Πανελλήνιες 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγω εγραψα μονο θετικα στην εκθεση και ο λογος που μου βαζω 14-15 αντι 17 ειναι αυτος.Αν ισχυουν αυτα που λες παιρνω καμια 400-600 μορια επιπλεον.Τι να πω, μακαρι.

Τραγικό.
Πως αγόρι μου να γίνει το 14-15 -->> 17 (δηλαδή 10-15 μόρια απόκλιση)

Που το περιεχόμενο του β ερωτήματος πιάνει 10 μόρια!
Και εσύ θαρρείς πως τώρα θα σου βάλουν 0 ενώ αν πάρουν σωστά μόνο τα θετικά θα σου βάλουν 10-15?

Παιδιά, εκτίθεστε.

Επιπροσθέτως, μεγάλους βαθμούς ακούω στην Έκθεση εδώ και δεν μου αρέσει.
Όχι για εμένα, αλλά για εσάς που θα απογοητευτείτε στο τέλος κατά πάσα πιθανότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Εγω πάλι νιώθω ότι στην παραγωγή λόγου μπορεί να τα πάω καλά και να χάσω απο ασκήσεις....
Γαμημένο μάθημα απαπα... Ειχα βγάλει φουσκάλες στα δάχτυλα με το να γράφω εκθέσεις για ένα σωρό θέματα και τώρα θα χάσω από ασκήσεις...

Μη νομιζεις οτι εισαι ο μονος, εχω κανει παρομοια λαθη :( Θα μου φυγουν πραγματα απο τις ασκησεις (π.χ εβαλα οτι το αλλωστε δηλωνει αντιθεση και το οταν χρονικη σχεση αλλα στις ενδεικτικες απαντησεις βλεπω διαφορα ). Πιστευω ομως οτι θα εχεις γραψει μια καλη περιληψη μιας και ηταν ενα ευληπτο κειμενο οποτε δε θα εχεις σημαντικη απωλεια

Καλη επιτυχια και ας ευχηθουμε θεματα δικαιωσυνης στη Βιολογια :D Καλη σου συνεχεια !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μη νομιζεις οτι εισαι η μονη, εχω κανει παρομοια λαθη :( Θα μου φυγουν πραγματα απο τις ασκησεις (π.χ εβαλα οτι το αλλωστε δηλωνει αντιθεση και το οταν χρονικη σχεση αλλα στις ενδεικτικες απαντησεις βλεπω διαφορα ). Πιστευω ομως οτι θα εχεις γραψει μια καλη περιληψη μιας και ηταν ενα ευληπτο κειμενο οποτε δε θα εχεις σημαντικη απωλεια

Καλη επιτυχια και ας ευχηθουμε θεματα δικαιωσυνης στη Βιολογια :D Καλη σου συνεχεια !!!

Εγώ ευτυχώς έχω γράψει υποθετική και δευτερευόντως χρονική σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SirJohn

Νεοφερμένος

Ο SirJohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Και ΑΟΔΕ για τους παλαιούς, μην μας ξεχνάς. :)

Μέχρι τώρα:

Έκθεση 14-16 (15)
Μαθηματικά Γενικής 18,5-19 (18,7)
Μαθηματικά Κατεύθυνσης 12,5-13,5 (13)
Φυσική Κατεύθυνσης 9,5-10,5 (10)
ΑΟΘ 19,4-20 (19,7)

Έχω ήδη συλλέξει περίπου στα 11.000 στο 2ο/4ο και 12.500 στο 5ο.
ΑΕΠΠ λογικά αύριο θα γράψω πάνω από 18 και ΑΟΔΕ θα προσπαθήσω για 16+

Αν πέσω μέσα στους βαθμούς θα βάλω 15000+ στο 2ο/4ο και 16500+ στο 5ο πεδίο.
Βέβαια, αν είχα προφορικούς θα ήμουν 500 μόρια πάνω!!!αλλά...ας όψεται!

Σου ευχομαι ολοψυχα να περασεις οπου θες μιας και ξερω πως ειναι να προσπαθεις για κατι 2η φορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Καταρχας καλη επιτυχια παιδια! Κατα δευτερον υπαρχει κανεις απο θεωρητικη που στα αρχαια στο εκεινης αντι για γενικη συγκριτικη εβαλε β ορο συγκρισης; Η μονο εγω εχω τοση φαντασια; :P Αν και ρωτησα και μου ειπαν πως πιθανον να θεωρηθει σωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Εγώ ευτυχώς έχω γράψει υποθετική και δευτερευόντως χρονική σχέση.

