Πανελλήνιες 2017

Ποια είναι η γνώμη σας για τις φετινές βάσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 83)
  • Θα ανεβούν

    Ψήφοι: 16 19.3%
  • θα παραμείνουν ίδιες

    Ψήφοι: 18 21.7%
  • Θα πέσουν

    Ψήφοι: 49 59.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δανάη Ελίνα

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
3000 νουκλεοτίδια με το 50% να αντιστοιχούν σε αμινοξέα ==> ώριμο mRNA χωρίς κωδικ. λήξης 1500 νουκλεοτίδια.

Αφου στο πολύσωμα τα ριβοσωματα που το μεταφράζουν απέχουν 90 νουκλεοτιδια το ένα απο το άλλο, τότε 1500/90=16,66666...
Αρα ταυτόχρονα μπορούνα να προσδεθούν στο mRNA 16 ριβοσώματα!

Μία σκέψη έκανα , δεν ξέρω εάν είναι σωστό... Με προβληματίζει στην εκφώνηση που λέει πως το 50% αντιστοιχουν σε αμινοξέα (ενδεχομένως να εννοεί 3000/3 =1000 (κωδικας τριπλετας) το 50% αυτών 500 αρα 500/90 = 5 ριβοσώματα)

Μου επεσε σημερα σε διαγωνισμα και εχω σπασει το κεφαλι μου να δω πως βγαινει.Βεβαια εγω το εβγαλα αλλιως.
Το 50%--->1500 νουκλεοτιδια άρα 500 κωδικόνια.
90 νουκλεοτιδια--->30 κωδικονια
Το ριβοσωμα καθε στιγμη καταλαμβάνει 6 νουκλεοτιδια του mRNA αρα δυο κωδικονια.
Αν χ ο αριθμος των ριβοσωματων,ισχυει

500=2χ+(χ-1)30=> 530=32χ => χ περιπου 16.

Εν παση περιπτωσει θα δουμε οσονουπω.Σε ευχαριστω ταμαλα που ασχοληθηκες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Κουβέντα να γίνεται,που θα πάτε εκδρομή και για πόσες μέρες;



Μην κοροιδεύεις τον κόσμο:whistle:

Δεν τον κοροιδευω. Αφου γραμματική δεν δεν δεν δεν:P:/:

Εμείς λέμε για Κρήτη, αν όλα πάνε καλά. 6 ημέρες ( 5 βράδια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Μου επεσε σημερα σε διαγωνισμα και εχω σπασει το κεφαλι μου να δω πως βγαινει.Βεβαια εγω το εβγαλα αλλιως.
Το 50%--->1500 νουκλεοτιδια άρα 500 κωδικόνια.
90 νουκλεοτιδια--->30 κωδικονια
Το ριβοσωμα καθε στιγμη καταλαμβάνει 6 νουκλεοτιδια του mRNA αρα δυο κωδικονια.
Αν χ ο αριθμος των ριβοσωματων,ισχυει

500=2χ+(χ-1)30=> 530=32χ => χ περιπου 16.

Εν παση περιπτωσει θα δουμε οσονουπω.Σε ευχαριστω ταμαλα που ασχοληθηκες :)

Είναι αυτο ακριβώς που έγραψες, εχω λύσει την άσκηση αυτη ! Και μάλιστα το υπόλοιπο της διαίρεσης 520/32 είναι το 18 και εκφράζει τα κωδικόνια που ''περισσεύουν'' απο τα δυο άκρα του mRNA ενω βρίσκονται πάνω ταυτόχρονα τα 16 ριβοσώματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Δεν τον κοροιδευω. Αφου γραμματική δεν δεν δεν δεν:P:/:

Εμείς λέμε για Κρήτη, αν όλα πάνε καλά. 6 ημέρες ( 5 βράδια)

Στο επόμενο άγνωστο θα τα πας καλύτερα, αυτό να σκέφτεσαι για να μη σε παίρνει από κάτω. Πολύ βαρετά τα άγνωστα, ειδικά αν είναι μεγάλο κείμενο και απ όλες τις λέξεις εσύ γνωρίζεις τι σημαίνουν μόνο οι δυο.
Και τα δικά μας αγιόπαιδα Κρήτη είχαν πάει, εγώ δεν πήγα, είδα πόσο ωραία είχα περάσει στην τριήμερη οπότε είπα να μη διασκεδάσω ξανά τόσο πολύ. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Στο επόμενο άγνωστο θα τα πας καλύτερα, αυτό να σκέφτεσαι για να μη σε παίρνει από κάτω. Πολύ βαρετά τα άγνωστα, ειδικά αν είναι μεγάλο κείμενο και απ όλες τις λέξεις εσύ γνωρίζεις τι σημαίνουν μόνο οι δυο.
Και τα δικά μας αγιόπαιδα Κρήτη είχαν πάει, εγώ δεν πήγα, είδα πόσο ωραία είχα περάσει στην τριήμερη οπότε είπα να μη διασκεδάσω ξανά τόσο πολύ. :hehe:

Θα δοκιμάσω το ''κολπάκι'' με την σκέψη και θα σου πω....
Με την μετάφραση δεν έχω θέμα σχεδόν ποτέ μου βγαίνει τις περισσότερες φορές πολύ ''φυσικά'' γιατί έχω και ικανοποιητικό λεξιλόγιο και με την σύνταξη είμαστε αρκετά καλές φίλες ( λάθη γίνονται βέβαια, αρκετά και αυτό πολλές φορές με οδηγεί και σε λάθος μετάφραση) αλλά με την γραμματική δεν. Δεν ξέρω ΓΙΑΤΙ δεν μπορώ να την μάθω. Έχω δοκιμάσει τα πάντα! Να την λεω από έξω, να την γράφω, να την γράφω και να την λεω ταυτόχρονα κλπ. ΤΙΠΟΤΑ.

Εγώ σε όλες τις πολυήμερες ωραία έχω περάσει, γι αυτό δεν πρόκειται θα θυσιάσω την τελευταία μου:P
Πάντως συμφωνώ πως όλα είναι θέμα παρέας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Θα δοκιμάσω το ''κολπάκι'' με την σκέψη και θα σου πω....
Με την μετάφραση δεν έχω θέμα σχεδόν ποτέ μου βγαίνει τις περισσότερες φορές πολύ ''φυσικά'' γιατί έχω και ικανοποιητικό λεξιλόγιο και με την σύνταξη είμαστε αρκετά καλές φίλες ( λάθη γίνονται βέβαια, αρκετά και αυτό πολλές φορές με οδηγεί και σε λάθος μετάφραση) αλλά με την γραμματική δεν. Δεν ξέρω ΓΙΑΤΙ δεν μπορώ να την μάθω. Έχω δοκιμάσει τα πάντα! Να την λεω από έξω, να την γράφω, να την γράφω και να την λεω ταυτόχρονα κλπ. ΤΙΠΟΤΑ.

Εγώ σε όλες τις πολυήμερες ωραία έχω περάσει, γι αυτό δεν πρόκειται θα θυσιάσω την τελευταία μου:P
Πάντως συμφωνώ πως όλα είναι θέμα παρέας...

Θα σου προτεινα να ψαξεις εναν αλλον τροπο για να την μαθεις.Εγω πχ οταν εδινα αρχαια(ενδοσχολικες) μαθαινα την γραμματικη τραγουδιστα και μετα μου φαινοταν παιχνιδακι βεβαια θα μου πεις εσενα μπορει να μην σε βολευει,αλλα ολο και καποιος τροπος θα υπαρχει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,820 μηνύματα.
Γιατί μόνο 4 σελίδες ρε παιδιά; Όταν έδινα το 15 το αντίστοιχο θέμα είχε πάρει φωτιά. Aαχ..τι εποχές!
Άντε, πείτε μας, πως τα πάτε με το διάβασμα; Καλό κουράγιο να έχετε. :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Γιατί μόνο 4 σελίδες ρε παιδιά; Όταν έδινα το 15 το αντίστοιχο θέμα είχε πάρει φωτιά. Aαχ..τι εποχές!
Άντε, πείτε μας, πως τα πάτε με το διάβασμα; Καλό κουράγιο να έχετε. :flowers:

Μα δεν ειναι προφανες σκοτωνομαστε με το διαβασμα :whistle::whistle::whistle:
Αν εξαιρεσεις την φυσικη ολα τα αλλα παλευονται :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
καλη δυναμη παιδια εγω ειμαι β λυκειου ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
καλη δυναμη παιδια εγω ειμαι β λυκειου ακομα

Ευχαριστουμε επισης εχεις ακομα να περασεις καλα :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
ευχαριστω αν και μου αρεσει το σχολειο
α γυμνασιου 19.9/13
β γυμνασιου 19.12/13
γ γυμνασιου 19.9/13
α λυκειου 19.5/10:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
ευχαριστω αν και μου αρεσει το σχολειο
α γυμνασιου 19.9/13
β γυμνασιου 19.12/13
γ γυμνασιου 19.9/13
α λυκειου 19.5/10:clapup:

