[Πανελλήνιες 2020] Σε ποια σχολή στοχεύετε;

Σε ποια σχολή στοχεύετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 225)
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 20 8.9%
  • Νομική/Πολιτικές επιστήμες/ΔΕΣ

    Ψήφοι: 13 5.8%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 25 11.1%
  • Κτηνιατρική/Φαρμακευτική/Οδοντιατρική

    Ψήφοι: 8 3.6%
  • Οικονομικά

    Ψήφοι: 14 6.2%
  • Φιλολογία/Φιλοσοφία/Ιστορία

    Ψήφοι: 7 3.1%
  • Βιολογία/Χημεία/Μαθηματικό/Φυσικό

    Ψήφοι: 20 8.9%
  • Πληροφορική

    Ψήφοι: 20 8.9%
  • Αστυνομία/Στρατιωτικές

    Ψήφοι: 13 5.8%
  • Προσχολική/δημοτική εκπαίδευση

    Ψήφοι: 9 4.0%
  • Ψυχολογία

    Ψήφοι: 9 4.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 23 10.2%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 44 19.6%

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Ειμαι ανεμεσα σε 3 Διοικιση επιχειρήσεων
Κοινωνικη λειτουργος
Οικονομικές επιστημες
Η κοινωνική εργασία μου αρεσουν τα μαθηματα κοίταξα το προγραμμα σπουδων
Η διοίκηση και τα οικονομικά πιστεύω και απο οτι μου λενε οι γυρω μου έχουν αποκατάσταση
Θα ηθελα την γνωμη σας
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Τι κατεύθυνση είσαι?
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Ααα οκ οικονομική επιστήμη να ξέρεις είναι πολύ μαθηματικοποιημένη ειδικά στο ΟΠΑ οπότε ίσως να έχεις θέμα..προς διοίκηση θα σου λεγα ...
 

Ada ada

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ada ada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Ααα οκ οικονομική επιστήμη να ξέρεις είναι πολύ μαθηματικοποιημένη ειδικά στο ΟΠΑ οπότε ίσως να έχεις θέμα..προς διοίκηση θα σου λεγα ...
Ναι δυσκολεύομαι πολύ μαθηματικά αν ενοειτε αυτο οπότε κ γω διοικιση καλύτερα πιστεύω
Κοινωνική εργασία δεν αξίζει;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Κοινωνικη λειτουργος
Μόνο για αυτό το επάγγελμα του κοινωνικού λειτουργού θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι θέλει να χεις γερά νεύρα (στην επαγγελματική σου πορεία , στη σχολή δεν ξέρω τι γίνεται) . Από επαγγελματική αποκατάσταση από όσο ξέρω το τμήμα μέχρι στιγμής μια χαρά τα πάει. ΟΔΕ και Οικονομική επιστήμη δεν θα χεις πρόβλημα , αν έχεις θέμα με τα μαθηματικά ίσως είναι καλύτερα να πας ΟΔΕ.
 

Eri0611

Νεοφερμένος

Η Eri0611 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μόνο για αυτό το επάγγελμα του κοινωνικού λειτουργού θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι θέλει να χεις γερά νεύρα (στην επαγγελματική σου πορεία , στη σχολή δεν ξέρω τι γίνεται) . Από επαγγελματική αποκατάσταση από όσο ξέρω το τμήμα μέχρι στιγμής μια χαρά τα πάει. ΟΔΕ και Οικονομική επιστήμη δεν θα χεις πρόβλημα , αν έχεις θέμα με τα μαθηματικά ίσως είναι καλύτερα να πας ΟΔΕ.
Το οδε είναι δύσκολο σαν τμήμα; Τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Το οδε είναι δύσκολο σαν τμήμα; Τι επαγγελματική αποκατάσταση έχει;
Το ΟΔΕ σαν τμήμα δεν είναι δύσκολο αλλά ,όπως γίνεται σε κάθε τμήμα, θα υπάρχουν 2-3 κομπλεξικοί καθηγητές που θα κάνουν το μάθημά τους πιο δύσκολο χωρίς λόγο. Don't worry too much about that though. Από αποκατάσταση αυτό που ξέρω είναι το εξής : η σχολή έχει κάποιες κατευθύνσεις από τις οποίες μετά οι φοιτητές μπορούν να εξειδικευτούν στον αντίστοιχο τομέα στο προπτυχιακό και επειδή υπάρχουν γενικά πολλοί απόφοιτοι από το συγκεκριμένο τμήμα να πάρουν και ένα μεταπτυχιακό στον τομέα αυτό έτσι ώστε να είναι πιο ανταγωνιστικοί. Η αποκατάσταση αφού γίνουν αυτά τα βήματα είναι ακόμα καλή , μπορεί κάποια εταιρία να σας στείλει προσφορά για θέση εργασίας μέσω linkedin , αλλιώς στέλνουν τα παιδιά βιογραφικά σε πολλές εταιρίες και θα λάβουν προσφορές από κάποιες από αυτές. Γενικά να ξέρετε όμως ότι επειδή υπάρχουν πολλοί απόφοιτοι από τις σχολές ΟΔΕ υπάρχει και ΜΕΓΑΛΟΣ ανταγωνισμός. Αυτά. :D
 

