[Πανελλήνιες 2020] Μηχανογραφικό Δελτίο

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δύο είναι οι απόλυτες σχολές γι'αυτό που θες, αρκετά άτομα στο σώμα το έχουν κάνει:
1. ΠΦΨ
2. Ιστορικό-Αρχαιολογικό, με κατεύθυνση ιστορίας. Σαφώς όμως πιο δύσκολη.
Επίσης οικονομικό είναι μία καλή επιλογή!

Δεν υπάρχει πλέον ΦΠΨ!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν δεν πληροίς τα κριτήρια φίλη, δεν μπορείς να πάρεις μετεγγραφή.

Η Ρόδος ως μέρος είναι πολύ όμορφο, ωστόσο, ακριβό συγκριτικά με τις περισσότερες υπόλοιπες περιοχές της Ελλάδας.

Να δηλώσεις τις σχολές όπως σου αρέσουν. Αν δεν τίθεται τόσο το οικονομικό ζήτημα, να την επιλέξεις ως 1η επιλογή τη Ρόδο. Και η Κρήτη είναι νησί που αναφέρεις, άρα θα υπάρχει ίδια διαδικασία να φθάσεις Κρήτη, και δεν είναι φθηνή ούτε η Κρήτη.

Και η Ρόδος έχει τμήμα Νηπιαγωγών.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@tonyler

μονο το παιδαγωγικό μπορώ να σκεφτώ αλλα εχει τις πρακτικές !
Ειναι βατη σχολή γι αυτό το λέω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δες τις σχολές της Παντείου.
Κατι ανθρωπολογίες που έχει.

Μη μπλέξεις με φιλοσοφική κατα τη γνώμη μου.
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Αν δεν πληροίς τα κριτήρια φίλη, δεν μπορείς να πάρεις μετεγγραφή.

Η Ρόδος ως μέρος είναι πολύ όμορφο, ωστόσο, ακριβό συγκριτικά με τις περισσότερες υπόλοιπες περιοχές της Ελλάδας.

Να δηλώσεις τις σχολές όπως σου αρέσουν. Αν δεν τίθεται τόσο το οικονομικό ζήτημα, να την επιλέξεις ως 1η επιλογή τη Ρόδο. Και η Κρήτη είναι νησί που αναφέρεις, άρα θα υπάρχει ίδια διαδικασία να φθάσεις Κρήτη, και δεν είναι φθηνή ούτε η Κρήτη.

Και η Ρόδος έχει τμήμα Νηπιαγωγών.


Τιθεται θέμα και οικονομικό αλλά και χιλιομετρικής απόστασης 900χλμ, γεγονός που θα δυσκολέψει τους γονείς μου να με επισκεφθούν αν χρειάζονται μια ημέρα να ταξιδέψουν .Συν τοις άλλοις,οι δουλειές τους δεν τους το επιτρέπουν!
Απλά στην Κρήτη έχω συγγενείς και γνωστούς που μπορούν στην αρχή να με βοηθήσουν.
Επιπλέον, έχω την δυνατότητα να νοικιάσω το σπίτι ενός συγγενή μου αποφοίτου.

Σκεφτηκα να βάλω πρώτα το τμήμα Νηπιαγωγων
Πάτρας ,
Ιωαννίνων ,
Κρήτης
Και ύστερα το πτδε Ρόδου!
Ελπίζω να πέσει το ΠΑιδαγωγικο Νηπιαγωγών των Ιωαννίνων 500 μορια!


