτηρια μετραει η φορολογικη δηλωση των 2017,18,19 ή 2018,19,20;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
Παιδια ηθελα να ρωτησω , για τις μεταγραφες φοιτητων για φετος στα οικονομικα κριτηρια μετραει η φορολογικη δηλωση των 2017,18,19 ή 2018,19,20;
Δυσκολο να συνεννοηθούμε με τα ετη, θα πω το εξεις: αυτη που θα κανεις φετος (τωρα), η περσινή και η προπερσινη, τα έτη βαλτα εσυ. Η γλωσσα των εφοριακων με τρομαζει.
 

Zoigian

Νεοφερμένος

Η Zoigian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Στις μετεγγραφες ζηταει των τριων τελευταιων φορολογικων ετων , ποια δηλαδη ; του 2020 φετος τα καναμε αλλα υπαρχουν καποιοι που ακομα δεν εχουν κανει
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
Στις μετεγγραφες ζηταει των τριων τελευταιων φορολογικων ετων , ποια δηλαδη ; του 2020 φετος τα καναμε αλλα υπαρχουν καποιοι που ακομα δεν εχουν κανει
ε θα κανει , μεχρι τον οκτωβριο που θα την χρειαστει θα την κανει. ειδαλως την εβαψε.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια ηθελα να ρωτησω , για τις μεταγραφες φοιτητων για φετος στα οικονομικα κριτηρια μετραει η φορολογικη δηλωση των 2017,18,19 ή 2018,19,20;
Το φορολογικό έτος ταυτίζεται με το ημερολογιακό έτος.
Ο φόρος που επιβάλλεται, αφορά σε εισόδημα που αποκτήθηκε το αμέσως προηγούμενο φορολογικό έτος.
΄Αρα υπολογίζονται τα οικονομικά έτη 2018, 2019, 2020.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Zoigian

Νεοφερμένος

Η Zoigian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Απλα υπαρχουν καποιοι που ακομα δεν εχουν υποβαλλει την δηλωση για το 2020 , αρα δεν υπαρχει περιπτωση να ισχυουν του 17,18,19;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλα υπαρχουν καποιοι που ακομα δεν εχουν υποβαλλει την δηλωση για το 2020 , αρα δεν υπαρχει περιπτωση να ισχυουν του 17,18,19;
Αποκλείεται αυτό που λες!
Μέχρι 27 Αυγούστου 2021, θα πρέπει να έχει υποβληθεί οπωσδήποτε η φορολογική δήλωση.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Κολπο κεραμεως , εξω η φλωρινα ως νεα σχολη για να μειωθουν οι μετεγραφες προς αθηνα. Τα ιωαννινα δεν μπορει να τα βγαλει ,ειναι σε αντιστοιχια με τις αλλες λογω παλιας σχολης ( πριν ΦΠΨ).
Παλι καλα δηλαδη που το ειδα χθες αλλιως αν πηγαινα Φλωρινα θα ημουν αποκλεισμενη. Ελπιζω να μην ισχυσει κατι αντιστοιχο και για Ψυχολογια Ιωαννινων
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Τι εννοείς σε βάθος 3ετιας; εμένα το μηνιαίο εισόδημα του πατέρα μου είναι περίπου 900 € η μάνα μου δεν εργάζεται και δεν έχω αδέρφια.
Παλαιότερα μετρούσε το εισόδημα μόνο του έτους στο οποίο δήλωνες για μετεγγραφή. Από πέρυσι αυτό άλλαξε και μετράει ο μέσος όρος εισοδήματος των τελευταίων 3ων ετών.
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Η αθηνα εχει καλες σχολες πληροφορικης με κορυφαιες την πληροφορικη & τηλεπικοινωνιων του ΕΚΠΑ και την μηχανικων ηλεκτρονικων υπολογιστων του ΠΑΔΑ.
Για να ερθεις αθηνα με μετεγγραφη θα να πρεπει συντρεχουν ταυτοχρονα τα παρακατω στοιχεια.
1) Να εχεις μπει σε αντιστοιχη σχολη επαρχιας
2) Τα μορια σου +2750 = βαση σχολης αθηνας

δεν το καταλαβαίνω αυτό..εννοείς αν η σχολή είχε βάση εκείνο το χρόνο πχ 14000 μόρια
το άτομο που ζητάει μεταγραφή πρέπει να έχει 14000+2750=16750?

