Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Παιδιά τι λέτε φέτος με 18.000+ ηλεκτρολόγων Θεσσαλονίκη είναι αρκετά;

Κοιτα το μεγιστο να φτασει 18κ οποτε ναι ειναι μια χαρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Πανελλήνιες 2018; Τι είναι αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanasis68

Νεοφερμένος

Ο thanasis68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Με 17750 υπάρχει περίπτωση για μηχανολόγων Θεσσαλονίκης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanasis68

Νεοφερμένος

Ο thanasis68 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δηλαδή υπάρχει εκτίμηση για αύξηση των βάσεων ε? Κρίμα και εγώ είχα ακουσει για πτώση λόγω της αυξησης των εισακτέων και όχι και των πιο εύκολων θεμάτων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GohanDGeo

Νεοφερμένος

Ο GohanDGeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Δηλαδή υπάρχει εκτίμηση για αύξηση των βάσεων ε? Κρίμα και εγώ είχα ακουσει για πτώση λόγω της αυξησης των εισακτέων και όχι και των πιο εύκολων θεμάτων .

Φίλε μου πολύ πιθανόν να πέσουν. Αλλά παρόλα αυτά ότι και να λέμε τώρα δεν έχει νόημα καθώς δεν έχουν βγει ούτε αποτελέσματα! Οπότε ας περιμένουμε μέχρι τότε και βλέπουμε. Καλά μας αποτελέσματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Λογικό στο 2ο πεδίο θα γίνει χαμός γιατί από όσα άκουσα από συμμαθητές μου Φυσική τους διέλυσαν , ενώ και το παραδοσιακό εύκολο μάθημα η Χημεία δεν ήταν περίπατος....Μαθηματικά κάθε χρόνου η συντριπτική πλειοψηφία τα κάνει όλα συντρίμμια xDD

Μια προσωπική μου άποψη για τις πανελλήνιες :
Δεν ένιωσα ποτέ άγχος παρά μόνο στην αρχή που μας έδιναν τα θέματα. 0 ξενύχτια , 0 "Δεν μπορώ άλλο" και το στόχο μου (Προσβεστική-18850 περιπου) τον έπιασα και μάλιστα για καμιά 300-400 μόρια διαφορά (στη χειρότερη).
Είναι ίσως και στο χαρακτήρα του καθένα πώς αντιμετωπίζει τα πράγματα.

Καλά αποτελέσματα σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά υπάρχουν άτομα που δίνουν ακόμα την Τρίτη...

Όσον αφορά τις βάζεις θεωρώ ότι θα ανέβουν από 200 μέχρι και 800 μόρια σε κάποιες σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γόρδιονΣουτιέν

Νεοφερμένος

Η γόρδιονΣουτιέν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ιατρικές δεν θα πέσουν καμμία 50ρια μόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.

Giannischx

Νεοφερμένος

Ο Giannischx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Νομιζεται πως στη Βιολογια τα θεματα θα ειναι πολυ δύσκολα; Εγω ετσι ελπιζω γιατι παλι με ευκολα θεματα ολοι θα γραψουν και δε θα ξεχωρισει ο αριστος απο τον μετριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

γόρδιονΣουτιέν

Νεοφερμένος

Η γόρδιονΣουτιέν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Από φυσικό χημεία και μόνο δε θα πέσουν;

Απο χημεια το θεωρω απιθανο.Τωρα η φυσικη σιγουρα θα κοψει αρκετους μαθητες αλλα χωρις να θελω να ειμαι κακος απο τους αςς πουμε 15.000 που δινουν βιολογια ολο και καποιος δεν θα πηρε καλο βαθμο στην φυσικη(πχ εμεις εχουμε ενα παιδι που δινει για πρωτη φορα και πηρε 100ρι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 090723

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποτέ δε μπόρεσα να καταλάβω τί σημαίνει "να ξεχωρίζει ο καλός από τον μέτριο, ή ο πολύ καλός από τον άριστο". Δηλαδή, θεωρείτε ότι ένας μαθητής που γράφει 17 είναι μέτριος; Ή ένας που γράφει 18 ότι διαφέρει πάρα πολύ από έναν που γράφει 20; Εγώ πιστεύω ότι είναι αρκετά δύσκολο να φτάσει κανείς το 17 και στην τελική ένας άριστος μαθητής μπορεί να έχασε από απροσεξίες. Γίνονται και αυτά. Απλά δεν μου αρέσουν οι χαρακτηρισμοί. Θεωρώ πολύ αντιπαιδαγωγικό να κατατάσσεις έναν μαθητή στους μέτριους και να επηρεάζεις την αυτοεικόνα του μ' αυτόν τον τρόπο. Δεν λέω ότι είναι όλοι έξυπνοι, δε λέω ότι είναι όλοι χαζοί. Γνωρίζω άτομα που ξέρουν να σου εξηγήσουν τα φαινόμενα της επιστήμης που μελετούν (χημεία, φυσική) πολύ καλά σαν να είναι οι ίδιοι επιστήμονες, αλλά στις πανελλήνιες να μην τα πήγαν πολύ καλά για διάφορους λόγους (άγχος, κούραση, απροσεξία). Από την άλλη βέβαια θα μου πείτε και πως θα διαχωρίζονται οι μαθητές για να μπαίνουν στις σχολές. Φυσικά και αναγνωρίζω πως πρέπει να υπάρχει ένα μέσο εξέτασης απλά κάτι δε μου αρέσει. Βλέπω άτομα που περνούν ιατρική να μη διαθέτουν ιδιαίτερη ευστροφία και νιώθω πως είναι άδικο. Γιατί ως γιατρός δε θα σου βάλουν να λύσεις στερεό, αλλά θα έχεις έναν άνθρωπο απέναντί σου, θα πρέπει να εκτιμήσεις γρήγορα μια κατάσταση, να γυρίζει λίγο το μυαλό. Νιώθω λίγο μπερδεμένη με το όλο ζήτημα των εξετάσεων. Νιώθω ότι αφήνουν πολλά περιθώρια για λάθος εκτιμήσεις ανάμεσα στους υποψηφίους. Λέμε ότι είναι αξιοκρατικές αλλά είναι όντως;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
απλά σαν παρατήρηση να πω ότι το 17 με το 20 στο μάθημα με το μεγαλύτερο συντελεστή βαρύτητας έχουν 990 μόρια διαφορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 090723

