Πανελλήνιες 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Μου αρεσει η Χημεια σαν σχολη, τη λατρευω σαν μαθημα και ηταν Αθηνα που παντα ηθελα να ζησω .Αλλα κατα βαση ηθελα 3ο πεδιο, Φαρμακευτικη συγκεκριμενα. Ξερω οτι ειναι πολυ συναφη αντικειμενα αλλα αποφασισα να επιμεινω :worry: Θα δουυμε...

Εσυ για Ιατρικη το βλεπεις εαν επιτρεπεται... ? :)

Οχι ποτε μου δεν είχα στόχο τη ιατρική , το είχα πει οτι θέλω να περασω ιατρική για έναν εντελώς ηλίθιο λόγο τον οποίο τωρα βαριεμαι να τον εξηγώ :P, εξάλλου υπάρχει μονο μια ειδικότητα ιατρικής που μαρεσει . Στοχεύω μια πιο χαμηλόβαθμη σχολή , δε θέλω να πω ακόμα ποια ακριβώς . Μπορω να πω οτι γράφω αρκετά καλα ,πλέον δεν εξαρτώνται και πολλά απο έμενα αλλα απο το ποσο δύσκολα θέματα θα σας βάλουν στη χημεία και απο την ζήτηση που θα εχει η σχολή που θέλω , θα δείξει :D πάντως μπράβο σου που προσπαθείς , εγω σαν καλός ντεμπελης που ειμαι θα καθόμουνα στο χημικό μέχρι να συνειδητοποιήσω οτι ενώ είχα χρονο να πραγματοποιήσω το όνειρο μου δε το εκμεταλλεύτηκα , ευτυχώς πέρασα σε μια εντελώς άκυρη σχολή και ετσι αναγκάστηκα να ξαναδωσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Οχι ποτε μου δεν είχα στόχο τη ιατρική , το είχα πει οτι θέλω να περασω ιατρική για έναν εντελώς ηλίθιο λόγο τον οποίο τωρα βαριεμαι να τον εξηγώ :P, εξάλλου υπάρχει μονο μια ειδικότητα ιατρικής που μαρεσει . Στοχεύω μια πιο χαμηλόβαθμη σχολή , δε θέλω να πω ακόμα ποια ακριβώς . Μπορω να πω οτι γράφω αρκετά καλα ,πλέον δεν εξαρτώνται και πολλά απο έμενα αλλα απο το ποσο δύσκολα θέματα θα σας βάλουν στη χημεία και απο την ζήτηση που θα εχει η σχολή που θέλω , θα δείξει :D

Α οκ ! Απλα νομιζα οτι σε καποιο τοπικ το ειχες αναφερει , με συγχωρεις...Εγω δεν ξερω ειλικρινα τι θα γινει, δε θελω να λεω και πολλα πολλα. Ας μιλησουμε με γεγονοτα μετα τις βαθμολογιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Α οκ ! Απλα νομιζα οτι σε καποιο τοπικ το ειχες αναφερει , με συγχωρεις...Εγω δεν ξερω ειλικρινα τι θα γινει, δε θελω να λεω και πολλα πολλα. Ας μιλησουμε με γεγονοτα μετα τις βαθμολογιες

το το είχα πει για πρωσοπικους λόγους ....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeYnwa!

Νεοφερμένος

Ο GeorgeYnwa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Alllall1 συγγνωμη κιολας αλλα γτ στην αρχη τρομοκρατουσες τον κοσμο λεγοντας οτι διαβαζεις 15 ωρες την μερα?ειλικρινα μου φαινεται εντελως ανηθικο αυτο το πραγμα...με ολη την καλη διαθεση και ευχομενος να παργματοποιησεις τους στοχους σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Alllall1 συγγνωμη κιολας αλλα γτ στην αρχη τρομοκρατουσες τον κοσμο λεγοντας οτι διαβαζεις 15 ωρες την μερα?ειλικρινα μου φαινεται εντελως ανηθικο αυτο το πραγμα...με ολη την καλη διαθεση και ευχομενος να παργματοποιησεις τους στοχους σου

