Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Μιας και μιλάμε για Ιατρική.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μπράβο που είσαι ήρεμος τώρα γιατί αν περάσεις, δεν θα ξαναείσαι ποτέ.

Τι Κάπρος, τι Κόπρος, τι Κάφρος το ίδιο και το αυτό...
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Τι να μας πει κ ο Καπρος!
Εχω κανει λοχίας εγω, δε μασαω! :paladin::cool:
18 μηνες φανταρος, θα σεβεστε! :kill::crazy::crazy:

...απλα σε ηλικία 23-24 χρονών, δεν το βλέπω να ξαναμπαινω σε αυτή την τρελή διαδικασία....
...ποιος ξέρει τι μας επιφυλάσσει η ζωή!!!!!

Γεια σου Νεφελη (με το ωραιο σου ονομα).
Ακου λοιπον και τη δικη μου ιστορια.

Οταν ημουν γυρω στα 22-23, ειχα την τυχη να εργαστω για τους Ολυμπιακους αγωνες της Αθηνας για εναν ολοκληρο χρονο. Δουλεψα διπλα σε μεγαλα κεφαλια του χωρου, ως τεχνικος συστηματων σχολιασμου σε μια Ισπανικη εταιρια που ειχε αναλαβει το κομματι της παγκοσμιας ραδιοτηλεοπτικης καλυψης των αγωνων (η ΑΟΒ για τους παλιοτερους αν θυμαστε).

Ο τοτε προϊστάμενος μου προσπαθουσε να με πεισει να συνεχισω τις σπουδες μου, να μη μεινω με το πτυχιο του τεχνικου λυκειου και του ΙΕΚ, ωστε να καταφερω να ακολουθησω την εταιρεια στους επομενους Ολυμπιακους αγωνες και οχι μονο.

Ξερεις τι του απαντησα? "Μπα που να τρεχω τωρα, ειμαι μεγαλος πια, δεν ειμαι πλεον για σπουδες, περασαν τα χρονια...".
Ημουν μολις 22!

Ηρθε λοιπον η στιγμη μετα απο 4 χρονια, που μου δωθηκε παλι η ευκαιρια, για τους Ολυμπιακους αγωνες, αυτη τη φορα της Κινας. Αν ειχα τοτε το χαρτι ενος ΤΕΙ στα χερια μου, θα ειχα αρπαξει καποιες πραγματικες ευκαιριες που εκμεταλλευτηκαν αλλοι που το ειχαν ηδη. Ομως επειδη δεν ειχα κανει αυτο το βημα οταν επρεπε, δε μπορεσα να τις διεκδικησω.
Ημουν 26-27, αλλα ειπα στον εαυτο μου, δεν ειμαι τωρα για σπουδες, περασαν τα χρονια, ειναι πια αργα.. Το αποτελεσμα ηταν να μη μπω ποτε στη διαδικασια να δωσω πανελληνιες μεχρι τωρα.

Πλεον ειμαι 39 ετων και παρολο που θα ειχα καθε λογο να πω οτι ειναι πια αργα, αποφασισα να μη το βαλω κατω και να προσπαθησω εστω και τωρα να αλλαξω κατι στη ζωη μου και αν επιμεινω πιστευω πως ισως να τα καταφερω, οποτε εδωσα για πρωτη φορα φετος (αν και οχι οσο προετοιμασμενος θα ηθελα να ειμαι).
Μαντεψε ομως.. αν δεν περασω εκει που θελω, θα δωσω και του χρονου!

Σε συμβουλευω λοιπον να μην τα παρατησεις, εισαι μικρη ακομα και εχεις μπροστα σου παααρα πολυ καιρο να προσπαθησεις για ολα αυτα που θες και αν πραγματικα το θες θα πετυχεις το στοχο σου!
Μην κανεις το ιδιο λαθος με μενα, ολα ειναι στο μυαλο, δεν υπαρχει οριο ηλικιας στην προσπαθεια για ενα καλυτερο μελλον.

Μην αφησεις να χαθει η ευκαιρια που σου δινεται αυτη τη στιγμη, γιατι θα φτασεις καποτε 39 και θα λες, τι βλακεια που εκανα τοτε στα 24-25-26 μου που δεν ξαναδωσα, που νομισα οτι με ειχαν παρει τα χρονια και θα σου φαινεται αστειο το πως σκεφτοσουν τοτε για την ηλικια σου!

Αν μπορουσα να γυριζα το χρονο πισω, θα εδινα καθε χρονο μεχρι να περασω εκει που θελω κ ας εδινα 8 φορες!