ευχαριστω πολύ για την γρήγορη ανταπόκρισή σου! ❤
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά! Συγχαρητήρια σε όλους !
Έγραψα 11.600 και πρώτη μου επιλογή είναι παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης .
συμφωνα με τις περσινές βάσεις απέχω 200 μόρια από το τελευταίο τμήμα της Ρόδου.
Δεδομένου ότι υπάρχει περίπτωση να πέσουν οι βάσεις, θα δηλώσω τα τμήματα του ΠΤΔΕ.
Ενδέχεται λοιπόν , αν πέσουν οι βάσεις , να περάσω στην Ρόδο.
Οι γονείς μου αντέδρασαν λόγω της απόστασης που υπάρχει ( μένω σε επαρχία και χρειάζεται να πάω Αθήνα και ύστερα να πάρω το αεροπλάνο ή το πλοίο για Ρόδο) .
Για τον λόγο αυτό, μου λένε να δηλώσω Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών, που μου αρέσει και είναι η Δεύτερη επιλογή μου.
Τα μόρια που συγκέντρωσα είναι σχεδόν πενήντα μόρια πάνω από την Κρήτη.
Τι λέτε εσείς;;;
Είμαι σε δίλημμα...
Και την Πέμπτη θα καταθέσω το μηχανογραφικό μου! Σκεφτομαι να δηλώσω Ρόδο και ίσως μπορέσω να πάρω μετεγγραφή σε κάποιο κοντινό τμήμα. Ωστόσο, διάβασα τα κριτήρια και δεν τα πληρώ .
Θα ήθελα πολύ να ακούσω την άποψή σας.
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας! ❤❤❤

΄Αλλες οι επαγγελματικές διέξοδοι από το Παιδαγωγικό, άλλες από το Νηπιαγωγών!
Αν και λίγο-πολύ είναι γνωστές σε όλους μας, μπες στα σάιτς των Σχολών να ενημερωθείς.
(Μόνο και μόνο το γεγονός ότι οι δάσκαλοι κάνουν ένα σωρό ιδιαίτερα επειδή τη σημερινή εποχή οι γονείς είναι υπεραπασχολημένοι και δεν έχουν χρόνο να βοηθήσουν τα παιδιά τους, είναι ένα μεγάλο +.)
Αν η πρώτη σου επιλογή είναι το Παιδαγωγικό, αυτό να βάλεις πρώτο!
Διαλέγουμε Σχολή και όχι πόλη!
Εξάλλου πόσες φορές τον χρόνο πια νομίζεις ότι θα ταξιδεύεις;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Τιθεται θέμα και οικονομικό αλλά και χιλιομετρικής απόστασης 500χλμ, γεγονός που θα δυσκολέψει τους γονείς μου να με επισκεφθούν αν χρειάζονται μια ημέρα να ταξιδέψουν .Συν τοις άλλοις,οι δουλειές τους δεν τους το επιτρέπουν!
Απλά στην Κρήτη έχω συγγενείς και γνωστούς που μπορούν στην αρχή να με βοηθήσουν.
Επιπλέον, έχω την δυνατότητα να νοικιάσω το σπίτι ενός συγγενή μου αποφοίτου.

Σκεφτηκα να βάλω πρώτα το τμήμα Νηπιαγωγων
Πάτρας ,
Ιωαννίνων ,
Κρήτης
Και ύστερα το πτδε Ρόδου!
Ελπίζω να πέσει το ΠΑιδαγωγικο Νηπιαγωγών των Ιωαννίνων 500 μορια!


ευχαριστω πολύ για την γρήγορη ανταπόκρισή σου! ❤
Μάλιστα! Δεκτό και κατανοητό.
Δε γίνεται να επιλέγουμε, καλώς ή κακώς, μόνο με γνώμονα το τι μάς αρέσει περισσότερο, αλλά πρέπει να λαμβάνονται υπόψη και άλλοι παράγοντες, όπως αυτοί που αναφέρεις. Τα μόρια στο Νηπιαγωγών είναι χαμηλότερα από το Δημοτικής.

