Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν αναρτηθεί πρόγραμμα πανελλαδικών στην επίσημη ιστοσελίδα του Υπουργείου, μην διαβάζετε, μην ακούτε και μην πιστεύετε τίποτα!!!
Το μόνο που καταφέρνετε είναι να χάνετε τη συγκεντρωσή σας!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Επισης, να κανω μια χαζη ερωτηση αν καποιος ξερει? Στα σχολεια η υλη παραδιδεται με τη σειρα των κεφαλαιων του βιβλιου? Ή μπορει πχ να εχει παραδοθει πρωτα το δεκατο κεφαλαιο στην Κοινωνιολογια κ μετα πχ το ενατο? Γιατι και μενα δε με συμφερει καθολου να βγει το Κρητικο και να μπουν

Γεια σου Ερμιονη μου ελπιζω να εισαι καλα! :) Ουτε γω θελω να βγει το Κρητικο, το ξερω νερακι. Αντιθετως πολυ θα θελα να βγουν καποια κομματια με εξαντλητικη λεπτομερεια του προσφυγικου, παρολο που μ αρεσει σαν κεφαλαιο. Οποτε για τη μειωση της υλης διχαζομαι! Ισχυει, εδωσαν και αλλοι με καθυστερησεις μεγαλες, τι να πω ελπιζω να μη μας αποσπασει απο το στοχο μας πολυ τουλαχιστον. Ολα καλα να πανε! :) :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι θα προκαλουσε μεγαλη αναταραχη και θα ηταν και ανευθυνο να πουν κατι οριστικο τωρα. Δυστυχως εγω εχω επηρεαστει πολυ γμτ και αφορμη ψαχνω να μη διαβασω παλι. Σιγα σιγα μπαινω στους ρυθμους μου. Το θεμα ειναι οτι ολος αυτος ο εκτροχιασμος πιστευω τελικα θα βλαψει τα παιδια που διαβαζουν πολυ. Ελπιζω οχι βεβαια. Προσωπικα θα ηθελα μειωση υλης, αλλα δυστυχως οχι στο Κρητικο και σιγουρα οχι στην Κοινωνιολογια στο δεκατο που ειναι ευκολο και επικαιρο. Καλα εναρξη αρχες Ιουνη δεν ειναι απλα αδικο, νομιζω θα φανε και κραξιμο αν γινει τελικα. Εγω θελω τελη Ιουλη γ να μαι καλα στην υλη, αλλα δε θελω να το σκεφτομαι τοσο εγωιστικα, γιατι για αλλους ειναι η πρωτη φορα που δινουν και εχουν πιο ευαισθητη ψυχοσυνθεση τωρα.


Οσον αφορα την ερώτηση σου τα σχολεία οφείλουν να παραδίδουν την υλη σύμφωνα με τις οδηγίες που εχουν λαβει απο το υπουργείο Παιδείας κι επομένως ναι , με την σειρά .
Αν μειωθει η υλη θα γίνει στα τελευταία κεφάλαια😭
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Θεωρώ θα μειωθεί η ύλη αλλά λιγο..αν τα σχολεία ανοίξουν 27 Απριλίου τότες οι πανελλήνιες θα γίνουν αρχές Ιουνίου κατά την υπουργό..αν ανοίξουν 10 Μαΐου κάτι που θεωρώ πιθανό πάμε για 2 βδομάδες αργότερα λογικά με μείωση ύλης αλλά ελάχιστη..αν ανοίξουν αργότερα το οποίο είναι αδύνατο θεωρώ..Πάμε για αρχές Ιούλη σε πολλές αίθουσες και θα δίνουμε πρωί πρωί Σεπτέμβρη είναι αδύνατο μη διαβάζετε φεικ Ειδήσεις
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Επισης, να κανω μια χαζη ερωτηση αν καποιος ξερει? Στα σχολεια η υλη παραδιδεται με τη σειρα των κεφαλαιων του βιβλιου? Ή μπορει πχ να εχει παραδοθει πρωτα το δεκατο κεφαλαιο στην Κοινωνιολογια κ μετα πχ το ενατο? Γιατι και μενα δε με συμφερει καθολου να βγει το Κρητικο και να μπουν

