Thanos_D

Νεοφερμένος

Ο Thanos_D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.

Astrapig

Νεοφερμένος

Η Astrapig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Καλησπέρα για το 10% του επόμενου χρόνου έδωσα πανελλήνιες το 2019 θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω την βαθμολογία του 2019 και όχι του 2020 γιατί έδωσα και φέτος αλλά νομίζω θα βγάλω λιγότερα μόρια και οι βάσεις των σχολών είναι μικρότερες όταν κάνει καποιος 10% 2η φορά
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα για το 10% του επόμενου χρόνου έδωσα πανελλήνιες το 2019 θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω την βαθμολογία του 2019 και όχι του 2020 γιατί έδωσα και φέτος αλλά νομίζω θα βγάλω λιγότερα μόρια και οι βάσεις των σχολών είναι μικρότερες όταν κάνει καποιος 10% 2η φορά

΄Οχι, δεν γίνεται!
Πάντα υπολογίζονται οι βαθμολογίες της τελευταίας χρονιάς που έδωσες πανελλαδικές.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για τον αριθμό υποψηφίου εννοεί ότι άλλαξε

Εγώ αναφερόμουν στον κωδικό του μηχανογραφικού.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hera167

Νεοφερμένος

Η Hera167 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Οι βάσεις φέτος αναμένεται να ανέβουν ;
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Αλλο να δίνεις τον επόμενο χρόνο κι αλλο μετά από 5 χρόνια. Νομίζω άκουσα ότι μέχρι 3 χρόνια τον κρατάς.
εγω εδωσα ξανα μετα απο 6 χρονια και ο κωδικος υποψηφιου ειχε μεινει ιδιος ^^ δν ξερω αν εχει καμια σημασια τ οτι τ λυκειο μ ειναι στν επαρχια και οι υποψηφιοι πανελ που περνανε απ αυτο καθε χρονια ειναι λιγοι :/

επισης, ξυπνησα σημερα το πρωι κ ενιωθα πολυ περιεργα (οπως και ολη τη μερα χτες αφου τελειωσα με τν ιστορια).. σαν να ηταν ολα ενα ψεμα και οτι δεν συνεβησαν οντως λολ νιωθει κανενας αλλος ετσι;
 

AndromedaS

Νεοφερμένος

Η AndromedaS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Βρε παιδιά, ερώτηση για τα θέματα της βιολογίας για οποίον έδωσε ή γνωρίζει σχετικά. Στο Γ1 στην καμπύλη Β πηγα και είπα ότι ήταν αλλεργιογόνο γιατί C=Σταθ και μετά μειώνεται και επειδή δεν έχουμε στοιχεία για τα αντισώματα είπα ότι ίσως έχουμε ευαισθητοποίηση δηλαδή πρώτη επαφή του οργανισμού με το αλλεργιογόνο. Όλες οι ενδεικτικές απαντήσεις πλην 1 δεν δίνουν το αλλεργιογόνο ως πιθανή απάντηση αλλά μόνο το εμβόλιο. Βιολογικά όμως δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί σωστό;
Εκτός αυτού, στην ερώτηση με τον αλφισμο σωστή είναι μόνο η απάντηση με τα πολλαπλά αλληλόμορφα στην γονιδιακή ετερογένεια; Εγώ απάντησα ότι ίσως οφείλεται σε διαφορετικά είδη μεταλλάξεων γονιδίων που συμμετέχουν σε παραπάνω από 1 αντίδραση της μεταβολικης οδού της μελανίνης( με μια αναζήτησή στο Ίντερνετ βγαίνουν σωστά αυτά που λέω) απλα δεν αναφέρονται πουθενά μέσα στο βιβλίο και η βιολόγος μου μου τα είχε πει έτσι. Φοβάμαι πως θα τις χάσω όλες τις μονάδες και απ τα μόνο και μόνο γιατί δεν απάντησα το προφανές.....
 

