Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
μαλλον θα το ειχα ξανασχολιασει αλλα να ξες τα λατινικα ειναι γλυκα στην αρχη και θανατος στο τελος:spasiklas:;)

Εμένα μου φάνηκαν θάνατος από την αρχή:worry:
Μέχρι και τα αρχαία γλυκούλια φαντάζουν ακόμα στα μάτια μου σε σχέση με αυτό το μάθημα:mad:

Κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ Στεφανία! :D
Ξέχασα να αναφέρω πως μιλώ για τα λατινικά (ναι, σημαντική πληροφορία :P, μπράβο μου). Αν και γενικά τη στείρα απομνημόνευση απλών κανόνων δεν την προτιμώ και δεν την εφαρμόζω σχεδόν ποτέ, στα λατινικά αυτό το φαινόμενο απλά δεν μπορώ να το μάθω με κανέναν τρόπο! Φαντάζομαι πως οι συμβουλές σου είναι ίδιες και για τα λατινικά, οπότε ναι, θα πρέπει να εξασκηθώ παραπάνω σε αυτό το φαινόμενο. Να'σαι καλά! :)

Εγώ είχα προσπαθήσει στην αρχή να ακολουθώ τους κανονές αλλά ρε μπερδευόμουν:( . Κατέληξα να τα μαθαίνω από έξω... Με τόσες επαναλήψεις και τόσες φορές που τις έγραφα σε κάθε κείμενο μου έμειναν:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν υποτίθεται ότι τα λατινικά είναι το *εύκολο* μάθημα αυτής της κατεύθυνσης; Στα δικά μου δηλαδή τα χρόνια ήταν ένα σιγουράκι για τον βαθμό. :hmm: Αλλά όλο και πιο συχνά τελευταία βρίσκω παιδιά να ζορίζονται πραγματικά. Τι άλλαξε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Δεν υποτίθεται ότι τα λατινικά είναι το *εύκολο* μάθημα αυτής της κατεύθυνσης; Στα δικά μου δηλαδή τα χρόνια ήταν ένα σιγουράκι για τον βαθμό. :hmm: Αλλά όλο και πιο συχνά τελευταία βρίσκω παιδιά να ζορίζονται πραγματικά. Τι άλλαξε;

οι παγιδες αλλαξαν βασικα. εμενα αυτες με φαγαν καποια μορια. κατα τα αλλα δεν με εμποδισαν απο τον στοχο μου εξαιτιας του μικρου συντελεστη βαρυτητας. παλι καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Μη μου τα χαλατε.Τα λατινικα μου φαινονται παρα πολυ ωραια αλλα μαλλον ειναι αρχη.Το εχω παρει ζεστα το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Χωρίς να μπορώ να έχω άποψη στα λατινικά Ιακώβε θα σε ρωτήσω αυτό. Λες ότι τα λατινικά είναι ωραία άρα δηλαδή ότι σου αρέσουν και θεωρείς ότι η δυσκολία τους θα τα κάνει να μην είναι ωραία αν κατάλαβα καλα; Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω την άποψη αυτή ότι δηλαδή ενα μάθημα είναι ωραίο και καλό αν είναι εύκολο ενώ αν είναι δύσκολο δεν είναι. Πιστεύω ότι αν κάτι αου αρέσει πραγματικά δεν παίζει ρόλο η δυσκολία του για να σε προσελκύσει είτε να σε απομακρύνει από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν υποτίθεται ότι τα λατινικά είναι το *εύκολο* μάθημα αυτής της κατεύθυνσης; Στα δικά μου δηλαδή τα χρόνια ήταν ένα σιγουράκι για τον βαθμό. :hmm: Αλλά όλο και πιο συχνά τελευταία βρίσκω παιδιά να ζορίζονται πραγματικά. Τι άλλαξε;
Μπα... :P

Αν τόσα χρόνια μαθαίνεις να αντιμετωπίζεις σημεία και τέρατα μέσω της κατανόησης στα αρχαία ελληνικά, στα λατινικά πηγαίνει όλος ο κόπος στα σκουπίδια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δεν υποτίθεται ότι τα λατινικά είναι το *εύκολο* μάθημα αυτής της κατεύθυνσης; Στα δικά μου δηλαδή τα χρόνια ήταν ένα σιγουράκι για τον βαθμό. :hmm: Αλλά όλο και πιο συχνά τελευταία βρίσκω παιδιά να ζορίζονται πραγματικά. Τι άλλαξε;

Δεν ξέρω τι γινόταν παλιότερα όμως εμένα μου φάνηκε μάθημα για τα σκουπίδια:P . Δεν μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ. Είχα και τη φιλόλογο '' το συντακτικό από έξω, αυτό από έξω, αυτό από έξω'' και ήμουν σε φάση: :confused:
Μου έλεγαν όλοι: ''Έλα ρε σε εσένα που αρέσουν οι γλώσσες δεν μπορείς τα λατινικά;''
ΜΑ ΔΕΝ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ Η ΓΛΩΣΣΑ.
Στο τέλος είπα, ό τι θέλει ας γίνει, χέστηκα:P
Καλά που δεν έχουν συντελεστή και τα μόριά μου και 19 να έγραφα δεν θα άλλαζαν ιδιαίτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά που δεν έχουν συντελεστή και τα μόριά μου και 19 να έγραφα δεν θα άλλαζαν ιδιαίτερα...