Σωατος !! Εγω φταιω γιατι δεν το προσεξα οπως επρεπε, το εβαλα λιγο επιπολαια...Αλλα το θεμα ειναι οτι δεν εχω βρει καπου στανταρ απαντησεις αλλα μονο ενδεικτικες. Δεν ξερω τι θα δεχθουν σωστο και αν θα συμφωνουν και οι δυο βαθμολογητες :worry::worry:
Γενικα αμφιβαλλω πολυ παρα τον αρχικο μου ενθουσιασμο

Θα δουμε, καλη συνεχεια σου ευχομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SirJohn

Νεοφερμένος

Ο SirJohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Τραγικό.
Πως αγόρι μου να γίνει το 14-15 -->> 17 (δηλαδή 10-15 μόρια απόκλιση)

Που το περιεχόμενο του β ερωτήματος πιάνει 10 μόρια!
Και εσύ θαρρείς πως τώρα θα σου βάλουν 0 ενώ αν πάρουν σωστά μόνο τα θετικά θα σου βάλουν 10-15?

Παιδιά, εκτίθεστε.

Επιπροσθέτως, μεγάλους βαθμούς ακούω στην Έκθεση εδώ και δεν μου αρέσει.
Όχι για εμένα, αλλά για εσάς που θα απογοητευτείτε στο τέλος κατά πάσα πιθανότητα.

Ξερω ναξιολογω το πως γραφω εκτος του οτι μιλησα με καθηγητες που εκανα μαθημα και οτιδηποτε θεωρουσα οτι εγραφα ηταν αυτο που πιστευαν και εκεινοι.(Αφου πρωτα βλεπαμε τις λυσεις βεβαια)
Περσι πιστευα οτι εκθεση ειχα γραψει απο 14 το λιγοτερο ως 16 max.
1ος βαθμολογητης: 14,,4
2ος βαθμολογητης:15,6
Και εβγαλα 15.
Τωρα γενικα συμφωνω οτι ολοι εκθεση θεωρουν οτι γραφουν καλα μεχρι να βγουν αποτελεσματα.
Εγω ξαναλεω υπολογιζα οτι το β σκελος της εκθεσης το εχανα αν οχι ολο τουλαχιστον τα περισσοτερα μορια αρα τωρα ΑΝ το εχω σωστο ανεβαινω 2 βαθμους γιατι θεωρω οτι απο αποψη αναπτυξης, δομης και τα σχετικα ειμαι ενταξει.Τελος παντων.Τον Ιουνιο θα ξερουμε σιγουρα πως πηγε ο καθενας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Πιστεύετε αύριο θα βάλουν δύσκολα βιολογια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SirJohn

Νεοφερμένος

Ο SirJohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Πιστεύετε αύριο θα βάλουν δύσκολα βιολογια?

Δεν ξερω για βιολογια αλλα ελπιζω αεππ να βαλουνε τιποτα τσιμπημενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Πιστεύετε αύριο θα βάλουν δύσκολα βιολογια?


Οχι τα θεματα θα ειναι πολυ ευκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΜΗ3

Νεοφερμένος

Ο ΔΕΣΜΗ3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Καταρχας καλη επιτυχια παιδια! Κατα δευτερον υπαρχει κανεις απο θεωρητικη που στα αρχαια στο εκεινης αντι για γενικη συγκριτικη εβαλε β ορο συγκρισης; Η μονο εγω εχω τοση φαντασια; :P Αν και ρωτησα και μου ειπαν πως πιθανον να θεωρηθει σωστο

Είναι ετερόπτωτος προσδιορισμός , γενική συγκριτική που λειτουργεί ως β´ όρος σύγκρισης.
Ορίστε οι ενδεικτικές απαντήσεις της Κ.Ε.Ε. που είναι οι πλέον έγκυρες ( πηγή: filologikos-istotopos.gr):
σελίδα1:https://dl.dropboxusercontent.com/u/46399042/PANELLADIKES/themata pan./2016/arxaia/kege 1.jpg
σελίδα2:https://dl.dropboxusercontent.com/u/46399042/PANELLADIKES/themata pan./2016/arxaia/kege 2.jpg

Και οι επιπλέον οδηγίες:

ΟΔΗΓΙΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ "ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ"

Για το ερώτημα Β1 :

Το περιεχόμενο των φράσεων "καί γίνεται καί φθείρεται" δεν μπορεί να προσδιοριστεί ανεξάρτητα.