Hera167

Νεοφερμένος

Η Hera167 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Βρε παιδιά, ερώτηση για τα θέματα της βιολογίας για οποίον έδωσε ή γνωρίζει σχετικά. Στο Γ1 στην καμπύλη Β πηγα και είπα ότι ήταν αλλεργιογόνο γιατί C=Σταθ και μετά μειώνεται και επειδή δεν έχουμε στοιχεία για τα αντισώματα είπα ότι ίσως έχουμε ευαισθητοποίηση δηλαδή πρώτη επαφή του οργανισμού με το αλλεργιογόνο. Όλες οι ενδεικτικές απαντήσεις πλην 1 δεν δίνουν το αλλεργιογόνο ως πιθανή απάντηση αλλά μόνο το εμβόλιο. Βιολογικά όμως δεν θα μπορούσε να θεωρηθεί σωστό;
Εκτός αυτού, στην ερώτηση με τον αλφισμο σωστή είναι μόνο η απάντηση με τα πολλαπλά αλληλόμορφα στην γονιδιακή ετερογένεια; Εγώ απάντησα ότι ίσως οφείλεται σε διαφορετικά είδη μεταλλάξεων γονιδίων που συμμετέχουν σε παραπάνω από 1 αντίδραση της μεταβολικης οδού της μελανίνης( με μια αναζήτησή στο Ίντερνετ βγαίνουν σωστά αυτά που λέω) απλα δεν αναφέρονται πουθενά μέσα στο βιβλίο και η βιολόγος μου μου τα είχε πει έτσι. Φοβάμαι πως θα τις χάσω όλες τις μονάδες και απ τα μόνο και μόνο γιατί δεν απάντησα το προφανές.....
Αυτό με το αλλεργιογόνο είναι σωστό. Είχα γράψει πιο παλιά διαγώνισμα που έλεγε να ερμηνεύσεις την καμπύλη με 2 τρόπους και ο ένας ήταν εμβόλιο και ο άλλος αλλεργιογόνο. Όποτε σίγουρα ισχύει αλλά δεν ξέρω τι πιστεύει η επιτροπή για αυτό.
Επίσης στον Αλφισμο στο βιβλίο δεν λέει τίποτα για πολλαπλά αλληλόμορφα. Για την ετερογένεια αναφέρεται ξεκάθαρα στο ποσοστό της ενεργοτητας του ενζύμου που συνθέτει τη χρωστική μελανίνη. Όμως δεν ξέρω όλα εξαρτώνται από την επιτροπή.
Αν όμως οι απαντήσεις που έχει δώσει για όλα τα θέματα είναι όπως εκείνες του Β5 (έπαιρναν σωστά μέχρι και τα πρωταρχικά τμήματα rna ) τότε δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Οι βάσεις φέτος αναμένεται να ανέβουν ;
προσωπικα πιστευω οι διορθωτες θα δωσουν μεγαλυτερη προσοχη στις λεπτομερειες κι οτι θα ειναι συγκρατημενοι με τους βαθμους οποτε οι βασεις θα πεσουν.. απ την αλλη πολλοι πιστευουν οτι θα ανεβουν γτ ηταν σχετικα ευκολα τα θεματα (τουλαχιστον της δικης μ κατευθυνσης: θεωρητικη) κι ετσι ο καθενας μπορει να πιασει εναν decent βαθμο οποτε πραγματικα με τετοιον διχασμο στις αποψεις το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να περιμενουμε και να δουμε τι θα συμβει στν πραγματικοτητα 😅
 

Hera167

Νεοφερμένος

Η Hera167 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
προσωπικα πιστευω οι διορθωτες θα δωσουν μεγαλυτερη προσοχη στις λεπτομερειες κι οτι θα ειναι συγκρατημενοι με τους βαθμους οποτε οι βασεις θα πεσουν.. απ την αλλη πολλοι πιστευουν οτι θα ανεβουν γτ ηταν σχετικα ευκολα τα θεματα (τουλαχιστον της δικης μ κατευθυνσης: θεωρητικη) κι ετσι ο καθενας μπορει να πιασει εναν decent βαθμο οποτε πραγματικα με τετοιον διχασμο στις αποψεις το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να περιμενουμε και να δουμε τι θα συμβει στν πραγματικοτητα 😅
Μακάρι να πέσουν πάντως. Είμαι επιστήμες υγείας και πιστεύω πως αρκετά παιδιά δυσκολεύτηκαν στη φυσική. Αλλά πραγματικά ειδικά με την κατάργηση των συντελεστών δεν μπορούμε να προβλέψουμε τις βάσεις.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

AnnaVrt12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η AnnaVrt12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Αντε με το καλό παιδιά :)

Και να θυμάστε πάντα στο μηχανογραφικο τις σχολές με τη σειρά προτίμησης που τις θέλατε εξαρχής, χωρίς να σκεφτείτε ότι ίσως δεν πήγατε πολύ καλά και δεν πιάνετε την πρώτη σας επιλογή. Οι βάσεις μέχρι την τελευταία στιγμή παίζονται!