αν πάει έτσι, τότε γιατί να μη δήλωνε απο την αρχή αυτή την σχολή που
θα εξηπηρετούσε μια και το οικονομικό είναι βασικό κριτήριο για την μεταγραφή?
πολύ πιθανό τα δύο τελευταία χρόνια να μην υπήρχε χαοτική διαφορά προς τα
πάνω και να περνούσε στην σχολή που εξηπηρετεί οικονομικά.
 

Cortes

Νεοφερμένος

Η Cortes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
δεν το καταλαβαίνω αυτό..εννοείς αν η σχολή είχε βάση εκείνο το χρόνο πχ 14000 μόρια
το άτομο που ζητάει μεταγραφή πρέπει να έχει 14000+2750=16750?

αν πάει έτσι, τότε γιατί να μη δήλωνε απο την αρχή αυτή την σχολή που
θα εξηπηρετούσε μια και το οικονομικό είναι βασικό κριτήριο για την μεταγραφή?
πολύ πιθανό τα δύο τελευταία χρόνια να μην υπήρχε χαοτική διαφορά προς τα
πάνω και να περνούσε στην σχολή που εξηπηρετεί οικονομικά.
ισχυει οτι μορια+2750=14000, δηλαδη πρεπει να εχεις γραψει το πολυ 2750 μορια κατω απο την βαση της σχολης στην οποια θελεις να παρεις μετεγγραφή
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,601 μηνύματα.
δεν το καταλαβαίνω αυτό..εννοείς αν η σχολή είχε βάση εκείνο το χρόνο πχ 14000 μόρια
το άτομο που ζητάει μεταγραφή πρέπει να έχει 14000+2750=16750?

αν πάει έτσι, τότε γιατί να μη δήλωνε απο την αρχή αυτή την σχολή που
θα εξηπηρετούσε μια και το οικονομικό είναι βασικό κριτήριο για την μεταγραφή?
πολύ πιθανό τα δύο τελευταία χρόνια να μην υπήρχε χαοτική διαφορά προς τα
πάνω και να περνούσε στην σχολή που εξηπηρετεί οικονομικά.
Ετσι σωστα , γιατι να μην την δηλωσω εκ αρχης και να τραβιεμαι με μετεγγραφες?
Βασικα το σεναριο που αναφερεις ειναι το σεναριο μετακινηση ,αλλα χωρις τα 2750.
Δηλαδη μπαινω σε μια σχολη δεν γουσταρω ( ποτε προλαβες να το καταλαβεις σε 15 μερες?) και ζηταω να παω σε αλλη που εχω την βαση της και κανω αιτηση. Δεν θα με πανε τελικα ,αλλα αυτο δεν εχει σημασια εχει μονο ελπιδα.

Το σωστο σεναριο για την μετεγγραφη ειναι αυτο που γραφει το κοριτσι Cortes παραπανω.
Tα δικα μου μορια + 2750 = βαση σχολης προορισμου, (την ιδια χρονια που χρησιμοποιηθηκαν τα μορια μου).
 

lathraios

Νεοφερμένος

Ο lathraios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 61 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Τριτεκνοι με διδυμα παιδια που εδωσαν φετος και το μεγαλυτερο απο τα αδερφια σπουδαζει Αθηνα αν τα διδυμα περασουν στη περιφερεια μπορει να τα τραβηξει Αθηνα ; Εχει πιθανοτητες ;
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Παιδιά ξέρετε εάν το τεπαε Ρόδου έχει αντίστοιχο τμήμα για μεταγραφη;
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Τριτεκνοι με διδυμα παιδια που εδωσαν φετος και το μεγαλυτερο απο τα αδερφια σπουδαζει Αθηνα αν τα διδυμα περασουν στη περιφερεια μπορει να τα τραβηξει Αθηνα ; Εχει πιθανοτητες ;
Αν οι γονείς δεν μένουν Αθήνα ναι
Μπορούν μεταγραφή ή στον τόπο κατοικίας ή εκεί που σπουδάζει ό αδελφός
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top