Για το ερώτημα Β2.α :

Η συλλογιστική πορεία είναι αναλογική.

Για το ερώτημα Β2.β :

Η απάντηση θεωρείται σωστή χωρίς την αναφορά του χιαστού σχήματος.

Για το ερώτημα Β4 :

Η λέξη εὖ σχετίζεται ετυμολογικά με τη λέξη ἐσθλός.

Η λέξη ἀλλά σχετίζεται ετυμολογικά με τη λέξη μισαλλοδοξία.

Η λέξη δεῖ δεν σχετίζεται ετυμολογικά με τη λέξη δέος.

Για το ερώτημα Γ3.α :

Το ἐκείνης είναι γενική συγκριτική.

Για το ερώτημα Γ3.β :

Ο υποθετικός λόγος δηλώνει την απλή σκέψη του λέγοντος.

Για την Έκθεση ( πηγή:https://eranistria.blogspot.gr/?m=1):

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΑndrewChatz

Νεοφερμένος

Ο ΑndrewChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Η λέξη δεῖ δεν σχετίζεται ετυμολογικά με τη λέξη δέος.

Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει!Όλοι το δει έβαλαν και στο σχολείο και στο φροντιστήριο μου έλεγαν όλη τη χρονιά οτι και το δει ειναι σωστό!!!Ο καθένας...
Ααα επίσης υπάρχει και σε λεξικό της ΨΕΒ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΜΗ3

Νεοφερμένος

Ο ΔΕΣΜΗ3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει!Όλοι το δει έβαλαν και στο σχολείο και στο φροντιστήριο μου έλεγαν όλη τη χρονιά οτι και το δει ειναι σωστό!!!Ο καθένας...
Ααα επίσης υπάρχει και σε λεξικό της ΨΕΒ

Το οτι το έβαλαν όλοι δε σημαίνει οτι είναι και ορθό. Επίσης:
δέος < ινδοευρωπαϊκή (ρίζα) *du̯ei (φόβος)

Ενώ το δει:
Από το θέμα δευ- ή δευσ- , ιε. *douso.

Προέρχονται από διαφορετική ρίζα,επομένως. Άρα δεν έχουν καμία απολύτως σχέση ετυμολογικά.Ελπίζω να βοήθησα.

ΥΓ: Επικίνδυνοι οι του φροντιστηρίου σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑndrewChatz

Νεοφερμένος

Ο ΑndrewChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Όσο ζει κανείς μαθαίνει :confused:
ΥΓ : Έτσι μου το έχουν διδάξει από τη στιγμή που ήρθα σε επαφή με τα αρχαία...και δεν πάω φροντιστήριο από την 1η γυμνασίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΜΗ3

Νεοφερμένος

Ο ΔΕΣΜΗ3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Όσο ζει κανείς μαθαίνει :confused:
ΥΓ : Έτσι μου το έχουν διδάξει από τη στιγμή που ήρθα σε επαφή με τα αρχαία...και δεν πάω φροντιστήριο από την 1η γυμνασίου.

Και εγώ δύο χρόνια κάνω, αλλά αυτή η ετυμολογική συσχέτιση είναι πέρα για πέρα λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Θα πρέπει να υπάρχει όμως και ένα μάθημα αντίβαρο η Όχι? Εννοώ για να μην ανέβουν οι βάσεις....τουλάχιστον βιολογία η χημεία...:-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Παιδιά αφήστε κι εχω πραγματικά εκνευριστει με τα εξαιρετικά αμφιλεγομενα φετινα θέματα. Στο εσθλος σκεπτομενη λογικά και σημασιολογικα και λαμβάνοντας υπόψη τη 10 ενοτητα του Αριστοτέλη έβαλα αγαθος. Ειπώθηκε όμως πιο πάνω ότι το εσθλος συγκενευει με το ευ. Θα γίνει κάνα θαυμα; Γιατί παιδια εγώ το εψαξα αυτό και πέρα από το ειμι που εντάξει είναι στάνταρ μου εβγαλε ότι είναι και πιθανή η ετυμολογικη σχέση με το αγαθός δεδομένης της σημασίας. Δεν έχει όμως ξεκαθαριστει. Όπως και να έχει όμως τι πράγμα ήταν αυτό; Ουτε για μια στιγμή δεν μου πήγε το μυαλό στο ειμι και στο εσομαι συγκεκριμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγώ στο ''εσθλός'' έβαλα το ''είχεν'', πράγμα που είναι και λάθος...
θεωρώ πως τα λεξιλογικά δεν ήταν και τα πιο εύκολα που μπήκαν... χαμένες μονάδες :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΜΗ3

