Πανελλήνιες 2019

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
είμαι η μόνη που νιώθω λες και έχω 2-3 μήνες ακόμη μπροστά μου; δεν έχω συνειδητοποιήσει ακόμη ότι γράφω αύριο.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σε όλους μας!! ❤️
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Καλή επιτυχία!! :hi::hi:
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Να κανω μια ερωτηση ως προς το θεμα με τις παννελαδικες;

Ξερω γω τελειωνουμε ολοι μας (οσοι δινουμε) απο τις πανελλήνιες εξετασεις και βγαζουμε τα μορια που χρειαζομαστε για να περασουμε ο καθενας στη σχολη που θελει. Ομως ξερει κανεις πως γινεται η διαδικασία του να περασεις στη σχολη που θες με βαση τα μορια που εχεις βγαλει γι'αυτη; Δηλαδη ξερω γω, το αν περνας στη σχολη που θες ακομα και να εχεις βγαλει παραπανω μορια απο αυτα που θες γι'αυτη, το αν θα περασεις εξαρταται επισης αν θα πεσουν οι βασεις για την φετινη χρονια (αναλογα ποσοι εχουν βαλει πρωτη, δευτερη ή τριτη επιλογη) ή οχι και ετσι στη περιπτωση που εχουν πεσει οι βασεις για την νεα χρονια, κρινεσαι οτι περνας;

Το λεω αυτο γιατι μου εκανε μια τρομερη εντυπωση και με φοβιζει λιγο του τι θα γινει στη συνεχεια περα οτι σε πρωτη φαση πρεπει ο καθενας μας να "μαζεψει" τα μορια που χρειάζεται.
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Αρίστη επιτυχία σε όλους τους υποψηφίους και τις υποψήφιες! Είθε να έχουμε ψυχική ηρεμία και πνευματική δύναμη, για να αντεπεξέλθουμε με επιτυχία!
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Να κανω μια ερωτηση ως προς το θεμα με τις παννελαδικες;

Ξερω γω τελειωνουμε ολοι μας (οσοι δινουμε) απο τις πανελλήνιες εξετασεις και βγαζουμε τα μορια που χρειαζομαστε για να περασουμε ο καθενας στη σχολη που θελει. Ομως ξερει κανεις πως γινεται η διαδικασία του να περασεις στη σχολη που θες με βαση τα μορια που εχεις βγαλει γι'αυτη; Δηλαδη ξερω γω, το αν περνας στη σχολη που θες ακομα και να εχεις βγαλει παραπανω μορια απο αυτα που θες γι'αυτη, το αν θα περασεις εξαρταται επισης αν θα πεσουν οι βασεις για την φετινη χρονια (αναλογα ποσοι εχουν βαλει πρωτη, δευτερη ή τριτη επιλογη) ή οχι και ετσι στη περιπτωση που εχουν πεσει οι βασεις για την νεα χρονια, κρινεσαι οτι περνας;

Το λεω αυτο γιατι μου εκανε μια τρομερη εντυπωση και με φοβιζει λιγο του τι θα γινει στη συνεχεια περα οτι σε πρωτη φαση πρεπει ο καθενας μας να "μαζεψει" τα μορια που χρειάζεται.


δεν καταλαβα τι εννοεις ακριβως, αλλα η διαδικασια είναι ως εξης. Ας παρουμε ενα τυχαιο τμημα Χ, για το οποιο οι εισακτεοι για την φετινη χρονια ειναι 100. Αρχιζουν,λοιπον, και περνανε οι ανθρωποι του δημοσιου τα ατομα ενα ενα στις σχολες. Εστω οτι καποιος θελει να μπει στο τμημα Χ και εχει γραψει 15.000 μορια, και υπαρχουν ακομα μη συμπληρωμενες θεσεις σε αυτους τους 100. Τον βαζουν και αυτον μεσα. Αν υπαρχουν παιδια με περισσοτερα μορια απο αυτον, που δηλωσαν το Χ τμημα, προφανως θα μπουν και αυτα στο τμημα, με καλυτερη σειρα εισαγωγης. Αν τωρα ο φιλος μας με τα 15.000 μορια καταληξει να ειναι ο 100ς του τμηματος (δηλαδη απο τους 100 εχει γραψει τα λιγοτερα μορια), και βρεθεί στο συστημα παιδί που εχει 15.500 μορια και εχει δηλωσει το τμημα Χ, τοτε προφανως το δευτερο παιδι παιρνει την θεση στο Χ τμημα, ενω ο φιλος μας περναει στο αμεσως επομενο τμημα που εχει δηλωσει.
Εν ολιγοις, το αν θα περασεις εξαρταται απο το πως θα γραψουν γενικα τα παιδια.
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Τι ώρα θα ξυπνήσετε αύριο;:P
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Στις 6 το πρωί. Το λεωφορείο περνά στις 7...
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Καλη μας επιτυχια παιδια χωρις αγχος!
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
δεν καταλαβα τι εννοεις ακριβως, αλλα η διαδικασια είναι ως εξης. Ας παρουμε ενα τυχαιο τμημα Χ, για το οποιο οι εισακτεοι για την φετινη χρονια ειναι 100. Αρχιζουν,λοιπον, και περνανε οι ανθρωποι του δημοσιου τα ατομα ενα ενα στις σχολες. Εστω οτι καποιος θελει να μπει στο τμημα Χ και εχει γραψει 15.000 μορια, και υπαρχουν ακομα μη συμπληρωμενες θεσεις σε αυτους τους 100. Τον βαζουν και αυτον μεσα. Αν υπαρχουν παιδια με περισσοτερα μορια απο αυτον, που δηλωσαν το Χ τμημα, προφανως θα μπουν και αυτα στο τμημα, με καλυτερη σειρα εισαγωγης. Αν τωρα ο φιλος μας με τα 15.000 μορια καταληξει να ειναι ο 100ς του τμηματος (δηλαδη απο τους 100 εχει γραψει τα λιγοτερα μορια), και βρεθεί στο συστημα παιδί που εχει 15.500 μορια και εχει δηλωσει το τμημα Χ, τοτε προφανως το δευτερο παιδι παιρνει την θεση στο Χ τμημα, ενω ο φιλος μας περναει στο αμεσως επομενο τμημα που εχει δηλωσει.
Εν ολιγοις, το αν θα περασεις εξαρταται απο το πως θα γραψουν γενικα τα παιδια.

