Πανελλήνιες 2017

Ποια είναι η γνώμη σας για τις φετινές βάσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 83)
  • Θα ανεβούν

    Ψήφοι: 16 19.3%
  • θα παραμείνουν ίδιες

    Ψήφοι: 18 21.7%
  • Θα πέσουν

    Ψήφοι: 49 59.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Η επιτυχια θα ερθει μονο αν περασεις πανεπιστημιο ;
Δεν νομιζω .
Δεν χανεται ο κοσμος αν δεν περασεις πανεπιστημιο. Μπορει καποιος στα 18 του να εχει μισθο ενω εσυ(δεν αναφερομαι προσωπικα) να παλευεις για τις πανελληνιες , να μπεις σε μια σχολη και να παλευεις 4-5 χρονια να την βγαλεις και στο τελος να κοβεις εισητηρια στον Οαεδ. ΒΓΕΙΤΕ επιτελους απο το καλουπι των πανελληνιων . Δεν σου εγγυουνται τιποτα. ΕΣΥ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ καθοριζεις την πορεια σου

Ανάφερε μου επαγγέλματα στα οποία μπορείς να απασχοληθείς, τα οποία σου δίνουν ένα επαρκές εισόδημα και τα οποία δεν θέτουν ως προϋπόθεση τη φοίτηση σε κάποιο πανεπιστήμιο. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Εχω λοιπον φιλο 19 ετων ο οποιος δουλευει βενζινας για 820 ευρω οχι και ασχημα για πρωτο μισθο. Αραγε ποιος θα ηαν αντιστοιχα ο πρωτος μισθος ενος Μαθηματικου,Φυσικου,Φιλολογου ακομη και μηχανικου στην Ελλαδα ;
Οποιοδηποτε επαγγελμα ασχολειτε με τον αδικημενο στην Ελλαδα πρωτογενη τομεα. Γεωργος,Κτηνοτροφος,Ψαρας.
Υδραυλικος,Ηλεκτρολογος,Φουρναρης,Κρεοπωλης. Ιδιωτικος υπαλληλος σε εταιρεια ,εφοσον κανεις σωστα τη δουλεια σου μπορει να ανεβεις βαθμιδα.
Ανεφερε μου τωρα εσυ επαγγελματα απο πανεπιστημιο που θα σου φερουν το επαρκες εισοδημα στη σημερινη Ελλαδα(εκτος απο ιατρο και μηχανικο αυτοκινητων).

Ανάφερε μου επαγγέλματα στα οποία μπορείς να απασχοληθείς, τα οποία σου δίνουν ένα επαρκές εισόδημα και τα οποία δεν θέτουν ως προϋπόθεση τη φοίτηση σε κάποιο πανεπιστήμιο. :worry:
Αν εσυ φιλε Πανο μπεις πανεπιστημιο και βγαλεις την σχολη που θελεις που στο ευχομαι. Ομως δεν βρεις δουλεια στον τομεα . Για να συντηρηθεις ή και να συντηρησεις την οικογενεια σου θα γινοσουν ντελιβερας ; θα επλενες πιατα ; θα γινοσουν καθαριστης ; θα σηκωνες κιβωτια ;
Εγω προσωπικα μεχρι και τουαλετες θα ξεβουλωνα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εχω λοιπον φιλο 19 ετων ο οποιος δουλευει βενζινας για 820 ευρω οχι και ασχημα για πρωτο μισθο. Αραγε ποιος θα ηαν αντιστοιχα ο πρωτος μισθος ενος Μαθηματικου,Φυσικου,Φιλολογου ακομη και μηχανικου στην Ελλαδα ;
Οποιοδηποτε επαγγελμα ασχολειτε με τον αδικημενο στην Ελλαδα πρωτογενη τομεα. Γεωργος,Κτηνοτροφος,Ψαρας.
Υδραυλικος,Ηλεκτρολογος,Φουρναρης,Κρεοπωλης. Ιδιωτικος υπαλληλος σε εταιρεια ,εφοσον κανεις σωστα τη δουλεια σου μπορει να ανεβεις βαθμιδα.
Ανεφερε μου τωρα εσυ επαγγελματα απο πανεπιστημιο που θα σου φερουν το επαρκες εισοδημα στη σημερινη Ελλαδα(εκτος απο ιατρο και μηχανικο αυτοκινητων).

Μάλλον έχουμε διαφορετικό ορισμό για τη λέξη επιτυχία.
Προσωπικά, δεν θεωρώ ότι ένας βενζινάς έχει τις ίδιες ευκαιρίες για εξέλιξη και καλύτερο μισθό από έναν μαθηματικό, από κάποιον του Πολυτεχνείου ή του ΟΠΑ.
Παράδειγμα: απόφοιτοι πληροφορικής

Αν εσυ φιλε Πανο μπεις πανεπιστημιο και βγαλεις την σχολη που θελεις που στο ευχομαι. Ομως δεν βρεις δουλεια στον τομεα . Για να συντηρηθεις ή και να συντηρησεις την οικογενεια σου θα γινοσουν ντελιβερας ; θα επλενες πιατα ; θα γινοσουν καθαριστης ; θα σηκωνες κιβωτια ;
Εγω προσωπικα μεχρι και τουαλετες θα ξεβουλωνα .

