[Πανελλήνιες 2021] Τα πάντα για τις μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Όχι δεν είμαι φοιτήτρια, Τρίτη λυκείου είμαι και δίνω πανελλήνιες. Αα οκευ καταλαβα
Α ωραια . Οταν με το καλο πιασεις τα μορια και δεν φτανουν για την πρωτη επιλογη θα πρεπει να μελετησεις αντιστοιχιες σχολων ( δημοσιευονται προ μηχανογραφικου) ωστε η σχολη επαρχιας να εχει αντιστοιχη αθηνα να φανταστεις ποια θα ειναι η βαση της σχολης αθηνας για να μην σε επειραζει ο κοφτης 2750, να δεις απο τις δημοσιευμενες λιστες ποια ειναι η ΕΒΕ αθηνας και αν την πιανεις και μετα να κανεις μηχανογραφικο.
Ευκολακι ? οχι βεβαια , πανδυσκολο και λοτο. Και λιγοι εχουν τετοιες ικανοτητες να ανταπεξελθουν και σιγουρα δεν βρισκονται στα περισσοτερα φροντιστηρια.
Τοτε μονο θα εχουν αξια τα πολλα μορια μετεγγραφης που σου δινει η πολυτεκνια.
Οι αιτησεις κανονικων μετεγγραφων γινονται μετα τις εγγραφες κατα τελος οκτωβριου
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Α ωραια . Οταν με το καλο πιασεις τα μορια και δεν φτανουν για την πρωτη επιλογη θα πρεπει να μελετησεις αντιστοιχιες σχολων ( δημοσιευονται προ μηχανογραφικου) ωστε η σχολη επαρχιας να εχει αντιστοιχη αθηνα να φανταστεις ποια θα ειναι η βαση της σχολης αθηνας για να μην σε επειραζει ο κοφτης 2750, να δεις απο τις δημοσιευμενες λιστες ποια ειναι η ΕΒΕ αθηνας και αν την πιανεις και μετα να κανεις μηχανογραφικο.
Ευκολακι ? οχι βεβαια , πανδυσκολο και λοτο. Και λιγοι εχουν τετοιες ικανοτητες να ανταπεξελθουν και σιγουρα δεν βρισκονται στα περισσοτερα φροντιστηρια.
Τοτε μονο θα εχουν αξια τα πολλα μορια μετεγγραφης που σου δινει η πολυτεκνια.
Οι αιτησεις κανονικων μετεγγραφων γινονται μετα τις εγγραφες κατα τελος οκτωβριου
Εμένα η σχολη μου στην Αθήνα έχει 15.350 και στην Ρόδο έχει 9.200, άρα πρέπει να γράψω περίπου 13 για να παρω μεταγραφή εάν δεν πιάσω το 15.350. Γιατί να είναι πανδυσκολο όμως ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Ναι ναι φέτος
Αν μαντευω σωστα μιλαμε για τους νηπιαγωγους ΕΚΠΑ?
Το τμημα αυτο ειναι ενα επαναστατικο τμημα και πεταξε την ΕΒΕ στα μουτρα της υπουργου και αυτη σε αντιποινα του ορισε ως ειχε πει τον κατωτερο συντελεστη (0,8)
Περυσι ο μεσος ορος του 1ου πεδιου ηταν καπου 11,4 , φετος αντε να παει 11,8 οποτε επι 0,8 μας δινει ΕΒΕ 9,44
Αυτο ομως η ΕΒΕ δεν μας αφορα διοτι στην σχολη αυτη μπαινουν και απο το 4 πεδιο το οποιο περυσι ειχε ΜΟ 9,81 αντε φετος να παει στο 10,0 οποτε η ΕΒΕ που μας ενδιαφερει ειναι 10x0,8= 8,00.
Οποτε για να δηλωσεις αρχικα την σχολη αυτη θα πρεπει να εχεις ΜΟ μαθηματων καπου 8,00 τον οποιο και σιγουρα θα εχεις. Τα μορια βεβαια θα παραμεινουν ψηλα και ισως ψηλοτερα, εκει που τα τοποθετησες.
Τωρα για την μετεγγραφη:
Ειναι δικη μου λογικη υποθεση οτι θα υπαρξει ΕΒΕ στις μετεγγραφες , δεν εχει ανακοινωθει κατι τετοιο μεχρι τωρα. Τουναντίον υπαρχει δηλωση της κυριας οτι οι μετεγγραφες δεν θα πειραχθουν αλλα εγω δεν το πιστευω.
Αν υπαρξει ΕΒΕ εσενα δεν σε αφορα διοτι η ΕΒΕ του ΕΚΠΑ ειναι χαμηλα ,την εχεις, και το μονο που θα σε απασχολησει ειναι η διαφορα μοριων 2750 και τα οικονομικα-κοινωνικα μορια.
Και πολυ σωστα λες οτι πρεπει να γραψεις περι τα 13000 μορια και δεν ειναι ευκολο αυτο
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αν μαντευω σωστα μιλαμε για τους νηπιαγωγους ΕΚΠΑ?
Το τμημα αυτο ειναι ενα επαναστατικο τμημα και πεταξε την ΕΒΕ στα μουτρα της υπουργου και αυτη σε αντιποινα του ορισε ως ειχε πει τον κατωτερο συντελεστη (0,8)
Περυσι ο μεσος ορος του 1ου πεδιου ηταν καπου 11,4 , φετος αντε να παει 11,8 οποτε επι 0,8 μας δινει ΕΒΕ 9,44
Αυτο ομως η ΕΒΕ δεν μας αφορα διοτι στην σχολη αυτη μπαινουν και απο το 4 πεδιο το οποιο περυσι ειχε ΜΟ 9,81 αντε φετος να παει στο 10,0 οποτε η ΕΒΕ που μας ενδιαφερει ειναι 10x0,8= 8,00.
Οποτε για να δηλωσεις αρχικα την σχολη αυτη θα πρεπει να εχεις ΜΟ μαθηματων καπου 8,00 τον οποιο και σιγουρα θα εχεις. Τα μορια βεβαια θα παραμεινουν ψηλα και ισως ψηλοτερα, εκει που τα τοποθετησες.
Τωρα για την μετεγγραφη:
Ειναι δικη μου λογικη υποθεση οτι θα υπαρξει ΕΒΕ στις μετεγγραφες , δεν εχει ανακοινωθει κατι τετοιο μεχρι τωρα. Τουναντίον υπαρχει δηλωση της κυριας οτι οι μετεγγραφες δεν θα πειραχθουν αλλα εγω δεν το πιστευω.
Αν υπαρξει ΕΒΕ εσενα δεν σε αφορα διοτι η ΕΒΕ του ΕΚΠΑ ειναι χαμηλα ,την εχεις, και το μονο που θα σε απασχολησει ειναι η διαφορα μοριων 2750 και τα οικονομικα-κοινωνικα μορια.
Και πολυ σωστα λες οτι πρεπει να γραψεις περι τα 13000 μορια και δεν ειναι ευκολο αυτο
Ναι ναι κατάλαβα ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες. Γενικότερα υπάρχει περίπτωση να ανέβουν οι βάσεις μέχρι και 800 μόρια; Πχ από το 9.200 να πάει στο 10; Γιατί φέτος η δίκη μου εικόνα είναι ότι δεν σαν σύνολο δεν θα υπάρχουν ικανοποιητικά αποτελέσματα λόγω της κατάστασης που περάσαμε. Αλλά επειδή υπάρχουν εβέ και τέτοιες βλακειες, μπορεί να εκτοξεύσουν τις βάσεις;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Ναι ναι κατάλαβα ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες. Γενικότερα υπάρχει περίπτωση να ανέβουν οι βάσεις μέχρι και 800 μόρια; Πχ από το 9.200 να πάει στο 10; Γιατί φέτος η δίκη μου εικόνα είναι ότι δεν σαν σύνολο δεν θα υπάρχουν ικανοποιητικά αποτελέσματα λόγω της κατάστασης που περάσαμε. Αλλά επειδή υπάρχουν εβέ και τέτοιες βλακειες, μπορεί να εκτοξεύσουν τις βάσεις;
Οπως προανεφερα οι νηπιαγωγοι ειναι επαναστατισες και δεν ορισαν συντελεστη εκτος της φλωρινας που ορισε ( παραξενο) 1,00. Αυτο σημαινει οτι οι ΕΒΕ παντου θα κυμανθουν περι το 8,00 (ΠΔΜ =10,00) και ειναι προσβασιμες απο ολες σχεδον. Οποτε αυξηση βασεων λογω ΕΒΕ δεν φαινεται.

