Πανελλήνιες 2017

Ποια είναι η γνώμη σας για τις φετινές βάσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 83)
  • Θα ανεβούν

    Ψήφοι: 16 19.3%
  • θα παραμείνουν ίδιες

    Ψήφοι: 18 21.7%
  • Θα πέσουν

    Ψήφοι: 49 59.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ εμενα ο χαμηλότερος μου γμο ήταν πέρσι 19.4/10
Εντάξει γλυκέ μου δεν πειράζει, εσυ να σαι καλά και σου εύχομαι να φτάσεις και το 20
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,108 μηνύματα.
Το μόνο που θέλω είναι να γράψω πάνω από 17.500 μόρια .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosXen

Νεοφερμένος

Ο GiorgosXen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Θα ασχοληθώ άλλη μια μόνο φορά με αυτό το πράγμα, ελπίζοντας στη σωτηρία σου.

Οι βαθμοί δε δηλώνουν την εξυπνάδα σου, ούτε δηλώνουν τις πραγματικές σου αποδόσεις. Οι βαθμοί έχουν να κάνουν με το πόσο έγραψες στα τεστ και ΚΥΡΙΩΣ το πόσο σε συμπαθεί ο καθηγητής.
Οι καλοί βαθμοί είναι κάτι πολύ σχετικό, επίσης. Εσύ είσαι ο καλύτερος στο δικό ΣΟΥ τμήμα, που μπορεί να απαρτίζεται από παιδιά με iq ραδικιου, το ότι είσαι καλύτερος από αυτούς δε σημαίνει απαραίτητα ότι είσαι καλός. Φαντάσου να ήσουν στην ίδια τάξη με παιδια-διάνοιες. Εκεί μπορεί να ήσουν μαθητής του 12.

Αντί να δίνεις τόσο πολλή σημασία στα μαθήματα του σχολείου-που δε λέω ότι είναι άχρηστα, απλά πέρα απ αυτά που δίνεις στις πανελλήνιες δε χρειάζεται να έχεις άγχος για τα υπόλοιπα- κάνε κάτι πιο εποικοδομητικό. Τα σχολεία δημιουργούν μονοδιαστατες προσωπικότητες που είναι καλες μόνο σε ένα πράγμα, στην απόκτηση πληροφοριών. Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος είναι πολυδιάστατη προσωπικότητα.

Πρέπει δηλαδή να καταλάβεις, ότι η ταυτότητά σου ως άτομο στην κοινωνία και τον περίγυρό σου, δεν είναι μόνο η σχολική σου ταυτότητα. Δεν σημαίνει πχ ότι εισαι καλός άνθρωπος, καλός φίλος, ότι έχεις ηθικές αξίες, ούτε καν ότι είσαι έξυπνος, απλά και μόνο επειδή έβγαλες 19.8. Η εξυπνάδα δεν έχει να κάνει με το 20 στα μαθηματικά ή την ιστορία.

Είμαι σίγουρη ότι πιστεύεις ότι οι βαθμοί δείχνουν την αξία κάποιου. Να ξέρεις ότι κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Δεν ξέρω ποιος σκατά σου έχει θέσει τους βαθμούς ως αυτοσκοπό(πιθανότατα η οικογένειά σου), αλλά να ξέρεις ότι αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΉΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΆ. ΑΠΟΒΑΛΕ ΤΗ.

Και επειδή μάλλον επίσης εκτιμάς τη γνώμη μόνο των άλλων καλών μαθητών (που στα μάτια σου είναι οι άξιοι), στα λέει αυτά κάποια που δεν έχει πέσει ποτέ σε Γενικό κάτω από 19.
Ξεκολλα από τους βαθμούς, ζήσε σαν ένα παιδί της ηλικίας σου, το να γράφεις κάτω από τη βάση και να μην έχεις καλούς βαθμούς δεν είναι τραγικό, ούτε και καθορίζει το μέλλον σου και τη μετέπειτα πορεία σου, και σταμάτα να κρίνεις τον κόσμο και τον εαυτό σου από ένα γαμημένο άχρηστο νούμερο.

