Πανελλήνιες 2019

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ουτε γω πολυ διαβαζω τωρα στις διακοπες αλλα μαλλον φταιει το κλιμα των διακοπων.Μολις τελειωσουν θα κανω και τις απουσιες απ το σχολειο οποτε ξερω οτι εκει θα διαβασω
 

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Δεν ξερω γιατι αλλα αυτες τις μερες νιωθω μια απογοητευση, δεν θελω να κανω τιποτα (ουτε να διαβασω φυσικα) και πως οσο και να προσπαθησω τωρα θα πατωσω στις πανελληνιες και το μελλον μου ειναι προδιαγεγραμμενο. Την υπολοιπη χρονια διαβαζα σε ικανοποιητικο βαθμο μπορω να πω και τωρα πριν τις διακοπες καθομουν μεχρι αργα το βραδυ για να τα προλαβω ολα.. Αλλα τωρα δεν ξερω τι εχω παθει.Ισως να φταιει η ανασφαλεια μου, ισως φταιει ο οικογενειακος περιγυρος που θεωρει οτι επειδη εχω ενα πολυ καλο μεσο ορο στο σχολειο θα γραψω παρα πολυ καλα και στις πανελληνιες , ισως φταινε και οι καθηγητες στο φροντιστηριο που δεν με εχουν βοηθησει αρκετα και δειχνουν ενα φαινομενικο ενδιαφερον οταν πηγαινω και τους λεω την απορια μου. Δεν ξερω πραγματικα τι να κανω, ο χρονος περναει και δεν ειμαι προετοιμασμενος για οτι ακολουθησει..
Και εγώ μια από τα ίδια. Πέρα από το να κάθομαι ξάπλα βλέποντας όλη μέρα YouTube δεν έχω την διάθεση να κάνω τίποτα. Πιστεύω είναι ένα ψυχικό overload που προέρχεται από την ιδέα ότι οι πανελληνιες πλησιάζουν το οποίο συμπίπτει με το κλίμα των διακοπών. Ειχα ακούσει κάπου Το εξής "Μην περιμένεις την όρεξη για διάβασμα να σου έρθει. Δεν Θα σου έρθει. Ξεκίνησε το διάβασμα και στην πορεία θα έρθει." Βέβαια ο εγκέφαλος μου έχει την τάση να κάνει zone out τελευταια οπότε καταρρίπτεται αυτή η αποψη. Για όσους είναι σε παρόμοια κατάσταση, πιστεύω ότι με διάβασμα που γίνεται κατά τις πρωινές ώρες (υπό την προϋπόθεση ότι έχετε περιθώριο απουσιων) και λίγο καφέ (ή πολύ) θα σας ξαναερθει η "διαθεση". Επίσης, προσπαθήστε να αποβάλλεται όσο περισσότερο άγχος γίνεται. Οι πανελληνιες πάνω από όλα διαγωνισμός διαχείρισης άγχους είναι.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Κοντεύω να τρελαθώ!!!

Μας είχαν ωραιοποιήσει τελείως το θέμα σχετικά με το Πάσχα, μας έλεγαν ότι θα έχουμε χρόνο να καλύψουμε τα κενά μας, να κάνουμε επαναλήψεις, να διαβάσουμε οδό θέλουμε κλπ... Ψέματα όλα ! Εμένα ο χρόνος μου φαίνεται τόσο λίγος. Δεν έχω προλάβει να καλύψω κενά που θέλω και να βγάλω αυτά που ήθελα...

Το καλό είναι ότι έχω και άλλες 2 εβδομάδες χωρίς σχολείο, γιατί κρατούσα απουσίες, αλλά και πάλι νιώθω ότι δεν θα προλάβω τίποτα και ότι είναι τσάμπα κόπος.


Τι να κάνω;; Έχω πελαγώσει απίστευτα και νιώθω την αποτυχία να έρχεται .......
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Κοντεύω να τρελαθώ!!!

Μας είχαν ωραιοποιήσει τελείως το θέμα σχετικά με το Πάσχα, μας έλεγαν ότι θα έχουμε χρόνο να καλύψουμε τα κενά μας, να κάνουμε επαναλήψεις, να διαβάσουμε οδό θέλουμε κλπ... Ψέματα όλα ! Εμένα ο χρόνος μου φαίνεται τόσο λίγος. Δεν έχω προλάβει να καλύψω κενά που θέλω και να βγάλω αυτά που ήθελα...

