Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προτείνω να βρεις κάποιον φιλόλογο να σου διορθώνει μερικές εκθέσεις,ασκήσεις ουσιαστικά αυτό είναι όλο το μάθημα της έκθεσης,κατ'εμέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Ομαδικό κάνω Αλλά είχαμε ξεκινήσει προετοιμασία για την γ από την β Λυκείου και μετά το τμήμα τραβάει Σχετικά όποτε προχωράμε. Αυτή την στιγμή φυσική είμαστε στροφορμη και χημεια είμαι ph και τελειώνω και το συναίσθημα του ότι η πρώτη φορά που τα έκανα ήταν καλή είναι ανεκτίμητο γιατί δεν υπάρχει κάτι από την υλη που βγάλαμε μέχρι στιγμής που δεν θυμάμαι ή δεν κατανόησα επιεικώς. Μαθηματικά πάλι πιστεύω στην επανάληψη θα φανεί περισσότερο πως έχει η κατασταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX

Νεοφερμένος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ομαδικό κάνω Αλλά είχαμε ξεκινήσει προετοιμασία για την γ από την β Λυκείου και μετά το τμήμα τραβάει Σχετικά όποτε προχωράμε. Αυτή την στιγμή φυσική είμαστε στροφορμη και χημεια είμαι ph και τελειώνω και το συναίσθημα του ότι η πρώτη φορά που τα έκανα ήταν καλή είναι ανεκτίμητο γιατί δεν υπάρχει κάτι από την υλη που βγάλαμε μέχρι στιγμής που δεν θυμάμαι ή δεν κατανόησα επιεικώς. Μαθηματικά πάλι πιστεύω στην επανάληψη θα φανεί περισσότερο πως έχει η κατασταση
Μην νομίζεις ότι όσο πιο μπροστά είσαι τόσο το καλύτερο.Όσο περισσότερο έχεις εμβαθύνει και κατανοήσει τόσο το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Εγω παω τελεια μεχρι τωρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX

Νεοφερμένος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Οικονομικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην νομίζεις ότι όσο πιο μπροστά είσαι τόσο το καλύτερο.Όσο περισσότερο έχεις εμβαθύνει και κατανοήσει τόσο το καλύτερο.

Ναι όμως δεν είναι πιο μπροστά ξεκινώντας από την γ,αλλά ξεκίνησε από την β,οπότε πάει με τους ίδιους ρυθμούς άρα και έχει εμβαθύνει στην ύλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX

Νεοφερμένος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Ναι όμως δεν είναι πιο μπροστά ξεκινώντας από την γ,αλλά ξεκίνησε από την β,οπότε πάει με τους ίδιους ρυθμούς άρα και έχει εμβαθύνει στην ύλη.
Δεν συμφωνώ.Η κατάλληλη εποχή για να ξεκινήσει κάποιος είναι τα καλοκαιρινά και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ναι όμως δεν είναι πιο μπροστά ξεκινώντας από την γ,αλλά ξεκίνησε από την β,οπότε πάει με τους ίδιους ρυθμούς άρα και έχει εμβαθύνει στην ύλη.

Δεν συμφωνώ.Η κατάλληλη εποχή για να ξεκινήσει κάποιος είναι τα καλοκαιρινά και μετά.

Το να ξεκινας την υλη της γ απο την β εχει και τα θετικα του και τα αρνητικα του
Ναι μεν εξοικειωνεσαι στα καινουργια,ομως αφηνεις κενα απο την β
Τελικα ενα μεγαλο ερωτημα ειναι,τι ειναι πιο σωστο να ξεκιναμε την υλη της γ απο την β ή να ξεκιναμε την υλη της γ απο τα θερινα της γ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skordas_21

Νεοφερμένος

Ο Skordas_21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά, το κανω μια ανάγνωση απλά για να παρω μια γενική εικόνα, να καταλάβω το νόημα και μετά χωρίζω το κεφάλαιο / κομμάτι που εχω να μάθω σε άλλα κομμάτια, πιο μικρά. Και μετά το λέω στην μητέρα μου (τι τραβάει η κακομοίρα ). Πάντως, αν και λατρεύω την βιολογία, η αποστήθιση που απαιτεί ειναι υπερβολικά χρονοβόρα διαδικασία.