Ταυτίζομαι απόλυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Αυτος που θελει τοσο πολυ να βγαλει 20 στο απολυτηριο μου φαινεται δυσκολο να γραψει καλα στις πανελλαδικες
Μηπως πηγαινεις στο 2ο πειραματικο;

Θα ασχοληθώ άλλη μια μόνο φορά με αυτό το πράγμα, ελπίζοντας στη σωτηρία σου.

Οι βαθμοί δε δηλώνουν την εξυπνάδα σου, ούτε δηλώνουν τις πραγματικές σου αποδόσεις. Οι βαθμοί έχουν να κάνουν με το πόσο έγραψες στα τεστ και ΚΥΡΙΩΣ το πόσο σε συμπαθεί ο καθηγητής.
Οι καλοί βαθμοί είναι κάτι πολύ σχετικό, επίσης. Εσύ είσαι ο καλύτερος στο δικό ΣΟΥ τμήμα, που μπορεί να απαρτίζεται από παιδιά με iq ραδικιου, το ότι είσαι καλύτερος από αυτούς δε σημαίνει απαραίτητα ότι είσαι καλός. Φαντάσου να ήσουν στην ίδια τάξη με παιδια-διάνοιες. Εκεί μπορεί να ήσουν μαθητής του 12.

Αντί να δίνεις τόσο πολλή σημασία στα μαθήματα του σχολείου-που δε λέω ότι είναι άχρηστα, απλά πέρα απ αυτά που δίνεις στις πανελλήνιες δε χρειάζεται να έχεις άγχος για τα υπόλοιπα- κάνε κάτι πιο εποικοδομητικό. Τα σχολεία δημιουργούν μονοδιαστατες προσωπικότητες που είναι καλες μόνο σε ένα πράγμα, στην απόκτηση πληροφοριών. Το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος είναι πολυδιάστατη προσωπικότητα.

Πρέπει δηλαδή να καταλάβεις, ότι η ταυτότητά σου ως άτομο στην κοινωνία και τον περίγυρό σου, δεν είναι μόνο η σχολική σου ταυτότητα. Δεν σημαίνει πχ ότι εισαι καλός άνθρωπος, καλός φίλος, ότι έχεις ηθικές αξίες, ούτε καν ότι είσαι έξυπνος, απλά και μόνο επειδή έβγαλες 19.8. Η εξυπνάδα δεν έχει να κάνει με το 20 στα μαθηματικά ή την ιστορία.

Είμαι σίγουρη ότι πιστεύεις ότι οι βαθμοί δείχνουν την αξία κάποιου. Να ξέρεις ότι κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Δεν ξέρω ποιος σκατά σου έχει θέσει τους βαθμούς ως αυτοσκοπό(πιθανότατα η οικογένειά σου), αλλά να ξέρεις ότι αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΉΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΆ. ΑΠΟΒΑΛΕ ΤΗ.

Και επειδή μάλλον επίσης εκτιμάς τη γνώμη μόνο των άλλων καλών μαθητών (που στα μάτια σου είναι οι άξιοι), στα λέει αυτά κάποια που δεν έχει πέσει ποτέ σε Γενικό κάτω από 19.
Ξεκολλα από τους βαθμούς, ζήσε σαν ένα παιδί της ηλικίας σου, το να γράφεις κάτω από τη βάση και να μην έχεις καλούς βαθμούς δεν είναι τραγικό, ούτε και καθορίζει το μέλλον σου και τη μετέπειτα πορεία σου, και σταμάτα να κρίνεις τον κόσμο και τον εαυτό σου από ένα γαμημένο άχρηστο νούμερο.

Φίλε μου, εντελώς φιλικά, αλλά από ότι βλέπω δεν κατάλαβες τίποτα από το παραπάνω μήνυμα! Εξακολουθείς και ζεις με παρωπίδες! Δεν χάνεις ευκαιρία σε κάθε thread να ποστάρεις τους βαθμούς σου. Καλό είναι να βγάζεις καλούς βαθμούς αλλά μέχρι εκεί. Δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι και να στενοχωριέσαι αν τυχόν συμβεί το αντίθετο.

