Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

LostQueen

Νεοφερμένος

Η LostQueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί κάποιος από τους παλιούς να μας πει πώς ήταν περίπου η καθημερινότητά του στη διάρκεια της χρονιάς; Γιατί οι καθηγητές μας λένε διάφορα και μερικά από αυτά ακούγονται υπερβολικά πχ ότι για να βγάλει κανείς πολλά μόρια πρέπει να διαβάζει μέχρι τις 2 το βράδυ κ παραπάνω μερικές φορές...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elliot 01

Νεοφερμένος

Ο Elliot 01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Παιδιά μπορεί κάποιος από τους παλιούς να μας πει πώς ήταν περίπου η καθημερινότητά του στη διάρκεια της χρονιάς; Γιατί οι καθηγητές μας λένε διάφορα και μερικά από αυτά ακούγονται υπερβολικά πχ ότι για να βγάλει κανείς πολλά μόρια πρέπει να διαβάζει μέχρι τις 2 το βράδυ κ παραπάνω μερικές φορές...:confused:

Όπως έχουν γράψει και άλλα μέλη του φόρουμ, πρέπει να λύνεις τις ασκήσεις του φροντιστηρίου(και παραπάνω όποτε σου περισσεύει χρόνος), να φροντίζεις να καλύπτεις-τυχόν- κενά και αν έχεις κάποιον καλό καθηγητή στο σχολείο στα μαθήματα κατεύθυνσης να το εκμεταλλευτείς. Από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι το πιο σημαντικό, κατά την γνώμη μου είναι να μην εξαντλείς τον εαυτό σου και να κρατάς δυνάμεις ως το τέλος, να κοιμάσαι όσο περισσότερο μπορείς και να τρέφεσαι σωστά. Ξέρω ότι μπορεί να σας ακούγονται κλισέ όλα αυτά, αλλά πιστέψτε με δεν είναι. Ο κυριότερος λόγος της "αποτυχίας" μου την πρώτη φορά που έδωσα, ήταν η σωματική και ψυχική εξάντληση (αρκετές μέρες της εβδομάδας κοιμόμουν 2 το βράδυ). Μια τελευταία συμβουλή από εμένα, είναι να κλείσετε τα αυτιά σας σε αυτά που λένε οι άλλοι και σας επηρεάζουν αρνητικά. Αυτά από εμένα, καλή επιτυχία σε όσους δίνουν φέτος και καλή δύναμη σε αυτή την δύσκολη χρονιά για εσάς:clapup: Εύχομαι τα όνειρά σας να γίνουν πραγματικότητα!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
απο προσωπικη εμπειρια, οταν εδωσα πανελλαδικες, ακουγα πολλους που ελεγαν για την μεγαλη τους προοδο στην υλη, τις ασκησεις που σκοτωνονταν να λυνουν, και το διαβασμα που εριχναν μεχρι τις 2 (το ξημερωμα φυσικα). Δεν λεω οτι δεν τα εκαναν ολα αυτα, αλλα εμενα (στην αρχη ιδιαιτερα) με επηρεαζε εντελως αρνητικα. Ετσι λοιπον σιγα σιγα απλα τους περιφρονουσα. Το αποτελεσμα μιλησε απο μονο του. Πολλοι που σκοτωνονταν (με βαση τα λεγομενα τους) να διαβαζουν δεν περασαν εκει που ηθελαν. Και προς εκπληξη μας παιδια που νομιζαμε πως θα πανε για δευτερη χρονια περασαν εκει που γουσταραν. Καπως ετσι και οι καθηγητες πολλες φορες εφταναν σε σημειο υπερβολης. Βεβαια οι ανθρωποι εχουν το δικιο τους γιατι ειναι ακομα αρχη και προσπαθουν να σας αφυπνισουν. Οποτε απλα συνεχισε, και κανε οτι καλυτερο μπορεις. Οσο για συμμαθητες που καυχωνται την προοδο τους μην δινεις και πολυ σημασια γιατι σκυλος που γαυγιζει δεν δαγκωνει.;) keep up the good work guys!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Konstantinosg00

Νεοφερμένος

Ο Konstantinosg00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας Χαροκοπείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Γεια σας! Εχω διαβάσει κάποια πράγματα για μπονους στις πανελληνιες. Δηλαδή: Αν δηλώσεις μονο μια σχολή στο μηχανογραφικο, παίρνεις μπονους 1000 μορια, αν δηλωσεις 2 παίρνεις 650 για την πρωτη επιλογη και 350 για την δεύτερη και παει λέγοντας. Ξερετε αν οντως ισχυει κατι τετοιο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Λογικά μιλάς για αυτό. Δεν ισχύει, όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Konstantinosg00

Νεοφερμένος

Ο Konstantinosg00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας Χαροκοπείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Οκ, ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Για να πάρω ιδέες...
Πώς διαβάζετε τη Βιολογία Κατεύθυνσης; Χρησιμοποιείτε το σύστημα με τις ερωτήσεις, μαθαίνετε κατεβατό το κάθε κεφάλαιο ή το χωρίζετε σε μέρη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrsKatia

Νεοφερμένος

Η DrsKatia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Για να πάρω ιδέες...
Πώς διαβάζετε τη Βιολογία Κατεύθυνσης; Χρησιμοποιείτε το σύστημα με τις ερωτήσεις, μαθαίνετε κατεβατό το κάθε κεφάλαιο ή το χωρίζετε σε μέρη;

Εγώ προσωπικά, το κανω μια ανάγνωση απλά για να παρω μια γενική εικόνα, να καταλάβω το νόημα και μετά χωρίζω το κεφάλαιο / κομμάτι που εχω να μάθω σε άλλα κομμάτια, πιο μικρά. Και μετά το λέω στην μητέρα μου (τι τραβάει η κακομοίρα ). Πάντως, αν και λατρεύω την βιολογία, η αποστήθιση που απαιτεί ειναι υπερβολικά χρονοβόρα διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Πείτε μου ότι και εσείς δυσκολεύεστε να μπείτε σε πρόγραμμα! Ενδεχομένως να είναι νωρίς για κάτι τέτοιο, αλλά καθυστερώ αφάνταστα να κάνω τις ασκήσεις του φροντιστηρίου σπίτι, δηλαδή παιδεύομαι μέχρι και την τελευταία στιγμή πριν το μάθημα, ενώ με μια στοιχειώδη οργάνωση θα είχα τελειώσει πολύ νωρίτερα. Δεν είναι ότι πηγαίνω αδιάβαστος, μιας και τελειώνω με ό,τι έχω να κάνω πριν το μάθημα, ωστόσο αυτή η ταλαιπωρία έχει επίπτωση και στην ψυχολογία μου, αφού νιώθω πως δεν έχω διαβάσει επαρκώς. Εσείς πώς ακριβώς οργανώνετε το διάβασμά σας; Έχετε τέτοια θέματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Πείτε μου ότι και εσείς δυσκολεύεστε να μπείτε σε πρόγραμμα! Ενδεχομένως να είναι νωρίς για κάτι τέτοιο, αλλά καθυστερώ αφάνταστα να κάνω τις ασκήσεις του φροντιστηρίου σπίτι, δηλαδή παιδεύομαι μέχρι και την τελευταία στιγμή πριν το μάθημα, ενώ με μια στοιχειώδη οργάνωση θα είχα τελειώσει πολύ νωρίτερα. Δεν είναι ότι πηγαίνω αδιάβαστος, μιας και τελειώνω με ό,τι έχω να κάνω πριν το μάθημα, ωστόσο αυτή η ταλαιπωρία έχει επίπτωση και στην ψυχολογία μου, αφού νιώθω πως δεν έχω διαβάσει επαρκώς. Εσείς πώς ακριβώς οργανώνετε το διάβασμά σας; Έχετε τέτοια θέματα;

Είναι λογικό να δυσκολεύεσαι να μπεις σε πρόγραμμα.
Λίγο η ξεκουραση η καλοκαιρινή, λίγο το σχολείο που σου ρουφά πολυτιμό χρόνο. Δεν θέλει και πολύ ο άνθρωπος.

Να πω την αλήθεια για να έχεις περισσότρη διάθεση να διαβάσεις να θυμάσαι τον στόχο σου.
Δηλαδή να φέρνεις στο μυαλό σου τι θες να γίνεις και πως το θέλεις για εσένα. :)

Προσωπικά Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή ερχόμουν 14:20 σπίτι. Έτρωγα έως τις 3. Διάβαζα έως τις 6, που είχα μάθημα.
Και μετά τις 9 πάλι διάβασμα έως τις 12-1
Τρίτη-Πέμπτη που είχα συνέχεια μάθημα και είχα χρόνο μετά τις 9, αναγκαστικά διάβαζα μετά πάλι έως αργά. Όχι όμως μετά την μία.

Ουσιαστικά εκμεταλλεύσου τον χρόνο σου.
Μην τον χάνεις άσκοπα. Άσε τα social media για το σχολείο, όπως λέει η Ιππολύτη. ;)

Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου.
Και μείνε προσηλωμένος στον στόχο σου!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Παιδιά της θεωρητικής μια ερώτηση, στα λατινικά, πώς μαθαίνετε τους αρχικούς χρόνους ανωμάλων (και μη) ρημάτων; Τι να τα παπαγαλίσω, τι να προσπαθώ να τα μάθω με "τρικάκια" και οποιονδήποτε άλλο τρόπο, ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ!! Τι να κάνω;:worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Παιδιά της θεωρητικής μια ερώτηση, στα λατινικά, πώς μαθαίνετε τους αρχικούς χρόνους ανωμάλων (και μη) ρημάτων; Τι να τα παπαγαλίσω, τι να προσπαθώ να τα μάθω με "τρικάκια" και οποιονδήποτε άλλο τρόπο, ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ!! Τι να κάνω;:worry::worry:

Τα περισσότερα ανώμαλα ακολουθούν κάποια πρότυπα, πχ. πολλά ρήματα κάνουν παρακείμενο σε -ui. Προσπάθησε λοιπόν να τα ομαδοποιήσεις στο μυαλό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
τα παιδιά της θετικής σε ποιο σημείο βρίσκεστε στην φυσική κατεύθυνσης; εμείς είμαστε στα ελατήρια, αισθάνομαι οτι αργούμε πολύ. μήπως είναι ιδέα μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Τα περισσότερα ανώμαλα ακολουθούν κάποια πρότυπα, πχ. πολλά ρήματα κάνουν παρακείμενο σε -ui. Προσπάθησε λοιπόν να τα ομαδοποιήσεις στο μυαλό σου.

Να' σαι καλά βρε Άλεξ, που πάντα απαντάς πρόθυμα σε οποιαδήποτε ερώτηση. :) Το έχω προσέξει ότι πολλά σχηματίζουν παρακ. σε -ui όπως π.χ το habeo, θα προσπαθήσω να τα ομαδοποιήσω στην αποστήθιση... και ο θεός βοηθός!:D


Επίσης, κάτι άσχετο, (οι της θεωρητικής πάντα), πόσες ώρες την ημέρα διαβάζετε (χωρίς τις ώρες των φροντιστηρίων); Ρωτάω γιατί έχω την εντύπωση ότι διαβάζω πολύ λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Φυσική Προσωπικά είμαι στροφορμη Αλλά η γνώμη μου είναι ότι αν μέχρι εκεί που εισαι νιώθεις σίγουρη για τον εαυτό σου και έχεις κατανοήσει την υλη καλα είναι οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Παιδιά της θεωρητικής μια ερώτηση, στα λατινικά, πώς μαθαίνετε τους αρχικούς χρόνους ανωμάλων (και μη) ρημάτων; Τι να τα παπαγαλίσω, τι να προσπαθώ να τα μάθω με "τρικάκια" και οποιονδήποτε άλλο τρόπο, ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ!! Τι να κάνω;:worry::worry:

Εγώ όλα απ έξω τα μάθαινα, τα έλεγα και τα έγραφα απ έξω ίσαμε 100 φορές μέχρι που στη μνήμη μου εντυπωθηκαν ως μίνι μελωδικά στιχάκια :P μην ξεχνάς να μαθαίνεις και τις συζυγιες στις οποίες ανήκουν! :) Η ομαδοποίηση είναι πράγματι βοήθεια όπως ανέφερε και ο φίλτατος απωθητης ανδρών_τ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Φυσική Προσωπικά είμαι στροφορμη Αλλά η γνώμη μου είναι ότι αν μέχρι εκεί που εισαι νιώθεις σίγουρη για τον εαυτό σου και έχεις κατανοήσει την υλη καλα είναι οκ
Έχεις βγάλει ταλαντώσεις, κύματα και ρευστά? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι μπροστά και σε άλλα μαθήματα,ίσως κάνει κάποιο ιδιαίτερο ή έχει ξεκινήσει τα μαθήματα της Γ λυκείου πριν το καλοκαίρι,καλά κάνει κατά την γνώμη μου,όσο πιο νωρίς τελειώσει τόσο το καλύτερο για να έχει περισσότερο χρόνο να ασχοληθεί με επαναληπτικά θέματα.

Για τους υπόλοιπους που είναι πιο πίσω μην αγχώνεστε για το που βρίσκονται στην ύλη οι υπόλοιπο οι καθηγητές σας ξέρουν τι κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Είναι μπροστά και σε άλλα μαθήματα,ίσως κάνει κάποιο ιδιαίτερο ή έχει ξεκινήσει τα μαθήματα της Γ λυκείου πριν το καλοκαίρι,καλά κάνει κατά την γνώμη μου,όσο πιο νωρίς τελειώσει τόσο το καλύτερο για να έχει περισσότερο χρόνο να ασχοληθεί με επαναληπτικά θέματα.

Για τους υπόλοιπους που είναι πιο πίσω μην αγχώνεστε για το που βρίσκονται στην ύλη οι υπόλοιπο οι καθηγητές σας ξέρουν τι κάνουν.

Αα κατάλαβα. Δε το είπα για να τη πω στο παιδί ή κάτι τέτοιο, απλά μου φάνηκε αρκετά παράξενο δεδομένου του ότι δεν έχουμε ακόμα βγει από τον Σεπτέμβρη και αυτή η ύλη μου φαίνεται αρκετά μεγάλη για να έχει βγει σε ένα καλοκαίρι.
Ναι εννοείται είναι πολύ φυσιολογικό κάποιος να μην έχει φτάσει ως εκεί, μην αγχώνεστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Παιδιά, όσοι δεν πάτε φροντιστήριο, πώς διαβάζετε έκθεση;


Υ.Γ. @vanessa99 Αγαπώ την εικόνα που έχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top