[Πανελλήνιες 2020] Σε ποια σχολή στοχεύετε;

Σε ποια σχολή στοχεύετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 225)
  • Ιατρική

    Ψήφοι: 20 8.9%
  • Νομική/Πολιτικές επιστήμες/ΔΕΣ

    Ψήφοι: 13 5.8%
  • Πολυτεχνείο

    Ψήφοι: 25 11.1%
  • Κτηνιατρική/Φαρμακευτική/Οδοντιατρική

    Ψήφοι: 8 3.6%
  • Οικονομικά

    Ψήφοι: 14 6.2%
  • Φιλολογία/Φιλοσοφία/Ιστορία

    Ψήφοι: 7 3.1%
  • Βιολογία/Χημεία/Μαθηματικό/Φυσικό

    Ψήφοι: 20 8.9%
  • Πληροφορική

    Ψήφοι: 20 8.9%
  • Αστυνομία/Στρατιωτικές

    Ψήφοι: 13 5.8%
  • Προσχολική/δημοτική εκπαίδευση

    Ψήφοι: 9 4.0%
  • Ψυχολογία

    Ψήφοι: 9 4.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 23 10.2%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 44 19.6%

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Επειδή ειλικρινά δεν γνωρίζω για ποιο λόγο κάποιος οικινομικαριος να επιλέξει δεος αντί ενός καθαρού τμήματος οικονομικών.Ουσιαστικα το δεος με ποιο τρόπο διαφοροποιείται,που μπορεί να δουλέψει ένας απόφοιτος του που δεν μπορώ να το κάνει κάποιος οικονομολόγος.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Επειδή ειλικρινά δεν γνωρίζω για ποιο λόγο κάποιος οικινομικαριος να επιλέξει δεος αντί ενός καθαρού τμήματος οικονομικών.Ουσιαστικα το δεος με ποιο τρόπο διαφοροποιείται,που μπορεί να δουλέψει ένας απόφοιτος του που δεν μπορώ να το κάνει κάποιος οικονομολόγος.


Το Δέος είναι και αυτό ένα οικονομικό τμήμα και μάλιστα πολύ καλο καθώς βρίσκεται στο ΟΠΑ.Οποιο τμήμα και να επιλέξει τις ίδιες δυνατότητες θα έχει στο μέλλον.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Το Δέος είναι και αυτό ένα οικονομικό τμήμα και μάλιστα πολύ καλο καθώς βρίσκεται στο ΟΠΑ.Οποιο τμήμα και να επιλέξει τις ίδιες δυνατότητες θα έχει στο μέλλον.

Θεωρείς ότι έχουν λόγο ύπαρξης τόσα οικονομικά τμήματα.Ιδιως στο όπα γίνεται χαμός αν δεν υπάρχει ουσιαστική διαφοροποίηση μεταξύ της πλειονότητας των τμημάτων τόσο σε εκπαιδευτικό αλλά κυρίως σε επαγγελματικό επίπεδο ποιος ο λόγος να δημιουργείται αυτός ο υπερκορεσμος του κλάδου.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,968 μηνύματα.
Θεωρείς ότι έχουν λόγο ύπαρξης τόσα οικονομικά τμήματα.Ιδιως στο όπα γίνεται χαμός αν δεν υπάρχει ουσιαστική διαφοροποίηση μεταξύ της πλειονότητας των τμημάτων τόσο σε εκπαιδευτικό αλλά κυρίως σε επαγγελματικό επίπεδο ποιος ο λόγος να δημιουργείται αυτός ο υπερκορεσμος του κλάδου.


Ναι υπάρχει λόγος.Αρχικα ο αριθμός των παιδιών στα οικονομικά είναι αρκετά μεγάλος άρα πρέπει να καλυφθει.Επισης πολλοί φοιτητές δεν μένουν εδώ μετά τις σπουδές τους αλλά πάνε στο εξωτερικό.Αρα δεν υπάρχει και τόσο πολύ κορεσμός.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη πάντα.
 

Ziekr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ziekr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Επειδή ειλικρινά δεν γνωρίζω για ποιο λόγο κάποιος οικινομικαριος να επιλέξει δεος αντί ενός καθαρού τμήματος οικονομικών.Ουσιαστικα το δεος με ποιο τρόπο διαφοροποιείται,που μπορεί να δουλέψει ένας απόφοιτος του που δεν μπορώ να το κάνει κάποιος οικονομολόγος.

Όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα δεν έχουν καμία διαφορά, η διαφορά βρίσκεται στα μαθήματα που διδάσκονται. Απλά το ΔΕΟΣ έχει λίγο λιγότερα ποσοτικά μαθήματα και λίγο περισσότερα όσον αφορά τις διεθνείς σχέσεις και δίκαιο. Αν πάρεις κατεύθυνση Διεθνών Οικονομικών στο Οικονομικό τμήμα, τότε είναι σαν να πέρασες ΔΕΟΣ, δεν έχουν καμία ουσιαστική διαφορά. Αντίστοιχα και με τις κατευθύνσεις του ΔΕΟΣ.

Και τα δύο πάντως είναι γενικά τμήματα που δεν σε εξειδικεύουν κάπου, so its whatever. Αντί να δημιουργηθεί μια ακόμα από τις εκατοντάδες σχολές οικονομικών αλλού, δημιουργήθηκε στο ΟΠΑ. Eίναι λίγο ηλίθιο βέβαια που τόσο παρόμοιο τμήματα υπάρχουν στο ίδιο ακριβώς πανεπιστήμιο
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Επειδή ειλικρινά δεν γνωρίζω για ποιο λόγο κάποιος οικινομικαριος να επιλέξει δεος αντί ενός καθαρού τμήματος οικονομικών.Ουσιαστικα το δεος με ποιο τρόπο διαφοροποιείται,που μπορεί να δουλέψει ένας απόφοιτος του που δεν μπορώ να το κάνει κάποιος οικονομολόγος.

Θεωρητικά, το ΔΕΟΣ σου δίνει ένα αβαντάζ όσον αφορά τους διεθνείς οργανισμούς.

Θεωρείς ότι έχουν λόγο ύπαρξης τόσα οικονομικά τμήματα.Ιδιως στο όπα γίνεται χαμός αν δεν υπάρχει ουσιαστική διαφοροποίηση μεταξύ της πλειονότητας των τμημάτων τόσο σε εκπαιδευτικό αλλά κυρίως σε επαγγελματικό επίπεδο ποιος ο λόγος να δημιουργείται αυτός ο υπερκορεσμος του κλάδου.

Συμφωνώ σε αυτό. Η Ελλάδα έχει πολλά οικονομικά τμήματα... Αν βάλεις και διοίκηση επιχειρήσεων / μάρκετινγκ / λογιστική, οι αριθμοί ξεφεύγουν!
Βέβαια, θεωρώ πιο λογικό ένα Οικονομικό Πανεπιστήμιο να έχει περισσότερα εξειδικευμένα τμήματα που ασχολούνται με οικονομικά. Τυπικά, τα οικονομικά τμήματα είναι αυτά που εντάσσονται στη Σχολή Οικονομικών Επιστημων, Δλδ το ΔΕΟΣ και το Οικονομικό.


Όσον αφορά την κατεύθυνση των Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών του Οικονομικού του ΟΠΑ, δε δίνει τόση βάση σε πολιτικές επιστήμες / διεθνείς σχέσεις συγκριτικά με τα core courses του ΔΕΟΣ.
 

Natalia.D

Νεοφερμένος

Η Natalia.D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά στοχευω για βιοιατρικων Επιστημών Δ.Π.Ε (Διεθνες Πανεπιστημιο Ελλαδος) Θεσσαλονίκη Γενικα εχει μια μετρια βαση αλλα προσωπικά Εγώ Ποτέ δεν εκρινα κάποια σχολή από τα μορια της Ειναι το όνειρο μου εδώ κι 2 Χρόνια ελπίζω να το πραγματοποιήσω Τέλος Πάντων εύχομαι ολόψυχα πραγματικά να περάσετε στην 1η επιλογή σας Καλή δύναμη υπομονή κι κουράγιο

Come on guys it's our year


#panelele2k20
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Όσοι δίνετε φέτος, ποια σχολή στοχεύετε σαν πρώτη επιλογή;
Έχετε κατά νου και εναλλακτικές επιλογές που θεωρείτε ότι σας ταιριάζουν, κι αν ναι, ποιες είναι αυτές;

Για ποιο λόγο αποφασίσατε ότι θέλετε να σπουδάσετε στην αντίστοιχη πόλη; :)