Γεια σου Ερμιονη μου ελπιζω να εισαι καλα! :) Ουτε γω θελω να βγει το Κρητικο, το ξερω νερακι. Αντιθετως πολυ θα θελα να βγουν καποια κομματια με εξαντλητικη λεπτομερεια του προσφυγικου, παρολο που μ αρεσει σαν κεφαλαιο. Οποτε για τη μειωση της υλης διχαζομαι! Ισχυει, εδωσαν και αλλοι με καθυστερησεις μεγαλες, τι να πω ελπιζω να μη μας αποσπασει απο το στοχο μας πολυ τουλαχιστον. Ολα καλα να πανε! :) :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι θα προκαλουσε μεγαλη αναταραχη και θα ηταν και ανευθυνο να πουν κατι οριστικο τωρα. Δυστυχως εγω εχω επηρεαστει πολυ γμτ και αφορμη ψαχνω να μη διαβασω παλι. Σιγα σιγα μπαινω στους ρυθμους μου. Το θεμα ειναι οτι ολος αυτος ο εκτροχιασμος πιστευω τελικα θα βλαψει τα παιδια που διαβαζουν πολυ. Ελπιζω οχι βεβαια. Προσωπικα θα ηθελα μειωση υλης, αλλα δυστυχως οχι στο Κρητικο και σιγουρα οχι στην Κοινωνιολογια στο δεκατο που ειναι ευκολο και επικαιρο. Καλα εναρξη αρχες Ιουνη δεν ειναι απλα αδικο, νομιζω θα φανε και κραξιμο αν γινει τελικα. Εγω θελω τελη Ιουλη γ να μαι καλα στην υλη, αλλα δε θελω να το σκεφτομαι τοσο εγωιστικα, γιατι για αλλους ειναι η πρωτη φορα που δινουν και εχουν πιο ευαισθητη ψυχοσυνθεση τωρα.
Ναι μια χαρά είμαι, αν και είχα κάποια θέματα με την υγεία μου αυτό το μήνα (τίποτα σοβαρό αλλά αγχώνομαι για την υγεία μου, μήπως πάθω κάτι.. τώρα καλά είμαι). Σίγουρα υπάρχουν σχολεία, αν και λίγα, που ξεκίνησαν την ύλη της ιστορίας από το κρητικό! Ακριβώς για αυτό, επειδή είναι εύκολο κεφάλαιο και το πολύ σε δύο εβδομάδες τελειώνεις με αυτό. Συμφωνώ στο ότι θα έπρεπε να βγουν κάποια κομμάτια στο προσφυγικό, εξάλλου το προσφυγικό του 19ου αιώνα έχει πολύ λίγες πηγές... Φαντάζομαι βέβαια, αν η πλειονότητα των σχολείων έχει βγάλει το κρητικό όπως το δικό μου, δεν θα βγει ή ίσως κόψουν από τα νέα κεφάλαια. Δεν ξέρουμε πως θα είναι η μείωση της ύλης, μπορεί να είναι και τύπου κόβω μερικές υποενότητες αλλά όχι όλο το κεφάλαιο. Προφανώς λόγω ιού θα επηρεαστούν και οι πανελλήνιες, είχα δει σχόλια γονέων στο fb και γενικά, να κατατάσσονται κατά του να δώσουν τα παιδιά τους άλλο μήνα, γιατί δεν θα αντέξουν. Προφανώς ο κάθε άνθρωπος αλλιώς αντιμετωπίζει τις καταστάσεις, πόσο μάλλον όταν είναι σε τέτοια ηλικία και ενώ υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσε να είχε τελειώσει και να σχεδιάζει τις διακοπές, ή το σπίτι που θα βρει θα τα κάνει πιο μετά. Αλλά όπως και να το κάνουμε, θεωρώ ελαφρώς εξωπραγματικό σενάριο να δώσουμε κανονικά σαν να μην έγινε τίποτα. Εμένα αυτή η κατάσταση δεν με επηρέασε σε βαθμό να μη διαβάζω, μια χαρά τηρώ το πρόγραμμα μου λόγω του στόχου μου(που για να είμαι ειλικρινής αν δεν τα καταφέρω φέτος είμαι διατεθειμένη να ξαναμπώ στο λούκι του να δίνω χωρίς κανένα θέμα). Είμαι και σε πόλη που δεν έχει και πολλά κρούσματα.. αλλά προφανώς δεν σημαίνει ότι είμαι αναίσθητη, είναι τραγική η κατάσταση που επικρατεί σε άλλες χώρες αλλά και στη δική μας αν δεν συμμορφωθούν. Θέμα με τη ζέστη δεν έχω κανένα, επομένως ούτε εγώ θα είχα θέμα για πιο μετά. Και, Έφη, δεν βλέπεις μόνο εσύ εγωιστικά τις πανελλήνιες, όλοι σχεδόν έτσι τις βλέπουν και για αυτό θα σου πουν κάτι τη γνώμη τους τι θα έπρεπε να γίνει. Δεν πολύ έμπαινα και κινητό γιατί διάβαζα (το λέω σε περίπτωση που σκέφτηκες που χάθηκα 😅). Τώρα μου τρώει πολύ χρόνο αυτό με την τηλεκπαίδευση (να κάνω λογαριασμούς από εδώ και από εκεί) και ναι, μου έχει φάει ώρα αυτή η διαδικασία (μέχρι να βρω καθηγητές..). Από αυτή την άποψη μόνο, έχω κάνει κοιλιά.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Ναι μια χαρά είμαι, αν και είχα κάποια θέματα με την υγεία μου αυτό το μήνα (τίποτα σοβαρό αλλά αγχώνομαι για την υγεία μου, μήπως πάθω κάτι.. τώρα καλά είμαι). Σίγουρα υπάρχουν σχολεία, αν και λίγα, που ξεκίνησαν την ύλη της ιστορίας από το κρητικό! Ακριβώς για αυτό, επειδή είναι εύκολο κεφάλαιο και το πολύ σε δύο εβδομάδες τελειώνεις με αυτό. Συμφωνώ στο ότι θα έπρεπε να βγουν κάποια κομμάτια στο προσφυγικό, εξάλλου το προσφυγικό του 19ου αιώνα έχει πολύ λίγες πηγές... Φαντάζομαι βέβαια, αν η πλειονότητα των σχολείων έχει βγάλει το κρητικό όπως το δικό μου, δεν θα βγει ή ίσως κόψουν από τα νέα κεφάλαια. Δεν ξέρουμε πως θα είναι η μείωση της ύλης, μπορεί να είναι και τύπου κόβω μερικές υποενότητες αλλά όχι όλο το κεφάλαιο. Προφανώς λόγω ιού θα επηρεαστούν και οι πανελλήνιες, είχα δει σχόλια γονέων στο fb και γενικά, να κατατάσσονται κατά του να δώσουν τα παιδιά τους άλλο μήνα, γιατί δεν θα αντέξουν. Προφανώς ο κάθε άνθρωπος αλλιώς αντιμετωπίζει τις καταστάσεις, πόσο μάλλον όταν είναι σε τέτοια ηλικία και ενώ υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσε να είχε τελειώσει και να σχεδιάζει τις διακοπές, ή το σπίτι που θα βρει θα τα κάνει πιο μετά. Αλλά όπως και να το κάνουμε, θεωρώ ελαφρώς εξωπραγματικό σενάριο να δώσουμε κανονικά σαν να μην έγινε τίποτα. Εμένα αυτή η κατάσταση δεν με επηρέασε σε βαθμό να μη διαβάζω, μια χαρά τηρώ το πρόγραμμα μου λόγω του στόχου μου(που για να είμαι ειλικρινής αν δεν τα καταφέρω φέτος είμαι διατεθειμένη να ξαναμπώ στο λούκι του να δίνω χωρίς κανένα θέμα). Είμαι και σε πόλη που δεν έχει και πολλά κρούσματα.. αλλά προφανώς δεν σημαίνει ότι είμαι αναίσθητη, είναι τραγική η κατάσταση που επικρατεί σε άλλες χώρες αλλά και στη δική μας αν δεν συμμορφωθούν. Θέμα με τη ζέστη δεν έχω κανένα, επομένως ούτε εγώ θα είχα θέμα για πιο μετά. Και, Έφη, δεν βλέπεις μόνο εσύ εγωιστικά τις πανελλήνιες, όλοι σχεδόν έτσι τις βλέπουν και για αυτό θα σου πουν κάτι τη γνώμη τους τι θα έπρεπε να γίνει. Δεν πολύ έμπαινα και κινητό γιατί διάβαζα (το λέω σε περίπτωση που σκέφτηκες που χάθηκα 😅). Τώρα μου τρώει πολύ χρόνο αυτό με την τηλεκπαίδευση (να κάνω λογαριασμούς από εδώ και από εκεί) και ναι, μου έχει φάει ώρα αυτή η διαδικασία (μέχρι να βρω καθηγητές..). Από αυτή την άποψη μόνο, έχω κάνει κοιλιά.


