Πανελλήνιες 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Maraki4you

Νεοφερμένος

Η Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Mετα απο τα θεματα της βιολογιας αλλαζει η εντυπωση για τις βασεις.Εγω πιστευω για ιατρικη θα ειναι γυρω στα 18.500
Τι εννοεις σου φανηκαν ευκολα και θα ανεβουν? Με το 18500 εννοεις αλεξ/πολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Δεν ειπα ευκολα στη βιολογια.Στη βιολογια ηταν αρκετα δυσκολα.Λογω της φυσικης θεωρω πως ισως ανεβουν λιγο.Αλεξ/πολη ή Λαρισα,πιο πολυ Αλεξ/Πολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑndrewChatz

Νεοφερμένος

Ο ΑndrewChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Είμαι σίγουρος ότι και οι βαθμολογητές τόσο πολύ θα κάτσουν να το ψάξουν :P
Πάντως μόνο εμένα μου φαίνεται άδικο αυτό; Κάποιος με τρία λάθη στα ετυμολογικά χάνει 6 μόρια (!) και κάποιος με τρία λάθη στην γραμματική χάνει .. 3 μόρια.Για μένα είναι πιο σημαντικό να γνωρίζει κανείς τους συγκεκριμένους γραμματικούς τύπους που έπεσαν (φημί,οίμαι,τις κ.τ.λ) παρά την ετυμηγορία της λέξης "εσθλός"... Δηλαδή εγώ περιμένω 38/40 άγνωστο και 51/60 γνωστό! ( 2-3 λέξεις στα ετυμολογικά και την συλλογιστική πορεία γιατί με μπέρδεψε το γεγονός ότι μας έδινε ένα συγκεκριμένο απόσπασμα και εγώ εστίασα εκεί).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frosoas

Νεοφερμένος

Η frosoas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είναι ετερόπτωτος προσδιορισμός , γενική συγκριτική που λειτουργεί ως β´ όρος σύγκρισης.
Ορίστε οι ενδεικτικές απαντήσεις της Κ.Ε.Ε. που είναι οι πλέον έγκυρες ( πηγή: filologikos-istotopos.gr):
σελίδα1:https://dl.dropboxusercontent.com/u/46399042/PANELLADIKES/themata pan./2016/arxaia/kege 1.jpg
σελίδα2:https://dl.dropboxusercontent.com/u/46399042/PANELLADIKES/themata pan./2016/arxaia/kege 2.jpg

Και οι επιπλέον οδηγίες:

ΟΔΗΓΙΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ "ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ"

Για το ερώτημα Β1 :

Το περιεχόμενο των φράσεων "καί γίνεται καί φθείρεται" δεν μπορεί να προσδιοριστεί ανεξάρτητα.

Για το ερώτημα Β2.α :

Η συλλογιστική πορεία είναι αναλογική.

Για το ερώτημα Β2.β :

Η απάντηση θεωρείται σωστή χωρίς την αναφορά του χιαστού σχήματος.

Για το ερώτημα Β4 :

Η λέξη εὖ σχετίζεται ετυμολογικά με τη λέξη ἐσθλός.

Η λέξη ἀλλά σχετίζεται ετυμολογικά με τη λέξη μισαλλοδοξία.

Η λέξη δεῖ δεν σχετίζεται ετυμολογικά με τη λέξη δέος.

Για το ερώτημα Γ3.α :

Το ἐκείνης είναι γενική συγκριτική.

Για το ερώτημα Γ3.β :

Ο υποθετικός λόγος δηλώνει την απλή σκέψη του λέγοντος.

Για την Έκθεση ( πηγή:https://eranistria.blogspot.gr/?m=1):


ουφφφφ παλι καλα που τα ανεβασες με ξεαγχωσε πραγματικα τωρα που εμαθα τι θεωρειται σωστο και τι λαθος :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Μέγιστος κανόνας της ετυμολογίας είναι ότι οι συσχετίσεις λέξεων δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το νόημα τους.

