[Πανελλήνιες 2020] Σε ποια σχολή στοχεύετε;

Σε ποια σχολή στοχεύετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 225)
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 20 8.9%
  • Νομική/Πολιτικές επιστήμες/ΔΕΣ

    Ψήφοι: 13 5.8%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 25 11.1%
  • Κτηνιατρική/Φαρμακευτική/Οδοντιατρική

    Ψήφοι: 8 3.6%
  • Οικονομικά

    Ψήφοι: 14 6.2%
  • Φιλολογία/Φιλοσοφία/Ιστορία

    Ψήφοι: 7 3.1%
  • Βιολογία/Χημεία/Μαθηματικό/Φυσικό

    Ψήφοι: 20 8.9%
  • Πληροφορική

    Ψήφοι: 20 8.9%
  • Αστυνομία/Στρατιωτικές

    Ψήφοι: 13 5.8%
  • Προσχολική/δημοτική εκπαίδευση

    Ψήφοι: 9 4.0%
  • Ψυχολογία

    Ψήφοι: 9 4.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 23 10.2%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 44 19.6%

Λαμπρινηη

Νεοφερμένος

Η Λαμπρινηη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγώ δίνω του χρόνου και σκέφτομαι το οργάνωσης και διοικησης επιχειρησεων στο οπα ή αλλιώς μάρκετινγκ και επικοινωνιας.. καλές σχολες ειναι;
 

Baggelitsa36

Νεοφερμένος

Η Baggelitsa36 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σκεφτομαι οχι ως πρωτη επιλογη το τμημα Μηχανικων Περιβαλλοντος γνωριζει κανενας κατι το πως ειναι? Και αν εχει μελλον?
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Όσοι δίνετε φέτος, ποια σχολή στοχεύετε σαν πρώτη επιλογή;
Έχετε κατά νου και εναλλακτικές επιλογές που θεωρείτε ότι σας ταιριάζουν, κι αν ναι, ποιες είναι αυτές;

Για ποιο λόγο αποφασίσατε ότι θέλετε να σπουδάσετε στην αντίστοιχη πόλη; :)


Στοχευω σε ψυχολογια (ελπιζω ΕΚΠΑ) αν και ειχα ξεκινησει για Αγγλικη φιλολογια. Και τα δυο καλα μου ειναι :crazy_pilot:

Να ρωτησω, φετος προβλεπεται καποια αλλαγη στις ημερομηνιες? Η κλασικα καθε χρονο Ιουνιο? Δυστυχως ειμαι εξωτερικο και θα πρεπει με τις αδειες να μαι φειδωλη. Παιζει να γινουν και Μαιο?
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Στοχευω σε ψυχολογια (ελπιζω ΕΚΠΑ) αν και ειχα ξεκινησει για Αγγλικη φιλολογια. Και τα δυο καλα μου ειναι :crazy_pilot:

Να ρωτησω, φετος προβλεπεται καποια αλλαγη στις ημερομηνιες? Η κλασικα καθε χρονο Ιουνιο? Δυστυχως ειμαι εξωτερικο και θα πρεπει με τις αδειες να μαι φειδωλη. Παιζει να γινουν και Μαιο?
Οι πανελλήνιες Ιούνιο είναι, δεν έχει ακουστεί τίποτα μέχρι στιγμής ότι θα δώσουμε Μάιο που το θεωρώ απίθανο. Πάντα Ιούνιο είναι, τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια.
 

Zetakallipidou

Νεοφερμένος

Η Zetakallipidou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Πολύ σπαστική αυτή η άγνοια με τις πανελλήνιες ... (Πότε θα γίνουν, πώς κλπ...)
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Το κομπλεξ με την ιατρικη καλα κρατει βλεπω και σε αυτο το ποστ.Γελαω που το βιολογικο εχει 6 ψηφους.Απο που και ως που ρε μαγκες το βιολογικο τοσο ψηλα σε βασεις?Και να με πληρωνες δεν πηγαινα σε αυτη τη σχολη
 

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Εγώ προτείνω ο καθένας να κοιτάει την καμπούρα του. :)
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Εγώ προτείνω ο καθένας να κοιτάει την καμπούρα του. :)
Ενταξει ειναι λογικο ο καθενας να υπερασπιζεται τη σχολη του απλα λεω εμενα δεν με αρεσε.Ζητω συγγνωμη στους βιολογικους που προσβληθηκανε
 