Το καλό είναι ότι έχω και άλλες 2 εβδομάδες χωρίς σχολείο, γιατί κρατούσα απουσίες, αλλά και πάλι νιώθω ότι δεν θα προλάβω τίποτα και ότι είναι τσάμπα κόπος.


Τι να κάνω;; Έχω πελαγώσει απίστευτα και νιώθω την αποτυχία να έρχεται .......


Τι εννοεις τι να κανεις; Να συνεχισεις το διαβασμα φυσικα!
Επισης γιατι να μην προλαβεις; 4 εβδομαδες χωρις σχολειο πως γινεται να μην εχεις χρονο; Εκτος κι αν περιμενεις να μαθεις τωρα ολα την υλη κατι που ειναι αδυνατο. Ειστε πια στον τελευταιο μηνα, ειναι καιρος για επαναληψεις οχι για να βγαλετε ο,τι δεν διαβασατε μεσα στην χρονια. Καλο διαβασμα και καλη επιτυχια!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Παιδιά κι εγώ στην ίδια φάση με εσάς είμαι κι έχω φρικάρει!
Δεν μπορώ να ανοίξω βιβλίο! Κλείνω το PC, διαβάζω 7 λεπτά και κάνω βόλτες στο σπίτι :(

Έχω φάει τρελή φρίκη. Την ύλη την έχω βγάλει απλά χρειάζομαι την τελική καλή επανάληψη για να πάω να δώσω.

Έχω υπολογίσει ότι θέλω 14 - 15 μέρες καλού διαβάσματος για να έχω βγάλει την επανάληψή μου, όμως και πάλι περνάνε οι μέρες κι έχω πάθει άρνηση. :no::no:
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Παιδιά κι εγώ στην ίδια φάση με εσάς είμαι κι έχω φρικάρει!
Δεν μπορώ να ανοίξω βιβλίο! Κλείνω το PC, διαβάζω 7 λεπτά και κάνω βόλτες στο σπίτι :(

Έχω φάει τρελή φρίκη. Την ύλη την έχω βγάλει απλά χρειάζομαι την τελική καλή επανάληψη για να πάω να δώσω.

Έχω υπολογίσει ότι θέλω 14 - 15 μέρες καλού διαβάσματος για να έχω βγάλει την επανάληψή μου, όμως και πάλι περνάνε οι μέρες κι έχω πάθει άρνηση. :no::no:

Ααα ρε φιλαράκο.. Σε νιώθω απόλυτα.. Με την διαφορά ότι εγώ έχω κομμάτια στην ύλη που δε θυμάμαι καθόλου ή που έχω κενά (είναι λίγα μεν, αλλά και πάλι, υπάρχουν..) ... Και είναι πια Μάιος.... Και τις τελευταίες 3 μέρες όλο κρίσεις πανικού παθαίνω και όλο κλαίω... Με βλέπω να μην περνάω πουθενά ... Πίστευα ότι το Πάσχα θα προλάβω να βγάλω τα πάντα, αλλά ο χρόνος τελικά είναι τόσο λίγος....
 

Δημ.Μοσχόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Δημ.Μοσχόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ηρεμήστε όλοι και μην τρελαίνεστε!

Δεν θα προσπαθήσω να σας γίνω ευχάριστος με όσα θα γράψω. Βρίστε με ελεύθερα, αν αυτό σας βοηθήσει να εκτονώσετε την ένταση. Αν όμως στο τέλος σάς βοηθήσουν όσα πω, ρίξτε μου ένα χαμόγελο.

Λοιπόν, αλάνια!

Αφήστε τα «Δεν μπορώ», «Δεν έχω όρεξη» και τα συναφή και στρώστε τον κ@λο σας στο διάβασμα! Πιέστε τον εαυτό σας να διαβάσει -δεν με νοιάζει πώς-, διότι είστε στην τελική ευθεία και τα χρονικά περιθώρια εξαντλούνται. Κανείς δεν ωραιοποιεί τις μέρες του Πάσχα για τις τελικές επαναλήψεις. Αν δεν τις εκμεταλλεύεστε στο έπακρο και μου λέτε για «πνεύμα των ημερών» και κουραφέξαλα, δεν σας φταίει «ο άλλος».