Λογοι μεωσης των Βασεων
Ολες οι παραμεθωριες σχολες εχουν τσιμπήσει απο 10% αυξηση εισακτεων και οι κεντρικες παρεμειναν σταθερες.

Λογοι αυξησης των βασεων.
Υπαρχουν διαρροες για ευκολοτερα θεματα ( κεντρικη επιτροπη εξετασων)
Η αθηνα και η θεσσαλονικη δεν εχουν προσλαβει νηπιαγωγους ακομα για την διχρονη υποχρεωτικη προσχολικη.
Δηλωσεις επισημων για αναγκη περισσοτερων νηπιαγωγων.

Η αποψη μου ειναι οτι για τους παραπνω λογους θα εχουμε αυξηση βασεων τουλαχιστον κατα 500 και παραπανω μορια. Αναλογα θα ειναι και το 10%
 
Τελευταία επεξεργασία:

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Οπως προανεφερα οι νηπιαγωγοι ειναι επαναστατισες και δεν ορισαν συντελεστη εκτος της φλωρινας που ορισε ( παραξενο) 1,00. Αυτο σημαινει οτι οι ΕΒΕ παντου θα κυμανθουν περι το 8,00 (ΠΔΜ =10,00) και ειναι προσβασιμες απο ολες σχεδον. Οποτε αυξηση βασεων λογω ΕΒΕ δεν φαινεται.

Λογοι μεωσης των Βασεων
Ολες οι παραμεθωριες σχολες εχουν τσιμπήσει απο 10% αυξηση εισακτεων και οι κεντρικες παρεμειναν σταθερες.

Λογοι αυξησης των βασεων.
Υπαρχουν διαρροες για ευκολοτερα θεματα ( κεντρικη επιτροπη εξετασων)
Η αθηνα και η θεσσαλονικη δεν εχουν προσλαβει νηπιαγωγους ακομα για την διχρονη υποχρεωτικη προσχολικη.
Δηλωσεις επισημων για αναγκη περισσοτερων νηπιαγωγων.

Η αποψη μου ειναι οτι για τους παραπνω λογους θα εχουμε αυξηση βασεων τουλαχιστον κατα 500 και παραπανω μορια. Αναλογα θα ειναι και το 10
Ναι αλλά αν η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη χρειάζεται νηπιαγωγούς , γιατί αυτό να αποτελεί λόγω για αύξηση βάσεων; Απτην στιγμή που θέλουν να υπάρχουν νηπιαγωγοί γιατί να αυξήσουν τις βάσεις και να το κάνουν ακόμα πιο δύσκολο ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Ναι αλλά αν η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη χρειάζεται νηπιαγωγούς , γιατί αυτό να αποτελεί λόγω για αύξηση βάσεων; Απτην στιγμή που θέλουν να υπάρχουν νηπιαγωγοί γιατί να αυξήσουν τις βάσεις και να το κάνουν ακόμα πιο δύσκολο ;
Κατσε Μαρακι , αυτες οι βασεις δεν αυξανουν επειδη το λεει μονο η κεραμεως , κυριως αυξανουν απο τα κοριτσια που βλεπουν προοπτικη εργασιες και πανε δικαως σαν τις μελισουλες να δηλωσουν τις σχολες αυτες . Οσοι περισσοτεροι τοσο μεγαλυτερη βαση. Κατι αναλογο γινεται και με τις Νομικες , ψυχολογιες κλπ
 