13 πρώτον :D, δεύτερον για πρώτη φορά στη ζωη μου ασχολήθηκα με θεωρητική κατευθυνση , δλδ έπρεπε να βγάλω μια τεράστια ύλη και να γράψω καλα στις πανελληνιες , τρίτον έχω απώλεια μορίων 1400 μόρια σε σχεση με τη θετική κατευθυνση (αν πας και βάλεις στο προγραμμα υπολογισμού μορίων τους ίδιους βαθμούς σε δυο κατευθύνσεις θα το καταλαβεις ) τεταρτον αφού πήρα την απόφαση να ξαναδωσω ήθελα να τα δώσω ολα ,όλες μου τις δυνάμεις , μονο ετσι θα είχα ηθική ικανοποίηση . Τωρα δε μένει τπτ αλλο παρά δουμε τα αποτελέσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια ερώτηση που θεωρητικά σχετίζεται με τις πανελλήνιες οπότε τη θέτω και εδώ :D Σκέφτομαι να σπουδάσω στην Κύπρο και έχω δύο ερωτησούλες. Ποιο είναι το κόστος ζωής για τους φοιτητές εκεί; Άκουσα ότι τα ενοίκια αγγίζουν και τα 500 ευρώ.:confused: Επίσης, στα Κυπριακά Πανεπιστήμια ισχύει ότι έχεις δικαίωμα να περάσεις μόνο μέχρι και το δεύτερο έτος, αφού έχεις αποφοιτήσει; Για να γίνω πιο σαφής και συγκεκριμένη, εγώ αποφοίτησα την σχολική χρονιά 2014- 2015. Αν δώσω πανελλήνιες του χρόνου θα έχω δικαίωμα να σπουδάσω εκεί; Περιμένω τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ πολύ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
https://www.protothema.gr/greece/art...s-thriler-oi-vaseis-varometro-ta-mathimatika/
Αυτη τη φορα το ποσοστο κατω απο τη βαση στα μαθηματικα κατ. υπολογιζεται στο 85%. Κατα τα αλλα λιγο για ανοδο μιλανε και λιγο για πτωση βασεων, οπως και τις προηγουμενες μερες.
Δεν ξερω τι να πω ή τι να υποθεσω, σε λιγο καιρο θα μαθουμε σιγουρα. Το ποσοστο αυτο παντως εξακολουθει να μου φαινεται σοκαριστικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,803 μηνύματα.
Αδυνατώ να πιστέψω ότι το 85% είναι κάτω από βάση στα μαθηματικα,εξωφρενικό ποσοστό.Φέτος το 10/20 ήταν αρκετά εύκολο για τον μέσο μαθητή,το Θέμα Β ήταν δώρο.
Μούφα το κόβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Αδυνατώ να πιστέψω ότι το 85% είναι κάτω από βάση στα μαθηματικα,εξωφρενικό ποσοστό.Φέτος το 10/20 ήταν αρκετά εύκολο για τον μέσο μαθητή,το Θέμα Β ήταν δώρο.
Μούφα το κόβω.