Με αυτη τη ψυχολογία σε βλέπω να τα πηγαίνεις τέλεια στις εξετάσεις :)
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Με αυτη τη ψυχολογία σε βλέπω να τα πηγαίνεις τέλεια στις εξετάσεις :)
Δεν το είπες αυτό 😂😯, χαχαχα ότι μπορώ κάνω να τα πάω τέλεια στις εξετάσεις. Ευχαριστώ για το κομπλιμέντο. Σε γενικές γραμμές περνάει κρίση η χώρα ( και με τον ιό και με τον Έβρο), αλλά και όλος ο κόσμος. Προφανώς ενημερωνομαι για αυτά, αλλά δεν τα αφήνω να με επηρεάζουν στο ψυχολογικό κομμάτι, οι γονείς μου βρίσκονται σε μια ηλικία που αν νοσήσουν θα το περάσουν ζορικα. Δεν με επηρεάζουν και για το γεγονός ότι είμαι μαθητής ακόμα, το μόνο που μου έχει πει να κάνω το κράτος ας το πω απλά, είναι να κάτσω στα αυγά μου και να διαβάσω, και αυτό κάνω (από τότε που έκλεισαν τα σχολεία δεν βγήκα καθόλου!) Και το διάβασμα είναι κάτι που βρίσκεται στις δυνάμεις μου. Ενώ ο ιός και τα γεγονότα στο Έβρο, βρίσκονται πέρα από τις δυνατότητες μου να τα "ελέγξω"(ίσως έχω επηρεαστεί και από το γνωστό στα αρχαία! Νομίζω στη στωική φιλοσοφία, αν δεν κάνω λάθος βέβαια, τα πράγματα χωρίζονται σε αυτά που εξαρτώνται από εμάς (τα εφ' ημίν) και άσε αυτά που δεν εξαρτώνται από εμάς (τα απροαίρετα, τα ουκ εφ' ημίν), και ότι πρέπει οι άνθρωποι να νοιάζονται για τα πράγματα που εξαρτώνται από αυτούς. Κάθε περιθώριο διόρθωσης είναι δεκτό 😝).
 

Elenii01

Νεοφερμένος

Η Elenii01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Επισης, να κανω μια χαζη ερωτηση αν καποιος ξερει? Στα σχολεια η υλη παραδιδεται με τη σειρα των κεφαλαιων του βιβλιου? Ή μπορει πχ να εχει παραδοθει πρωτα το δεκατο κεφαλαιο στην Κοινωνιολογια κ μετα πχ το ενατο? Γιατι και μενα δε με συμφερει καθολου να βγει το Κρητικο και να μπουν