Η αληθεια ειναι οτι ο βαθμος του σχολειου δεν λεει και πολλα(δεν στο λεω για κακο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
ναι το ξερω φιλε μου περσι η σημαιοφορος του σχολειου μου που ειχε βγαλει 19.6 εγραψε 15.100 και ενα παιδι που εβγαλε 18.3 εγραψε 18.700 απιστευτο :confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
ειναι τοσο κακο που μου αρεσουν ο:redface:ι βαθμοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VASSO22

Νεοφερμένος

Η VASSO22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, μήπως μπορείτε να μου πείτε που βρίσκεστε στην ύλη στα αρχαία, στην ιστορία και στα λατινικά; (συγνώμη αν το έχει ξανά ρωτήσει κάποιος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
ειναι τοσο κακο που μου αρεσουν ο:redface:ι βαθμοι
Δεν ξέρω τι να πω...απλά ασχολείσαι συνέχεια με αυτό, λες και δεν υπάρχουν σημαντικότερα θέματα...Σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν να πούμε πόσα threads και εσύ γράφεις μόνο στους βαθμούς...παρεπιπτόντως, συνεχώς επαναλαμβάνεσαι, διότι αν ανατρέξει κανείς στην προηγούμενη σελίδα θα βρει σίγουρα ένα παλαιότερο δικό σου μήνυμα που ΞΑΝΑλες τους βαθμούς σου από την Α' γυμνασίου μέχρι και σήμερα, καθώς και τα κατορθώματά σου (σημαιοφόρος, απουσιολόγος)...Τέλος, το γεγονός ότι έκανες 2ο λογαριασμό «φίλου» για να γράψεις ΞΑΝΑ τους βαθμούς σου, αποδεικνύει την ψύχωση που έχεις με τους βαθμούς. Αν είναι καλό ή κακό δεν θα το κρίνω εγώ, απλώς λέω ότι είναι κάπως ανούσιο όλο αυτό με τους βαθμούς, γιατί όπως σου έχουν πει και πιο πάνω και συμφώνησες, ΔΕΝ ΠΑΊΖΟΥΝ ΚΑΝΈΝΑ ΡΌΛΟ. Είναι απλά ενδεικτικοί. Από τη στιγμή που το καταλαβαίνεις αυτό, γιατί συνεχίζεις και παραθέτεις ξανά και ξανά τους βαθμούς σου; Μπορεί, όντως, να θέλεις να μοιραστείς τους βαθμούς σου, αυτός είναι άλλωστε και ο σκοπός του θέματος, όταν έχεις γράψει κάτι ΉΔΗ όμως, γιατί πάλι;

Τώρα θα μου πεις, αν δε σε ενδιαφέρει γιατί κάθεσαι και το παρακολουθείς και ναι έχεις δίκιο..πρέπει να σταματήσω να παρακολουθώ αυτό το θέμα απλά αναρωτήθηκα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Εγώ δεν το λέω για κακό απλά λέω τους βαθμούς μου. Συγγνώμη αν έγινα υπερβολικός :redface: δεν θα ξαναγίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δανάη Ελίνα

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
να πω και γω τους βαθμούς μου; Ζήλεψα :redface: .
Α' λυκειου 16.5
Β λυκειου 15.9
και όμως στην γ λυκειου το χαμηλοτερο που γραφω ειναι 85/100 . Οποτε και οι βαθμοι του σχολειου φιλτατε δεν σημαινουν τιποτα.Γραφεις σε ασχετο θεμα και αυτοπροβάλεσαι τίνι λόγο; Για να εξυψωσεις το εγω σου; Τόση αναγκη έχεις να δειχτεις; 40 μηνυματα εχεις γραψει και τα 50 ξεχειλιζουν ναρκισσισμο.Κατσε και απολαυσε την ζωη σου και τους βαθμους σου και μην τερπεσαι απο την "κατωτεροτητα" των αλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

srpres678

Νεοφερμένος

Ο srpres678 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδια ξερει κανεις τι βαθμους εβγαλε ο fotisapple?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Παιδια ξερει κανεις τι βαθμους εβγαλε ο fotisapple?
Αν θέλει, θα σου το πει ο ίδιος...εδώ δεν πρόκειται να βρεις τίποτα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top