[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Κέλλυ Μ

Νεοφερμένος

Η Κέλλυ Μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γονείς Λαμία,αδερφος ΕΚΠΑ Μαθηματικό,μαλλον περναω Μαθηματικό Πάτρας με τραβάει ο αδερφός Αθηνα?Οι ΕΒΕ όμως είναι 0,80-Πάτρα-1,20-Αθήνα ,παίζει ρόλλο στη μετεγγράφή η ΕΒΕ αν εχεις το 2750 μόρια διαφορά?
 

Devid

Νεοφερμένος

Ο Devid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδια καλημερα

Εδωσα φέτος Πανελληνιες και εβγαλα 14 500. Θέλω να μπω πληροφορικη ΑΣΟΕΕ αλλα με τα μορια που εβγαλα μαλλον δυσκολο. Θέλω οπωσδηποτε Αθήνα.
Ομως με αυτα τα μορια περναω μονο Μηχανικων πληροφορικης και υπολογιστων στο ΠΑΔΑ 5ετες που δεν με πολυενδιαφέρει.

Λέτε να πάω σε μια σχολή αντίστοιχει της ασοεε οπως της πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων της λαμίας και
να κάνω ταυτόχρονα αιτηση μετεγγραφής και μετακίνησης ετσι ωστε αμα δεν μπω με την μετεγγραφής, να μπω με την μετακίνησης.

Απο ότι είδα στις βάσεις μετεγγραφων 2020 οικ. κριτηρια για ασοεε
ο τελευταιος μπηκε με 03,0 με αρχικες θέσεις ήταν 34 και καλυφθηκαν οι 16.

Ο μεσος ορος εισοδήματος 3 ετων ειναι 8420 (δεν ξερω πως βγαζω το κατα κεφαλην)
Τρίτεκνος με τα αλλα δυο αδερφια κατω των 18

Πιστευετε περναω η οχι. Αξίζει το ρισκο.
Ευχαριστώ
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
ορισμένοι καινουργίοι στο φόρουμ και χωρίς να έχετε ακόμα περάσει σε σχολή, πραγματικά γνωρίζεται πάρα πολλά...:happy: τι είναι η "μετακίνηση" ? παραπάνω αρίθμησα τρείς πιθανούς τρόπους να μπορέσει να μπεί κάποιος στην σχολή που θέλει (δεν ξέρω αν είναι απόλυτα σωστοί, δεν είμαι ειδικός..

όμως την μετακίνηση πρώτη φορά την διαβάζω...δεν έχω κάποιον να την αναφέρει εδώ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,524 μηνύματα.
Παιδια καλημερα

Εδωσα φέτος Πανελληνιες και εβγαλα 14 500. Θέλω να μπω πληροφορικη ΑΣΟΕΕ αλλα με τα μορια που εβγαλα μαλλον δυσκολο. Θέλω οπωσδηποτε Αθήνα.
Ομως με αυτα τα μορια περναω μονο Μηχανικων πληροφορικης και υπολογιστων στο ΠΑΔΑ 5ετες που δεν με πολυενδιαφέρει.

Λέτε να πάω σε μια σχολή αντίστοιχει της ασοεε οπως της πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων της λαμίας και
να κάνω ταυτόχρονα αιτηση μετεγγραφής και μετακίνησης ετσι ωστε αμα δεν μπω με την μετεγγραφής, να μπω με την μετακίνησης.

Απο ότι είδα στις βάσεις μετεγγραφων 2020 οικ. κριτηρια για ασοεε
ο τελευταιος μπηκε με 03,0 με αρχικες θέσεις ήταν 34 και καλυφθηκαν οι 16.