Το θεμα α ήταν δώρο για οποιον είχε ανοίξει βιβλίο μέσα στη χρονιά. Μάλιστα, η απόδειξη που έπεσε έχει 3 μέρη στο βιβλίο. σε μας έπεσε το πρώτο μέρος. το τρίτο μέρος είχε πέσει οεφε με αποτέλεσμα πολλά παιδιά να μην διαβάσουν καθόλου την απόδειξη (ούτε το πρώτο μέρος που έπεσε). Έτσι πολλά παιδιά έχασαν απόδειξη. Μετά μπορεί να έχασαν και κανα ΣΛ.
Το Β θεμα ήταν εύκολο αλλά άκουσα πως κάποιοι έχασαν Β2 και έτσι το Β4 τους βγήκε κάτι άκυρο. Επομένως, το 10/20 δεν ήταν και τόσο εύκολη υπόθεση για μερικούς. Απο κει και πέρα με τι ψυχολογία να πας στο Δ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,803 μηνύματα.
Το θεμα α ήταν δώρο για οποιον είχε ανοίξει βιβλίο μέσα στη χρονιά. Μάλιστα, η απόδειξη που έπεσε έχει 3 μέρη στο βιβλίο. σε μας έπεσε το πρώτο μέρος. το τρίτο μέρος είχε πέσει οεφε με αποτέλεσμα πολλά παιδιά να μην διαβάσουν καθόλου την απόδειξη (ούτε το πρώτο μέρος που έπεσε). Έτσι πολλά παιδιά έχασαν απόδειξη. Μετά μπορεί να έχασαν και κανα ΣΛ.
Το Β θεμα ήταν εύκολο αλλά άκουσα πως κάποιοι έχασαν Β2 και έτσι το Β4 τους βγήκε κάτι άκυρο. Επομένως, το 10/20 δεν ήταν και τόσο εύκολη υπόθεση για μερικούς. Απο κει και πέρα με τι ψυχολογία να πας στο Δ;
Πρόβλημα τους αν δεν διάβασαν την απόδειξη.Πανελλήνιες δίνουν δε πρέπει να πηγαίνουν με πιθανότητες.
Μπορεί να μην ήταν εύκολη υπόθεση για μερικούς αλλά για τους περισσότερους σίγουρα ήταν.Εκατοντάδες τέτοιες ασκήσεις είχαν λυθεί μέσα στη χρονιά μη τρελαθούμε.Ακόμα και στο Γ όμως υπήρχαν ευκολα ερωτήματα ( Γ1,Γ3)
Θέλω να καταλήξω στο ότι είναι τουλάχιστον τραγικό το να πήγαν κατα 85% κάτω από βάση φέτος ενώ στα περυσινά παλούκια να πήγαν γύρω στο 60τόσο% κάτω από βάση.Δε πιστέυω ότι είναι αληθές όπως και να'χει.Όταν βγουν τα στατιστικά εδώ θα είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Άντε πάλι. Λέει: "Ειδικά για την ομάδα προσανατολισμού Οικονομίας και Πληροφορικής, τα ποσοστά με βαθμούς κάτω από τη βάση κινούνται στο 80% με 85%."

Μιλάει για τον Προσανατολισμό Οικονομίας. Πέρσυ στην τεχνολογική ήταν 70% κάτω από τη βάση, αλλά σκεφτείτε ότι πέρσυ αν κάποιος δεν ήθελε να πάει ιατρική δεν είχε λόγο να πάει Θετική. Τα ποσοστά ήταν 40,54% θεωρητική, 16,23% θετική και 43,23% τεχνολογική, ενώ φέτος είναι 37,8%, 35,8%, 26,4%. Ε είναι προφανές ότι στην οικονομία έχουν μείνει οι πιο αδύναμοι μαθητές και είναι απολύτως φυσιολογικό να ανέβει το ποσοστό.

Αυτό βέβαια δεν κάνει το άρθρο αληθές. Αναπαραγεί τα γνωστά συμπεράσματα που έχουν βγει εδώ και μια βδομάδα και έχουν δεδομένα βαθμολογικών κέντρων μόνο για το πρώτο μάθημα, μαζί με τις "εκτιμήσεις" τους για τα επόμενα. Πως γίνεται να μην λένε τίποτα για την φυσική κατεύθυνσης και την ιστορία που εμένα μου φαίνεται ότι άλλαξαν τις ισορροπίες που είχαν διαμορφώσει τα αρχαία και τα μαθηματικά;

