Πανελλήνιες 2017

Ποια είναι η γνώμη σας για τις φετινές βάσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 83)
  • Θα ανεβούν

    Ψήφοι: 16 19.3%
  • θα παραμείνουν ίδιες

    Ψήφοι: 18 21.7%
  • Θα πέσουν

    Ψήφοι: 49 59.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Γνωρίζετε αν χασω τη δευτερα την ιστορια και θελω να τη δωσω επαναληπτικες αν θα πρεπει να δωσω και τα 5 μαθηματα που δήλωσα?επισης γνωρίζετε ποσα ατομα δίνουν συνηθως στις επαναληπτικες?

Θα πρεπει να δώσεις και τα 5 μαθηματα στα οποία εξεταζεσαι και οχι μονο σε εκεινο/α που απουσιασες. Για το δευτερο δεν εχω ιδεα. Γνωρίζω ομως οτι διεκδικείτε το 0,5% των θέσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Θα πρεπει να δώσεις και τα 5 μαθηματα στα οποία εξεταζεσαι και οχι μονο σε εκεινο/α που απουσιασες. Για το δευτερο δεν εχω ιδεα. Γνωρίζω ομως οτι διεκδικείτε το 0,5% των θέσεων.

0,5%?? :confused::confused::confused::confused:
Δηλαδη μεχρι και τα επαλ διεκδικουν μεγαλυτερο ποσοστο; :hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
0,5%?? :confused::confused::confused::confused:
Δηλαδη μεχρι και τα επαλ διεκδικουν μεγαλυτερο ποσοστο; :hmm::hmm::hmm::hmm:

Εντωμεταξυ δεν παιρνω και όρκο γι αυτο που άκουσα αλλα απο επαναληπτικές επαλ δεν θα έχουν πρόσβαση σε ΑΕΙ. Τι περίεργο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HeatHen

Νεοφερμένος

Ο HeatHen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Τα παιδια απο επαλ θα εχουν προσβαση σε ολα τα ΑΕΙ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Τα παιδια απο επαλ θα εχουν προσβαση σε ολα τα ΑΕΙ ;

Οχι, δεν θα έχουν πρόσβαση σε ολες τις σχολές ΑΕΙ.

https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/epal-tei-panep.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HeatHen

Νεοφερμένος

Ο HeatHen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω αυτη την αποφαση. Το θεμα μου δεν ειναι οι θεσεις που μας "τρωνε" τα παιδια, αλλα οι γνωσεις με τις οποιες ενα παιδι απο επαλ θα εισαχθει, λογου χαρη, στο τμημα Μοριακης Βιολογιας & Γενετικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω αυτη την αποφαση. Το θεμα μου δεν ειναι οι θεσεις που μας "τρωνε" τα παιδια, αλλα οι γνωσεις με τις οποιες ενα παιδι απο επαλ θα εισαχθει, λογου χαρη, στο τμημα Μοριακης Βιολογιας & Γενετικης.

Ας δουμε και αλλες σχολες για να κρινουμε.Ας δουμε για παραδειγμα μια με υπολογιστες.Ο μαθητης του επαλ δεν θα εχει το ιδιο επιπεδο γνωσεων με εμενα,ομως τα χερια του θα ξερουν να δουλευουν κατι που τα δικα μου δεν θα το κανουν.Τελικα τι ειναι πιο καλο να εχεις γνωσεις και να μην ξερεις να χρησιμοποιεις κατσαβιδι ή να μην εχεις γνωσεις και να ξερεις να κανεις καλα την δουλεια σου;
Σαφως και υπαρχουν εξαιρεσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HeatHen

Νεοφερμένος

Ο HeatHen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δεν διαφωνω με το σκεπτικο σου. Απλα θεωρω οτι θα επρεπε να επιλεξουν με μεγαλυτερη προσοχη τις σχολες που τους δινουν προσβαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Δεν διαφωνω με το σκεπτικο σου. Απλα θεωρω οτι θα επρεπε να επιλεξουν με μεγαλυτερη προσοχη τις σχολες που τους δινουν προσβαση.

Αυτο ακριβώς. Σίγουρα ενα παιδι που εχει παρει ειδικοτητα πληροφορικη θα ειχε περισσότερες γνώσεις απο εμενα οταν μπηκα στην σχολη. Το ιδιο και για τα οικονομικά. Αλλα μου φαινεται κάπως off να μπαίνουν ιατρικη παιδια απο κομμωτική και αισθητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Δεν διαφωνω με το σκεπτικο σου. Απλα θεωρω οτι θα επρεπε να επιλεξουν με μεγαλυτερη προσοχη τις σχολες που τους δινουν προσβαση.

Αυτο ακριβώς. Σίγουρα ενα παιδι που εχει παρει ειδικοτητα πληροφορικη θα ειχε περισσότερες γνώσεις απο εμενα οταν μπηκα στην σχολη. Το ιδιο και για τα οικονομικά. Αλλα μου φαινεται κάπως off να μπαίνουν ιατρικη παιδια απο κομμωτική και αισθητική.