Κουραγιο λοιπον και μην τα παρατας, στο χερι μας ειναι να αλλαξουμε τη ζωη μας, αρκει οταν πεφτουμε να σηκωνομαστε και να προσπαθουμε ξανα! Κ οπως σωστα ειπες κ εσυ, ποιος ξέρει τι μας επιφυλάσσει η ζωή!
 

Astrapig

Νεοφερμένος

Η Astrapig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Γίνεται να μην δούμε τους βαθμούς αύριο αλλά να κάνουμε μηχανογραφικό και να είναι όλα κομπλέ γενικά?
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Γίνεται να μην δούμε τους βαθμούς αύριο αλλά να κάνουμε μηχανογραφικό και να είναι όλα κομπλέ γενικά?

Φυσικα, η προθεσμια ειναι μεχρι τις 17, οποτε θα δεις τους βαθμους σου αυριο και μετα με την ησυχια σου θα κανεις το μηχανογραφικο σου.

Υγ. Τωρα ειδα οτι ειπες να μη δουμε τους βαθμους. Ναι κ αυτο γινεται, αν θες δεν τους βλεπεις και απλα κανεις το μηχανογραφικο σου σαν να μην ξερεις τιποτα. Δε θα αλλαξει κατι.
 

Astrapig

Νεοφερμένος

Η Astrapig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Φυσικα, η προθεσμια ειναι μεχρι τις 17, οποτε θα δεις τους βαθμους σου αυριο και μετα με την ησυχια σου θα κανεις το μηχανογραφικο σου.

Γενικά δεν θέλω να τους δω πρέπει να πατήσω κάποιο κουμπί ή κάτι όταν τους δω?
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Γενικά δεν θέλω να τους δω πρέπει να πατήσω κάποιο κουμπί ή κάτι όταν τους δω?

Δε χρειαζεται να μπεις να τους δεις. Απ οτι ειδα αναρτουνται σε αλλο site απ αυτο του μηχανογραφικου, οποτε δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις, δε θα φανουν λογικα στη σελιδα του μηχανογραφικου (ετσι πιστευω δηλαδη).

Το site για το μηχανογραφικο ειναι αυτο https://exams.it.minedu.gov.gr/HomePage
ενω το site των βαθμων ειναι αυτο https://results.it.minedu.gov.gr/
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Γενικά δεν θέλω να τους δω πρέπει να πατήσω κάποιο κουμπί ή κάτι όταν τους δω?


οχι τίποτα απλα οριστικοποιείς το μηχανογραφικό και δεν μπαίνεις καθολου στο results minedu 😊

Ρεαλιστικά πάντα κάποια στιγμή ολοι λυγίζουν κι μπαίνουν .
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Καλημέρα, και καλά αποτελέσματα ☺️
Ήθελα να ρωτήσω, οι καταστάσεις με τις βαθμολογίες που θα αναρτηθούν στο σχολείο, περιέχουν κάτι "επιπλέον", απ'ότι αν πω να δω τους βαθμούς ηλεκτρονικά;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Καλημέρα, και καλά αποτελέσματα ☺
Ήθελα να ρωτήσω, οι καταστάσεις με τις βαθμολογίες που θα αναρτηθούν στο σχολείο, περιέχουν κάτι "επιπλέον", απ'ότι αν πω να δω τους βαθμούς ηλεκτρονικά;

καλα αποτελέσματα!
οχι , απλα συνήθως βγαίνουν πιο νωρίς.
Μπορεί απο τις 11 θα αρχίσουν να μαθαίνονται βαθμολογίες.Βασικα σίγουρα.
Ηλεκτρονικά θα τους δω εγω πάντως.
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Καλά αποτελέσματα σε όλους!! και να θυμάστε, δεν σημαίνουν τίποτα οι σημερινές βαθμολογίες για το ποιόν σας.
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
καλα αποτελέσματα!
οχι , απλα συνήθως βγαίνουν πιο νωρίς.
Μπορεί απο τις 11 θα αρχίσουν να μαθαίνονται βαθμολογίες.Βασικα σίγουρα.
Ηλεκτρονικά θα τους δω εγω πάντως.
Ωραία ευχαριστώ, γιατι είμαι 50-50 να πάω ή όχι.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Ωραία ευχαριστώ, γιατι είμαι 50-50 να πάω ή όχι.