Νομίζω ότι οι περισσότεροι θα έκαναν αυτά που ανέφερες για να επιβιώσουν. Αυτό σημαίνει, όμως, ότι είναι πετυχημένοι;
Η επιτυχία έχει άμεση σχέση με τη τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Νομίζω ότι πρέπει να διαχωρίσουμε δυο έννοιες. Άλλο είναι η επιβίωση και άλλο είναι η επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι περισσότεροι θα έκαναν αυτά που ανέφερες για να επιβιώσουν. Αυτό σημαίνει, όμως, ότι είναι πετυχημένοι;
Η επιτυχία έχει άμεση σχέση με τη τριτοβάθμια εκπαίδευση.[/QUOTE]
Σε καμια περιπτωση η επιτυχια δεν συνδεεται με την τριτοβαθμια εκπαιδευση . Μα σε καμια . Επειδη καποιος ειναι μηχανικος,μαθηματικος,φυσικος ειναι πετυχημενος ;;;
Επιτυχια δεν ειναι μονο τα λεφτα, επιτυχια ειναι να εχεις μια στεγη να κοιμηθεις, ενα πιατο για να φας και τα παιδια σου να μην στερουνται τα απαραιτητα. Να πηγαινουν σχολειο και να ειναι χαρουμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι περισσότεροι θα έκαναν αυτά που ανέφερες για να επιβιώσουν. Αυτό σημαίνει, όμως, ότι είναι πετυχημένοι;
Η επιτυχία έχει άμεση σχέση με τη τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Σε καμια περιπτωση η επιτυχια δεν συνδεεται με την τριτοβαθμια εκπαιδευση . Μα σε καμια . Επειδη καποιος ειναι μηχανικος,μαθηματικος,φυσικος ειναι πετυχημενος ;;;
Επιτυχια δεν ειναι μονο τα λεφτα, επιτυχια ειναι να εχεις μια στεγη να κοιμηθεις, ενα πιατο για να φας και τα παιδια σου να μην στερουνται τα απαραιτητα. Να πηγαινουν σχολειο και να ειναι χαρουμενα.

Αυτό δεν είναι απλώς επιβίωση; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Νομίζω ότι οι περισσότεροι θα έκαναν αυτά που ανέφερες για να επιβιώσουν. Αυτό σημαίνει, όμως, ότι είναι πετυχημένοι;
Η επιτυχία έχει άμεση σχέση με τη τριτοβάθμια εκπαίδευση.
Σε καμια περιπτωση η επιτυχια δεν συνδεεται με την τριτοβαθμια εκπαιδευση . Μα σε καμια . Επειδη καποιος ειναι μηχανικος,μαθηματικος,φυσικος ειναι πετυχημενος ;;;
Επιτυχια δεν ειναι μονο τα λεφτα, επιτυχια ειναι να εχεις μια στεγη να κοιμηθεις, ενα πιατο για να φας και τα παιδια σου να μην στερουνται τα απαραιτητα. Να πηγαινουν σχολειο και να ειναι χαρουμενα.[/QUOTE]

Αυτά στα οποία αναφέρεσαι αποτελούν την επιβίωση... Η επιτυχία όριζεται διαφορετικά για τον καθένα! Κοίνος παρονομαστής είναι η ολοκλήρωση, να κάνεις κάτι που σε "γεμίζει", που σε ευχαριστεί και εν τέλει να εξελιχθείς σε αυτό που ονειρεύσαι! Στη σημερινή Έλλαδα είναι δύσκολο να το κάνεις αύτο απο όποια σκοπιά και να το δεις. Προσωπικά, ο βένζίνας που πληρώνεται 820€ έχει εξασφαλίσει το κομμάτι της επιβίωσης (αν θες, είναι επιτυχημένος σε αυτό) ωστοσο με προβληματίζει το γεγονός πως αυτός θα ανελιχθεί την στιγμή που τα περισσότερα, αν όχι όλα, γύρω του καταρρέουν...:hmm: Όπως και να έχει οι πανελλήνιες είναι αδιαμφισβήτητα σημαντικές , αλλά δεν είναι μονόδρομος για την επιτυχία!(το ιδιο ισχύει και για την τριτοβάθμια)! Anyway, καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά που εξετάζονται και εύχομαι ιδιαίτερα σε εκείνους που "κόπιασαν" να τελεσφορήσουν οι προσπάθειες τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Αυτό δεν είναι απλώς επιβίωση; :hmm:
Δεν νομιζω οτι ειναι απλη επιβιωση αλλα επιτυχια. Τεσπα οπως εγραψες αλλιως το σκεφτεσαι εσυ αλλιως εγω.