maraki67383

Νεοφερμένος

Η maraki67383 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ναι το γνωρίζω πολύ καλα αυτό... Διαφωνω φουλ με ο ν
Κατσε Μαρακι , αυτες οι βασεις δεν αυξανουν επειδη το λεει μονο η κεραμεως , κυριως αυξανουν απο τα κοριτσια που βλεπουν προοπτικη εργασιες και πανε δικαως σαν τις μελισουλες να δηλωσουν τις σχολες αυτες . Οσοι περισσοτεροι τοσο μεγαλυτερη βαση. Κατι αναλογο γινεται και με τις Νομικες , ψυχολογιες κλπ
Ναι το γνωρίζω αυτό.. διαφωνω κάθετα με αυτή την στάση των παιδιών να δηλώνουν σχολές μόνο κ μόνο για επαγγελματική αποκατάσταση. Το να είσαι νηπιαγωγός είναι τεράστια ευθύνη, δεν είναι ολα μέλι γάλα όπως νομιζουν..
Παρόλα αυτά ξέρω ,ότι συνήθως δηλώνουν παιδαγωγικα σε κοντινές πόλεις/επαρχίες και όχι τόσο σε Ρόδο Κρήτη, που ας πούμε εγώ θα πήγαινα μέχρι και εκει επειδή το θέλω πραγματικά
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Ετσι ειναι καλη μου το συστημα στην χωρα μας, λιγοι ειναι αυτοι που μπορουν να επιλεγουν μονο με τα θελω και μ'αρεσει. Πραγματι οσο κατεβαίνεις σε ηλικια ακροατηριου τοσο δυσκολευει η διδασκαλια.
Το εχω ξαναπει και για μενα , εγω φυσικη ειθελα και μπορουσα ή ιστορια αλλα δεν μπορουσα ,ηλεκτρολογος επελεξα και πιθανων εφαγα μια θεση καποιου που το ήθελε πολύ.
Ροδο ,αλεξανδρουπολη και φλωρινα πανε και μπαινουν οσοι δεν εχουν τα πολλα μορια και φοιτουν αυτοι που εχουν τα χρηματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Γεια σας, εμένα σήμερα ολοκληρώθηκε η κατ' εξαίρεση μετεγγραφή. Μπορεί κάποιος να μου πει αναλυτικά τι γίνεται με τον Εύδοξο; Επειδή θα δώσω κάποια μαθήματα Σεπτέμβριο πιστεύω ότι έχει νόημα να παραλάβω τα αντίστοιχα συγγράμματα αν ευθυγραμμιστούν οι πλανήτες και ανοίξουν πάλι οι αιτήσεις.
Δεν πρόκειται να πάρει παράταση. Εγώ προσωπικά παρέλαβα τα συγγράμματα Α και Β εξαμήνου της προηγούμενης σχολής μου (τα είχα δηλώσει πριν γίνει η μετεγγραφή). Από την τωρινή σχολή δεν έχω παραλάβει τίποτα γιατί δεν μπορώ να δηλώσω.

Εάν όμως μας αφήσουν, μπορείς να δηλώσεις σίγουρα όλα του 2ου εξαμήνου. Για το πρώτο εξάμηνο χρειάζεται να αναγνωρίσει η σχολή σου τους βαθμούς και τα μαθήματα της προηγούμενης, εάν έδωσες εξεταστική εκεί.