Γεια σου Ερμιονη μου ελπιζω να εισαι καλα! :) Ουτε γω θελω να βγει το Κρητικο, το ξερω νερακι. Αντιθετως πολυ θα θελα να βγουν καποια κομματια με εξαντλητικη λεπτομερεια του προσφυγικου, παρολο που μ αρεσει σαν κεφαλαιο. Οποτε για τη μειωση της υλης διχαζομαι! Ισχυει, εδωσαν και αλλοι με καθυστερησεις μεγαλες, τι να πω ελπιζω να μη μας αποσπασει απο το στοχο μας πολυ τουλαχιστον. Ολα καλα να πανε! :) :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι θα προκαλουσε μεγαλη αναταραχη και θα ηταν και ανευθυνο να πουν κατι οριστικο τωρα. Δυστυχως εγω εχω επηρεαστει πολυ γμτ και αφορμη ψαχνω να μη διαβασω παλι. Σιγα σιγα μπαινω στους ρυθμους μου. Το θεμα ειναι οτι ολος αυτος ο εκτροχιασμος πιστευω τελικα θα βλαψει τα παιδια που διαβαζουν πολυ. Ελπιζω οχι βεβαια. Προσωπικα θα ηθελα μειωση υλης, αλλα δυστυχως οχι στο Κρητικο και σιγουρα οχι στην Κοινωνιολογια στο δεκατο που ειναι ευκολο και επικαιρο. Καλα εναρξη αρχες Ιουνη δεν ειναι απλα αδικο, νομιζω θα φανε και κραξιμο αν γινει τελικα. Εγω θελω τελη Ιουλη γ να μαι καλα στην υλη, αλλα δε θελω να το σκεφτομαι τοσο εγωιστικα, γιατι για αλλους ειναι η πρωτη φορα που δινουν και εχουν πιο ευαισθητη ψυχοσυνθεση τωρα.
Είσαι απόφοιτη ; Αν όμως υπάρξει ενδεχόμενη περικοπή ύλης, τότε αυτή δεν θα ισχύει μόνο για όσους δίνουν πρώτη φορά (με το νέο δηλαδή σύστημα; )
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είσαι απόφοιτη ; Αν όμως υπάρξει ενδεχόμενη περικοπή ύλης, τότε αυτή δεν θα ισχύει μόνο για όσους δίνουν πρώτη φορά (με το νέο δηλαδή σύστημα; )

Δεν ξέρουμε πώς θα λειτουργήσει η περικοπή ύλης, αν γίνει.
Αν γίνει μόνο για το νέο σύστημα θα ισχύσει και για τους απόφοιτους που έχουν επιλέξει να δώσουν μ΄αυτό.
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Καλημέρα γνωρίζει κάποιος αν μαθαίνουμε απ εξω τις εισαγωγές του φακέλου υλικού στα Αρχαία;
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Δεν τις μα
Καλημέρα γνωρίζει κάποιος αν μαθαίνουμε απ εξω τις εισαγωγές του φακέλου υλικού στα Αρχαία;
Δεν τις μαθαινεις αυτολεξει, αλλα πρεπει να τις ξερεις ως σχολια σε ερμηνευτικη που τυχον τεθει σχετικη
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Δεν τις μα

Δεν τις μαθαινεις αυτολεξει, αλλα πρεπει να τις ξερεις ως σχολια σε ερμηνευτικη που τυχον τεθει σχετικη
ωραιαα :D...επισης χρεαιζεται κατι αλλο στο γνωστο αν ξερεις σχολια φακελου υλικου,φιλοσοφικοι λογου και εισαγωγες του φακελου υλικου για να απαντησεις σε 2 ερμηνευτικες?
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
ωραιαα :D...επισης χρεαιζεται κατι αλλο στο γνωστο αν ξερεις σχολια φακελου υλικου,φιλοσοφικοι λογου και εισαγωγες του φακελου υλικου για να απαντησεις σε 2 ερμηνευτικες?
Σχολια φακελου υλικου οπως και αντιστοιχα σχολια φιλοσοφικου λογου απεξω ( προφανως οχι εντελως αυτολεξει, αλλα απεξω). Εισαγωγες του φακελου υλικου για καθε θεματικη ενοτητα αλλα και εισαγωγες φακελου υλικου για καθε επιμερους κειμενο επισης ξερω οτι τα μαθαινεις καλα αλλα οχι αυτολεξει. Εν ολιγοις, ολα αυτα που αναφερεις χρειαζονται, αλλα οχι αυτολεξει εκτος βεβαια αν μπορεις να τα μαθεις αυτολεξει. Επισης γενικα ισχυει το εξης, ο,τι ειναι στο βιβλιο γραμμενο ειναι πολυ σημαντικο και στις απαντησεις μας παντα αναφερουμε και καποιο σχολιο του βιβλιου ( ειτε απο εισαγωγες ειτε απο σχολια του Φ.Υ. η του Φ.Λ. στο κειμενο) εκτος αν δεν εχει αμεση σχεση που δε νομιζω.Επειδη διαβαζω μονη μου, σου παρεθεσα ο,τι εχω καταλαβει, ελπιζω να μην κανω λαθος, ας με διορθωσει καποιος αμα κατι γνωριζει παραπανω.
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Σχολια φακελου υλικου οπως και αντιστοιχα σχολια φιλοσοφικου λογου απεξω ( προφανως οχι εντελως αυτολεξει, αλλα απεξω). Εισαγωγες του φακελου υλικου για καθε θεματικη ενοτητα αλλα και εισαγωγες φακελου υλικου για καθε επιμερους κειμενο επισης ξερω οτι τα μαθαινεις καλα αλλα οχι αυτολεξει. Εν ολιγοις, ολα αυτα που αναφερεις χρειαζονται, αλλα οχι αυτολεξει εκτος βεβαια αν μπορεις να τα μαθεις αυτολεξει. Επισης γενικα ισχυει το εξης, ο,τι ειναι στο βιβλιο γραμμενο ειναι πολυ σημαντικο και στις απαντησεις μας παντα αναφερουμε και καποιο σχολιο του βιβλιου ( ειτε απο εισαγωγες ειτε απο σχολια του Φ.Υ. η του Φ.Λ. στο κειμενο) εκτος αν δεν εχει αμεση σχεση που δε νομιζω.Επειδη διαβαζω μονη μου, σου παρεθεσα ο,τι εχω καταλαβει, ελπιζω να μην κανω λαθος, ας με διορθωσει καποιος αμα κατι γνωριζει παραπανω.
Και γω μόνος διαβάζω γιατί είμαι Ολλανδία!! Σε ευχαριστώ πολύ!!να δούμε και πότε θα δώσουμεε
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Και γω μόνος διαβάζω γιατί είμαι Ολλανδία!! Σε ευχαριστώ πολύ!!να δούμε και πότε θα δώσουμεε
Α τι καλα και συ εξωτερικο! Πιστευω Ιουλιο να σ πω την αληθεια. Γιατι απο τη μια βλεπω σχετικα νορμαλ κρουσματα στην Ελλαδα και απο την αλλη δε θεωρω πως ειναι εφικτο να γινει Ιουνιο ουτε καν τελη. Για μενα προσωπικα καλυτερα βεβαια για να εχουν αποκασταθει κ πτησεις κλπ. Ο,τι αλλο θες μου λες! :)
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Α τι καλα και συ εξωτερικο! Πιστευω Ιουλιο να σ πω την αληθεια. Γιατι απο τη μια βλεπω σχετικα νορμαλ κρουσματα στην Ελλαδα και απο την αλλη δε θεωρω πως ειναι εφικτο να γινει Ιουνιο ουτε καν τελη. Για μενα προσωπικα καλυτερα βεβαια για να εχουν αποκασταθει κ πτησεις κλπ. Ο,τι αλλο θες μου λες! :)