Και εγώ είχα αυτή την εμμονή μέχρι την τρίτη γυμνασίου. Μόλις όμως πήγα λύκειο, συνειδητοποίησα ότι δεν ΑΞΙΖΕΙ να σκοτώνομαι στο διάβασμα για έναν βαθμό που μπορεί να μου ΣΤΕΡΗΣΕΙ την εισαγωγή στη σχολή που επιθυμώ.

Ξεκόλλα!! (χωρίς παρεξήγηση) Για το καλό σου...
Μην ασχολειστε τρολλαρει ξεκαθαρα :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,108 μηνύματα.
Όχι δεν τρολλαρω απλά έχω πολύ άγχος είναι κακό αυτο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Όχι δεν τρολλαρω απλά έχω πολύ άγχος είναι κακό αυτο .

Αρκεί το άγχος να μην σε κάνει να πάρεις 19.4 αντϊ για 19.5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,108 μηνύματα.
Αρκεί το άγχος μου να με αφήσει να γράψω καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Αρκεί το άγχος μου να με αφήσει να γράψω καλά

Δεν σε έχω για κάτω από 19.5!!!

Ειμαστε οφφ τοπικ.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28,108 μηνύματα.
Εννοώ στις πανελλήνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Λοιπόν Παιδιά Θέλω να γράψω κάτι που το σκέφτομαι καιρό.
Αφορά τους αποφοίτους οι οποίοι δίνουν πάλι πανελλήνιες για 2η χρόνια, πιστεύω πως είναι εντελώς άδικο για εμάς που δίνουμε κανονικά και εξηγώ. Αν πας με σκοπιμότητα στις επαναληπτικές σου λένε Κύριε Καλώς κακώς είχες 2 3 βδομάδες παραπάνω αρα θα εξεταστεις σε πιο δύσκολα θέματα, αλλά αυτός που είχε 1 ολόκληρο χρόνο παραπάνω γιατί να δώσει στα ίδια; Επίσης, κακά τα ψέματα οι περισσότεροι που ξαναδινουν ειδικά φέτος έχουν γράψει ψηλούς βαθμούς απλά δεν μπήκαν εκεί που ήθελαν, το οποίο σημαίνει ότι έχουν 1 χρόνο να κάνουν επαναλήψεις σε όλη την ύλη ουσιαστικά ξέροντας τα πάντα και ψάχνοντας την λεπτομέρεια, ήρεμοι χωρίς σχολείο και ξέροντας τι παίζεται στις πανελλήνιες. Αντίθετα οι υπόλοιποι Πρέπει Μέχρι το Μάρτη να πηγαίνουμε 6 ώρες σχολείο καθε μέρα να γυρνάμε κουρασμένοι και ουσιαστικά να μην φτάνει ο χρόνος της μέρας για το διάβασμα που θέλουμε. Άσε που εμείς Πάμε στις πανελλήνιες σε αχαρτογραφητα νερά με άγχος άγνοια κλπ κλπ και μας μένει 2 3 μήνες για επανάληψη ενώ αυτοί 1 χρόνο και κάνουν τα ίδια και λογικό είναι να είναι σε τεράστιο πλεονέκτημα σε σχέση με εμάς. Ωστόσο σίγουρα μειονεκτημα τους είναι το ότι σκεφτονται ότι η αποτυχία 2η χρόνια θα είναι μεγαλύτερη και Επίσης ότι όλοι οι υπόλοιποι σπουδάζουν αλλού ενώ αυτοί είναι με τους γονείς τους και διαβάζουν ξανά. Αυτό που προτείνω είναι η αλλά θέματα αυξημένης δυσκολίας γιατί ουσιαστικά επαναληπτικές είναι η έστω να μην παίρνουν όλες τις θεσεις Όπως εμείς αλλά το 20%. Και να μιλήσετε με καθηγητές να ξέρετε ότι φέτος δίνουν αρκετοί λόγω του ότι είναι 4 τα μαθήματα και οι περισσότεροι δεν μπήκαν από κακό μηχανογραφικό. Βέβαια αυτά τα λέω τώρα δεν ξέρεις τι γίνεται αλλά πιστεύω πως πανελλήνιες δίνεις στην ώρα σου 1 χρόνια, η ζωή δεν δίνει πάντα δεύτερες ευκαιρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just1n