Εάν δεν έδωσες, πρέπει να περιμένεις το 3ο εξάμηνο για να δηλώσεις και του 1ου, αφού θα χρειαστεί να κάνεις τα μαθήματα και των 2 εξαμήνων. Η εφαρμογή (όταν και εάν ανοίξει) θα σε αφήσει βέβαια, να δηλώσεις και του 1ου, απλά επειδή δεν θα υπάρχει η αντίστοιχη δήλωση των μαθημάτων, θα σου ζητηθεί να τα επιστρέψεις. Για την ώρα σου προτείνω να τρέξεις την διαδικασία αναγνώρισης μαθημάτων γιατί θα πάρει καιρό (χρειάζεσαι σίγουρα αναλυτική βαθμολογία και περιγράμματα των μαθημάτων που επιθυμείς να απαλλαγείς) και μετά βλέπεις.
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Δεν πρόκειται να πάρει παράταση. Εγώ προσωπικά παρέλαβα τα συγγράμματα Α και Β εξαμήνου της προηγούμενης σχολής μου (τα είχα δηλώσει πριν γίνει η μετεγγραφή). Από την τωρινή σχολή δεν έχω παραλάβει τίποτα γιατί δεν μπορώ να δηλώσω.

Εάν όμως μας αφήσουν, μπορείς να δηλώσεις σίγουρα όλα του 2ου εξαμήνου. Για το πρώτο εξάμηνο χρειάζεται να αναγνωρίσει η σχολή σου τους βαθμούς και τα μαθήματα της προηγούμενης, εάν έδωσες εξεταστική εκεί.

Εάν δεν έδωσες, πρέπει να περιμένεις το 3ο εξάμηνο για να δηλώσεις και του 1ου, αφού θα χρειαστεί να κάνεις τα μαθήματα και των 2 εξαμήνων. Η εφαρμογή (όταν και εάν ανοίξει) θα σε αφήσει βέβαια, να δηλώσεις και του 1ου, απλά επειδή δεν θα υπάρχει η αντίστοιχη δήλωση των μαθημάτων, θα σου ζητηθεί να τα επιστρέψεις. Για την ώρα σου προτείνω να τρέξεις την διαδικασία αναγνώρισης μαθημάτων γιατί θα πάρει καιρό (χρειάζεσαι σίγουρα αναλυτική βαθμολογία και περιγράμματα των μαθημάτων που επιθυμείς να απαλλαγείς) και μετά βλέπεις.
Λογικά θα ψάξω άτομα που έχουν ήδη τα βιβλία αλλά δεν τα χρησιμοποιούν/χρειάζονται.

Δεν έδωσα κανένα μάθημα στην προηγούμενη σχολή, οπότε δεν υπάρχει κάτι για να αντιστοιχήσω. Σκοπεύω να δώσω όσα περισσότερα μαθήματα μπορώ το Σεπτέμβριο. Τώρα, σχετικά με τα μαθήματα του 1ου εξαμήνου, ένα από τα τέσσερα υποχρεωτικά είναι εργαστήριο και αναγκαστικά θα το δώσω αργότερα. Ένα άλλο προσφέρεται ξανά στο 2ο εξάμηνο ως επαναληπτικό και για αυτό μου το δήλωσαν κανονικά, παρόλο που ανήκει στο 1ο εξάμηνο. Προσπαθώ να τους πείσω να μου δηλώσουν και τα άλλα δυο υποχρεωτικά για να μην πέσουν μαζί με τα μαθήματα του 3ου εξαμήνου.
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Λογικά θα ψάξω άτομα που έχουν ήδη τα βιβλία αλλά δεν τα χρησιμοποιούν/χρειάζονται.