Καλή τύχη! :)
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Τιθεται θέμα και οικονομικό αλλά και χιλιομετρικής απόστασης 500χλμ, γεγονός που θα δυσκολέψει τους γονείς μου να με επισκεφθούν αν χρειάζονται μια ημέρα να ταξιδέψουν .Συν τοις άλλοις,οι δουλειές τους δεν τους το επιτρέπουν!
Απλά στην Κρήτη έχω συγγενείς και γνωστούς που μπορούν στην αρχή να με βοηθήσουν.
Επιπλέον, έχω την δυνατότητα να νοικιάσω το σπίτι ενός συγγενή μου αποφοίτου.

Σκεφτηκα να βάλω πρώτα το τμήμα Νηπιαγωγων
Πάτρας ,
Ιωαννίνων ,
Κρήτης
Και ύστερα το πτδε Ρόδου!
Ελπίζω να πέσει το ΠΑιδαγωγικο Νηπιαγωγών των Ιωαννίνων 500 μορια!


ευχαριστω πολύ για την γρήγορη ανταπόκρισή σου! ❤️

Πάντως κι εγω νομίζω για ελάχιστες σχολές αξίζει να παει κάποιος σε νησί να σπουδάσει.
Εχουν ξεφύγει τα ενοίκια και γενικά το κοστος ζωης ειναι προς τα πάνω.
Επίσης το νηπιαγωγών ειναι πιο καλο χαρτί στην αγορά εργασίας.
Κι ειναι σημαντικό οτι μπορει να σταθεί σε οποια χώρα του κόσμου θες.

Μακάρι να εισαχθείς στην πρώτη σου επιλογή, στο εύχομαι ολόψυχα αλλα και νηπιαγωγών να περάσεις για καλο θα ειναι😊
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ισχύει ότι αν έχεις πτυχίο νηπιαγωγού μπορείς να κάνεις κατατακτήριες στο ΠΤΔΕ και να εισαχθείς αυτομάτως στο τρίτο έτος;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Επειδή έχουν αρκετά μαθήματα κοινά, δεν ξέρω αν σε βάζουν στο 3ο ή στο 2ο. Πάντως γλιτώνεις το 1ο σίγουρα.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ισχύει ότι αν έχεις πτυχίο νηπιαγωγού μπορείς να κάνεις κατατακτήριες στο ΠΤΔΕ και να εισαχθείς αυτομάτως στο τρίτο έτος;


Ξερω επίσης οτι ειναι πολυυυ εύκολες αρα δεν θα εχεις θέμα :)))
Οσους ξέρω στην πολη μου μπήκαν με ελάχιστο διάβασμα .
 

Γιώργος - Κόρινθος

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος - Κόρινθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα στην παρέα. Μετα από αρκετά χρόνια αποχής από το σχολείο, θυμήθηκα στα 40 μου πλέον να δοκιμάσω πάλι την τύχη μου.
Εγγραφη στο εσπερινό ΕΠΑΛ με ειδικότητα οικονομία και διοίκηση. Πήρα ένα άριστο πτυχίο και στις πανελλαδικές με ελάχιστο διάβασμα κατάφερα να πιάσω σχεδόν 10000 μόρια. Ας μπω τώρα και στο θέμα...
Μου αρέσουν πολύ τα λογιστικά, φορολογικά κτλ όμως είδα ότι αρκετές σχολές έχουν εργαστήρια τα οποία δεν μπορώ μα γνωρίζω αν καταφέρω να τα παρακολουθήσω λόγο επαγγελματικών και οικογενειακών υποχρεώσεων. Έτσι λέω να αλλάξω τακτική και να δοκιμάσω περισσότερο θεωρητικές σχολές που είναι όμως η αχίλλειος πτέρνα μου.
Θα ήθελα να μου πείτε τις εμπειριες σας σχετικά με αυτές τις σχολές μιας και ο χρόνος για την οριστικοποίηση του μηχανογραφικού φτάνει στο τέλος της.
 

