Πανελλήνιες 2019

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Δίνει κανείς Χημεία Κατεύθυνσης να μου δώσει μερικές κατευθυντήριες που χρειάζομαι?


Μπορώ να βοηθήσω .
Από όσο γνωρίζω η ύλη δεν άλλαξε .
Σε μικρό χρονικό διάστημα ίσα ίσα να κάνεις επανάληψη μόνο την θεωρία και λίγο οξέα-βάσεις και καμία αντίδραση .
Αλλά για μηχανολόγος θέλεις αρκετά υψηλό βαθμό στην χημεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Δίνω φέτος Πανελλήνιες και στόχος μου είναι η Ιατρική. Ωστόσο τον τελευταίο χρόνο μου αρέσει πολύ η ιδέα της Στρατιωτικής Ιατρικής. Το θέμα είναι ότι πρέπει να δώσω και αθλήματα, αλλά δεν έχω αρχίσει ακόμα προπονήσεις εξαιτίας της έλλειψης χρόνου.
Πιστεύετε ότι αν προετοιμαστώ για ένα μήνα θα καταφέρω να πιάσω τα όρια ή να μην δώσω;
Είμαι άτομο που έχει ασχοληθεί με τον αθλητισμό πολλά χρόνια αλλά έχω σταματήσει τα τελευταία 2 χρόνια.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά θα ήθελα να σε βοηθήσω. Ένας γνωστός μου πέρασε σε στρατιωτική σχολή και χρειάστηκε αρκετή προπόνηση για να φτάσει έστω τα όρια των αθλημάτων. Αν σκέφτεσαι να δώσεις ΣΣΑΣ, να δώσεις ΜΕΓΑΛΗ βαρύτητα στα αθλήματα και να τα πάρεις σοβαρά, μιας και δεν είναι λίγοι αυτοί που κόβονται λόγω αυτών. Είναι πράγματι κάπως δύσκολα, αλλά άμα αφιερώσεις λίγο κόπο και χρόνο, θα τα πας αναμφισβήτητα μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Παιδιά μήπως γνωρίζεται κανένα καλό βοήθημα στο Αοθ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Παιδιά, εσείς διαβάζετε καθόλου τα μαθήματα γενικής; Εδώ τώρα μας χώνουν διαγωνίσματα μήνα Απρίλη 2 μήνες πριν δώσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Παιδιά, εσείς διαβάζετε καθόλου τα μαθήματα γενικής; Εδώ τώρα μας χώνουν διαγωνίσματα μήνα Απρίλη 2 μήνες πριν δώσουμε.
Διαβάζω μια ώρα πριν γράψω το διαγώνισμα αν αυτό εννοείς xD (εκτός από κοινωνιολογία που μ'αρέσει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Μηχανολόγος, 2ο πτυχίο

Δεν θα σου ηταν πιο ευκολο μεσω κατατακτηριων; Εξαλλου θα πρεπει να παρακολουθησεις παλι τοσα μαθηματα που ειναι κοινα και τα γνωριζεις ηδη,κριμα ειναι .

Δίνει κανείς Χημεία Κατεύθυνσης να μου δώσει μερικές κατευθυντήριες που χρειάζομαι?

-> Χημικη & Ιοντικη Ισορροπια συνηθως ειναι Δ θεμα .
-> Οργανικη χημεια ,μαθε τις πιο βασικες αντιδρασεις,συνηθως πεφτει ως Γ θεμα σε στυλ δενδρου αντιδρασεων .
-> Διαβασε στα γρηγορα και τα βασικα της κβαντικης χημειας,μπαινουν κυριως ως θεματα Σ ή Λ .

Εαν σου μενει χρονος διαβασε και λιγο για τις οξειδοαναγωγικες αντιδρασεις,ειναι πιθανο θεμα .
Τελος μενει η θερμοχημεια & χημικη κινητικη,συνηθως Β θεμα. Μικρα σχετικα κεφαλαια,αρκετα ευκολα για εσενα και μπορουν να σου δωσουν βαθμους ευκολα .