Δεν έδωσα κανένα μάθημα στην προηγούμενη σχολή, οπότε δεν υπάρχει κάτι για να αντιστοιχήσω. Σκοπεύω να δώσω όσα περισσότερα μαθήματα μπορώ το Σεπτέμβριο. Τώρα, σχετικά με τα μαθήματα του 1ου εξαμήνου, ένα από τα τέσσερα υποχρεωτικά είναι εργαστήριο και αναγκαστικά θα το δώσω αργότερα. Ένα άλλο προσφέρεται ξανά στο 2ο εξάμηνο ως επαναληπτικό και για αυτό μου το δήλωσαν κανονικά, παρόλο που ανήκει στο 1ο εξάμηνο. Προσπαθώ να τους πείσω να μου δηλώσουν και τα άλλα δυο υποχρεωτικά για να μην πέσουν μαζί με τα μαθήματα του 3ου εξαμήνου.
Εάν χρειάζεσαι συγγράμματα τώρα, μπορείς να δοκιμάσεις να ψάξεις στο library genesis. Τα περισσότερα είναι στα αγγλικά αλλά εγώ κατάφερα να βρω τα βασικά της σχολής μου και στα ελληνικά. Να ψάξεις τους συγγραφείς και όχι τον τίτλο. Πάντως επειδή και εγώ δεν είχα βιβλία στο πρώτο εξάμηνο, μάζεψα σημειώσεις, σλαιντς κτλπ. και τα κατάφερα. Βεβαία είναι αναλόγως και τον καθηγητή.

Δεν σου προτείνω να αγοράσεις (είναι ακριβά τα περισσότερα) αφού θα μπορέσεις να δηλώσεις και τα βιβλία από τα προηγούμενα εξάμηνα όταν έρθει με το καλό το 3ο εξάμηνο. Πάντως υπάρχει και site για μεταχειρισμένα.
Επίσης μην ντραπείς να ζητήσεις φωτογραφίες από τα βιβλία από τους συμφοιτητές, πολλοί κάνουν ένα mass αρχείο/ google drive και τα βάζουν όλα εκεί.
 

Filitsa_19

Νεοφερμένος

Η Filitsa_19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα, είμαι πρωτοετής φοιτήτρια στο Τμήμα ιστορίας και αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο Κρήτης. Είμαι από Βόλο και τον Νοέμβριο του 2020 έκανα αίτηση μετεγγραφής για το αντίστοιχο τμήμα στο πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, όμως δεν έγινα δεκτή. Έκανα και κατ'εξαιρεση και δεν έγινα ξανά δεκτή. Στο πανεπιστήμιο που βρίσκομαι ήδη χρωστάω κάποια μαθήματα, θα έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση μετεγγραφής για τον Νοέμβριο του 2021;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι πρωτοετής φοιτήτρια στο Τμήμα ιστορίας και αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο Κρήτης. Είμαι από Βόλο και τον Νοέμβριο του 2020 έκανα αίτηση μετεγγραφής για το αντίστοιχο τμήμα στο πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, όμως δεν έγινα δεκτή. Έκανα και κατ'εξαιρεση και δεν έγινα ξανά δεκτή. Στο πανεπιστήμιο που βρίσκομαι ήδη χρωστάω κάποια μαθήματα, θα έχω το δικαίωμα να κάνω αίτηση μετεγγραφής για τον Νοέμβριο του 2021;
Τι πρωτοτυπο να χρωστας μαθηματα ! Ναι θα εχεις και για το επομενο ετος και για τα αλλα 5 επομενα.
Αυτο βεβαια ισχυει αν η αιτηση δικαιολογηται απο κοινωνικα οικονομικα κριτηρια, αν ειναι λογω σπουδαζοντος αδελφου δεν γινεται ,τοτε ισχυει για το πρωτο ετος μονο,
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Μόλις τελείωσα τη Β Λυκείου και έχω ξεκινήσει προετοιμασία για πανελλαδικές. Η πρώτη ερώτηση που θέλω να κάνω αφορά το πως γίνονται οι μεταγραφές για ένα αντίστοιχο πανεπιστήμιο σε μια άλλη πόλη, δηλαδή εγώ που μένω Αθήνα αν γράψω πχ 11.000 μόρια και περάσω επαρχεία τι διαδικασία χρειάζεται για να επιστρέψω Αθήνα;
Δεύτερον οι σχολές πληροφορικής στην Αθήνα θεωρούνται αξιόλογες σχολές, επίσης, έχουν καλό αντίκτυπο μετά στην αγορά εργασίας;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,541 μηνύματα.
Η αθηνα εχει καλες σχολες πληροφορικης με κορυφαιες την πληροφορικη & τηλεπικοινωνιων του ΕΚΠΑ και την μηχανικων ηλεκτρονικων υπολογιστων του ΠΑΔΑ.
Για να ερθεις αθηνα με μετεγγραφη θα να πρεπει συντρεχουν ταυτοχρονα τα παρακατω στοιχεια.
1) Να εχεις μπει σε αντιστοιχη σχολη επαρχιας
2) Τα μορια σου +2750 = βαση σχολης αθηνας
3) Αθροισμα του εισοδηματος των γονιων σου (μεσος ορος σε βαθος 3τιας ), διαιρουμενο με τον αριθμο των μελλων της οικογενειας θα πρεπει να δινει αριθμο μεταξυ 3000,1-6000 . αμα ειναι και μεταξυ 0-3000 ακομα καλυτερα.