azula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η azula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 122 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανακοίνωση βαθμών ειδικών και μουσικών μαθημάτων την Παρασκευή 17-7-2020 μετά τις 13.00 μ.μ. - Δυνατότητα Υποβολής Μηχανογραφικού Δελτίου (Μ.Δ.) ως και τη Δευτέρα 20-7-2020 τα μεσάνυχτα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ανακοίνωση στατιστικών στοιχείων μορίων Πανελλαδικών Εξετάσεων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ 2020
 

Emilonop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ευαγγελία Μ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς τίποτα για το τμήμα Χημικών Μηχανικών που ιδρύθηκε πέρυσι στην Κοζάνη; Παρόλο που λειτουργεί μόλις έναν χρόνο, υπάρχει κάποιο feedback από φοιτητές του τμήματος;
Και, γενικά, θεωρείτε πως αξίζει να είναι ένα καινούριο τμήμα στις πρώτες επιλογές στο μηχανογραφικό;
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
γνωριζει καποιος ποια ειναι η διαφορα του τμηματος διεθνων και ευρωπαικων οικονομικων σπουδων οπα απο τα υπολοιπα τμηματα οικονομικων παπει οπα κτλ?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γνωριζει καποιος ποια ειναι η διαφορα του τμηματος διεθνων και ευρωπαικων οικονομικων σπουδων οπα απο τα υπολοιπα τμηματα οικονομικων παπει οπα κτλ?

Το Τμήμα του ΟΠΑ όπως φαίνεται και από το όνομά του (Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών) επικεντρώνεται στο οικονομικό κομμάτι του αντικειμένου με αποτέλεσμα σχεδόν όλα τα μαθήματα να είναι οικονομικής φύσεως (στην ουσία παρακολουθείς ένα καθαρά οικονομικό Τμήμα).
Τα υπόλοιπα (ΠΑΠΕΙ, Παντείου, Θεσσαλονίκης) κινούνται πάνω-κάτω στο ίδιο πρόγραμμα σπουδών προσφέροντας θεωρητικά αλλά και οικονομικά μαθήματα (δες τα σάιτς των Σχολών για περισσότερες πληροφορίες).
Το Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Κοζάνης λειτούργησε για πρώτη φορά φέτος οπότε δεν ξέρω σε ποιο σημείο οργάνωσης βρίσκεται, πάντως από την ονομασία του και από το πρόγραμμα μαθημάτων που έχει ανακοινώσει, θα προσαναλιστεί κι αυτό στο οικονομικό κομμάτι του αντικειμένου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christosk_

Νεοφερμένος

Ο christosk_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ξέρετε εάν υπάρχει ζήτηση για το μαθηματικό Θεσσαλονίκης ή γενικώς για το μαθηματικό;
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Το Τμήμα του ΟΠΑ όπως φαίνεται και από το όνομά του (Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών) επικεντρώνεται στο οικονομικό κομμάτι του αντικειμένου με αποτέλεσμα σχεδόν όλα τα μαθήματα να είναι οικονομικής φύσεως (στην ουσία παρακολουθείς ένα καθαρά οικονομικό Τμήμα).
Τα υπόλοιπα (ΠΑΠΕΙ, Παντείου, Θεσσαλονίκης) κινούνται πάνω-κάτω στο ίδιο πρόγραμμα σπουδών προσφέροντας θεωρητικά αλλά και οικονομικά μαθήματα (δες τα σάιτς των Σχολών για περισσότερες πληροφορίες).
Το Τμήμα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών Κοζάνης λειτούργησε για πρώτη φορά φέτος οπότε δεν ξέρω σε ποιο σημείο οργάνωσης βρίσκεται, πάντως από την ονομασία του και από το πρόγραμμα μαθημάτων που έχει ανακοινώσει, θα προσαναλιστεί κι αυτό στο οικονομικό κομμάτι του αντικειμένου.
ειμαι σε διλλημα να βαλω πιο πανω το χρηματοοικονομικο στο παπει η το διεθνων και οικονομικων σπουδων οπα?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top