Νομιζω οτι εαν διαβασεις εστω τα μαυρισμενα δεν θα εχεις θεμα . Βασει του υποβαθρου σου θα πρεπει να τα βγαλεις σε 3-5 ημερες εαν διαβασεις θεωρια και λυσεις μερικα θεματα πανελλαδικων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Παιδιά, εσείς διαβάζετε καθόλου τα μαθήματα γενικής; Εδώ τώρα μας χώνουν διαγωνίσματα μήνα Απρίλη 2 μήνες πριν δώσουμε.


Ούτε καν, σκονακια κάνω στα γενικής. Άσε που έχω χάσει όλα μου τα βιβλία από τον Νοέμβρη που τα είχα κάτω από το θρανίο :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δεν θα σου ηταν πιο ευκολο μεσω κατατακτηριων; Εξαλλου θα πρεπει να παρακολουθησεις παλι τοσα μαθηματα που ειναι κοινα και τα γνωριζεις ηδη,κριμα ειναι .



-> Χημικη & Ιοντικη Ισορροπια συνηθως ειναι Δ θεμα .
-> Οργανικη χημεια ,μαθε τις πιο βασικες αντιδρασεις,συνηθως πεφτει ως Γ θεμα σε στυλ δενδρου αντιδρασεων .
-> Διαβασε στα γρηγορα και τα βασικα της κβαντικης χημειας,μπαινουν κυριως ως θεματα Σ ή Λ .

Εαν σου μενει χρονος διαβασε και λιγο για τις οξειδοαναγωγικες αντιδρασεις,ειναι πιθανο θεμα .
Τελος μενει η θερμοχημεια & χημικη κινητικη,συνηθως Β θεμα. Μικρα σχετικα κεφαλαια,αρκετα ευκολα για εσενα και μπορουν να σου δωσουν βαθμους ευκολα .

Νομιζω οτι εαν διαβασεις εστω τα μαυρισμενα δεν θα εχεις θεμα . Βασει του υποβαθρου σου θα πρεπει να τα βγαλεις σε 3-5 ημερες εαν διαβασεις θεωρια και λυσεις μερικα θεματα πανελλαδικων .


Κατατακτήριες θα κάνω το Νοέμβριο.
Αναγνώριση μαθημάτων θα κάνω με όποιον και από τους δύο τρόπους να περάσω, δεν έχει να κάνει με τον τρόπο εισαγωγής σου.
Θεούλης για την απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Κατατακτήριες θα κάνω το Νοέμβριο.
Αναγνώριση μαθημάτων θα κάνω με όποιον και από τους δύο τρόπους να περάσω, δεν έχει να κάνει με τον τρόπο εισαγωγής σου.
Θεούλης για την απάντηση.


Αα τελεια τοτε,ειχα ακουσει οτι γινεται αλλα δεν ημουν σιγουρος,good to know .
Το 'χεις μην φοβασαι τιποτα ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδιά, εσείς διαβάζετε καθόλου τα μαθήματα γενικής; Εδώ τώρα μας χώνουν διαγωνίσματα μήνα Απρίλη 2 μήνες πριν δώσουμε.
Πας καλά? Ούτε καν :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackmamba

Νεοφερμένος

Ο blackmamba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλησπέρα Παιδιά (Ειδικά υποψήφια ...) Βρίσκομαι στο τμήμα οικονομικών και έχω ως στόχο 3-4 σχολές (Οικονομικό Πληροφορική Παιδαγωγικό ..κυρίως ) Το διάβασμα μου από 20 Αυγούστου είναι σταθερό ,23 ώρες την εβδομάδας προσωπικό διάβασμα και 12 ώρες φροντιστήριο ,Πλέον που φτάνουμε στις εξετάσεις εχω αυξήσει καταβολή 3-4 ώρες παραπάνω Το διάβασμα μου (Γενικά ΕΙμαι μαθητής που γραφεί γύρω στο 16 στα μαθηματικά 17 αεππ 20 αοθ και 15-16 έκθεση )Δεν υπάρχει καμία πίεση από το κοντινό περιβάλλον αλλά αγχώνομαι υπερβολικά και μ έτυχε εξαιτίας αυτού να παω χαλια σε ένα πρόσφατο διαγώνισμα ..Καμία συμβουλή για τις ωρες διαβασματος που εχω(και για περιοσμο άγχους)Καλή τύχη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 101954