Eri0611

Νεοφερμένος

Η Eri0611 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ο ίδιος ανταγωνισμός υπάρχει και στο τμήμα οικονομικών επιστημών;
Το ΟΔΕ σαν τμήμα δεν είναι δύσκολο αλλά ,όπως γίνεται σε κάθε τμήμα, θα υπάρχουν 2-3 κομπλεξικοί καθηγητές που θα κάνουν το μάθημά τους πιο δύσκολο χωρίς λόγο. Don't worry too much about that though. Από αποκατάσταση αυτό που ξέρω είναι το εξής : η σχολή έχει κάποιες κατευθύνσεις από τις οποίες μετά οι φοιτητές μπορούν να εξειδικευτούν στον αντίστοιχο τομέα στο προπτυχιακό και επειδή υπάρχουν γενικά πολλοί απόφοιτοι από το συγκεκριμένο τμήμα να πάρουν και ένα μεταπτυχιακό στον τομέα αυτό έτσι ώστε να είναι πιο ανταγωνιστικοί. Η αποκατάσταση αφού γίνουν αυτά τα βήματα είναι ακόμα καλή , μπορεί κάποια εταιρία να σας στείλει προσφορά για θέση εργασίας μέσω linkedin , αλλιώς στέλνουν τα παιδιά βιογραφικά σε πολλές εταιρίες και θα λάβουν προσφορές από κάποιες από αυτές. Γενικά να ξέρετε όμως ότι επειδή υπάρχουν πολλοί απόφοιτοι από τις σχολές ΟΔΕ υπάρχει και ΜΕΓΑΛΟΣ ανταγωνισμός. Αυτά. :D
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Ο ίδιος ανταγωνισμός υπάρχει και στο τμήμα οικονομικών επιστημών;
Ναι έχει πολλούς απόφοιτους και εκεί , απλά το τμήμα ΟΕ είναι εν γένει πιο δύσκολο από ΟΔΕ λόγω των μαθηματικών που περιέχει :) .
 