Συμμαζέψτε τα μυαλά σας και δώστε μάχη με τις αρνητικές σας σκέψεις! Ένα «Δεν θα περάσω» λες και αυτό αποκτά διαστάσεις τεράστιες. Τα λόγια έχουν πολύ μεγάλη δύναμη, ειδικά τα αρνητικά. Πώς την βλέπετε την δουλειά; Σας παίρνει για αρνητικά λόγια και αρνητικές σκέψεις; Θέλετε τώρα, στην τελική ευθεία, να δώσετε μια κλωτσιά στην καρδάρα με το γάλα που με τόσο κόπο γεμίζατε όλη την χρονιά;

Σταθείτε μπροστά στον καθρέφτη, δώστε και κάνα δυό χαστούκια στον εαυτό σας -δεν θα κάνει κακό- και φωνάξτε

«ΞΥΠΝΑ! ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥ! ΠΑΛΕΨΕ! ΤΩΡΑ!!!».

Άσε τους πεσιμισμούς κατά μέρους και ανασκουμπώσου. Η μάχη είναι δική σου και σε αυτό το κομμάτι της οι έξω δεν μπορούν να δώσουν την βοήθεια που θα ήθελες. Και στο κάτω κάτω, πάντα με βοήθεια θα πορεύεσαι; Για σύνελθε και πάρε την κατάσταση στα χέρια σου!

Αφήστε τα κλάμματα και τα ξεσπάσματα και συγκεντρωθείτε! Κι αν σας «ωραιοποίησαν» τις μέρες του Πάσχα για τις τελικές επαναλήψεις, το επόμενο που θα μου πείτε σε μερικές μέρες θα είναι και ότι σας «ωραιοποίησαν» και τις τελευταίες μέρες που δεν θα πάτε στο σχολείο γιατί έχετε κρατημένες απουσίες και τότε θα γίνει το θαύμα!

Χρόνος υπάρχει! Μέχρι να αρχίσει το ματς, προλαβαίνετε! Μαζέψτε τα μυαλά σας ΤΩΡΑ και παλέψτε μέχρι τέλους! Εσείς είστε στην πρώτη γραμμή της μάχης, εσείς πρέπει να βοηθήσετε τον εαυτό σας.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Ηρεμήστε όλοι και μην τρελαίνεστε!

Δεν θα προσπαθήσω να σας γίνω ευχάριστος με όσα θα γράψω. Βρίστε με ελεύθερα, αν αυτό σας βοηθήσει να εκτονώσετε την ένταση. Αν όμως στο τέλος σάς βοηθήσουν όσα πω, ρίξτε μου ένα χαμόγελο.

Λοιπόν, αλάνια!

Αφήστε τα «Δεν μπορώ», «Δεν έχω όρεξη» και τα συναφή και στρώστε τον κ@λο σας στο διάβασμα! Πιέστε τον εαυτό σας να διαβάσει -δεν με νοιάζει πώς-, διότι είστε στην τελική ευθεία και τα χρονικά περιθώρια εξαντλούνται. Κανείς δεν ωραιοποιεί τις μέρες του Πάσχα για τις τελικές επαναλήψεις. Αν δεν τις εκμεταλλεύεστε στο έπακρο και μου λέτε για «πνεύμα των ημερών» και κουραφέξαλα, δεν σας φταίει «ο άλλος».

Συμμαζέψτε τα μυαλά σας και δώστε μάχη με τις αρνητικές σας σκέψεις! Ένα «Δεν θα περάσω» λες και αυτό αποκτά διαστάσεις τεράστιες. Τα λόγια έχουν πολύ μεγάλη δύναμη, ειδικά τα αρνητικά. Πώς την βλέπετε την δουλειά; Σας παίρνει για αρνητικά λόγια και αρνητικές σκέψεις; Θέλετε τώρα, στην τελική ευθεία, να δώσετε μια κλωτσιά στην καρδάρα με το γάλα που με τόσο κόπο γεμίζατε όλη την χρονιά;

Σταθείτε μπροστά στον καθρέφτη, δώστε και κάνα δυό χαστούκια στον εαυτό σας -δεν θα κάνει κακό- και φωνάξτε

«ΞΥΠΝΑ! ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥ! ΠΑΛΕΨΕ! ΤΩΡΑ!!!».

Άσε τους πεσιμισμούς κατά μέρους και ανασκουμπώσου. Η μάχη είναι δική σου και σε αυτό το κομμάτι της οι έξω δεν μπορούν να δώσουν την βοήθεια που θα ήθελες. Και στο κάτω κάτω, πάντα με βοήθεια θα πορεύεσαι; Για σύνελθε και πάρε την κατάσταση στα χέρια σου!