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά θα ήθελα να σε βοηθήσω. Ένας γνωστός μου πέρασε σε στρατιωτική σχολή και χρειάστηκε αρκετή προπόνηση για να φτάσει έστω τα όρια των αθλημάτων. Αν σκέφτεσαι να δώσεις ΣΣΑΣ, να δώσεις ΜΕΓΑΛΗ βαρύτητα στα αθλήματα και να τα πάρεις σοβαρά, μιας και δεν είναι λίγοι αυτοί που κόβονται λόγω αυτών. Είναι πράγματι κάπως δύσκολα, αλλά άμα αφιερώσεις λίγο κόπο και χρόνο, θα τα πας αναμφισβήτητα μια χαρά.


Σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Δήλωσα τελικά για ΣΣΑΣ, και αθλήματα θα αρχίσω σε 2 εβδομάδες περίπου. Θα κάνω την προσπάθεια μου και ό,τι βγει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Olyxart19

Νεοφερμένος

Ο Olyxart19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Βγηκε προκυρηξη σσας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημ.Μοσχόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Δημ.Μοσχόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Καλησπέρα Παιδιά (Ειδικά υποψήφια ...) Βρίσκομαι στο τμήμα οικονομικών και έχω ως στόχο 3-4 σχολές (Οικονομικό Πληροφορική Παιδαγωγικό ..κυρίως ) Το διάβασμα μου από 20 Αυγούστου είναι σταθερό ,23 ώρες την εβδομάδας προσωπικό διάβασμα και 12 ώρες φροντιστήριο ,Πλέον που φτάνουμε στις εξετάσεις εχω αυξήσει καταβολή 3-4 ώρες παραπάνω Το διάβασμα μου (Γενικά ΕΙμαι μαθητής που γραφεί γύρω στο 16 στα μαθηματικά 17 αεππ 20 αοθ και 15-16 έκθεση )Δεν υπάρχει καμία πίεση από το κοντινό περιβάλλον αλλά αγχώνομαι υπερβολικά και μ έτυχε εξαιτίας αυτού να παω χαλια σε ένα πρόσφατο διαγώνισμα ..Καμία συμβουλή για τις ωρες διαβασματος που εχω(και για περιοσμο άγχους)Καλή τύχη !


Το άγχος είναι φυσιολογικό, οι δόσεις του είναι που ποικίλουν (ειδικά για όσους προσπαθούν πολύ όλη την χρονιά). Είναι συνυφασμένο με κάθε μορφή εξέτασης και αναφέρω ένα παράδειγμα που χρησιμοποιώ πολλές φορές στην διδασκαλία μου:

Δύο αβγά τηγανητά, ξέρω να κάνω με κλειστά μάτια... στο σπίτι μου! Αν ήταν να το κάνω στο Master Chef όμως, τότε θα με κυρίευε σίγουρα άγχος (λόγω εξέτασης), οπότε ίσως να μου 'βγαινε ομελέτα στο τέλος. Κατ' αναλογία όμως, οι Πανελλαδικές Εξετάσεις είναι μαγειρική ανωτέρου επιπέδου και όχι απλώς τηγάνισμα δύο αβγών. Πάλι επομένως, αν ήταν να μαγειρέψω στον ίδιο διαγωνισμό ένα φαγητό πιο γκουρμέ και στοχεύοντας σε διάκριση, το άγχος μου θα ήταν πολύ μεγαλύτερο φυσικά.