Ωστε να περασουν αν θελουν και αυτοι στο τμημα που θελω και εγω ή σε οποιο τμημα θελει το καθε παιδι ξεχωριστα;

Γιατι περισσοτερα παιδια ειδικα απο τη δικη μου την ταξη θελουν αλλοι να περασουν φιλολογια, νομικη, αστυνομια, μουσικη, ΤΕΦΑΑ, λιμενικο, ψυχολογια, μουσική, στρατιωτικες σχολες, μαθηματικα, φυσικη, βιολογια κτλ.

βεβαια απο το σχολειο μου πιστευω πως ειμαι η μονη που θελει να περασει στο τμημα τεχνων ηχου και εικονας για τον λογο αυτο, οποτε αυτο εξαρταται και απο το ποσο καλα θα εχουν γραψει παιδια και απο αλλα σχολεια που ενδεχωμενως θα εχουν δηλωσει αυτο το τμημα ή ισχυει για ενα καποιο σχολειο ξεχωριστα;
 

Evimgr

Νεοφερμένος

Η Evimgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλή επιτυχία παιδιά σε όλους!
Τι θέμα προβλέπετε να πέσει αύριο?
 

Panelele19

Νεοφερμένος

Ο Panelele19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να κανω μια ερωτηση ως προς το θεμα με τις παννελαδικες;

Ξερω γω τελειωνουμε ολοι μας (οσοι δινουμε) απο τις πανελλήνιες εξετασεις και βγαζουμε τα μορια που χρειαζομαστε για να περασουμε ο καθενας στη σχολη που θελει. Ομως ξερει κανεις πως γινεται η διαδικασία του να περασεις στη σχολη που θες με βαση τα μορια που εχεις βγαλει γι'αυτη; Δηλαδη ξερω γω, το αν περνας στη σχολη που θες ακομα και να εχεις βγαλει παραπανω μορια απο αυτα που θες γι'αυτη, το αν θα περασεις εξαρταται επισης αν θα πεσουν οι βασεις για την φετινη χρονια (αναλογα ποσοι εχουν βαλει πρωτη, δευτερη ή τριτη επιλογη) ή οχι και ετσι στη περιπτωση που εχουν πεσει οι βασεις για την νεα χρονια, κρινεσαι οτι περνας;

Το λεω αυτο γιατι μου εκανε μια τρομερη εντυπωση και με φοβιζει λιγο του τι θα γινει στη συνεχεια περα οτι σε πρωτη φαση πρεπει ο καθενας μας να "μαζεψει" τα μορια που χρειάζεται.