Και εγώ προσωπικά πέρσυ ήθελα να δώσω βιολογία στις πανελλήνιες και μου άρεσε αλλά όλη αυτή η αποστήθιση που χρειάζεται με έκανε να επιλέξω τα μαθηματικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kobojohn

Νεοφερμένος

Ο kobojohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σε όλους πέρυσι έδωσα πανελλήνιες και συγκέντρωσα 9989 απο 2ο πεδίο και 11878 από 4ο και πέρασα πτδε Φλώρινας αλλά αποφάσισα να ξαναδώσω.Πέρυσι διάβαζα Μαξ 9,5 ώρες την βδομάδα ,φέτος έκανα ένα πρόγραμμα και διαβάζω 27 ώρες την βδομάδα και εχω βοηθηματα για μαθηματικά: Στεργιου γ1,γ2, Μιχαηλίδη α ,β τομο για φυσική:Μαθιουδάκη α κ β τομο ,χημεία κ τα τρία του σαλτερη και για έκθεση εχω πειστικό λόγο για την ανάλυση θεμάτων ένα του ίδιου συγγραφέα π εχει 24 κριτήρια κ ένα του ιδού συγγραφέα που εχει 97 κριτήρια ....Πως σας φαίνονται τα βοηθήματα και οι ώρες διαβάσματος;κάθε μερα μου βγαίνουν 4,5 ώρες εκτος Σάββατο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προτείνω να ρίξεις τις ώρες στις 20 τη βδομάδα,από 9,5 ώρες σε 27 είναι τεράστια διαφορά και εκτιμώ ότι θα κουραστείς αρκετά μέχρι τα Χριστούγεννα.Όποτε όπως το έχω εγώ στο μυαλό μου διάβαζε τώρα 20 η ακόμα και 15 τη βδομάδα και τις αυξάνεις στις 27 το Μάρτιο-Απρίλιο.Είσαι στο δυσκολότερο αντικειμενικά πεδίο και πρέπει να κάνεις την καλύτερη δυνατή διαχείριση δυνάμεων.

Όσον αφορά τα βοηθήματα της έκθεσης είναι αρκετά καλό,αλλά στα μαθηματικά εγώ θα προτιμούσα Παπαδάκη ή Μπάρλα,αλλά μικρή σημασία έχει αυτό σίγουρα και του Στεργίου είναι μια χαρά και θα ήταν κρίμα να αγοράσεις καινούρια βιβλία μαθηματικών ενώ έχεις ήδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

#LoveMaths

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Γεια σε όλους πέρυσι έδωσα πανελλήνιες και συγκέντρωσα 9989 απο 2ο πεδίο και 11878 από 4ο και πέρασα πτδε Φλώρινας αλλά αποφάσισα να ξαναδώσω.Πέρυσι διάβαζα Μαξ 9,5 ώρες την βδομάδα ,φέτος έκανα ένα πρόγραμμα και διαβάζω 27 ώρες την βδομάδα και εχω βοηθηματα για μαθηματικά: Στεργιου γ1,γ2, Μιχαηλίδη α ,β τομο για φυσική:Μαθιουδάκη α κ β τομο ,χημεία κ τα τρία του σαλτερη και για έκθεση εχω πειστικό λόγο για την ανάλυση θεμάτων ένα του ίδιου συγγραφέα π εχει 24 κριτήρια κ ένα του ιδού συγγραφέα που εχει 97 κριτήρια ....Πως σας φαίνονται τα βοηθήματα και οι ώρες διαβάσματος;κάθε μερα μου βγαίνουν 4,5 ώρες εκτος Σάββατο

Αναλόγως τι στόχο έχεις θέσει.
Δεν ξέρω αν κάνεις φροντιστήριο ή ιδιαίτερα μαθήματα.
Έχει σημασία και αυτό.