Ο μεσος ορος εισοδήματος 3 ετων ειναι 8420 (δεν ξερω πως βγαζω το κατα κεφαλην)
Τρίτεκνος με τα αλλα δυο αδερφια κατω των 18

Πιστευετε περναω η οχι. Αξίζει το ρισκο.
Ευχαριστώ
Καλο σεναριο.
Το θεμα μετακινησης στο ΟΠΑ το ξεχνας απο τωρα . Μετακινηση μπορεις να κανεις αν πιανεις εξ αρχης την βαση της σχολης οχι με προσαυξηση 2750 και εφοσον η σχολη δεν γεμισε με μετεγγραφες.
ΕΙσαι τριτεκνος το ξερεις ειναι ευκολο αυτο οποτε εχεις απο εκει 1,5 + 2x 0,5 αδελφια =2,5 μορια
Το εισοδημα που αναφερεις ( εκκαθαριστικο , γραμμη εισοδημα επιβολης εισφορας , αθροισμα μπαμπα μαμα) αν ειναι 8420 τοτε ειναι πολυ σουπερ για την μετεγγραφη.
8420/5=1684>> 6 μορια
συνολο μοριων 6+2,5= 8,5 δηλαδη πας ''οπου'' θελεις.
Κοφτης μετεγγραφης 2750
Εχεις 14500+2750= 17250 πρεπει η σχολη να μην ανεβει πανω απο 17250 ( περυσι 16500) δεν ειναι απιθανο αλλα ουτε πιθανο , θα ελεγα εχεις ελπιδες 70%
Αλλα οκ αμα δεν σου κατσει το ΟΠΑ θα σου κατσει σιγουρα ΠΑΠΕΙ και Χαροκοπειο.
Το παδα καλα κανεις και δεν το θες γιατι ειναι πολυ δυσκολη σχολη.
Πιστευω να εχεις μεσο ορο πανω απο 13,2 να πηδηξεις την ΕΒΕ ΟΠΑ αν χρειαστει και αν την βαλουν στις μετεγγραφες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ορισμένοι καινουργίοι στο φόρουμ και χωρίς να έχετε ακόμα περάσει σε σχολή, πραγματικά γνωρίζεται πάρα πολλά...:happy: τι είναι η "μετακίνηση" ? παραπάνω αρίθμησα τρείς πιθανούς τρόπους να μπορέσει να μπεί κάποιος στην σχολή που θέλει (δεν ξέρω αν είναι απόλυτα σωστοί, δεν είμαι ειδικός..

όμως την μετακίνηση πρώτη φορά την διαβάζω...δεν έχω κάποιον να την αναφέρει εδώ.
Απαντηση με σεναριο.

Εχεις πιασει 11.000 μορια και εχεις μπει σε σχολη επαρχιας.
Ζητας μετεγραφη σε αντιστοιχη σχολη Α αθηνας η οποια εχει βαση 14000 μορια.
11.000 +2750=13750 . Σου λενε δεν υπερκαλυπτεις την κοφτη 2750 φυγε.
Τους λες ενταξει αφου δεν με βαζεται στην Α βαλτεμε στην Β σχολη αθηνων που εχει βαση 10950 ( μαχ 11.000) .
Λενε περιμενε να δουμε αμα δεν γεμισει απο μετεγραφες θα σε βαλουμε.
Η σχολη δεν γεμιζει απο μετεγγραφες ( πολυ σπανιο για αθηνα και παιρνει 15% επι των εισακτεων) και σε βαζουν.
Εσυ βεβαια αν την ηθελες πολυ την σχολη αυτη θα εμπαινες εξ αρχης αλλα λεμε.
Τωρα κρατα και μια σημειωση , πιθανων να ζητησουν να πληρεις και την ΕΒΕ αθηνων , αυτο δεν το ξερουμε ακομα.
Αυτη ειναι η μετακινηση. και αφορα ολες τις σχολες του ιδιου πεδιου που πιανεις την βαση τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devid

Νεοφερμένος

Ο Devid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ

σωστα μετακίνησης στο ΟΠΑ δεν γίνεται.
Μεσος ορος 14,5 οποτε ειμαι κομπλε απο αυτην την πλευρα.

Το πολυ πολυ αμα ειναι σκούρα τα πραγματα θα κανω ταυτόχρονα αιτηση μετακίνησης για κανενα οικονομικο τμημα στην Αθήνα που θα περναω τα μορια εισαγωγης και θα το δηλωσω τελευταια στο μηχανογραφικο.