Σε λίγο που οι φίλοι σου θα μάθουν βαθμούς λογικά δε θα κρατηθείς και θα πας😅
Εγω το 2014 αυτό επαθα αλλα ειμαι κι σε μικρό μέρος κι το σχολείο ειναι 10 λεπτά απο το σπίτι μου.
τωρα ειμαι στο χωριό μου αρα θα τους δω ηλεκτρονικά αλλα μου φαίνεται πιο αγχωτική διαδικασία.
Ο.τι προτιμα ο καθένας.
Αντε να δουμε🤞🤞🤞🤞🤞🤞
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τι είναι 1 ώρα μπροστά στην αιωνιότητα; Τίποτα.. Υπομονή, μέχρι να διαβάσεις 2-3 θέματα εδώ, να σχολιάσεις κάτι. Πέρασε η ώρα :)
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι που το έχω απορία εδώ και καιρό , μιας και βλέπω ότι είστε πολλοί της θεωρητικής. Γιατί πέφτουν τόσο εύκολα οι βάσεις στην θεωρητική? Εννοώ ότι σε σύγκριση με τα άλλα πεδία πέφτουν πιο εύκολα και πιο συχνά και με σχετικά εύκολα θέματα. Γιατί συμβαίνει αυτό?
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι που το έχω απορία εδώ και καιρό , μιας και βλέπω ότι είστε πολλοί της θεωρητικής. Γιατί πέφτουν τόσο εύκολα οι βάσεις στην θεωρητική? Εννοώ ότι σε σύγκριση με τα άλλα πεδία πέφτουν πιο εύκολα και πιο συχνά και με σχετικά εύκολα θέματα. Γιατί συμβαίνει αυτό?
Φταίει και το γεγονός ότι δεν την διαλέγουν πολλοί ως κατεύθυνση. Έχουν μειωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια οι μαθητές που πάνε στις ανθρωπιστικές σπουδές.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Οι βάσεις διαμορφώνονται βάσει [προσφοράς - ζήτησης - επίδοσης του υποψηφίου]. Επιπλέον, είναι μικρότερος ο αριθμός μαθητών της Θεωρητικής Κατεύθυνσης.

Βέβαια, δεν ξέρω σε ποιες σχολές αναφέρεσαι συγκεκριμένα. Γιατί αν δεις σε όλες τις κατευθύνσεις, παρατηρούνται σημαντικές αυξήσεις και μειώσεις των βάσεων.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Φταίει και το γεγονός ότι δεν την διαλέγουν πολλοί ως κατεύθυνση. Έχουν μειωθεί πολύ τα τελευταία χρόνια οι μαθητές που πάνε στις ανθρωπιστικές σπουδές
Ίσως φταίει και το γεγονός ότι δεν διαβάζουν τόσο πολύ όσο πιο παλιά. Μπορεί να ακούγομαι σαν 50ρης άλλα με την φιλόλογο που έκανα έκθεση με είπε αυτό το πράγμα, τώρα δεν ξέρω.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι που το έχω απορία εδώ και καιρό , μιας και βλέπω ότι είστε πολλοί της θεωρητικής. Γιατί πέφτουν τόσο εύκολα οι βάσεις στην θεωρητική? Εννοώ ότι σε σύγκριση με τα άλλα πεδία πέφτουν πιο εύκολα και πιο συχνά και με σχετικά εύκολα θέματα. Γιατί συμβαίνει αυτό?
Πιστευω οφειλεται στο γεγονος οτι ολο και λιγοτεροι καθε χρονο επιλεγουν τη θεωρητικη κατευθυνση κυριως γιατι οι σχολες του 1ου πεδιου δεν προσφερουν τοσο καλη επαγγελματικη αποκατασταση.
 

Nefeli01

Νεοφερμένος

Η Nefeli01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Γεια σου Νεφελη (με το ωραιο σου ονομα).
Ακου λοιπον και τη δικη μου ιστορια.

Οταν ημουν γυρω στα 22-23, ειχα την τυχη να εργαστω για τους Ολυμπιακους αγωνες της Αθηνας για εναν ολοκληρο χρονο. Δουλεψα διπλα σε μεγαλα κεφαλια του χωρου, ως τεχνικος συστηματων σχολιασμου σε μια Ισπανικη εταιρια που ειχε αναλαβει το κομματι της παγκοσμιας ραδιοτηλεοπτικης καλυψης των αγωνων (η ΑΟΒ για τους παλιοτερους αν θυμαστε).

Ο τοτε προϊστάμενος μου προσπαθουσε να με πεισει να συνεχισω τις σπουδες μου, να μη μεινω με το πτυχιο του τεχνικου λυκειου και του ΙΕΚ, ωστε να καταφερω να ακολουθησω την εταιρεια στους επομενους Ολυμπιακους αγωνες και οχι μονο.

Ξερεις τι του απαντησα? "Μπα που να τρεχω τωρα, ειμαι μεγαλος πια, δεν ειμαι πλεον για σπουδες, περασαν τα χρονια...".
Ημουν μολις 22!