Εγω στα Αρχαια στο γνωστο και στον Αριστοτελη αλλα εμαθα. Οτι οι λεξεις δεν συνδεονται μονο σημασιολογικα αλλα και ετυμολογικα. Τελος παντων το εμπεδωσα. Ειναι λαθος, ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑndrewChatz

Νεοφερμένος

Ο ΑndrewChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Εγω στα Αρχαια στο γνωστο και στον Αριστοτελη αλλα εμαθα. Οτι οι λεξεις δεν συνδεονται μονο σημασιολογικα αλλα και ετυμολογικα. Τελος παντων το εμπεδωσα. Ειναι λαθος, ευχαριστω.

Ισχύει!Αριστοτέλης for the win :clapup: Μην αγχώνεσαι ,πολλοί κάναμε τέτοια λάθη! Κι εγώ αγαθός έβαλα με το ίδιο σκεπτικό.Μπορεί να μας το πάρουν σωστό ,ποτέ δεν ξέρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krasti

Νεοφερμένος

Ο Krasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
καλησπερα!
ξεχασα σημερα στο αεππ να δηλωσω το i...ποσο μου κοβεται γιαυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Γειααα σας ! Τι πιστεύετε ότι θα βάλουν στα λατινικά ; Λέτε να τα δυσκολέψουν ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑndrewChatz

Νεοφερμένος

Ο ΑndrewChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γειααα σας ! Τι πιστεύετε ότι θα βάλουν στα λατινικά ; Λέτε να τα δυσκολέψουν ;
Το ελπίζω για να ξεχωρίσουν οι καλοί και οι μέτριοι! Τουλάχιστον να μην είναι γελοία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Μια ερωτηση για τη θετικη στη χημεια:
Σε διαλυμα CH3COOH 0,1M η προσθηκη υδατικου διαλυματος NaCl προκαλει αυξηση του βαθμου ιοντισμου του CH3COOH. (Σωστο ή Λαθος)
Γιατι ειναι σωστη η προταση;; Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilis11

Νεοφερμένος

Ο Vasilis11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μια ερωτηση για τη θετικη στη χημεια:
Σε διαλυμα CH3COOH 0,1M η προσθηκη υδατικου διαλυματος NaCl προκαλει αυξηση του βαθμου ιοντισμου του CH3COOH. (Σωστο ή Λαθος)
Γιατι ειναι σωστη η προταση;; Ευχαριστω.

Μείωση συγκέντωσης λόγω αύξησης του όγκου άρα από τον νόμο αραίωσης του Ostwald αύξηση βαθμού ιοντισμού .(Το NaCl δεν ατιδράει με το οξύ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Λέτε στην χημεία να βάλουν κανα ορισμό ή διατύπωση κανόνα μαργκοβνικοβ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Εγω πιστευω θα βαλουν κομματια απο το βιβλιο να διατυπωσουμε ειτε μαρκ ειτε σαιτζεφ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Μείωση συγκέντωσης λόγω αύξησης του όγκου άρα από τον νόμο αραίωσης του Ostwald αύξηση βαθμού ιοντισμού .(Το NaCl δεν ατιδράει με το οξύ).

Το σκεφτομουν με λαθος τροπο. Ευχαριστω πολυ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChalkis

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChalkis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Λέτε στην χημεία να βάλουν κανα ορισμό ή διατύπωση κανόνα μαργκοβνικοβ;;

έχει πέσει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν αλλα είναι τόσο πλούσια η ύλη που then θα "περιοστιστει" σε κάτι τέτοιο...θα δείξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

George_HPFR

Νεοφερμένος

Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Γειααα σας ! Τι πιστεύετε ότι θα βάλουν στα λατινικά ; Λέτε να τα δυσκολέψουν ;

