[Πανελλήνιες 2020] Μηχανογραφικό Δελτίο

kostasgian2

Νεοφερμένος

Ο kostasgian2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
1. Φαρμακείο κοινότητας, νοσοκομείου, ΕΟΠΠΥ, ΙΚΑ.
2. Βιομηχανία Φαρμάκων και Καλλυντικών ή και Συμπληρωμάτων διατροφής σε τομείς έρευνας, παραγωγής, επαγρύπνησης και κλινικών δοκιμών.
3. Κλινική Φαρμακευτική (δλδ συμμετοχή στην εξατομίκευση της θεραπείας του ασθενούς σε κλινικό περιβάλλον~ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ)
4. Φαρμακογονιδιωματικη- Σύνδεση φαρμακοθεραπείας με βάση το γονιδίωμα ασθενούς.
5. Πυρηνική Φαρμακευτική- Ραδιοφαρμακα και ραδιενεργές διαγνωστικες ουσίες (παρασκευή, έλεγχος, δοκιμη, παρενέργειες κτλ)
6. ΕΟΦ και άλλοι δημόσιοι φορείς ελέγχου και έγκρισης νέων φαρμάκων.
7. Ιατρικοί επισκέπτες (ενημέρωση φαρμακοποιών, γιατρών και άλλων επαγγελματιών υγείας για νέα σκευάσματα και παροχή πληροφοριών)
8. Έρευνητής.... Μεταπτυχιακά, Διδακτορικά..
9. Καθηγητής ανώτατης εκπαίδευσης. 10.Καθηγητής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης σε ΕΠΑΛ και ΙΕΚ
Αυτά, καλή τύχη!
Ευχαριστώ για το χρόνο σου! Πιστεύεις αξίζει με τα σημερινά δεδομένα η Φαρμακευτική ;
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Ευχαριστώ για το χρόνο σου! Πιστεύεις αξίζει με τα σημερινά δεδομένα η Φαρμακευτική ;
Πιστευω οτι ειναι απο τις καλύτερες ερευνητικες σχολες που υπαρχουν, γιατι εχει παρα πολλες διεξοδους περαν του φαρμακειου αρκει να κανεις την καταλληλη μετεκπαιδευση. Βεβαια πρεπει να το αγαπας πολυ το αντικειμενο! Εχει παρα πολυ χημεια και βιολογια οποτε αν σου αρεσουν αυτα θα εισαι πολυ ικανοποιημενος. Επισης να ξερεις οτι ο ρολος του φαρμακοποιου μεταβαλλεται τα τελευταια χρονια και γινεται πιο ασθενοκεντρικος ακομα και στο χωρο του φαρμακειου. Αρα πιστευω οτι αν θες να ασχοληθείς με τις επιστημες της χημειας και βιολογιας με εφαρμογες στην ανθρώπινη υγεια, η φαρμακευτικη ειναι μια πολυ καλη λυση. Ψαξε και εσυ τον οδηγο σπουδων να δεις τα μαθηματα αν σου αρεσουν, τα μεταπτυχιακα κτλ. Παντως να ξερεις οτι φαρμακευτικη δεν ειναι μονο φαρμακειο, ουτε βιολογος ειναι μονο καθηγητης ουτε γιατρος ειναι μονο νοσοκομειο. Απλως αυτα ειναι τα πιο κοινα και γνωστα. Αυτα οτι αλλο θες στειλε μ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsakos

Νεοφερμένος

Ο mitsakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι από την κατεύθυνση σπουδών οικονομιας και πληροφορικης. Συγκεντρωσα 16325 μορια. Γενικά στοχεύω για όπα. Απλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα τη σειρά που θα τα δηλώσω. Θέλω τέσσερα τμηματα και αυτά είναι τα εξής:
ΛΟΧΡΗ
ΟΔΕ
Μάρκετινγκ
Πληροφορική (όπα)
Γενικά σε σύγκριση με τις περσινές βάσεις πιάνω οδε και μάρκετινγκ. Πως προβλέπεται να κινηθούν; Άλλους ακούω να μιλάνε για αυξηση στο πεδιο αυτό και άλλους για μείωση.
Υπάρχει κάποιος να μου προτεινει μια σειρά με βάση την ποιότητα του τμήματος (το όνομα που έχει στην αγορά εργασίας), αλλά και την επαγγελματική αποκατάσταση; (Αμεσότητα, απολαβές).
Με ενδιαφερουν κυρίως αυτά τα στοιχεια, διότι κατά τα άλλα με προσελκύουν και τα τέσσερα αυτά τμήματα το ίδιο (ίσως τελευταίο το μάρκετινγκ λόγω της έντονης ειδίκευσης)
Σας ευχαριστώ!
Εύχομαι στον καθένα να πετύχει σε αυτό που επιθυμεί.
Και εγώ για ΟΠΑ στοχευω, αν και έχω ως πρώτη επιλογή ΔΕΤ, δεν πρέπει να το πιάνω με τα 17.575 μόρια που συγκέντρωσα (αχ αυτή η έκθεση!!!). Γενικά πιστεύω πως αν δεν είσαι σίγουρος ότι σου αρέσει η πληροφορική μην πας, διότι δε θα την βγάλεις ποτέ. Το ΛοΧρη και το ΟΔΕ είναι πολύ δυνατά τμήματα, το ΟΔΕ χρειάζεται όμως σίγουρα και κάποιο μεταπτυχιακό (προσωπικά πιστεύω πως όπου και να πας στα οικονομικα χρειάζεσαι μεταπτυχιακό πλεον). Το μάρκετινγκ μην το ακυρωνεις τελειως. Τα πρωτα 2 χρονια έχει πολύ γενικά μαθήματα (οικονομικα, διοίκηση, πληροφορική, λογιστική κλπ) και η ειδίκευση έρχεται ουσιαστικά στο 3ο και κυρίως στο 4ο ετος. Καλή σου επιτυχία, πιστεύω θα πιάσεις και ΛοΧρη!
 

