Πανελλήνιες 2017

Ποια είναι η γνώμη σας για τις φετινές βάσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 83)
  • Θα ανεβούν

    Ψήφοι: 16 19.3%
  • θα παραμείνουν ίδιες

    Ψήφοι: 18 21.7%
  • Θα πέσουν

    Ψήφοι: 49 59.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Strawberoula

Νεοφερμένος

Ο Strawberoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Να κανω μια τελειως χαζη ερωτηση;σε υποδειγματα απαντησεων στις προσομοιωσεις της εκθεσης βλεπω οτι πχ στις εισηγησεις αναφερεται ρητως ποιος ειναι ο προλογος ποιο το α ζητουμενο, ποιο το β ζητουμενο και ουτω καθεξης...αυτο πρεπει να γινεται,καλο ειναι να γινεται η απλα γινεται σε μια προσπαθεια να γινει κατανοητη η διαρθρωση του κειμενου;επισης γινεται χρηση bullet point που εμενα δε με βολευουν...εξηγειστε μου λιγο γιατι ειμαι και παλια...πολυ παλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Να κανω μια τελειως χαζη ερωτηση;σε υποδειγματα απαντησεων στις προσομοιωσεις της εκθεσης βλεπω οτι πχ στις εισηγησεις αναφερεται ρητως ποιος ειναι ο προλογος ποιο το α ζητουμενο, ποιο το β ζητουμενο και ουτω καθεξης...αυτο πρεπει να γινεται,καλο ειναι να γινεται η απλα γινεται σε μια προσπαθεια να γινει κατανοητη η διαρθρωση του κειμενου;επισης γινεται χρηση bullet point που εμενα δε με βολευουν...εξηγειστε μου λιγο γιατι ειμαι και παλια...πολυ παλια!

Αν είχες δώσει πανελλήνιες με δέσμες έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στην έκθεση από το 2000 και μετά. Γι' αυτό καλύτερο είναι να ρωτήσεις κάποιον καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Strawberoula

Νεοφερμένος

Ο Strawberoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αν είχες δώσει πανελλήνιες με δέσμες έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στην έκθεση από το 2000 και μετά. Γι' αυτό καλύτερο είναι να ρωτήσεις κάποιον καθηγητή.
Jims σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον σου.γνωριζω οτι εχουν γινει αλλαγες απλα το συγκεκριμενο το βλεπω παντου και αναρωτηθηκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Jims σε ευχαριστω παρα πολυ για το ενδιαφερον σου.γνωριζω οτι εχουν γινει αλλαγες απλα το συγκεκριμενο το βλεπω παντου και αναρωτηθηκα...

Δεν είναι κάτι που θα πρέπει να σε αγχώνει. Απλώς αναλύουν το θέμα σχεδιαγραμματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εβελινα πυλ.

Νεοφερμένος

Η Εβελινα πυλ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδια τι λέτε να πέσει φέτος στα αρχαια κατευθυνσης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Δεν μου λέτε, οι θεωρίες που έπεσαν την περσινή χρονιά, τις μαθαίνετε αυτολεξεί;; Εγω μόνο τις μαθαίνω με δικά μου λόγια για να έχω μια εικόνα, επειδή έπεσαν πέρσι δεν νομίζω να πέσουν και φέτος... Ελπίζω δλδ. :redface: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Παιδια τι λέτε να πέσει φέτος στα αρχαια κατευθυνσης?

Εγώ λέω Πολιτεία ή Πολιτικά. Βέβαια ένας καλά προετοιμασμένος μαθητής πρέπει να τα έχει διαβάσει όλα, γιατί και πέρσι όλοι έλεγαν ότι θα μπει πολιτεία αλλά τελικά έπεσαν ηθικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εβελινα πυλ.

Νεοφερμένος

Η Εβελινα πυλ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγώ λέω Πολιτεία ή Πολιτικά. Βέβαια ένας καλά προετοιμασμένος μαθητής πρέπει να τα έχει διαβάσει όλα, γιατί και πέρσι όλοι έλεγαν ότι θα μπει πολιτεία αλλά τελικά έπεσαν ηθικά.
Πολιτικα δεν το πιστεύω τόσο δεδομένου ότι έπεσαν το 11,το 15 και λίγο από το 13 στις επαναληπτικες του 2016 και η 20 πέρυσι στην οεφε.
Δλδ η μόνη που λογικά μπορεί να έχει κάποιες πιθανοτητες για φέτος είναι η 16 σαν αρχαιο η οποία βέβαια είναι τόσο μικρή που δεν νομίζω να την βάλουν. Σωστά δεν τα λέω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Energy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Energy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Το 15 έπεσε Πρωταγόρας. Τότε έδινα εγώ. Στις κανονικές όχι στις επαναληπτικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Πολιτικα δεν το πιστεύω τόσο δεδομένου ότι έπεσαν το 11,το 15 και λίγο από το 13 στις επαναληπτικες του 2016 και η 20 πέρυσι στην οεφε.
Δλδ η μόνη που λογικά μπορεί να έχει κάποιες πιθανοτητες για φέτος είναι η 16 σαν αρχαιο η οποία βέβαια είναι τόσο μικρή που δεν νομίζω να την βάλουν. Σωστά δεν τα λέω?