Πως από τη μία λένε αυτό: "Από τα πρώτα στοιχεία από τα βαθμολογικά κέντρα εκτιμάται ότι και οι βαθμολογίες στα αρχαία ελληνικά θα κινηθούν σε αντίστοιχα με τα περσινά επίπεδα. " και από την άλλη αυτό: "Ανοδος των βάσεων αναμένεται κυρίως στις χαμηλόβαθμες σχολές της Θεωρητικής Κατεύθυνσης αλλά και στις αποκαλούμενες μεσαίες. Στην ουσία, όπως εξηγούν οι ειδικοί, άνοδο δεν θα έχουν όλες οι σχολές, αλλά το “κατώφλι” της Θεωρητικής Κατεύθυνσης." Για να συμβεί κάτι τέτοιο σημαίνει ότι γράψαν καλύτερα στην Ιστορία και στην Έκθεση και μάλιστα τόσο καλύτερα ώστε να ξεπεράσουν και το -600 με -800 μόρια των προφορικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Αυτό βέβαια δεν κάνει το άρθρο αληθές. Αναπαραγεί τα γνωστά συμπεράσματα που έχουν βγει εδώ και μια βδομάδα και έχουν δεδομένα βαθμολογικών κέντρων μόνο για το πρώτο μάθημα, μαζί με τις "εκτιμήσεις" τους για τα επόμενα. Πως γίνεται να μην λένε τίποτα για την φυσική κατεύθυνσης και την ιστορία που εμένα μου φαίνεται ότι άλλαξαν τις ισορροπίες που είχαν διαμορφώσει τα αρχαία και τα μαθηματικά;
Ίσως επειδή τα μαθηματικά τα γράψαμε πρώτα και έχουν προλάβει να τα διορθώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ναι αυτό προσπαθώ να πω. Ότι τα δεδομένα σχετικά με τα μαθηματικά και τα αρχαία μπορούμε να τα δούμε ως σχετικά αξιόπιστα. Αλλά από εκεί και πέρα, επειδή αυτές οι προβλέψεις έγιναν μόνο με βάση αυτά συν "εκτιμήσεις", δεν σημαίνουν και πολλά. Στην ουσία κάθε εφημερίδα αναθέτει σε έναν άκυρο δημοσιογράφο να γράψει ένα ανυπόγραφο άρθρο με βάση αυτά που θα διαβάσει αφού κάνει το google search του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George_HPFR

Νεοφερμένος

Ο George_HPFR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν ξέρω τι να πρωτοπιστέψω...Διαφορετικά ποσοστά,αλλού διαβάζω για πτώση,αλλού για άνοδο...Δύσκολα τα θέματα,μετά εύκολα τα θέματα...Έστω όμως ότι ισχύουν τα ως άνω ποσοστά..αυτό σημαίνει ότι ήταν πάρα πολύ απαιτητικοί στη βαθμολόγηση..και στα Μαθηματικά όσο απαιτητικός κι αν είσαι..δεν γίνεται να υπάρχει μεγάλη απόκλιση...είναι αντικειμενικό μάθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημητρης Αγν

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Αγν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γιατι βασανίζεται τον ευατό σας για τις βασεις;Οτι γράψαμε,γράψαμε. Καθε χρονιά υπαρχουν ατομα που προσπαθουν συνεχώς για το καλύτερο ,αλλοι ενδιαφέρονται απλά να περάσουν σε μια σχολή και άλλοι είναι τελείως yolo.Το ερώτημα ειναι το εξής: δώσαμε το 100% των δυναμεών μας;Είμαστε εντάξει με την προσπάθεια που καταβάλλαμε ή μηπως κάτι έλειπε;Τα σαιτς σας βλέπουν σαν αναγνώστες και πριν βγούν οι βαθμολογίες θα λένε οτι αρλούμπα θέλουν.Μετά θα είναι ,ίσως,πιο αξιόπιστα τα πράγματα.Χαλαρώστε κυριολεκτικά ειναι ένας μήνας που μπορείτε να κάνετε οτι θέλετε!!(εκτός φυσικά αν διαβάζετε για ενδοσχολικές:p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CEO