F.sta

Νεοφερμένος

Η F.sta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για τον βαθμό σου!!!
Καλή επιτυχία και σε εσένα!
 

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Καλησπέρα. Είμαι από την κατεύθυνση σπουδών οικονομιας και πληροφορικης. Συγκεντρωσα 16325 μορια. Γενικά στοχεύω για όπα. Απλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα τη σειρά που θα τα δηλώσω. Θέλω τέσσερα τμηματα και αυτά είναι τα εξής:
ΛΟΧΡΗ
ΟΔΕ
Μάρκετινγκ
Πληροφορική (όπα)
Γενικά σε σύγκριση με τις περσινές βάσεις πιάνω οδε και μάρκετινγκ. Πως προβλέπεται να κινηθούν; Άλλους ακούω να μιλάνε για αυξηση στο πεδιο αυτό και άλλους για μείωση.
Υπάρχει κάποιος να μου προτεινει μια σειρά με βάση την ποιότητα του τμήματος (το όνομα που έχει στην αγορά εργασίας), αλλά και την επαγγελματική αποκατάσταση; (Αμεσότητα, απολαβές).
Με ενδιαφερουν κυρίως αυτά τα στοιχεια, διότι κατά τα άλλα με προσελκύουν και τα τέσσερα αυτά τμήματα το ίδιο (ίσως τελευταίο το μάρκετινγκ λόγω της έντονης ειδίκευσης)
Σας ευχαριστώ!
Εύχομαι στον καθένα να πετύχει σε αυτό που επιθυμεί.

Το λοχρή και η πληροφορική είναι τα δύο με την μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση από τα 4 τμήματα που ανέφερες. Η πληροφορική είναι απαιτητικό τμήμα (μαζί με την στατιστική τα δύο πιο δύσκολα της ασοεε). Το μάρκετιγκ τα τελευταία χρόνια έχει πτωτική πορεία (μιλάω για την βάση του), δεν θα σου το συνιστούσα ως πρώτη επιλογή (όχι λόγω βάσης) εκτός και αν σου αρέσει πολύ η διαφήμιση. Σαν τμήμα βγαίνει εύκολα πάντως. Όσο αφορά το οδέ, δυνατό πτυχίο προσφέρει γενικές γνώσεις οικονομικών και καλή επιλογή για πρώτο πτυχίο. Επίσης και αυτό βγαίνει εύκολα σε σχέση με πληροφορική. Η απόφαση καθαρά είναι τι σου αρέσει εσένα, με κριτήριο την επαγγελματική αποκατάσταση η σειρά που θα έβαζα είναι η εξής:

1) λοχρή
2) πληροφορική
3) οδε
4) μαρκετιγκ
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Μην παρασύρεστε από τα μόρια που συγκεντρώσατε και αλλάξετε τελευταία στιγμη το αντικείμενο σπουδών για το οποίο προσπαθήσατε. Επιτυχία είναι να βρεθείτε σε μια Σχολή που σας ενδιαφέρει.

2) Μπορείτε να δηλώσετε το σύνολο των Σχολών του πεδίου σας. Μην βαρεθείτε να δηλώσετε όσες Σχολές ανταποκρίνονται στα ενδιαφέροντά σας.

3) Αν δεν συγκεντρώσατε τα μόρια για τη Σχολή που θέλετε και για οποιουσδήποτε λόγους δεν θα ξαναδώσετε Πανελλαδικές, δηλώστε τις Σχολές που είναι όσο πιο παρεμφερείς γίνεται με το αντικείμενο σπουδών που σας ενδιαφέρει και όχι τις παντελώς άσχετες.

