Πανελλήνιες 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

thodoris kn

Νεοφερμένος

Ο thodoris kn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Αυτο ειναι οδηγια απο το υπουργειο?ή φημες λενε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariats98

Νεοφερμένος

Η mariats98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Εδώ πέρα το διάβασα.Στο θέμα της εκθεσης.Ενα παιδί το ήξερε από σίγουρη πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι είτε κάποιος έγραψε μόνο θετικά ή αρνητικά δεν θα κοψουν αν είναι σωστά τεκμηριωμένα....

Ισχύει αυτό. Ήρθε διευκρίνηση στους διορθωτές από το υπουργείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Εγώ έγραψα την πραγματική μου γνώμη... Υποστήριξα τη μέση οδό καταλήγοντας όμως ότι μια αληθινή φιλιά απαιτεί χρόνο, κοινά βιώματα και ειλικρινή ανθρώπινη επαφή κλπ :worry::worry::worry: Τα έχω τεκμηριώσει όλα αλλά δεν έχω ιδέα τι θα γίνει. Απλά δεν ήθελα να είμαι μόνο αρνητικά ή θετικά διακειμενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Απορία βιολογία γενικής , ..οταν υπάρχουν παρασιτικές τροφικές σχέσεις σε ενα οικοσύστημα , υπολογίζεται διαφορετικά η βιομάζα η ενέργεια και ο πληθυσμός ; Γενικά που ειναι η παγίδα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Απορία βιολογία γενικής , ..οταν υπάρχουν παρασιτικές τροφικές σχέσεις σε ενα οικοσύστημα , υπολογίζεται διαφορετικά η βιομάζα η ενέργεια και ο πληθυσμός ; Γενικά που ειναι η παγίδα ;

Η παγίδα είναι στη τροφική πυραμίδα πληθυσμού.Όταν υπάρχουν παρασιτικές τροφικές σχέσεις μεταξυ των οργανισμών ενός οικοσυστήματος έχουμε την ανεστραμμένη πυραμίδα ( στο σχολικο σου εχει το σχημα και το παραδειγμα με τις καμπιες νομιζω) Γενικα η φιλοσοφία είναι η ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petmak97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petmak97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Ας γραψουμε όλοι όσο καλύτερα μπορούμε στα εναπομείναντα μαθήματα και βλέπουμε....κανείς δεν μπορεί να προβλέψει με ακρίβεια τις βάσεις φέτος( ούτε και τις προηγούμενες χρονιές βέβαια αλλά τουλάχιστον στο περίπου θα μπορούσε να μαντέψει :P) πάντως για βιολογία χημεία ελπίζω να δυσκολέψουν λίγο...εξάλλου και στα Αρχαία ή στα μαθηματικά βασικά μαθήματα των άλλων δύο κατευθύνσεων δεν μπήκαν και θέματα για τουρίστες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mairi98

Νεοφερμένος

Η Mairi98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι είτε κάποιος έγραψε μόνο θετικά ή αρνητικά δεν θα κοψουν αν είναι σωστά τεκμηριωμένα....

Γνωρίζω κατα 90% ότι θα κόψουν γύρω στους 2-3 βαθμούς για όσους έγραψαν μονο αρνητικά :(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Γνωρίζω ότι αν ανέφερες μόνο θετικά έπρεπε να επισημάνεις τους εν λόγω κινδύνους και αν ανέφερες μόνο αρνητικά θα έπρεπε να ξεκινήσεις με μια πιο θετική χροιά, επισημαινοντας τα ωφελη (έστω και συνοπτικά) των ΜΚΔ και του διαδικτυου. Επίσης θα μπορούσες να κάνεις ισόποσα θετικά και αρνητικά. Όποιος δεν έκανε τα παραπάνω θα έχει απώλεια μορίων από περιεχόμενο το πολύ 3 μορια ανάλογα βέβαια και με το πόσο καλά έχει στηρίξει τη θέση του και το πόσο καλή είναι η έκθεσή του. (Άρα μπορεί και καθόλου)

Εγώ υπολογίζω εξάλλου ότι έχω πάρει 47-48 μόρια από τις ασκήσεις οπότε με ένα 27 στα 40 θα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΔΕΣΜΗ3

Νεοφερμένος

Ο ΔΕΣΜΗ3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γνωρίζω κατα 90% ότι θα κόψουν γύρω στους 2-3 βαθμούς για όσους έγραψαν μονο αρνητικά :(:(

ΟΔΗΓΙΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ "ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ"
Για το ερώτημα Β2α:

ο τρόπος ανάπτυξης "σύγκριση - αντίθεση" δεν υφίσταται στη συγκεκριμένη παράγραφο.

Για το ερώτημα Β2β:

Άλλωστε: ούτε η έμφαση ούτε η αντίθεση προκύπτει από τα συμφραζόμενα.

Όταν: από τα συγκεκριμένα συμφραζόμενα εκφράζεται η έννοια της (προ)υπόθεσης και όχι της χρονικής σχέσης.