Αυτά στα οποία αναφέρεσαι αποτελούν την επιβίωση... Η επιτυχία όριζεται διαφορετικά για τον καθένα! Κοίνος παρονομαστής είναι η ολοκλήρωση, να κάνεις κάτι που σε "γεμίζει", που σε ευχαριστεί και εν τέλει να εξελιχθείς σε αυτό που ονειρεύσαι! Στη σημερινή Έλλαδα είναι δύσκολο να το κάνεις αύτο απο όποια σκοπιά και να το δεις. Προσωπικά, ο βένζίνας που πληρώνεται 820€ έχει εξασφαλίσει το κομμάτι της επιβίωσης (αν θες, είναι επιτυχημένος σε αυτό) ωστοσο με προβληματίζει το γεγονός πως αυτός θα ανελιχθεί την στιγμή που τα περισσότερα, αν όχι όλα, γύρω του καταρρέουν...:hmm: Όπως και να έχει οι πανελλήνιες είναι αδιαμφισβήτητα σημαντικές , αλλά δεν είναι μονόδρομος για την επιτυχία!(το ιδιο ισχύει και για την τριτοβάθμια)! Anyway, καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά που εξετάζονται και εύχομαι ιδιαίτερα σε εκείνους που "κόπιασαν" να τελεσφορήσουν οι προσπάθειες τους!
Θα συμφωνησω στα περισσοτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 712 μηνύματα.
Καλη επιτυχία παίδες , για να δουμε τι σας εχει μαγειρέψει η επιτροπή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Καλή επιτυχία γλυκά μου! :)
(Σαν πολύ γρήγορα δεν έφτασε η παραμονή; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
καλημερες, καλη επιτυχια, θα την παλεψουμε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Παιδιά τα μόρια βγαίνουν 29 Ιουνίου.
Είναι υποχρεωτικό να πάμε στο σχολείο ή υπάρχει κάποιο σάιτ που μπορούμε να δούμε πόσο γράψαμε με τον κωδικό π έχουμε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris2799

Νεοφερμένος

Ο chris2799 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά !!! Καλή μας επιτυχία !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Μπορεις και απο το site του υπουργειου με τους κωδικους σου(μετα απο 1-2 ωρες απο την αναρτηση τους στα σχολεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Καλώς. Ευχαριστώ!!!
Καλή τύχη σε όλους παιδιά!!! Όλα καλά θα πανε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Εκθεση κομπλε ειναι κατι θα γραψουμε
Την παρασκευη ειναι τα δυσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
παιδια στην περιληψη αναφερετε και το ονομα του συγγραφεα η μονο "ο συγγραφεας";
επισης σε θεματα σαν το περσινο που ρωτουσε την αποψη μας για τις φιλιες απο το ιντερνετ ριναι σκοπιμο σε κατι παρομοιο να αναφερουμε και τα θετικαι και τα αρνητικα για να ειναι πιο ολοκληρωμενη η εκθεση η μονο το ενα απο τα δυο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
και τα 2 +προσωπικη γνωμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
ΑΕγώ δεν βάζω το όνομα του συγγραφέα...απλά ο συγγραφέας αναφέρει/υποστηρίζει κλπ. και οχι σε καθε προταση..Επίσης μας έχουν πει να μην Ξεκινάμε με το "το κείμενο πραγματευεται" Γιατί η πραγματεία θεωρείται ξεχωριστό κείμενικο ειδος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
παιδια στην περιληψη αναφερετε και το ονομα του συγγραφεα η μονο "ο συγγραφεας";
επισης σε θεματα σαν το περσινο που ρωτουσε την αποψη μας για τις φιλιες απο το ιντερνετ ριναι σκοπιμο σε κατι παρομοιο να αναφερουμε και τα θετικαι και τα αρνητικα για να ειναι πιο ολοκληρωμενη η εκθεση η μονο το ενα απο τα δυο;
Όχι δεν είναι αναγκαίο να πεις και το όνομα.
Στα ερωτήματα ολικής άγνοιας(όπως ηταν το β σκέλος των περσινών θεμάτων) υποχρεουσαι να γράψεις και τις δύο πλευρές, ειδάλλως χάνεις σε δομή αν δεν κάνω λάθος.

ΑΕγώ δεν βάζω το όνομα του συγγραφέα...απλά ο συγγραφέας αναφέρει/υποστηρίζει κλπ. και οχι σε καθε προταση..Επίσης μας έχουν πει να μην Ξεκινάμε με το "το κείμενο πραγματευεται" Γιατί η πραγματεία θεωρείται ξεχωριστό κείμενικο ειδος
Εγώ πάλι ξεκινάω έτσι ακριβώς, και το θεωρεί σωστό και ο καθηγητής έκθεσης στο σχολείο μου που είναι βαθμολογητης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psyco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Psyco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Κοίτα...καλού κακού Εγώ γράφω "το κείμενο αναφέρεται σε..." Ή "στο κείμενο γίνεται λόγος"

Αφού είναι βαθμολογητης σ έχει πει τίποτα ιδιαίτερο?Κανένα τιπ? Γενικά...Όχι μόνο για εκθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top