4) Αν έχετε την οικονομική δυνατότητα να σπουδάσετε σε περιοχή εκτός της μόνιμης κατοικίας σας, δηλώστε τη Σχολή που σας ενδιαφέρει σε όποια περιοχή της Ελλάδας κι αν βρίσκεται.

5) Αν βρίσκεστε σε δίλημμα για την κατάταξη των Σχολών, δηλώστε Σχολή με πιο γενικό χαρακτήρα ώστε κατά τη διάρκεια των σπουδών σας ν΄αποφασίσετε ποιο ακριβώς κομμάτι σας ενδιαφέρει περισσότερο και να εξειδικευτείτε σ΄αυτό μ΄ένα μεταπτυχιακό.

6)΄Οσοι δεν συγκεντρώσατε αρκετά μόρια, να ξέρετε ότι υπάρχουν Σχολές με χαμηλά μόρια και πολύ καλές προοπτικές αποκατάστασης. Μην βαρεθείτε να ψάξετε τους οδηγούς σπουδών των Σχολών.

7) Μην συμπληρώνετε το μηχανογραφικό σας λαμβάνοντας υπόψη (ειδικά φέτος) τις προβλέψεις των βάσεων. Μπορεί κάλλιστα να διαψευστούν.

8) Οι περσινές βάσεις που κατατάσσουν τις Σχολές σε φθίνουσα σειρά, δείχνουν απλά μια τάση και όχι τη βεβαιότητα ότι και φέτος θα ισχύσει το ίδιο. Εκτός ακραίων περιπτώσεων, μην βασίζεστε σ΄αυτές.

9) Προσέξτε πολύ την αρίθμηση των Σχολών. Η ιεράρχησή τους πρέπει ν΄αποτυπώνει ακριβώς τις επιθυμίες σας αφού κάθε προτίμηση που προηγείται αποκλείει την κάθε επόμενη.

10) Δεν έχει σημασία ποιες Σχολές θεωρούνται "καλές" ή "κακές" από τον κοινωνικό σας περίγυρο κι από τα φροντιστήρια. Σημασία έχει ποιες θεωρούνται "καλές" ή "κακές" από σας.

11) Μην ξεχάσετε να εκτυπώσετε το οριστικοποιημένο μηχανογραφικό σας.
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Εχω ένα πρόβημα με το μηχανογραφικο... Μόλις το δήλωσα αλλά όταν πάω να το αποθηκεύσω στον υπολογιστή ως pdf μου λέει Failed - Network error... Nα ανησυχώ;
 

ΘανάσοςG4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΘανάσοςG4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Σπουδών Μακεδονίας. Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Εχω ένα πρόβημα με το μηχανογραφικο... Μόλις το δήλωσα αλλά όταν πάω να το αποθηκεύσω στον υπολογιστή ως pdf μου λέει Failed - Network error... Nα ανησυχώ;

Είναι συνηθισμένο πρόβλημα του Google Chrome (αν χρησιμοποιείς αυτό το Browser).Μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις το που θα πηγαίνουν τα αρχεία όταν τα κατεβάζεις (Πάτα τις τελείες πάνω δεξιά στην οθόνη , μετά πάτα την επιλογή ''Ρυθμίσεις'' , scrollάρε τέρμα κάτω και πάτα το ''Σύνθετες''.Όταν το πατήσεις , ψάξε ένα tab που γράφει ''λήψεις'' και εκεί που λέει ''Τοποθεσία'' πάτα αλλαγή και βάλε μια τοποθεσία που θες να πάει το αρχείο που θα κατεβάσεις.

Εναλλακτικά και πιο απλά , δοκίμασε να κατεβάσεις το αρχείο με διαφορετικό browser (Microsoft Edge , Firefox , Opera)
 

Mukumbura

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mukumbura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Είναι συνηθισμένο πρόβλημα του Google Chrome (αν χρησιμοποιείς αυτό το Browser).Μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις το που θα πηγαίνουν τα αρχεία όταν τα κατεβάζεις (Πάτα τις τελείες πάνω δεξιά στην οθόνη , μετά πάτα την επιλογή ''Ρυθμίσεις'' , scrollάρε τέρμα κάτω και πάτα το ''Σύνθετες''.Όταν το πατήσεις , ψάξε ένα tab που γράφει ''λήψεις'' και εκεί που λέει ''Τοποθεσία'' πάτα αλλαγή και βάλε μια τοποθεσία που θες να πάει το αρχείο που θα κατεβάσεις.

Εναλλακτικά και πιο απλά , δοκίμασε να κατεβάσεις το αρχείο με διαφορετικό browser (Microsoft Edge , Firefox , Opera)
Σ'ευχαριστώ!!
 