Δεν σκέφτονται με αυτό τον τρόπο αυτοί που βάζουν τα θέματα στην επιτροπή και για αυτό ακριβώς είναι κάπως απρόβλεπτοι. Επομένως πρέπει να έχεις προετοιμαστεί για όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εβελινα πυλ.

Νεοφερμένος

Η Εβελινα πυλ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Το 15 έπεσε Πρωταγόρας. Τότε έδινα εγώ. Στις κανονικές όχι στις επαναληπτικες
Εννοώ τις ενότητες 11, 15 και 13 όχι τα ετη

Δεν σκέφτονται με αυτό τον τρόπο αυτοί που βάζουν τα θέματα στην επιτροπή και για αυτό ακριβώς είναι κάπως απρόβλεπτοι. Επομένως πρέπει να έχεις προετοιμαστεί για όλα.
Δεν ξέρω πραγματικά έχω μπερδευτει. Απλά είναι τόσα πολλά που πρέπει να ξέρω που κάποιες ενότητες τις διαβάζω λιγότερο πχ τα περσινά θεματα:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Παιδια τι λέτε να πέσει φέτος στα αρχαια κατευθυνσης?
Τα έχουμε πει και παραπάνω, αλλά ας ξαναπούμε τις εκτιμήσεις που λογικά και μόνο θα διαψευστούν :P:P

Πρωταγόρας είτε η 5η είτε η 2η/3η, με το δεύτερο σενάριο κάπως απίθανο νομίζω μιας κι είναι πανεύκολες.
Πολιτεία σίγουρα η 13η με τα τρία μετοχικά σύνολα. Δεν έχει πέσει ποτέ.
Ηθικά Νικομάχεια νομίζω το βάρος πέφτει σε 8η/9η/10η. Από την 9η δεν έχουν ρωτήσει ποτέ τίποτα!
Πολιτικά, η μονίμως αναμενόμενη 20η που την περιμένουν χρόνια. Έχει ξαναπέσει βέβαια. Πάντως όταν έβαλαν πολιτικά τελευταία φορά, έβαλαν τις 11,12,15,16.

Αλλά όπως είπε κάποιος χρυσόστομος προηγουμένως, πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι για όλα. Ούτε πέρυσι περίμεναν αυτές τις ενότητες που έπεσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Από πολιτεία πάντως να μην αποκλείουμε την ενότηττα 11 γιατί ούτε και αυτή έχει πέσει ποτέ (τουλάχιστον σε κανονικές γιατί σε επαναληπτικές δεν ξέρω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EviKnl

Νεοφερμένος

Η EviKnl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ξερετε ποτε τελειωνει η διορια για τις φωτογραφιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Ξερετε ποτε τελειωνει η διορια για τις φωτογραφιες;

και μία εβδομάδα πριν δώσεις εξετάσεις μπορείς αλλά καλύτερα να ρωτήσεις τον διευθυντή του σχολείου σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EviKnl

Νεοφερμένος

Η EviKnl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν και είναι λίγο νωρίς, να ευχηθώ σε όλους τους πανελληνιομάχους καλή τύχη και ειδικά σε όσους δίνουν δεύτερη φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Euniki_98

Νεοφερμένος

Η Euniki_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Κανένα guess για την εκθεση εχουμε; Μου κανει εντύπωση που δεν έχουν βάλει κατι σχετικό με πόλεμο και ειρήνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Κανένα guess για την εκθεση εχουμε; Μου κανει εντύπωση που δεν έχουν βάλει κατι σχετικό με πόλεμο και ειρήνη.
Τι σπαστικό μάθημα είναι η έκθεση....
Κοίτα οι απόψεις διίστανται για τον τρόπο με τον οποίο επιλέγει θέματα έκθεσης η εξεταστική επιτροπή.

Υπάρχει η άποψη Α, που λέει ότι αρέσκεται να επιλέγει θέματα επίκαιρα. If that's the case, τότε ο πόλεμος, η μετανάστευση-προσφυγιά, η κρίση της δημοκρατίας, η παγκοσμιοποίηση, είναι αρκετά πιθανό να αποτελέσουν τα εξεταζόμενα θέματα.

Υπάρχει και η άποψη Β όμως, που υποστηρίζει ότι δεν αρέσκεται στο να επιλέγει θέματα που ''τσούζουν'' και είναι ανοικτές πληγές. Αυτό σημαίνει ότι ακυρώνονται τα προηγούμενα θέματα, όπως επίσης και ο ρατσισμός, μιας και στη χώρα μας τρίτο κόμμα είναι η Χ.Α. και μάλιστα με μεγάλη νεολαία (επιβεβαιώνω μάλιστα πως ξέρω προσωπικά τέτοιους συνομηλίκους μας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ προτείνω να μην διαβάσετε καθόλου θεματολογία έκθεσης. Είναι τελείως random και γι αυτό είναι χαμένος χρόνος. Εξάλου στην έκθεση δεν μετράει τόσο τι γράφεις αλλά πως το γράφεις, περιεχόμενο ότι και να σας βάλουν κάτι θα γράψετε. Εστιάστε σε ασκήσεις, περίληψη κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top