Κι εγω Απόφοιτη παιδιά😅
Εμενα αυτο που με ενοχλεί πιο πολυ είναι οτι οι ίδιοι άνθρωποι λενε καθε φορα κατι διαφορετικό...χθες η Ζαχαρακη η ιδια που πριν απο μερικές μερες ελεγε αν ανοίξουν τα σχολεια στις 28 θα δώσουν κανονικά πρώτο δεκαήμερο , χθες είπε κάνουμε τα παντα να μην παμε Σεπτέμβριο , κατα πασα πιθανότητα θα δώσουν καλοκαίρι😅( παλι με το δεδομένο οτι τα σχολεία θα ανοίξουν στις 28)
Προσωπικά νομιζω οτι δέχονται πιέσεις για πιο μετά και για να εχει εξαλειφθεί ο κίνδυνος για μια δεύτερη έξαρση του ιού αλλα κι για να είναι φαινομενικά δίκαιοι προς ολα τα παιδιά .Ας μη γελιόμαστε αν δεν υπήρχαν το φροντιστήρια δεν θα γινόταν καν συζήτηση για πριν το Σεπτέμβριο.Ακομα υπάρχουν πολλες διχογνωμίες οσον αφορα τη μείωση της ύλης.Τα περισσότερα σχολεία έχουν βγαλει ηδη την υλη...
Αλλα μεσα τους ξέρουν οτι περα απο τις παρα πολλες τεχνικές δυσκολίες που εχει το να πανε Σεπτέμβρη, και οτι ολοι έχουν βγάλει την υλη κι δεν πρόκειται να ξαναπατησουν στα σχολεία ακομα κι αν ανοίξουν .
Η Κεραμεως παντως θα κανει τα παντα για να πανε τελη ιουνη , αρα για να μη βρεθω προ εκπλήξεως προσπαθώ να εχω στο μυαλό μου κατι τέτοιο αν κι εγω μεσα μου δύσκολο το βλέπω γιατι δεν ειναι κι μονη της στο υπουργείο😅
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Παιδιά δεν ξέρω αλλά διαβάζω μηνύματα απογοητευμένων παιδιών στο διαδίκτυο που είναι έτοιμα να παρατήσουν την προσπάθεια των πανελληνίων από την ένταση αυτών που συμβαίνουν στο κόσμο και της όλης αβεβαιότητας του πόσο θα κρατήσει αυτό και ο φόβος να πάνε οι πανελλήνιες Σεπτέμβριο (με αποτέλεσμα την παράταση της αγωνίας κι ένα καλοκαίρι ενδεχομένως πάνω από τα βιβλία).

Το μόνο που έχω να πω είναι να μην τα παρατήσετε κι απλά οργανώστε το διάβασμά σας ακόμα και με μεγάλα διαλείματα για ψυχική ανάταση. :) Όπως κι αν πάει η προσπάθεια των πανελληνίων, να βγείτε από την αίθουσα της εξέτασης ικανοποιημένοι για το μέγεθος της προσπάθειας που καταβάλατε όποια κι αν είναι αυτή, αυτό προέχει για το ηθικό. ;) Για όσους έχετε τη δυνατότητα και αντοχή, πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο δεύτερης και τρίτης προσπάθειας με τους δικούς σας, πιο ανθρώπινους ρυθμούς σε πιο φυσιολογικά ακαδημαϊκά έτη. ;)
 

Panos_02

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Panos_02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Τσοτίλι (Κοζάνη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δελτίο Τύπου

Υποβολή Αίτησης–Δήλωσης για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ έτους 2020.