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, εννοείται ότι οι βαθμοί και με 0.1 διαφορά οδηγούν σε διαφορετικά μόρια. Δεν αναφέρομαι όμως σε αυτό, παραθέτω έναν προβληματισμό σχετικά με όσα ακούω γύρω από τις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
οι πανελληνιες ειναι ακριβως αυτο :
το καθε υποψηφιο μετα τις πανελληνιες το χαρακτηριζει ενας 4-ψηφιος ή 5-ψηφιος αριθμος και ολοι οι υποψηφιοι με βαση αυτο τον αριθμο(μορια) κατατασσονται σε μια λιστα απο το καλυτερο προς το χειροτερο (οσοι ειναι στο ιδιο πεδιο σε μια κοινη λιστα) και με βαση αυτη τη λιστα αποφασιζεται ποιος θα περασει που και ποιοι πουθενα. Αυτο ειναι το νοημα των πανελληνιων . Αξιζει να σημειωθει οτι ενας που εβγαλε 16100 μορια ειναι καλυτερος απο εναν αλλο που εγραψε 16010 , τωρα γιατι ειναι καλυτερος αυτος , γιατι οι βαθμολογητες αποφασισαν οτι εγραψε ελαχιστα καλυτερα απο τον αλλο. Δινεις πανελληνιες για να σου βαλουν αυτο τον αριθμο( 0 - 20000) , τωρα για το αν ειναι ικανος αυτος ο αριθμος να αποφασιζει το μελλον σου , η απαντηση για το μελλον σου μαλλον οχι , σιγουρα ομως ειναι ικανος να αποφασισει τη σχολη που θα περασεις !Οι πανελληνιες βαζουν αριθμους στους υποψηφιους και με βαση αυτους τους αριθμους οι ειδικοι βαζουν ετικετες ( μετριος , κακος , αριστος , πολυ καλος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο Απορίας

Νεοφερμένος

Ο Ο Απορίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Ιατρικές δεν θα πέσουν καμμία 50ρια μόρια;

Εξαρταται απο την βιολογια.Αν ειναι της ιδιας δυσκολιας με περυσι τοτε σιγουρα λογω φυσικης.Αυτο το 4,817 ατομα που εγραψαν το 2017 μεταξυ 19-20 και το 5,010 ατομα το 2016 δεν παιζει ουτε 1 στο εκατομμυριο. Αρα αν εισαι κοντα με τα μουτρα στην βιολογια. Καλη δυναμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 090723

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς θέλω να πω. Γνωρίζω τι είναι οι πανελλήνιες, έδωσα κι εγώ. Αυτό το "οι ειδικοί βάζουν ετικέτες" είναι αυτό που σχολίασα στο πρώτο μήνυμα και κατά πόσο (λίγο) ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς θέλω να πω. Γνωρίζω τι είναι οι πανελλήνιες, έδωσα κι εγώ. Αυτό το "οι ειδικοί βάζουν ετικέτες" είναι αυτό που σχολίασα στο πρώτο μήνυμα και κατά πόσο (λίγο) ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

Δεν ανταποκρινονται στη πραγματικοτητα για μενα , ανταποκρινονται ομως στα μορια που βγαζουν οι υποψηφιοι αν λεγεται μετα τις πανελληνιες και στο ποσο γραφετε στα φροντιστηρια μεσα στη χρονια(οεφε και υπολοιπα διαγωνισματα) αν λεγεται πριν τις πανελληνιες . Και ενα τελευταιο το ποσο καλος ειναι καποιος σε κατι δεν ειναι ευκολο να το μετρησεις , οι πανελληνιες ειναι ενας τροπος που το μετραει αυτο και ισως το να μετραει και καλα ( προσωπικη εκτιμηση ειναι οτι δε το μετραει και πολυ καλα λογω των θεματων που βαζουν και των ανεπαρκων βαθμολογητων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top