Απο οτι διαβασα, πρώτα ελεγχουν την αιτηση μετεγγραφης και αμα δεν περνας τοτε ελεγχουν την αιτηση μετακινησης σωστα?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,524 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ

σωστα μετακίνησης στο ΟΠΑ δεν γίνεται.
Μεσος ορος 14,5 οποτε ειμαι κομπλε απο αυτην την πλευρα.

Το πολυ πολυ αμα ειναι σκούρα τα πραγματα θα κανω ταυτόχρονα αιτηση μετακίνησης για κανενα οικονομικο τμημα στην Αθήνα που θα περναω τα μορια εισαγωγης και θα το δηλωσω τελευταια στο μηχανογραφικο.

Απο οτι διαβασα, πρώτα ελεγχουν την αιτηση μετεγγραφης και αμα δεν περνας τοτε ελεγχουν την αιτηση μετακινησης σωστα?

Απο οτι διαβασα, πρώτα ελεγχουν την αιτηση μετεγγραφης και αμα δεν περνας τοτε ελεγχουν την αιτηση μετακινησης σωστα?
Ετσι λεει ο Νομος για να εξεταστει μετακινηση θα πρεπει να αποτυχει η αιτηση μετεγγραφης.
Βλεποντας ομως περυσι την ηλεκτρονικη πλατφορμα αιτησεων που ειναι και η αρμοδια για την εφαρμογη του νομου ΣΑΝ να ειδα οτι και χωρις αιτηση μετεγγραφης μπορεις να κανεις μετακινηση, ( με επιφυλαξη γιατι δεν το εκανα) ηταν και τοσες λιγες τελικα οι μετακινησεις και κυριως προς επαρχια ( καπου 200)
 

Devid

Νεοφερμένος

Ο Devid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ευχαριστω
Θα αρκεστώ στην αιτηση μετεγγραφης για ΟΠΑ και ΠΑΠΕΙ. Το διπλό ειναι περιπλοκο


Ευχαριστω για την βοήθεια!!!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,524 μηνύματα.

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Ετσι σωστα , γιατι να μην την δηλωσω εκ αρχης και να τραβιεμαι με μετεγγραφες?
Βασικα το σεναριο που αναφερεις ειναι το σεναριο μετακινηση ,αλλα χωρις τα 2750.
Δηλαδη μπαινω σε μια σχολη δεν γουσταρω ( ποτε προλαβες να το καταλαβεις σε 15 μερες?) και ζηταω να παω σε αλλη που εχω την βαση της και κανω αιτηση. Δεν θα με πανε τελικα ,αλλα αυτο δεν εχει σημασια εχει μονο ελπιδα.

Το σωστο σεναριο για την μετεγγραφη ειναι αυτο που γραφει το κοριτσι Cortes παραπανω.
Tα δικα μου μορια + 2750 = βαση σχολης προορισμου, (την ιδια χρονια που χρησιμοποιηθηκαν τα μορια μου).
το δικο μας εισοδημα ειναι πανω απο 6.000 σε βαθος 3ετιας, επισης αμα καποιος εξεταζεται προφορικα εχει δικαιωμα μεταγγραφης?
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Mια παρατήρηση:

Για ποιο λόγο μεταγραφή έχουν μόνο τα Ελληνικά δημόσια Πανεπιστήμια; Δεν έχω ακούσει κάποιον να περνάει Πανεπιστήμιο Cardiff με κάποια σκορ από τις Βρετανικές εξετάσεις και να μεταγράφεται σε κενή θέση στο Πανεπιστήμιο Cambridge.