Νεοφερμένος

Ο CEO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Χαλαρώστε κυριολεκτικά ειναι ένας μήνας που μπορείτε να κάνετε οτι θέλετε!!(εκτός φυσικά αν διαβάζετε για ενδοσχολικές:p)

Τουλάχιστον να έχουμε ένα καλό απολυτήριο ότι και αν γίνει. :)

Οι δημοσιογράφοι γενικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται (όσον αφορά τις εκτιμήσεις περι "εκτόξευσης" των βάσεων). Η δική μου εκτίμηση είναι πως φέτος θα πέσουν οι βάσεις αισθητά, ειδικά στις σχολές του προσανατολισμού οικονομίας και πλήροφορικής που είμαι και εγώ. Οι λόγοι για αυτή μου την εκτίμηση είναι αυτοί που ήταν γνωστοί όλη την χρονιά (φεύγουν τα εύκολα μαθήματα, φεύγουν τα προφορικά κλπ). Όσον αφορά την δυσκολία των θεμάτων, για έναν μέτρια προετοιμασμένο μαθητή δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολα πλην των μαθηματικών προσανατολισμού. Προσωπικά εκτιμώ την δική μου βαθμολογία λίγο χαμηλότερα απ' τα 14.000 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Το θέμα Β, δεν ήταν τόσο εύκολο όσο λέτε, εν σχέσει με τα τυπικά θέματα των μιγαδικών.
Μην ξεχνάτε ότι, μέχρι πρότινος, ήξερες ότι θα πέσουν μιγαδικοί, οπότε ακόμα και οι μέτριοι προς κακοί, μάθαιναν θεωρία και μιγαδικούς και έγραφαν βάση.
Φέτος, κανείς δεν ήξερε τι θα πέσει και πέφτει ένα μπελαλίδικο σε πράξεις θέμα, το οποίο έχει ερώτημα ΧΑΡΑΞΗΣ, έχει τόσες λεπτομέρειες που πρέπει να προσέξεις και χάνεις μόρια και έχει γενικά και αόριστα βρείτε τις ασύμπτωτες, που εννοείται ότι δεν είναι καθόλου εύκολο για αυτούς τους μαθητές.
Δηλαδή, ένας μαθητής μέτριος προς κακός, μπορεί να έβγαινε με ένα 07.5-8 από όλα αυτά στη καλύτερη των περιπτώσεων και ένας μέτριος θα είχε απλά 5-6 μόρια από Γ1,Γ3 επιπλέον, άρα δεν θα έπιανε βάση. Ένας μέτριος προς καλός θα έλυνε Α,Β θέμα με 3 μοριάκια απόκλιση από το άριστα και θα έλυνε Γ1,Γ3 και τα Γ2,Γ4 θα τα προσπαθούσε, και στο Δ θέμα ίσως να προσπαθούσε το Δ1 αλλά να μην του έβγαινε. Δηλαδή, έφτανε το 12-12.5 με το ζόρι. Ο καλός έφτανε στο 14-14.5 max και ο πολύ καλός έφτανε μέχρι το 16-17 το πολύ! Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που σε 25.000 άτομα, βρισκόταν γραπτό πάνω από 18 με πιθανότητα ίση με το να πιάσεις 5 στα 5 στο Κίνο.

----------------------------

Πέρσι συνολικά ήταν το 61,1% κάτω από τη βάση (70% στην Τεχνολογική και 48% στην Θετική).
Φέτος υπολογίζουν 60-70% σταθμικά και Οικονομίας & Πληροφορικής πάνω από 80%, άρα αναγκαστικά και το ποσοστό στη Θετική ήταν άνω του 45%.
Άρα, χαρακτηρίζονται ίσης δυσκολίας με τα περσινά και ίσως αποδειχτούν και ένα τσακ δυσκολότερα.