Αφήστε τα κλάμματα και τα ξεσπάσματα και συγκεντρωθείτε! Κι αν σας «ωραιοποίησαν» τις μέρες του Πάσχα για τις τελικές επαναλήψεις, το επόμενο που θα μου πείτε σε μερικές μέρες θα είναι και ότι σας «ωραιοποίησαν» και τις τελευταίες μέρες που δεν θα πάτε στο σχολείο γιατί έχετε κρατημένες απουσίες και τότε θα γίνει το θαύμα!

Χρόνος υπάρχει! Μέχρι να αρχίσει το ματς, προλαβαίνετε! Μαζέψτε τα μυαλά σας ΤΩΡΑ και παλέψτε μέχρι τέλους! Εσείς είστε στην πρώτη γραμμή της μάχης, εσείς πρέπει να βοηθήσετε τον εαυτό σας.


Ειλικρινά σας ευχαριστώ πολύ γι αυτό που γράψατε!
 

Evimgr

Νεοφερμένος

Η Evimgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ηρεμήστε όλοι και μην τρελαίνεστε!

Δεν θα προσπαθήσω να σας γίνω ευχάριστος με όσα θα γράψω. Βρίστε με ελεύθερα, αν αυτό σας βοηθήσει να εκτονώσετε την ένταση. Αν όμως στο τέλος σάς βοηθήσουν όσα πω, ρίξτε μου ένα χαμόγελο.

Λοιπόν, αλάνια!

Αφήστε τα «Δεν μπορώ», «Δεν έχω όρεξη» και τα συναφή και στρώστε τον κ@λο σας στο διάβασμα! Πιέστε τον εαυτό σας να διαβάσει -δεν με νοιάζει πώς-, διότι είστε στην τελική ευθεία και τα χρονικά περιθώρια εξαντλούνται. Κανείς δεν ωραιοποιεί τις μέρες του Πάσχα για τις τελικές επαναλήψεις. Αν δεν τις εκμεταλλεύεστε στο έπακρο και μου λέτε για «πνεύμα των ημερών» και κουραφέξαλα, δεν σας φταίει «ο άλλος».

Συμμαζέψτε τα μυαλά σας και δώστε μάχη με τις αρνητικές σας σκέψεις! Ένα «Δεν θα περάσω» λες και αυτό αποκτά διαστάσεις τεράστιες. Τα λόγια έχουν πολύ μεγάλη δύναμη, ειδικά τα αρνητικά. Πώς την βλέπετε την δουλειά; Σας παίρνει για αρνητικά λόγια και αρνητικές σκέψεις; Θέλετε τώρα, στην τελική ευθεία, να δώσετε μια κλωτσιά στην καρδάρα με το γάλα που με τόσο κόπο γεμίζατε όλη την χρονιά;

Σταθείτε μπροστά στον καθρέφτη, δώστε και κάνα δυό χαστούκια στον εαυτό σας -δεν θα κάνει κακό- και φωνάξτε

«ΞΥΠΝΑ! ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΟΥ! ΠΑΛΕΨΕ! ΤΩΡΑ!!!».

Άσε τους πεσιμισμούς κατά μέρους και ανασκουμπώσου. Η μάχη είναι δική σου και σε αυτό το κομμάτι της οι έξω δεν μπορούν να δώσουν την βοήθεια που θα ήθελες. Και στο κάτω κάτω, πάντα με βοήθεια θα πορεύεσαι; Για σύνελθε και πάρε την κατάσταση στα χέρια σου!

Αφήστε τα κλάμματα και τα ξεσπάσματα και συγκεντρωθείτε! Κι αν σας «ωραιοποίησαν» τις μέρες του Πάσχα για τις τελικές επαναλήψεις, το επόμενο που θα μου πείτε σε μερικές μέρες θα είναι και ότι σας «ωραιοποίησαν» και τις τελευταίες μέρες που δεν θα πάτε στο σχολείο γιατί έχετε κρατημένες απουσίες και τότε θα γίνει το θαύμα!

Χρόνος υπάρχει! Μέχρι να αρχίσει το ματς, προλαβαίνετε! Μαζέψτε τα μυαλά σας ΤΩΡΑ και παλέψτε μέχρι τέλους! Εσείς είστε στην πρώτη γραμμή της μάχης, εσείς πρέπει να βοηθήσετε τον εαυτό σας.