Μπακαλίστικα, τα αποτελέσματα βγαίνουν κάπως έτσι:
Βγάζει ο κάθε υποψήφιος έναν βαθμό (μόρια). Σε κάθε πεδίο δημιουργείται μία "λίστα" με όλους τους υποψηφίους του πεδίου με φθίνουσα σειρά μορίων. Δηλαδή πάνω πάνω θα είναι τα 19άρια και κατεβαίνοντας θα πέφτουν και οι βαθμοί.
Η κάθε σχολή έχει καθορίσει συγκεκριμένο αριθμό υποψηφίων που θα δεχτεί.
Τώρα, ξεκινώντας από τη κορυφή της "λίστας", πιάνουν έναν-έναν τους υποψηφίους και εξετάζουν το μηχανογραφικό τους: τσεκάρουν την πρώτη επιλογή, αν στο εκάστοτε τμήμα υπάρχουν ακόμα διαθέσιμες θέσεις, ο υποψήφιος εισάγεται σε αυτό και οι διαθέσιμες θέσεις της σχολής μειώνονται κατά μία. Εάν όχι, προχωρούν στη δεύτερη επιλογή και αντίστοιχα στην επόμενη και την επόμενη μέχρι είτε να περάσει σε κάποια επιλογή του από το μηχανογραφικό, ή να μην έχει μείνει καμία θέση στις σχολές που έχει δηλώσει και άρα να μην περάσει πουθενά.
Επομένως, όταν μιλάμε για τη βάση μίας σχολής εννοούμε την βαθμολογία την οποία έγραψε ο τελευταίος εισαχθέντας σε αυτήν (και άρα οι υπόλοιποι έγραψαν παραπάνω (ή ίσα)). Προκείπτει προφανώς από την ζήτηση και από τον αριθμό φοιτητών που δέχεται κάθε χρόνο κάθε σχολή.
Όταν λέμε ότι "θα πέσουν οι βάσεις" (αντίστοιχα, "θα ανέβουν") εννοούμε ότι συγκριτικά με πέρσι, τα θέματα ήταν απαιτητικότερα (αντίστοιχα, λιγότερο απαιτητικά) και γενικά οι μαθητές ως σύνολο συγκέντρωσαν χαμηλότερες (ή υψηλότερες) βαθμολογίες.
 

TonyMontanaEse

Νεοφερμένος

Ο TonyMontanaEse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Μπακαλίστικα, τα αποτελέσματα βγαίνουν κάπως έτσι:
Βγάζει ο κάθε υποψήφιος έναν βαθμό (μόρια). Σε κάθε πεδίο δημιουργείται μία "λίστα" με όλους τους υποψηφίους του πεδίου με φθίνουσα σειρά μορίων. Δηλαδή πάνω πάνω θα είναι τα 19άρια και κατεβαίνοντας θα πέφτουν και οι βαθμοί.
Η κάθε σχολή έχει καθορίσει συγκεκριμένο αριθμό υποψηφίων που θα δεχτεί.
Τώρα, ξεκινώντας από τη κορυφή της "λίστας", πιάνουν έναν-έναν τους υποψηφίους και εξετάζουν το μηχανογραφικό τους: τσεκάρουν την πρώτη επιλογή, αν στο εκάστοτε τμήμα υπάρχουν ακόμα διαθέσιμες θέσεις, ο υποψήφιος εισάγεται σε αυτό και οι διαθέσιμες θέσεις της σχολής μειώνονται κατά μία. Εάν όχι, προχωρούν στη δεύτερη επιλογή και αντίστοιχα στην επόμενη και την επόμενη μέχρι είτε να περάσει σε κάποια επιλογή του από το μηχανογραφικό, ή να μην έχει μείνει καμία θέση στις σχολές που έχει δηλώσει και άρα να μην περάσει πουθενά.
Επομένως, όταν μιλάμε για τη βάση μίας σχολής εννοούμε την βαθμολογία την οποία έγραψε ο τελευταίος εισαχθέντας σε αυτήν (και άρα οι υπόλοιποι έγραψαν παραπάνω (ή ίσα)). Προκείπτει προφανώς από την ζήτηση και από τον αριθμό φοιτητών που δέχεται κάθε χρόνο κάθε σχολή.
Όταν λέμε ότι "θα πέσουν οι βάσεις" (αντίστοιχα, "θα ανέβουν") εννοούμε ότι συγκριτικά με πέρσι, τα θέματα ήταν απαιτητικότερα (αντίστοιχα, λιγότερο απαιτητικά) και γενικά οι μαθητές ως σύνολο συγκέντρωσαν χαμηλότερες (ή υψηλότερες) βαθμολογίες.
Δηλαδη εγω για παραδειγμα που ειμαι η μονη απο την ταξη μου που θελει να περασει στην τεχνων ηχου και εικονας, ενδεχεται δηλαδή να ειμαι η πρωτη των πρωτων που θα περασει εκει ακομα και αν εξαρταται επεισης και απο τον βαθμο που θα γραψει καποιος αλλος υποψηφιος που ισως να θελει να περασει σε αυτο το τμημα ακομα και να ειναι ο τελευταιος που θα εισαχθει ή ακομα και να ειμαι εγω η τελευταια που θα εισαχθει; Επισης, ακομα και να πεσουν οι βασεις για το 2019 ακομα και για την τεχνων ηχου και εικονας, ενδεχεται εστω και ετσι να περασω εκει ανεξαρτητα απο τα ποσα μορια εχω βγαλει;
 

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Καλή επιτυχία παιδιά, χωρίς άγχος και με θετικές σκέψεις! Σε μια βδομάδα από αύριο, θα ξεκινάμε καινούρια ζωή:pleasantry:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Μια ερώτηση γιατί δεν το θυμάμαι από πέρσι.Θελει και ταυτότητα αύριο μαζί;
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top