Για το ερώτημα Β3α,β:

Τα συνώνυμα και αντώνυμα επιβάλλεται να είναι στον ίδιο γραμματικό τύπο, εφόσον και οι λέξεις που δίνονται, διατηρούν το γραμματικό τύπο τον οποίο έχουν στο κείμενο.

Για το ερώτημα Γ1β:

Πλήρης απάντηση θεωρείται είτε μόνο ο θετικός ρόλος είτε μόνο ο αρνητικός είτε και οι δύο ρόλοι, αρκεί, σε κάθε περίπτωση, να πληρούνται τα κριτήρια της νοηματικής, εκφραστικής και πειστικής επάρκειας του λόγου του μαθητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Ετσι οπως τα βλεπω τα πραγματα τελικα αυριο προβλεπω πολυ ΓΕΛΟΙΑ θεματα στην βιολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChalkis

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChalkis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Ναι θα εχουμε βασεις 2000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChalkis

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChalkis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
πως θα εχουμε βασεις 2000 οταν το 70% εχει γραψει κατω απο τη βαση μαθηματικα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Στο πεδιο των επιστημων υγειας εννοω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
πως θα εχουμε βασεις 2000 οταν το 70% εχει γραψει κατω απο τη βαση μαθηματικα? :P
Αυτά τα ακούμε βερεσέ κάθε χρόνο :P Δεν εχουν βγει ακόμη επίσημα οι βαθμολογίες, ούτε τα στατιστικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kluader

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Mπορεί κάποιος να μου βρει το ποστ/θέμα ενός παιδιού που είχε βάλει κάτι δύσκολα θέματα ΑΕΠΠ; Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Είπα εδώ και μια ολόκληρη εβδομάδα να μην κοιτάξω καμία απάντηση έκθεσης γιατί σκεφτόμουν οτι όλο και κάτι λάθος θα έκανα... Τελικά είδα σήμερα ότι ο ένας τρόπος ανάπτυξης ήταν λάθος (έκανα και το εντελώς δικό μου λάθος να μην πω ότι υπάρχει συνδιασμος μεθόδων παρότι το σκεφτόμουν )...Το αντωνυμο αξία ούτε πού το σκέφτηκα, ένα άσχετο έβαλα (απο το να μην έβαζα τίποτα )...
Τουλάχιστον ελπίζω οτι θα ρεφάρω με την παραγωγή λόγου, πιστεύω έγραψα καλή έκθεση , προνοησα να γραψω και θετικά και αρνητικά, είχα πλούσιο λεξιλόγιο, θεωρώ καλές ιδέες κλπ...

Το μάθημα μου μεσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George_HPFR

Νεοφερμένος

Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Είπα εδώ και μια ολόκληρη εβδομάδα να μην κοιτάξω καμία απάντηση έκθεσης γιατί σκεφτόμουν οτι όλο και κάτι λάθος θα έκανα... Τελικά είδα σήμερα ότι ο ένας τρόπος ανάπτυξης ήταν λάθος (έκανα και το εντελώς δικό μου λάθος να μην πω ότι υπάρχει συνδιασμος μεθόδων παρότι το σκεφτόμουν )...Το αντωνυμο αξία ούτε πού το σκέφτηκα, ένα άσχετο έβαλα (απο το να μην έβαζα τίποτα )...
Τουλάχιστον ελπίζω οτι θα ρεφάρω με την παραγωγή λόγου, πιστεύω έγραψα καλή έκθεση , προνοησα να γραψω και θετικά και αρνητικά, είχα πλούσιο λεξιλόγιο, θεωρώ καλές ιδέες κλπ...

Το μάθημα μου μεσα...

Φίλε,πάντα έτσι είναι.Κι εγώ πέρσι το ίδιο έκανα.Κάθε φορά που τελείωνα το μάθημα,πήγαινα σπίτι και περίμενα να βγουν οι απαντήσεις και τις έβλεπα κι ας ήξερα ότι είναι κακό για την ψυχολογία! Το καλό είναι ότι μπορείς να κάνεις μια (πρόχειρη) εκτίμηση αλλά και πάλι δεν είναι και εύστοχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Είπα εδώ και μια ολόκληρη εβδομάδα να μην κοιτάξω καμία απάντηση έκθεσης γιατί σκεφτόμουν οτι όλο και κάτι λάθος θα έκανα... Τελικά είδα σήμερα ότι ο ένας τρόπος ανάπτυξης ήταν λάθος (έκανα και το εντελώς δικό μου λάθος να μην πω ότι υπάρχει συνδιασμος μεθόδων παρότι το σκεφτόμουν )...Το αντωνυμο αξία ούτε πού το σκέφτηκα, ένα άσχετο έβαλα (απο το να μην έβαζα τίποτα )...
Τουλάχιστον ελπίζω οτι θα ρεφάρω με την παραγωγή λόγου, πιστεύω έγραψα καλή έκθεση , προνοησα να γραψω και θετικά και αρνητικά, είχα πλούσιο λεξιλόγιο, θεωρώ καλές ιδέες κλπ...

Το μάθημα μου μεσα...

Μην νομιζεις οτι εχουν γραψει πολλοι πανω απο 17 στην εκθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top