Νεοφερμένος

Ο Just1n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Δεν είμαι απόφοιτος αλλά δεν μου φαίνονται σωστά αυτά που γράφεις .Τα παιδιά που ξανά δίνουν, "χανουν" έναν ολόκληρο χρόνο απτή ζωή τούς.Και μην φοβάσαι μήπως σου πάρουν τη θέση από τη σχολή που θες, άμα το αξίζεις θα περάσεις. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Δίκιο έχετε κι οι δυο.
Ναι μεν "απειλουμαστε" όντως από τους αποφοίτους, που φέτος είναι ΠΟΛΛΟΊ πραγματικά, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι αυτό πάντα γινόταν, δεν είναι η πρώτη χρονιά. Εξάλλου δεν μπορούμε ούτε να τους στερήσουμε αυτό το δικαίωμα, πράγματι κι αυτοί έχασαν έναν χρόνο από τη ζωή τους επιπλέον, κι αυτοί το ίδιο αξίζουν να περάσουν.

Πάντως αυτό που θέλω να πω εγώ γιατί βλέπω ότι αναφέρθηκαν πριν κι οι επαναληπτικές, είναι ότι θεωρώ πολύ άσκοπο να κοιτάτε όλους τους εξωτερικούς παράγοντες που ίσως (ίσως και όχι) επηρεάσουν την εισαγωγή σας στη Σχολή που θέλετε. Καθίστε διαβάστε κάντε ο,τι καλύτερο μπορείτε και μην τα κάνετε όλα τα άλλα τόσο μεγάλο θέμα. Αν είναι να μπεις στη Σχολή θα μπεις, το ίδιο θα το αξίζουμε κι εμείς οι ακόμη μαθητές, το ίδιο κι οι απόφοιτοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω καταλάβει πώς θα διαμορφωθούν οι βάσεις, εφόσον αυτές είναι κοινές για τους υποψήφιους των κανονικών και των επαναληπτικών εξετάσεων. Οι βάσεις που θα ανακοινωθούν στα τέλη Ιουνίου θα τροποποιηθούν τον Σεπτέμβριο; Τα άτομα που θα δώσουν τον Σεπτέμβριο θα εισαχθούν στις σχολές ως υπεράριθμοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HeatHen

Νεοφερμένος

Ο HeatHen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Οχι, το να εισαι αποφοιτος και να δινεις Πανελλαδικες δεν ειναι σα να δινεις Επαναληπτικες ! Απο την στιγμη που δεν εχετε περασει απο αυτη την διαδικασια, και ευχομαι πραγματικα να μην χρειαστει να περασετε, δεν μπορειτε να ξερετε τι δυσκολιες εχει. Καθε κατασταση εχει τους δικους της παραγοντες δυσκολιας. Δεν υπαρχει κανενας λογος το Υπουργειο Παιδειας να μας "τιμωρησει" επειδη δεν εισαχθηκαμε, με αυτο το αθλιο συστημα που ακουει στο ονομα Πανελλαδικες, με την πρωτη φορα στην σχολη της αρεσκειας μας, βαζοντας μας δυσκολοτερα θεματα και δινοντας μας συγκεκριμενο ποσοστο. Ας θεσμοθετηθει πρωτα ενα αξιοκρατικο συστημα εισαγωγης στην Τριτοβαθμια Εκπαιδευση και μετα συζηταμε την οποια τροποποιηση. Σε αυτον τον αγωνα, ομως για να κλεισω (με περιμενει ΚΑΙ μια Φυσικη :P), δεν ειμαστε "Αποφοιτοι" vs "Μαθητες" λες και παιζουμε σε κανενα τηλεπαιχνιδι, ειμαστε ολοι μας υποψηφιοι φοιτητες και στοχευουμε την εισαγωγη μας στην σχολη που πραγματικα μας "σκαλωνει". Ας σταματησουμε, λοιπον, ολοι να βρισκουμε τροπος να μειωσουμε τον ανταγωνισμο ή να δικαιολογηθουμε για μια τυχον αποτυχια μας και ας συγκεντωθουμε στον στοχο μας. Μην προσπαθειτε να κανετε το "δυσκολο" πιο "ευκολο", αλλα να προσπαθειτε να κανετε τον εαυτο σας καλυτερο, ωστε να μπορει να φερει εις περας καθε δυσκολια !