---------------------------

Οι βάσεις πέφτουν, ανεξαρτήτως πεδίου. Μικρότερη μείωση θα παρατηρηθεί στο 1ο πεδίο. Μεγαλύτερη μείωση στο πεδίο Οικονομικών και Πληροφορικής και στο πεδίο των Οικονομικών.

--------------------------

Πραγματικά, πλέον εδώ μέσα, δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα τρόλλ με τα κανονικά μέλη.
Θυμάμαι πάντως και την χρονιά μου, υπήρχαν κυρίως εξυπνάκηδες που πέρασαν Πολυτεχείο και Ιατρική το 09 και το 10 και λέγανε τα θέματά μας (11) ενα τσακ πιο δύσκολα και είδαμε τις βαθμολογίες να γκρεμίζονται, εν τέλει!
Μην ακούτε κανέναν, τα στατιστικά σε ένα μήνα θα φανούν και θα κόψουν κάποιοι τις λαλακίες.

-------------------------

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΑΘΗΜΑ!!!!! ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΤΕ ΤΗ ΘΕΣΗ ΣΑΣ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΨΑΡΩΝΕΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!


ΥΓ. Αυτό που λένε τα θέματα ήταν βατά και εύκολα και μετά λένε έγραψα 15 σε μαθήματα όπως ΑΟΘ και ΑΕΠΠ, με στέλνει στον Άρη αυτόματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nicknikolaras

Νεοφερμένος

Ο Nicknikolaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Στα οικονομικα και στα πολυτεχνικα οι βασεις ειναι αδυνατο να ανεβουν και μαλλον θα πεσουν αρκετα..Σαυτο συμβαλλουν αρκετοι λογοι οπως η απωλεια προφορικου η ελλειψη μαθηματων (πχ αοδε) που εξασφαλιζαν υψηλες βαθμολογιες,ο μεγαλος συντελεστης των μαθηματικων που οπως φαινεται εκαψαν πολλους και του γεγονοτος οτι τα παιδια που δεν καταφερνουν να περασουν σε ιατρικες φαρμακευτικες δεν εχουν την δυνατοτητα να πανε στις υπολοιπες σχολες εφοσον δεν εξεταζονται στα μαθηματικα.. Γενικα προβλεπω στις σχολες αυτες βασεις επιπεδου δεσμων οι οποιες κυμαινονταν στο 14-17 στα πολυτεχνικα τμηματα...Οσον αφορα τους δημοσιογραφους μη δινετε σημασια αγνοουν το γεγονος οτι με το νεο συστημα εχουν αλλαξει ριζικα τα δεδομενα και γραφουν ο,τι τους κατεβει στο κεφαλι για να κερδισουν <<κλικ>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CEO

Νεοφερμένος

Ο CEO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Έτσι ακριβώς όπως τα λέτε είναι παιδιά. Εγώ μαθηματικά προσανατολισμού δεν άγγιξα 4ο, από 3ο κάτι άγγιξα στο Γ3 μόνο, από 2ο πέτυχα το Β1, το μισό Β2, το μισό Β3 και λογικά 1 μονάδα απ' το Β4. Από 1ο θέμα πέτυχα απόδειξη, τον ένα απ΄τους δύο ορισμούς και 2/5 Σ/Λ. Υπολογίζω ένα 30 με 35/100.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SirJohn