Δευτερη μου σχολη, Αγγλικη ΕΚΠΑ ή Ισπανικη
 

StellaSanda

Νεοφερμένος

Η StellaSanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αξιωματικών ΕΛΑΣ πρώτη επιλογή και μετά νομική ΑΠΘ. Θα δείξει !
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν έχω θέσει έναν συγκεκριμένο στόχο στον οποίο υποτίθεται πως πρέπει να κατανείμω, όλες μου τις δυνάμεις. Είμαι θεωρητική, έχω ψάξει κυριολεκτικά ΟΛΕΣ τις σχολές του πεδίου μου, δεν μπορώ να πω πώς κόλλησα με κατι, εννοείται πως είδα αρκετά ενδιαφέροντα τμήματα. Θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι που να βοηθά τον συνάνθρωπο μου άμεσα, να μπορώ να προσφέρω κάτι άμεσα στην κοινωνία ανιδιοτελός, δεν θα ήθελα τον ρόλο του δασκάλου και ούτε να ασχολούμαι με μικρά παιδιά. Έχω χρόνο μέχρι τον Ιούνιο, μέχρι στιγμής στοχεύω στο να καλυφθούν ενδεχόμενα κενά που έχω, είμαι σε καλό δρόμο γεγονός που φαίνεται στις επιδόσεις μου και στα σχόλια καθηγητών.
 

StellaSanda

Νεοφερμένος

Η StellaSanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν έχω θέσει έναν συγκεκριμένο στόχο στον οποίο υποτίθεται πως πρέπει να κατανείμω, όλες μου τις δυνάμεις. Είμαι θεωρητική, έχω ψάξει κυριολεκτικά ΟΛΕΣ τις σχολές του πεδίου μου, δεν μπορώ να πω πώς κόλλησα με κατι, εννοείται πως είδα αρκετά ενδιαφέροντα τμήματα. Θα ήθελα να ασχοληθώ με κάτι που να βοηθά τον συνάνθρωπο μου άμεσα, να μπορώ να προσφέρω κάτι άμεσα στην κοινωνία ανιδιοτελός, δεν θα ήθελα τον ρόλο του δασκάλου και ούτε να ασχολούμαι με μικρά παιδιά. Έχω χρόνο μέχρι τον Ιούνιο, μέχρι στιγμής στοχεύω στο να καλυφθούν ενδεχόμενα κενά που έχω, είμαι σε καλό δρόμο γεγονός που φαίνεται στις επιδόσεις μου και στα σχόλια καθηγητών.


Επέλεξες την κατεύθυνση χωρίς να έχεις δει/ψάξει;
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Επέλεξες την κατεύθυνση χωρίς να έχεις δει/ψάξει;

Την κατεύθυνση την επέλεξα με βάση τις κλίσεις μου. Το έχω περισσότερο με τα θεωρητικά μαθήματα, θα ήταν τεράστιο ρίσκο αν πήγαινα σε άλλη κατεύθυνση. Σε επαλ δεν με ενδιαφέρει κάποια ειδικότητα, δεν θεωρώ πως θα μου ταίριαζε. Φέτος είδα τι γίνεται με τις σχολές και ποια επαγγελματικά δικαιώματα έχεις.

Την κατεύθυνση την επέλεξα με βάση τις κλίσεις μου. Το έχω περισσότερο με τα θεωρητικά μαθήματα, θα ήταν τεράστιο ρίσκο αν πήγαινα σε άλλη κατεύθυνση. Σε επαλ δεν με ενδιαφέρει κάποια ειδικότητα, δεν θεωρώ πως θα μου ταίριαζε. Φέτος είδα τι γίνεται με τις σχολές και ποια επαγγελματικά δικαιώματα έχεις.
Αν και για να είμαι ειλικρινής, από πρώτη λυκείου ήθελα να γίνω αστυνομικός γιατί το γούσταρα πάρα πολύ, αλλά δεν διαθέτω το προβλεπόμενο ύψος είμαι 168 με 169 ή πυροσβέστης, γιατί δεν τα βλέπω καν ως σίγουρο μισθό. Τα βλέπω ως προσφορά και γνωρίζω τις δυσκολίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

StellaSanda

Νεοφερμένος

Η StellaSanda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αν και για να είμαι ειλικρινής, από πρώτη λυκείου ήθελα να γίνω αστυνομικός γιατί το γούσταρα πάρα πολύ, αλλά δεν διαθέτω το προβλεπόμενο ύψος είμαι 168 με 169 ή πυροσβέστης, γιατί δεν τα βλέπω καν ως σίγουρο μισθό. Τα βλέπω ως προσφορά και γνωρίζω τις δυσκολίες.