Και να θυμαστε : Η δικη σας προσπαθεια δεν αξιζει περισσοτερο απο τις προσπαθειες των υπολοιπων. Ας κοιταμε τι κανουμε εμεις και ας μην μιλουμε για τους αλλους.

Ελπιζω οτι το θεμα θα ληξει εδω.



Εγώ δεν έχω καταλάβει πώς θα διαμορφωθούν οι βάσεις, εφόσον αυτές είναι κοινές για τους υποψήφιους των κανονικών και των επαναληπτικών εξετάσεων. Οι βάσεις που θα ανακοινωθούν στα τέλη Ιουνίου θα τροποποιηθούν τον Σεπτέμβριο; Τα άτομα που θα δώσουν τον Σεπτέμβριο θα εισαχθούν στις σχολές ως υπεράριθμοι;
Εδω αναφερεται αυτο :
"Για να ξεπεραστεί ο σκόπελος με τις βάσεις, που θα πρέπει να ανακοινωθούν μέσα στον Αύγουστο, στο τραπέζι των συζητήσεων βρίσκεται το ενδεχόμενο οι επιτυχόντες να εισάγονται στα τμήματα και τις σχολές ως υπεράριθμοι."

Διαβάστε περισσότερα: https://www.alfavita.gr/arthron/ekpa...ane-septemvrio-oi-epanaliptikes#ixzz4c8QF9pYG

Βεβαια το Υπουργειο Παιδειας δεν εχει βγαλει ακομη σχετικη ανακοινωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Δεν είπα ότι δεν ειναι και για αυτούς δύσκολο Ίσως είναι ακόμη πιο ψυχοφθόρο το έγραψα και πριν αλλά αναφέρομαι καθαρά στο γνωστικό επίπεδο στο οποίο υπερτερούν κατά κράτος και λογικό είναι αν βλέπεις 2η χρόνια τα ίδια πράγματα να τα μάθεις καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεα

Νεοφερμένος

Ο Δεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Δεν είπα ότι δεν ειναι και για αυτούς δύσκολο Ίσως είναι ακόμη πιο ψυχοφθόρο το έγραψα και πριν αλλά αναφέρομαι καθαρά στο γνωστικό επίπεδο στο οποίο υπερτερούν κατά κράτος και λογικό είναι αν βλέπεις 2η χρόνια τα ίδια πράγματα να τα μάθεις καλύτερα.

Οκ πήγαινε κ εσυ την 2η φορά κατευθείαν τότε αφου λες οτι θα τα ξερεις καλύτερα.

Εγω ενα ξέρω πως οσες φορές κ αν δώσει καποιος εαν δν στρωσει κωλο δεν περνάς !!!!!!

Εγώ δεν έχω καταλάβει πώς θα διαμορφωθούν οι βάσεις, εφόσον αυτές είναι κοινές για τους υποψήφιους των κανονικών και των επαναληπτικών εξετάσεων. Οι βάσεις που θα ανακοινωθούν στα τέλη Ιουνίου θα τροποποιηθούν τον Σεπτέμβριο; Τα άτομα που θα δώσουν τον Σεπτέμβριο θα εισαχθούν στις σχολές ως υπεράριθμοι;
Τελη ιουνιου θα ανακοινωθούν τα μόρια δηλαδή οι βαθμοι σου σε κάθε μάθημα κ οχι οι βάσεις!
Οι βασεις βγαίνουν τέλος Αυγούστου.
Φετος βεβαια λογω των εναλλακτικών δεν νομιζω ν βγουν τέλος Αυγούστου Αλλά Σεπτέμβρη μαζί με τα παιδιά των επαναληπτικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Οκ πήγαινε κ εσυ την 2η φορά κατευθείαν τότε αφου λες οτι θα τα ξερεις καλύτερα.

Εγω ενα ξέρω πως οσες φορές κ αν δώσει καποιος εαν δν στρωσει κωλο δεν περνάς !!!!!!