Πα.Κ

Νεοφερμένος

Ο Πα.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Δεν υπερασπίζομαι καμία σχολή. Δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή και δεν ντρέπομαι να το πω. Απλά σε γενικές γραμμές καλό είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί στο δημόσιο λόγο μας. Ούτε εγώ τρέφω ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τις διεξόδους που μου παρέχει η σχολή στην οποία φοιτώ, αλλά σε καμία περίπτωση δε θα απέτρεπα κάποιον υποψήφιο να τη δηλώσει στο μηχανογραφικό του. Το μόνο που θα μπορούσα να κάνω είναι να παρουσιάσω -σύμφωνα πάντοτε με τη δική μου κρίση- τα θετικά και τα αρνητικά της σχολής. Από εκεί και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Δεν υπερασπίζομαι καμία σχολή. Δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή και δεν ντρέπομαι να το πω. Απλά σε γενικές γραμμές καλό είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί στο δημόσιο λόγο μας. Ούτε εγώ τρέφω ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τις διεξόδους που μου παρέχει η σχολή στην οποία φοιτώ, αλλά σε καμία περίπτωση δε θα απέτρεπα κάποιον υποψήφιο να τη δηλώσει στο μηχανογραφικό του. Το μόνο που θα μπορούσα να κάνω είναι να παρουσιάσω -σύμφωνα πάντοτε με τη δική μου κρίση- τα θετικά και τα αρνητικά της σχολής. Από εκεί και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει.
Zητησα συγγνωμη οποτε οκ ειμαστε.Απλα παρατηρω τα τελευταια χρονια βιολογικο βαση 18000 και λεω πως γινεται αυτο
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Για 2ο πτυχίο: Ιταλική Φιλολογία ΕΚΠΑ. Αυτή θα είναι η πρώτη επιλογή μου.
Εναλλακτικά επιλογές θα μπορούσαν να είναι Θεατρικών Σπουδών (Πάτρα) ή Δημοσιογραφία (Αθήνα - Δεν θυμάμαι πανεπιστήμιο). Άσχετα μεταξύ τους αλλά οκ. Επίσης το βιολογικό το είχα σκεφτεί και εγώ κάποια στιγμή, είχα δώσει και κατατακτήριες για το τμήμα στην Πάτρα αλλά δεν έγινε κάτι. :(
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Παιδια μια ερώτηση....
Στην μετα-κρισης εποχη, πώς εξηγειται η μεγαλη προτιμηση των μαθητων για σχολες όπως τα οικονομικα-τουριστικα-λογιστικα?
Τοσο καλη αποκατασταση εχουν?
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Παιδια μια ερώτηση....
Στην μετα-κρισης εποχη, πώς εξηγειται η μεγαλη προτιμηση των μαθητων για σχολες όπως τα οικονομικα-τουριστικα-λογιστικα?
Τοσο καλη αποκατασταση εχουν?
ελα ντε.ειδικα τα οικονομικα ποτε δεν καταλαβα γτ εχουν τοση προτιμηση.τα μαθηματικα που κανουνε δεν ειναι και τοσο υψηλου επιπεδου
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Δεν υπερασπίζομαι καμία σχολή. Δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή και δεν ντρέπομαι να το πω. Απλά σε γενικές γραμμές καλό είναι να είμαστε πιο προσεκτικοί στο δημόσιο λόγο μας. Ούτε εγώ τρέφω ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τις διεξόδους που μου παρέχει η σχολή στην οποία φοιτώ, αλλά σε καμία περίπτωση δε θα απέτρεπα κάποιον υποψήφιο να τη δηλώσει στο μηχανογραφικό του. Το μόνο που θα μπορούσα να κάνω είναι να παρουσιάσω -σύμφωνα πάντοτε με τη δική μου κρίση- τα θετικά και τα αρνητικά της σχολής. Από εκεί και πέρα ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει.
Εγώ πάντως πιστεύω ότι η σχολή σου είναι καταπληκτική! Είναι η αρχή και η βάση όλων των επιστημών ζωής και υγείας! Και πιστεύω ότι οι βιολόγοι στο μέλλον θα απασχολούνται σε πολλούς τομείς με την αύξηση της βιοτεχνολογίας, της γενετικης και με τα παγκόσμια περιβαλλοντικά προβλήματα..
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
αντε μπρε βλεπω μαθηματικο,φυσικο 5 ψηφουλακια καθολου ασκημα.Βεβαια φοβουμαι οτι σε αυτα τα 5 μαλλον εννοουν βιολογικο
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Παιδια μια ερώτηση....
Στην μετα-κρισης εποχη, πώς εξηγειται η μεγαλη προτιμηση των μαθητων για σχολες όπως τα οικονομικα-τουριστικα-λογιστικα?
Τοσο καλη αποκατασταση εχουν?
Πολύ απλό αν σκεφτείς ότι η Ελλάδα έχει κατά κύριο λόγο μόνο επιχειρήσεις από πολύ μικρές μέχρι πολυεθνικές που στελεχώνονται από αποφοίτους οικονομικών κατά κύριο λόγο ,ειδικά οι λογιστές βρίσκουν δουλειά εύκολα αφού είναι παντού απαραίτητοι .Αν είχε η Ελλάδα σοβαρή βιομηχανία ίσως να μην ήταν τόσο έντονο το φαινόμενο αυτό .Επισης σορρυ για την καθυστέρηση της απάντησης:teasing:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top