600 μόρια ουκ ολίγα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
600 μόρια ουκ ολίγα

Προσωπικά δεν με ένοιαζε αφού όχι απλά έπιανα τη φιλολογία αλλά άνετα μάλιστα, οπότε τα 600 μόρια δεν μου έκαναν καμία αίσθηση:P . Νομίζω πως κάποιος που ''κυνηγάει'' μια σχολή με πιο ψηλές βάσεις και χωρίς ειδικό μάθημα ναι, προβληματίζεται... Δεν μιλάω για νομική ή ψυχολογία... Αλλά για τις υπόλοιπες, αν καταφέρεις να γράψεις πολύ καλά ιστορία και αρχαία δεν φαίνεται ιδιαίτερα η διαφορά... Πες πχ πως κάποιος έχει στόχο το ιστορικό αρχαιολογικό του ΕΚΠΑ. Φέτος είχε 16.167:

Αυτός ας υποθέσουμε πως έγραφε:

Έκθεση: 16
Αρχαία: 16.5
Ιστορία: 18.5
Λατινικά: 19

Έβγαζε σύνολο: 17.440

Αν έγραφε τους ίδιους βαθμούς και στα λατινικά 16 ( που έγραψα εγώ πχ) θα έβγαζε σύνολο: 16.840... Θα έπιανε ''άνετα'' το ιστορικό σε κάθε περίπτωση...
Αν όμως έγραφε μεν στα λατινικά 19 αλλά ιστορία και αρχαία, 14 και 13 αντίστοιχα θα έβγαζε 15.070 που σημαίνει πως θα έμενε από έξω.
Αυτό εννοώ πως δεν στοιχίζει ιδιαίτερα σε πολλές περιπτώσεις..

Το πρέπον βέβαια είναι πως αν δεν είστε ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι μπορείτε να πιάσετε τη σχολή σας ή έχει υψηλές βάσεις να διαβάσετε τα λατινικά όσο περισσότερο μπορείτε.
Είναι φαινομενικά ''εύκολο'' μάθημα ΟΜΩΣ χάνεις μόρια από ένα α που μπορεί να ξεχάσεις λόγω απροσεξίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στη 1η περίπτωση έριξες ένα μάθημα που δεν έχει βαρύτητα κατά 3 μονάδες και στην 2η έριξες τα δύο μαθήματα βαρύτητας από 4.5 και 3.5 μονάδες αντίστοιχα οπότε φάνηκε τεράστια διαφορά στην βαθμολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Στη 1η περίπτωση έριξες ένα μάθημα που δεν έχει βαρύτητα κατά 3 μονάδες και στην 2η έριξες τα δύο μαθήματα βαρύτητας από 4.5 και 3.5 μονάδες αντίστοιχα οπότε φάνηκε τεράστια διαφορά στην βαθμολογία.

Δεδομένου όμως πως αυτά τα 2 μαθήματα είναι δύσκολο να γράψει κανείς καλά..;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MisotinHstoria

Νεοφερμένος

Ο MisotinHstoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας ειμαι 19 χρονων και ξαναδινω για τριτη φορα πανελληνιες.Ειμαι θεωρητικη κατευθηνση.Φετος πηγα και φροντηστηριο αλλα θελω να ρωτησω κατι.Στα αρχαια στο γνωστο πρεπει να μαθαινω μονο τα σχολια του βιβλιου σωστα? Οχι και εξτρα.Ετσι δεν ειναι? Επισης αν καποιος λατινικα γραψει πολυ καλα μονο μτφρ και γραμματικη γραφει ενα 15?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι 19 χρονων και ξαναδινω για τριτη φορα πανελληνιες.Ειμαι θεωρητικη κατευθηνση.Φετος πηγα και φροντηστηριο αλλα θελω να ρωτησω κατι.Στα αρχαια στο γνωστο πρεπει να μαθαινω μονο τα σχολια του βιβλιου σωστα? Οχι και εξτρα.Ετσι δεν ειναι? Επισης αν καποιος λατινικα γραψει πολυ καλα μονο μτφρ και γραμματικη γραφει ενα 15?