Να σας πω και το άλλο μετά πάσας ειλικρίνειας:

Αν ήταν να γράψω κι εγώ Πανελλήνιες σε λίγες μέρες μαζί σας, δεν είμαι σίγουρος ότι θα έγραφα 100/100 (όπως θα περίμενε κανείς από έναν καθηγητή). Το άγχος μου θα ήταν διαφορετικής ποιότητας από το δικό σας, αφού θα έπρεπε να φανώ αντάξιος της ιδιότητάς μου, τόσο στα μάτια μου, όσο και των μαθητών μου (και των μαθητών γενικότερα).

Η διαχείριση του άγχους είναι προσωπική υπόθεση και γενικές και ασφαλείς συνταγές δεν υπάρχουν. Μπορούν να δοθούν συμβουλές, αλλά για μένα είναι γενικολογίες αφού καθένας μας είναι ξεχωριστός και βιώνει μια κατάσταση άγχους με διαφορετικό τρόπο. Όμως το είδατε μέσω του πρόσφατου διαγωνίσματος που αναφέρατε: το άγχος «κατέβασε ασφάλειες» στο μυαλό σας και δεν αποδώσατε όσα γνωρίζατε. Είμαι βέβαιος ότι όταν είδατε τις απαντήσεις είπατε σίγουρα «Αυτό ήξερα και μπορούσα να το κάνω, αλλά ήμουν τόσο αγχωμένος/-νη εκείνη την ώρα που...».

Εν κατακλείδι, πρέπει μόνοι σας οι εξεταζόμενοι να πείτε «Αν δεν καταφέρω να χαλιναγωγήσω το άγχος μου, τότε τα πράγματα δεν τα βλέπω καλά! Ακόμη και όσα ξέρω καλά, δεν θα μπορέσω να τα κάνω».

Εξετάσεις δίνουμε όλοι μας καθημερινά, σε πολλά πράγματα που αποτελούν την ζωή μας. Εξετάσεις δίνω σε κάθε μάθημα που παραδίδω, σε κάθε άσκηση που εξηγώ στους μαθητές μου, στις σχέσεις μου με τους ανθρώπους, στον εργασιακό μου χώρο... ο κατάλογος είναι ατελείωτος, αν το σκεφτεί κανείς. Απλώς κάποιες καταστάσεις ανεβάζουν τα επίπεδα άγχους. Δεν πρέπει να βρίσκουμε τρόπους να το αντιμετωπίζουμε;
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Παιδιά έχει πέσει ποτέ 3ο ή 4ο θέμα στο αοθ μόνο από 2ο κεφάλαιο; Ή πάντα σε συνδυασμό με την προσφορά πέφτει;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.

Guest 299421

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξερω γιατι αλλα αυτες τις μερες νιωθω μια απογοητευση, δεν θελω να κανω τιποτα (ουτε να διαβασω φυσικα) και πως οσο και να προσπαθησω τωρα θα πατωσω στις πανελληνιες και το μελλον μου ειναι προδιαγεγραμμενο. Την υπολοιπη χρονια διαβαζα σε ικανοποιητικο βαθμο μπορω να πω και τωρα πριν τις διακοπες καθομουν μεχρι αργα το βραδυ για να τα προλαβω ολα.. Αλλα τωρα δεν ξερω τι εχω παθει.Ισως να φταιει η ανασφαλεια μου, ισως φταιει ο οικογενειακος περιγυρος που θεωρει οτι επειδη εχω ενα πολυ καλο μεσο ορο στο σχολειο θα γραψω παρα πολυ καλα και στις πανελληνιες , ισως φταινε και οι καθηγητες στο φροντιστηριο που δεν με εχουν βοηθησει αρκετα και δειχνουν ενα φαινομενικο ενδιαφερον οταν πηγαινω και τους λεω την απορια μου. Δεν ξερω πραγματικα τι να κανω, ο χρονος περναει και δεν ειμαι προετοιμασμενος για οτι ακολουθησει..
 

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Πραγματικά βιώνω ακριβώς το ίδιο από τότε που άρχισαν οι διακοπές του πάσχα και τα έχω κάνει σαλάτα!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top