Η λογική ακολουθεί αυτά που λετε.. Η ψυχική μας κατάσταση όμως μας αποτρέπει από το να ακολουθήσουμε την σωστή πορεία...
Προσωπικά διάβαζα όλη την χρόνια φροντίζοντας να μην αφήνω κενά (Είμαι θετική με βιολογία).Ωστοσο οι αρνητικές σκέψεις το τελευταίο διάστημα περί αποτυχίας και άσκοπη προσπάθειας γίνονται όλο και πιο έντονες .. Στοχευω στην ιατρική (αλεξανδρουπολης) και καταβάλλω προσπάθειες ώστε να τελειοποιησω τόσο τις γνώσεις όσο και τα γραπτά μου(θελω να γράψω ΜΙΑ έστω φορά 20)κάτι το οποίο δε.συμβαινει ...χαρακτηριστικο παράδειγμα το σημερινό διαγωνισμα βιολογίας που συνειδητοποίησα πως έχω χάσει ένα πολλαπλής επιλογής ερώτημα που σημαίνει ότι αυτόματα ξεκινάω με άριστα το 19.Πώς να νιώσω λοιπόν όταν αυτό συμβαίνει όλη την χρόνια? Είμαι βέβαιη ότι κάτι ανάλογο και ελπίζω όχι χειρότερο θα συμβεί και κατά τη διάρκεια των πανελληνιων ..
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Η λογική ακολουθεί αυτά που λετε.. Η ψυχική μας κατάσταση όμως μας αποτρέπει από το να ακολουθήσουμε την σωστή πορεία...
Προσωπικά διάβαζα όλη την χρόνια φροντίζοντας να μην αφήνω κενά (Είμαι θετική με βιολογία).Ωστοσο οι αρνητικές σκέψεις το τελευταίο διάστημα περί αποτυχίας και άσκοπη προσπάθειας γίνονται όλο και πιο έντονες .. Στοχευω στην ιατρική (αλεξανδρουπολης) και καταβάλλω προσπάθειες ώστε να τελειοποιησω τόσο τις γνώσεις όσο και τα γραπτά μου(θελω να γράψω ΜΙΑ έστω φορά 20)κάτι το οποίο δε.συμβαινει ...χαρακτηριστικο παράδειγμα το σημερινό διαγωνισμα βιολογίας που συνειδητοποίησα πως έχω χάσει ένα πολλαπλής επιλογής ερώτημα που σημαίνει ότι αυτόματα ξεκινάω με άριστα το 19.Πώς να νιώσω λοιπόν όταν αυτό συμβαίνει όλη την χρόνια? Είμαι βέβαιη ότι κάτι ανάλογο και ελπίζω όχι χειρότερο θα συμβεί και κατά τη διάρκεια των πανελληνιων ..


Συμπάσχουσα μου, όλοι το ίδιο νιώθουμε... Πόσο ψύχραιμοι μπορεί να είμαστε όταν δίνουμε σε ένα μήνα πανελλήνιες ;;;....
 

Evimgr

Νεοφερμένος

Η Evimgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Συμπάσχουσα μου, όλοι το ίδιο νιώθουμε... Πόσο ψύχραιμοι μπορεί να είμαστε όταν δίνουμε σε ένα μήνα πανελλήνιες ;;;....


Τουλάχιστον νιώθω μια ανακούφιση αφού δεν είμαι η μοναδική που βρίσκεται σ αυτήν την κατάσταση ..
Αντιμετωπιζετε και εσείς κάτι ανάλογο με τα διαγωνίσματα και τα τεστ?(Ή να νιώσω ακόμα πιο άχρηστη?)
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Τουλάχιστον νιώθω μια ανακούφιση αφού δεν είμαι η μοναδική που βρίσκεται σ αυτήν την κατάσταση ..
Αντιμετωπιζετε και εσείς κάτι ανάλογο με τα διαγωνίσματα και τα τεστ?(Ή να νιώσω ακόμα πιο άχρηστη?)


Γιατί να νιώσεις άχρηστη; κι εγώ το ίδιο ακριβώς αντιμετωπίζω. Επίσης να σου πω ότι το Πάσχα τρελάθηκα από το άγχος και δεν μπόρεσα να βγάλω όλα όσα ήθελα με αποτέλεσμα να υπάρχουν πράγματα σε ένα συγκεκριμένο μάθημα που δεν ξέρω καλά .

Δεν είσαι η μόνη που νιώθει έτσι ..

Το καλό είναι ότι δεν δέχομαι καμία πίεση από το οικογενειακό μου περιβάλλον.. Οι γονείς μου λένε ότι έχω όλη την ζωή μπροστά μου και να μην στεναχωριέμαι... Έχουν δίκιο αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να δω καθαρά ..
 