Όπως προβλέπεται από τη νομοθεσία, όλοι οι υποψήφιοι για συμμετοχή στις Πανελλαδικές εξετάσεις του 2020 των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, πρέπει να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση (Α-Δ) υποψηφιότητας συμμετοχής στις εξετάσεις αυτές.
Η προθεσμία για φέτος ορίζεται από την Δευτέρα 30 Μαρτίου ως και την Πέμπτη 9 Απριλίου 2020 για όλους τους υποψηφίους που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις των Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και των Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ). Επισημαίνεται ότι η ανωτέρω προθεσμία πρέπει να τηρηθεί από όλους τους υποψηφίους.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ

Λόγω των έκτακτων συνθηκών, φέτος διαφοροποιείται η υποβολή της Αίτησης-Δήλωσης (Α-Δ) και η διαδικασία θα γίνει ηλεκτρονικά, εξ αποστάσεως και με απλά βήματα. Η Αίτηση – Δήλωση αποστέλλεται με mail από τους υποψηφίους στο Λύκειό τους και καταχωρίζεται ηλεκτρονικά στα Λύκεια.
Αρχικά ο υποψήφιος θα βρει στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας www.minedu.gov.gr, στο σύνδεσμο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ή στην ιστοσελίδα του Λυκείου του, το ανάλογο υπόδειγμα της Α-Δ, το κατεβάζει και αποθηκεύει το αρχείο της Αίτησης – Δήλωσης στον υπολογιστή του. Στη συνέχεια το συμπληρώνει (μόνο τα γκρι στοιχεία) με όποιο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένου διαθέτει. Τέλος το αποστέλλει συμπληρωμένο ηλεκτρονικά (με email) για ηλεκτρονική καταχώριση, μέσα στην προβλεπόμενη προθεσμία (30 Μαρτίου ως 9 Απριλίου 2020) στο Λύκειο που φοιτά, αν πρόκειται για μαθητή. Αν πρόκειται για απόφοιτο, τότε η Α-Δ αποστέλλεται στο Λύκειο από το οποίο αποφοίτησε ή στο πλησιέστερο στην κατοικία του Λύκειο. Σε όποιο Λύκειο αποσταλεί και καταχωριστεί η Α-Δ του αποφοίτου, σε αυτό το Λύκειο ή στο αντίστοιχο εξεταστικό κέντρο θα εξεταστεί ο απόφοιτος.
Σε περίπτωση που κάποιος υποψήφιος θελήσει εντός του διαστήματος υποβολής της Α-Δ, να τροποποιήσει την Α-Δ που υπέβαλε, τότε θα πρέπει να στείλει νέα Α-Δ με την ένδειξη «ΝΕΑ ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ» με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ζητώντας την τροποποίηση της προηγούμενης. Σε επόμενο στάδιο και με νεότερες οδηγίες, ο/η υποψήφιος/α θα ελέγξει την ορθότητα των στοιχείων και ότι αυτά πράγματι ανταποκρίνονται στις επιθυμίες του, θα υπογράψει και θα παραλάβει ένα αντίγραφο της Α-Δ, το οποίο και θα φυλάξει μέχρι το τέλος των εξετάσεων.

Στην επίσημη ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας www.minedu.gov.gr, στο σύνδεσμο ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, αναρτώνται τα κατά περίπτωση υποδείγματα της Αίτησης-Δήλωσης και οι σχετικές εγκύκλιοι που περιγράφουν πλήρως τη διαδικασία και τα αναλυτικά δικαιολογητικά για κάθε κατηγορία υποψηφίου (ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ, μαθητής ή απόφοιτος). Επίσης, αποστέλλονται ήδη στα Λύκεια οι σχετικές εγκύκλιοι με τα αντίστοιχα υποδείγματα της Αίτησης-Δήλωσης.
Υπενθυμίζεται ότι όλοι οι ως άνω μαθητές και απόφοιτοι (υποψήφιοι των Πανελλαδικών εξετάσεων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ) με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που εξετάζονται σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία προφορικά, πρέπει ως τις 9 Απριλίου να υποβάλουν-αποστείλουν με mail στο Λύκειό τους και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.
Στην ίδια προθεσμία 30 Μαρτίου με 9 Απριλίου οι υποψήφιοι που τυχόν ενδιαφέρονται για τα 3 Μουσικά Τμήματα με την ειδική διαδικασία εισαγωγής (το Τµήµα Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστηµίου, το Τµήµα Μουσικής Επιστήµης και Τέχνης του Πανεπιστηµίου Μακεδονίας, και το Τµήµα Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστηµίου Ιωαννίνων), εκτός από την Αίτηση-Δήλωση για τις πανελλαδικές εξετάσεις, υποβάλλουν-αποστέλλουν με mail και σχετική Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση για τα 3 Μουσικά Τμήματα.

ΕΙΔΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ

1. Υποψήφιοι (μαθητές ή απόφοιτοι) για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ με το ΝΕΟ σύστημα
Όλοι οι μαθητές της τελευταίας τάξης των ΓΕΛ που ενδιαφέρονται για πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, καθώς και όσοι παλαιοί απόφοιτοι επιθυμούν, υποβάλλουν τη σχετική Α-Δ. Βρίσκουν το υπόδειγμα (Α-Δ ΝΕΟ ΓΕΛ, 1 σελίδα για υποβολή) , και χωρίς δικαιολογητικά το συμπληρώνουν και το αποστέλλουν με email στο Λύκειό τους. Στο ΑΡΧΕΙΟ ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΛΥΚΕΙΩΝ μπορούν να βρουν το mail και τα τηλέφωνα του Λυκείου τους. Για να το συμπληρώσουν σωστά, καλό είναι να διαβάσουν τις οδηγίες (ΑΡΧΕΙΟ ΟΔΗΓΙΕΣ ΝΕΟ ΓΕΛ) ή/και τη σχετική εγκύκλιο (ΑΡΧΕΙΟ εγκύκλιος ΝΕΟ ΓΕΛ).

2. Απόφοιτοι-υποψήφιοι για τις πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ με το ΠΑΛΑΙΟ σύστημα
Όσοι παλαιοί απόφοιτοι επιθυμούν, μπορούν να επιλέξουν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις με το ΠΑΛΑΙΟ σύστημα, που ίσχυσε πέρυσι, υποβάλλοντας τη σχετική Α-Δ. Βρίσκουν το υπόδειγμα (Α-Δ ΠΑΛΑΙΟ ΓΕΛ, 1 σελίδα για υποβολή) , και χωρίς δικαιολογητικά το συμπληρώνουν και το αποστέλλουν με email στο Λύκειό τους. Στο ΑΡΧΕΙΟ ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΛΥΚΕΙΩΝ μπορούν να βρουν το mail και τα τηλέφωνα του Λυκείου τους. Για να το συμπληρώσουν σωστά, καλό είναι να διαβάσουν τις οδηγίες (ΑΡΧΕΙΟ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΑΛΑΙΟ ΓΕΛ) ή/και τη σχετική εγκύκλιο (ΑΡΧΕΙΟ εγκύκλιος ΠΑΛΑΙΟ ΓΕΛ).

3. Υποψήφιοι για τις πανελλαδικές εξετάσεις των ΕΠΑΛ
Όλοι οι μαθητές της τελευταίας τάξης των ΕΠΑΛ που ενδιαφέρονται για πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, καθώς και όσοι παλαιοί απόφοιτοι επιθυμούν, υποβάλλουν τη σχετική Α-Δ. Βρίσκουν το υπόδειγμα (Α-Δ ΕΠΑΛ 1) / (Α-Δ ΕΠΑΛ 2) , και χωρίς δικαιολογητικά το συμπληρώνουν και το αποστέλλουν με email στο Λύκειό τους. Στο ΑΡΧΕΙΟ ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΛΥΚΕΙΩΝ μπορούν να βρουν το mail και τα τηλέφωνα του Λυκείου τους. Για να το συμπληρώσουν σωστά, καλό είναι να διαβάσουν τις οδηγίες (ΑΡΧΕΙΟ ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΠΑΛ 1/2) ή/και τη σχετική εγκύκλιο (ΑΡΧΕΙΟ εγκύκλιος ΕΠΑΛ).



Και για τις 3 παραπάνω περιπτώσεις (ΝΕΟ ΓΕΛ, ΠΑΛΑΙΟ ΓΕΛ, ΕΠΑΛ), όσοι ενδιαφέρονται για τα 3 μουσικά Τμήματα, συμπληρώνουν και αποστέλλουν με email στο Λύκειό τους επιπλέον Α-Δ (Α-Δ ΜΟΥΣΙΚΑ ΝΕΟ ΓΕΛ ή ΠΑΛΑΙΟ ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ), αφού διαβάσουν και τον κατάλογο μουσικών οργάνων (ΑΡΧΕΙΟ ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ).
Και για τις 3 παραπάνω περιπτώσεις (ΝΕΟ ΓΕΛ, ΠΑΛΑΙΟ ΓΕΛ, ΕΠΑΛ), οι υποψήφιοι με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που εξετάζονται σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία προφορικά, πρέπει ως τις 9 Απριλίου να συνυποβάλουν-αποστείλουν με email στο Λύκειό τους και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, αφού τα έχουν σκανάρει ή φωτογραφίσει και ΕΦΟΣΟΝ βέβαια δεν τα έχουν ήδη καταθέσει στο Λύκειό τους.

Για τη διευκόλυνση των υποψηφίων, θα γίνει προσπάθεια τα Λύκεια να επικοινωνήσουν τηλεφωνικά ή με mail με τους μαθητές και να τους ενημερώσουν για τη διαδικασία της Αίτησης-Δήλωσης. Για τυχόν απορίες, οι μαθητές θα απευθύνονται τηλεφωνικά ή με mail στα Λύκειά τους, ενώ τα Λύκεια θα υποστηρίζονται από το Υπουργείο Παιδείας, όπως περιγράφεται στις εγκυκλίους. Σε κάθε περίπτωση σε επόμενο χρονικό στάδιο, θα ελεγχθεί η ορθότητα των στοιχείων και των προτιμήσεων των υποψηφίων και θα αποκατασταθούν τυχόν ελλείψεις ή σφάλματα.

ΤΕΛΙΚΕΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ

1. Συνοψίζοντας, όλοι οι υποψήφιοι (Νέο ΓΕΛ, Παλαιό ΓΕΛ, ΕΠΑΛ) θα πρέπει 30 Μαρτίου ως 9 Απριλίου, χωρίς άλλα δικαιολογητικά να στείλουν την Α-Δ (1 σελίδα για υποβολή) στο Λύκειό τους. Αν είναι υποψήφιοι για τα 3 Μουσικά Τμήματα, θα στείλουν την επιπλέον Α-Δ Μουσικά (1 σελίδα για υποβολή). Μόνο αν είναι υποψήφιοι για προφορική εξέταση, τότε θα στείλουν δικαιολογητικά.
2. Όσοι υποψήφιοι ενδιαφέρονται για τις Στρατιωτικές Σχολές, τις Αστυνομικές Σχολές, τις Σχολές της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, τις Σχολές του Λιμενικού Σώματος και τις Σχολές της Ακαδημίας του Εμπορικού Ναυτικού πρέπει επιπλέον να υποβάλουν αίτηση απευθείας στο Στρατό, στην Αστυνομία, στην Πυροσβεστική, στο Λιμενικό ή στο Εμπορικό Ναυτικό σε χρονικό διάστημα που θα ορίζεται στις προκηρύξεις που θα εκδώσουν τα αρμόδια Υπουργεία και να κριθούν ικανοί στις προκαταρκτικές εξετάσεις. Οι παραπάνω προκηρύξεις θα διατίθενται από τα Στρατολογικά Γραφεία, τα Αστυνομικά Τμήματα, την Πυροσβεστική και τις κατά τόπους Λιμενικές Αρχές αντίστοιχα.
3. Όσοι υποψήφιοι ενδιαφέρονται για τα ΤΕΦΑΑ και θα συμμετάσχουν φέτος στις πανελλαδικές εξετάσεις, πρέπει υποχρεωτικά να δηλώσουν την επιθυμία τους για τα ΤΕΦΑΑ, ώστε να συμμετάσχουν και στις πρακτικές δοκιμασίες (υγειονομική εξέταση και αγωνίσματα).
4. Υποψήφιοι για το 10% των θέσεων (χωρίς νέα εξέταση) μπορούν να είναι μόνο όσοι εξετάστηκαν πανελλαδικά το 2018 ή το 2019 (με τα ημερήσια ΓΕΛ ή με τα ημερήσια ΕΠΑΛ). Όσοι επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων, δεν θα υποβάλουν την Αίτηση-Δήλωση, αλλά απευθείας μηχανογραφικό δελτίο.
5. Όσοι από τους μαθητές της τελευταίας τάξης των ΓΕΛ ή των ΕΠΑΛ εμπίπτουν στην ειδική κατηγορία των υποψηφίων-πασχόντων από σοβαρές παθήσεις (για εισαγωγή στο 5% των θέσεων εισακτέων χωρίς εξετάσεις), έχουν ήδη αποκτήσει νέο πιστοποιητικό της πάθησής τους από τις αρμόδιες επταμελείς επιτροπές των νοσοκομείων. Αυτοί οι μαθητές, εφόσον δεν επιθυμούν να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις, δεν υποβάλλουν την Αίτηση-Δήλωση, αλλά θα καταθέσουν μηχανογραφικό σε ημερομηνίες που θα ανακοινωθούν αργότερα.

6. Για τη διευκόλυνση των υποψηφίων παραθέτουμε παρακάτω όλα τα απαραίτητα αρχεία (link):

Α-Δ ΝΕΟ ΓΕΛ (1 σελίδα για υποβολή)
ΑΡΧΕΙΟ ΟΔΗΓΙΕΣ ΝΕΟ ΓΕΛ
ΑΡΧΕΙΟ Σχετική εγκύκλιος ΝΕΟ ΓΕΛ

Α-Δ ΠΑΛΑΙΟ ΓΕΛ (1 σελίδα για υποβολή)
ΑΡΧΕΙΟ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΑΛΑΙΟ ΓΕΛ.
ΑΡΧΕΙΟ Σχετική εγκύκλιος ΠΑΛΑΙΟ ΓΕΛ

Α-Δ ΕΠΑΛ Υπόδειγμα 1 (1 σελίδα για υποβολή)
ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΠΑΛ Υπόδειγμα 1
Α-Δ ΕΠΑΛ Υπόδειγμα 2 (1 σελίδα για υποβολή)
ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΠΑΛ Υπόδειγμα 2
ΑΡΧΕΙΟ Σχετική εγκύκλιος ΕΠΑΛ

Α-Δ ΜΟΥΣΙΚΑ ΝΕΟ ΓΕΛ (1 σελίδα για υποβολή)
Α-Δ ΜΟΥΣΙΚΑ ΠΑΛΑΙΟ ΓΕΛ (1 σελίδα για υποβολή)
Α-Δ ΜΟΥΣΙΚΑ ΕΠΑΛ (1 σελίδα για υποβολή)
ΑΡΧΕΙΟ ΜΟΥΣΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ (ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ)

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΛΥΚΕΙΩΝ (mail και τηλέφωνα)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και γω μόνος διαβάζω γιατί είμαι Ολλανδία!!
Α τι καλα και συ εξωτερικο!


Τουλάχιστον δεν θα χρειαστεί να ταξιδέψετε για να υποβάλετε την Αίτηση-Δήλωση αφού φέτος θα γίνουν ηλεκτρονικά.
Κάτι είναι κι αυτό!
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
:P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top