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
παιδια εχω ενα διλλημα..ρεαλιστικα ξερω οτι αξιωματικων αστυνομιας για να μπω πρεπει να πεσει 1200 μορια..την δηλωνω η βαζω απλα αστυφυλακων και περναω εκει?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Εννοείται την δηλώνεις, και ας είναι 1500-2000+ μόρια πάνω από τη βαθμολογία σου. Δηλώνεις τις σχολές όλες, που σε ενδιαφέρουν όσα μόρια και αν είναι. Τίποτα δεν χάνεις.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
παιδια εχω ενα διλλημα..ρεαλιστικα ξερω οτι αξιωματικων αστυνομιας για να μπω πρεπει να πεσει 1200 μορια..την δηλωνω η βαζω απλα αστυφυλακων και περναω εκει?
Τη δηλωνεις φυσικα. Ποτε δεν ξερεις τι γινεται.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια εχω ενα διλλημα..ρεαλιστικα ξερω οτι αξιωματικων αστυνομιας για να μπω πρεπει να πεσει 1200 μορια..την δηλωνω η βαζω απλα αστυφυλακων και περναω εκει?

@valantis21 ΄Ηθελα να ΄ξερα το κατεβατό που έγραψα 6 μηνύματα πριν, δεν το διάβασες;
Για σας που συμπληρώνετε μηχανογραφικό, τα γράφω!
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
για πειτε με 18419 πληροφορικη εκπα παιρναω σιγουρα ?(παλαιο συστημα )
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Σε κάθε ποστ που γράφω τελευταία το αναφέρω οπότε σορρυ αν είμαι κουραστικός.

Δουλεύω 8ωρο σε μόνιμη δουλειά και θέλω κάποια πτυχίο για επαγγελματική ανέλιξη(όσο άσχετο κι αν είναι με τη δουλειά μου δεν παίζει σημασία)

Θεωρείτε το δημοτικής εκπαίδευσης καλή επιλογή;;;;

Αρχικά, έχει υποχρεωτικά μαθήματα και πρακτική; Πόσο δύσκολη είναι σα σχολή πιστεύετε;

Δύο είναι οι απόλυτες σχολές γι'αυτό που θες, αρκετά άτομα στο σώμα το έχουν κάνει:
1. ΠΦΨ
2. Ιστορικό-Αρχαιολογικό, με κατεύθυνση ιστορίας. Σαφώς όμως πιο δύσκολη.
Επίσης οικονομικό είναι μία καλή επιλογή!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
@tonyler, εργάζεσαι άρα ψάχνεις για σχολή σε συγκεκριμένη περιοχή και πανεπιστήμιο. Μπορείς να μάς πεις σε ποια περιοχή/πανεπιστήμιο σε ενδιαφέρουν σχολές και τα μόρια που συγκέντρωσες. Γιατί μπορεί να σού προτείνουμε σχολές, οι οποίες στο μέρος σου να μην υπάρχουν...

Τα παιδαγωγικά συγκριτικά με άλλες σχολές του 1ου είναι καλή επιλογή και εύκολα σχετικά.
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Συγχαρητήρια σε όλους !
Έγραψα 11.600 και πρώτη μου επιλογή είναι παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης .
συμφωνα με τις περσινές βάσεις απέχω 200 μόρια από το τελευταίο τμήμα της Ρόδου.
Δεδομένου ότι υπάρχει περίπτωση να πέσουν οι βάσεις, θα δηλώσω τα τμήματα του ΠΤΔΕ.
Ενδέχεται λοιπόν , αν πέσουν οι βάσεις , να περάσω στην Ρόδο.
Οι γονείς μου αντέδρασαν λόγω της απόστασης που υπάρχει ( μένω σε επαρχία και χρειάζεται να πάω Αθήνα και ύστερα να πάρω το αεροπλάνο ή το πλοίο για Ρόδο) .
Για τον λόγο αυτό, μου λένε να δηλώσω Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών, που μου αρέσει και είναι η Δεύτερη επιλογή μου.
Τα μόρια που συγκέντρωσα είναι σχεδόν πενήντα μόρια πάνω από την Κρήτη.
Τι λέτε εσείς;;;
Είμαι σε δίλημμα...
Και την Πέμπτη θα καταθέσω το μηχανογραφικό μου! Σκεφτομαι να δηλώσω Ρόδο και ίσως μπορέσω να πάρω μετεγγραφή σε κάποιο κοντινό τμήμα. Ωστόσο, διάβασα τα κριτήρια και δεν τα πληρώ .
Θα ήθελα πολύ να ακούσω την άποψή σας.
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας! ❤️❤️❤️
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top