Evimgr

Νεοφερμένος

Η Evimgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Γιατί να νιώσεις άχρηστη; κι εγώ το ίδιο ακριβώς αντιμετωπίζω. Επίσης να σου πω ότι το Πάσχα τρελάθηκα από το άγχος και δεν μπόρεσα να βγάλω όλα όσα ήθελα με αποτέλεσμα να υπάρχουν πράγματα σε ένα συγκεκριμένο μάθημα που δεν ξέρω καλά .

Δεν είσαι η μόνη που νιώθει έτσι ..

Το καλό είναι ότι δεν δέχομαι καμία πίεση από το οικογενειακό μου περιβάλλον.. Οι γονείς μου λένε ότι έχω όλη την ζωή μπροστά μου και να μην στεναχωριέμαι... Έχουν δίκιο αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να δω καθαρά ..


Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με την δική μου οικογένεια!! Απλά εγώ έχω θέσει υψηλά τον πήχη και θέλω να τα καταφερω.. Πάντα βέβαια ήμουν άριστη στο σχολείο αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι ..


Τι κατεύθυνση είσαι ?
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με την δική μου οικογένεια!! Απλά εγώ έχω θέσει υψηλά τον πήχη και θέλω να τα καταφερω.. Πάντα βέβαια ήμουν άριστη στο σχολείο αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι ..


Τι κατεύθυνση είσαι ?


Θεωρητική είμαι.

Κοίτα, κι εγώ ήμουν πολύ καλή μαθήτρια, μέχρι την 3η γυμνασίου όμως .. Α λυκείου δεν διάβαζα καθόλου, Β λυκείου κάτι έκανα.. Αλλά δεν έχει σημασία πόσο καλός μαθητής ήσουν όλα αυτά τα χρόνια, έχω έναν φίλο μου που ξαναδινει φέτος, άριστος!!! Με 19,4 τελείωσε το λυκειο, αλλά στις πανελλήνιες έγραψε 11,5. Και έχω και έναν ξάδερφο ο οποίος στο γυμνάσιο έμεινε 2 φορές μετεξεταστέος. Κι όμως πέρασε πολυτεχνείο.....
 

Evimgr

Νεοφερμένος

Η Evimgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Θεωρητική είμαι.

Κοίτα, κι εγώ ήμουν πολύ καλή μαθήτρια, μέχρι την 3η γυμνασίου όμως .. Α λυκείου δεν διάβαζα καθόλου, Β λυκείου κάτι έκανα.. Αλλά δεν έχει σημασία πόσο καλός μαθητής ήσουν όλα αυτά τα χρόνια, έχω έναν φίλο μου που ξαναδινει φέτος, άριστος!!! Με 19,4 τελείωσε το λυκειο, αλλά στις πανελλήνιες έγραψε 11,5. Και έχω και έναν ξάδερφο ο οποίος στο γυμνάσιο έμεινε 2 φορές μετεξεταστέος. Κι όμως πέρασε πολυτεχνείο.....

Ακριβώς αυτό εννοώ ...οτι δεν έχει σημασία
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Τουλάχιστον νιώθω μια ανακούφιση αφού δεν είμαι η μοναδική που βρίσκεται σ αυτήν την κατάσταση ..
Αντιμετωπιζετε και εσείς κάτι ανάλογο με τα διαγωνίσματα και τα τεστ?(Ή να νιώσω ακόμα πιο άχρηστη?)
Same... Θέλω Ιατρική Θεσσαλονίκης και είμαι στην ίδια φάση... Μην αγχώνεσαι (τι πρωτότυπο), ό,τι είναι να γίνει θα γίνει... Ό,τι και να κάνουμε πάντα θα υπάρχει ο αστάθμητος παράγοντας!! Το θέμα είναι να προετοιμαστούμε όσο καλύτερα γίνεται και να δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό, δίχως να σκεφτόμαστε μόνο το αρνητικό σενάριο ✌️
 

Evimgr

Νεοφερμένος

Η Evimgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Same... Θέλω Ιατρική Θεσσαλονίκης και είμαι στην ίδια φάση... Μην αγχώνεσαι (τι πρωτότυπο), ό,τι είναι να γίνει θα γίνει... Ό,τι και να κάνουμε πάντα θα υπάρχει ο αστάθμητος παράγοντας!! Το θέμα είναι να προετοιμαστούμε όσο καλύτερα γίνεται και να δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό, δίχως να σκεφτόμαστε μόνο το αρνητικό σενάριο ✌️

Τελικά πολλοί βρισκόμαστε στην ίδια φάση ... ????
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Κουράγιο σε όλους μας... Άλλος ένας μήνας και μετά είμαστε ελεύθεροι ...
 