Για τον ίδιο λόγο και στα δημόσια Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια: Δεν έχω ακούσει κάποιον να περνάει στο δημόσιο Πανεπιστήμιο του Brno της Τσεχίας και να παίρνει μεταγραφή για το δημόσιο Πανεπιστήμιο Καρόλου της Πράγας στη Τσεχία.
Στις άλλες χώρες όμως υπάρχουν κανονικά τα university campus που έχουν οργανωμένες εστίες που δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που συμβαίνουν στην μπανανία, μιας και δεν θέλουν επίτηδες πιστεύω να υπάρχουν καλές εστίες μπας και δίνουμε τα λεφτά που δεν έχουμε σε ενοίκια στις πόλεις που περνάμε
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,524 μηνύματα.
το δικο μας εισοδημα ειναι πανω απο 6.000 σε βαθος 3ετιας, επισης αμα καποιος εξεταζεται προφορικα εχει δικαιωμα μεταγγραφης?
ΝΑΙ δεν εχει αημασια αν εξεταστηκε προφορικα ή γραπτα ειναι ισοδυναμα αυτα τα δυο.
Ως προ το ειδοδημα μπορεις να διευκρινησεις αν ειναι ολο το εισοδημα ή το κατακεφαλην ( εισοδημα δια μελη οικογενειας)
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ποιες είναι οι οικονομικες προϋποθέσεις για να δικαιούται κάποιος μεταγραφή;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,524 μηνύματα.
Ποιες είναι οι οικονομικες προϋποθέσεις για να δικαιούται κάποιος μεταγραφή;
Δεν υπαρχουν τις οριζει η ζητηση μετεγγραφων της σχολης.
Μπορει να ειναι απο 0 οικονομικα μορια ( 12000 κατα κεφαλην και πανω) ως 6 μορια τα οποια τα δινουν εισοδηματα κατα κεφαλην 0-3000.
Και τα 6 μορια μπορει να μην φτανουν αν συνδυαστικά προστιθενται και τα κοινωνικα μορια.
Υπαρχουν παρα πολλές περιπτωσεις που σχολες κλεινουν στα 6,5 μορια ή και 7,5 μορια ( οικονομικα και κοινωνικα μορια μαζι, τριτεκνων και πολυτεκνων)
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Δεν υπαρχουν τις οριζει η ζητηση μετεγγραφων της σχολης.
Μπορει να ειναι απο 0 οικονομικα μορια ( 12000 κατα κεφαλην και πανω) ως 6 μορια τα οποια τα δινουν εισοδηματα κατα κεφαλην 0-3000.
Και τα 6 μορια μπορει να μην φτανουν αν συνδυαστικά προστιθενται και τα κοινωνικα μορια.
Υπαρχουν παρα πολλές περιπτωσεις που σχολες κλεινουν στα 6,5 μορια ή και 7,5 μορια ( οικονομικα και κοινωνικα μορια μαζι, τριτεκνων και πολυτεκνων)
Θελω να πω για να δικαιούται κάποιος μεταγραφή πρέπει να έχει συγκεκριμένα μόρια τα οποία ορίζει η κάθε σχολή, σωστά;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,524 μηνύματα.
Θελω να πω για να δικαιούται κάποιος μεταγραφή πρέπει να έχει συγκεκριμένα μόρια τα οποία ορίζει η κάθε σχολή, σωστά;
οχι η σχολη δεν οριζει μορια , απλα λεει παιρνω 20 ατομα ελατε , τα πολλα μορια πρωτα.
 

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
οχι η σχολη δεν οριζει μορια , απλα λεει παιρνω 20 ατομα ελατε , τα πολλα μορια πρωτα.
Κατάλαβα άρα ουσιαστικά ο ενδιαφερόμενος κάνει την αίτηση και είναι λιγο στον αέρα σχετικά με το αν θα γίνει δεκτός η όχι
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,524 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,524 μηνύματα.

Συνημμένα

  • ΒΑΣΕΙΣ_ΜΕΤ_2020 (3).xlsx
    31.1 KB · Εμφανίσεις: 87

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
αθηνα , θεσ/νικη πολυ πολυ δυσκολα
δε τις περσινες τους βασεις να καταλαβεις
Εντάξει, για τις υψηλοβαθμες οντως είναι πιο δύσκολο, αλλά για μέτριες και πιο χαμηλά οι βάσεις τουλάχιστον δεν είναι τόσο υψηλές. Τώρα με τα μόρια δεν γνωρίζω για να πω. Αλλά θεωρώ ότι τα 6 μόρια που ανέφερες πριν είναι αρκετά αν κάποιος θέλει κάποια μεταγραφή για κάποια διοίκηση πχ
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top