Φίλε μου η απάντηση σου είναι Εκτός τόπου και χρόνου καταρχάς Διάβασε τι γράφω πριν Μην απαντάς αυθαίρετα κ κατά δεύτερον είναι σαν να σου λέω ότι ο αλλος που κάθεται πληρώνεται και να μου λες κάτσε κ Εσύ.

Επίσης όσοι έχετε τελειώσει τις πανελλήνιες χρόνια και απαντατε μάλλον δεν θυμαστε τι είναι να σπαταλάς 6 ώρες της μέρας σχολείο να γυρίζεις κουρασμένος και μετά να φεύγεις για 4 ώρες μάθημα Χωρίς να προλαβαίνεις να διαβάσεις όσο θες. Έξω απ το χορό όλοι ξέρουν να χορεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεα

Νεοφερμένος

Ο Δεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Οκ πήγαινε κ εσυ την 2η φορά κατευθείαν τότε αφου λες οτι θα τα ξερεις καλύτερα.

Εγω ενα ξέρω πως οσες φορές κ αν δώσει καποιος εαν δν στρωσει κωλο δεν περνάς !!!!!!


Φίλε μου η απάντηση σου είναι Εκτός τόπου και χρόνου καταρχάς Διάβασε τι γράφω πριν Μην απαντάς αυθαίρετα κ κατά δεύτερον είναι σαν να σου λέω ότι ο αλλος που κάθεται πληρώνεται και να μου λες κάτσε κ Εσύ.

Επίσης όσοι έχετε τελειώσει τις πανελλήνιες χρόνια και απαντατε μάλλον δεν θυμαστε τι είναι να σπαταλάς 6 ώρες της μέρας σχολείο να γυρίζεις κουρασμένος και μετά να φεύγεις για 4 ώρες μάθημα Χωρίς να προλαβαίνεις να διαβάσεις όσο θες. Έξω απ το χορό όλοι ξέρουν να χορεύουν.

Φιλε μ ειλικρινά σε δικαιολογώ λογω του νεαρού της ηλικίας σου.
Είναι πιο άστοχο εχω διαβάσει αυτο που έγραψες.
Ο καθ ενας εχει την άποψη του όμως.
Η δικιά σου ειναι να μπαίνεις εσυ μια σχολη με 15 κ γω αφού θ ανηκω σε ενα ποσοστο να μπαίνω στην ίδια με 18. Αυτο λες ουσιαστικά. Λες κ οι απόφοιτοι δεν διαβάζουν. Αυτο που λες για επανάληψη ότι κανουν ειναι εκτελώς βλακεία όμως. Κακώς το λες ομως καθως δν υπήρξες ποτέ αποφοιτος αρα δν μπορεις ν παρεις θέση. Εγω λοιπόν επειδη υπήρξα μαθητης κ απόφοιτος γι αυτο στα λεω. Καλη σου επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Matt5996

Νεοφερμένος

Ο Matt5996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Φίλε μου η απάντηση σου είναι Εκτός τόπου και χρόνου καταρχάς Διάβασε τι γράφω πριν Μην απαντάς αυθαίρετα κ κατά δεύτερον είναι σαν να σου λέω ότι ο αλλος που κάθεται πληρώνεται και να μου λες κάτσε κ Εσύ.

Επίσης όσοι έχετε τελειώσει τις πανελλήνιες χρόνια και απαντατε μάλλον δεν θυμαστε τι είναι να σπαταλάς 6 ώρες της μέρας σχολείο να γυρίζεις κουρασμένος και μετά να φεύγεις για 4 ώρες μάθημα Χωρίς να προλαβαίνεις να διαβάσεις όσο θες. Έξω απ το χορό όλοι ξέρουν να χορεύουν.
Αφου ρε παιδι μου σε κουραζει ολο αυτο, κατσε και δωσε και συ 2η φορα για να τα μαθεις καλυτερα. Δεν σου το απαγορευει κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

the-stockbroker

Νεοφερμένος

Ο the-stockbroker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Παιδιά έχω αγχωθεί με τις πηγές της ιστορίας. Στο φροντηστήριο πάει κοντά στα 21 - 22 / 25 και στο σχολείο σταθερά 25/25 . Τι λέτε , πως το βλέπετε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top