Καλησπέρα! Τα σχόλια του βιβλίου να τα μάθεις πολύ καλά, όμως δεν αρκούν από μόνα τους. Μια εξαιρετική σελίδα με ερμηνευτικά σχόλια είναι το study4exams.gr από το υπουργείο παιδείας. Για τα λατινικά, αν δεν κάνω λάθος, οι μεταφράσεις και οι ασκήσεις γραμματικής πιάνουν 70 μόρια στα 100, δηλαδή 14 στα 20. Τα υπόλοιπα 30 μόρια τα πιάνουν οι ασκήσεις συντακτικού. Άρα δεν αρκούν για ένα 15.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι 19 χρονων και ξαναδινω για τριτη φορα πανελληνιες.Ειμαι θεωρητικη κατευθηνση.Φετος πηγα και φροντηστηριο αλλα θελω να ρωτησω κατι.Στα αρχαια στο γνωστο πρεπει να μαθαινω μονο τα σχολια του βιβλιου σωστα? Οχι και εξτρα.Ετσι δεν ειναι? Επισης αν καποιος λατινικα γραψει πολυ καλα μονο μτφρ και γραμματικη γραφει ενα 15?

Καλησπέρα ΜισώΤηνΙστορία ( ΓΙΑΤΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Θα πάθω υστερία :P )
Το λίνκ για το studyforexams είναι αυτό . Για το κάθε βιβλίο και ενότητα μπορείς να βρεις ξεχωριστά μέσω του μενού πλοήγησης.
Για τα λατινικά, ακριβώς αυτό που σου είπε ο Alex. Αλλά αν μάθεις και τα ουσιαστικά, σίγουρα θα μπορέσεις. - ή τις δευτερεύουσες-

ΥΓ: Με τέτοιο νικ, θα σε εξετάζω ιστορία καθημερινά :whistle::redface::shifty::pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickddg

Νεοφερμένος

Ο nickddg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ηθελα να ρωτησω ακουσα οτι φετος αλλαζουν το συστημα των πανελλινιων ,αρα αυτο σημαινει οτι εγω ως αποφοιτος που ξαναδινω θα δωσω με το <παλιο> συστημα? γιατι αν συμβαινει αυτο τοτε οι θεσεις που θα υπαρχουν για την σχολη που θελω θα ειναι πολυ λιγοτερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι 19 χρονων και ξαναδινω για τριτη φορα πανελληνιες.Ειμαι θεωρητικη κατευθηνση.Φετος πηγα και φροντηστηριο αλλα θελω να ρωτησω κατι.Στα αρχαια στο γνωστο πρεπει να μαθαινω μονο τα σχολια του βιβλιου σωστα? Οχι και εξτρα.Ετσι δεν ειναι? Επισης αν καποιος λατινικα γραψει πολυ καλα μονο μτφρ και γραμματικη γραφει ενα 15?
Γεια σου! Συμφωνώ με τους προλαλίσαντες! Κάνε καλή προετοιμασία.

Απλώς ήθελα να σου πω κάτι και πραγματικά το λέω συμβουλευτικά και όχι ειρωνικά. Εφόσον είσαι θεωρητική κατεύθυνση (και να μην ήσουν βέβαια), χρειάζεται να μάθεις λίγο καλύτερη ορθογραφία. Έκανες ένα λαθάκι στην κατεύθυνση και στο φροντιστήριο . Δεν είναι σημαντικά, απλώς στην Έκθεση, στην Ιστορία και στα μαθήματα που απαιτούν ανάπτυξη γενικότερα, τα ορθογραφικά παίζουν σημαντικό ρόλο. Για αυτό διάβαζε άρθρα, ψάξε λέξεις κλπ και προσπάθησε να βελτιωθείς σε αυτό το κομμάτι. :)

Σου εύχομαι κάθε επιτυχία και νομίζω πως φέτος θα περάσεις εκεί που θες! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεα

Νεοφερμένος

Ο Δεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
ηθελα να ρωτησω ακουσα οτι φετος αλλαζουν το συστημα των πανελλινιων ,αρα αυτο σημαινει οτι εγω ως αποφοιτος που ξαναδινω θα δωσω με το <παλιο> συστημα? γιατι αν συμβαινει αυτο τοτε οι θεσεις που θα υπαρχουν για την σχολη που θελω θα ειναι πολυ λιγοτερες
Φέτος δεν αλλάζει κανένα συστήμα.
Παλιό σύστημα δλδ 6ή7 μαθήματα δεν υπάρχει για κανέναν πλέον.
Μόνο το νεο υπάρχει για όλους. Δλδ 4 ή 5 μάθηματα ανάλογα τι θες.
Πληροφορίακα μόνο, το υπάρχον σύστημα θα είναι μέχρι και τις πανελλήνιες του 2019
Τι κατεύθυνση ήσουν και τι θες να πας για να βοηθήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickddg

Νεοφερμένος

Ο nickddg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ευχαριστω φιλε ,θετικη ειμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Καλησπέρα ,

μια ερώτηση, υπάρχει κάποιος εδώ που θα δώσει βιολογία γ.π;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top