Eri0611

Νεοφερμένος

Η Eri0611 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ναι έχει πολλούς απόφοιτους και εκεί , απλά το τμήμα ΟΕ είναι εν γένει πιο δύσκολο από ΟΔΕ λόγω των μαθηματικών που περιέχει :) .
Εμένα από πρώτη λυκείου με ενδιαφέρει η οδε απλά λίγο με προβληματίζει ο ανταγωνισμός που υπάρχει αλλά βλέπουμε μελλοντικά τι θα γίνει🙂
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Ναι έχει πολλούς απόφοιτους και εκεί , απλά το τμήμα ΟΕ είναι εν γένει πιο δύσκολο από ΟΔΕ λόγω των μαθηματικών που περιέχει :) .
Οπα μπρο , δεν τους σωταρουνε και σε μαθηματικο τηγανι. Οτι κολυβομαθηματικα εχει η ΟΕ εχει και η διοικηση επιχειρησεων. Μαθηματικα για οικονομολογους τα λεμε, κατι απο επιλυση τριωνύμου, γραμικο συστημα κατα Gauss, πραξεις πινακων, απλες παραγωγους πολυωνύμου, απλα ολοκληρωματα , και ακολουθίες για υπολογισμο ανατοκισμου. Αυτα για επιπεδο επαλ ειναι καπως αγνωστα αλλα με λιγο φροντιστηριο βγαινουν.
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Οπα μπρο , δεν τους σωταρουνε και σε μαθηματικο τηγανι. Οτι κολυβομαθηματικα εχει η ΟΕ εχει και η διοικηση επιχειρησεων. Μαθηματικα για οικονομολογους τα λεμε, κατι απο επιλυση τριωνύμου, γραμικο συστημα κατα Gauss, πραξεις πινακων, απλες παραγωγους πολυωνύμου, απλα ολοκληρωματα , και ακολουθίες για υπολογισμο ανατοκισμου. Αυτα για επιπεδο επαλ ειναι καπως αγνωστα αλλα με λιγο φροντιστηριο βγαινουν.
Ναι δεν είπα ότι είναι δύσκολα γενικά απλά περίμενα ότι θα ναι πιο δύσκολα από του ΟΔΕ. Αλλά από ότι φαίνεται όχι.
Εμένα από πρώτη λυκείου με ενδιαφέρει η οδε απλά λίγο με προβληματίζει ο ανταγωνισμός που υπάρχει αλλά βλέπουμε μελλοντικά τι θα γίνει🙂
Αν είναι η κύρια σχολή που σε ενδιαφέρει και σου αρέσει σαν αντικείμενο σίγουρα θα βρεις κάτι και αν αλλάξεις γνώμη στο μέλλον , εδώ είμαστε να βοηθήσουμε :D .
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Οπα μπρο , δεν τους σωταρουνε και σε μαθηματικο τηγανι. Οτι κολυβομαθηματικα εχει η ΟΕ εχει και η διοικηση επιχειρησεων. Μαθηματικα για οικονομολογους τα λεμε, κατι απο επιλυση τριωνύμου, γραμικο συστημα κατα Gauss, πραξεις πινακων, απλες παραγωγους πολυωνύμου, απλα ολοκληρωματα , και ακολουθίες για υπολογισμο ανατοκισμου. Αυτα για επιπεδο επαλ ειναι καπως αγνωστα αλλα με λιγο φροντιστηριο βγαινουν.
Καμία σχέση ! Μπορεί να υπάρχουν και στην ΟΔΕ ως τίτλοι αλλά είναι πολύ πιο light. Επίσης εμείς τα χρησιμοποιούμε και στην μικρο μακρο ειδικά ολοκληρώματα και παραγώγουςκαι όρια κλπ. που στην ΟΔΕ και αυτά τα μαθήματα είναι πολύ πιο light
 

Penny80

Νεοφερμένος

Η Penny80 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Μεταξύ πολιτικών επιστημών και παιδαγωγικών προσχολικής/δημοτικής καμία γνώμη ;
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.

Ada ada

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ada ada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 187 μηνύματα.

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Πτυχιούχος άνεργος....εντάσσεσαι στο πε78 κοιν επιστημόνων τώραοι πιο πολλοί κάνουν μαστερ στα οικονομικά και το ψάχνουν εκεί.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλή επιτυχία σε όλους, οσους περιμενουν αποτελεσματα αυριο
 

penelopenick

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πηνελόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν έχω θέσει έναν συγκεκριμένο στόχο στον οποίο υποτίθεται πως πρέπει να κατανείμω, όλες μου τις δυνάμεις. Είμαι θεωρητική, έχω ψάξει κυριολεκτικά ΟΛΕΣ τις σχολές του πεδίου μου, δεν μπορώ να πω πώς κόλλησα με κατι, εννοείται πως είδα αρκετά ενδιαφέροντα τμήματα. Θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι που να βοηθά τον συνάνθρωπο μου άμεσα, να μπορώ να προσφέρω κάτι άμεσα στην κοινωνία ανιδιοτελός, δεν θα ήθελα τον ρόλο του δασκάλου και ούτε να ασχολούμαι με μικρά παιδιά. Έχω χρόνο μέχρι τον Ιούνιο, μέχρι στιγμής στοχεύω στο να καλυφθούν ενδεχόμενα κενά που έχω, είμαι σε καλό δρόμο γεγονός που φαίνεται στις επιδόσεις μου και στα σχόλια καθηγητών.
Περιπου ιδιες σκεψεις κανουμε,μονο που εγω πηρα το ρισκο να παω υγειας και να προσπαθησω οσο περισσοτερο μπορω γιατι απο κει μου φανηκαν πωε υπαρχουν σχολες τετοιου ειδους. Τελικα τι περασες;
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 952 μηνύματα.
Είναι πολύ νωρίς ακόμα για να μπορώ να απαντήσω με ακρίβεια αλλα είμαι πολύ ανυπόμονος να περιμένω μέχρι να έρθει η ώρα να απαντήσω. Στοχεύω για κατεύθυνση υγείας και θέλω ιατρική ή χημείας. :studying: Αλλα μεχρι τότε βλέπουμε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top