Νεοφερμένος

Ο ΔΕΣΜΗ3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Παιδιά αφήστε κι εχω πραγματικά εκνευριστει με τα εξαιρετικά αμφιλεγομενα φετινα θέματα. Στο εσθλος σκεπτομενη λογικά και σημασιολογικα και λαμβάνοντας υπόψη τη 10 ενοτητα του Αριστοτέλη έβαλα αγαθος. Ειπώθηκε όμως πιο πάνω ότι το εσθλος συγκενευει με το ευ. Θα γίνει κάνα θαυμα; Γιατί παιδια εγώ το εψαξα αυτό και πέρα από το ειμι που εντάξει είναι στάνταρ μου εβγαλε ότι είναι και πιθανή η ετυμολογικη σχέση με το αγαθός δεδομένης της σημασίας. Δεν έχει όμως ξεκαθαριστει. Όπως και να έχει όμως τι πράγμα ήταν αυτό; Ουτε για μια στιγμή δεν μου πήγε το μυαλό στο ειμι και στο εσομαι συγκεκριμένα!

Μέγιστος κανόνας της ετυμολογίας είναι ότι οι συσχετίσεις λέξεων δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με το νόημα τους. Συγκεκριμένα για τις λέξεις που μας απασχολούν :

ΑΓΑΘΌΣ

-- Λεξικό Γ.Μπαμπινιώτη : αγαθός-ή-ό : [ΕΤΥΜ. αρχ., αρχική σηµ. «γενναίος, ευγενής, έµπειρος», αβεβ. ετύ-µου, πιθ. < ά- αθροιστ. +I.E. *ghadh- «κρατώ γερά», από όπου *ά-καθ-ός > ά-γαθ-ός (µε τροπή τού -κ- σε -γ- ίσως υπό την επίδραση τού άγα-1 άγαν), πβ. σανσκρ. gâdhya- «σταθερός», αρχ. σλαβ. god «στην ώρα του» (πβ. ώρα-ϊος), γερµ. gut «καλός», αγγλ. good κ.ά. Από την αττική περίοδο η λ. έλαβε ηθική χροιά (π.χ. καλός κάγαθός). Η σηµ. «αγαθιάρης, αφελής» είναι µεσν.].

-- Βικιπαίδεια : αγαθός < αρχαία ελληνική ἀγαθός < ἀχασός και ἀγασός (δωρ.) που πιθανόν να προέρχονται από το ρήμα χασέω -είχε την έννοια του χωρίζω αλλά και του επιθυμώ διακαώς.

--Ι.Σταματάκου Λεξικό της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσης (1972) : αγαθός [ σκοτεινής ετυμολογίας ]

-- J.B.Hoffmann : "αγαθός = συγγ. τοις : γοτθ.gobps ,αρχ.γερμ. guot νεογερμ. gut = καλός


ΕΣΘΛΌΣ

-- Ι.Σταματάκου : εσθλός ( προσφ. -θλο- , ιαπ. *es + -dhlo- ) εσλός , πρβ. ευς < εσ-υ-ς

-- J.B.Hoffman : εσθλός ( δωρ.εσλός) *εσ-θλό- , συγγ. τη ρ. *es- = είναι (βλ.ειμί) πρβ.ευς

Με έντονα μαύρα γράμματα έχουν σημειωθεί τα στοιχεία που δείχνουν ότι οι συγγραφείς των λεξικών ξεκινούν από τις ίδιες ρίζες ετυμολόγησης των εν λόγω λέξεων.

Ελπίζω να βοήθησα και να ξεκαθάρισα κάποια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Mετα απο τα θεματα της βιολογιας αλλαζει η εντυπωση για τις βασεις.Εγω πιστευω για ιατρικη θα ειναι γυρω στα 18.500
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top