Πάντως από την 1,5 ώρα περίπου την ημέρα να το κάνεις 4 είναι μεγάλη η διαφορά και θα δυσκολευτείς.
Προτείνω να διαβάζεις πάνω από 3 ώρες την ημέρα μόνος σου, καθώς το προσωπικό διάβασμα είναι αυτό που μετράει στην πραγματικότητα. Εκτός των υπόλοιπων μαθημάτων που ενεδεχομένως κάνεις.

Τα βιβλία είναι πολύ καλά και θα σε καλύψουν, αν είσαι διατεθειμένος να τα δουλέψεις πολύ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Να ρωτήσω τα παιδιά της θεωρητικής: Τους κανόνες για τις γαμημένες αναλύσεις μετοχών σε προτάσεις και το αντίστροφο πώς τους μαθαίνετε/μαθαίνατε; Κάνω αυτές τις παπαριές από τον Ιούνιο, και ενώ τα διαβάζω τα άτιμα, δεν μπορώ να τα θυμηθώ με τίποτα! Τα διαβάζω και σήμερα και μου φαίνεται λες και τα διαβάζω για πρώτη φορά. Πραγματικά δυσκολεύομαι αφάνταστα να τα απομνημονεύσω (και φανταστείτε ότι γενικά στην απομνημόνευση πληροφοριών δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα). Τί κάνετε/κάνατε εσείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kobojohn99

Νεοφερμένος

Ο kobojohn99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σορρυ που απαναταω με αλλο λογαριασμό αλλα έχασα τον κωδικό ������..1) μου φαίνονται λίγες οι ώρες που προτείνεις γιατί ενώ εσείς έχετε σχολειο εγω εχω ελεύθερο χρόνο το πρωι κ διαβάζω τοτε συνήθως και μετα θα μένει αρκετός χρόνος για να σπαταλάω κ αυτο ειναι κατι που δεν θελω 2) πέρυσι διάβαζα 9,5 την βδομάδα και δεν καταλάβαινα τιποτα τωρα με 27 τα θυμάμαι ολα σχεδόν απο πέρυσι κ μου φαίνονται πολυ ευκολα 3) πέρυσι 9,5 ώρες ηταν ο μο όλους τους μήνες στο τέλος μαιο -ιουνιο διάβαζα 15 ωρα την μερα οποτε δεν νομιζω να κουραστώ πάρα πολυ με 4,5 την μερα 4) θα ξεκινήσω ιδιαίτερα αλλα το προσωπικό διάβασμα θα το αφήσω το ίδιο δηλ 4,5 την μερα συν πες 2 ώρες π θα κανω μια μερα ιδιαίτερα θα πάει 6,5 ώρες αλλα εγω δεν θα σταματήσω το πρόγραμμα εκτος των ιδιατερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Να ρωτήσω τα παιδιά της θεωρητικής: Τους κανόνες για τις γαμημένες αναλύσεις μετοχών σε προτάσεις και το αντίστροφο πώς τους μαθαίνετε/μαθαίνατε; Κάνω αυτές τις παπαριές από τον Ιούνιο, και ενώ τα διαβάζω τα άτιμα, δεν μπορώ να τα θυμηθώ με τίποτα! Τα διαβάζω και σήμερα και μου φαίνεται λες και τα διαβάζω για πρώτη φορά. Πραγματικά δυσκολεύομαι αφάνταστα να τα απομνημονεύσω (και φανταστείτε ότι γενικά στην απομνημόνευση πληροφοριών δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα). Τί κάνετε/κάνατε εσείς;
Παρότι θεωρητική θα διαπιστώσεις πως μερικές φορές η απομνημόνευση δεν μπορεί να σε βοηθήσει όσο η εξάσκηση! Πολλά πολλά πολλά παραδείγματα! Αρχικά με τη θεωρία δίπλα, για να καταλάβεις όλη τη φιλοσοφία της άσκησης αυτής. Σιγά σιγά προσπάθησε με βάση τους κανόνες που έχεις απομνημονευσει και που κυρίως καταλαβαίνεις σε βάθος. Τα αρχαία δυστυχώς δεν είναι απομνημόνευση! Πρέπει να καταλαβαίνεις γιατί γίνεται αυτό έτσι και το άλλο αλλιώς! Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που δεν καταλαβαίνεις; Αν όχι, είναι μάλλον επειδή δεν έχεις δουλέψει ακόμα πάρα πολύ. Όπως και να έχει μην αγχώνεσαι, και να επιμένεις, μην τα παρατάς. Δεν είναι όσο τέρατα φαίνονται.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Παρότι θεωρητική θα διαπιστώσεις πως μερικές φορές η απομνημόνευση δεν μπορεί να σε βοηθήσει όσο η εξάσκηση! Πολλά πολλά πολλά παραδείγματα! Αρχικά με τη θεωρία δίπλα, για να καταλάβεις όλη τη φιλοσοφία της άσκησης αυτής. Σιγά σιγά προσπάθησε με βάση τους κανόνες που έχεις απομνημονευσει και που κυρίως καταλαβαίνεις σε βάθος. Τα αρχαία δυστυχώς δεν είναι απομνημόνευση! Πρέπει να καταλαβαίνεις γιατί γίνεται αυτό έτσι και το άλλο αλλιώς! Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που δεν καταλαβαίνεις; Αν όχι, είναι μάλλον επειδή δεν έχεις δουλέψει ακόμα πάρα πολύ. Όπως και να έχει μην αγχώνεσαι, και να επιμένεις, μην τα παρατάς. Δεν είναι όσο τέρατα φαίνονται.:P

Κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ Στεφανία! :D
Ξέχασα να αναφέρω πως μιλώ για τα λατινικά (ναι, σημαντική πληροφορία :P, μπράβο μου). Αν και γενικά τη στείρα απομνημόνευση απλών κανόνων δεν την προτιμώ και δεν την εφαρμόζω σχεδόν ποτέ, στα λατινικά αυτό το φαινόμενο απλά δεν μπορώ να το μάθω με κανέναν τρόπο! Φαντάζομαι πως οι συμβουλές σου είναι ίδιες και για τα λατινικά, οπότε ναι, θα πρέπει να εξασκηθώ παραπάνω σε αυτό το φαινόμενο. Να'σαι καλά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ Στεφανία! :D
Ξέχασα να αναφέρω πως μιλώ για τα λατινικά (ναι, σημαντική πληροφορία :P, μπράβο μου). Αν και γενικά τη στείρα απομνημόνευση απλών κανόνων δεν την προτιμώ και δεν την εφαρμόζω σχεδόν ποτέ, στα λατινικά αυτό το φαινόμενο απλά δεν μπορώ να το μάθω με κανέναν τρόπο! Φαντάζομαι πως οι συμβουλές σου είναι ίδιες και για τα λατινικά, οπότε ναι, θα πρέπει να εξασκηθώ παραπάνω σε αυτό το φαινόμενο. Να'σαι καλά! :)
Oh, my dearest child. Στα σιχαμενα λατινικά θέλουν ακόμη περισσότερη δουλειά, εμένα τουλάχιστο μου φαίνονταν δυσκολότερες. Υπομονή, επιμονή, και ήρεμα με τις μπουνιές στο θρανίο. Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα, μέχρι αρκετά αργά. Τελικά θα τα καταφέρεις πάντως, και θα μπορέσεις να τα ξεχωρίσεις όλα, έστω και μέσω της απομνημόνευσης. ΚΟΥΡΆΓΙΟ ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
μαλλον θα το ειχα ξανασχολιασει αλλα να ξες τα λατινικα ειναι γλυκα στην αρχη και θανατος στο τελος:spasiklas:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
μαλλον θα το ειχα ξανασχολιασει αλλα να ξες τα λατινικα ειναι γλυκα στην αρχη και θανατος στο τελος:spasiklas:;)

Το διαπίστωσα από πολύ νωρίς αυτό δυστυχώς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top