Ολες οι σχολες πληροφορικης εχουν καλο αντικτυπο στην αγορα γιατι η αγορα τις ζηταει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aether

Νεοφερμένος

Ο Aether αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Και εδώ ενας πινακας με τις αντιστοιχίες των τμημάτων και ένας πίνακας με πόσα μόρια είχαν πέρσυ κάποιοι φοιτητές για να περάσουν στο αντίστοιχο τμήμα.

Σχετικά με πληροφορική, δες καλά τους οδηγούς σπουδών και το πρόγραμμα με τα μαθήματα (ισως και κύρος καθηγητών αν σε ενδιαφέρει) γιατί κάθε τμήμα είναι διαφορετικό και επικεντρόνεται σε κάτι διαφορετικό

Πληροφορική ΕΚΠΑ -> θεωρητική πληροφορική + φυσική + ηλεκτρονική, ρομποτική σε software level

Μηχανικών πληροφορικής -> hardware, δημιουργία πλακέτας κατι σαν motherboard, ηλεκτρονική, ενσωματωμένα συστήματα, ρομποτική σε hardware level

Πληροφορική ΑΠΘ -> θεωρητική πληροφορική, τεχνητή νοημοσύνη, επεξεργασία σήματος και εικόνας, υπολογιστική όραση

Πληροφορική ΟΠΑ -> πληροφορική με εφαρμογές στα οικονομικα και διοίκηση επιχειρήσεων, software heavy

Αν έχεις σκοπό να γίνει προγραμματιστής για ιστοσελίδες ή διάφορα apps τότε δεν υπάρχει διαφορά. Μπορείς απο όλα να βγεις με αυτή την ιδιότητα. Αν θες ομως πχ προγραμματισμό για ρομποτική πχ ή να δημιουργείς πλακέτες και να κάνεις συνδέσεις, ηλεκτρολογία κτλ τοτε προφανώς δεν θα δηλώσεις πληροφορική ΟΠΑ. Γενικά υπάρχουν κάποιες διαφορές ως προς την εξιδίκευση. Βέβαια μετά μπορείς να αλλάξεις δεν είναι τόσο περιορισμένος κλάδος η πληροφορική. Κυρίως η προσπάθειά σου και τα projects σου θα μετρήσουν και όχι ο τίτλος σπουδών

1623785240662.png


 
Τελευταία επεξεργασία:

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Αν γράψεις πχ 11000 δεν έρχεσαι Αθήνα με τη διαφορά των 2750.....
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top