Κακο πράγμα να θες κάτι τόσο πολύ και να μην πιάνεις τ ύψος!
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Κακο πράγμα να θες κάτι τόσο πολύ και να μην πιάνεις τ ύψος!

Αυτό ακριβώς!!!:( , δεν είμαι και το πρώτο άτομο που θα κοπεί εξαιτίας του ύψους. Γιατί σε γενικές γραμμές, χωρίς να ακουστώ ως ψωνάρα ή οτιδήποτε, έχω και ωριμότητα και πειθαρχία και κατανοώ πιο γρήγορα και εύκολα κάποια σημεία του μαθήματος, που σε άλλους φαίνονται ακαταλαβίστικα ή δεν τα έχουν ακούσει ποτέ στη ζωή τους! Ε.. που ξέρεις.., όλο και κάναν πόντο θα βάλω,δεν απελπιζομαι:). Άλλωστε, έχω περιθώριο μέχρι 26 χρονών.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς!!!:( , δεν είμαι και το πρώτο άτομο που θα κοπεί εξαιτίας του ύψους. Γιατί σε γενικές γραμμές, χωρίς να ακουστώ ως ψωνάρα ή οτιδήποτε, έχω και ωριμότητα και πειθαρχία και κατανοώ πιο γρήγορα και εύκολα κάποια σημεία του μαθήματος, που σε άλλους φαίνονται ακαταλαβίστικα ή δεν τα έχουν ακούσει ποτέ στη ζωή τους! Ε.. που ξέρεις.., όλο και κάναν πόντο θα βάλω,δεν απελπιζομαι:). Άλλωστε, έχω περιθώριο μέχρι 26 χρονών.

Μπορείς να προσφέρεις με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους, μην απελπίζεσαι,κάθε όχι είναι ένα ναι για κάτι άλλο :D .
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Μπορείς να προσφέρεις με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους, μην απελπίζεσαι,κάθε όχι είναι ένα ναι για κάτι άλλο :D .

Αυτό έλειπε να στεναχωριέμαι για κάτι τέτοια;), εννοείται πως ακόμα και αν τελικά δεν σπουδάσω κάτι που βοηθά τον άλλον άμεσα τύπου ψυχολόγος, κοινωνικός λειτουργός και διάφορα άλλα, εννοείται πως στον ελεύθερο χρόνο μου, θα ασχοληθώ με τον εθελοντισμό:D
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Αυτό έλειπε να στεναχωριέμαι για κάτι τέτοια;), εννοείται πως ακόμα και αν τελικά δεν σπουδάσω κάτι που βοηθά τον άλλον άμεσα τύπου ψυχολόγος, κοινωνικός λειτουργός και διάφορα άλλα, εννοείται πως στον ελεύθερο χρόνο μου, θα ασχοληθώ με τον εθελοντισμό:D

Ακριβώς , είναι πέρα απο τις δυνατότητες του νου να γνωρίζει ακριβώς τι επιφυλάσσει το μέλλον . Υπάρχουν άνθρωποι με σημαντικό κοινωνικό έργο που δεν σπούδασαν και καν . Εσύ να είσαι χαρούμενη με ότι κάνεις και νομίζω κάπως θα βγουν στην επιφάνεια αυτές οι τάσεις σου,και θα επηρεάσει θετικά εν τέλει και τους γύρω σου .
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ακριβώς , είναι πέρα απο τις δυνατότητες του νου να γνωρίζει ακριβώς τι επιφυλάσσει το μέλλον . Υπάρχουν άνθρωποι με σημαντικό κοινωνικό έργο που δεν σπούδασαν και καν . Εσύ να είσαι χαρούμενη με ότι κάνεις και νομίζω κάπως θα βγουν στην επιφάνεια αυτές οι τάσεις σου,και θα επηρεάσει θετικά εν τέλει και τους γύρω σου .
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα όμορφα σου λόγια:D, μέχρι τότε διαβασμαα:studying:(με μέτρο φυσικά).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top