Νεοφερμένος

Ο SirJohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Το θέμα Β, δεν ήταν τόσο εύκολο όσο λέτε, εν σχέσει με τα τυπικά θέματα των μιγαδικών.
Μην ξεχνάτε ότι, μέχρι πρότινος, ήξερες ότι θα πέσουν μιγαδικοί, οπότε ακόμα και οι μέτριοι προς κακοί, μάθαιναν θεωρία και μιγαδικούς και έγραφαν βάση.
Φέτος, κανείς δεν ήξερε τι θα πέσει και πέφτει ένα μπελαλίδικο σε πράξεις θέμα, το οποίο έχει ερώτημα ΧΑΡΑΞΗΣ, έχει τόσες λεπτομέρειες που πρέπει να προσέξεις και χάνεις μόρια και έχει γενικά και αόριστα βρείτε τις ασύμπτωτες, που εννοείται ότι δεν είναι καθόλου εύκολο για αυτούς τους μαθητές.
Δηλαδή, ένας μαθητής μέτριος προς κακός, μπορεί να έβγαινε με ένα 07.5-8 από όλα αυτά στη καλύτερη των περιπτώσεων και ένας μέτριος θα είχε απλά 5-6 μόρια από Γ1,Γ3 επιπλέον, άρα δεν θα έπιανε βάση. Ένας μέτριος προς καλός θα έλυνε Α,Β θέμα με 3 μοριάκια απόκλιση από το άριστα και θα έλυνε Γ1,Γ3 και τα Γ2,Γ4 θα τα προσπαθούσε, και στο Δ θέμα ίσως να προσπαθούσε το Δ1 αλλά να μην του έβγαινε. Δηλαδή, έφτανε το 12-12.5 με το ζόρι. Ο καλός έφτανε στο 14-14.5 max και ο πολύ καλός έφτανε μέχρι το 16-17 το πολύ! Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που σε 25.000 άτομα, βρισκόταν γραπτό πάνω από 18 με πιθανότητα ίση με το να πιάσεις 5 στα 5 στο Κίνο.

----------------------------

Πέρσι συνολικά ήταν το 61,1% κάτω από τη βάση (70% στην Τεχνολογική και 48% στην Θετική).
Φέτος υπολογίζουν 60-70% σταθμικά και Οικονομίας & Πληροφορικής πάνω από 80%, άρα αναγκαστικά και το ποσοστό στη Θετική ήταν άνω του 45%.
Άρα, χαρακτηρίζονται ίσης δυσκολίας με τα περσινά και ίσως αποδειχτούν και ένα τσακ δυσκολότερα.

---------------------------

Οι βάσεις πέφτουν, ανεξαρτήτως πεδίου. Μικρότερη μείωση θα παρατηρηθεί στο 1ο πεδίο. Μεγαλύτερη μείωση στο πεδίο Οικονομικών και Πληροφορικής και στο πεδίο των Οικονομικών.

--------------------------

Πραγματικά, πλέον εδώ μέσα, δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα τρόλλ με τα κανονικά μέλη.
Θυμάμαι πάντως και την χρονιά μου, υπήρχαν κυρίως εξυπνάκηδες που πέρασαν Πολυτεχείο και Ιατρική το 09 και το 10 και λέγανε τα θέματά μας (11) ενα τσακ πιο δύσκολα και είδαμε τις βαθμολογίες να γκρεμίζονται, εν τέλει!
Μην ακούτε κανέναν, τα στατιστικά σε ένα μήνα θα φανούν και θα κόψουν κάποιοι τις λαλακίες.

-------------------------

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΑΘΗΜΑ!!!!! ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΤΕ ΤΗ ΘΕΣΗ ΣΑΣ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΨΑΡΩΝΕΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!


ΥΓ. Αυτό που λένε τα θέματα ήταν βατά και εύκολα και μετά λένε έγραψα 15 σε μαθήματα όπως ΑΟΘ και ΑΕΠΠ, με στέλνει στον Άρη αυτόματα.


Το θεμα β μαθηματικα ηταν οχι απλα γελοιο αλλα δωρο οπως ανεφερε καποιος.
Η γραφικη παρασταση εβγαινε απλα και μονο βαζοντας τυχαια σημεια και φερνοντας την ασυμπτωτη.
Το περιβοητο γ4 που επιανε 9 μοναδες αν θυμαμαι καλα εαν εκανε καποιος μια σωστη επαναληψη στανταρ θα πετυχαινε παρομοιο ερωτημα.Εγω το ειχα βρει 4-5 φορες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top