Δημ.Μοσχόπουλος

Νεοφερμένος

Ο Δημ.Μοσχόπουλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Νέα Μουδανιά (Χαλκιδική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Η λογική ακολουθεί αυτά που λετε.. Η ψυχική μας κατάσταση όμως μας αποτρέπει από το να ακολουθήσουμε την σωστή πορεία...
Προσωπικά διάβαζα όλη την χρόνια φροντίζοντας να μην αφήνω κενά (Είμαι θετική με βιολογία).Ωστοσο οι αρνητικές σκέψεις το τελευταίο διάστημα περί αποτυχίας και άσκοπη προσπάθειας γίνονται όλο και πιο έντονες .. Στοχευω στην ιατρική (αλεξανδρουπολης) και καταβάλλω προσπάθειες ώστε να τελειοποιησω τόσο τις γνώσεις όσο και τα γραπτά μου(θελω να γράψω ΜΙΑ έστω φορά 20)κάτι το οποίο δε.συμβαινει ...χαρακτηριστικο παράδειγμα το σημερινό διαγωνισμα βιολογίας που συνειδητοποίησα πως έχω χάσει ένα πολλαπλής επιλογής ερώτημα που σημαίνει ότι αυτόματα ξεκινάω με άριστα το 19.Πώς να νιώσω λοιπόν όταν αυτό συμβαίνει όλη την χρόνια? Είμαι βέβαιη ότι κάτι ανάλογο και ελπίζω όχι χειρότερο θα συμβεί και κατά τη διάρκεια των πανελληνιων ..

Την ψυχική σας κατάσταση:

• την βίωσα δύο φορές (την δεύτερη μάλιστα πολύ έντονα) μέσω Πανελληνίων Εξετάσεων, όταν ήμουν στην ηλικία σας,

• την βίωνα σε κάθε εξεταστική στο Πανεπιστήμιο,

• την βίωνα στο Πανεπιστήμιο όταν είχα φτάσει στο 3ο έτος, χρωστούσα δύο έτη σε μαθήματα (επειδή δεν διάβαζα σωστά, όχι επειδή δεν παρακολουθούσα τα μαθήματα) και ήξερα ότι είχα περιθώριο μέχρι και 5ο έτος (αλλιώς ο κυρ Αντώνης θα με περίμενε με το δίκανο -και θα είχε δίκιο). Όταν άλλοι συμφοιτητές μου έδιναν 5 μαθήματα σε εξεταστικές του 3ου έτους, εγώ έδινα 10, 11 ή και 12 μαθήματα. Μπορείτε να φανταστείτε, έστω και αμυδρά, τι σημαίνει αυτό; 10 (τουλάχιστον) μαθήματα πανεπιστημιακού επιπέδου, χωρίς σκονάκια, χωρίς αντιγραφές, χωρίς φροντιστήριο, χωρίς εξωτερική βοήθεια;

Πανελλήνιες έδωσα τρεις φορές.

• Η πρώτη πήγε υπέρ πίστεως, αφού ο κυρ Αντώνης δεν εννοούσε να καταλάβει ότι τα δόντια μου δεν έφταναν μέχρι Ιατρική που ήθελε. Ήμουν μεν πάντα καλός και μελετηρός μαθητής, αλλά για Ιατρική δεν... με τίποτα.

• Την δεύτερη φορά άλλαξα Δέσμη (1η Δέσμη, όπου έδινα Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Έκθεση σε ύλη πολλαπλάσια αυτής που δίνετε σήμερα -γι' αυτό μην γκρινιάζετε). Δεν προετοιμάστηκα σωστά και έφαγα τα μούτρα μου (καλά να πάθω, το άξιζα).