Ναι σε αυτο δεν διαφωνω εχετε και οι 2 απολυτο δικιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HeatHen

Νεοφερμένος

Ο HeatHen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Σαφως και δεν ισχυριζομαι οτι επειδη εγω διαβασα βιολογια κατευθυνσης ειμαι αυθεντια και θα γινω καλυτερος γιατρος. Οπως και να το κανουμε, ομως, εχω καποιες βασικες γνωσεις, εστω θεωρητικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Και εκεί που ήμουν έτοιμη να γράψω ''δεν λέτε πάλι καλά που δεν έβαλαν και τις ιατρικές σχολές μέσα'' τσοοουυυυπ να και όλες οι ιατρικές!
Μόνο οι θεωρητικές και οι νομικές έχουν μείνει εκτός; Μήπως πάνε να ισοβαθμίσουν τα ΕΠΑΛ με τα ΓΕΛ; Και αν συνεχιστεί αυτό, που μάλλον θα συνεχιστεί με την υπάρχουσα κυβέρνηση και μέχρι να καταργηθούν οι πανελλήνιες, αν δεν κάνω λάθος πέρα απο το οτι τα θέματα των ΕΠΑΛ θα είναι πανεύκολα, θα έχουν και διαφορετική μοριοδότηση και ίσως και οι δικές τους βάσεις θα είναι χαμηλότερες ή θα ανταγωνιστούν τις ίδιες βάσεις με του ΓΕΛ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HeatHen

Νεοφερμένος

Ο HeatHen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Νομιζω οτι αφου διεκδικουν ξεχωριστο ποσοστο οι βασεις εισαγωγης τους π.χ. για την Ιατρικη θα ειναι διαφορετικες απο των γελ και θα καθοριζονται με βαση τα μορια των παιδιων απο τα επαλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Σαφως και δεν ισχυριζομαι οτι επειδη εγω διαβασα βιολογια κατευθυνσης ειμαι αυθεντια και θα γινω καλυτερος γιατρος. Οπως και να το κανουμε, ομως, εχω καποιες βασικες γνωσεις, εστω θεωρητικες.

Δεν ειναι μονο οι γνώσεις. Χωρις να ειμαι απόλυτη και εννοειται πως οποίος το γουστάρει το καταφέρνει, τα παιδια των επαλ δεν ειναι διαμορφωμένα οπως τα παιδια του γέλ. Λιγο δυσκολο να ανταπεξέλθουν σε μια απαιτητική σχολη οπως η ιατρικη. Anyway. Εφόσον το υπουργείο τους δίνει αυτήν την επιλογή μαγκιά τους αν το επιλέξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Και εκεί που ήμουν έτοιμη να γράψω ''δεν λέτε πάλι καλά που δεν έβαλαν και τις ιατρικές σχολές μέσα'' τσοοουυυυπ να και όλες οι ιατρικές!
Μόνο οι θεωρητικές και οι νομικές έχουν μείνει εκτός; Μήπως πάνε να ισοβαθμίσουν τα ΕΠΑΛ με τα ΓΕΛ; Και αν συνεχιστεί αυτό, που μάλλον θα συνεχιστεί με την υπάρχουσα κυβέρνηση και μέχρι να καταργηθούν οι πανελλήνιες, αν δεν κάνω λάθος πέρα απο το οτι τα θέματα των ΕΠΑΛ θα είναι πανεύκολα, θα έχουν και διαφορετική μοριοδότηση και ίσως και οι δικές τους βάσεις θα είναι χαμηλότερες ή θα ανταγωνιστούν τις ίδιες βάσεις με του ΓΕΛ;

Οποιος βιαζεται σκονταφτει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HeatHen

Νεοφερμένος

Ο HeatHen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ειναι και αυτο που λες. Παντως, ο,τι ειναι να γινει ας γινει για καλο. Ελπιζω οτι οι συναγωνιστες πανελληνιομαχοι απο τα επαλ θα πραξουν χωρις υπερβαλλοντα ζηλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Δεν ειναι μονο οι γνώσεις. Χωρις να ειμαι απόλυτη και εννοειται πως οποίος το γουστάρει το καταφέρνει, τα παιδια των επαλ δεν ειναι διαμορφωμένα οπως τα παιδια του γέλ. Λιγο δυσκολο να ανταπεξέλθουν σε μια απαιτητική σχολη οπως η ιατρικη. Anyway. Εφόσον το υπουργείο τους δίνει αυτήν την επιλογή μαγκιά τους αν το επιλέξουν.
Η πραγματική μαγκιά, νομίζω είναι αν θα καταφέρουν να την τελειώσουν την σχολή και οχι μόνο να την επιλέξουν και να μπουν σε αυτήν. Και οχι μόνο ιατρική αλλά και σε πολλές πολυτεχνικές σχολές και υπόλοιπες σχολές που τις θεωρώ ''βαρβάτες''.

Οποιος βιαζεται σκονταφτει :D
Σκόνταψα αλλά σηκώθηκα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Ειναι και αυτο που λες. Παντως, ο,τι ειναι να γινει ας γινει για καλο. Ελπιζω οτι οι συναγωνιστες πανελληνιομαχοι απο τα επαλ θα πραξουν χωρις υπερβαλλοντα ζηλο.

Κι εγω αλλα δεν το βλεπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
πως πιστευετε πως θα κυμανθουν οι βασεις στο 1ο πεδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
0,5%?? :confused::confused::confused::confused:
Δηλαδη μεχρι και τα επαλ διεκδικουν μεγαλυτερο ποσοστο; :hmm::hmm::hmm::hmm:
Γιατί εσύ θέλεις παραπάνω; Ζήτημα να εξεταστούν 100-200 άτομα στις επαναληπτικές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top