Καλα αποτελέσματα σε όλους!! 🙂🙂
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.

pantoine

Νεοφερμένος

Ο pantoine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
helloooo εχουμε κανενα sosaki για το αοθ των ΓΕΛ αυριοοο????
 

ksnuwanda

Νεοφερμένος

Η ksnuwanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Επίσης στον Αλφισμο στο βιβλίο δεν λέει τίποτα για πολλαπλά αλληλόμορφα. Για την ετερογένεια αναφέρεται ξεκάθαρα στο ποσοστό της ενεργοτητας του ενζύμου που συνθέτει τη χρωστική μελανίνη. Όμως δεν ξέρω όλα εξαρτώνται από την επιτροπή.
Αν όμως οι απαντήσεις που έχει δώσει για όλα τα θέματα είναι όπως εκείνες του Β5 (έπαιρναν σωστά μέχρι και τα πρωταρχικά τμήματα rna ) τότε δεν έχεις να φοβάσαι κάτι.
Υποτιθεται οτι επειδη μπορουν να συμβουν πολλα ειδη μεταλλαξεων στο εν λογω γονιδιο, μπορουν και να δημιουργηθουν πολλα ειδη μεταλλαγμενων γονιδιων τα οποια λειτουργουν ως πολλαπλα αλληλομορφα. Ετσι συνδεεται η εννοια των πολλαπλων αλληλομορφων με την ετερογενεια του αλφισμου.

Ως προς τα πρωταρχικα τμηματα, απ ο,τι εχω καταλαβει, οι βιολογοι μπορουν να συνθετουν στο εργαστηριο πρωταρχικα τμηματα απο δεοξυριβονουκλεοτιδια ετσι ωστε να μπορουν να αντιγραφουν καθε φορα οποια περιοχη του DNA επιθυμουν. Μαλλον αυτο εννοουν και μαλλον το εδωσαν ως πιθανη απαντηση ετσι ωστε να μην λογαριαστει για λαθος σε περιπτωση που καποιος (ισως αποφοιτος) το ξερει. Το θεμα ειναι οτι μπορει να το εχει γραψει λανθασμενα και καποιος που δεν το ξερει και απλα να θεωρει οτι τα πρωταρχικα τμηματα που λεει το βιβλιο ειναι περιοχες DNA!
 

Hera167

Νεοφερμένος

Η Hera167 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Υποτιθεται οτι επειδη μπορουν να συμβουν πολλα ειδη μεταλλαξεων στο εν λογω γονιδιο, μπορουν και να δημιουργηθουν πολλα ειδη μεταλλαγμενων γονιδιων τα οποια λειτουργουν ως πολλαπλα αλληλομορφα. Ετσι συνδεεται η εννοια των πολλαπλων αλληλομορφων με την ετερογενεια του αλφισμου.

Ως προς τα πρωταρχικα τμηματα, απ ο,τι εχω καταλαβει, οι βιολογοι μπορουν να συνθετουν στο εργαστηριο πρωταρχικα τμηματα απο δεοξυριβονουκλεοτιδια ετσι ωστε να μπορουν να αντιγραφουν καθε φορα οποια περιοχη του DNA επιθυμουν. Μαλλον αυτο εννοουν και μαλλον το εδωσαν ως πιθανη απαντηση ετσι ωστε να μην λογαριαστει για λαθος σε περιπτωση που καποιος (ισως αποφοιτος) το ξερει. Το θεμα ειναι οτι μπορει να το εχει γραψει λανθασμενα και καποιος που δεν το ξερει και απλα να θεωρει οτι τα πρωταρχικα τμηματα που λεει το βιβλιο ειναι περιοχες DNA!
Ναι αυτό είναι το άδικο με τα πρωταρχικά τμήματα.
Γενικότερα πάντως φέτος η επιτροπή της βιολογίας κατακρίνεται και για αυτό που έγινε στα εσπερινά και για τις πιθανές λύσεις του δ θέματος ίσως και του Γ. Την αποκαλούν ανοργάνωτη και την κατηγορούν για ασάφεια.
 

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά ....
Μου είχε χαλάσει ο υπολογιστής και δεν μπορούσα να απαντήσω να παρακολουθήσω το φόρουμ!
Πώς είστε τι κάνετε; Πώς πήγατε; :)
 

Hera167

Νεοφερμένος

Η Hera167 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Η φυσική με το νέο σύστημα θεωρείται δύσκολη?
Τα παιδιά στο σχολείο την βρήκαν εύκολη και ανησυχώ.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Καλησπέρα, ενημέρωσαν απ το σχολείο να πάμε δευτέρα - τρίτη για τους κωδικούς...σε εσάς τι είπαν??
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
σε ολα μεχρι στιγμης το σχολειο μου με ενημερωσε 1-2 μερες αφου ειδα το θεμα να αναφερεται εδω λολ οποτε την δευτερα περιμενω τηλεφωνο :')
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top