Ηρθε λοιπον η στιγμη μετα απο 4 χρονια, που μου δωθηκε παλι η ευκαιρια, για τους Ολυμπιακους αγωνες, αυτη τη φορα της Κινας. Αν ειχα τοτε το χαρτι ενος ΤΕΙ στα χερια μου, θα ειχα αρπαξει καποιες πραγματικες ευκαιριες που εκμεταλλευτηκαν αλλοι που το ειχαν ηδη. Ομως επειδη δεν ειχα κανει αυτο το βημα οταν επρεπε, δε μπορεσα να τις διεκδικησω.
Ημουν 26-27, αλλα ειπα στον εαυτο μου, δεν ειμαι τωρα για σπουδες, περασαν τα χρονια, ειναι πια αργα.. Το αποτελεσμα ηταν να μη μπω ποτε στη διαδικασια να δωσω πανελληνιες μεχρι τωρα.

Πλεον ειμαι 39 ετων και παρολο που θα ειχα καθε λογο να πω οτι ειναι πια αργα, αποφασισα να μη το βαλω κατω και να προσπαθησω εστω και τωρα να αλλαξω κατι στη ζωη μου και αν επιμεινω πιστευω πως ισως να τα καταφερω, οποτε εδωσα για πρωτη φορα φετος (αν και οχι οσο προετοιμασμενος θα ηθελα να ειμαι).
Μαντεψε ομως.. αν δεν περασω εκει που θελω, θα δωσω και του χρονου!

Σε συμβουλευω λοιπον να μην τα παρατησεις, εισαι μικρη ακομα και εχεις μπροστα σου παααρα πολυ καιρο να προσπαθησεις για ολα αυτα που θες και αν πραγματικα το θες θα πετυχεις το στοχο σου!
Μην κανεις το ιδιο λαθος με μενα, ολα ειναι στο μυαλο, δεν υπαρχει οριο ηλικιας στην προσπαθεια για ενα καλυτερο μελλον.

Μην αφησεις να χαθει η ευκαιρια που σου δινεται αυτη τη στιγμη, γιατι θα φτασεις καποτε 39 και θα λες, τι βλακεια που εκανα τοτε στα 24-25-26 μου που δεν ξαναδωσα, που νομισα οτι με ειχαν παρει τα χρονια και θα σου φαινεται αστειο το πως σκεφτοσουν τοτε για την ηλικια σου!

Αν μπορουσα να γυριζα το χρονο πισω, θα εδινα καθε χρονο μεχρι να περασω εκει που θελω κ ας εδινα 8 φορες!

Κουραγιο λοιπον και μην τα παρατας, στο χερι μας ειναι να αλλαξουμε τη ζωη μας, αρκει οταν πεφτουμε να σηκωνομαστε και να προσπαθουμε ξανα! Κ οπως σωστα ειπες κ εσυ, ποιος ξέρει τι μας επιφυλάσσει η ζωή!
Καταρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω πάρα πολύ που έκανες όλο αυτόν τον κόπο κ μέσα από την εμπειρία σου, μας εγραψες την πορεία της ζωής σου. Πραγματικά όλα αυτά που έζησες είναι ένα πολύ σημαντικό μάθημα για μας τους νεώτερους, που στην ουσία τώρα θα μάθουμε τί θα πει ζωή, καθημερινότητα, επαγγέλματικη αποκατάσταση κ γενικώς ένας συνεχόμενος αγώνας μέχρι να τα καταφέρουμε. Είναι πολύ σπουδαίο αυτό το συναίσθημα που μας έβγαλε ς, ότι δεν πρέπει να εγκαταλείπουμε ποτέ κ συνεχώς να διεκδικούμε τα όνειρα μας....σε ευχαριστώ από καρδιάς, τώρα άσχετα με τα αποτελέσματα σήμερα, νιώθω ότι θέλω να παλέψω κ να πετύχω το όνειρο μου....καλή σου επιτυχία,καλή συνέχεια κ όλα να σου έρχονται βολικά κ να πετύχει ς όλα σου τα όνειρα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Πράγματι κι εγώ το ίδιο θεωρώ πως οι σχολές στις άλλες κατευθύνσεις προσφέρουν καλύτερη επαγγελματική διέξοδο.

Δε νομίζω να έχει σχέση με το διάβασμα των υποψηφίων. Ότι παλιότερα διάβαζαν περισσότερο από όσο πλέον. Παλιότερα μετρούσε και η βαθμολογία του σχολείου, υπήρχαν άλλες μεταβλητές.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top