• Η τρίτη ήταν και η φαρμακερή. Με απαίσια ψυχολογία όλο το καλοκαίρι του 1993 (έτος της αποτυχίας μου από την 2η πανελλήνια δοκιμασία μου), δεν θέλετε να μάθετε πόσο άσχημες σκέψεις έκανα για το μέλλον μου. Βρήκα το κουράγιο και σήκωσα κεφάλι. Βρήκα και τον καθηγητή που με βοήθησε όσο κανείς άλλος και καθόρισε σε μεγάλο βαθμό την μετέπειτα ζωή μου (δυστυχώς, έφυγε από την ζωή προ δύο ετών). Δεν είχα την υποχρεώση του σχολείου, δεν δούλευα και έδωσα ψυχή και σώμα στην τρίτη -και φαρμακερή- δοκιμή για τις Πανελλήνιες. Το διακύβευμα ήταν μεγάλο, αφού κάποιοι περίμεναν στην γωνία για την αποτυχία μου. Ήταν και προσωπικό και γενικότερο το στοίχημα. Απλώς δεν με έπαιρνε για άλλη φορά. Ήταν ή τότε ή ποτέ. Τα έδωσα όλα για όλα. Είχα συμμάχους, αλλά και ισχυρούς αντιπάλους (και δεν εννοώ τα άλλα παιδιά με τα οποία θα εξεταζόμουν πανελλαδικώς).

Έχετε βάλει το προσωπικό σας στοίχημα, την προσωπική σας πρόκληση· λέγεται επιτυχία στις εξετάσεις. Όπως την αντιλαμβάνεται κανείς, όπως την έχει μέσα στο μυαλό του. Θα περίμενα τα λάθη που κάνετε, τα κενά που βλέπετε, οι αδυναμίες που εμφανίζονται να σας πεισμώνουν και να σας παροτρύνουν για περισσότερη προσπάθεια, για περισσότερη δουλειά. Μην απογοητεύεστε με το παραμικρό και -πολύ περισσότερο- μην κάνετε την τρίχα τριχιά! Αντί να ατσαλώνετε την θέλησή σας, την υπονομεύετε με αυτήν την μοιρολατρία.

Να νταντεύω, δεν ξέρω. Να κανακεύω, δεν ξέρω. Να λέω λόγια που ακούγονται όμορφα και χαϊδεύουν αυτιά, δεν ξέρω. Ξέρω να αμβλύνω κάποιες γωνίες, αλλά δεν μπορώ να τις κάνω ευθείες και να μην κόβουν. Στα μηνύματα που διαβάζω εδώ, το 80% και πλέον είναι γεμάτα απαισιοδοξία και μαυρίλα. Αν θέλετε να συνεχίσετε έτσι, κάντε το. Εσείς θα πληρώσετε το τίμημα αυτών που γράφετε. Επειδή τα διαβάζουν και άλλοι όμως, ίσως επηρεάσουν και αυτούς! Για σκεφτείτε το λίγο.

Θέλετε να συνεχίσετε με μηνύματα απαισιοδοξίας; Συνεχίστε. Είναι πολύ εύκολη «άσκηση» και όλοι μπορείτε να την κάνετε.

Θέλετε κάποια ισχυρότερη πρόκληση; Δοκιμάστε να στηρίξετε τον εαυτό σας. Δοκιμάστε να πείτε καμιά καλή κουβέντα στον εαυτό σας. Είναι δύσκολη «άσκηση». Για να δω πόσοι μπορείτε να ασχοληθείτε μαζί της.

Δεν θα ξαναεπέμβω στο θέμα. Με λυπεί που σας βλέπω όλους να μοιρολογείτε και να κλαίγεστε. Δεν θα έπρεπε. Θα περίμενα περισσότερη δύναμη από νέα παιδιά όλο ζωντάνια. Προσπάθησα, με το προηγούμενο μήνυμά μου, να σας ταρακουνήσω. Απέτυχα. Δεν πειράζει. Τουλάχιστον προσπάθησα με καλή πρόθεση και ειλικρινή θέληση να βοηθήσω.

Εύχομαι σε όλους σας υγεία και ό,τι καλύτερο επιθυμείτε.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Το διακύβευμα ήταν μεγάλο, αφού κάποιοι περίμεναν στην γωνία για την αποτυχία μου. Ήταν και προσωπικό και γενικότερο το στοίχημα. Απλώς δεν με έπαιρνε για άλλη φορά. Ήταν ή τότε ή ποτέ. Τα έδωσα όλα για όλα. Είχα συμμάχους, αλλά και ισχυρούς αντιπάλους (και δεν εννοώ τα άλλα παιδιά με τα οποία θα εξεταζόμουν πανελλαδικώς).


Δίνοντας δεύτερη φορά καταλαβαίνω απόλυτα αυτή σας την πρόταση. Φέτος αποκαλύφθηκαν οι "φίλοι" που εξ αρχής δεν πίστευαν σε μένα να ανυπομονούν για την αποτυχία μου. Δεν είναι καθόλου ωραίο συναίσθημα να νιώθεις πως πρέπει να αποδείξεις την αξία σου στους άλλους κι ας μην τους πέφτει λόγος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top