Από κείμενα πιστεύω θα βάλουν 3. Το 1ο θα είναι το Κείμενο 14 (από το βιβλίο της Β'),το 2ο πρέπει να είναι απ'τα τελευταία (δηλαδή από το 40 και μετά)..τώρα το άλλο μπορεί να είναι ή πανεύκολο ή μέτριο...Επίσης πιστεύω ότι θα βάλουν σχετικά εύκολα σε γραμματική και συντακτικό και θα υπάρχει μια μικρή ''δυσκολία'' (τυπικά) στις τελευταίες ασκήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arsyn

Νεοφερμένος

Η Arsyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Κι εγώ το ίδιο πιστεύω περίπου.^ Ένα από τα δύσκολα κείμενα της Δευτέρας (14, 15 ή 20) και μετά άλλα δύο από της Τρίτης.
Πιστεύω(και θέλω να ελπίζω) ότι ένας καλά προετοιμασμένος μαθητής θα γράψει σχετικά εύκολα 17-18 και μετά θα υπάρχει μια πιο δύσκολη άσκηση για να ξεχωρίσουν οι άριστοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Μια ερωτηση για τη θετικη στη χημεια:
Σε διαλυμα CH3COOH 0,1M η προσθηκη υδατικου διαλυματος NaCl προκαλει αυξηση του βαθμου ιοντισμου του CH3COOH. (Σωστο ή Λαθος)
Γιατι ειναι σωστη η προταση;; Ευχαριστω.

Και εισαι και καλυμμενος γιατι με αυτο το αλας δεν παιζει και Ε.Κ.Ι που σου μπλοκαρει τον Ostwald;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑndrewChatz

Νεοφερμένος

Ο ΑndrewChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Κι εγώ το ίδιο πιστεύω περίπου.^ Ένα από τα δύσκολα κείμενα της Δευτέρας (14, 15 ή 20) και μετά άλλα δύο από της Τρίτης.
Πιστεύω(και θέλω να ελπίζω) ότι ένας καλά προετοιμασμένος μαθητής θα γράψει σχετικά εύκολα 17-18 και μετά θα υπάρχει μια πιο δύσκολη άσκηση για να ξεχωρίσουν οι άριστοι.

Δύσκολη ποια θεωρείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Οι Οικονομίας και Πληροφορικής τελειώσανε. Είδατε παιδιά; Δεν ήταν κάτι οι πανελλήνιες...
Βέβαια, είχατε εν γένει και πιο βατά μαθήματα εν σχέσει με τις άλλες ομάδες προσανατολισμού αλλά εντάξει :)
Καλή συνέχεια στα παιδιά των άλλων ομάδων προσανατολισμού για το ένα ακόμα μάθημα που μένει (Λατινικά η Χημεία) και ΑΟΔΕ για εμάς τους παλαιούς.
Προσωπικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τα πράγματα πάνε καλύτερα απ'ότι περίμενα, ειδικά αν συνυπολογίσει κανείς ότι δεν έχω προφορικούς και δεν είχα προετοιμαστεί καθόλου, παρά μόνο κάτι λιγοστές ώρες πριν δώσω το κάθε μάθημα.

Μέχρι τώρα:

ΑΟΘ 19,4-19,6 (19,5)
Μαθηματικά Γενικής 18,6-19 (18,8)
ΑΕΠΠ 18,4-18,8 (18,6)
Έκθεση 14-16 (15)
Μαθηματικά Κατεύθυνσης 12,5-13,5 (13)
Φυσική Κατεύθυνσης 9,5-10,5 (10)

Σήμερα με το ΑΕΠΠ, λογικά ξεπέρασα τα 13.000 μόρια και πάω για 17.5+ στο ΑΟΔΕ, ώστε να ξεπεράσω τα 15.000 μόρια και να έχω ελπίδες για την εισαγωγή μου στη πρώτη μου επιλογή!
Καλή επιτυχία παιδιά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top